Haarlemsche Courant Japansche premier geeft overzicht der jongste gebeurtenissen in Z.-O. Azië. Zware wisselvallige strijd bij Sjitomir. Moeilijke omstandigheden op Nieuw-Guinea. Afweerslag bij Witebsk duurt onverminderd voort Harde gevechten te Ortona in Z. Italië. 288é Jaargang No. 303 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem Bykasatoorj Soendapleim 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuivshlad voor Noord-Holland Dinsdag 28 December 1943 Verschijnt dageiyics, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271$ Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaara 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Worsteling woedt voornamelijk in vijf gebieden. Massaal gebruik van luchtstrijdkrachten door beide partijen. De Japansche eerste minister Tojo heeft in de plenaire zitting van het Japansche Hoogerhuis als minister van oorlog rap port uitgebracht over de laatste oorlogs gebeurtenissen en verklaard, dat het Japansche leger in nauwe samenwerking met de marine zijn strategische, offen sieve stellingen in alle operatiegebieden hecht in handen houdt en versterkt, of schoon eenige wijzigingen van weinig belang in zekere sectoren hebben plaats gehad. De Japansche strijdkrachten hebben den vijand op het oogenblik in felle gevechten verwikkeld in drie operatiegebieden, n.l. op de Salomonseilanden, op de Bismarck- archipel en in het Oosten van Nieuw Guinea. De Salomons-eilanden. Tojo rapporteerde, dat in het gebied der Salomonseilanden de vijand op 27 October een eenheid geland heeft op het eiland Mono, waarop op 1 November landingsoperaties van een sterke groep strijdkrachten onder con- vooi van oorlogsschepen en luchtstrijdkrach ten bij Torokina aan de Westkust van Bou gainville volgden. De Japansche legereenheden ondernamen na zich meester gemaakt te hebben van het heuvelterrein en de jungle- bosschen felle tegenaanvallen op de gelande eenheden en met steun van de Japansche ma rine werd een Japansche eenheid in den rug van den vijand aan land gezet en den vijand een vernietigende slag toegebracht. Tojo verklaarde verder, dat de vijand voort durend versterkingen ontvangt en dat thans zware gevechten in dezen sector aan den gang zijn. De Bismarck-archipel. Omtrent de operaties op de Bismarck- archipel rapporteerde de minister, dat de vijand met 20 oorlogsbodems en talrijke kleine schepen troepen heeft aangevoerd en op 15 December een landing ten uitvoer heeft ge legd in den Oostelijken sector bij Kaap Marcus- Intensieve gevechten zijn thans in dezen sector aan den gang. De minister wees er verder op, dat de vij and sedert eind October door gecombineerde formaties bommenwerpers en jagers aan vallen heeft gedaan op de Japansche stellin gen bij Rabaul. Nieuw Guinea. Omtrent de gevechtshandelingen op Nieuw Guinea zeide de minister, dat de Japansche troepen de vijandelijke eenheden, die eind September in de nabijheid van Finschhafen geland waren, terstond hebben aangevallen. Midden October werden de vijandelijke stel lingen in dezen sector ineengeslagen, terwijl een Japansche groep in den rug van den vij and een landing uitgevoerd heeft en meer dan 3000 man der vijandelijke troepen heeft gedood. De vijand bracht snel versterkingen en landde later in den rug der Japansche' troepen, waarop de situatie in dezen sector het karakter kreeg van een ravitailleerings- oorlog. Tojo zeide, dat in dit gebied de eenige transportmogelijkheid het overzeesche trans port is. Een geheime transportverbinding werd onder dekking van den nacht ondanks de aanvallen van vijandelijke oppervlakte schepen in stand gehouden. In dezen sector werden sedert de tweede helft van October meer dan 20 vijandelijke torpedobooten tot zinken gebracht. Tojo bracht veel lof aan de Japansche luchtstrijdkrachten in dit gebied, welke de vijandelijke luchtsteunpunten en de vijandelijke vliegtuigen en duikbooten voort durend hebben aangevallen en tegelijkertijd de Japansche zeetransporteenheden hebben geëscorteerd. Omtrent de gebeurtenissen in den Noord westelijken sector zeide de minister, dat de vijand blijkbaar probeert de Japansche opera tieve voorbereidingen in dezen sector te storen, terwijl hij zelf weer aanvullende voor bereidingen maakt voor een tegenoffensief. Sinds de tweede helft van October hebben gemiddeld 560 vijandelijke vliegtuigen maan delijks geprobeerd de Japansche steunpunten aan te vallen en het Japansche verkeer ter zee te blokkeeren. Burma. Ten aanzien van den sector Burma zeide' Tojo: De troepen van het Japansche leger hebben sinds September verschillende vijan delijke machinaties in dien sector verhinderd. Tojo hechtte bijzondere beteekenis aan de vernietiging van ongeveer 2 divisies van den vijand in de nabijheid van den Westelijken oever van de rivier de Salwien in het Noord oostelijke deel van Burma, half October. In het verloop van de recente gevechten, waarbij Tsjoenking geprobeerd heeft het N. van Burma te heroveren, bedroeg het aantal dooden, dat de vijand op de slagvelden achterliet en de gemaakte gevangenen ongeveer 15.000 man, terwijl gelijktijdig een groote hoeveelheid wapens en oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in Burma zijn sinds het einde van de moesson sterk toegenomen en in totaal vielen maan delijks meer dan 2000 vijandelijke vliegtuigen de Japansche achterwaarsche stellingen in Burma aan. In dit verband legde Tojo nadruk op de prestaties van de legerluchtmacht bij de blokkeering der luchtroutes van Indië naar Tsjoenking en bij de bestrijding van den vij and in dien sector. China. In een commentaar op de gebeurtenissen aan het Chineesche oorlogstooneel, meldde de minister dat de Japansche formaties met opmerkelijk succes onafgebroken zuiverings operaties uitvoeren. Hij noemde vooral de herfstoperaties in Noord China en de inne ming van Tsjangteh. Hij maakte bekend, dat sinds eind October het Japansche leger in on geveer 4.000 gevechten het hoofd geboden heeft aan meer dan 600.000 soldaten van den tegenstander. Tojo verklaarde, dat de vijandelijke forma tie die aan de verdediging van Tsjangteh deelnam, in totaal ongeveer 30 divisies om vatte, met 400.000 man. Hij voegde hieraan toe, dat daarbij het aantal gesneuvelden van den vijand en het aantal der binnengebrachte gevangenen tezamen meer dan 44.000 man heeft bedragen. Tojo constateerde voorts, dat Engeland en Amerika hun luchtstrijdkrachten in China versterkt hebben en dat in totaal per maand meer dan 500 vliegtuigen de Japansche stel- De verliezen der Geallieerden ter zee in twee maanden. Admiraal Sjimada, de Japansche minister van marine, heeft in het Japansche Lagerhuis bekend gemaakt, dat de verliezen der Geal lieerden ter zee de laatste twee maanden be droegen: tot zinken gebracht 16 vliegkamp schepen, 5 slagschepen, 26 kruisers, 1 torpedo jager, 11 duikbooten, 33 transportschepen. Zwaar beschadigd: 8 vliegkampschepen, 4 slagschepen, 26 kruisers, 8 torpedojagers, 15 transportschepen. Bovendien werden 916 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In denzelfden tijd verloren de Japanners 2 torpedojagers, die tot zinken gebracht werden en 2 kruisers, die licht beschadigd werden, ter wijl bovendien 200 Japansche vliegtuigen ver loren gingen. lingen aanvallen. Deze vijandelijke aanvallen zijn door formaties legervliegtuigen afgesla gen. Tojo rapporteerde ten slotte nog, dat sinds de tweede helft van October in totaal ongeveer 120 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten, vernietigd of beschadigd, ter wijl aan Japansche zijde ongeveer 20 machi nes verloren gingen. In dit verband verklaar de hij, dat met het oog op de groote beteeke nis van de luchtoperaties in China de leiding van het Japansche leger besloten heeft ver nietigende aanvallen te ondernemen op de vijandelijke luchtmacht en haar volledig ten gronde te richten. Tojo besloot zijn rapport met woorden van lof aan de formaties van het leger, die zijn opgesteld ter verdediging van Mandsjoekwo en Noordelijk Japan. Duitsehe soldaten helpen de burgerbevolking in Zuid-Italië, die van de Anglo-Amerikanen en hun „bevrijdingsmethoden" niets willen weten, bij het opladen van hun bezittingen en vervoeren hen naar veilige gebieden. (PK Schnitzer Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS De Argentijn- sche regeering heeft bepaald, dat een federale politie voor ge heel Argentinië zal worden op gericht. Zij om vat zoowél de veiligheidspolitie als de gerechtelij ke politie. Offi cieel wordt ver der bekend ge maakt dat de Ar gentijnsche mi nister voor open bare werken is afgetreden. - Uit Pittsburgh in Pennsylvanië wordt gemeld dat thans meer dan 50.000 werklieden in vier staten der V.S. het werk in de staalbedrijven hebben neerge legd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt Bij het bruggehoofd van Nikopol en ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het gebied van Sjitomir hebben de bolsjewieken nieuwe, sterke formaties in fanterie en tanks in den slag geworpen. Zware en wisselvallige gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van Resjitza heeft onze aanval tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand verdere terreinwinst opge leverd. Bij Witebsk duurt de afweerslag met onverminderde hevigheid voort. De door braakpogingen van den vijand zijn ook Zondag mislukt. Eenige penetraties wer den afgegrendeld, aanvalstoppen der bols jewieken in tegenaanval teruggeworpen. De vijand verloor hierbij 40 tanks. Bij de afweergevechten ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk heeft het Berlijn-Branden- burgsche regiment grenadiers no. 477 zich on der leiding van kol. Maaraus schitterend ge houden. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand slechts hier en daar vergeefsche aan vallen ondernomen. De zware straatgevechten in de stad Ortona duren nog steeds voort. Aan de Dalmatische kust is het eiland Kor- cula van communistische benden gezuiverd. Hierbij hebben onze troepen in harde gevech ten ruim 500 bandieten vernietigd en ver scheidene kanonnen, benevens talrijke wapens, munitie en kleine voertuigen als buit binnen gebracht. Op 26 December heeft een formatie Duitsche zeestrijdkrachten onder commando van shcout bij nacht Bey op de Noordelijke IJszee een voor de Sovjet-Unie bestemd convooi aange vallen en dit, zoowel als den vijandelijken be veiligingsstrijdkrachten zware schade toege bracht. In langdurige gevechten met verre superieure Engelsche zeestrijdkrachten is het onder commando van den Kapitan zur See Hintze staande slagschip Scharnhorst na held- haftigen strijd, vurend tot de laatste granaat, gezonken. Generaal Giraud. Volgens berichten uit Algiers zou gene raal Giraud met arrestatie bedreigd zijn, tengevolge van een onderzoek inzake ver raad tegen zijn oude medewerkers Pey- routon, Flandin en Boisson. In het Aehterhoeksche dorpje Dinxperlo staat bij de boerderij „Op de Rietstap" Neerlands kleinste Kerkgebouw. Vermoe delijk zou het de kapel worden van een te stichten klooster, maar thans wordt het als wagenschuur gebruikt. (C.N.F./Bouvet Pax c) De ondergang van de Scharnhorst. Radio New York heeft medegedeeld, dat 42 Britsche vliegtuigen verloren zijn gegaan in den strijd tegen het slagschip „Scharnhorst". Ook zijn torpedojagers verloren gegaan. Over den aanval op het voor Moermansk bestemde vijandelijke convooi heeft het opperbevel der Duitsche marine nog de volgende bijzonder heden medegedeeld: Reeds eenige dagen tevoren had de Duitsche luchtverkenning een vijandelijk convooi opge merkt, dat op weg was naar Moermansk. Het had oorlogsmateriaal en levensmiddelen voor het Sovjetfront aan boord. Een gevechtsgroep der Duitsche vloot werd tegen dit convooi in den strijd gebracht en ter hoogte van de Noordkaap trof men den vijand aan. Tegen 11 uur in den ochtend van 26 December kwam het slagschip Scharnhorst, waarop zich d? commandant der torpedojagers, schout-bij nacht Bey, als bevelhebber der gevechtsgroep had ingescheept, in gevechtscontTact met de vijandelijke bewakingsvloot, die bestond uit kruisers en torpedojagers. Bij slecht weer was het zicht beperkt. Kort na het begin van den strijd greep ook een zwaar vijandelijk oorlogs schip in. In het verdere verloop slaagde de vijand er in, bij verrassing nog meer zware strijdkrachten bijeen te brengen, die tenge volge van het slechte zicht te voren niet ge zien waren. Na verscheidene uren van zeer zwaren strijd werd. de Scharnhorst, die onder bevel van kaptitein-ter-zee Hintze stond, door de vijan delijke oorlogsschepen omsingeld. Tegen half- acht des avonds zonk het slagschip met de vlag in top, nadat het, tot de laatste granaat vurende, den vijand schade had toegebracht. De andere Duitsche strijdkrachten, die aan de operatie deelnamen, leden geen verliezen. Over het lot der bemanning van de Scharn horst, zullen de verwanten mededeeling krij gen, zoodra rapporten zijn ontvangen. Bende in Bosnië onder Britsch officier vernietigd. Tijdens acties in een dal in het midden- Bosnische bergland hebben Duitsche troepen een sterke communistische bende ontmoet, die aangevoerd werd door den Engelschen kapitein Jesseries. De bandieten werden ver nietigd en verloren ruim 300 dooden. Onder de 38 gevangenen bevinden zich ook de En gelsche kapitein en twee onderofficieren, dia de rest vormen van een Engelsch verbin dingscommando bij de communistische ban dieten. Met uitzondering van deze drie man was de geheele Engelsche verbindingsstaf in de pan gehakt. De kindertransporten naar de Sowjet Unie. De voorbereidingen voor het tweede transport Zuiditaliaansehe kinderen naar de Sovjet-Unie zijn bijna voltooid, zoo weet Radio Rome te melden. Terwijl het eerste transport ïtaliaansche kinderen in de ha ven van Syracuse aan boord van zeven schepen werd gebracht, liggen thans ver scheidene groote transportschepen in de haven van Catania gereed. Verklaring van Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft na zijn benoe ming tot opperbevelhebber der Geallieerde strijdkrachten voor het tweede front aan journalisten verklaard, dat de opmarsch der Geallieerden naar Rome „teleurstellend langzaam" is. Ook verkeert men weer eens in een tijdperk, zoo vervolgde Eisenhower, waarin men zich tegen een vijand die feilen tegenstand biedt, moeizaam door de modder moet heenwerken Het tempo van den Geal lieerden opmarsch naar het Noorden zal meer dan van iets anders afhangen van de hoe veelheid versterkingen die het Duitsehe opper bevel tegen de Engelschen en Amerikanen in den strijd denkt te gaan werpen. Eisenhower noemde het een eerste persoonlijke taak er zorg voor te dragen, dat er onder de Geal lieerden nooit moeilijkheden zullen ontstaan over de bevelvoering. Voorts verklaarde de generaal dat hij niet van meening is, dat Duitschland door de bom aanvallen overwonnen kan worden. Stockholm's Tidningen noemt in een com mentaar op de benoemingen een invasie een groot avontuur, dat wellicht tot de grootste en moeilijkste operaties van de krijgsgeschie denis zal leiden. Het .hoogtepunt van dezen oorlog wordt bereikt en dan zal wellicht ook het gevaar voor den vrede van Zweden acuter worden dan tevoren. Mededeeling van den Führsorgeoffizier. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Het spreekuur van den Führsorgeofficier, dat iederen Woensdag te Den Haag, Korte Vijverberg 5 gehouden wordt, zal op Woensdag 29 December niet plaatsvinden. Het eerstvolgende spreekuur is weer op Woensdag 5 Jan. 1944. Commissie Wolterson opgeheven. De Nederlandsche Staatscourant van 23 De cember 1943 bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij de organisatie-commissie voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwik keling van het bedrijfsleven, de z.g. com missie Wolterson, wordt opgeheven. De haar nog resteerende bevoegdheden zijn overge dragen aan den raad voor het bedrijfsleven. De organisatie-commissie werd in het najaar van 194Ü ingesteld en heeft in den sindsdien verloopen tijd vrijwel het geheele Nederland sche bedrijfsleven georganiseerd. Voor de door de leden verrichte werkzaamheden heeft de Secretaris-Generaal zijn bijzonderen dank betuigd. j

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1