Haarlemsche voetbalzege van 42 op Rotterdam l/ICKS 1 Sovjets ontketenen nieuwen aanval bij Sjitomir. „Ik kan slechts voor U bidden" Kerstboodschap van den Paus. Bij de bezoekers ontbrak een schutter Luchtaanvallen op Berlijn en Aken Slnjd om Ortona in Zuid-Italië. Het Duitsche weermachtbericht van 24 De cember luidde als volgt Ten Zuiden van Nikopol, in het gebied van Kirowograd en ten Zuidwesten van Tsjer- kassy kwam het Donderdag slechts tot plaat selijk begrensde gevechten. Ten Oosten van Sjitomir en ten Zuidoosten van Korosten stortten vrij zwakke aanvallen der Sovjets ineen; 15 vijandelijke pantserwagens werden vernietigd. Ten Noordwesten van Resjitza maakte de eigen aanval ondanks taaien tegen stand van de Sovjets nieuwe vorderingen. Vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd aan de Berezina werden onder zware ver liezen afgeslagen en 32 Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Ten Noordoosten van Sjlobin gingen de Sovjets met verscheidene divisies tot den aanval over. Hier zijn zware gevech ten aan den gang. In het strijdgebied van Witebsk zette de vijand Donderdag zijn sterke aanvallen voort. In verbitterde gevechten werden plaatselijke penetraties afgegrendeld en 71 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In de gevechten ten Zuidoosten van Kirowo grad hebben zich de 11e Silezische pantser divisie onder bevel van den generaal-majoor Von Wittersheim en de 13e Altmarkische pantserdivisie onder bevel van den generaal- majoor Hauser bijzonder onderscheiden. In de Noordelijke IJszee vielen op den avond van 22 December 5 Sovjet-motortorpe- dobooten een Duitsch convooi zonder succes aan. In een korten feilen strijd werden drie Sovjet-motortorpedobooten tot zinken ge bracht en de beide andere door artillerietref fers zwaar beschadigd. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte Donderdag rust, met uitzondering van den sector van Ortona. Ten Zuiden en Zuid westen van de stad Ortona mislukten ook Donderdag alle vijandelijke aanvallen, hoe wel zij ondersteund werden door sterk artil lerievuur, door pantserwagens en slagvliegers. In deze gevechten heeft zich de le divisie valschermjagers onder bevel van den luite nant-generaal Heidrich door voorbeeldige standvastigheid bijzonder onderscheiden. In den nacht van 23 op 24 December vielen verscheidene Britsche groepen motortorpedo- booten met ondersteuning van jachtbommen werpers in den Noordelijken uitgang van het Kanaal herhaaldelijke een Duitsch con vooi aan, dat tevoren door Engelsche kanon nen voor den strijd op grooten afstand zonder succes was beschoten. Een Britsche motor torpedoboot werd tot zinken gebracht, twee andere werden zoo zwaar beschadigd dat zij als verloren beschouwd kunnen worden. Het Duitsche convooi bereikte voltallig en zon der noemenswaardige schade zijn haven van bestemming. Duitsche marine- en kustbatte- rijen beschoten doelen in Dover, Deal en Folkestone. Britsche bommenwerpers ondernamen in de vroege ochtenduren van 24 December weer een terreuraanval op de bevolking van Ber lijn. In eenige stadsdeelen werd aanzienlijke schade aangericht. Bovendien bombardeerde de vijand stelselmatig de eerbiedwaardige Duitsche plaatsen van kunst en cultuur te Aken. Dom en raadhuis werden zwaar be schadigd, de kroningszaal werd vernietigd. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten onder bijzonder moeilijke afweeromstandig- digheden, voor zoover tot dusver vaststaat, 19 vijandelijke bommenwerpers neer. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „Ten Oosten van Sjitomir gingen de bolsje wisten met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten over een breed front tot den aanval over. Zware, heen- en weer golvende gevechten, in het verloop waarvan totdusver 58 vijandelijke pantserwagens werden stuk geschoten, zijn gaande. Ten Noorwesten van Resjitza blijven onze troepen hun aanval voortzetten. Een rivier sector werd in weerwil van het taaie vijan delijke verzet veroverd en verscheidene plaat sen stormenderhand genomen. Ten Noordoosten van Slobin duren de harde afweergevechten voort. Pogingen der bolsje wisten, om een penetratieplek van den vorigen dag te vergrooten, werden in een tegenaan val met doeltreffenden steun van eigen artil lerie verijdeld. In het gebied van Witebsk versterkte de vijand zijn druk aanzienlijk. De opdringende aanvalswiggen der bolsjewisten konden opge vangen worden, waarbij 44 vijandelijke pant serwagens vernietigd werden. Aan het overige Oostelijk front kwamen geen belangrijke gevechtshandelingen voor. In Zuid-Italië zette de vijand ook Vrijdag zijn sterke aanvallen in den sector van Ortona voort. In enkele penetratieplekken zijn zware gevechten gaande. In den centralen en Westelijken sector ver liep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen." Evacuatie der groote steden in Japan. Alle voor het begin der evacuatie van de groote Japansche steden noodzakelijke regelingen zijn getroffen, zoodat met 'de daadwerkelijke evacuatie een begin zal worden gemaakt. Ook de officieele bureaux zullen voor een aanzienlijk deel naar andere streken worden overgebracht. Men heeft reeds- in de gebieden om Tokio een begin gemaakt met het bouwen van groote barak ken voor industriearbeiders. De Japansche ministerraad heeft beslo ten een permanenten „voedingsraad" op te richten. Deze raad zal alle voedsel- kwesties, van productie tot distributie, be handelen voor Japan, Mandsjoekwo, Korea en Formosa. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J J. E. van Baarsei, Santpoort. Advertenties: wl van Om men Heemstede. Radio Vaticana heeft Vrijdag een Kerstboodschap uitgezonden, die de Paus ter gelegenheid van het Kerst feest tot de wereld heeft gericht. De Paus zeide in deze boodschap o.a. het volgende: „Steeds verschrikkelijker vormen heeft de oorlog aangenomen en zonder onderbreking duurt de strijd voort. Het is de verschrikkelijkste oorlog die ooit gevoerd is en met huivering moeten de volken wel zien, waartoe de perfec tioneering van de technische hulpmid delen thans heeft geleid. Slechts Christus alleen kan al deze gees ten der verschrikking verdrijven. Derhalve zijn al diegenen in dwaling, die gansch hun vertrouwen stellen op een steeds grootere economische ontwikkeling en zich den voor uitgang en het welzijn der menschheid alleen beloven van een steeds grootere or ganisatie. Uw ellende, zoo vervolgt de Pauselijke boodschap, is ook de onze. Maar al onze inspanningen kunnen dezen oorlog niet plotseling doen beëindigen, kunnen aan uw dooden niet het leven terugschenken en kunnen uw huizen niet weer doen oprij zen. Ik kan slechts voor uw toekomst bid den. Twee dingen vooral willen wij doen. In de eerste plaats willen wij alles in het werk stellen om de treurige gevolgen van den oorlog te verzachten, willen wij al het mogelijke doen voor de gevangenen en voor de dakloozen van alle volken en alle talen, om hun lijden te verlichten. In de tweede plaats willen wij niets na laten om te zorgen, dat ge het geloof niet verliest. Alles is en was een bijdrage tot het ongeluk, dat thans de wereld be- heerscht. Broeders, verliest den moed niet. blijft niet onder de puinhoopen, bouwt weer op". Zooals gebruikelijk heeft de Paus Vrij dag het college van kardinalen ontvangen om de Kerstwenschen in ontvangst te nemen. Als deken van het college sprak kardi naal Granito di Belmonte den Paus toe. Hij uitte zijn leedwezen over de luchtaanval len welke zijn ondernomen op Rome en vooral ook op de stad van het Vaticaan „de strengste neutrale oase van den vrede". In zijn antwoord sprak de Paus over de „zware en harde tijden", om vervolgens te wijzen op de bijzondere positie van Rome. De luchtaanval op het Vaticaan. Vervolgens besprak de Paus den lucht aanval op de stad van het Vaticaan en be tuigde hij zijn dank aan God, Die Vaticaan stad had beschermd, toen enkele weken geleden hierop een luchtaanval geschiedde, en dit bericht door alle menschen van fat soen met eenparige verontwaardiging werd vernomen. „Een dergelijke aanval", aldus de Paus, „die met voorbedachten rade werd ondernomen en weinig eervol en doeltreffend met den sluier van den onbe kenden vlieger werd bedekt, een derge lijke aanval op een plaats die aan alle Christenen heilig is en die door het bloed van Petrus, den eersten stedehouder van Christus, werd gewijd, een plaats die het middelpunt vormt van de wereld ook we gens haar schatten aan kunst en cultuur, gegarandeerd nog wel door een plechtige overeenkomst, zulk een aanval is een moeilijk te overtreffen teeken voor den graad der geestelijke verwarring en van zedelijk verval van het geweten, waarin eenige verdwaalde menschen zijn geraakt". Roofoverval op postkantoor te Sittard. In den avond van 21 December hebben ge maskerde mannen een roofoverval gedaan op het postkantoor te Sittard. Door een ach terdeur drongen zij het kantoor binnen en dreven met pistolen de aanwezige ambtena ren in een hoek. Vervolgens braken zij bin nen enkele minuten verschillende blikken trommels met geld en met papieren van waarde open en verlieten het postkantoor met medeneming van een postzak met zeven pakketten oude distributiebonnen, die voor dene bundels brieven, vooral aangeteekende vernietiging bestemd waren, een vrij groote hoeveelheid wissel- en kasgeld en verschei en waarde-zendingen. Opslagmachtigingen kunnen geruild worden tegen aardappel- kaarten. Personen, die er niet in geslaagd zijn voor opslag geschikte aardappelen te verkrijgen op de in hun bezit zijnde „machtigingen op slagaardappelen" kunnen deze machtigingen van 27 Dec. '43 tot en met 8 Jan. '44 bij de plaatselijke distributiediensten ruilen tegen aardappelkaarten. Voor iedere machtiging zal één aardappel kaart worden uitgereikt, waarop acht bonnen voorkomen, genummerd van 1 tot en met 8 welke bestemd zijn voor het koopen van aardappelen gedurende de eerste en tweede periode van 1944. De kaar ten zijn uitgevoerd met een zwarten opdruk op een bruinen achtergrond, op de kaarten, welke in landgebied worden uitgereikt, is bovendien het woord „land" gedrukt. Extra-rantsoenen voor arbeiders met verlof uit het buitenland. Arbeiders niet verlof uit het buitenland, die tijdens de kerstperiode in Nederland ver toeven en die zich véér 7 Jan. 1944 bij de distributiediensten melden, komen, indien zij tenminste één week in Nederland verblijf houden, in aanmerking voor de extra-rant soenen spijsolie, stroop en suikerwerken, welke voor de geheele Nederlandsche bevol king voor de feestdagen werden beschikbaar gesteld. Hiervoor zullen zij van de distributie diensten rantsoenbonnen ontvangen voor resp. één rantsoen spijsolie, één rantsoen versnaperingen en één rantsoen jam. In den stedenwedstrüd tegen Rotterdam beschikte het Haarlemsch elftal over een voorhoede, welke in het bijzonder in de eerste helft op dreef was en aan het spel dezer linie hebben de Haarlemmers de overwinning van 42 te danken. Boven dien heeft het met invallers spelende Rot terdam getoond wel in staat te zijn een fraai combinatiespel te demonstreeren. doch over schutters beschikte de ploeg niet. Met deze regels hebben wij reeds meege deeld, op welke wijze Haarlem ook den vier den keer (waarvan drie maal in dit jaar) Rot terdam de baas is gebleven. In alle wedstrij den heeft het open spel gezegevierd over het korte, doch voor de Haarlemmers ongevaar lijke spel. Zondag was Rotterdam op het ter- Misbruik van uniformen en onderscheidingsteekenen der N.S.B. strafbaar. In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van den Secretaris-generaal van het Departement van Justitie ter be scherming van de uniformen en onder scheidingsteekenen van de Nationaal-So- cialistische Beweging der Nederlanden. Hierin wordt bepaald, dat hij die opzet telijk, zonder toestemming van den Secre taris-Generaal van de N.S.B.uniformen, deelen van uniformen of onderscheidings- teekenen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden of van haar als zoodanig erkende formaties of nevenorga nisaties vervaardigt, in voorraad heeft of in het openbaar draagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Het hier strafbaar gestelde feit wordt beschouwd als een misdrijf. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Justitie zal in een in de Neder landsche Staatscourant te plaatsen uitvoe ringsbesluit de onder bescherming staande formaties en nevenorganisaties aanwijzen. Werkverruiming begint niet op 28 Dec. maar op 4 Januari. In verband met de tijdelijke stopzetting van het speciale treinvervoer voor de ar beiders uit de werkverruiming en den cul- tuur-technischen dienst behoeven deze arbeiders niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, op 28 December a.s. te begin nen, doch eerst, op 4 Januari 1944. Voor de dagen van 28 December 1943 af zal even eens wachtgeld worden uitgekeerd. Gemengd meel en aardappel- tapioca. Met ingang; van 2 5 December is gemengd meel. behalve op de gort- en havermout- bonnen, ook verkrijgbaar op de voor tarwe bloem aangewezen bonnen. Op de bloem- bonnen kan men dus 70 gram bloem of ge mengd meel per bon verkrijgen. De hoeveel heid gemengd meel. welke men tegen inle vering van een gort- of havermoutbon kan koopen is gelijk aan de hoeveelheid gort of havermout, welke op den bon verkrijgbaar wordt gesteld. Voorts zal men gemalen aardappeltapioca niet meer kunnen betrekken op den voor vermicelli, maïzena enz. aangewezen bon. Dit product kan men, evenals de gewone aard appeltapioca, met ingang van bovengenoem- den datum, uitsluitend koopen tegen inleve ring van een gortbon en wel in een hoeveel heid overeenkomende met het op dien bon beschikbaar gestelde. Voor het tijdvak van 26 December tot en met 9 Januari 1944 kan men dus op den gortbon. behalve gort, 125 gram gemengd meel koopen of 125 gram aardappeltapioca. Voorts kan men 250 gram gemengd meel of 250 gram aardappeltapioca koopen op de voor kinderen aangewezen bonnen D 1 re serve of E 1 reserve. „HET KOFFIEHUIS" OF DONDERDAG AVOND A.S. Het Amsterdamseh Tooneel geeft op Don derdag 30 December in den Stadsschouw burg de eerste opvoering te dezer stede van „Het Koffiehuis", blijspel in drie bedrijven van Carlo Goldoni, vertaald door J. C. van der Horst. Medewerkenden zijn de dames Myra Ward Jenny van Maerlant, Ellen de Thouars en de heeren Anton Roemer, Louis de Bree. Frits van Dijk, Johan Schmitz, Johan Elsen- solin, Kees van ïevsel, Lau Sterman, Herman Frentzen, Dick Riegen en .To de Boer. Dc re- die is gevoerd door Cor Hermus. Het décor is van Karei Bruckman. BEURSSLUITING OP 31 DECEMBER. De wnd. Secretaris-generaal van het De partement van Financiën heeft bepaald, dat op Vrijdag 31 December 1943 de beur zen voor den geld- en fondsenhandel zul len zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleeningen als bedoeld in afdee- lingt III der Beursvoorschriften 1940, niet als werkdag zal worden beschouwd. INBRAKEN. In den loop van Donderdag heeft men zich door openschuiving van een raam toegang ver schaft tot een perceel aan de Vlamingstraat. Gestolen zijn een sportcostuum, een nieuwe winterjas, lage schoenen, overhemden, dames ondergoed en drie levensmiddelenkaarten. Bij een inbraak bij een horlogemaker aan de Soerabajastraat zijn eenige horloges en een aantal voorwerpen gestolen. rein van E.D.O., dat bijna uitverkocht was, eigenlijk iets meer in den aanval, maar doel punten geven den doorslag. De Haarlemmers hebben een groot aantal schoten gelost en ware het niet, dat doelman Huisman van de vereeniging Coal verdienstelijk werk had ver richt, dan zou de overwinning grooter ge worden zijn. Kraak aan den anderen kant heeft het niet zwaar gehad. Slechts éénmaal en wel in de tweede helft na een hard schot van Lex Jansen in den rechterhoek, heeft hij kunnen laten zien, waartoe hij in staat was. Andere lastige schoten werden niet op doel gelost en de twee doelpunten ontstonden niet uit fraaie schoten, maar na minder resoluut optreden van de verdediging. Het begin van den strijd gaf een vlot spel met Rotterdam in den aanval. Snel ging de bal van man tot man. Verder dan de backs kwamen de spelers niet. Van Gooi was spoedig op dreef en keerde het gevaar. Later raakten de Haarlemsche verdedigers meer ingespeeld en Rotterdam kreeg geen kans meer. Lang zamerhand kwam Haarlem opzetten en met open aanvallen stichtten de spelers veel ver warring. Smit stelde zijn medespelers in staat gevaarlijk door te breken Na zeventien minu ten spelens kreeg Hanse den bal toegespeeld en doelpuntte (1-0). Tien minuten later zette Sterk den bal voor; Hanse gaf het leer door naar Smit, die met een straf laag schot in den hoek den voorsprong vergrootte (2-0). Hoewel Haarlem in het laatste kwartier meer in den aanval was, kreeg Rotterdam op gelukkige wijze een tegenpunt. Lex Jansen schoot den bal op Kraak en toen deze niet snel genoeg wegwerkte, verkleinde de Rotterdammer den achterstand. Het spel na de hervatting was niet zoo leven dig als daarvoor. Rotterdam verdedigde stug ger, waardoor de Haarlemmers minder kansen kregen en in het bijzonder werd Smit meer bewaakt. Nadat aan beide zijden kansen niet gebruikt waren, trok Rotterdam ten aanval. De IJmuidenaar De Vries speelde den bal naar een tegenstander, waarna de Rotterdammers doorbraken. Kraak was te ver uit zijn doel; daarvan maakte Linssen gebruik en bracht de partijen op gelijken voet. Fel kwam Haar lem opzetten en Smit stelde Sterk in de ge legenheid, om te doelpunten. Vele schoten losten de Haarlemmers op doel, doch ze wa ren te zacht of doelman Huisman keerde ze. Negen minuten voor het einde zette Sterk een hoekschop laag voor; de bal kwam bij Smit, die kalm inschoot (4-2). Met dezen stand kwam het einde. Het publiek heeft genoten van een fairen en vlotten strijd en het was verheugend, dat de afdeeling Haarlem den stedenwedstrijd op het programma had gezet. Tevreden mag de tech nische commissie zijn met het resultaat. In de middenlinie waren nog enkele zwakke plek ken. Van Gooi onderscheidde zich en zijn medespeler De Vries trad rustig op. Over doel man Kraak, die weinig moeilijk werk kreeg en over de voorhoede, welke als linie voldeed, schreven we reeds. Bij de Rotterdammers wa ren doelman Huisman en de vleugelspelers Linssen en Seton de besten. AMSTERDAM—ZWALUWEN 5—5. De traditioneele wedstrijd AmsterdamZwaluwen was van een kwaliteit, die men nauwelijks had durven verwachten. Zoo slecht ontmoetingen van dit jaar over het algemeen waren, zoo aan trekkelijk was deze kamp, waarin tien doel punten werden gemaakt (5-5) en de sfeer ten slotte zelfs op die van een interland-wedstrijd geleek. Bij de Amsterdammers doelpuntte De Jongh vier maal en Ooms één keer. COMPETITIEWEDSTRIJDEN. Zondag zijn in de eerste klassen de volgende wedstrijden ge speeld: District 1: HBS—Xerxes 15. District 3: Go AheadEnsch. Boys 70; EnschedéHeracles 13. District 4: Willem 2Longa 22; Maurits Spekholzerheide 5—2. In de vierde klas herstelde DCO zich na enkele minder goede Zondagen zich, door tegen het lei dende Ripperda 00 te spelen. Kennemers 2 kreeg bezoek van Stormvogels 2 en won met 32. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 28 DECEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Morgenconcert. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). Ca. 8.55 Balletmuziek. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Zang en piano en gram.muz. 10.45 Ork. Ge rard van Krevelen en soliste. 11.15 Boom en plant in de sage. 11.30 Ork. Gerard van Krevelen en soliste. 12.00 Almanak. 12.15 Zang en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Musette-orkest en Septet Jonny Ombach en so list. 14.00 Landmans Lust. 14.20 Orgelconcert en zang. 15.00 Theo Uden Masman. 15.30 Voor de zie ken 16.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO Binnenlandsch Gesproken Overzicht. 18.05 Het Scala-Orkest te Milaan. 18.45 De NSB ant woordt. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte ver scheidenheid. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Nachtconcert. 23.1524.00 Voor danslustigen. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziek. 18.00 Blauwbaard. 18.25 Een lied. een lach, 19.00 BNO Nieuws en actueele be schouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Hon- gaarsche orkest-composities. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeelingen van het N.A.F. 20.45 Opera-conocert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Verduisteren: van 16.45 tot 8.45 uur Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2