Haarlemsche Courant Sovjet aanvallen over breed front bij Kirowograd afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Mogelijkheden tusschen Newel en Leningrad. Sovjet-regeering richt een Tsjechisch leger op De Polen in Londen zoeken contact met Kremlin. 268e Jaargang No. 293 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bykantoor, Soendapleln 3?. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Donderdag 16 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op £on- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k mi DuHseh afweersucces bij Sjiobin. Harde gevechten ten Z. van Newei. Gedeeltelijke opleving van den strijd kt Z.. Italië. Het Duitsche Weermachtbericht luidt als volgt: „In den sector van Kirowograd werden de over een breed front uitgevoerde aan vallen der bolsjewisten op bloedige wijze V afgeslagen. Duitsche pantserformaties, door de luchtmacht op effectvolle wijze gesteund, gingen tot tegenaanvallen over, braken den tegenstand van den vijand en wierpen dezen uit enkele penetraties. Daarbij werd een tijdelijk verloren gegaan belangrijk plaatsje ten Noorden, van Ki rowograd heroverd. In het gebied ten Noordoosten van Sjitomir wierpen onze troepen den sterkeren vijand terug en brachten hem gevoelige verliezen toe. Ten Zuidwesten van Sjiobin gingen de bols jewisten met krachtige infanterie- en pant serformaties tot den verwachten aanval over. In verbitterde gevechten behaalden onze troe pen een volledig afweersucces. Tijdelijk door gedongen vijandelijke gevechtsgroepen werden in een tegenaanval teruggeworpen. De bolsje wisten leden in dezen sector bijzonder zware verliezen. Veertig pantserwagens werden kapotgeschoten. Ten Zuiden van Ngwel versterkte de vijand zijn druk belangrijk na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd. Ook hier werden de aanvallen In harde ge vechten afgeslagen, enkele plaatselijke penetraties afgegrendeld. In Zuid-Italië viel de vijand Dinsdag aan de Adriatische kust over een smal front op nieuw aan. De aanvallen der Britten leverden ondanks sterken steun van artillerie en vlieg tuigen slechts op enkele plaatsen geringe ter reinwinst op, stortten echter voor het overige in het afweervuur of in gevechten van man tegen man ineen. De gevechten om de penetratieplekken zijn nog aan den gang. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel in den nacht van 13 op 14 December het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Bari aan en plaatste treffers op de haveninstal laties. Boven het Middellandsche-zeegebied wer den Dinsdag' zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De pogingen van het Roode Leger in het ge- biedj van Kirowograd, door een omtrekkende beweging deze stad af te snijden, acht men van Duitsche zijde voorshands verijdeld. De Duitsche tegenaanvallen in dezen sector heb ben den opmarsch der Russen, die tot de aankomst der Duitsche reserves vrij diep de Duitsche stellingen hadden kunnen binnen dringen, tot staan gebracht, alhoewel de strijd hier nog steeds voortduurt. De bolsje-wisten streven er blijkbaar naar, met de troepen, die Tsjerkassy bezet hebben, in verbinding te komen. De Duitsche aanballen ten Westen van Kief, die zoowel naar het Oosten als naar het Noorden gericht zijn, hebben 'tot nieuwe ter reinwinst geleid, ondanks het feit, dat ook de Russen in dezen sector aanvallen onderne men. Er schijnt een zekere wisselwerking te bestaan tusschen den strijd in dezen sector en dien in de bocht van den Dnjepr. Wordt bij- Voorbeeld de Sovjet-Russische druk in het gebied van Kirowograd vergroot, dan schijnt Angio-Amerifcaansche belangen strijd over de Aziatische olie. Maandag is de bevelhebber der Amerikaan- sche luchtstrijdkrachten in het Naburige Oos ten, generaal Royce, met een militaire delega tie te Dzjidda aangekomen. Koning Ibn Saoed moest zijn verblijf in de heilige stad Mekka onderbreken en zich naar Dzjidda begeven, waar hij door Royce in aanwezigheid der ge zanten van de Vereenigde Staten en van Gr.- Brittannië werd ontvangen. De aankomst van een Amerikaansche mili taire delegatie in Dzjidda wordt te Cairo be schouwd als een begin van een nieuwe en verscherpte fase in den Engelsch-Amerikaan- schen concurrentiestrijd om het Naburige Oos ten. Ibn Saoed heeft onlangs met de Califor nia Arabian Oil Company uitgebreide exploi tatieprojecten afgesloten. Volgens een schat ting van zakenkringen te Cairo zouden deze projecten de tot dusver op de gelden, verkre gen uit de petroleumindustrie en de bedevaar ten gebaseerde Saoedische staatsbegrooting, verviervoudigen. De Amerikaansche regeering ziet zich thans voor de taak geplaatst deze be langrijke petroleumposities ook militair te be schermen, eventueel ook tegen de eigen bond- genooten. Royce speelt in het Naburige Oosten een even groote politieke als militaire rol. Hij is er in geslaagd om een nie't te onderschatten positie aan het Egyptische hof te veroveren. Tijdens het Libanon-conflict ageerde hij ook tegen De Gaulle. Recordproductie Duitsche mijnen. De kolenproductie heeft in Duitschland haar maximunlcijfer bereikt in het jaar 1942- 1943. Talrijke factoren hebben daartoe geleid, voorop het werk van de mijnwerkers, die vrijwillig Zondagsarbeid hebben verricht. Door den Zondagsarbeid werden in 1942-43 twintig millioen ton kolen en 26 millioen ton ligniet gedolven. dit ten koste van den sector van K-ief te gaan, v/aar de Duitschers dan kans hebben, hun tegenstander terug te dringen. Een nieuw zwaartepunt van het front is het gebied van Sjiobin, het spoorwegknoop punt halverwege Gomel en Bobroeisk. Nadat de Russen sedert geruimen tijd in den drie hoek, gevormd door Pripét, Dnjepr en Bere zina, een sterke troepenmacht hadden ge concentreerd, zijn zij hier tot den verwachten aanval overgegaan. Alle aanvallen konden tot dusver worden afgeslagen. Aan het front tusschen Newel en Leningrad is het nog steeds rustig. Weliswaar hebben de bolsjewisten hier van tijd tot tijd aanvallen ondernomen, doch deze hadden kennelijk het doel, het front naar zwakke plekken in het Duitsche front af te tasten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat deze rust in den komenden winter zal voortduren. Met de intrede van de vorst doen zich hier volkomen gewijzigde omstandigheden voor. De vele moerassen in dit deel van het front worden dan min of meer voor gemotoriseerde strijdkrachten be gaanbaar en het is te verwachten, dat het Sovjet-Russische opperbevel zal trachten, zich deze omstandigheid ten nutte te maken. Van Duitschp zijde wordt in elk geval zeer met deze -mógelijkheid rekening gehouden. Verklaring van Eden over het Pact Moskou-Benesj. De Prawda deelt mede, dat de besprekingen van de regeering met dr. Benesj tot gevolg hebben gehad dat er een Tsjechisch leger in de Sovjet-Unie zal worden opgericht. Het is nog niet bekend hoe sterk het leger zal zijn en hoe de organisatie ervan is. Men weet slechts dat de reeds vrij langen tijd ge leden in de Sovjët-Unie gevormde „Tsjechi sche brigade" als voorlooper en kern van den nieuwen troep kan worden besohouwd. De Poolsehe regeering' te Londen is, nu de conferentie te Teheran heeft plaats gehad en het pact tusschen Benesj en Sowjet Rusland is gesloten, ernstig bezig contact te zoeken met het' Kremlin, aldus Reuter. Zeer. waarschijnlijk zullen de Poolsehe pre mier en zijn minister van buitenlandsche za ken een bezoek aan Eden brengen om van deze te vernemen, op welke wijze het moge lijk is de verbroken betrekkingen met de Sowjet Unie te hervatten. De diplomatieke correspondent van het D, N. B. Siegfried Horn schrijft: „Ook in Engelsche politieke kringen is Edens zwijgen over het pact, tusschen de Sovjet Unie en Benesj opgevallen, zoodat in het Lagerhuis een vraag gesteld werd, waar op Eden genoopt was te antwoorden. Hij verklaarde, dat de aangelegenheid te Moskou was besproken tusschen Molotof, Huil en hem en dat de Britsehe regeering het thans geteekende verdrag te meer toe juicht, daar» het een belangrijk instrument voor de algemeene veiligheid kan worden en bovendien den nabuurlanden de mogelijkheid tot toetreding biedt. Hiermede bevestigt de Britsehe minister van buitenlandsche zaken, dat. reeds te Mos kou het Oost-Europeesche probleem en daar mede samenhangende vraagstukken zijn ge regeld in den geest van Moskou en dat daar door de grondslag voor de Sovjet-expansie naar het Westen is gelegd. De van Duitsche zijde meermalen agpgetoonde tendenz der Britsehe politiek tegenover Europa wordt door de verklaring van Eden in een bijzon der licht geplaatst. De bedenkingen, die in zekere Lagerhuiskringen zijn gerezen ten aan zien van de gevolgen van het pact op de „al gemeene Europeesehe veiligheid", beden kingen, waaraan een arbeidersafgevaardigde op welsprekende wijze uiting gaf meent Eden tot zwijgen te kunnen brengen met de verklaring, dat „bij het onderhavige verdrag in zijn tegenwoordigen vorm dit gevaar nau welijks behoeft te worden gevreesd". Influenza-golf in de V.S. en Engeland. In de Vereenigde Staten grijpt de influen za steeds meer om zich heen. Men schat het aantal zieken op meer dan een millioen. Washington, waar de ziekte het hevigst heerscht, heeft lOO.OO'o zieken. In een ge- heele reeks fabrieken is het werk stopgezet, in de groote steden hebben theaters de voor. stellingen moeten laten vervallen door ziekte van het grootste deel van acteurs eri too- neelpersoneel. Alleen in het Zuiden van de Vereenigde Staten heerscht nog geen influen za. In Durhamshire in Engeland is den laat- sten tijd de kolenproductie met 30.000 ton per week verminderd tengevolge van de in- fluenza-epldemie. Het departement van ge zondheid heeft medegedeeld, dat het sterfte cijfer van dag tot dag stijgt en dat men er nog steeds niet in geslaagd is de épidémie 'tot staan te bréngen. BENESJ. D. - De overeenkomst tusschen Moskou en de Tsjechische emigrantenregeering heeft de belangstelling weer eens geves tigd op een man, die vijf jaar geleden in het centrum van het Europeesch gebeuren stond, een nederlaag leed, die menig ander den lust zou hebben benoipen, zich ooit weer in het politieke leven te begeven, bij het begin van den oorlog zich naar het emigranten-asyl aan de Theems begaf en naar het schijnt zijn hopeloozen strijd thans weer wenscht te vervolgen. Wij bedoelen Eduard Benesj, gewezen president van de voormalige Tsjecho-Slowaaksche republiek. Benesj is1 een volkomen tragische figuur. Het leven heeft hem weinig meer dan te leurstellingen gebracht. Eenige jaren moge het hebben geschenen, alsof zijn streven met succes bekroond zou worden, steeds weer bleek tot zijn ongeluk, dat hij zich in zijn verwachtingen had misrekend en dat hij zijn vertrouwen verkeerd geplaatst had, hetgeen tot de decepties leidde, die in 1938 zijn val veroorzaakten en hem niet on- waar^hijnlijk thans tot de wanhoopsdaad hebben gevoerd, hulp en steun te zoeken bij Stalin. Benesj werd in 1884 uit behoeftige ouders geboren, die er niettemin in slaag den, hem een goede opvoeding te bezorgen, zoodat hij te Praag en Parijs in de rechten kon studeeren en in 1908 in Dijon promo veerde. Frankrijk heeft blijkbaar grooten indruk op hem gemaakt, immers gedurende zijn staatsmanscarrière heeft hij altijd de vriendschap van Frankrijk gezocht en op Fransche hulp vertrouwd, ook toen hem duidelijk moest zijn, dat van dien kant geen steun te wachten was. Zoo het lot dezen man inplaats van naar Parijs naar Weenen of Berlijn had gestuurd, de we reldgeschiedenis der laatste jaren zou wel licht een anderen loop hebben genomen. Benesj was al vroeg Tsjechisch nationa list. Hij moet deernis hebben gevoeld met het lot van zijn volk, dat zijn rechten vroeg in de voormalige dubbel-monarchie Oos- tenrijk-Hongarije, waar Duitschers en Ita lianen, Serven en Kroaten, Tsjechen en Slowaken plukhaarden en de kans af wachtten op hun bevrijding, waartoe het jaar 1914 het sein scheen te geven. Benesj was toen reeds een der leiders van de Tsjechische nationalisten en had via de journalistiek, die hij te Parijs beoefende, reeds contact met de wereld der diploma ten gekregen. Het lag dan ook voor de hand, dat hij in aanraking kwam met zijn landgenoot, den staatsman-filosoof Masa- Lavai te Vichy teruggekeerd. Laval is uit Parijs te Vichy gearriveerd. Tijdens zijn verblijf te Parijs, heeft hij den prefect van de Seine, den politieprefect en den president van den gemeenteraad van Parijs ontvangen en met verschillende minis ters geconfereerd. Voorts heeft hij verschei dene problemen van economjschen aard met de bezettingsoverheden besproken. Ook had hij een onderhoud met Abetz, den Duitschen ambassadeur. Knox: Amerika voer offensief in Stillen Oceaan gereed. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten nu voldoende troepen en schepen heb ben om een offensief in den Stillen Oceaan te beginnen De gevechten die zich nu af en toe in den Pacific afspelen, zijn eigenlijk maar voorbereidingen voor het' groote offen sief, waartoe „Amerika nu bereid is". Ik hou van Holland Wie houdt er nu niet van zijn geboorte grond? Wie is er nu niet gehecht aan de plaats waar hij is opgegroeid? En wie zou het kun nen dulden, dat die grond eenmaal door den bolsjewiek vertrapt zal worden? Niemand! Geen enkele onder U. Maar wie staat er borg voor, dat dit nooit of te nimmer zal geschie den? Wie anders dan de soldaten van den Führer en onder hen ook de mannen van de Waffen-SS. Sluit u aan, meldt u bij de Waffen-SS of bij den Landstorm Nederland. OVER VERDRAAGZAAMHEID. In de serie brancfende kwesties houdt Max Blokzijl hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur een praatje, getiteld: „Over ver draagzaamheid". In gevecht met Bolsjewistische voorpos ten. Manschappen van een Luftwaffen- velddivisie in gevecht met Bolsjewistische voorposten, (PK Keiner Wb/C.N.F. P. c) ryk, die zich in ballingschap had begeven, ten einde als leider van den Tsjecho-Slo- waakschen Nationalen Raad de onafhan kelijkheid van Tsjecho-Slowakije voor te bereiden, een plan, waarvoor in 1916 Briand en eenigen tijd later Wilson gewon nen werden. De zaak van Tsjecho-Slowakije was daarmede die van de Entente geworden en hiermede was de grond gelegd voor de tal- looze moeilijkheden, dien de nieuwe repu bliek sinds 1918 het hoofd te bieden kreeg. Want Benesj, die als minister v^p Buiten landsche Zaken was opgetreden en die functie tot 1935 bekleedde, oriënteerde zijn politiek ten eenenmale op de voormalige Entente, speciaal op haar vertegenwoordig ster op het Europeesehe vasteland: zijn ge liefd Frankrijk. En het behoeft nauwelijks betoog, dat van dien kant de gelegenheid werd benut, zich in het centrum van Euro pa een invloedssfeer te scheppen ter be teugeling van iedere poging van den kant van Duitschland, Hongarije en andere lan den om zich in midden Europa te doen gel den. Aldus heeft Benesj jaren lang een zeer grooten invloed op het Europeesch gebeu ren gehad, niet het minst door de stichting van de z.g. Kleine Entente (Tsjecho-Slo wakije, Roemenië en Joego Slavië) waar- 'bij Frankrijk aan invloed won en o.m. zelfs het militaire apparaat dezer landen tot op zekere hoogte onder haar controle kreeg. Maar allengs won Duitschland aan macht en beteekenis en het was wederom Benesj, die als oogendienaar van Frankrijk geen poging onbenut liet, om Duitschland den voet dwars te zetten. Onbegrijpelijk is het, dat hij nimmer heeft kunnen of willen in zien, dat deze politiek op een conflict moest uitloopen, een'conflict, waarbij nog moest blijken, of Frankrijk haar erkentelijkheid metterdaad zou bewijzen en in hoeverre hij in dat geval op Engeland zou kunnen re kenen. Nog wist Masaryk met staatsmans wijsheid wrijvingen te voorkomen, doch toen dit staatshoofd in 1935 overleed trad een onverbloemde tegenwerking jegens Duitschland aan den dag. Hiertoe was alle gelegenheid: het westelijk deel des lands, Bohemen, was in^ zijn randgebieden over wegend door Duitschers bevolkt en deze bevolking, de z.g. Sudeten-Duitschers wer den door de Tsjechische minderheid geter roriseerd, blijkbaar met goedvinden van* Praag. Had Benesj voordien zijn vertrouwen op zijn machtige vrienden Frankrijk en Enge land gevestigd, eerst thans bleek al zijn driestheid gebaseerd op de hem verstrekte garanties. Midden Europa, inzondei-heid Tsjecho-Slowakije werd een haard .van pro-Fransche en pro-Engelsche propagan da, een vooruitgeschoven post van deze beide landen en door zijn openlijke vijand schap jegens Duitschland een erkend ge vaar voor den Europeeschen vrede. Het is bekend, waarop dit alles uitliep: In Sep tember 1938 sloeg Hitier toe. Hij richtte een ultimatum tot Praag, waarin hij de be zetting, der Boheemsche randgebieden aan kondigde en toen Benesj in dezen nood Frankrijk en Engeland aan him garanties herinnerde, reisden de premiers van beide landen naar Duitschland, willigden al Hitler's eischen ten volle in en lieten. Benesj onder betuiging van leedwezen aan zijn lot over. Het spreekt vanzelf, dat Benesj ontslag nam als president. Een jaar jater was Bohemen Duitsch prMc+araat. De grootste weldaad, die Benesj ziin land had kunnen bewijzen, bestaat hierin, dat hij zijn teleurstelling in stilte gedragen had en he,t aan anderen had overgelaten, voor zijn land een betere toekomst te vestigen. Maar stilaan is gebleken, dat Benesj ver trouwen blijft stellen in de macht van het wereldimperialisme. al is het duidelijk, dat hij van den kapitalistischen vorm daarvan niets te wachten heeft. En zoo heeft hij zich dezer do sen laten vinden, om de be langen van zijn land en volk toe te ver trouwen aan het marxistisch imnerialisme, dat wij als bolsjewisme kennen. Hij is daartoe naar Moskou gereisd en heeft een vriendschans verdrag met Moskou gesloten, waarbij Stalin hem met een grand ais? heeft beloofd, de grenzen van Tsiecho- Slowakiip te zullen eerbiedigen. Dat inge val Rusland ziin plannen met Eurona zou kunnen verwezenlijken een en ander de komst van den Russisehen volkscommissa ris in Bohemen zou b-teekenen. is echter zoo zeker als tweemaal twee vier is. Dat deze heele vertooning niets anders is dan een voorsoel tot een tweede verdrag, dat Moskou straks met de een of andere schijn- regeerïng van Polen zal sluiten (en waarbij de grenzen van Polen w'aarlük niet ge garandeerd zullen worden") is even duide lijk. Maat laten we dit laatste rusten. Het gaat hier om de figuur van Benesj, die dus na de groote désillusie van 1938 Moskou als toeverlaat heeft gekozen. En dan rijst de vraag, of de teleurstelling, die hem na dit verdrag vroeg of laat te wachten staat men bedenke, dat de sovjet-regeering' nog niet zoo heel lang geleden verklaarde, dat geen enkel verdrag haar heilig is, zoo dit niet met haar oogenblikkelijke belangen strookt niet nog véél groóter zal zijn dan de débacle van 1938. Want kon men viif jaar geleden Benesj' houding tot op zekere hoogte begriiDen en zijn besluit om heen te gaan respecteeren, de man, die zijn, land en zijn volk overlevert aan Sovjet Rusland zoekt misschien zichzelf maar zeker niet het welzijn van zijn volk. De Tsjechen hebben als verbondenheid een aanvoerder noodig, die hun hun plaats zal wijzen in de veelheid der Europeesehe volken. Benesj heeft getoond, die man niet te zijn,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1