Haarlemsche Courant Duitsche terreinwinst bij Resjitza en Kirowograch Nieuwsblad voor Noord-Holland 28 Bommenwerpers bovenN. W. Duitschland neergeschoten. Berlijn opnieuw geteisterd. De schuld aan den bombardementsoorlog. 288e Jaargang' No. 300 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 184958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur:... F. C. Derks Vrijdag 24 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaame 12. Tel. 12713 Kantoor iJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damfate, Haarlem K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Donder dag luidt als volgt: Aanhet bruggehoofd van Nikopol zijn verscheidene vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Ten Zuidoosten van Kirowograd hebben onze troepen hun aanvallen voortgezet en een belangrijk heuvelterrein genomen. Verder naar 't Noorden werd een Sovjet- Russische gevechtsgroep ingesloten en ver nietigd. In het gebied van Sjitomir zijn met sterke strijdkrachten van infanterie en tanks ondernomen vijandelijke doorbraakpogin gen na hardnekkige gevechten mislukt. 76 tanks der bolsjewieken werden vernield. Ten Noordwesten van Resjitza hebben onze troepen na afweer van de vijande lijke tegenaanvallen de bolsjewieken ver der teruggeworpen. In den sector van Witebsk heeft de vijand zich Woensdag beperkt tot plaatselijke aan vallen, die afgeslagen werden. Het tweede bataillon van het regiment gre nadiers 528 onder leiding van kapt. Doermann heeft zich in de zware aanvals- en afweer- gevechten t»n Zuidwesten van Slobin bijzon der goed gehouden. In Zuid-Italië heeft de vijand herhaaldelijk met sterken steun van tanks en slagvliegers in den sector van Ortona aangevallen. Alle aan vallen werden in verbitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Vijf tanks werden vernield. Aan de rest van het froi\t verliep de dag rustig. Voor de Noorsche kust hebben vijf Britsche torpedovliegtuigen een Duitsche duikboot en een klein vaartuig der marine met verschei-' dene torpedo's vergeefs aangevallen. Twee der aanvallende vliegtuigen, werden vernietigd, een derde in brand geschoten. Amerikaansche bomenwerpers drongen Woensdag overdag onder bescherming van zware bewolking door naar N.W. Duitschland. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten uiteenge övi ,!rr belemmerd in het geconcentreerd aanvallen, wierp de vijand lukraak brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen. 28 der aanvallende vliegtuigen, w.o. 21 zware bom menwerpers, werden neergeschoten. Vier an dere toestellen verloor de vijand boven de be zette Westelijke gebieden-. Woensdag in de avonduren vlogen eenige vijandelijke storingsvliegtuigen naar het Rijn land. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in. den nacht van Woensdag op Donderdag bommen op Eastbourne. In afgeloopen nacht groot aantal bommenwerpers neergeschoten. In de ochtenduren van 24 December, op den dag van „Heiligenabend", heeft de Britsche luchtmacht een hoofdzakelijk te gen Berlijn gerichten terreuraanval on dernomen. Naar het D.N.B. verneemt werden vooral arbeiderswijken getroffen. Uit de eerste berichten blijkt reeds, dal Duitsche nachtjagers in samenwerking met het luchtdoelgeschut boven Berlijn en op den heen- en terugweg der vlieg tuigen een aanzienlijk aantal viermotorige bommenwerpers hebben neergeschoten. Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft bij de jaarswisseling een oproep gericht tot de in Duitschland werkende Europeesche arbei ders, waarin hij zegt, dat de pogingen van den vijand, door terreuraanvallen op de bur gerbevolking het moreel van Europa te on dermijnen, mislukt zijn door de discipline en energie van alle werkenden en door de voor beeldige houding der burgerbevolking. Dr. Ley betoogt in zijn oproep, dat de Euro peesche werklieden zich gedisciplineerd en blijmoedig hebben geschaard in het scheppen de front en daarmede een grooten dienst be wezen hebben aan Duitschland en alle andere Europeesche volken. Aftonbladet verklaart in een bericht van den correspondent uit Berlijn, dat men dage lijks bewijzen genoeg krijgt voor het feit, dat de Berlijners door de verschrikkingen van de luchtaanvallen niet murw gemaakt kunnen worden. Zij voelen zich als een soort front soldaten. Wanneer Duitschland overwonnen zou wor den, zoo zegt men algemeen, dan zouden zijn vijanden op geen enkele wijze de verwoeste steden weer helpen opbouwen of de ontzag lijke schade vergoeden, doch integendeel nieu we óffers eischen. Derhalve moet de strijd worden voortgezet. Deze meening verneemt men, zoo meldt het Zweedsche blad verder, niet alleen in intellectueele kringen, doch,even vaak onder de eenvoudige lieden. Zij loopt meestal op de conclusie uit, dat wanneer thans de Engelschen hun bommen op de burgerbe volking neerwerpen, deze zich hier schikken moet, precies zooals de soldaten aan het strij dende front. Een voor Duitschland gunstige afloop van den oorlóg is -thans voor eiken Duitscher het belangrijkste, niet de vraag hoe lang de oorlog nog zal duren 'of hoeveel offers de oorlog nog zal vergen. Sündermann: „Engeland draagt de. volledige historische verantwoordelijkheid". Het D.N.B. meldt: „Men moet meer vrouwen en kinderen dooden dan de vijand, wanneer men zich beschermen wil" bij deze Lager huisverklaring van den toenmaliger. Britschen premier Baldwin knoopte de plaatsvervangen de perschef der rijksregeering Sündermann aan voor verklaringen ten overstaan van bui- tenlandsche journalisten. Aan de hand. van documentaire bewijzen constateerde Sünder mann, dat Engeland alleen schuld heeft aan het uitbreken en de ontwikkeling van den bombardementsoorlog tegen de burgerbevol king en dal het voor al zijn toekomstige con sequenties, ook voor de te verwachten vergel ding de volledige historische verantwoorde lijkheid draagt. Sündermann nam op zich het bewijs voor de schuld te leveren. Hij herin nerde aan een bij de In Frankrijk gevonden documenten in handen der Duitschers geval len aanteekening betreffende de Britsch- Fransche besprekingen der generale staven van 3 April 1939, waaruit blijkt, dat de beide toenmalige Geallieerden gedurende de tweede fase van den oorlog hun bombardementswapen op het Duitsche achterland in werking moes ten stellen ten einde daarmede tot de „uit eindelijke ineenstorting van den Duitschen tegenstand bij te dragen". Dat Engeland de drijvende kracht is' ge weest en nog is bij de opening van den lucht oorlog op het civiele achterland blijkt ondub belzinnig uit het eveneens in Frankrijk ge vonden protocol der bespreking van Chamber lain en Daladier van 17 November 1939. Aangezien de valide Duitsche mannen - als soldaten aan het front staan, zijn de meeste slachtoffers van den luchtoorlog vrouwen en kinderen. Er zijn Duitsche steden, waar 70 pCt. der vermoorden vrouwen en kinderen en slechts 30 pCt. mannen waren. De plaatsvervangende perschef der rijksre geering besloot zijn verklaringen met de woor den: „Engeland is alleen schuldig aan het uitbreken en de ontwikkeling van den bom bardementsoorlog tegen de burgerbevolking en draagt voor al zijn consequenties, ook voor de in 1040 reeds eenmaal ingetreden en in de toe komst opnieuw te verwachten vergelding, de volledige historische verantwoordelijkheid. BEKENDMAKING Extra keuringen voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzcommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keu ring voor de Waflen SS en den Landstorm Nederland plaats- vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienstne ming in de Waffen SS of Landstorm Ne derland geven de Ersatzcommando's Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Gronin gen, Heerestraat 46; HePrlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunfien eveneens bij de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Nieuwe taak voor Speer. De Führer heeft Rijksminister Spee» als taak voor na den oorlog belast met den wederop bouw der steden die door de bommenterreur zijn getroffen. Met het ontwerpen van plan nen en de voorbereiding van dezen wederop bouw zal terstond begonnen worden. Rijks minister Speer zal daartoe de beste Duitsche stedenbouwers, die voor den oorlog bewijzen gegeven hebben bijzonder geschikt te zijn voor dit werk om zich vereenigen. Berechting voor oorlogsmisdaden. Naar de Brüsseler Zeitung" uit Berlijn ver neemt, zullen de Duitsche militaire recht banken er binnenkort toe overgaan, zich bezig te houden met die Engelsche en Amerikaan-' §che krijgsgevangenen, aan wie zware ver grijpen tegen het volkenrecht zijn ten laste gelegd, zpnder dat uit dien hoofde tot dus verre tegen hen een vervolging werd inge steld. Bevelhebbers van Pearl Harbor voor den krijgsraad. De bevelhebbers van de Amerikaansche strijdkrachtten op Pearl-Harbor, .die verant woordelijk worden gesteld voor de nederlaag tegen de Japanners op 7 December 1941 zullen voor een krijgsraad worden gebracht. Voor het zoover is, zal echter, naar Roose velt heeft medegedeeld, een nauwkeurig on derzoek worden ingesteld naar de omstan digheden, die deze succesvollejianval der Ja panners mogelijk maakte. Luchtaanval op Bangkok. Het. communiqué van het nieuwgevormde Oostelijke luchtcommando van de Geallieerd den maakt bekend, dat Bangkok Dinsdag door Geallieerde bommenwerpers is aange vallen. Ook werden er vijandelijke doelen in het Oosten van Burma door bommen be stookt. Dwergen vervullen „reuzen" opgaven. Uit het léven en de ver richtingen der bemanningen van de kleinste booten in de Middellandsche Zee. Naast den Flakstand steekt de pijp dei- kookplaats omhoog. (PK Taureg O/H P. c) Ook dit jaar bezocht de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, ter gelegenheid van het Kerstfeest de gewonde soldaten in verschillende hospitalen in Nederland. (SS Blldberichter S. Fritz/Stapf Pax c) KORT NIEUWS In Napels is een communis tisch dagblad dé „Avanti" opge richt. Het blad staat onder lei ding van den jood Soave. De ambtstijd van den opper sten Sovjet is door een order van president Ka linin met een jaar verlengd. De be voegdheden gel den nu tot eind 1944'. In de St. Goe- dele-kathedraal te Brussel heeft men archaeologi- sche opgravingen gedaan, welke ge leid hebben tot de ontdekking van het stoffelijk overschot van aartshertogin Isa bella en Karei van Lotharingen. De Britsche minister voor de brandstof fenvoor- ziening heeft zijn landgenooten den raad gegeven om ter besparing van kolen en stroom- gebruik, vroeger naar bed te gaan. De winsten van het Ameri kaansche be- dri'fsleven zullen v en na aftrek van belastingen voor 1943 een re cord voor alle tij den opleveren. De totale winst wordt geraamd op 22 tot 23 milliard 'dollar. De gravin van Parijs heeft op 11 December het le ven geschonken aan een dochter, die op 6 Januari gedoopt zal wor den. De Fransche troonpretendent en zijn familie wonen in Spanje. TROOSTLOOZE KERSTMIS. In de dagen der wende hunkeren wnaar een woord, dat gewaagt van de warmte en den gloed, die het Lichtfeest ons prediken wil. Zoo gaarne willen wij* de bekende tegenstellingen van de donkere aarde en de stralende sterren, van de menschenklanken en de engelenkoren, van de alheid, die inkeert tot het Een'e, nog eens belichten en enkele gedachten uit werken, waartoe een vrome viering van het Kerstfeest ons wil stemmen. Zouden we niet? Zoo heel, heel dikwijls hebben we geluisterd naar en ingestemd met de oude Kerstliederen, zoo dikwijls is de Kerst boodschap ook tot ons gesproken. En al weten we wql, dat engelenzang, door men- schentong vertolkt, onvoldoende in het menschenhart resonneert, we hebben be rust in die tekortkoming en onszelf voor gehouden, dat Onze Lieve Heer van ons wel niet meer dan het menschelijke zal verwachten, zelfs als wij een hemelsche compositie op de lippen nemen. De winterwende, die ditmaal den lengenden dag heeft gebracht onthoudt ons deze beleving, en waarschuwt, ons te hoe den voor den vromen onzin, die gelegen zou zijn in een vreugdig betoog, in gedach ten, overvloeiend van blijdschap en ver trouwen. Laat ons Kerstlied maar eens gewagen van zorg en bekommernis, van zorg voor de toekomst en van angst voor het leven dergenen, die ons lief. zijn. Laten we het onszelf maar bekennen, dat voor ons geen licht der lichten is opgegaan en dat 's werelds duistere wolken zwaar druk ken op een wachtende menschheid. Wach tend.... waarop? Ach, niet op de Kerst boodschap, niet op een hemelschë hymne, een lofzang der simpelen of een huldebe toon der wijzen, maar wachtend op nieuw geweld en nieuwe verwijdering. Hier ba ten woord noch- lied. Met de herinnering aan den Kerstavond uit het verleden voe len wij al de weedom der afgeloopen oor logsjaren weer aansluipen en weten en lees dit nu niet stil voor uzelf, maar zeg het overluid dat de duivel is losgebro ken en de menschheid heeft besprongen in zijn worgenden greep. Begrijpt ge, dat ik durf spreken van vromen onzin bij de gedachte aan een Kerstviering, zoóals de overlevering ons die heeft geschapen? Zoo de waan er van ons niet duidelijk werd gemaakt door wat buiten onze grenzen voorvalt, ook binnen onze landspalen trad de verwijdering aan den dag, de verwijdering tusschen hen, die geen oog hadden voor het vele dat hen verbindt, om zich te verdiepen in het wei nige, dat hen gescheiden houdt. En geen woord van vermaan en geen daad van zelf verloochening is tot dusver krachtig ge noeg" gebleken om de afstanden te over bruggen, die, och, ten slotte toch nooit grooter zijn dan we zelf willen. Moet het in deze mistroostige overwe ging zijn, dat Kerstmis ons dit jaar vindt? Of rijst ondanks alles toch nog een glimp van hoopvolle verwachting bij het lengen der dagen, een vertrouwen op het wonder, dat aan de duisternis toch een lichtglans schenken wil? Het moge waar zijn, dat de traditioneele compositie van het Kerst tafereel ons in deze tijden niet bevredigen kan, een andere herinnering komt onze aandacht vragen, een herinnering aan de beleving van den neergang, waarin onze Germaansehe voorouders een schooner op gang besloten wisten. Daar, in de besloten heid van zijn eenvoudige woning zat hij neer, de ruige landszoon van deze streken. Het werk op akker en weide lag stil en alle verdere arbeid buitenshuis rustte. De in keer van de natuur werd weerspiegeld in de werkeloosheid van den mensch. Maar terwijl de wintervlagen om zijn dak woed den was er het vragen: Zal hij komen, de Alvader en met zijn berkentwijg zegenen huis en hof? en de zekerheid, dat straks nieuwe groeikracht zich zou manifesteeren schonk hem het bevredigend antwoord en dit vertrouwen kon hem straks in weerwil van de dreiging van het barre getijde toch stemmen tot een vreugde, waaraan zijn midwinterfeest gestalte gaf. Deze herinnering geeft nieuwe kracht aan verstand en hart. Want de zekerheid van dit weten is de erfenis, die wij allen met ons omdragen, het weten, dat het licht toch eenmaal zegeviert boven het duister, dat aï wat ontsteld is toch eenmaal weder her steld zal worden. En nu weten wij niet, of voor de menschheid onzer dagen de duis ternis reeds haar diepste donkerte heeft bereikt of wellicht nog zal toenemen. Maar zoo wij deze zekerheid kunnen aan vaarden. dan bloeien voor ons in den Kerstnacht alle twijgen en vinden wij ver trouwen en troost, ook op deze troostlooze Kerstmis. Een kind vroeg eens aan een volwas sene, of die groote ster, die boven de stal van Bethlehem stond, nog wel eens terug gekomen was. „Neen", antwoordde de oudere, „nooit meer. Maar eens komt zij weer. En daarom kijken alle groote menschen ieder jaar op Kerstmis naar den Hemel". D. Mededeeling van d«n Fiihrsorgeoffizier. Het SS-Ersatzkommando deelt ons iftede: Het spreekuur van den Führsorgeofficier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. BERICHT Wegens de Kerstdagen verschijnt hat eerstvolgend nummer van de Haarlem sche Courant op Maandag 5T DcecmfegX»

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1