Ondanks hevigen strijd verdere Duitsche terreinwinst bij Kirowograd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bij aanval op Berlijn 38 bommenwerpers neergeschoten. 288e Jaargang No. 295 Bureaux: Groote Houtstraat 99. Tel. Advert. 10724, Redactie 1OSO0 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Oerks Zaterdag 18 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^): Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Repabrandtlaan 55, IJmuiclen-Oosfc Uitg.: Grai". Bedrijven Damiate» Haarlem K 1297 Nieuwe aanvallen der Sovjets op Cherson, bij Sjlobin en tusschen Pripet en Berezina afgeslagen. Plaatselijke aanvai ten Z. van Leningrad mislukt. Zware verliezen der Geallieerden in Zuid-ltalië. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In de Straat van Kertsj bracht een kust- batterij van de marine een Sovjet-motor torpedoboot tot zinken en schoot een vijandé- lijken bommenwerper neer. Nieuwe, door pantserwagens en slagvlieg tuigen gesteunde aanvallen der bolsjewisten op het bruggehoofd van Cherson werden door onze bergjagers met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Hierbij werden 19 Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. De bolsjewisten vielen ook Donderdag in het gebied van Kirowograd op talrijke plaatsen met vrij sterke strijdkrachten te vergeefs aan. Onze tegenaanvallen wonnen in hevige gevechten verder terrein. De vijand verloor hier 33 pantserwagens en 23 stukken gesehut. Tusschen Pripjet en Berezina mislukten tal rijke vijandelijke aanvallen. Ook in het gebied van Sjlobin werden sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, en gereedstaande troe pen en concentraties van pantserwagens uit eengeslagen. Ten Westen van Kritsjef viel de vijand on der de bescherming van een kunstmatigen nevel zonder eenig succes aan. In het gebied ten Zuidwesten van Newel duurden de zware afweergëvechten gedurende den geheelen dag voort; 51 vijandelijke pantserwagens werden in het gebied van één armeecorps stukgescho ten. De bolsjewisten breidden hun aanvallen Donderdag ook uit tot het gebied ten Westen en Noordwesten van Newel. Plaatselijke aanvallen op een vooruitsprin genden stellingsector ten Zuiden van Lenin grad mislukten met zware verliezen voor den vijand. Aan het Zuid-Italiaansche front duren de afweergevechten aan weerszijden van Venafro voort. In den Oostelijken sector zetten Brit sche strijdkrachten, door sterke artillerie en luchtstrijdkrachten gesteund, hun aanvallen voort. Tijdens verbitterde gevechten behaalde de vijand, in weerwil van zware, bloedige of fers, slechts geringe terreinwinst. De beoogde doorbraak mislukte. Talrijke pantserwagens van den vijand werden vernietigd; 10 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen werden neerge schoten. Formaties vijandelijke vliegtuigen vlogen overdag boven de Duitsche bocht en wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen neer op woonwijken van verscheidene Noord. west-Duitsche plaatsen. Hierdoor ontstonden vooral te Bremen zware vernielingen. Onver vangbare cultuurmonumenten werden ver nietigd. In de avonduren deden formaties Britsch- Amerikaansche bommenwerpers- opnieuw een zwaren terreuraanval op de rijkshoofdstad. Er ontstond aanzienlijke schade. Strijdkrachten van de luchtverdediging vernietigden ondanks de tengevolge van de weersomstandigheden moeilijke voorwaarden voor de afweer, voor zoover tot dusver is vastgesteld. 38 der aan. vallende Britsch-Amerikaansche bommen werpers. De sedert eenigen tijd door de Britsche luchtmacht aangewende tactiek om in plaats van heldere donkere, bewolkte nachten uit te kiezen, heeft de Duitsche luchtverdediging niet voor een verrassing gesteld.'Oorlogsver slaggever Erwin Kirchhof maakt in „Das Reich" duidelijk, hoe de Duitsche nachtjagers te werk zijn gegaan bij de bestrijding van de binnenvliegende Britsche vliegtuigen. Reeds' bij de Hollandsche kust worden de Britsche vliegtuigen door nachtjagers aangevallen Naarmate zij dichter bij de Duitsche hoofdstad komen, worden deze Duitsche tegenaanvallen intensiever.De Duitsche toestellen richten zich daarbij voornamelijk tegen de sbits der vijan delijke eskaders, waar de z.g. „skymakers" vliegen, 'die lichtkogels uitwerpen teneinde de doelen eenig srmate aan te geven. Ook de flanken van de Britsche formaties worden steeds bedreigd. Bij een der laatste aanvallen slaagden de Duitsche jagers erin, een groep skymakers geheel van de volgende toesteilen te scheiden en daarop neer te schieten. De hierdoor bij den vijand ontstane desoriëntee ring veroorzaakte een verlies van ongeveer 60 vliegtuigen, terwijl op den terugweg der toe stellen nog ongeveer 40 vliegtuigen in inten sieve luchtgevechten werden neergeschoten. Processen in Italië. Het speciale Italiaansehe gerechtshof is begonnen met de processen tegen saboteurs, vijandelijke agenten en plegers van aan slagen op de veiligheid van den staat. Over het tijdstip van bijeenkomst van het buiten gewone gerechtshof voor het vonnissen van de leden van den grooten fasci3tlschen raad, die in de vergadering van 25 Juli de tegen den Duce gerichte resolutie hebben getee- kend, is nog geen beslissing genomen. Van de 19 onderteekenaars van de resolutie be vinden zich zes in arrest. Eden zou Churchill vervangen. De Londensche correspondent van het Spaansche blad Ya meldt, dat Londensche politieke kringen .van meening zijn, dat wan neer Churchill zich tengevolge van zijn ziekte tijdelijk niet met de regeeringszaken zal kun nen bezighouden, hij vervangen zal worden door Eden. De ernstige ziekte van Churchill heeft vele Engelschen bezorgd gemaakt en ongerustheid onder de bevolking verwekt. Onmiddellijk na het bekend worden van het bericht deed zich zulk een zware depressie voor, dat de staatspapieren op de beurs terug liepen. Velen vfageh zich af waar de zieke eigen lijk is. Uit het feit dat het bulletin is mede- onderteekend door den chef-legerarts Pulver- taft, chef van het centrale pathologische labo ratorium der Britsche strijdkrachten in het midden-Oosten, meent men te kunnen op maken dat de premier zich nog in het midden- Oosten bevindt. Men verwacht in Engeland dat Churchill die reeds 69 jaar is, met zijn ijzeren natuur zijn ziekte té boven komen zal, alhoewel, zooals bijv. de Times schrijft, een tweede longont steking binnen enkele maanden toch wel te denken geeft. Ir het tweede doktersrapport wordt inmid dels gezegd, dat de premier den nacht van Donderdag op Vrijdag goed heeft doorgebracht en dat zijn toestand zich verbetert. Het rapport is weer onderteekend door de zelfde doktoren die het eerste bulletin hebben opgesteld. Internationale zeevaartconferentie. In een fesolutie van de „Internationale conferentie voor de zeevaart" worden fun- damenteele veranderingen in de sociale toe standen der Geallieerde zeelieden verlangd. Bovendien wordt verlangd dat deze verbeterin gen zullen worden vastgelegd in een „zee lieden-charter", waardoor aan de zeelieden een menschwaardig bestaan zal worden ge waarborgd. Tenslotte wordt in de resolutie gezegd, dat men alles zal doen om te verhin deren, dat door de' zeelieden de voor-ooriog- sche toestanden zullen terugkeeren. Noodwoningen in Oost.Hannover. In verschillende deelen van Oost-Ha-nno- ver is een begin gemaakt' met den bouw van noodwoningen, ondernomen door het „Wo- nungshilfswerk". Indien het weer gunstig blijft zullen de eerste van deze in den loop van December kunnen worden betrokken. Egyptisch prinsesje geboren. Koningin Farida van Egypte heeft het leven geschonken aan een dochter. De stem van het bloed. „Bekommert u, Germanen, om het ongeluk van anderen en wendt het boven uw hoofd dreigende gevaar af, door uw naburen te rechter tijd te hulp komen! (Vertaling uit het Latijn van het motto bij een der eerste uitgaven der rede van Philips van Marnix, heer van St. Aldegonde, in het jaar 1578 gehouden op den Rijksdag te Worms) 1578-1943 Zooveel dagen in* een jaar, zooveel jaren is het geleden, dat de stem van het bloed zich deed hooren: vereenigt U, Germanen! En thans, luider dan ooit, klingt de wekroep: Op, Germanen voor Germanje! Zet u in, weerbare man, tegen het wereld- gevaar bolsjewisme, voor een vrij Germaansch Rijk! Meldt u voor de Waffen-SS of stelt u be schikbaar in den Landstorm Nederland! TITO EN NOG EEN PAAR. D. Tito was langen§tijd een naam met een geheimzinnigen klamt en is dat groo- tendeels nog. Of de man werkelijk Tito heet, van wat landaard hij is, in welk leger hij den generaalsrang bekleedde, hoe hij er uitziet, niemand in deze landen weet het en menschen, die geruimen tijd in Kroatië vertoefden en wien ik het vroeg, konden mij evenmin inlichten. Tito moet de aanvoei-der der Partisanen zijn. Partisanen (eigenlijk een woord van Italiaansehe afkomst, dat: hellebaardiers beteekent) noemen we tegenwoordig de vrij scharen of vrijkorpsen, die op den Balkan buiten legerverband trachten een guerilla-oorlog tegen de Duitsche bezetting te voeren en in het sterk geaccidenteerde terrein gelegenheid te over vinden, zich des daags te verbergen, om dan des nachts er op uit te trekken. Deze partisanen opereeren ook in Kroa- Arbeidsplicht voor Arische mannen te Rome. De gouverneur van Rome heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij alle manne lijke bewoners moeten kunnen aantoonen dat zij werk verrichten. Personen die zich ont trekken aan den' arbeidsdienst zullen de le vensmiddelenkaarten eveneens die voor hun gezinsleden worden onthouden. Gouwleider Sauckel heeft te Rome een ap pèl tot de Italiaansehe arbeidérs gericht om in Duitschland te gaan werken. Haarlemmers krijgen een halve kilo appelen. Evenals de inwoners der omliggende gemeenten. Na Nieuwjaar, in elk geval voor 15 Ja nuari zullen de Inwoners van Haarlem, Heemstede, Hillegom, Bennebroek, Bloemendaal en Zand voort een halve kilogram appelen kunnen koopen bij den groenteleverancier, bij wien zij den groentebon voor de 13e periode, dus die welke titans loopt hebben ingele verd. Voor -élke ingeleverde bon heeft men recht op een halve kilo appelen. Binnenkort zullen over deze appelen distributie nadere bijzonderheden be kend gemaakt worden. POLITIEAGENTEN STALEN SIGARETTEN. Voor de Amsterdamsche rechtbank hadden zich twee Amsterdamsche politieagenten en een machinist der Ned. Spoorwegen te ver antwoorden, die in December van het vorig jaar op het emplacement aan de Rietlanden uit een goederenwagon 12 pakken met 60.000 siga retten hadden weggenomen. De machinist, die 27 en de agenten, die resp. 26 en 18 vlekke- looze dienstjaren achter den rug hadden, ontkenden. De officier van Justitie eischte tegen eik der agenten twee jaar en tegen den machinist een jaar gevangenisstraf. RIJKSONTVANGER WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD Wegens verduistering van ongeveer f 17.000 ten nadeelë van het rijlc had de rechtbank te Rotterdam den 4 2-jarigen ont vanger der directe belastingen, Invoerrech ten en accijnzen te Schoonhoven, J. A. W. veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf, waarbij mede in overweging was ge- namen, dat verdachte als ambtenaar regis ters, uitsluitend bestemd tot controle van de administratie, valschelijk heeft opgemaakt. Verdachte had hiertegen hooger beroep aan- geteekend. Het gerechtshof te 's GraVenhage heeft met vernietiging van het vonnis, der Rotter- damsche. rechtbank den verdachte tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventief, veroor deeld. De stem der SS Luistert op Zondag 19 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: Joelfeest. Verduisteren: van 16.30 tot 8.50 uur 19 Dec.: zon op 8.46, onder 16.27 uur maan op 23.23, onder 13.05 uur (21.13 uur L.K.) Door de brandende stad Sjitomir achtervolgen de Duitsche grenadiers den vijand. Op den voorgrond een administratie wagen der Sovjets. (PK Scheffler HH/St. P. c) KORT NIEUWS In Den Haag is op de Konings kade de 29-jarige mej. J. A. W. Th., toen zij uit een nog rijdende tram van lijn 3 wilde stap pen onder de tram geraakt. Met een verbrijzeld bekken is het slachtoffer naar een zieken huis gebracht waar zij later is over leden. Donderdag middag heeft Ven- lo op plechtige wijze in een zit ting ten raadhuize, den dag herdacht waarop Hertog Reinaud van Qel- der zes eeuwen ge leden aan deze plaats de stads rechten schonk. tië, het noordelijk gedeelte van het Voor malig Joego-Slavië. Ofschoon zij geen we zenlijke bedreiging vormen, omdat hun aantal zoomin als hun bewapening in ver gelijking kan treden met w^t de Duitsche weermacht daartegenover kari stellen, geven zij genoeg last en werken hun voor naamste doel ordeverstoringen in de hand, het meest natuurlijk op het platte land. Nu treden deze partisanen allerminst als een eenheid op. Weliswaar trachten zij de Duitsche weermacht de voet dwars te zet ten, maar ook onderling hebben zij over het algemeen nogal eens wat uit te vech ten, waartoe de uiteenloopende nationalitei ten aanleiding geven. Van straffe leiding is geen sprake. De paftisaan kent zijn meer dere nauwelijks en wat hem aan zijn troep bindt is in de eerste plaats de vrees voor de wreede straffen, die op ongehoorzaam heid of verraad staan. Langen tijd heeft de vroegere Servische kolonel Mihailowitsj als leider van deze vrijkorpsen gegolden. Hij beschikte over benden, die gewapend waren met materiaal uit het voormalige Joego-Slavische leger en onderhield relaties met de émigranten- regeering van dit land, die, zooals men weet, eenige jaren in Londen verblijf hield om daarna met koning Peter naar Cairo te verhuizen. Doch langzamerhand ver dween Mihailowitsj van het tooneel zijn troepen konden het tegen de geregelde Krpatische en Duitsche strijdkrachten niet bolwerken en Tito verscheen. Juister gezegd: Tito verscheen niet. Wel werd hij sindsdien aangemerkt als de feitelijke lei der van de opstandige beweging, doch, als hierboven gezegd, alle verdere inlichtingen over zijn persoon, zijn verblijfplaats en zijn politieke gezindheid bleven achterwege. Wel trok het de aandacht, dat Tito's auto riteit sterk door Moskou naar voren werd gebracht. Het spreekt vanzelf, dat Moskou het vuur van dan opstand in Kroatië voort durend aanblies en metterdaad er steun aan verleent. Het feit, dat vrijwel iedere gevangen partisaan de sovjetster voert zegt in dit opzicht genoeg en het kon dan ook geen verwondering wekken, dat meer en meer te kennen werd gegeven, dat Tito communistisch georiënteerd was. Thans heeft minister Edèn ln het Lager huis het een en ander over den geheim zinnigen Tito onthuld. Tito, zoo deelde hij mede, is communist. Gedurende den Spaan- schen burgeroorlog heeft hij meegestreden in de internationale brigade en Eden sprak de verwachting uit, dat na een eventueele overwinning van Tito het Joegoslavische volk de gelegenheid zou krijgen, zelf over zijn politieke toekomst te beslissen. Daar aan is in de Britsche pers de hoop toege voegd, dat Tito aanraking en overeenstem ming met koning Peter zal zoeken. Het is nog wel niet veel, wat we dus van en over Tito hebben vernomen, maar het is toch wat. Het geeft aanleiding, twijfel te koesteren aan Tito's rechten op den gene- raalstitél en hem voorloopig te zien als een aanvoerder, die zichzelf zijn positie ver schaft heeft in het besef, dat bepaalde machten deze positie dekken. En dan kan het niet moeilijk vajlen, na te gaan, wie deze machten zijn. Van een aanvoerder, die communist is, wiens troepen de sovjet ster dragen en die openlijk van Rusland uit gesteund wordt, behoeven we dan verder maar weinig meer te weten, omdat hij klaarblijkelijk een agent van Sovje- Rusland is die geen ander doel heeft, dan voor zijn broodheer Stalin den bodem van 'Kroatië voor de communistische revolutie te bereiden. Dat weet de heer Eden natuurlijk in de eerste plaats en aangezien Tito zijn rol vervult in het groote plan van aanval, dat Stalin beoogt en waarmede Eden accoord gaat, te weten de Russische penetratie in Oost-Europa zal hij af en toe nog wel eens een vriendelijkheid ten beste geven aan het adres van „generaal" Tito en Reuter er aan doen herinneren, dat deze generaal en ex-koning Peter maar gauw goede vrienden moeten worden. Al weet hij na tuurlijk opperbest, dat Tito niets van ko ning Peter hebben moet, omdat het Kremlin nu eenmaal niets te -maken wil hebben met emigrantenregeeringen, die herstel van oude toestanden najagen en wankelende dynastieën hopen te redden. Eden weet natuurlijk opperbest, dat Moskou alweer het gebruikelijke spelletje speelt en er .op uit is, met een schijnregeering-Tito een ver drag te sluiten, dat Stalin den weg effent tot het bolsjewiseeren van het voormalig Joego-Slavië, zoo gauw hij er de gelegen heid toe krijgt. Daarom is het doodgewone huichelarij, als Eden op de wenschelijkheid van samenwerking tusschen Tito en koning Peter wijst, want hij weet zoo goed als de beste, dat Tito ronduit verklaard heeft, niets met koning Peter en zijn emigranten- regeering te maken te willen hebben. Waar voor zou hij ook anders zelf een regeering en zelfs een „provisorisch parlement" hebben gevormd? En zoo zien we Stalin thans de begee- rige handen uitstrekken naar Joego-Slavië. Nadat hij zich in geval van een overwin ning in Tsjecho-Slowakije vasten voet heeft verzekerd en nadat het lot'van Polen reeds ■bij voorbaat bezegel^ is. Tito in wien men overigens den' Kroatischen metaal arbeider Joseph Broz meent te herkennen, een communist, die inderdaad in den Spaanschen burgeroorlog heeft gestreden is zijn agent, die met Russisch geld en met wapenen, die hem door Rusland en de geallieerden worden toegevoegd, het bols jewisme aan de Adriatische Zee moet voor bereiden. Waarbij de heer Eden en koning Peter het toekijken hebben.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1