Haarlemsche Courant Boven Berlijn 53 bommenwerpers neergeschoten. DE VOORTSCHRIJDENDE KOLOS Nieuwsblad voor Noord-Holland Zeer sterke afweer boven Duitsche hoofdstad. Vrees voor vergelding. Opzienbarende rede van Smuts. 288e .Taargang No. 283 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 4 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij. Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 9n hevigheid afnemende gevechten in verscheiden sectoren van het Oostelijk front. Duitsche vorderingen ten Z.W. en ten W. van Newel. Zware Britsche aanvallen in Zuid-ltalië opgevangen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt Tengevolge van den aanhoudenden zwaren regenval namen de gevechten in het Zuiden van het Oostelijk front Donderdag in hevig heid af. Slechts in het penetratiegebied ten Zuidwesten van Krementsjoeg en in het ge bied van Tsjerkassy heerschte levendige ge vechtsactie; 26 Sovjetpantserwagens werden stukgeschoten. In den centralen sector was de vijandelijke druk op onze stellingen in het gebied van Gomel zwakker. In de hardnekkige en ver bitterde afweergevechten der afgeloopen da gen hebben hier de Main-Frankische 4de pantserdivisie onder bevel van luit.-generaal Von Saucken en de Beiersche 296ste infante riedivisie onder bevel van luit.-generaal Kull- mer onder de moeilijkste gevechtsomstandig heden alle doorbraakpogingen der bolsjewisten verijdeld. Ten Westen van Smolensk zetten de bolsje wisten hun aanvallen bijna zonder onderbre king voort en wierpen nieuwe formaties in den strijd. In zware maar succesvolle gevech ten werden de aanvallen van 31 steeds weer stormloopende vijandelijke Infanteriedivisies en van sterke pantserformaties bloedig afge slagen. Ten Zuidwesten en ten Westen van Newel maakten de eigen aanvallen in weerwil van een hardnekkig vijandelijk verzet nieuwe vor deringen. Van de rest van het Oostelijk front worden seen bijzondere gebeurtenissen ge meld. Aan het Zuid-Italiaansche front lagen onze stellingen in den Westelijken sector den geheelen dag onder krachtig artillerie vuur. In den Oostelijken sector ondernam de vijand talrijke hevige aanvallen, die In verbitterde gevechten werden opgevangen met afgrendeling van de plaatselijke pene traties. Aan het geheele front heerschte een levendige luchtactie aan weerskanten. Bij talrijke aanvallen van Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen werden 16 vijandelijke toestellen neergeschoten. Donderdagnacht vielen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers het vijandelijke ra- vitailleeringssteunpunt Bari in Apulië aan en veroorzaakten door bomtreffers aanzienlijke vernielingen in het havengebied. Volgens de tot dusverre ontvangen, nog onvolledige rap porten werden twee vrachtschepen tot zinken gebracht. Tweed andere schepen, geladen met benzine of munitie, explodeerden na door bom men getroffen te zijn. Talrijke andere vracht schepen liepen aanzienlijke schade op. Sterke formaties Britsche bommenwerpers deden Donderdagnacht een nieuwen terreur- aanval op de Duitsche hoofdstad. De bliksem snel reageerende luchtverdediging bracht den vijand aanzienlijke verliezen toe; 53 der vijan delijke bommenwerpers werden neergeschoten. In West-Duitschland ontstond door bommen van enkele storings vliegtuigen geen noemens waardige schade. De aanval op Berlijn. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt; Sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben Donderdagavond wederom een he- sigen aanval op de Rijkshoofdstad onder nomen, ditmaal echter onder minder gun stige omstandigheden dan de vorige malen. Een klare sterrenhemel stond strak gespan nen boven Berlijn, toen de sirenes -de komst van de Britten aankondigden en vrijwel op hetzelfde moment werd de nachtelijke stilte reeds verstoord doer de aan alle zijden van de hoofdstad opstijgende groepen nachtjagers, die voor de verdediging teza men met de luchtdoelartillerie en de zoek- lichtbatterijen, in een luchtstrijd werden geworpen, zooals de Berlijners nog nimmer aanschouwden. Het doffe, doordringende gedreun der zware artillerie, vermengde zich met het nijdige, keffende en ratelende geblaf der lichtere en lichtste stukken. Daarboven, in het duister van den nacht, ontspon zich de strijd van machine tegen machine, van man tegen man. Dreigend gromden de zware motoren der bombardementsvlieg tuigen, telkenmale van toon veranderend, optrekkend en zich vallen latend bij hun pogingen om de nimmer aflatende jacht vliegtuigen te ontwijken. Groene, roode en witte lichtkogels zwermden voortdurend in bonte mengeling langzaam neer, rustig en vredig, als waren zij de eenigen, die zich het helsche tumult van den slag der men- schen niet behoefden aan te trekken. Plotseling staat een geweldige komeet boven de stad. Pijlsnel schiet zij in de diepte om met een ontzagwekkende deto natie tegen de aarde te slaan. Dat was de bommenwerper. Dan wordt het langzamerhand tijd om in dekking te gaan. Het door merg en been dringende gefluit van een vallenden bom doet de menschen even versuffen. Een tiende deel van een seconde misschien. De ervaring heeft ons veel geleerd, ook dat deze bom ons niet treffen zal. Ruim hon derd meter verder slaat hij in een park in. Brandendegranaten volgen en dan nog meer bommen en mijnen, fosfortrommels envliegtuigen. Een orkaan van helsch tumult en geweld golft over de stad. Plotseling is het voorbij. Gekomen en gegaan als een donderbui, dood en verderf achter zich latend. Een half uur later geven de sirenes het signaal, dat alles veilig is en de bevolking kan haar schuilplaatsen verlaten. Hier en daar in de stad brandt het. Ook komen spoedig de eerste berichten over het verloop van den slag binnen. Alleen al boven Berlijn zijn 20 vijandelijke machines, zoo luiden de eerste tijdingen, neergeschoten. Dat geeft ten minste een eenigszins bevredigend gevoel, ook al wordt het leed der getroffenen er niet door uit- gewischt. Boven op het dak van een hoog gebouw in het centrum van de stad kunnen wij het slagveld overzien. Ons ervaren oog leert ons, dat de aanval ditmaal niet concentrisch is geweest. De verdedigingsmogelijkheden waren gunstiger. De nachtjagers konden de vijandelijke formaties uiteendrijven en de luchtdoelartillerie kon, nu er geen mist was, beter een spervuur voor de nade rende machines leggen. Nieuwe berichten komen binnen. De jachtvliegtuigen achter volgden den vijand tot over de Elbe. Nog tien viermotorige bommenwerpers hebben het onderspit moeten delven. In de stad zelf hervatten de openbare ver voermiddelen hun dienst onmiddellijk. Zoo kunnen de tienduizenden die door het alarm verrast werden, weer naar hun woonsteden terugkeeren. En wederom komt die alles overheerschende gedachte in deze dagen over ons: de mensch is een merkwaardig wezen. Hij went aan alles. Tien minuten geleden staat hij nog tegenover den dood en thans spreekt hij reeds weer over de zakelijke aan gelegenheden v/elke hij morgen wil afhan delen. Is deze opvatting een spiegel van zijn De militaire deskundige van de New York Times verklaart volgens de News Chronicle, dat de Duitschers volkomen in staat zijn tot alle vergeldingsaanvallen op Engeland. De Duitsche natie, aldus de deskundige, is militair nog steeds sterk en technisch zeer goed op de hoogte. In den loop van de laatste week zijn tal rijke Engelschen in Portugal aangekomen, die vooral hun intrek hebben genomen in de Portugeesche hoofdstad en in Estoril. Het zijn ongeveer 200 welgestelde invloedrijke Engelschen, die voorgeven het Kerstfeest in Portugal te willen doorbrengen. In kringen der Engelsche en Amerikaan- sche kolonie verluidt echter, dat de ware oorzaak der reis de vrees voor de Duitsche bomaanvallen is, welke men in Engeland verwacht. De pas aangekomen Engelschen verhelen over het algemeen hun ongerustheid niet en geven te verstaan, dat de vrees voor repressailles breede kringen der Engelsche en vooral Londensche bevolking heeft aan gegrepen. Vooral na de laatste rede van den Führer en toespraken van dr. Göbbels is de angst overgeslagen op breede kringen van de Britsche bevolking, die tot dusverre met zelf- beheersching tegenover de gebeurtenissen hebben gestaan. De Britsche regeering heeft strenge maat regelen moeten uitvaardigen tegen defaitisten en verspreiders van geruchten, die steeds weer profeteerden, dat Londen van den aardbodem zal verdwijnen. Tot dusverre zijn ongeveer 200.000 personen in Britsche concentratie kampen gebracht om te verhinderen, dat het papiekzaaien om zich heen grijpt. Behalve de angst voor de Duitsche vergelding neemt het wantrouwen van vele Engelschen in de poli tiek der Sovjet-Unie en der Vereenigde Sta ten toe. moreele kracht? Voor een groot deel ontegen zeggelijk. Van een plotselinge moreele ineen storting zal geen sprake zijn. De Berlijner heeft geleerd, wat hem in het uur van het gevaar te doen staat. De moderne explosieve stoffen, die aan deze en gene zijde van het Kanaal worden toege past, zijn in staat, vrijwel alles te vernie tigen en door alles heen te slaan. Daarbij komt dan nog het gevaar der branden, waar voor dikwijls meer ontzag bestaat, dan voor bommen en luchtmijnen, om maar niet te spreken van die vliegtuigen, die brandend en met hun lading aan boord boven de woon wijken neerstorten. Het komt er maar op aan of een mensch geluk heeft of niet. Verradergespuis. Eenige in Istrië gevangen genomen soldaten van Badoglio, die met een Sovjetster op hun uniformmuts te zamen met communistische benden tegen de Duitsche troepen streden. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS Te Nieuw Zuid-Wales is de eerste Australi sche fabriek voor vliegtuigonder- deelen geopend. Men hoopt bin nenkort ook ge heele vliegtuigen te kunnen maken. Aan deze fabriek zijn 1 1/4 millioen Pond ten koste gelegd. De Zweedsche regeering is van plan zedenmisda- digers te castree- ren. Het ministe rie van justitie heeft al een voor stel hiertoe uit göwerkt. De toe stemming moet, indien de misda diger hiertoe zelf niet in staat is, worden gegeven door zijn slacht offer. In een rede voor de parlementaire empire vereeniging heeft Smuts, die te Londen ver toeft, verklaard, dat men na den oorlog moet streven naar een „drie-eenheid" van de Ver eenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland. Hij dreigde, dat Duitschland na den oorlog van de kaart van Europa zou worden ge veegd en dat slechts Engeland en de Sovjet- Unie over zouden blijven. Smuts vervolgde: „De Sovjet-Unie is de nieuwe kolos in Europa, die over dit continent voortschrijdt. De Sovjet-Unie zal meester van het continent zijn. Haar macht zal te grooter zijn, doordat ook het Japansche rijk niet meer zal bestaan en ieder evenwicht van krachten dus ook in het Oosten zal zijn verdwenen," In zijn rede heeft Smuts nog verklaard: „Engeland zal na den oorlog in materieel en economisch opzicht een arm land zijn". Men noemt het te Berlijn des te begrij pelijker, dat de opzienbarende rede van den Zuidafrikaanschen premier Smuts sterk de aandacht trekken moet, omdat Smuts bevestigt wat van Duitsche zijde reeds maandenlang is verkondigd: de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme. Smuts heeft klaarblijkelijk niet uit eigen initiatief doch met goedvinden van Chur chill gesproken, als wiens plaatsvervanger hij algemeen wordt beschouwd. Derhalve moet aan zijn verklaringen bijïondere po litieke beteekenis worden gehecht. In Berlijn vestigt men in het bijzonder de aandacht op de aankondiging, dat Euro pa een volkomen nieuwen vorm gegeven zal worden, Italië, Frankrijk en Duitschland als groote mogendheden zullen ophouden te bestaan, resp. volkomen van de land kaart verdwijnen zullen, dat de Sovjet- Unie als domineerende kolos over dit con tinent heenschrijden en het beheerschen zal en dat Sovjet-Rusland bovendien nieuwe gebiedsdeelen in Oost-Azië zullen worden toegestaan. Aandacht heeft ook Smuts' verklaring ge trokken, dat de neutraliteit een achterhaalde, doode gedachte is, en dat alle kleine demo cratieën op het continent, dat door een groote mogendheid wordt beheerscht, als verloren moeten worden beschouwd. Engeland zoowel als de Vereenigde Staten hebben haast het Sovjet-Russische standpunt te bevredigen, dat in Europa geen andere vertegenwoordigingen dan de uit „vrijen volkswil" voortgekomen, d.w.z., die Moskou aangenaam zijn, erkent. De diplomatieke correspondent van het D. N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Wij behoeven ons niet de moeite te geven voor profeet te spelen om door de vijanden van propaganda beschuldigd te worden. Van deze taak ontslaat ons Smuts. Ongetwijfeld probeert Smuts den indruk te wekken, alsof ook Engeland na den oorlog wat te vertellen zal hebben over Europeesche vraagstukken door naast Sovjet-Rusland ook Engeland te ,,'t Heerlijk avondje is gekomen St. Nicolaas doet zijn intrede in de stad. (A. Stapf Pax c) Conferentie te Tebris geëindigd. Communiqué verwacht. Naar uit Lissabon verluidt, werd de conferentie te Tebris, Vrijdag geëindigd. Radio Moskou heeft in den nacht van Vrij dag op Zaterdag bevestigd, dat enkele dagen geleden een conferentie tusschen Roosevelt, Stalin en Churchill heeft plaats gehad. Aan de conferentie hebben ook deskundigen deel genomen. Behandeld werden de kwestie van den oorlog tegen Duitschland alsmede poli tieke vraagstukken. Er zal nog een com muniqué worden uitgegeven. Het bericht, dat de conferentie geëindigd is, wordt door de Duitsche bladen van Zaterdag van commentaar voorzien. Betreffende het feit, dat het aangekondigde communiqué in het middelpunt waarvan een oproep zou staan aan het Duitsche volk, nog niet gereed is, merkte de „Völkische Beobachter" op: „Stalin, Churchill en jp.oosevelt verraden met hun talmen slechts de tegenstrijdige belangen, die zij trachten te verwezenlijken, en berooven zichzelf van het gewenschte verrassingssucces. Maar al te goed weet de heele wereld welke doelstellingen de manoeuvre heeft. Het gaat hun er uitsluitend om door geacteerd ver trouwen in de overwinning en plompe dreige menten en verlokkingen de volken van Europa en Oost-Azië over het hoofd te doen zien, dat zij geen middelen en wegen kennen om de militaire overwinning te verzekeren. De joodsche trompetten van Jericho moeten be reiken, wat noch de luchtgangster der pluto cratieën, noch het kanonnenvleesch der Sov jets tot stand kunnen brengen. Langzame ontwikkeling in Zd.-ltalië De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl van enkele zijden ten aanzien van de gevechten in den Oostelijken sector van het Italiaansche front gemeld wordt, dat het Britsche achtste leger het Duitsche afweer- front doorbroken en teruggedrongen heeft, wordt dit door het Duitsche opperbevel met de meeste stelligheid tegengesproken. Overigens is men hier omtrent het verloop van den strijd zeer terughoudend. Men con stateert slechts, da' de gevechten met groo- tere hevigheid voortduren en een uitermate bloedig karakter dragen. Aan beide zijden is de luchtmacht zeer actief. In den Westelijken sector, waar men van Duitsche zijde eveneens een offensief méént te kunnen verwachten, draagt de strijd tot nog toe slechts een plaatselijk karakter. Duitsche luchtverdedigings-strijdkrachten melden, dat zij in den loop van 2 December 16 Britsch-Amerikaansche toestellen naar be neden schoten tijdens luchtaanvallen van den vijand in gebieden dichtbij het front. Het Geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika heeft Vrijdagmorgen gemeld, dat men in Zuid-ltalië voorloopig niqt op een snellen opmarsch moet rekenen. De door de Duitsche troepen onbruikbaar gemaakte wegen zijn door den regenval der laatste dagen tot mod derpoelen geworden. Meter voor meter moet moeizaam worden veroverd. 3apansch hospitaalschip gezonken. Het Japansche hospitaalschip Buenos Aires Maroe is op 27 November in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan gezonken ten gevolge van een aanval van Amerikaansche vliegtuigen. Een viermotorige bommenwerper liet bommen vallen op het Japansche schip, dat herkenbaar was aan het roode kruis. De meeste gewonden en leden der bemanning kwamen om het leven, een klein gedeelte werd door Japansche vaartuigen gered. De Stem der SS. Luistert op Zondag 5 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. De voorman der Germaansche SS in Nederland, Feldmeyer, beantwoordt een vraag. noemen als een mogendheid, die over het lot van Europa zal kunnen beslissen. Wij gelooven, dat Smuts zich vergist, daar een overwinnend Sovjet-Rusland zich door Engeland in geen geval de wet zal laten voor schrijven. Ook bevestigen de verklaringen van Smuts dat maar één mogendheid in staat is het lot van Europa in bescherming te nemen tegen de Sovjet-aspiraties: n.l. Duitschland met zijn bondgenooten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1