Haarlemsche Courant Zware afweerstrijd bij Kirowograd en Tsjerkassy. Nieuwsblad voor Noord-Holland Geringe actie in Zuid-italië. Maarschalk Rommel op inspectie in Denemarken. 288e Jaargang No. 291 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Dinsdag 14 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve or Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, XJmuiden-Oost tritg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Hevige aanvallen der Sovjets ten N.O. van Sjitomir afgeslagen. Bruggehoofd aan W. oever van Teteref opgeruimd. Verrassingsactie bij het llmenmeer; Sovjetbataljon bulten gevecht gesteld. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In den sector van Kirowograd en bij Tsjerkassy deed de vijand ook Zondag talrijke aanvallen met wisselende sterkte. De zware afweergeyechten duren onver minderd voort. In het gevechtsgebied ten Noordoosten van Sjitomir ondernamen de bolsjewisten met versch-aangevoerde strijdkrachten hevige tegenaanvallen, die werden afge slagen. Onze troepen gingen daar opnieuw tot den aanval over en sloegen een vijan delijk bruggehoofd aan den Westelijken oever van de Teteref uiteen. Ten Noorden van het llmenmeer drongen stoottroepen van een divisie jagers bij ver rassing in een goed versterkt vijandelijk steun punt binnen. De bezetting, bestaande uit een Sovjet-bataljon, werd na korten, hevigen strijd vernietigd of gevangengenomen. Aan de rest vant het Oostelijk front kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis. In de gevechten Zuidelijk van Kertsj heeft zich de 3de Boemeensche bergdivisie onder bevel van generaal-majoor Mociulski bijzonder onder scheiden. Aan het Zuid-Italiaansehe front verliep de dag zonder groot^^evechtshandelingen. - Opdracht van den Führer. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft in de afgeloopen dagen een be zoek gebracht aan de Duitsche troe pen in Denemarken. De maarschalk, in wiens gevolg zich verscheidene spe cialisten voor vestingbouw bevonden, heeft op bevel van den Führer de vol tooiing en afweerparaatheid van de Duitsche verdedigingsinstallaties in Jutland geïnspecteerd. De inspectie heeft in alle militaire krin gen in Europa en daarbuiten zeer de aan dacht getrokken, zoo verklaart de militaire correspondent van het D.N.B. Het feit, dat juist Rommel op het huidige oogenblik de uitbreiding en de paraatheid der Duitsche verdedigingsinstallaties in Noord-Denemarken inspecteert, heeft onge twijfeld groote beteekenis. Men zegt niet te veel, wanneer men ver onderstelt dat deze inspectie gezien moet worden in verband met de conferenties van Teheran en Cairo, waar duidelijk naar voren is gekomen hoe zeer aan den vijan-, delijken kant de tijd dringt en hoe wéinig Stalin met het oog op de onverzwakte Duitsche militaire kracht tevreden is over het optreden van de Anglo-Amerikanen op het Italiaansche oorlogstooneel. In Teheran is door Stalin een militail- program voorgelegd, waarin als voornaam ste punt de vorming van een tweede front door de Engelschen en Amerikanen tegen Duitschland, d.w.z. tegen Europa, .voor komt. Ook al beteekent deze eisch van Sta lin tenslotte de bankroetverklaring van de i bolsjewistische zomer- en herfstoffensie ven, toch beteekent deze eisch tevens ook een ondubbelzinnig dictaat aan het adres van de strijdkrachten van Roosevelt en Churchill. Doch ook afgezien van dezen dwang bgstaat er naar het oordeel van de Duitsche militaire deskundigen voor Enge land en Amerika eenvoudig de noodzake lijkheid om thans de schemering van halve militaire maatregelen en beslissingen te verlaten en eindelijk in een groote actie op het Europeesehe slagveld te verschijnen. De Duitsche maatregelen hiertegen zijn sedert lang genomen. De strijdkrachten voor een evenredigen Duitschen tegenslag hebben allang haar stellingen betrokken. In kringen van den Groot-Duitschen gene ralen staf verwacht men de Anglo-Ameri kanen, juist omdat zij zich in den militair pijnlijken toestand van den dwang bevin den, ook op de onwaarschijnlijkste punten van het continent. Men houdt van Duitsche zijde rekening met alle mogelijkheden. In zooverre moet het door den Führer aan generaal-veldmaarschalk Rommel gegeven bevel als symptomatisch beschouwd wor den. Het beteekent niet, dat alleen de Duitsche afweerparaatheid in Denemarken in afwachting is van een vijandelijke inva sie. Wat dit betreft, is ook het Duitsche communiqué duidelijk genoeg door de ver klaring, dat de inspectie van de in Dene marken gebouwde Duitsche stellingen tij dens de afgeloopen dagen heeft plaatsge vonden, dus reeds tot het verleden behoort. Daar het hier ongetwijfeld een speciale opdracht betreft, die Rommel gekregen heeft, mag men aannemen, dat de Duit- sche generaal-veldmaarschalk ook nog ver dedigingsinstallaties op andere bepaalde punten van het lange Europeesehe verde- digings- en aanvalsfront heeft 'geïnspec teerd. Eenige vijandelijke vliegtuigen, waarvan er één werd neergeschoten, ondernamen Zondag nacht storings vluchten boven net Rijnlandsdh- Westfaalsche industriegebied. De Polen en het verdrag van Moskou met Benesj. „Vorming van bufferstaten tegen de Sowjet-Unie onmogelijk." In het protocol behoorende bij het verdrag dat Benesj met de Soyjet-regeering heeft ge sloten wordt gezegd dat wanneer een derde land, dat grenst aan de Sovjet-Unie of aan „Tsjecho-Slowakije" en in dezen oorlog het voorwerp van „Duitsche agressie" wordt, tot dit verdrag wenscht toe te treden, dan wordt dit land, na wederzijdsch goedvinden tus- schen de verdragsluitende partijen,- de moge lijkheid gegeven, het verdrag mede te onder teekenen. Dit krijgt dan het karakter van een „Driemogendheden-verdrag". Reuter verspreidde Maandagavond een com mentaar van „bevoegde" Poolsche kringen te Londen, waarin o.a. wordt gezegd: „Dit ver drag berust op het beginsel der eerbiediging van de Tsjechische onafhankelijkheid en sou- vereiniteit en van de niet-inmenging in bin- nenlandsche aangelegenheden van Tsjecho- Slowakije door Rusland. Wanneer de Sovjet- Unie ditzelfde beginsel zou toepassen op de Poolsche republiek, zou de Poolsche regee ring bereid zijn, binnen 24 uur een drie mogendhedenverdrag te onderteekenen." Naar de meening van de Wilhelmstrasse bevestigt de onderteekening van de overeen komst tusschen de Sovjet-Unie en Benesj, dat laatstgenoemde in het na-oorlogsche Europa geroepen is een bijzondere rol te spelen, n.l, van gangmaker van de Sovjet-Unie. Uit de verklaringen, die dr. Benesj tegenover een Engelschen persvertegenwoordiger heeft af gelegd, blijkt, dat thans elke mogelijkheid tot het vormen van bufferstaten tegen de Sovjet- Unie onmogelijk wordt. Duidelijker kan naar de hier bestaande opvatting nauwelijks tot uiïdrukking ge bracht worden, dat de Sovjet-Unie elke poging tot afgrendeling tegenover haar expansiestreven veroordeelt en den aan haar Westelijke flank gevormden staat slechts als een springplank voor verder opdringen, hetzij naar het Westen, hetzij naar het Zuid-Westen, denkt te gebruiken. Deze tendenz komt ook tot uitdrukking in verschillende Sovjet-Russische commentaren. Braziliaansch leger naar Noord-Afrika. Het Geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika heeft medegedeeld, dat 13 Brazi liaansche officieren als kwartiermakers in Noord-Afrika zijn aangekomen, teneinde voorbereidingen te treffen voor de aan komst van een Braziliaansch expeöitieleger op dit oorlogstooneel. Op de centrale bijeenkomst, welke Zaterdag ter gelegenheid van ht 12-jarig bestaan der N.S.B. te Utrecht werd gehouden, spra ken de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de Leider. Tijdens de rede van den Leider. (C.N.F./Otto Pax c) KORT NIEUWS De Daily Tele graph meldt dat het meerendeel der Britsche ma rinepiloten in de Vereenigde Sta ten wordt opge leid. Zij komen als geschoolde zeelieden en ver laten de Veree nigde Staten als marinepiloten. De naamdag van Horthy is in Hongarije ge vierd. De kran ten zingen, onge acht hun politie ke verschillen, eenparig den lof van den populai- ren rijksstadhou der. De vertegen woordiger der Duitsche Honga ren heeft de trouw dezer min derheid aan het Hongaarsche va derland betuigd. Radiogroeten aan "Ned. Vrij willigers aan het Oostfront en aan Ned. arbeiders in Duitschland. Door samenwerking van den Neder- landschen Omroep met den Duitschen Europa-zender, "kan tusschen 26 Decem ber en 2 Januari hen beperkt aantal radiogroeten van ouders, vrouwen of verloofden (max. 3 personen per fami lie) worden uitgesproken aan Neder- landsche arbeiders in Duitschland en bovendien aan Nederlandsche vrijwilli gers, die strijden aan het Oostfront (dus niet aan de andere fronten). Deze groeten worden t.z.t. in één der studio's van den Nederlandschen' Omroep te Hilversum opgenomen. Zij die hiervoor in aanmerking wil len komen gelieven vóór 20 December 1943 hiervan op een in blokletters ge schreven briefkaart, waarop in den lin kerbovenhoek vermeld moet worden: Arbeidersgroeten (of Oostfrontgroeten), kennis te geven aan den Nederlandschen Omroep, afdeeling pers en propaganda, Schuttersweg 3 te Hilversum. Verder moet worden vermeld: 1. naam van dengene voor wien de groet bestemd is; 2. plaats of gebied waar de betrok kene zich bevindt (eventueel weer machtsonderdeel en dienstrang); 3. fa miliebetrekkingen) van hen die de groet(én) uitspreken; 4. nauwkeurig adres aanvrager. Onvolledige opgaven worden niet in behandeling genomen. Wie in aanmerking komt, ontvangt een oproep van den Nederlandschen Omroep om persoonlijk naar Hilversum te ko men op den dag, waarop de groeten kunnen worden uitgesproken. Zonder persoonlijke oproep is het onnoodig zich in Hilversum te melden. Men wordt er nog op attent gemaakt, dat de groeten alleen persoonlijk kun nen worden uitgesproken. VRIJHEID. D. Sterker dan ooit leeft in dezen tijd in ons volk het fiere besef van zijn afkomst en zijn historie. De gedachte, Nederlander te zijn, verlevendigt het bewustzijn, zich drager te weten van traditioneele waarden, van nationale sentimenten en van een ver bondenheid met het volk dat ons lief is en met den grond, waarop dit volk leeft en werkt. Wie liefde gevoelt voor zijn volk en zijn vaderland, om 't even van welke nationali teit- hij zij, respecteert dit gevoel ook bij anderen, ook wanneer deze anderen be- hooren tot een ander volk. Zij hebben wel licht andere idealen en hun gedragingen wijken af van de onze, maar, hoe groot de verschillen ook mogen zijn, zij hebben in dit opzicht recht op onze waardeering, zoo als wij van onzen kant waardeering eischen voor de uitingen van ons nationaal bewust zijn. Het zou kortzichtig zijn, te ontkennen, dat deze wederzijdsche waardeering wei eens geweld wordt aangedaan. Wie over tuigd is van ejgen voortreffelijkheid wordt door het verhingen gegrepen, anderen te betrekken in de sfeer van zijn werken en streven. Dat zien we overal in het leven en er ligt misschien iets begrijpelijks in, wanneer in een volk, dat in op gang is, hier en daar een verlangen aan den dag treedt, andere volken in dezen groei te omvatten. Doch bij het streven naar zulk een samengaan zal de grondslag altijd moeten bestaan in de volledige vrij heid van beslissing van ieder volk ten aan zien varf het behoud dan wel het prijsgeven van zijn traditioneele bezittingen. Het Nederlandsche volk nu heeft als tra ditioneel en onversterfelijk bezit drieërlei vrijheid: politieke vrijheid, godsdienstvrij heid en gewetensvrijheid en het zijn deze drie vrijheden, waarvoor het geheele Ne derlandsche volk in deze tijden met den sterksten nadruk opkomt. Het doet er zéér weinig toe in dit verband, of dit interne conflicten schept, hoofdzaak is, dat dg af geloopen jaren ondubbelzinnig hebben ge toond, dat. ons volk de erfenis dezer vrij heid wenscht voort te dragen. Wie dit in ziet kan in onze dagen veel begrijpen, ook de dwaze en misdadige handelingen, die als excessen van op zichzelf goede bedoelingen aan den dag treden. Maar dit begrijpen wil nog niet zeggen: de oogen sluiten voor de misvattingen, die tot vandaag den dag in ons volk leven, mis vattingen, hoofdzakelijk hierop neerkomend dat breede rijen van ons volk vreezen, dat hun traditioneele vrijheden zullen worden opgeofferd aan een zucht naar staatkun dige expansie van Duitschland. Misvattin gen, <Jie er toe hebben geleid, dat nog maar altijd niet wordt ingezien, dat het juist het nationaal socialisme is, in Nederland, in Duitschland en overal elders, dat vóór alles de hooge waarde van het zelfbestemmings- recht der volken hoog houdt, dat nog maar altijd niet wordt ingezien, dat de N.S.B. hier en de N.S.D.A.P. in Duitschland géén ander doel hebben, dan in een gemeen schap van Germaansche volken een rij van zelfstandige naties onder te brengen,, die haar geluk en haar welvaart vinden in godsvertrouwen, liefde voor volk en vader land en eerbied voor den arbeid. Juist het nationaal socialisme hier en el ders is de kampioen voor de traditioneele waarden van ieder land en van ieder volk en daarom kansshet nationaal socialisme in Nederland zich nimmer nartij stellen voor een Groot-Duitsche politiek, waarvan de consequentie immers zou zijn, dat ons land en vele andere landen hoorig zouden wor den aan het Duitsche Rijk. daarom moet het nationaal socialisme in Nederland dra ger zijn van de Groot-Germaansche poli tiek, die een verbond van vrije, Germaan sche staten beoogt, staten, die door zekere banden vereenigd zullen zijn, doch waarin de beste waarden van ieder volk door ieder volk zullen kunnen worden beleefd. „Wij vertrouwen U niet. Want wij hou den u voor een overgangsvorm en straks zult gij worden misbruikt, om het Groot- Duitsche doel te dienen" zoo wordt meermalen tot de N.S.B. gesproken. Met reden? De N.S.B. zelfheeft nimmer aanlei ding tot dit kwaad, vermoeden gegeven en de, op zichzelf harde en onaangename maat regelen, die een militaire bezetting mede brengt, vormen geen argumenten, die een weldenkend mensch zal aanvaarden. Doch als er te dien aanzien onzekerheid bestond. en we zullen alweer niet ontkennen, dat de zucht naar het behoud van de hierboven- genoemde waarden vrees voor verlies in de hand werkt dan heeft de rede, die Mus- sert Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden heeft verhelderend en geruststellend gewerkt. Want in deze bijeenkomst kon hij mede- deelen, wat hij Hitier bij zijn jongste be zoek had voorgelegd: Niet de wenschen en verlangens der N.S.B.," niet de vraag om inwilliging van een of ander partijbelang, maar de groote vrees en de bange vraag, die ons volk nu reeds zoo lang heeft be zwaard, de onzekerheid, welk lot onze volk- sche vrijheden beschoren zullen zijn, wan neer straks na een Duitsche zege het Euro- peesch bestel zal worden geregeld. Gij kent het antwoord van den Führer: „Zoo kan niet het voornemen bestaan de Nederlanders te denationaliseeren, maar 't komt er op aan met de overige Germaansche volkeren te volbrengen wat gemeenschappelijk gedaan moet worden. Wij mogen den volken niet alle mogelijke vrijheid ontnemen, in tegendeel, wij moeten hun zooveel mo gelijk vrijheid laten." Mussert had gelijk, \lit volkomen duide lijke taal te noemen, waarmede hij van harte kon instemmen. Want dit is niet de taal van den buitbelusten demagoog of van den imperialist, die volken en landen aan zijn zegekar bindt, maar van den evenwich- tigen staatsman, die in het eenvoud der dingen zijn kracht zoekt en begrepen heeft hoeveel leidend en scheppend vermogen besloten moet zijn in een reeks van Ger maansche staten in een Germaansche le vensruimte. En zoo hebben wij dat is te zeggen: een Nederland, dat zijn deel wenscht bij te dragen tot den opbloei en de welvaart van het nieuwe Europa 1 sinds Zaterdag de verzekering, dat onze vrijheid, onze politieke, godsdienstige en gewetensvrijheid het pand zal blijven dat ons werd toevertrouwd en dat wij zullen blijven bewaren door goede en kwade dagen. Men zal van een Nederlander nooit een Duitscher maken. Geenénationaal-socialisme dat het zou wenschen. Maar wanneer door Hitler's belofte, dat ons volk niet zal wor den gedenationaliseerd en in zijn vrijheden zal worden gehandhaafd, eenig besef kon worden gewekt van de verbondenheid tus schen Duitschers en Nederlanders, en van de lotsgemeenschap tusschen hun beide lan den, dan zou twaalf jaar van strijd hier te lande niet vergeefs gestreden zijn. Keuringen voor de Waffen-SS en i den Landstorm Nederland. Het SS-ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of den Land storm Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duür der opleiding, extra levensmiddelen, etc. l£rijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederlapd wenschen te blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of hij l?et SS-wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: zij. die tot de Ger maansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens ter keuring melden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, worden gedurende hun verbintenis hiervan vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter, gedrag en prestatie. De oproeping na deze keuring geschiedt eerst in het begin van Januari 1944. 15.12.43 9-14 uur: Den Haag, Café Den. Hout, Bezuidenhout. KORT NIEUWS. Er is een nieuw Finsch onderscheidings- teeken ontworpen dat den naam draagt: pro- Finlandia-orde. Het is in hoofdzaak bestemd voor kunstenaars, auteurs en journalisten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1