I Fransche ministerie van binnenl. zaken gereorganiseerd. Darnand in regeeringsfunctie. Uitgaande van het standpunt „de openbare orde te verzekeren en te handhaven" heeft de Fransche regeering wijzigingen in het mi nisterie van binnenlandsche zaken bekend gemaakt. Er is de functie van staatssecretaris in het leven geroepen en toevertrouwd aan den regionalen prefect van Marseille Lemoine. Eveneens is een afdeeling opgericht belast met het handhaven van de orde. Deze afdee ling is geplaatst onder den chef der militie, Joseph Darnand. De huidige secretaris-gene raal van politie, Bousquet, is op zijn verzoek ter beschikking gesteld. Tot zijn opvolger is benoemd de huidige gewestelijke prefect van Eouaan, die den titel voert van „directeur- generaal der staatspolitie". De plaatsvervan gende directeur-generaal der staatspolitie is afgetreden. In een officieele verklaring wordt o.a. ge zegd: „Een van de voornaamste zorgen der regeering is onder de huidige omstandigheden de handhaving van de orde. Het behoud van de veiligheid voor den Franschman, zoowel wat betreft zijn persoon als zijn bezit, is een dringende noodzakelijkheid evenals de eisch om de toekomst van Frankrijk te beveiligen door het te beschermen tegen wanorde. De regeering is vastbesloten met versterkte kracht den strijd te voeren tegen de bandieten en het terrorisme, die op verfoeilijke wijze in stad en land tot uiting komen en overal op winding en onrust veroorzaken. Minister van staat Lucien Romier heeft zijn ontslagaanvrage ingediend, welke door Pétain is aanvaard. Romier heeft sedert 12 Augus tus 1941 in de verschillende kabinetten de functie van minister van staat uitgeoefend. Laval heert den afgetreden minister van staat en den voormaligen hoogen commis saris voor de Antillen en Fransch-Guyana admriaal Robert, ontvangen. Samenzwering in Chili ontdekt. Er is een samenzwering tegen de Chi- leensehe regeering ontdekt. In een com muniqué wordt gezegd, dat een actieve campagne is ondernomen tot verstoring van de orde en tot ondermijning van de nationale instellingen. Aan deze campagne is volgens het communiqué deelgenomen door verscheidene anti-democratisch ge zinde Chilenen en door eenige in Chili wonende buitenlanders. Geen Hongaren naar het buitenland. De Hongaarsche minister van binnen landsche zaken heeft bij een decreet een verbod uitgevaardigd voor Hongaarsche mannen tusschen 18 en 60 jaar om naar het buitenland te reizen. De bevoegde in stanties mogen geen passen meer uitschrij ven of verlengen. Dr. Ley tot de buiteniandsche arbeiders. Ter gelegenheid van Nieuwjaar heeft de Rijksorganisatieleider dr. Robert Ley een oproep aan de buiteniandsche arbeiders in Duitschland gericht, waarin hij zegt: „Gij hebt U gedisciplineerd en offervaardig in het front van den Duitschen arbeid inge schakeld en daarmede Duitschland een grooten dienst bewezen, evenzeer echter uw eigen volken. Tot slot roept dr. Ley alle buiteniandsche arbeiders op, zich tot een „ijzeren blok" te vereenigen, opdat door de overwinning van Duitschland en de met Duitschland verbon den mogendheden de weg voor het ware socialisme wordt vrijgemaakt". Nieuwe zaakgelastigde der V.S. te Helsinki. In Amerikaansche diplomatieke kringen te Londen verluidt, dat de derde secretaris der Amerikaansche ambassade te Londen, Gullion tot Amerikaansch zaakgelastigde te Helsinki zou zijn benoemd. Een officieele bevestiging is nog niet binnengekomen. Sowjets gaan officieren werven. Naar verluidt worden van Sovjet-Russi- Sche zijde voorbereidingen getroffen om in de Geallieerde en onzijdige landen wer- vingsbureaux voor tsaristische officieren te stichten. Het zou eveneens in het plan liggen voormalige Poolsche militairen tot een engagement in het kader van het roode leger over te halen. De verwachting be staat, dat in Portugal, Turkije en Zweden de eerste wervingsbureaux geopend zullen worden. Tsaristische officieren, die weigerachtig zouden blijven, een verbintenis aan te gaan zouden zich blootstellen aan zware repres- sailles, in geval van een Sovjet-Russische eindoverwinning. Het Zweedsche leger in 1943. De chef van het Zweedsche leger, lt. gene raal Holmquist, heeft een Nieuwjaarsbood schap gericht aan de officieren en manschap pen, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn dank voor de getrouwe plichtsvervulling in het afgeloopen jaar, terwijl hij voorts een scherpe berisping uitspreekt ten aanzien van de illoyale houding van eenige, niet met name genoemde officieren. Hij verklaart verder, dat afgezien van enkele gevallen, de be trouwbaarheid van het Zweedsche officiers corps boven iederen twijfel is verheven. Met gemeenschappelijke krachten moet men er naar streven, dat het leger een verhoogd ver trouwen ontvangt van den kant van het volk. Het leger heeft nieuwe wapens en oorlogs tuig ontvangen, waardoor het aan kracht heeft gewonnen. De tegenwoordige opperbevelhebber der Zweedsche weermacht, generaal Thörnell, zal op 1 April den dienst verlaten. Reeds in het afgeloopen jaar heeft hij de leeftijdsgrens bereikt. Canadeesche en Amerikaansche stemmien over invasie. De Canadeesche minister van defensie, Ralston, heeft, in tegenstelling tot de des betreffende verklaringen van bevoegde Amerikaansche zijde, zich over de toekom stige verliezen der Canadeezen als volgt uitgelaten: „Ik zie niet in waarom de verliezen onzer strijdkrachten in de komende drie maan den grooter zouden zijn dan tot dusverre". Ralston heeft voorts medegedeeld, dat 200.000 Canadeezen gereed stonden om aan de invasie deel te nemen, „wanneer het tijdstip daartoe zal zijn gekomen". De door zijn voortdurende oppositie tegen de politiek van President Roosevelt bekend geworden Senator Wheeler heeft tegenover journalisten gezegd, dat Roose- sevelt de invasie klaarblijkelijk tegen den wil van Engeland wil ondernemen en dat hij daarmee een gevaarlijk spel speelt. Ten aanzien van de mededeeling van senator Johnson, die verklaard had dat het Ame rikaansche aandeel in de voor de invasie benoodigde troepen 73 procent zou bedra gen, heeft Wheeler verklaard: „Dit percen tage is veel te hoog. Wanneer Roosevelt zijn gevaarlijke va banque spel met de invasie zou verliezen, zou hij voor een ver nietigende nederlaag staan. Zij wilden niet naar Moskou. Een aantal jonge Franschen, die door agen ten van De Gaulle voor Algiers waren aan geworven, en zich op doorreis daarheen reeds te Madrid bevonden, hebben geweigerd, ver der te gaan, omdat hun ter oore was gekomen, dat zij volgens een overeenkomst tusschen De Gaulle en Bogomolof via Lissabon naar de Sovjet-Unie zouden worden gezonden. Andere recruten voor de dissidente Fran sche troepen hebben tusschen Madrid en Lis sabon de Gaullistische agenten uit den trein geworpen en zijn het veld in gevlucht. Zij hebben gevraagd, naar Frankrijk te mogen terugkeeren. Wijziging in handelspolitiek der Vereenigde Staten? Volgens een United Press-bericht uit Washington zouden de Ver. Staten weder om een begin hebben gemaakt met de om schakeling van den buitenlandschen han del van de leen- en pachtbasis naar den vrijen handel. Als voorbeeld wordt genoemd het handelsverkeer met de Fransche emi granten-autoriteiten. waarbij nl. werd be paald, dat alle goederen, welke aan Fansch Noord-Afrika geleverd worden in contanten betaald zullen worden. Onlangs zou voorts met Engeland zijn overeengeko men, dat bepaalde door de Ver. Staten ge leverde goederen in contanten betaald moe ten worden. Record in uitgaven der V.S. De regeering der Vereenigde Staten heeft in het jaar 1943 meer geld uitgegeven dan in de 150 jaar na de stichting der repu bliek te zamen. Het totaal voor 1943 be loopt bijna 88 milliard dollar. Alleen al voor militaire doeleinden is per dag 225^mil- lioen dollar uitgegeven. De souvereiniteh der kleine staten. Het Engelsche weekblad New Statesman and Nation publiceert een artikel over de kwestie der onafhankelijkheid van kleine staten. Op het chaotische gebied der buiteniandsche be trekkingen, zoo zegt het artikel, moet onaf hankelijkheid steeds een relatief begrip zijn. De souvereiniteit van kleine volken is van oudsher een romantische illusie, die voor eenige menschen der alledaagsche politiek een beproefd sprookje vormt. Het rauwe, nieuwe feit, beslissend in de moderne wereld, is daar tegenover echter, dat de technische oorlog voering en vooral de luchtoorlog thans zoo geweldige economische hulpbronnen als voor waarde hebben, dat kleine staten zich met succes in het geheel niet meer alleen verdedi gen kunnen. De huidige oorlog heeft, zoo gaat het blad voort, een half dozijn souvereine re geeringen naar Londen gebracht, die, naar wij hopen, de jaren van ballingschap in nuttige overpeinzingen hebben doorgebracht over den zin en de waarde van de onafhankelijkheid in het tijdperk der duikbommenwerpers en tanks. Sedert die jaren is het echter onder po litiek links ingestelde denkers gebruikelijk geworden zich vertrouwd te maken met de ge dachte aan een beperking van de souvereini teit. Souvereiniteit is geworden tot een ge vaarlijke en drukkende illusie, neutraliteit tot een onmogelijke luxe. Japans vliegtuigindustrie. Het Japansche ministerie van transport wezen heeft een besluit uitgevaardigd, vol gens hetwelk alle Japansche transportmid delen in de eerste plaats ter beschikking van het vervoer ten bate dei- vliegtuig industrie moeten staan. Men heeft hierbij in het bijzonder op het oog den aanvoer der voor deze industrie benoodigde grond stoffen. De stakingen in de V.S. Op honderden belangrijke punten in de Ver. Staten staan troepen gereed om het bedrijf op de spoorwegen over te nemen, als treinperso neel en baanwachters zouden besluiten heden in staking te gaan. Men verwacht, dat een millioen man, onder wie de machinisten, aan het werk zouden blijven. Het hppèl van den president der metaal- arbeidersvskvereeniging, Murray, den arbeid weer op te nemen tot de onderhandelingen over de verschilpunten tot een oplossing heb ben geleid, heeft een groote bres in hun sta king geslagen. In een groot deel van de door de staking getroffen fabrieken is Dinsdag weer normaal gewerkt. In sommige fabrieken wordt echter nog gestaakt. In officieele kringen te Washington is men van meening, lat de „crisis" van de staking in de metaalbedrijven is overwonnen. Doe de kinderen niet te kort. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: De extra rantsoenen boter, melk, brood en aardappelen voor kinderen van bepaal den leeftijd zijn er niet voor niets. De jeugd heeft het voedsel niet alleen noodig voor de instandhouding van het lichaam en voor arbeidsvermogen en warmte, zoo als de volwassenen. Het kind groeit en het voedsel moet dus het kinderlichaam tevens in staat stellen zich te ontwikkelen en te versterken. Bij de kleinsten zijn bijv. de bouwstoffen noodig om het beenderstelsel stevig te ma ken en de tanden te vormen. De oudere kinderen groeien vooral in de lengte. Nieuwe cellen, waaruit het lichaam wordt opgebouwd, ontstaan. Krijgt een kind hier voor geen voldoencje voedingsstoffen en hierin voorzien juist zooveel mogelijk de extra rantsoenen dan ontwikkelt het zich slecht, wordt zwak en loopt het ge vaar spoediger ziek te worden dan beter gevoede kinderen. Zelfs de volwassene kan nog te lijden hebben van onvoldoende voe ding in zijn jeugd. Geef den kinderen daarom de voedings middelen, waarop zij recht hebben. Pro fiteert er niet zelf van. Gij kunt beter met wat minder toe dan uw kinderen. Vreemdelingen in leger der V.S. Het recruteeringsbureau der Ver. Staten heeft een verordening uitgevaardigd over de toelating van „vijandelijke buitenlan ders" tot het Amerikaansche leger. Deze nieuwe recruteeringspolitiek zal worden toegepast op Duitsche, Hongaarsche, Roe- meensche en Bulgaarsche burgers. Japan sche burgers zijn uitgesloten. Columbiaan- sche, Iraneesche, Koreaansche, Palestijn- sche en Transjordaansche burgers behooren niet meer tot de categorie der neutralen, doch worden tot de „medeoorlogvoeren den" gerekend. Drastische maatregel in Italië. In het kader van de maatregelen tot totale mobilisatie van alle krachten in Italië, is be paald, dat in de provincies Rome, Viterbo, Grosseto, Rieti, Terni en eenige andere alle particuliere firma's met ingang van 1 Januari 1944 geen loonen of salarissen meer aan hun personeel mogen uitbetalen, daar alle arbei ders en employe's overgeplaatst zullen worden naar voor den oorlog belangrijke bedrijven. Churchill neemt rust. De Britsche premier heeft het plan te ken nen gegeven, korten tijd vacantie te nemen teneinde van d,e inspanningen der laatste we ken bij te komen. Waar de minister deze va cantie zal doorbrengen en hoe lang deze pe riode zal duren, is nog niet bekend. BEVERWIJK Hoogoven-achtkampen vragen de aandacht. Meel belangstelling voor schaaktournooi. Het Hoogoven-Nieuwjaarstournooi is heden middag in het Statenhuis ingezet met de twee belangrijke achtkampen, waarnaar met belangstelling door schaaklievend Nederland wordt uitgezien. In den eersten achtkamp zijn vele favorieten zoodat het moeilijk is te voorspellen wie hier de eerepalm zal wegdragen. Interessant is, dat bij het kort geleden te Leeuwarden ge houden tournooi vijf der in het Hoogoven- tournooi uitkomende spelers waren, t.w. Cortlever, Kramer, Van Scheltinga, v. d. Tol en Wolthuis. Deze achtkamp is echter sterker bezet door het medespelen van Koomen, Vlagsma en ir. Van Steenis. In Leeuwarden eindigden Cortlever en Van Scheltinga als eersten met een gelijk aantal punten. De Friesche kampioen Kramer stelde teleur, doch heeft ernstige plannen om zich in Beverwijk beter te doen gelden. Koomen is een serieuze candidaat voor de eerste plaats, zoodat ver wacht mag worden, dat de strijd voornamelijk tusschen jfem, Cortlever en van Scheltinga zal gaan. Op hen zullen Kramer en v. d. Tol volgen: doch wat v. Steenis, Vlagsma en Wolthuis zullen presteeren is een open vraag. Van Steenis is de wisselvalligste. In het Foreesttournooi werd hij in een sterken vier kamp met jhr. v. d. Bosch, drs. Stumpers en Kramer eerste met 2V2 punt, terwijl hij in het H.O.S.C.-tournooi 1943 onderaan eindigde. Zijn thans betere concentratie waarborgt een succesvoller resultaat. Vlagsma is constanter en een niet te onderschatten tegenstander. Wolthuis, de jongste, is evenais van Steenis zeer wispelturig en mist nog de routine. Toch kan hij voor de verrassing zorgen. De tweede achtkamp is zeer belangrijk door het medespelen van jonge krachten, De jong- sten, Croes (Leeuwarden) en Henneberke (A.dam), zullen moeten toonen, wat zij waard zijn. Croes behaalde in het jeugdbekertournooi te Leeuwarden den eersten prijs, maar hoe hij zich zal gedragen tegenover de meer ge- routineerden mr. Roose (Groningen), Th. de Jong (Winterswijk), Leembruggen (Haag) en Been (A.dam) is vooralsnog een vraagtee- ken. Dan zijn er nog de jonge spelers v. d. Berg (Leiden), die weinig gelegenheid had sterkere tegenstanders te ontmoeten, maar dit toch stellig verdient en Mulder v. Leens Dijkstra (Groningen), die te Leeuwarden in den achtkamp uitkwam, maar hiervoor iets te zwak was. Een aardige bijzonderheid is, dat Henneberke op zijn 12e jaar in een simul- taanwedstrijd den begaafden Keres versloeg en nog kort geleden, eveneens in een simul taanseance, van dr. Euwe won. Een veel belovende schaker, die in tuurnooien, ook in de zeskampen van het Hoogoventournooi 1943, menigen prijs veroverde. Voorspellingen zijn moeilijk, maar de Gro- ningsche kampioen mr. Roose zal tot de favo rieten behooren, terwijl Been in goeden vorm is. Mr. Leembruggen welke vorig jaar een gunstigen indruk maakte en De Jong, de Twentsche kampioen, zijn spelers van goed gehalte. Maarwat zal de jeugd prestee- ren? Mede door het zeer groote aantal deel nemers aan de niet minder belangrijke zes kampen zijn voorspellingen uiteraard moeilijk. D.E.M.Beverwijk 05 De plaatselijke ontmoeting is een onge woon groote overwinning geworden voor de bezoekers, die ditmaal niet over pech te klagen hadden. D.E.M. begon tegen den schuin over- het veld staanden wind in en was terstond in den aanval. Maar al spoe dig bleek, dat ook nu de D.E.M.-voorhoede al even schotloos Was als voor de rustpe riode. Een serie corners was het eenige re sultaat van het D.E.M.-overwicht, maar zij werden geen van alle benut. Een Bever wijk-uitval leverde al meteen een doelpunt op. Van Lint zette voor, Pels trapte over de voorzet heen en de linksbinnen had maar voor het inrollen. (0-1). Onmiddellijk hier op dachten we den gelijkmaker te zien, maar de Beverwijk-doelman sloeg den bal uit doel, terwijl het volgend schot door Vessies corner werd gewerkt. Bij een nieu wen Beverwijk-aanval liet de D.E.M.- doelman den bal uit zijn handen vallen, zoodat Heilo geen moeite had te scoren. (0-2). D.E.M. drong nu Beverwijk geheel terug en was niet voor het doel der rood- broeken af te slaan. Slechts zelden volgde er echter een behoorlijk schot op deze tal rijke aanvallen. Kort voor rust bezorgde Van Lint uit een der zeldzame Beverwijk- uitvallen voor het derde doelpunt, zoodat de gasten met een zeer geflatteerden voor sprong hun tweede helft begonnen. D.E.M. zat meteen na den aftrap voor het Beverwijk-doel. Een goede voorzet van Tervoort werd ingeschoten, doch het schot werd gestopt; onmiddellijk hierop schoot Vessies in, waarna een kogel van Dekker volgde. Na dit veelbelovend begin verslap te echter het schieten van de D.E.M.-voor- waartsen zeer; wel opereerden zij nog hoofdzakelijk ot> de Beverwijk-helft, doch veel goede schoten zagen we niet meer. Het sDel werd nu weer te peuterig, zoodat de Beverwijkverdedieing steeds goed kon in grijpen. Beverwijk werkte heel wat nut tiger. Een schot van Heilo werd door de deklat gekeerd en eer de naar den bal zoe kende D.E.M.-doelman dezen gevonden had had Van Lint den voorsprong reeds od 4-0 gebracht. Van nu af aan werd het snel van de D.E.M.-voorhoede ook nog peuteriger, zoodat de Beverwijk-verdediging wel druk, maar gemakkelijk werk had. Een vrije trap op het D.E.M.-doel werd door Maenhout tactisch genomen: hii plaatste naar den vrij staanden Van Lint, die vanaf de strafschop- liin inschoot (0-5). De laatste tien minuten ging^ het spel meer gelijk on en toen de scheidsrechter het einde aankondigde had Beverwijk zeer geflatteerd gewonnen. DEMa-VSV 4-3; Kennemers c-DEM b 2-3; DEM c-Haarlem e 9-2. Winterwijdingsbijeenkomst. In het Kennemer Theater hield het be stuur der Hoogoven Staten Donderdag als proef een winterwijdingsbij eenkomst, waar voor een groote belangstelling bestond. Enkele leden voerden hierbij het leeken- spel „Des Konings Schatten" op. Na het welkomstwoord van drs. A. Demmers voorzitter, lichtte ds. R. H. Oldeman, uit Santpoort, het karakter der bijeenkomst toe. „Des Konings Schatten" verkreeg, on danks de groote moeilijkheden, welke moes ten worden overwonnen, een goede uitvoe ring. Vooral de rolkennis was bijzonder goed. Het spel is dat van de overbekende „vierde wijze uit het Oosten", welke een goede uitbeelding kreeg van „Artaban". Deze beheerschte het geheele spel, zonder dit nochtans opvallend te doen. Vooral het tafereel met Artaban's raadslieden werd prachtig weergegeven. Toch had er meer bezieling in moeten liggen. Vooral de beide eerste tafereelen waren wat vlak. Aan de costumes en grime was bijzondere aan dacht besteed, terwijl het tooneel door sobexxheid geheel met het spel was aange past. De Hoogoven-Staten vereeniging kan op een geslaagde midwinterwijdingsbijeen- komst terugzien. VOETBALUITSLAGEN. Z. F. C.Kennemers 0-3; Kennemers 2 A.F.C. 3 5-4; R.C.H. 4Kennemers 3 0-1; Ken nemers Jun. AV.S.V. B 9-2; R.C.H. B—Ken nemers B 2-4; Kennemers CDE.M. B 2-3. VELSEN JUBILEUM J. DEINUM. Het feit, dat de heer J. Deinum Zondag ge durende een kwart eeuw achtereen deel uit maakte van het college van diakenen der Ned. Hervromde gemeente, is geenszins onop gemerkt voorbij gegaan. Zijn vele verdiensten in deze functie voor de Ned. Herv. gemeente zijn op ondubbelzinnige wijze na de gods dienstoefening in het licht gesteld, waarbij hem groote waardeering en erkentelijkheid is gebleken. De heer A. D. Dijkstra, diaken, heeft in een korte toespraak de 25-jarige loopbaan van den heer Deinum gememoreerd en daarin verschillende belangrijke feiten weergegeven. Ds. Johs. Bronsge'est sprak ver volgens een hartelijk woord van dank uit na mens de geheele Ned. Hervormde gemeente voor de vele verdiensten, welke de heer Dei num voor haar heeft gehad en voor de wijze, waarop hij zich, getuige de herhaalde ver nieuwingen van zijn mandaat, steeds met grooten ijver aan deze functie heeft gegeven. Namens de verschillende kerkelijke colleges overhandigde spreker den jubileerenden diaken een fraaien wandelstok. Nadat hem de zegenbede: De Heer zal u steeds gadeslaan, was toegezongen, dankte de heer Deinum met enkele woorden voor de ondervonden waar deering. AGENDA MAANDAG 3 JAN. Stadsschouwburg: „Elga" (Deutsches Theater) 7 u. Rembrandt: „Münchhausen" (18 j.) 2.15, 5 en 7.45 u. Palace: „De waardin van 't Witte Paard" (18 j.) 2 en 8 u. Luxor: „Rosen in Tirol" (18 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „De gouden stad" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Kora Terry" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 uur. DINSDAG 4 JAN. Gem. Concertgebouw: (tuinzaal) pianorecital Arend Koole, 7.30 u. Groote zaal: Variété-programma 7.30 u. Bios copen: zie Maandag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 8