Engeland's noodzaakom een tweede front te scheppen. Hevige strijd bij Tsjerkassy en Krementsjoeg. Britsch blad voorspelt beslissing in 1945, Verhouding van Turkije tot de Sovjet-Unie. Duitsche vorderingen tusschen Sjitomir en Korosten. 288e Jaargang No. 289 Bureaux: Groote Houtstraat 93, Tel. Advert, 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Decks Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 11 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, "Haarlem K 1297 Het verloop van den strijd in Italië een les. Hoe groot moet het invasieleger zijn? „Eerecompagnieën" der Sovjets naar Groot. Brittannië en Z..!!a!ië; idee van Churchill. Moskou verlangt buiten Londen om van Egypte luchtsteunpunten. In militaire kringen te Londen spreekt men van de dringende noodzakelijkheid om het Sovjet front te ontlasten, zoo meldt Dagens Nyheter. De Duitschers strijden met een technische volmaaktheid, zoo meldt het blad verder, die hen tot vreeselijke tegenstanders maakt. De Duit schers zijn in het Oosten in geen enkele val geloopen. De Duitsche legerleiding verstaat de kunst om met de grootste doeltreffendheid haar reserves in den strijd te werpen. Daarom wenscht Stalin vooral een effectieve verzwakking van de Duit sche strijdkrachten door operaties in West- Europa, echter niet aan het Italiaansehe front. De Berlijnsche bladen karakteriseeren de 'den laatsten tijd door Britsche militaire krin gen gemaakte opmerkingen omtrent de tal rijke moeilijkheden bij een eventueele Ge allieerde invasie in Europa én de verklaringen van Britsche militaire deskundigen, dat de Duitschers met technische volmaaktheid strij den, als een bekentenis van den angst van Engeland -voor eigen bloedige offers. In dit verband merkt de „Berliner Börsen- zeitung" op: De Britten hebben alle reden zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat zij vechten moeten. Doch zij hebben even zeer reden de resultaten van dezen strijd te wantrouwen. Hun aanval in Zuid Italië, die zij tezamen met de Amerikanen ten uitvoer brengen, geeft hun alle aanleiding daartoe. Na te hebben gewezen op de Engelsche pers stemmen, die critiek oefenen op de Geallieer de oorlogvoering, zegt het blad: Warfneer op het Italiaansehe oorlogstooneel uit de reusachtige inspanningen en geringe successen voor de Britten niets dan teleur stelling voortkomen, hoewel slechts weinige Duitsche divisies hun den weg versperren, dan is gemakkelijk na te gaan hoe doodelijk een aanval In het Westen van Europa voor hen rpoet zijn. Daarom trachten zij den aan val, dien Moskou verlangt, steeds weer uit te stellen. Zij zouden niet graag "zelfmoord plegen, doch aangezien er geen hoop meer bestaat, dat Duitschland in den strijd in het Oosten doodbloedt, blijft er voor hen geen andere weg meer open. In de laatste dagen heeft maarschalk Rommel een bezoek gebracht aan de Duitsche troepen in Denemarken. De veld maarschalk 'had een speciale opdracht van Adolf Hitler om de Duitsche stellingen in Denemarken te controleeren. De Londensche correspondent van het Madrileensche blad „Ya" seint zijn cou rant, dat op het oogenblik de voornaamste taak van de Geallieerden de-opstelling van het invasieleger is. Voor de vorming van het tweede front heeft men noodig: vijf millioen'soldaten, 50 tót 60 tankdivisies én 15.000 vliegtuigen. Volgens een mededeeling van radio Moskou zullen nog dit jaar „eere-com- pagnieën" van 't roode leger naar alle Geallieerde fronten worden gestuurd. Deze troepenonderdeelen bestaan uit soldaten die zich aan het Sovjet-Rus sische front opvallend hebben gedra gen en aan de andere fronten den sol daten tot voorbeeld moeten dienen. Zij zullen haar Algiers, Zuid-Italië, Groot-Brittannië en Corsica worden vervoerd! Aan het slot van deze mededeeling werd nog gezegd, dat het vormen van .„eere compagnieën" een idee van Winston Chur chill is, die hierover reeds bij vorige gelegenheden heeft gesproken. De „Courrier de Genève" meldt uit An kara, dat de vertegenwoordiger der Sovjet unie in Cairo stappen heeft ondernomen bij de Egyptische regeering, waarbij het verleenen van luchtsteunpunten aan de Bulgaarsche parlement bijeen. De regeeringsmeerdecheid van de Bulgaar, sche Sobranje is in aanwezigheid van de re geering in een vertrouwelijke zitting bijeen gekomen om de afgevaardigden gelegenheid te geven vragen te stellen over de binnenland- sche en de buitenlandsche politiek. Zes afge vaardigden hebben het woord gevoerd. Leden van de regeering hebben de vragen besproken. De Sobranje zal gedurende een week zijn werkzaamheden stopzetten. Na die week zal de Sobranje in de eerste plaats bezig zijn 'met de nieuwe staatsbegrooting. Voortaan zal aan personen, die geruchten verspreiden, of op grond van een moreel ver werpelijke houding veroordeeld worden, het verblijf in Sofia worden ontzegd. Hitiers geboortehuis. De geboortestad van den Führer, Braunau aan de Inn, heeft zijn geboortehuis bestemd tot centrum der kunst. In den tijd voor Kerst mis zullen hierin vier schilders uit de om geving van Inn hun werken tentoonstellen. Sovjet-Unie werd verlangd. Er waren nog geen berichten over de reactie van de Egyptische regeering. De Britsche kringen waren zeer verrast over den Sovjet-Russischen eisch, daar de regeering der Sovjet-Unie over deze kwes tie in het geheel geen contact heeft gezocht met de Engelsche regeering. Donderdagmiddag heeft de Engelsche plaatsvervangende premier medegedeeld, dat zeer spoedig een debat zal plaats heb ben over de algemeene oorlogssituatie en vraagstukken die in verband staan met de buitenlandsche politiek. De Spectator, een conservatief weekblad, is van meening, dat 1945 en niet 1944 de beslissing zal brengen. Het blad baseert deze meening op de nog steeds hooge kwa liteiten van de Duitsche legers. De Duit sche strijdwijze bezit een technische vol maaktheid. De stem der SS Luistert op Zondag 12 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter- naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een vraaggesprek met den stafchef van de Germaansche S.S. in Nederland over het onderwerp: „Begunsti gende leden". Roosevelt naar Londen? President Roosevelt heeft het eiland Malta een hezoek gebracht. Naar de Daily Mail verneemt, heeft men in New-York verklaard, dat Roosevelt op zijn terugweg uit Cairo wellicht een bezoek zal brengen aan Groot Brittannië, om op die ma nier Churchill's herhaalde bezoeken aan de Ver. Staten te beantwoorden. Hij zou dan logeeren in Buckingham Palace. Het doel van zijn reis zou voorts zijn alle militaire plannen nog eens nauwkeurig na te gaan en de Amerikaapsche troepen in Enge land te inspecteeren. Churchill heeft Vrijdag de Geallieerde pers vertegenwoordigers ontvangen, teneinde hun een overzicht te geven over de laatste con ferentie. P.T.T. MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR Op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaars dag zal de dienstuitvoering op de postinrich- tingen geheel als op Zondag worden uitge voerd. Belastingbetaling wordt op 31 Decem ber slechts tot 15 uur aangenomen. In de groote steden zullen op den Nieuwjaarsdag twee briefpostbestellingen worden uitgevoerd, in de overige plaatsen één. De Duitsche tegenaanval in het gebied ten Zuidwesten van Krementsjoeg is aan den tang. De geoogste mais'velden worden van verslagen resten dtór "SWjetbriga'des gezuiverd. (PK Klintzsch PBZ/R P. c) KORT NIEUWS Men heeft in Duitschland be sloten lampen met een levens duur van 1500 uur te vervaardi gen, terwijl de levensduur tot dusverre 1000 uur bedroeg. De tegen woordige oplage van het Londen sche communis tenblad „Daily Worker" bedraagt 87.000 exempla ren en zal bin nenkort worden verhoogd tot 100.000. De ad vertentieruimte is reeds tot het einde van dit jaar besproken. Naar Tass meldt, is Krassil- nikof benoemd tot gezant der Sovjet Unie op IJsland. Geen luchtsteunpunten voor de Geallieerden De Turksche minister van buitenlandsche .zaken, Menemendzjogloe, heeft tegenover pers vertegenwoordigers der Spilmogendheden ver klaringen afgelegd in den vorm van antwoor den, die hij gaf op vragen der journalisten. De minister noemde een bewering van den Reuter-correspondent onjuist, volgens welke Turkije na Cairo een actieve rol in den oorlog zal spelen en in Cairo de Turk sche alliantie met Engeland is versterkt. De Turksche politiek, zoo ging hij voort, blijft trouw aan haar beginselen. Men moet principieel twee dingen onderscheiden, n.l. de versterking der Turksche alliantie met Groot- Brittannië en de voortzetting van de Turksche buitenlandsche politiek. De versterking van de Turksche alliantie met Engeland wordt slechts voltrokken binnen het bestek van de Turksche buitenlandsche politiek. Een volgende vraag had betrekking op een uitlating van Menemendzjogloe voor de pers vertegenwoordigers der Geallieerden, volgens welke de betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie bijna zoo hartelijk en sterk zijn als die met Engeland. Er werd gevraagd, of deze uitlating op nieuwe mededeelingen over de opvatting van Stalin aan de nieuwe orde van Europa en het Naburige Oosten berust. Het antwoord kwam hierop neer, dat deze kwestie den kern der besprekingen van Cairo raakt. Alle problemen betreffende oorlogs- en na-oorlogstijd, zijn daar volledig behandeld. De minister bevestigde de versterking der betrekkingen met de Sovjet-Unie „binnen het bestek der vastgelegde Turk sche buitenlandsche politiek", waarbij hij er op wees, dat tusschen de Sovjet-Unie en Turkije nooit wrijvingen hebben be staan. Hij deelde méde, dat in Cairo de Engelsehen door de bolsjewisten gemach tigd waren het Sovjet-Russische standpunt te vertegenwoordigen. Momenteel wordt in de Engelsche bladen meer dan ooit aan Turkije aandacht besteed. De cömmentaren over het feit of Turkije al of niet aan den oorlog zal deelnemen, spreken elkaar nogal tegen, waaruit valt op te maken, dat men in Engeland nog niet zoo overtuigd is van Turklje's houding ten opzichte van dit. land. De pers citeert een artikel uit de News Chronicle, waarin wordt gezegd, dat de Tur ken er niets voor voelen Constantiriopel aan een luchtaanval bloot te stellen. Na de besprekingen tusschen den Brit- schen en Turkschen minister van buiten landsche zaken in Cairo heeft een zitting plaaifs gehad van het Turksche kabinet, die meer dan 10 uur heeft geduurd. Over de vraag om aan de Geallieerden steun punten af te staan, is toen negattef beslist. De Turksche afgevaardigde Elmer heeft ver klaard: In het Duitsch-Turksche vriendschaps verdrag heeft Turkije zich verplicht niets te gen Duitschland te ondernemen, als Duitsch land niet aanvalt. De besprekingen van Cairo hebben hieraan niets veranderd. Met 95 overwinningen in de lucht op Anglo-Amerikaansche jagers en bom menwerpers is Oberstleutnant Priller de m'eest succesvolle Duitsche jachtvlieger aan de Kanaalkust. Eskadercommandant Priller is drager van het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (PK Grawe/Transo/Europr. P. c) Nieuwe stellingen betrokken in W. sector van Italiaansehe front. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Bij Kertsj hebben eigen stoottroepen een belangrijke hoogte stormenderhand genomen. Vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Cherson hadden geen resultaat. In het gebied ten Zuid-Westen van Krementsjoeg werd ook Donderdag bij zware sneeuwjacht hard gevochten. De talrijke hevige aanvallen der bolsjewisten konden, voor het grootste deel in den tegenaanval worden opgevangen. In eenige penetraties zijn de gevechten nog in vollen gang. In den sector van Tsjerkassy deed de vijand opnieuw hevige aanvallen. In het gebied van Sjitomir en Korosten maakte de eigen aanval in weerwil van den krachtiger geworden vijandelijken tegenstand goede vorderingen. Tusschen Pripjet en Bere zina en aan den Dnjepr ten Noorden van de uitmonding der Berezina werden verschei dene vrij krachtige vijandelijken aanvallen afgeweerd, eenige penetraties afgegrendeld en gereedstaande Sovjetstrijdkrachten door een geconcentreerd vuur uiteengeslagen. Van de rest van het Oostelijk front worden geen gevechten van beteekenis gemeld. Bij de zware afweergevechten der laatste weken in den centralen frontsector heeft zich de Sile- ziseh 102de infanterie-divisie onder bevel van kolonel Von Bereken bijzónder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front stelde zich de vijand aan weerszijden van den straatweg naar Cassino in het bezit van eenige bergruggen. Na heen- en-weer golvende gevechten werd daar het eigen verdedigingsfront eenige kilometers naar 'het Noordwesten teruggenomen. In den Oostelijken sector ondernamen de Britten verscheidene, deels door pantser wagens-gesteunde, vrij zwakke aanvallen, die alle mislukten. Boven het Zuid-ftaliaansche frontgebied werden door luchtdoelgeschut van de luchtmacht 9 vijandelijken vliegtuigen neergeschoten; twee andere toestellen wer den boven de Middellandsche Zee door lichte Duitsche vlootstrijdkrachten vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch con- vooi sloegen Donderdagnacht voor de Neder- landsche kust een aanval van Britsche torpe- domotorbooten af en schoten twee daarvan in brand." Naar de Britsche berichtendienst meldt, ia gisteravond in het stedelijk gebied van Lon den luchtalarm gemaakt. Het stadium van de zomer- en herfstslagen van dit jaar is geëindigd, de faze der winter- gevechten 1943'44 staat onmiddelijk voor de deur, zoo schrijft de militaire correspondent van het D. N. B. Onder invloed van het be ginnende wintersche weer neemt de gebieds omvang van de gevechten en le beteekenis daarvan af. De ontwikkeling van den Duitschen aanval met Sjitomir als uitgangspunt is in Noorde lijke richting nog voorbij Tsjernikof blijkbaar hog steeds niet afgesloten, ondanks de on gunstige weersomstandigheden. De zeer sterke tegenstand, dien de bolsjewisten hier bieden, bewijst de beteekenis, di£ men aan Sovjet- Russische zijde aan dezen taaien Duitschen aanval toekent. Dit ligt waarschijnlijk daar aan, dat de bolsjewisten het gevaar vreezen van het ingrijpen van nieuwe Duitsche contin genten uit den sector Korosten en uit het Zuiden. Keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-ersatzkommando deelt mede: Ieders gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, dnur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarins kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Ger maansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis-hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, 'die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 12.12.43 11-15 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13.12.43 11-15 uur: Groningen, Heerestraat 46. 14.12.43 10-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 15.12.43 9-14 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1