o as Oorlogsschade Stormschade Algem. Onderling Waarborg Genootschap RENO VA TUM KORT NIEUWS Volgens „officiee- le berichten, zijn gedurende de laat ste tien maanden door de V. Staten 580.000 joden uit Europa opgenomen De Zweedsche zaakgelastigde te Sofia, is benoemd tot gezan\ in Tsjoen king. Hij is de eer ste Zweedsche di plomaat in Tsjoen- king. De Ny Dag en andere Zweedsche communistische bla den zijn uitgesloten van de persconfe renties van het Zweedsche ministe rie van buitenland- sche zaken. KERSTBIJEENKOMST DER N. S. FRAUEhi- SCHAFT HAARLEM. Zondag j.l. werd in hotel De Leeuwerik door de N. S. Frauenschaft Deutsches Frauen- werk in Haarlem, een bijeenkomst gehouden in verband met het komende Kerstfeest. Na een welkomstlied der B.D.M. ontstak de jeugd groep onder het uitspreken van zinrijke spreu ken de kaarsen op de volgens oude volksge bruiken versierde lichtkransen, als Ger- maansch symbool der Zonnewende.Vervolgens verwelkomde de plaatselijke leidster, Frau Bergmann. de gasten, speciaal de gewonden uit een marine-hospitaal, alsmede vertegen- (Foto Peperkamp) woordigers en vertëgenwoordigsters^an Partij en Weermacht, waarna zij allen aan de fees telijk versierde Kersttafel noodigde. om koffie met koek te gebruiken. Het officieele gedeelte van het samenzijn bestond uit een toespraak van den Ortsgrup- penleiter M. Gerisch, die wees op den ernst van dezen tijd en zijn auditorium een beeld gaf van de toekomstige Kerstviering in vredes tijd. Met den groet aan den Fiihrer besloot Frau Bergmann dit officieele gedeélte van het feest. Men bleef hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen onder het gemeenschappelijk zingen van Kerstliederen. Volksconcert der H.O.V. Het Rotterd. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam Het pleit voor Marinus Adam, maar niet minder ook voor den goeden muzikantes- ken geest en de stevige discipline van het Kotterdamsch Philharmonisch Orkest, dat hij met een enkele repetitie dit ensemble voortreffelijk naar' zijn inzichten kon lei den en ons een orkèstavond kon bieden, waarop werkelijk gemusiceerd werd met inzicht en ernstige verantwoording. Dit bleek al direct uit de puntige vertolking van de spiritueele ouverture van Smeta- na's Verkochte Bruid. Dit levendige opus werd ten gehoore gebracht met een zeer verzorgde dynamiek, die de sprankelende humor van deze meesterlijke bladzijden niet weinig diende. Deze ouverture waf een passende inleiding om te komen tot het cello-concert van Smetana's opvolger als hoofdfiguur van de Tsjechische nationale muziek. Antonin Dvorak. Dit fleurige werk werd uitgevoerd met Johan Gütlich als solist, die er de lyrische, zangerige tendenz hoofdzakelijk van belichtte. Gütlich toonde zich een vaardig beheerscher van zijn in strument, wiens allereerste zorg het echter was zijn toon ongerept cantabiel te houden. Men zou zoo gezegd hebben: een voortref felijk kamermuziekspeler. Maar het con cert van Dvorak heeft ook zijn markante en Telfs ruige momenten en deze bleven wel eenigszins beneden de verwachting, hoewel nochtans de door Adam goed verzorgde be geleiding inspireerde tot temperamentvolle reactie. Het was echter ook heel wat waard de nobele toon van den solist te hooren domineeren, waar hij dit ten minste kon, want meermalen kwam hij door het orkest in de verdrukking. Wat er van zij, het was een vertolking die sympathiek aansprak en om haar hartelijkheid een enkel, minder gelukkig détail coda van I kon doen vergeten. Zoo oordeelde ook het publiek dat den solist een warmgestem-d applaus gunde. De Vijfde Symphonic van Beethoven, waarmee Adam het concert besloot, werd bijzonder fraai in klank gezet. De vertol king had niets van het handige routine werk, waarmee zoo vaak plichtmatig zon der meer volstaan wordt, wanneer het re pertoire-nummers betreft, integendeel, het was een bezielde interpretatie, die de eeuwige jeugd van een onvergankelijk -«flecteerde. JOS. Ij>E KLERK. ARTIKELEN. :ii uar.imer is bekeurd, omdat hij zeebliek tegen te hoogen prijs verkocht en een handelaar, omdat hij vier maal den prijs voor aanmaakhout vroeg. Twee rijwieldieven aangehouden. Uitnemend werk van een rechercheur. Een rechercheur van politie zag Dinsdag middag, dat een man naar een fiets greep, welke voor een winkel geplaatst was in het centrum dgr stad, doch toen de winkeldeur geopend werd, liep hij door. Verder op bleef hij met een friend staan, hetgeen de recher cheur verdacht vond. Be mannen gingen niet weg. van de fietsen en dat was voor den politieman aanleiding in te grijpen. Hij pakte beiden in de kraag en bracht ze naar het bureau van politie. Het bleek, dat de recher cheur goed werk had verricht, omdat een der daders bekende vijf fietsen gestolen te heb ben. De andere ontkende, doch de recherche had toch wel aanleiding hem in arrest te houden; vroeger had hij zich reeds aan mis drijven schuldig gemaakt. De arrestatie beteekent niet, dat het aantal diefstallen vermindert, want in den loop van den dag meldden zich vijf personen, die hun fiets vermisten. Frans Hals-Museum. UitbnuMing met werken van Van der Vinne. Mevrouw de weduwe S. F. van Delden- Krauss heeft aan het Frans Hals Museum ten geschenke aangeboden werken van de hand van Vincent Jansz. van der Vinne (1736—1811), n.l. twee landschappen (aqua rel), een bloemstuk en een vruchtenstuk (olieverf) en een zelfportret. De burgemees ter heeft besloten deze werken onder dank betuiging voor de gemeente in eigendom te aanvaarden. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem Che: van Dienst en Binnenland: S. R. Kuipei Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Bu enland: J. 'C. van der Laag. H'stede. Haagsch Reoacteur: B. Kofsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W van Om men. Heemstede. Bran^-hade <p rc V raagt opgave v der lage tarieven aan het °OOR Leidschcplein 29, Amsterdam-C. ECONOMISCHE RECHTER Rantsoenpuzzles. Tijdens de zitting van den economischen rechter van Dinsdag bleek weer eens. dat het voor sommige winkeliers een moeilijke opgave is om hun aantal tabaksranffioenen op peil te houden. Dikwijls worden zij immers zelf de dupe van hun bereidwilligheid tegenover den cliënt: zoodat na eenigen tijd het tekort niet meer ingehaald kan worden. Het zonder bon verkoopen van tabak brengt nu eenmaal ge volgen met zich mede en dit moesten ook de »wee Haarlemmers ervaren De 42-"jarige A. T. Koenekoop had sinds Mei een tekort van 800 'abaksrantsoenen. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 60.of 10 dagen. De kruidenier P. Slootemaker kon evenmin een redelijke verklaring geven van zijn tekort van 55 tabaksrantsoenen. S. kreeg een boete van 20.of 10 dagen hechtenis. Vet verhandeld. Wegens het verhandelen van een kilo vet stonden de 34-jarige caféhouder D. van Vier- 'Jfcen, de 34-jarige koopman J. van Woning en Lnle 21-jarige winkelier A Bijster, allen te Haarlem, terecht. Natuurlijk was deze hoeveel heid vet afkomstig van den zwarten handel. Het drietal kreeg elk een geldboete van 25 of 10 dagen. Broodbonnen Den 30-jarigen K.-B. Zeilstra te Haarlem was ten laste gelegd, dat hij een flink aantal brood bonnen aan den 32-jarigen Haarlemschen K*-oodbakker M. J. Woestenburg had verkocht. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat Z. als ..zwarte handelaar" een omvangrijken handel in alle soorten bonnen dreef. Uit de gevonden bescheiden -bleek dat hiermeed flinke bedragen waren gemoeid. De economi sche rechter achtte" het feit zeer ernstig en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek van drie weken voor arrest. W. stond eveneens terecht en verklaar de, dat hij de bonnen had gekocht om zich tegen de 'gevolgen van de in zijn bakkerij ge pleegde inbraak te dekken. Daar de bakker reeds eerder was veroordeeld, kreeg hij een geldboete van 200 of 30 dagen. Overtreders staan terecht Bij een huiszoeking in de woning van den 30-jarigen electricien J. Meijer in de Haarlem mermeer werd op 9 Augustus 60 K.G. tarwe, 30 liter spijsolie, 60 K.G. gerst, een voorraad koolzaad; alsmede een pers gevonden. Wegens het overtreden van twee beschikkingen kreeg M. een geldboete van in totaal 100 of dertig dagen. W. Cornelissen te Halfweg had kool zaad, raapzaad, spijsolie en eveneens persen voorhanden. Hij negeerde niet minder dan drie voorschriften en zal 150 moeten betalen. EEN IMITATIE HALSKETTING VERKOCHT Een winkelier te dezer stede verkocht een halsketting tegen een hoogen prijs: gebleken is, dat van een imitatie-ketting sprake is. Proces-verbaal is opgemaakt. GROENTEHANDELAREN VROEGEN TE VEEL. Bij een controle bleek de politie, dat ver scheidene groentehandelaren twee of drie maal den prijs vroegen voor spruitjes, kool en boerenkool. De heer 3. H. T. Pfaff 70 jaar. Dinsdag 21 December hoopt de heer J. H. T. Pfaff, oud-directeur van het Haarlem- sche Postkantoor zijn zeventigsten verjaar dag te vieren. De a.s. jarige, die in Eind hoven geboren is, studeerde aan de H.B.S. in Tilburg, waarna hij in 1892 met gunstig gevolg het examen voor surnumerair der posterijen aflegde. 16 December van dat jaar trad hij in dienst bij de posterijen en doorliep daarna alle rangen tot hoofdcom mies in verscheidene plaatsen, zooals Eind hoven, Winschoten, Rotterdam en 's-Gra- venhage. In deze gemeente was hij werk zaam als beheerder van enkele bijkanto ren en van 1915 tot 1927 op het inspectie bureel aldaar. 1 Augustus 1925 volgde zijn benoeming tot directeur van het postkantoor te Zwolle en 1 Maart 1930 tot directeur van het Postkantoor te dezer stede. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd verliet de heer Pfaff op 31 Decem ber 1938 het Staatsbedrijf. In dè acht jaar. waarin de heer Pfaff in Haarlem is werkzaam geweest, heeft hij zich vele vrienden verworven. Bij zijn per soneel stond hij hoog aangeschreven, in het bijzonder door de wijze, waarop hij de be langen van de leden behartigde. Ook had hij groote interesse voor de personeelsver eniging. Na het verlaten van den dienst .'ergat de heer Pfaff het personeel niet, hetgeen vele malen tot uiting is gekomen. FAILLISSEMENTEN. De Rechtbank heeft Dinsdag de volgende faillissementen uitgesproken: de nalatenschap van J. D. Röbken, laatst gewoond hebbende te Santpoort, gemeente -Velsen, Molenstraat 14. Curator: mr. J. van der Hoeven te Haarlem: A. Leemhuis, bouwkundige, wonende te Bloemendaal, Kinheimweg 4. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer: G. van Hemert. kellner, wonende te Haar lem, Ceciiiasteeg no. 7rd. Curator: mr. J. Ver- looy te Haarlem. Rechtercommissaris in deze faillissementen is mr. C. G. Bijleveld te Haar- wem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. N. M. Roetman, brand- houthfmdelaar, wonende te Haarlem. Leidsche- vaart 478. Curator mr. A. W. Helieina te Haarlem. KERSTFEEST vook KINDEREN VAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDER LANDERS. In het kader van de verzorgingsactie „Door het kind voor het kind" wordt evenals vorig jaar wederom een aantal Kerstfeesten geor ganiseerd voor de kinderen van in Duitsch land werkende Nederlander*. Op die Kerst feesten zullen aan de'kinderen ook geschen ken worden uitgedeeld. Te Haarlem wordt^it feest op 24 December om 10 uur in de G^p Cohcertzaa] gehouden. KORT NIEUWS Op het stationsemplacement te Amers foort was de 51-jarige schilder B. werkzaam in den kuil van de draaischijf. Hij sloeg geen acht op het feit, dat een locomotief de draai schijf opreed, welke door het personeel in beweging werd gezét. De man raakte bekneld tusschen den muur en de draaischijf en werd verpletterd. Voorts is te Amersfoort de 51- jarige rangeerder H. bij het rangeeren tus schen twee buffers bekneld geraakt én op slag gedood. Te Rotterdam keerde de 14-jarige J. van Buiten\rfeg, toen zij op den Schieweg de tram rail? was overgestoken, onverwacht op haar schreden terug, zonder te letten op een tram welke met vrij groote snelheid naderde. Het meisje werd gegrepen en verdween onder den baanschuiver. Ernstig gewond is zij naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij later is over leden. Eenige werklieden van de gasfabriek te Rotterdam begonnen zioh ongerust te maken over het wegblijven*van twee hunner kame raden, die in de droogverdeelkamer werk zaamheden moesten verrichten. Zij stelden een onderzoek in en vonden het tweetal door uit- stroomende gassen bedwelmd. De levensgees ten waren reeds geweken. De slachtoffers zijn de 55-jarige ketelwerker J. A. Janssen en de 48-jarige motordrijver M. Koster. Een korte, doch felle brand woedde in het geannexeerde dorp Holysloot bij Amster dam. Hierbij werden de opslagplaats en ga rage van den fouragehandelaar Schouten ge heel in de asch gelegd. Een belangrijke hoe- veelheid veevoeder, dat hier opgeslagen was. B ging verloren. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak. De automatische telefooncéntralen te Zaltbommel. Brakel, Bruchem. Gameren,Haaf- ten. Kerkdriel, Nederhemert. Herwijnen, Ros- sum én Waardenburg, zijn in dienst gesteld. zoodat thans rechtstreeksch automatisch ver- 00 keer mogelijk is geworden tusschen de aange- M slotenen van deze netten onderling, alsmede jy* met die van de geautomatiseerde netten in de .(Ét sectoren 's-Hertogenbosch en Tilburg en van de telefoondistricten Amsterdam. Utrecht, Nij megen, Eindhoven, Breda, Venio en Maastricht Door onbekende oorzaak is te Borne het gebouw voor Christelijke Belangen totaal af- 1WI gebrand. In dit gebouw waren gevestigd de marechaussee-kazerne en de Christelijke be- r waarschool, waarvan het grootste deel der be- zittingen verbrand zijn. Ook de eigendommen van verschillende Christelijke vereenigingen ^0 en de bibliotheek van de C.J.M.V. zijn door het vuur vernietigd. GENERALKOMMISSAR RITTERBUSCH BEZICHTIGT DE N.S.K.K.-MOTORSCHOOL De N.S.K.K.-motorschool in Nederland, die naar het voorbeeld van de in Duitschland be- staande voortreffelijke rijscholen is ingericht 00 en in Mei van dit jaar is geopend, heeft zich dank zij den steun van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart in den korten tijd pBQ van haar bestaan zoo ontwikkeld, dat zij j. reeds thans geheel aan haar taak beantwoordt. ^0 Wie het ontstaan van de rijschool heeft ge volgd. die is bij een nieuw bezoek verrast door de uitbreiding, die in ieder opzicht een aan zienlijke verbetering en completeering is. De- zen indruk kreeg men bij de jongste inspectie van de N S.K.K.-Motorsehule door General- kommissar Ritterbusch. den leider van het «A Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland. as Verduisteren: van 16.30 tot 8.30 uur 16 Dec.: zon op 8.44, onder 16.27 uur maan onder 11.54, op 21.15 uur 17 Due.: zon op 8.45, onder 16.27 uur maan onder 12.22, op 22.19 uur De walrusdresieur .Ontleend aan Storm-Mr/Holland'/Pax Ook N.S.K.K.-Gruppenführer Eiden (Coblenz) £JJ alsmede de gemachtigde van den Rijkscommis- saris voor de provincie Limburg, kreisleiter Schmidt waren bij deze inspectie aanwezig. N.S.K.K.-Oberführer Brückner. die de motor school sedert het begin leidt, heeft een belang rijk aandeel in deze ontwikkeling, die ook door den N.S.K.K.-Oberführer Hegendörfer r- den Verbindingsführer beimJFteichskommissar 0^ met alle middelen is bevorderd. Ook een ver-p^ tegenwoordiger van den weermachtsbevelheb- ber was bij de inspectie aanwezig In de aan- wezighei'd van den inspecteur der Motor-W.A banleider Eman kwam de nauwe samenwer- king tusschen het N.S.K.K en de Motor-W A tot uiting. RUIM 84.000 VOOR WINTERHULP. In de week van 29 November tot en met M 4 December heeft ons volk een bedrag van W 84.031.49 bijeengebracht de in die week gehouden straatcollecte niet meegerekend om de geldelijke moeilijkheden gedurende de wintermaanden bij onze minder bedeelde volks fig genooten te helpen overwinnen. Winterhulp draagt ook thans weer zorg, dat KA deze gelden ter bestemder plaatse komen. P®? AGENDA H Woensdag 15 December Rembrandt ftA ..Mijn vrouw Teresa" (18 jaar) 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Palace „Verlaten" (14 jaar) pft 2 en 8 uur. Luxor: Sneeuwwitje en.de zeven M dwergen" (alle leeft.) 1.30 en. 3.15 uur; „Car naval der Liefde" (18 j.) 8 uur. Frans Hals: „Circusbloed" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 uur. Moviac: „Lied der Puszta" (14 j.) 2.30 en 8 u. Donderdag 16 Dec.: Stadsschouwburg: Piano- recital Cor de Groot, 7.30 uur. Bioscopen: zie Woensdag. (Luxor geen kindervoorst. Palace geen avondvoorstelling). AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 15 DEC. Stadsschouwburg: M „Het Koffiehuis", 7.15 uur. Centraal Theater: „Soubrette", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Alleen voor dames", 7.30 uur. Royal: Revue, 2.30 en 7.30 uur. Metropool: Cabaret, 7.30 uur. Carré, Circus, 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 16 DEC. Concertgebouw: Trio Pasquier, 7.15 uur. Stadsschouwburg: -g| „Het tehuis voor dames", 7.15 uur Centraal Theater en overige theaters,t zie Woensdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Ned. Ar- beidsdienst (10-4 uur) en „De Onafhanke- lijken", dagelijks geopend. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 16 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz, 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendg. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7,50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Otto Bernhard Etté (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht w klassiek kamerorkest&mcert. 9.45 Godsd. uitzen- ding. 10.00 Salonorkest en orgelspel. 11.00 Gestal- ten van heden. 11.15 Bas en piano, met gram.muz. 11.45 Fluit en piano. 12.00 Almanak. 12.15. Orgel spel 12.30 De Familie De Boer-^IMS BNO Nieuws- 13.00 Amusementsorkest, soliste en gram.muz |W 14.00 Wat oud is heeft nog waarde, 14.15 Orkest w Gerard van Krevelen. 15.00 Fluit, viool, cello en «a clavecimbel; 15.30 En hier is de koffergramofoon. U||. 16.00 De Meiodisten en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Meiodisten. 18.00 BNO pBQ Persoverzicht. 18.05 Omroeporkest en solist. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Niéuws en ac- tueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Concertgebouworkest. (In de pauze: De Eenzame, voordracht). 21.30 Onbe kend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws en cul- tureele berichten. 22.15 Opero aria's. 22.45 Groote pianisten 23.1524.00 Licht orkestconcert. HILVERSUM II, 301,5 M. 17.00 Strijkwartet. 17.35 Pianovoordracht. 18.00 Orkest Adalbert Lutter en zangintermezzo. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Vopr de kleuters. 19.20 Zuid Amerika en Zuid Afrika om en om. 19.45 Antonin Dvorakpijogramma. 20.15 Zwervend door Brabant. 20.30 Mr. Snuffelmans snuffeltocht. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2