De ontwikkeling van den oorlog in 1943 DE RUKSPOST SPAARBANK Wanneer wij het jaar 1943 aan een korte be schouwing onderwerpen, dan blijkt, dat het militaire zwaartepunt van den strijd heeft ge legen aan het Oostelijk front. De legers der Sovjet-Unie hebben niet dan ten koste van zeer groote verliezen aan menschen en mate riaal (de „slijtage-slagen") gebieden heroverd, welke zeker niet van belang ontbloot zijn, maar waarop niets meer intact werd gelaten, en die een opbouwarbeid van vele jaren zul len vergen. Het doel van de bovenmensche- lijke krachtsinspanning* der roode troepen moet meer zijn geweest, dan het verkrijgen van deze gebieden, waarvan men van te voren wist, dat zij, althans voor het oogenblik, waar deloos zouden zijn. Het doorbreken resp. op rollen van het Duitsche front en daarmee het bewerkstelligen van de Duitsche nederlaag lag onbetwistbaar in de verwachtingen voor 1943 en daarin is men niet geslaagd. Zelfs toen de ineenstorting van Duitschlands bondgenoot Italië een nog grootere belasting bracht van het Duitsche weermachtpotentieel is dit aan eengesloten front in het Oosten in stand ge bleven, en daardoor werd het effect der capi tulatie van Italië voor een goed deel teniet gedaan. Kvenmin kwam het tot een ineenstorting van het Zuidelijk front. De Duitsche weer macht slaagde erin van Rhodos tot de Pyre- neëen in aaneenschakeling van afweersteun- punten op te richten en met welk een hard nekkigheid zij aldaar standhoudt blijkt op de eenige plaats waar zij in rechtstreeks onafge broken contact is met de Geallieerden; aan het front in Zuid-Italië. Het belang van de eilanden in de Egeïsohe Zee, die een gewichtig onderdeel vormen van den Zuid-Europeeschen verdedigingsgordel, zal door niemand meer worden ontkend. De ineenstorting van den Italiaanschen bond genoot beperkte zich niet tot de gebeurtenis sen om de figuur van Mussolini en diens be vrijding. Reeds lang, zoo wordt van Duitsche zijde medegedeeld, was deze ineenstorting van de Italiaansche eenheid aan den dag getreden in militair zoowel als in economisch opzicht. Hierbij wordt het toenemend versagen der Italiaansche formaties in den Afrikaanschen veldtocht, het bewust hamsteren van Duitsche leveranties van materialen en grondstoffen en de onvoldoende beveiliging der ravitailleering voor het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel door de Italiaansche vloot, gememoreerd. Tenslotte is het den Geallieerden niet ge lukt door het aanwakkeren van opstanden op den Balkan aldaar den Duitschen afweerketen te doen breken. Weliswaar eischt de strijd tegen de partisanen de voortdurende aanwezig heid van bepaalde offensieve onderdeelen der Duitsche weermacht, maar de opstanden ble ven beperkt tot hun terrein van oorsprong (Bosnië, Kroatië, Servië, Albanië en Monte negro). De Atlantik wall In het Westen strekken de Duitsche defen sie-systemen zich langs de geheele kustlijn uit. De inspectietocht van maarschalk Rommel langs de bijzonder belangrijke deelen, zoo-'* in Denemarken, Nederland en Noord-Fra rijk moet intusschen geenszins als een afslui ting van de werkzaamheden der O. T. en Or ganisation Speer worden beschouwd; aan de afweerstellingen wordt nog steeds voortge bouwd, teneinde haar krachten nog altijd ver der op te voeren, zoolang er tijd voor is. De commandoraids, waarvan in de jongste dagen sprake was, beschouwt men in Duitsche mili taire kringen te Berlijn eerder als een aftas ten van een deze frontlijn en een onderdeel van den zenuwoorlog, dan als ernstig gemeen de landingsoperaties. De verscherping van den luchtoorlog boven Duitschland heeft reeds ontelbare levens van de burgerbevolking geëischt. Gold het hierbij in vroegere phasen in de eerste plaats de pro ductie en het verkeer te verlammen, na de aanvallen op Keulen, Mannheim, Hamburg, Berlijn en vele andere plaatsen is het duide lijk, dat de Geallieerden dit meedoogenloos wapen hebben gericht op de bevolking der groote steden met het uitsluitend doel het Duitsche volk tot moreele ineenstorting te brengen. Hiervan is in het afgeloopen jaar zeer weinig te bespeuren geweest. De veront waardiging, die zich van breede kringen mees ter maakte, is maar al te begrijpelijk; een ver broedering zooals die tusschen de honderd duizenden bezitloozen in Duitschland, in deze maanden ontstaat, is geen onbekend verschijn sel. Deze verbroedering van menschen, die weten dat wanneer Duitschland dezen oorlog verliest, voor hen geen kans meer bestaat ooit hun bezit in vroegeren omvang terug te krij- sterkt, en tegelijk de psychische noodzakelijk heid van de vergelding. De vergelding. Men stelt zich dus deze vergelding voor als een gebeurtenis van ontzaglijk politiek en mi litair gewicht. Een uitschakeling van Enge land als tegenstander en als springplank van Amerika, in beide gevallen als bedreiging voor den Duitschen Atlantikwall, zou het aspect van den oorlog volkomen wijzigen. Men stelt zich in Duitschland bij een dergelijke ontwikkeling het zich terugtrekken van de Vereenigde Staten uit den oorlog om Europan voor, en vervolgens het beëindigen van den oorlog tegen het verzwakte Sovjet-Rusland. Wanneer men kennis neemt van deze gedach- tengang wordt het duidelijk dat de Duitsche legerleiding dan ook geen enkel middel on beproefd zal laten, om de vergeldingsactie het koste wat het kosten moge, te doen slagen. De zeer machtige bondgenoot van Duitsch land in het Verre Oosten, Japan, kon zich in 1943 in hoofdzaak ongestoord voorbereiden op nieuwe doeltreffende afweeracties. Het be steedde dien tijd tot het mobiliseeren van het uitgestrekte veroverde gebied ten dienste van zijn oorlogvoering. De „voorpostenstrijd" in het Zuiden was te verwachten, aangezien de Geallieerden het eerst tot grootere beveiliging van Australië zouden overgaan (de acties te gen de Salomons-eilanden, op Nieuw-Guinea ?:i de Gilbert-groep). Ongeveer samen met het egin dezer gevechtshandelingen viel de krach :<*e poging van het Amerikaansche continent uit om de bedreiging van de wel zeer ver vooruitliggende Japansche steunpunten op de Aleoeten te doen verdwijnen. In tegenstelling tot de verwachtingen kwam het in Britsch- Indië en Burma niet tot een strijd van groo- ten omvang: wederzijdsche voorbereidingen aan het einde van dit jaar wijzen er echter op, dat de toestand aldaar zich in het begin van 1944 snel zou kunnen wijzigen. De succes sen, door de Japansche weermacht in China behaald, beperkten zich hoofdzakelijk tot het vernietigen van omvangrijke deelen der legers van Tsjoenking. Luchtmacht en marine. Zoowel in Europa als in het Verre Oosten is aan beide kanten de luchtmacht een zeer belangrijke plaats gaan innemen. Het gros der tot zinken gebrachte Amerikaansche en Brit- sche oorlogsschepen in de slagen in het Zuiden van den Stillen Oceaan, kwamen op het conto van de beide Japansche luchtwapens. Aan het Oostelijk front, boven de Middellandsche Zee en in het Westen geraakt de Duitsche lucht macht en die van den tegenstander in steeds, grooter mate in het geding. De D.A.Z. wijst er in een overzicht op, dat de Geallieerden in de meening verkeerden aan de andere fronten een verzwakt Duitsch luchtwapen aan te tref fen, aangezien in het Oosten geweldige lucht strijdkrachten waren gebonden. Maar juist in 1943 heeft de Duitsche luchtmacht op velerlei gebied een ongekende activiteit ontwikkeld, b.v. bij de operaties tegen het scheepvaart verkeer der Geallieerden. Nieuwe wapenen, zoo besluit het blad, worden ontwikkeld, die een zoo sprekenden invloed ten gunste van de Duitsche zaak en Europa zullen uitoefenen, dat wij bij de jaarwisseling met het grootste vertrouwen en een volledig geloof aan de over winning naar de toekomst kunnen zien. De prestaties der Duitsche marine in dit jaar kunnen wellicht het beste worden weer gegeven door eenige cijfers: In 1943 bracht zij 586 koopvaardijschepen met een gez. inhoud van 3.666.041 ton tot zinken, terwijl een hon derdtal beschadigd werd, ten deele zoo zwaar, dat zij als verloren kunnen worden beschouwd. Van dit totaal namen de duikbooten er 576 met een gez. inhoud van 3.610.541 ton voor- hun rekening. In weerwil van de toenemende Geallieerde afweer strekten de operatics zich tot nieuwe gebieden uit: de Karazee, de Zwarte Zee en zelfs tot diep in den Indischen Oceaan. Voorts bracht de Duitsche marine een vliegkampschip, 6 kruisers, 45 torpedojagers, 18 groote duikbooten en nog een aantal klei nere vaartuigen, waaronder 55 torpedomotor- booten, tot zinken. Deze cijfers toonen aan, dat de sensatio- neele aankondiging der Geallieerden over het uitschakelen van het Duitsche duikbootwapen geenszins met de feiten overeenkomt. Met heeft in 1943 niet ontbroken aan vredes- geruchten. Object daarvan zijn beurtelings het Vaticaan. Zwitserland, Spanje en Turkije ge weest. Geen van deze geruchten is door de feiten bevestigd. Wat wel bevestigd werd, was dat het jaar 1943 een groote crisis voor Duitschland met zich heeft gebracht, en dat het Duitsche volk deze zware crisis is meester geworden. Een van zijn voornaamste bondge- nooten viel uit door gemis aan innerlijke een heid en dientengevolge door verraad. Hierdoor ontstond in het front een gapende lacune, die alleen door groote krachtsinspanning werd gesloten. Het feit, dat de Geallieerden dezen fatalen zwaktefactor in het Oosten noch in het Zuiden of Westen hebben uitgebuit voor be slissende operaties vormt een criterium voor den toestand aan het eind van 1943. doet de kleuren niet verbleeken THANS 250 Grom voor 24 ct. ZONDER BON het dienstmeisje in een pakje Sluit het \»öt met een wijs besluit Spaar bij Daaf kunt U op Carameldrank voor kinderen. Tevoren bonnen Reserve C 5, D 5 of E 5 bij den winkelier inleveren. Ter vervanging van de cacao voor de kinderen van 014 jaar zal een poeder verkrijgbaar worden gesteld, waaruit een naar caramel, cacao of anijs smakende drank kan worden bereid. Ter verkrijging van dit poeder moet het publiek de bonnen ..Reserve C-5". ..Reserve D-5", of „Reserve E-5" bij den detaillist tusschen 1 en 8 Ja nuari 1944 voorinleveren. Degene, die zijn bon niet inlevert, kan er niet van verzekerd zijn, te zijner tijd het poeder te kunnen betrekken. De aflevering door den winkelier aan het publiek mag van 5 tot en met 19 Februari 1944 geschieden, waartoe een aparte afle veringsbon zal worden bekend gemaakt. De af te leveren hoeveelheid bedraagt 300 gram per bon. Het ligt in de bedoeling dit rantsoen eens per acht weken beschikbaar te -stellen. INSULINE VOOR DIABETICI. Door bemiddeling van hef Nederlandsche Roode Kruis is een hoeveelheid Ameri kaansche insuline ter beschikking van de Nedei-landsche diabetici gesteld. Het ligt in de bedoeling met de distributie van deze insuline in Februari 1944 te beginnen. Ver moedelijk zal de beschikbare hoeveelheid voldoende zijn om deze gedurende Maart en wellicht ook gedeeltelijk in April voort te zetten. De gebruikers van protamine- zink- insuline vallen buiten deze regeling. PSEUDO-POLITIEMANNEN PLEEGDEN DIEFSTALLEN. Een bewoonster van een huis aan de Hoefkade te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat twee on bekende mannen, die voorgaven van de politie te zijn en in die kwaliteit een on derzoek naar de aanwezigheid van een radiotoestel in haar woning te moeten in stellen, ongeveer ƒ700 hebben gestolen. Een hunner had haar een soort „verhoor" af genomen, terwijl de ander inmiddels de huiszoeking voortzette. Een dergelijk geval deed zich voor ten huize van G. in de Sirtemastraat, waar pseudo-politiemannen op bezoek kwamen en zich schuldig maakten aan diefstal van een portefeuille met ƒ84, een koffertje, een zakhorloge en een persoonsbewijs. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 4 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Zuid-Afrikaansche liedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Licht morgenconcert. (Van 8.458.50 voor de Huisvrouw). 0.00 Het Omroeporkest. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Orgelconcert. 10.45 Salonorkest. 11.15 De scheiding van stad en land en hun ïiereeni- ging. 11.30 Salonorkest. 12.00 Almanak. 12.15 Vier handige pianovoordracht. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.05 Het Amusements orkest en soliste. 14.00 De 14 punten van Wilson. 14.15 Italiaansche zangen. 14.50 Solistenconcert. 15.30 Voor de zieken. 16.00 De Groninger Orkest Vereeniging. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Orkestraal opera-concert. 18.45 Estland. 18.55 Spiegel van den adg. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19,15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Licht avond concert. 23.30—24.00 Melodietjes in het duister HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziek-coneert. 18.00 Ben uur met Barnabas von Geczy en zangintermezzo. 19.00 B NO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Symphonisehe werken van Jean Sibelius. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededee- lingen van het NAF. 20.45 Fragmenten uit Duit sche Opera's. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en Cult, bericht®*. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal H.F.C.Oud-Internationaals 12 Techniek zegevierde. Er heersehte Nieuwsjaarsdag op het terrein aan de Spanjaardslaan een ouderwetsche stemming. Eenige duizenden omzoomden het terrein, om ge tuige te zijn van den wedstrijd tusschen HFC en de Oud Internationaals. Bij de competitiewed strijden is al gebleken, dat de oudste voetbalclub van het land een grooten aanhang heeft, maai bij een wedstrijd als op Zaterdagmiddag komt wel tot uiting, dat het Haarlemsche publiek HFC niet vergeet. Of komen de vele toeschouwers om van een genoeglijk partijtje getuige te zijn? Het is al weer twintig jaar geleden, dat HFC het initiatief nam, om op Nieuwjaarsdag de Oud internationaals uit te noodigen. Op een enkele onderbreking na is vrij regelmatig gespeeld. Het leek er naar, of de animo ging verflauwen. Het tegenovergestelde schijnt echter waar, want de organisatoren waren er in geslaagd, een elftal samen te stellen, waarin spelers uitkwamen, die ongeveer tien jaar geleden tot de oranjeploeg behoorde, welke vele successen boekte. Dezen middag hebben de spelers laten zien, dat zij het op prijs stellen, prettig met elkaar te spe len, doch bovendien hebben zij de jongeren ge demonstreerd, dat techniek en tactiek belangrijke rollen bij voetbal vervullen. In snelheid zijn de meesten achteruit gegaan en daarin waren de HFC'ers hen verre de baas, maar de achterhoede wist er toch wel raad mee, als de vleugelspelers er van door gingen. Het begin van den strijd gaf een overwicht voor de bezoekers, die goed gesteund door de middenlinie vele aanvallen opzetten. Midden voor Lagendaal was de gevaarlijkste speler en trad steeds actief op. Ook de vleugelspelers Wels en Van Nellen renden enkele malen langs de lij nen en dan volgden voorzetten, waarmee de Haarlemsche achtei'hoede eenige last had. Nadat enkele kansen niet gebruikt waren, be zorgde Lagendaal zijn ploeg de leiding. Anderies- sen had den bal keurig naar Wels geplaatst: deze zette voor, waarna de middenvoor doelpuntte. Ondertusschen hadden Caldenhove en Weber handelend moeten optreden doordat P. Ligten- stein op den linkervleugel en Van Zeeland aan den anderen kant aanvallen opzetten. Succes boekten zij echter niet. Halle bleek nog een be trouwbare doelman en het schieten van het bin- nentrio DrijverGentisHöck was niet gevaar lijk. Rustig bleven de oud internationaals dooi- speïen en na 25 minuten was de stand 02, dank zij Lagendaal, die een hoekschop van Van Nelien inschoot. In het laatste kwartier ging de strijd gelijk op. waarbij doelpunten uitbleven. Na de hervatting was HFC meer in den aanval, doch de voorwaartsen moesten ervaren, dat We ber in goeden vorm was. Weliswaar kregen de Haarlemmers gelegenheid, om te doelpunten, maar zij lieten enkele kansen voorbij gaan. Na 23 minuten verkleinden zij den achterstand. Van Zeeland zette voor, waarna Ligtenstein den bal naar Drijver plaatste, die inschoot (12). Lang zamerhand raakte de ouderen wat vermoeid, doch zij gaven nog niet op. Anderiessen bewees dat hij het spel nog niet verleerd is en zette de voorwaartsen aan het werk. In de voorhoede waren Tap en Vente (die voor Paauwe meespeel de, omdat deze den volgenden dag een compe titiewedstrijd moest spelen) beter op dreef dan in de eerste helft, maar ook zij slaagden er niet in. doelman Andriessen te passeeren. Wel wer den eenige schoten gelost, welke naast of over gingen. Dan waren de achterspelers Kammeijer en Van Zijl in vorm en zij hadden bij het ver dedigen goeden steun van de middenlinie, waarin De la Mar uitblonk. De tweede helft had een kalmer verloop dan de eerste en het laatste deel was niet erg attrac tief meer. Vermeld zij nog, dat kort voor het einde Weber het veld moest verlaten en dat Van Spaendonk hem verving. De sportieve strijd werd rustig geleid door den heer F. Kotte, geassis teerd door de grensrechters M. Slingepberg en Reinders Folmer. EERSTE OVERWINNING VAN T.H.B. In de vierde klas zette TH.B. het jaar goed in en won met 4-1 vai DCO, waar door de eerste overwinning werd behaald. In Bennebroek won de plaatselijke club met 2-1 van D.S.S.H. i R.C.H. wint van H.B.C. met 3—2. Het eerste treffen tusschen de bewoners va het Heemsteedsche Sportpark is door R.C.l gewonnen in een wedstrijd, waarin het spe peil vèr onder de middelmaat bleef. Dat c ontmoeting niettemin het aankijken waat was, kwam doordat beide ploegen zich va het begin tot het einde hebben gegeven op c sportieve wijze, die deze wedstrijden tot du; ver steeds heeft gekenmerkt. Voorts konde de bezoekers Kick Smit in een nieuwe creati zien, n.l. als linksachter, op welke plaats h uitstekend voldeed. De blauwzwarten name door Hut de leiding, nadat een doelpunt va A. Martin voor H.B.C. was afgekeurd. Hans kreeg tegen den stug spelenden Van der Lir den weinig kans. Toen hij door afzwenke even vrij was gekomen, loste hij een har schot, dat juist onder de lat achter Kett verdween. R.C.H. had met de rust een nut tigen 2-0 voorsprong, welke een juiste weer gave was van het spelbeeld. Na de pauze wa H.B.C. doorloopend sterker. Het duurde even wel bijna een half uur tot het eerste doel punt kwam. Smit was naar voren gekomer waardoor het voorhoedespel veel beter were Drayer profiteerde daarvan. Toen de gelijk maker verwacht werd, ondernam Hanse ee: ren, waarbij hij van grooten afstand een on gevaarlijk schot loste, dat Hans Ketel nie behoorlijk verwerkte (3-1). H.B.C. hield vo Door Van Bakel werd de stand 3-2; de ver diende gelijkmaker werd door de lat gekeerc Kort hierop was het tijd. De Kennemers wonnen hun derde achtereen volgenden uitwedstrijd. Zij sloegen thans Z.E C. met 3-0, een bijzonder fraaie prestatie vai Koldewijn en zijn mannen. De juiste combi natie schijnt gevonden te zijn. Ds Alkmaarsche Boys verloren met 4-0 va: W.F.C., terwijl de andere Alkmaarsche clu! in eigen huis met 5-2 door O.S.V. werd ge klopt. Haarlem bij de intrede van 1944. Het nieuwe jaar werd op het Haarlem terrein op de traditioneele wijze geopen* met de wedstrijden tusschen de elftallei van de athletiekvereeniging en de cricket vereeniging. De athleten bleken ditmaa over de geheele linie de sterksten en be haalden 4-1 en 6-1 overwinningen op d vertegenwoordigers van de andere zomer sport, cricket. Zondag werd als voorwedstrijd van dei wedstrijd Haarlem-D.W.S. gespeeld Haar lem 2-Santpoort. Bij Haarlem 2 deed Hart man na zijn op 24 October opgeloopei blessure in den wedstrijd Emma-Haarlen een geslaagde poging om weer te gaan spe len. Het met 2 invallers uitkomende Sant poort benutte voor de rust beter de kan sen dan de Haarlem-reserves en nam eei 2-0 voorsprong. Haarlem 2 maakte doo Potharst en Hartman gelijk, maar het ein de bracht Santpoort een 4-3 overwinning De wedstrijd HAARLEM-D.W.S. (2-1 bracht twee volledige, elftallen in het veld Als steeds tusschen deze tegenstander werd het een prettige ontmoeting, waarii desondanks flink voor de overwinninj werd gevochten. Door een snel tempo wa ren de Amsterdammers wel wat meer ii den aanval, maar in het afwerken der aan vallen bleek men, mede door goeden te genstand der Haarlem-verdediging, nie sterk. In de DWS-verdediging waren he spil Slot, Caldenhove en doelman Bruisi die het meest op den voorgrond traden Boeree en Bakker gaven Haarlem een 2-( voorsprong, waarna een goed schot vai den DWS-rechtsbuiten den stand op 2-', bracht. In de tweede helft was Haarlem aam vankelijk gevaarlijk, maar Bruist greej steeds goed in, waardoor het welverdiend* doelpunt uitbleef. Wel slaagde DWS er ii het spel te verplaatsen, maar hoewel d< aanval der Amsterdammers enkele malei een behoorlijke kans op een doelpunt ver kreeg, bleef het geliikmakende doelpun uit, ook nadat Van Gooi na een botsing met zijn partner Verhappen zich dooi Laarhoven had moeten laten vervangen. HELDER STEVIGER OP DE BOVENST1 PLAATS. De strijd Helder-Zand voort meeuwen heeft de thuisclub met 4-2 ge wonnen, zoodat het te verwachten is, da de ploeg het kampioenschap zal behalen Ze heeft thans een flinken voorsprong, wel ke niet gemakkelijk in te halen is. Terras vogels was tegen het afzakkende DTS goe< op dreef en won met 4-2. E.D.O. 2 VERLIEST. E.D.O. 2 kreeg in de reserve tweede klas bezoek van V S. V. De IJmuidenaren wonnen met 4-3 Helder 2-H.F.C. 2 werd uitgesteld. Verduisteren: van 16.45 tot 8.45 uur 3 Jan.: zon op 8.51, onder 16.37 uui maan onder 0.54, op 13.00 uui 4 Jan.: zon op 8.51, onder 16.38 uur maan onder 2.09, op 13.23 uui

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 7