de dcldec oei: Borstvoeding en daarna: CO W H U O O O es W U co Z m u o O z H H m I NA TEHERAN. D Het communiqué over de confe rentie van Roosevelt, Stalin en Churchill is dan verschenen en met het communique een reeks van berichten over de entourage der conferentie. We hebben er uit verno- men, dat Stalin reeds op 26 November in Teheran is gearriveerd, dat de staatslieden gelogeerd waren in hun onderscheiden ge zantschapsgebouwen, dat er betonnen bouw werken waren aangebracht, die de plaats der conferentie moesten behoeden tegen eventueele overvallen, waartoe overigens afdeelingen Amerikaansche, Russische en Engelsche soldaten beveiliging boden, dat een dozijn geheime Amerikaansche politie ambtenaren een lijfwacht voor Roosevelt vormden en dat aan kóks uit het Ameri kaansche leger de verzorging van Franklin's tijdelijk welzijn was opgedragen. Hoe interessant dit alles moge zijn, meer interesseert ons het resultaat der conferen tie en dan is daar allereerst de mededee- ling.dat men honderdtien uur bijeengeweest is. Die „men" omvat de „deskundig'en", de vertegenwoordigers der legers, vloten en luchtstrijdmachten, de diplomaten en wat dies meer zij. Het groote trio heeft slechts vier maal twee uur vergaderd. Van deze honderdtien uur zijn er hon derd gewijd aan de plannen voor Duitsch- lands volledige militaire nederlaag en de overige 10 uur aan de na-oorlog problemen. In honderd uur kan men heel wat af con- fereeren en men zou zeggen, dat deze tijd voldoende is om tot een redelijk resultaat té komen. Doch er is aanleiding om te ver moeden, dat zelfs honderd uur vergaderen dat resultaat niet heeft gebracht. Ja, de militaire Staven hebben aldus luidt het communiqué hun plannen ter vernieti ging van de Duitsehe strijdkrachten aan de ronde tafel in overeenstemming gebracht. maar dat is nu al zoo dikwijls gezegd en geschreven. Elf maanden gelede^, in Casa blanca, werd precies hetzelfde betoogd en niettemin zijn de plannen .blijkbaar niet in overeenstemming gebracht en de Duitsehe strijdkracht is in elk geval niet vernietigd. Zelfs over het befaamde tweede front wordt in het communiqué nog minder gezegd dan bij vorige gelegenheden het geval was. Om dit resultaat in een kort communiqué samen te vatten, heeft men zes dagen noo- dig gehad en ook hierin ligt een aanwijzing, die doet veronderstellen, dat het overleg in Teheran allerminst door die overeenstem ming is gekarakteriseerd als de boodschap ons wil doen gelooven. En dat is geen won der. De tegenstellingen, die nu al bijna een jaar aan den dag treden in de Russische resp. Anglo-Amerikaansche oorlogvoering, moeten haar stempel ook op deze conferen tie hebben gedrukt en on zichzelf is het dan ook heel begrijpeluk. dat het communiqué nadat er zes dagen lang aan gewerkt was, de vlucht heeft» genomen in de algemeen heden. Ook de oproep tot het Duitsehe volk, om het hoofd in den schoot te leggen, die een paai dagen tevoren officieus was aan gekondigd, is achterwege gebleven. De toe komst zal moeten leerea. of zulk een in- famie tot een later tijdstip is uitgesteld. Zelfs de Anglo-Amerikaansche propaganda zal begrepen hebben, dat de houding van het Duitsehe volk tegenover de terreur- aanvallen iedere glimp van ontvankelijk heid voor zulk een oproep uitsluit Tot de algemeenheden, hierboven ge noemd, behoort een oproep aan alle groote en kleine naties tot actieve deelneming aan Ben :'d tegen Duitschland en zijn bond.- jgenc i. Het is duidelijk, dat hier gedoeld Word. p Turkije, Spanje en Zweden. On- gelukkig ligt bet lot, dat Italië wedervoer, zoodra dit land de ellende van een samen gaan mei de geallieerden te dragen kreeg, nog- verseh in het geheugen en bovendien heeft Smuts niet vergeefs gesproken. Sinds zijn rede in Londen die ondanks een zoo genaamd dementi van Attlee niets van haar beteekenis verloren heeft weten wij het: de toekomstdroom van de Anglo-Ameri kaansche leiding is een Europa, waarin groote noch kleine zelfstandige staten zul len zijn. een Europa, dat gedeeltelijk door Rusland zal worden gebolsjewiseerd, ge deeltelijk als Britsch dominion zal voort bestaan. En zoo valt niet anders te ver wachten dan dat de hierboven genoemde neutralen zich vooralsnog wel zullen spie gelen aan het lot van Italië, Pojen eh Ser vië. Aan het communiqué is een verklaring over Iran toegevoegd De drie regeerders uiten hierin hun waardeering voor de wijze waarop Iran hun oorlogvoering vergemak kelijkt door het transport van leveranties van overzee naar Rusland. Wederkeerig too nen zij zich bereid Iran economisch te steu nen voor ijpover dat onder- de huidige omstandigheden mogelijk is. Na den oorlog echter zullen alle problemen, waarvoor Iran komt te s.taan, de volledige aandacht der bondgenooten hebben. Vanwaar deze vriendelijkheden jegens Iran -welks wettige regeering is verdre ven en welks bevolking wordt onderdrukt? Het antwoord kan niet anders luiden, dan dat deze vriendelijkheden in de laatste plaats voor Iran bedoeld zijn, doch voor het oogenblik het conflict moeten bemantelen dat de tegenstrijdige belangen der bond genooten onderling in Iran hebben ver- •oorzaakt. Want Engeland heeft nu eenmaal zijn traditioneelen invloed in Iran, een in vloed, gebaseerd op reusachtige kapitaals- investeéring in de industrie daar te lande, maar Rusland heeft den laatsten tijd ook op dit nabuurland den blik geslagen en vroeg of laat zullen de Britsche en de Rus sische belangen daar botsen, zooals ze im mers ook in Syrië botsten. Deze verklaring, waaruit de goede bedoeling zoowel van den een als van den ander moet blijken, schijnt nu een soort godsvrede te moeten vormen, totdat een van beide partners zijn kans schoon ziet, om den ander in Iran beentje te lichten. Zooals dat ook elders verwacht moet worden, hoezeer het communiqué ook moge getuigen van den wil tot samenwer king in zaken van oorlog en vrede. KORT NIEUWS De Amerikaan sche Oil Reserve co heeft bij de grens tusschen Irak en Iran 20 boortorens voor Amerikaansch gebruik opgericht. De Zwitsersche officieren zullen als persoonlijk wapen een dolk dragen in plaats van 'n sabel. De regeering der Vereenigde Stated overweegt de stichting van een staalonderne ming, waarmee 180 millioen dol lar gemoeid zal zijn en welke de geheele Ameri kaansche West kust van staal zou kunnen voor zien. Weer wordt aan gezonde jongens de mo gelijkheid geboden zich te melden voor de weersportkampen voor de Germaan- sche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsehe bergstreken een groote en onvergetelijke belevenis in snfieuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weersportkamp? Aan de volgende adressen: Utrecht, Koningslaan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violen straat 141 Groningen, Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45; Rotterdam, Een- drachtsweg 35: Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Em- makade 48; Den Haag, Nassauplein 6. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is het morgen Donderdag de beurt aan de letters E en G. Sport en spel voor de jeugd. Prachtig initiatief van den Ned. Volksdienst. De afdeeling Medische Zaken van den Ne- derlandschen Volksdienst heeft ten behoeve van de schoolgaande jeugd der lagere scholen een afdeeling „Sport en Spel" in het leven geroepen. „Sport en Spel" organiseert voor- loopig alleen nog op de Zaterdagmiddagen een cursqs waaraan jongens en meisjes van alle gezindten in den leeftijd van 6 tot 14 jaar kunnen deelnemen. Dé bedoeling is dat de kinderen door uitermate deskundige krachten geleid niet alleen op aangename wijze worden bezig ge houden, doch tevens een behoorlijke lichame lijke opvoeding ontvangen. „Een gezonde jeugd een gezond Volk", of ziet u liever een jeugd die, getuige de toenemnde bal dadigheid, geestelijk en op den duur ook lichamelijk moet verarmen? In andere groote plaatsen o.a. te Amster dam. heeft „Sport en Spel" niettegenstaande zij eerst sinds kort haar werkzaamheden heeft opgevat een groote populariteit gekregen. Zaterdag zijn ook te Haarlem de eerste lessen begonnen en wei in de Overtonstraat (O.L. school) en Jacobstraat (U.L.O.) Ouders, onthoudt uw kind juist in dezen tijd geen enkele mogelijkheid om zich licha melijk te sterken. Wendt u zich voor inlich tingen omtrent „Sport en Spel" tot de buurt- schapshoofden van den N.V.D het Plaatselijk bureau Ged. Oude Gracht 47 of het Provin ciaal bureau, Hazepaterslaan 2832. de inbraak in haarlem-oost. Ook de vijfde dader, de zes en twintig jarige D., die betrokken was bij een inbraak in een schuurtje in Haarlem-Oost, waar een motor en benzine zijn gestolen, is door de recherche aan gehouden; hij heeft een bekentenis afgelegd. de haarlemmers passen nog niet genoeg op hun fietsen. Hoewel de politie Zondag en Maandag geen aangiften kreeg van vermissing van' rijwielen, bleek Dinsdag weer, dat de Haarlemmers onvol doende op hun fietsen passen. Zes personen de den aangifte. een zeer dure nachtspiegel. Op hun wandeling op de Maandagmarkt kwam een rechercheur van politie tot de ontdekking, dat een koopman wel wat erg veel voor zijn wa ren vroeg. Een kooper wilde zich in het bezit stéllen van een nachtspiegel, welke er weliswaar niet zoo best meer uitzag. „Vijf gulden" was het antwoord van den koopman. De kooper had er toch belangstelling voor, doch toen greep de recherche in en maakte proces-verbaal op. bonnen verhandeld. Tegen twee personen is proces-verbaal opge maakt, omdat zij een levensmiddelenkaart ver handelden en legen twee anderen, die een schoe nenbon kochten en verkochten. te dure Artikelen. Processen verbaal zijn opgemaakt tegen koop lieden of groentenhandelaren. die appelen, wit lof of gekookte kroten te duur verkochten, tegen een koopman, die voor scheermesjes een prijs vroeg, welke niet is toegestaan en tegen een rij wielhersteller. die ^oor het maken van een loop- vlak op een band een prijs vroeg, welke twee en half maal te hoog was. Dan verkocht een Haar lemmer zelf gedraaide eigaretten te duur; twee kilogram tabak en cigarettenpapier is in beslag genomen. Voorts bood een juffrouw een kinder wagen voor een hoogen prijs; de kinderwagen is naar het bureau van politie overgebracht. de deur was weer niet gesloten. Een bewoner, die zijn deur niet gesloten had, moest ervaren, dat uit de vestibule een dames regenmantel, een gummimantel en een colbert jasje waren ge^olen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. ECONOMISCHE RECHTER Gestolen schapen geslacht. VTegens het slachten van enkele gestolen schapen in de Haarlemmermeer had Dinsdag morgen de Haarlemmer W. de Berg zich voor den economischen rechter te verantwoorden Bovendien werd hem ten laste gelegd, dat hij op 12 Januari eveneens In de Haarlem mermeer in samenwerking met den Haar lemmer C. J. Ket enkele schapen had ge slacht. De officier achtte deze feiten zeer ernstig en eischte een zware straf) temeer daar reeds eerder dergelijke straffen waren opgelegd. Omtrent de beweegredenen van den verdachte De Berg kon worden opge merkt, dat deze had gehandeld in een nood toestand. Hij werd veroordeeld voor beide zaken tot een gevangenisstraf van Veertien maanden met aftrek van het voorarrest. C. J. Ket kreeg negen maanden met aftrek van een maand en twee weken, welke reeds in voorarrest waren doorgebracht. Clandestiene sohapenslachters veroordeeld J. P. de Roo'y, die zich schuldig had ge maakt aan het clandestien slachten van een schaap werd door den' economischen rechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. De Haarlemmers T. Katerberg, J. T. Ver hoef, en Geert Zwama waren eveneens voor een dergelijk feit gedagvaard. Slechts Zwama was verschenen en deze werd veroordeeld tot een straf van zeven maanden, evenals T. Ka terberg, J. T. Verhoef kreeg zes maanden, doch met toepassing van de gratie-clausule. J. H. Horn te Haarlem, welke vijf schapen had geslacht, werd veroordeeld tot zeven maanden met aftrek van Aet voorarrest. TERAARDEBESTELLING L. B. VERDOORN. Een sombere plechtigheid geschiedde Woens dagmorgen op de Algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. Daar werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer L. B Verdoorn uit Heemstede, chef van de afdee ling comptabiliteit op het kantoor Beverwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die dezer dagen op zoo'n droeve wijze in Beverwijk is overleden. Velen volgden de baar op de begraafplaats. Onder de aanwezigen -waren de heeren C. A. Raadsen, directeur en Beerink, plaatsver vangend directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, vele ambtenaren, ook van de bijkantoren en de kantoren Uitgeest en Cas- tricum en een aantal vrienden. Een schat van bloemen, welke een afscheidsgroet van tal- loozen vertegenwoordigde, werden rond de groeve gelegd. Op verzoek werden geen toe spraken gehouden. Namens de familie zegde de schoonvader dank voor de blijken van deelneming. DE HEER J. LOHMANN OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is te dezer stede overleden de heer>J. Lohmann, gep. commies bij de P. T. T. en oud-procuratie houder van de U. F. A. te Amsterdam. De heer Lohmann is 12 Maart 1862 in Amsterdam geboren en begon zijn loopbaan bij de poste- terijen in 1882 als leerling bij den telegraaf dienst in Rotterdam. Een jaar later vertrok hij naar Amsterdam, waar hij vijf jaar als telegrafist werkzaam was. In 1888 'werd hij ambtenaar op het post- en telegraafkantoor in IJmuiden en 1898 beheerder van een bij kantoor in Amsterdam, eerst aan de Handels kade en vervolgens aan de Bloemgracht. 1 Maart 1908 werd hem eervol ontslag ver leend. Daarna was de 'heer Lohmann negen jaar boekhouder op de kweekerij Van Gelder en vervolgens vele jaren procuratiehouder bij de U.F.A. filmmaatschappij in Amsterdam. Na den vorigen oorlog vestigde de overledene zich te dezer stede. De teraardebestelling is bepaald op 11 De cember om twee uur op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan. PERSONALIA. De Rechtbank heeft als Notaris binnen het Ar rondissement Haarlem, ter standplaats Furmer- end, beëedigd den heer F. Dokter, oud-notaris te Purmerend. Tot kapelaan bij de R.K. Kerk in Haar lem-Noord (H. Liduina) is benoemd d? heer J. P. van Beukering. Athletiek FILMMIDDAG VOOR ATHLETEN. Als de heer H. A. ban der Meij, voorzitter van de Haarlemsche Athletiek Vereeniging aan zijn geliefde tak van sport denkt, dan gaan zijn gedachten vele malen uit naar de wedstrijden van den P. H. beker, welken prijs zijn club dit jaar voor den twaalfden keer gewonnen heeft. Dat hij trotsch is op deze prestatie bleek Zaterdagmiddag weer op den filmmiddag, ge houden in De Leeuwerik. Op het podium ston den bij den heer Van der Meij drie bekers, uitgeloofd door wijlen Prins Hendrik, waar van er twee definitief in het bezit der H.A.V. Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde bots. zijn en over den derden wordt tijdelijk be schikt, omdat deze een eeuwigdurende wissel- prijs is. Hij kreeg gelegenheid herinneringen op te halen en de jongeren aan te sporen in de voetstappen der ouderen te treden, om te trachten nog vele malen den prijs te winnen. De heer Jan Hut sprak een inleidend woord naar aanleiding van enkele films op het gebied der athletiek. In het bijzonder wekte hij de jeugd op te oefenen, om hun lichaam te ont wikkeien en een goed clublid te worden. Voor de films hadden de athleten veel belangstel ling» Op fraaie wijze werden immers verschei dene onderdeelen vertoond, in het bijzonder de Marathonloop en het polsstokhoogspringen, opgenomen tijdens de Olympische spelen in Berlijn. De films waren ontleend aan binnen- en buitenlandsche journaals, waarbij vooral de gedeelten, welke in Haarlem waren opgenomen of waarop Haarlemmers voorkwamen, de be langstelling hadden. Het vertoonde had over het algemeen echter niet voldoende propagandistische waar de. Het nuttige werd dezen middag met het aangename gecombineerd. De H.A.V. heeft den heer Jan P. Strijbos onder haar leden. Na een opwekkend woord over athletiek vertelde hij wat over de natuur, n.l. het dierenleven in de eendenkooi en „met lens en camera naar Shet land". waarna prachtige films werden ver toond Het geheel was een geslaagde middag. Handbal CONCORDIA DAMES WINNEN VAN VRIENDSCHAP. De Concordia-dames slaagden erin op het moeilijk te bespelen ter rein van Vriendschap te Oostzaan een 3-1 overwinning te boeken, nadat de rust een 1-1 stand had gebracht. Ondanks het gemis van de aanvoerster, mej. Petiet, was de achter hoede de situatie meestal meester, zoodat de enthousiast spelende thuisclub weinig vrije kansen kreeg. De Haarlemsche voorhoede wis selde goede en slechte momenten met elkaar af en moet vooral het plaatsen beter verzor gen. De dames Handgraaf, Hagens en Stuij namen ieder een goed doelpunt voor haar rekening. In de tweede klasse bleef IJmond de bezoekende Concordia-reserves met 4-0 de baas, terwijl eenigszins tegen de verwachting in Bato een 3-2 nederlaag toebracht aan de Bloemendaalsche dames. Bij de heeren was het eveneens B.G.V., dat teleurstellde door tegen IJmond een 7-3 nederlaag te lijden. De Rapiditas heeren hadden met de Bato-reserves geen moeite en wonnen met 9-2. In de derde klasse dames zéfeevierde Rapi ditas 3 met 3-0 over H.O.C. 2. SCHOOLHANDBAL. In het Haarlemsche schoolhandbaltournooi werden de volgende wedstrijden vefspeeld: Afd B.: U.L.O. B 2 Gymnasium 1 0-8; VisscherijschoolH.B.S. A 3 4-1; Rijkskweekschool 1Dreefschool 15-1; M. T.S. 1—Hartenlustschool 7-1; M.T.S. 2—U.L.O. A 1 1-8; Rijkskweekschool 22e H.B.S. 1 1-11; M.T.S. 1—U.L.O. A 1 2-5; 2e H.B.S. B 1—U.L. O. (Hoofdodrp) 8-1. Afd. A: 2e H.B.S. 3—Chr. Lyceum 1 1-5. Dammen kampioenschappen van kennemer- land. Zondag j.l. werd voor bovengenoemden wedstrijd de laatste partij tusschen, Aebe de Jong en J. W. van Dartelen gespeeld, welke partij door Van Dartelen werd gewonnen. Hierdoor behaalde F. Raman den titel, terwijl P. H. Meure :en Aebe de Jong den 2den en 3den prijs deelden haarlemsche damclub. Voor de wed strijden om de clubkampioenschappen 1943/44 der Haarlemsche Damclub werden de volgende par tijen gespeeld: Hoofdklasse: G. Bakker remise met D. Philippo; p. H. Meure wint van J. van Looij; G. Bakker wint van Chr. Gerritsen; P. H. Meure wint van Nico Blom. Eerste klasse: J. Holm wint van a. J. Oremus; J. Holm wint van J. Piek; Th. van Wort wint van Th. C. v. d, Sluijs; G. de la Rie wint van a. J. Oremus; J. Holm wint van Th. C. v. d. Sluijs; joh. Philippo remise met A. Smit; Ph. Rost wint van Th. C. v. d. Sluijs; W, de Goede remise met Th. C. v. d. Sluijs; P. L. Schrijnemakers wint van a. Smit; J. Holm wint van Joh. Philippo; C. Vrolijk wint van J. Piek; a. Smit wint van a. J. Oremus. RADIO-PROGRAMMA donderdag 9 december 1943. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Lichte gramofoonmuziek. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Lichte gramofoon muziek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma-over zicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Populair program ma. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Sympho- niseh Ochtendconcert. 9.45 Morgenwijding. 10.00 Het Omroeporkest. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Solistenconcert. 12.00 Almanak. 12.15 Salon orkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt. 13.05 Carlo Carcassola en zijn orkest. 13.45 Orgelspel. 14.00 Wat oud is heeft nog waar de. 14.15 De Melodisten en soliste. 15.00 Septet- concert. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Salonorkest en Zuid-Afrikaansche iledjes. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Het Amusementsorkest en solist. 17.00 Nieuws in een notedop. 17.40 Het Amusementsorkest en solist. 18.00 BNO Persover zicht. 18.05 Lichte operaklanken. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en Actueele Be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Qenulrales. 19.15 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze: „Het bewogen verleden"). 21.30 Mascagni-programma. 22.00 BNO Nieuws- en Cultureele Berichten. 22.15 Noordsch orkestcon cert. 23>1524.00 Licht-klassieke kamermuziek. hilversum ii, 301.5 m. 17.00 Viool en piano. 17.45 Schumann-liederen. 18.00 Orkestconecrt m.m.v. vocale solisten. 19.00 BNO Nieuws en Actueele Beschouwing. 19.15 Voor de kleuters, 19.20 Orkesten van Theo Uden Masman en Juan Tejada. 20.15 Zwervend door Brabant. 20.50 Piano en Orgel. 21.00 Musette- orkest en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieüws en Cultureele Berichten. vo: aa: be l<x on al( de op da tui hu pr< rir inJ me va nu bli iet he de is vo tot va Se zij en res be eei ho de de ge br« op Da aa: tre da ta< tre he de ve: nie wi ee: en de vo di< be he en lai scl ko m< pe ge Di ge Ai St vo kr is te] da lai be V< „E ge Bi ke „1 8.1 2, k€ bl F] aa V< er te „r Ce Le 7.Ï pc re Al te lij fr

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2