0 H O a a a Chr. Kinderkoor Zanglust. De koordirigent Jac. Zwaan heeft zijn Scho- teii's Chr. Kinderkoor weer op een goed peil gebracht en kon er Maandagavond in de tuin- /aal met succes mee voor het publiek komen. Een aanvangscursus van de allerkleinsten de monstreerde stellige beloften voor de toekomst met goedgekozen paedagogische liedjes van Hendrika van Tussenbroek; en de afdeeling der grooteren liet zeer gedisciplineerden zang hooren, steeds zuiver van intonatie en bijzon der verzorgd, wat uitspraak en voordracht betreft. De uitvoeringen van tweestemmige stukjes als o.m Goeden Nacht van C. van Rennes, Oud Sprookje van H. v. Tussenbroek en vooral Kinderronde en Marschlied van H. J. den'Hertog konden gelden als modellen van b^-r*-aafden" kinderkoorzang. Was er in den r der sopraantjes een frisch en fleurig uid te waardeeren, de altjes verrasten door een soepele aanpassing en toonvastheid. De avond kreeg het karakter van een gezellig huiselijk feest, want ook Sinterklaas en Pieter baas kwamen op bezoek. Het werd ernst toen de Sint steekproeven ging nemen omtreijt de capaciteiten van de koorleden, vooral van de kleinsten. De goede Kindervriend was echter vooral gekomen om belooningen uit te deelen en hij zorgde dat iedereen een versnapering kreeg'. Natuurlijk waren de spontane St. Nico- laasliedjes niet van de lucht. Het programma werd uitgebreid met viool spel van Jan Hoeben, wiens vertolking van het a mineur-concert van Vivaldi, aan den vleugel begeleid door Gosse Kroese, bijzonder mooi slaagde. In het koorlied Kinderronde van Den Hertog werd de sopraansolo-partij klank schoon gezongen door Nel Slagter en de vier handige klavierpartij correct verzorgd dogr den heer en mevr. KroeseJacobszoon. Dit contact met het publiek zal Zanglust niet weinig gesterkt hebben. JOS. DE KLERK. Laat kinderen thuis hij luchtalarm. Het komt nog regelmatig voor, dat ouders hun kinderen tijdens luchtalarm naar school sturen. Hierdoor maken de kinderen zich ge dwongen schuldig aan overtreding van het verbod om tijdens luchtalarm buitenshuis te vertoeven. De ouders kunnen hiervoor even wel aansprakelijk worden gesteld. Men is ver plicht om de kinderen binnenshuis te houden tot het signaal „Luchtalarm geëindigd" wordt gegeven. Niet het minst dienen de ouders zich bewust te zijn, dat zij hun kinderen blootstellen aan het gevaar om door bom of granaatscherven te wordep getroffen. De kinderen dienen der halve regelmatig te worden gewezen op de noodzakelijkheid om, onderweg van- en naar school zijnde, tijdens luchtalarm dekking te zoeken in schuilkelders, portieken of op an dere daartoe geschikte plaatsen. Bewerkstelligd wordt, dat op schoolpleinen vertoevende kinderen door de zorg van het onderwijzend personeel tijdens luchtalarm in de schoolgebouwen worden ondergebracht. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Ka t.m. Kra. Voor Spaarndam van 9-12.- uur voor, de letters O t.m. U. v. 14—16.30 uur voor de letters V t.m Z. Aanmelding voor den Landstorm Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur. Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld va» uitzending BLOEMBOLLENCULTUUR. In de Maandag onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog gehouden verga dering der Afdeeling Haarlem van de Al- gemeene Vereeniging voor bloembollencul tuur werden tot afgevaardigden naarNde op 20 dezer te houden 198e algemeene vergadering benoemd de heeren J. van Za del en Th. M. Hoog en als plaatsvervan ger de heer J. Mooy. De agenda voor die vergadering gaf wei nig aanleiding tot nadere bespreking: can- didaat voor het Hoofdbestuur werden ge steld de heeren P. L. Krouwel te Sassen- heim en J. W. A. Lefeber te Lisse voor de caturen S. Verdegaal en M. Veldhuyzen isn Zanten. A Is penningmeester der Afdeeling werd i" rk zen de heer J. Mooy, die periodiek aftrad. Hoofdredacteur: F. C, Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R Kuipei Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede beschadigt het glazuur niet THANS 250 Grom vpor 24 cl. ZONDER BON HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE „Duitsche soldaten leeren Nederland kennen" Onder dit motto heeft het Sonderreferat Truppenbetreuung beim Reichskom- missar in samenwerking met het Referat Fremdenverkehr bij het Ned. Departement van Volksvoorlichting en Kunsten rond leidingen georganiseerd. Herstellende soldaten tijdens de be zichtiging van de raadszaal in een oud Nederlandsch stadje. (C.N.F./M Pax c) Naar uit Mos kou wordt ge meld, is Jaros- lavsky, leider der godloozenbewe- N ging in de Sovjet Unie, te Mqgköu overleden. Hij was een der oud ste bolsjewisten en leidde het antireligieuze blad „Zonder god". De Deensche regeering heeft bekend gemaakt, dat de kostbare schilderijen in het Deensche ge zantschap te Ber lijn van de bom bardementen niets te lijden hebben gehad. De politie te Turijn heeft een bedrag van 150 millioen frs. aan Fransche en Ita liaansche bank biljetten gevon den. dat moest dienen om de re bellen te onder steunen. VOOR DEN POLITIERECHTER. „Gaat het goed met je gestolen machines" In een sigarenwinkel in Haarlem-Noord ont moetten C. en Z. elkaar in de maand Juli en eerstgenoemde vroeg den ander „Gaat het goed met je gestolen machines". Z. was hier over ontstemd en zeide een klacht te zullen indienen. Hij meende toch succes te hebben, want er waren twee getuigen, n.l. de winkelier en diens zuster, die toevallig in den winkel was. Drie weken geleden stond Z. wegens smaad voor den politierechter terecht. De win kelier, als getuige gehoord, merkte op, dat hij niets te maken wilde hebben met een verschil tusschen twee klanten en de woorden zou hij niet gehoord hebben. Voor de recherche had hij echter een andere verklaring afgelegd en verdacht van meineed werd hij daarom in arrest gesteld. De zaak werd geschorst tot Maandag j.l. en de winkelier bleef bij zijn ver klaring. Een rechercheur van politie bevestig de, wat de winkelier gezegd had en de zuster van den winkelier deelde mede de woorden van C. gehoord te hebben. Overeenkomstig den eisch werd C. veroordeeld tot een geld boete van 15, subs. 10 dagen. De winkelier blijft in arrest, daar de zaak van meineed ver der onderzocht wordt. Wederspannigheid. Op 17 October was het rumoerig op de Ged. Oude Gracht, daar zich drie pgjsonen daar be vonden, die in staat van dronkenschap ver keerden. Een wachtmeester van politie wilde den acht-en-twintigjarigen los werkman Van D. naar het bureau van politie brengen, doch in de Schagchelstraat verzette deze zich. De wachtmeester dreigde met een revolver, waar na de arrestant eenige meters meeliep; daarna sloeg hij echter op de vlucht. Spoedig was hij achterhaald en is naar het bureau van politie overgebracht. Wegens wederspannigheid had de los werkman zich voor den politierechter te verantwoorden. Deze legde een gevangenis straf van één week op. Een vriendendienst. Toen de 39-JSrige chauffeur H. J. C. B. zijn radiotoestel had ingeleverd, gevoelde zijn 32- jarige buurman, eveneens chauffeur van be roep, zich gedrongen om hem dit gemis van aetherklanken te verzachten. H. deed hem het aanbod om door middel van een „draadje" clandestien van zijn aansluiting op het radio distributienet te profiteeren. Er werd een gat in den muur geboord en de misdeelde had weer radiogenot. De listige oplossing bracht in de omgeving echter storingen teweeg en weldra was het geval ontdekt. B. verscheen Maandag voor den politierechter, die hem veroordeelde tot een geldboete van 10. H. betaalde voor zijn „vriendendienst" reeds eerder een geldboete en kreeg ditmaal f 1. Kolendieven veroordeeld. Een drietal Haarlemmers, daty^ich in Juni aan kolendiefstallen had schuldig gemaakt, verscheen Maandagmorgen voor den politie rechter. De gevolgen waren voor hen zooals gewoonlijk minder prettig. Allereerst werd de 33-jarige J. C. H. veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De 34-jarige kolenwerker J. L. had zichzelf eveneens bedrogen. Het was zijn bedoeling geweest om „iets te ver dienen", doch deze zonderlinge methode heeft hem thans twee'weken gevangenisstraf op geleverd. De derde dader in dit complot A. H. A. maakte het excuus, dat hij door zijn collega's was overgehaald, doch dit belette den politierechter niet om hem conform den eisch twee weken binnen de gevangenismuren te laten doorbrengen. Nachtwaker stal hout De 36-jarige veehouder A. v. B. te Spaarn- woude verrichtte voor een firma diensten als nachtwaker, doch heeft hierbij het in hem gestelde vertrouwen op treurige wijze mis bruikt. Er werden door hem meer dan eens houtdiefstallen gepleegd, doch hij werd op 7 October bij een dezer pogingen op heeterdaad betrapt. Maandag had v. B. zich voor den politierechter te verantwoorden, die zeer te recht opmerkte, dat zulke nachtwakers kun nen worden gemist. Het argument, dat hij het gestolene noodig zou hebben voor zijn stal baatte hem weinig. De man werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. Nieuwe petroleumbonnen. Van 12 December 1943 tot en met 25 De cember 1943 geven de met „46 Verlichting" en „47 Verlichting" der bonkaart „S 121" en de met „63 Verlichting" der bonkaart „S221" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van 1 liter petroleum. De schuld aan den luchtoorlog. V. d. L. Verschenen is bij het Deutsche Verlag te Berlijn de 8ste pubilicatie van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken in dit jaar. behelsende documenten over En- gelands uitsluitende schuld aan den lucht oorlog tegen de civiele bevolking. In het lijvige boekdeel grijpen de samenstellers te rug op de periode, waarin Duitschland den eersten strijd aanbond tegen de verplichtin gen ongewapend te blijven, toen het een voor alle staten geldend verbod om luchtstrijd krachten te onderhouden, poogde te bewerk stelligen. Daartegenover nam de Britsche re geering een ontwijkende houding aan. Deze lijn loopt verder als een roode draad door het geheele werk, waarin een overzicht ge geven wordt van tallooze andere voorstellen van Duitsche zijde in deze richting en telken male de Britsche afwijzing. Ook wordt een Nederlandsch initiatief om tot regeling bij verdrag te komen, ter sprake gebracht. Dan komen ook van Fransche en Amerikaansche zijden voorstellen en tegelijkertijd voorberei dingen, totdat deze met het uitbreken van den oorlog in de practijk worden omgezet, het eerst met een Britschen luchtaanval op Cuxhaven. Uitvoerig wordt het Duitsche op treden in de lucht tegen Polen (Warschau), Nederland (Rotterdam), in België, Frankrijk en Joegoslavië geschetst Uiteraard is in dit witboek steeds gebruik gemaakt van de of- ficieele documgpten, ontleend aan de diplo matieke archieven, regeeringsverklaringen"1'. redevoeringen der staatshoofden en minis ters, en de militaire dagboeken en weermacht berichten. Deze documenten laten geen dis cussie toe; zij spreken.voor zich zelf. en vor men een getuigenis van 1939 af. Beperking aangeteekende stukken. Naar gewicht en naar inhoud. De bijzondere omstandigheden maken het noodzakelijk tijdelijk een beperking in te voeren voor verzending van aangeteekende stukken, zoowel naar gewicht als naar inhoud. Aangeteekende brieven (al of niet met aan gegeven waarde) mogen niet zwaarder wegen dan 500 gram en geen andere zaken bevatten dan bescheiden en mededeelingen of berich ten op papier, perkament of andere soort gelijke stoffen (dus geen goederen). De ge- wichtsgrens voor brieven met geld, bank- en muntpapier, ed^le metalen of kostbaarheden, die aangeteekend moeftn worden verzon den, is maximaal 2 Kg. geblevën, maar zij mogen daarbij geen andere taken dan de hierbövengenoemde bescheiden, mededeelin gen of berichten bevatten. Voor gedrukte stukken, nieuwsbladen (met inbegrip van bij voegsels) en monsters is aanteekening slechts toegestaan tot een maximum gewicht van 500 gram. Voor brailledrukwerken blijft aan teekening mogelijk tot en met een gewicht van 7 Kg. Deze tijdelijke regeling gaat 16 De- eember in en geldt alleen voor het binnen- landsch verkeer. PIANORECITAL COR DE GROOT. Donderdagavond zal, onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. in den Stadsschouwburg te Haarlem het tweede concert van de serie „Groote Pianis ten" gegeven worden. Cor de Groot, die dezen avond zal optre den, zal werken ten gehoore brengen van J. S. Bach, Joh. Brahms, F. Liszt, M. Ra- vel, en C. Samt-Saëns. Handbal WEST A. WINT VAN ZUID. De in Eind hoven gespeelde districtswedstrijd West A. Zuid is in een 53 overwinning voor de gas ten geëindigd, hoewel direct gezegd "dient te worden, dat een gelijk spel de verhouding beter zou hebben weergegeven. Kort na het begin nam West A. uit een goeden vrijen worp van Roders de leiding, doch niet lang hierna doelpuntte spil Van Ummelen als 6e" aanvaller den gelijkmaker. Nadat de gasten wederom door van Westrhenen de leiding hadden genomen, wisten de Zuiderlingen door rechtsbuiten Saes kort voor rust gelijk te maken. Ook in de tweede helft ging de strijd gelijk op. Weer was bet West A-, dat door Roders de leiding nam, doch slechts voor kor ten tijd, want een door doelman Kerkling verkeerd beoordeelde bal bracht de partijen op gelijken voet. Tenslotte maakte de Concor- diaan Duijff aan alle onzekerheid een einde, door kort na elkaar tweemaal onhoudbaar voor den uitstekenden Zuidelijken doelman Steenbeek in te schieten. Door deze overwin ning komt West A.' in de finale tegen den winnaar van West B.Noord. Roode Kruis Kinderleg i timat iekaart Plots'ling oorlogsgerucht leder weeklaagt en zucht „Waar is 't kind!?F', hoort men radeloos vragen. Laat 't kind dus altijd Goed zijn identiteit Op het kaartje om zijn hals met zich dragen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar gen kinderlegiti- matiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hóófden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs 0.10. Minvermogenden kosteloos. Het competitieverloop heeft Zondag j.l enkele verrassingen opgeleverd. Bij de dames waren het de Rapiditas reserves die onver wacht de Bloemendaalsche dames een 20 nederlaag toebrachten, terwijl bij de heeren de Bato reserves voor een verrassing zorgden, door B. G. V. een 33 gelijk spel af te dwin gen. Ook ÏJmond 2 deed meer dan van haar verwacht werd door den Helderschen athleten een punt te ontnemen In de eerste klasse speelden de Rapiditas dames thuis tegen Tonido een zeer matigen wedstrijd, die ten slotte met een benauwde 21 zege in het voordeel der zwart-witten beslist werd. De verdere uitslagen luidden: Dames: B. G. V. 2Rapiditas 4 50. Heeren: 3atoRapidi tas 2—5. IJmondH. O. C. 4—2. Korfbal SPORT VEREENT SPEELDE GELIJK. Oosterkwartier verloor van Koog Zaandijk met 74. In het' bijzonder voor de rust was Koog Zaandijk de superieure en kreeg een voorsprong van 50. Na de rust herstelde Oosterkwartier zich en spoedig hadden L Waage en Starink den achterstand tot 52 gereduceerd. Bos kon daarop voor K. Z. scoren (62), en daarna sgporde Droptrop op fraaie, wijze (63), spoedig gevolgd door het benutten van een kleine kans (64). Ten slotte bracht Duys den eindstand op 74 Oosterkwartier 2 herstelde zich van de neder laag tegen D.T.V. 2 en stuurde Swift 2 met leege handen naar huis (32). Sport Vereent speelde niet onverdienstelijk tegen Nieuwen- dammerham en bracht het tot een gelijk spel Voor de rust had Nieuwendam een 20 voor sprong, doch na de rust doelpuntte A. Vink tweemaal, zoodat S. V. haar eerste winstpunt binnen heeft. T. H. B. won in een slecht ge speelden wedstrijd met 43 van Indo 2. Bij rust was de stand ngg dubbel blank, doch na de rust doelpuntte eerst Indo; Henny Roose maakte vlak daarna gelijk (11). Jonker gaf aan T.Hh-B. de leiding, doch Indo 2 repliceerde onmiddellijk (22). Speler Balk bracht T.H.B. in veiligheid door tweemaal te scoren (24) Indo verkleinde den achterstand nog wel tot 43, maar verder kwam het niet. Haarlem speelde tegen Landlust 1 een goeden en snel len wedstrijd en bracht het tot een gelijk spel 55. Om beurten hadden de beide twaalf tallen de leiding, en Haarlem stond kort voor het einde nog voor met 54. Landlust be nutte tenslotte nog een kleine kans, zoodat het einde kwam met 55, welke stand de ver houding goed weergeeft. Hockey B.D H.C. WINT VAN H.D.M. Van de twee Wedstrijden in de eerste klas dames, welke doorgingen, was de prestatie van B.D.H.C. goed; met 2-1 werd in Den Haag van H.D.M. gewonnen. Het vierde elftal speelde in de tweede klas tegen Strawberries en het resul taat was 1-1; in deze klas won Hurley van O. K. met 4-2 en Amsterdam 4Ever Swift ging niet door. Voor de promotieklas heeren werd ZandvoortB.M.H.C. gespeeld en de strijd eindigde gelijk (2-2). Amsterdam 3 won met 5-2 van O.K. Voor de eerste klas zijn gespeeld: H.O.C.—T.O.G.O. 1-3; Leiden—H.D.M. 3-4; Laren—Alkmaar 0-2; S.C.H.C.Be Fair 2-4. SPORT-ALLERLEI. Naar wij vernemen, zal de bekende Ne- dcrlandsche wielrenner Derksen, die eenigen tijd geleden met buikvliesontsteking in het ziekenhuis te Zwolle werd opgenomen, Dins dag als hersteld worden ontslagen. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 15 DECEMBER 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO: Nieuws, 7.10 Och tendmuziek. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO: Nieuws. 8.10 Orkest Rudi JRischbeck (8.45-8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroep Opera-orkest en solisten. 9.45 Gods dienstige uitz. 10.00 Orkest Malando, 10.45 Naar Reuter meldt11.00 Orgelconcert 11.30 Clari net met piano en zang met piano. 12.00 Alma nak. 12.15 Op de alna. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Land en- volk brengt13.10 Theo Uden Mas- man en gram.muz. 13.45 De vrije Woensdag middag. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg, geva rieerd progr. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Triocon cert. 18.00' BNO: Brabantsch praatje. 18.05 Het «Salonorkcst. 18.45 Met den stoottroep op pad. 19.00 BNO: Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Badio-Centrales. 19.15 Omroep Symphonie Orkest en solisten. 19.45 De Familie Speelman' 20.15 Omroep Sym phonie Orkest. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.15-24.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Orkestenparade. 18.00 Licht olrkestconcert 19 00 BNO: Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Orgelconcert. 19.45 Wals-Varia. 20.15 Voordracht. 20.30 Omroep orkest. 21.15 Cello en piano. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws en cultureele berichten. D H H *4 a w o Verduisteren: van 16.30 tot 8.30 uur 15 Dec.: zon op 8.43, onder 16.26 uur maan onder 11.21, op 20.12 uur 16 Dec.: zon op 8.44, onder 16.27 uur maan onder 11.54, op 21.15 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2