Haarlemsche Courant Twaalf jaren N. S. B. Telegramwisseling tusschen den Führer en Mussert. Herdenkingsbijeenkomsten te Utrecht, Amsterdam en elders. Rede van Mussert. Benoeming van Dienstleiter W. Ritterbusch. Nieuwsblad voor Noord-Holland De Fiihrer verzekerde hem: „Wij mogen den wolken niet alle mogelijke vrijheden ontnemenintegendeelwij moeten hun zooveel mogelijk vrijheid laten". 288e Jaargang No. 290 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Maandag 13 December 19431 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. |2713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Geheel in overeenstemming met de moei lijke tijdsomstandigheden, waarin ons volk verkeert, droeg de herdenking van het twaalf jarig bestaan van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden een sober, doch niettemin waardig karakter. Het was niet mo gelijk gebleken''één groote landelijke bijeen komst te organiseèren, zoodat volstaan moest worden met een samenkomst in ^e hoofdstad der beweging, van waaruit naar elf andere plaatsen in ons land, waar op hetzelfde tijd stip eveneens herdenkingsvergaderingen plaats vonden, het gesproken woord telefonisch werd doorgegeven, zoodat de aanwezige nat.-socia- listen in den lande toch met elkaar verbonden waren. Uiteraard ging de grootste belangstelling uit naar de Utrechtsche samenkomst' in de zaal van „Tivoli", waar zoowel de rijkscommissa ris als de leider het woord hebben gevoerd. De groote zaal, waar zich ongeveer tweeduizend nat.-socialisten voor het meerendeel leden, aan wie in den loop van den ochtend het tien jaren-insigne was uitgereikt bevonden, was op de gebruikelijke wijze versierd. De achter grond van het podium was met wit doek om spannen. met in het midden een oranje-blanje- bleu-vlag, waarop een reusachtig uit hout ge sneden N.S.B.-embleem. Ter linker- en rech terzijde van het podium, dat aan den voorkant met grijs doek was gedrapeerd en omlijst met bruine en witte bloemen, waren de vlaggen opgesteld van het. Duitsche rijk en de met het rijk verbonden landen. Op het podium speelde het modelmuziekkorps van derr jeugdstorm marschen en strijdliederen. Daarachter zaten amphitheatersgewijze jeugdstormers met trom mels en bazuinen. De balustrades waren ook met grijs doek gedrapeerd, waarop groene guirlandes afgewisseld met zwarte hakenkrui sen en gele wolfsangels waren gehangen. Alle pilaren waren omspannen met de vlag der beweging. Nadat tot twee uur de zaal zich vulde en q.m. ook alle hooge Duitsche en Nederland- sche autoriteiten hun plaats hadden ingeno men, onder wie de Duitsche gezant Otto Bene, SS. Obergrüppenführer Rauter, gen.-kommis- sar Dr. Wimmer, de nieuw-benoemde leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland, dienstleiter Ritterbusch en vrijwel alle hooge Nat.-Socialistische functionarissen, had voor de binnenkomst van den Rijkscom missaris en den leider de vlaggenopmarsch plaats, waartoe alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven en den groet brachten. De gemachtigde van den Leider, Leeuwen berg, opende de vergadering en heette ver volgens de Nat.-Socialisten welkom. Onder stormachtige toejuichingen betraden hierna de Rijkscommissaris en de Leider met hun sta ven de zaal. De vergadering zong den hoogen autoriteiten geestdriftig het lied „Wij zijn de zwarte soldaten" toe. Hierna werden op plech tige wijze de nationale vlag door jeugdstor mers en de eere-vlag door leden van de Ger- maansche SS in Nederland, binnengedragen. In een korte rede heeft allereerst de plaats vervangende Leider Van Geelkerken de geval lenen herdacht. Hij herinnerde er ahn, hoe 12 jaar geleden Mussert zijn strijd om het hart van het Nederlandsche volk begon en hoe de leider zich sindsdien alle moeite had gegeven om rr\et zijn nu tot tienduizenden strijders aan gegroeide beweging het nat.-socialisme bij de rest van de volksgenooten. ingang te doen vinden. Hij herinnerde voorts aan al wat de Beweging in de afgeloopen jaar heeft doorge maakt en bracht den dank der Beweging aan Mussert over. Wij hebben nu, zoo eindigde Van Geelker ken, 12 jaar strijd achter ons. Opgewekt gaan we het 13e jaar binnen. Er zal van ons stuk voor stuk veel gevraagd worden. Het gaat uit eindelijk om voor ons volk een waardige plaats in Europa te bemachtigen. (Applaus.) Namens de N.S.D.A.P. voerde Hauptbe- reichsleiter Stoehr het woord. Spr. zeide: Ik heb de eervolle opdracht om vandaag op den twaalfden verjaardag van de oprichting der Nationaal-Socialistische Beweging der Neder landen de groeten over te brengen van den Leider der partijkanselarij Reichsleiter Bor- mann en van de N.S.D.A.P. Het is juist een maand geleden, dat de N. S.D.A.P. voor de twintigste maal den negen den November herdacht, den dag waarop voor het eerst Duitsche Nationaal-Socialisten hun leven gaven voor hun idee en voor Adolf Hit ler. Zij herdachten dieh dag midden in een worsteling van hun kameraden aan de fronten met een machtigen vijand. Gij herdenkt van daag in een even ernstig en beslissend uur voor u en uw volk den dag, waarop de vanen uwer beweging voor het eerst werden ont plooid. Wij zijn dankbaar en verheugd ge.weest dat gij den negenden November 1943 gekozen hebt om uiting te geven aan de solidariteit en lotsverbondenheid van de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten. Even dankbaar en verheugd is echter thans ook de N.S.D.A.P. waarvan ik hier de woordvoerder ben. om ge tuigenis te kunnen afleggen van haar ver wachting, dat idee en doelstelling, wil en-weg van uw strijd tot eenzelfde overwinning mo gen leiden. Twaalf jaar van strijd liggen achter u. Voor ons ligt orts doel, dat wij tezamen, schouder aan schouder zullen bereiken. Zeker van onze verbondenheid in den strijd wenschen wij' Duitsche Nationaal-Socialisten u vandaag toe, dat de herinnering aan de doorstane gevech ten uw overtuiging van de overwinnende kracht der nationaal-socialistische idee moge sterken, dat door strijd en verzet uw gemeen schap nog harder en nauwer aaneengesloten moge worden en dat dan weldra de dag moge komen, waarvoor wij allen strijden en werken, de dag der overwinning. (Applaus.) Rede van den Rijkscommissaris. Onder luide toejuichingen betraf vervol gens de Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, het podium. Hij begon zijn rede met er op te wijzen, dat het doel, waarmede de Nederland sche Nat.-Socialisten twaalf jaar geleden hun strijd begonnen, n.l. een ordening en zuive ring van binnenlandsche politieke toestanden te bereiken, thans de voorwaarde is voor een strijd om het bestaan van uw Nederlandsche volk, van ons Duitsche volk, van al onze Euro- peesche volkeren. Het gaat er om, of wij in onze volkssubstantie en in ons volksche en nationale karakter, die het kenmerk van Europa vormen en die de beteekenis uitmaken van het avondland, de grondslagen behouden, opnieuw veroveren en de toekomst in kunnen dragen,-of dat wij overstroomd zullen worden door machten uit het Oosten of het Westen, die het avondland vijandig gezind zijn. Waar het om gaat, is nog onlangs aan den dag getreden door het bezoek, dat Churchill en Roosevelt aan Stalin den tiran der Oost- Europeesche en binnen Aziatische steppen heb ben gebracht. De beteekenis van dit bezoek was zeer kenmerkend en moet dan ook den meest verblinde de oogen openen. En ter ge- iegenheid^ van deze samenkomst is er een be geleidende muziek gespeeld, die ten gehoore werd gebracht door_den heer Smuts, minister president van Zuid-Afrika, die toen eigenlijk als vertegenwoordiger van Churchill, de lei der was van de Britsche politiek. Hij heeft de poging ondernomen tot de West-Europeesche landen de uitnoodiging te richten, om een dominion-verhouding met Engeland aan te gaan. Stalin heeft de wenkbrauwen gefronst en de heer Attlee heeft zijn best gedaan terstond te Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Fiihrer heeft op 1 December 1943 den Dienstleiter W. Ritterbusch benoemd tot Leilur van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft overeen komstig artikel 4, sub 1 van de verordening over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland (nr. 3/1940), alsmede overeenkomstig de artikelen 1, 3 en 7 van het decreet over den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscommissaris (nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritterbusch benoemd tot Generalkommissar z.b.V. Dienstleiter W. Ritterbusch was reeds na het overlijden van den vroegeren Leiter van het Arbeilsbereieh der N.S.D.A.P. in Nederland en General-komnrissar z.b.V. belast met de waarneming van deze functies. Hier volgt de tekst van de benoemingsoorkonden. ERNENNUNG DES DIENSTLEITERS W. RITTERBUSCH. Ich ernenne den Dienstleiter W. Ritterbusch zum Leiter des Arbeits- bereichs der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Führerhauptquartier, den 1.12.1943 Gez. ADOLF HITLER BEKANNTMACHUNG DES REICHSKOMMISSAR FüR DIE BESETZTEN NIEDERLaNDISCHEN GEBIETE ÜBER PERSONAL-ANGELEGENHEITEN, Ich habe nach par. 4, absatz 1, meiner Verordnung über die Ausübung der Rcgierungsbefugnisse in den Niederlanden (nr. 3/1940) sowie nacr den par. 1, 3 und 7 meines Erlasses über den organisatorischen Aufbau der Dienststellen des Reichskomissariats (nr. 4/1940) den Dienstleiter W. Ritterbusch zum Generalkommissar zur besonderen Verwendung berufen. Den Haag, am 11. Dezember 1943 Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete: IGez. SEYSS-INQUART Ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van de N.S.B. zijn tusschen den Führer en den Leider der N.S.B. Mussert de volgende telegrammen gewisseld. Führer, In Nederland teruggekeerd is het mij een behoefte U mijn dank te betuigen voor Uw hartelijke ontvangst en voor het diepgaande en uitvoerige onderhoud, dat ik met U mocht hebben. Volkomen doordrongen van de zedelijke plichten, welke voor het behoud van Europa op elk volk van dit continent rusten, zij het mij vergund U de verzekering te geven, dat de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden bij het begin van het dertiende jaar van haar strijd sterker dan ooit bereid en genegen is haar taak te vervullen, n.l. het Nederlandsche volk voor te gaan op den weg .der Euro- peeschu en Germaansche solidariteit met het behoud van het eigen volksche leven, zooals gij tot heil van allen wenscht. In nationaal-sacialistische verbondenheid Uw MUSSERT Geachte heer Mussert, Voor de gelofte van trouw van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden en voor de verzekering, dat de beweging met nog groolure vast beradenheid het Nederlandsche volk zal voortgaan op den weg der Europeesche en Germaansche solidariteit, die Gij mij bij het begin van het dertiende strijd- jaar hebt doen toekomen, betuig ik U miin oprechten dank. Du beweging kan ervan verzekerd zijn, dat zij op dezen weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk, Uw ADOLF HITLER verklaren, dat zelfs dit restje, dat nog over gebleven is van vroegere beloften, uitsluitend een particuliere meening is van den heer Smuts, maar volstrekt geen officieele Britsche meening. Maar dat is een kwestie, die juist de Nederlanders betreft. Immers, de Zuid- Afrikaansche minister-president heeft de Ne derlanders uitgenoodigd een dominion-verhou ding met Engeland aan te gaan, tezamen mat eenige andere der Atlantische randstaten, om hier, bij wijze van spreken, een zeker toe vluchtsoord en tegenwicht te vormen tegen den Sovjetkolos, die over Europa zal voort schrijden. Ik heb geprobeerd hiervan op een kaart in het normale formaat van een handatlas een indruk te krijgen. Toen zag ik, dat waneer men de gehepïe overige Eurazische vlakte be kijkt, men dit randgebied nauwelijks terug kan vinden. Van de kust tot de streek van Arnhem is ongeveer 120 of 140 K.M. en van daar tot aan het andere einde van het Eura zische werelddeel 9000 K.M. De verhouding die de heer Smuts aan u. Nederlanders, der halve aanbiedt, is de veiligheidsverhouding van 120 oq 90Ö0. Ik geloof dat een dergelijke overweging wellicht toch ook bij de meest verstokte oranje-bolsjewiken langzaam de overtuiging zal laten opkomen dat deze ver houding voor de nationale en volksche toe komst van de Nederlanders geen uitzicht biedt. Spr. wees er vervolgens op. dat Nederland sche en Duitsche Nat.-Socialisten als strijd makkers in een zelfde lotsgemeenschap gedu rende de laatste jaren naar elkaar toe zijn gegroeid. Stellig is het een ons allen gelukkig makend besef geweest, toen wij onlangs voor den Führer stonden en het gevoel hadden van de absolute gelijkheid van doelstellingen. Maar wa.t mij nog belangrijker voorkomt is, dat juist de moeilijke tijd waarin wij ons thans bevin den, ons het gevoel gebracht heeft van de on wrikbare kameraadschap. Ik kan u zeggen, dat het mijn schoonste en meest trotsche oogenblik wap, toen ik den Führer kon zeg gen: „Führer, op de Nederlandsche Nationaal- Socialisten kunt u vertrouwen". Vervolg op pag. 2 Keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-ersatzkommando deelt mede: ledera gezonde Nederlander in den leeftijd van 17— 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden .voor de Waffen-SS of den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij® die tot de Ger maansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 193# jaar, die aanmel- dingsplichfig zjjn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in cfe Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag en prestatie. De oproeping ntt deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. - 14.12.43 10-14 uur: Amsterdam, Dam 4. 15.12.43 9-14 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. Verzending van gelukwenschen e.d. voor Kerstmis en Nieuwiaar. De Duitsche Kamer van Koophandel in Amsterdam deelt mede, dat op grond van de verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het berichtenverkeer met het buitenland (zie Verordeningsblad afleve ring 8, verschenen 12 Maart 1943, en Ne derlandsche Staatscourant nr. 52 dd. 16 Maart 1943) de verzending van geluk- wenschkaarten zoomede van postkaarten als ook de vroeger gebruikelijke gedrukte kaarten van firma's enz. voor Kerstmis en Nieuwjaar naar Duitschland en het niet- vijandelijke buitenland verboden is. Geluk- wenschen in vorengenoemden vorm wor den door de controleerende instanties aan gehouden en vernietigd. ZIJ ZOU de BONNEN HALEN! Een Inwoonster van I-ïeemstedg, die op den dag dat zij haar nieuwe distributiebeschei den moest afhalen, uitstedig was, verzocht aan een goede kennis, mej. M. R. om dit in haar plaats te doen. Mej. R. haalde inder daad de bonnen, maar, in plaats van deze aan de rechthebbende te overhandigen, ver kocht zij ze en verbrandde de stamkaarten! De politie heeft haar thans aangehouden. Eén Anglo.amerikasnsch opperbevel in Naburige Oosten. De vertegenwoordiger van het Spaansche blad Arriba" in New-York telegrafeert, dat tijdens de Geallieerde conferenties met betrek king tot het naburige Oosten is besloten het Britsche en Amerikaansche opperbevel aldaar onder één leiding te stellen. Zeer waarschijn lijk zal generaal Marshall de algemeene opper bevelhebber worden. Deze vereeniging zou slechts gelden voor het Britsche en Ameri kaansche commando. Het Sovjet-Russische op perbevel zal onafhankelijk blijven. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL Het politiek weekpraatje van Max Blok zijl, uit te senden hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur, heeft tot titel: „Uit goed-katholieke kringen".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1