Vrijstelling van tewerkstelling elders. De Ned. Kultuurkamer verleent bemiddeling voor bij haar aangemelde personen. Aangezien de Nederlandsche Kultuurka mer bemiddeling verleent inzake vrijstel ling van tewerkstelling elders (arbeidsinzet) heeft zij aan alle bij haar aangemelde per sonen tusschen 18 en 50 jaar invulformulie- ren doen toekomen ter verkrijging van de gegevens, die voor een verzoek om vrij stelling worden vereischt. Zij, die tot op heden nog geen formulie ren hebben ontvangen, dienen zich schrif telijk te wenden tot de Nederlandsche Kul tuurkamer, 2e Van den Boschstraat 44, Den Haag. Na 15 Januari 1944 kunnen geen formu lieren meer in behandeling worden geno men. Alleen voor hen, die uiterlijk op dien datum de formulieren hebben teruggezon den zal door de Kultuurkamer de moge lijkheid van vrijstelling van den arbeids inzet worden onderzocht, mits zij tevens de groene „Z-karten", die hun naar aanlei ding van hun ingediende formulieren door de Hauptabteilung Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscommissariaat worden toegezonden, ingevuld naar deze instantie retourneeren. De Kultuurkamer verleent geen be middeling voor vrijstelling van arbeidsin zet aan: le. hen, die een kultureele werkzaam heid niet bij wijze van hoofdberoep uit oefenen (zgn. amateurs); 2e. caféhouders en dergelijke personen, in wier inrichtingen muziek wordt gemaakt; 3e. personen, die reeds in het binnen land of het buitenland tewerkgesteld zijn. Voor zoover personen, behoorende tot één dezer categorieën, reeds formulieren hebben ingezonden, worden deze als ver vallen beschouwd. De belangen der personen, behoorende tot ce eerste 2 categorieën worden, ten aanzien van de tewerkstelling elders, be hartigd door de beroepsstandsorganisatie, waarbij zij krachtens het door hen uitge oefende hoofdberoep zijn ingedeeld. Leden, georganiseerd bij het Persgilde en het Film- gilde, behoeven geen formulieren aan te vragen, aangezien door deze gilden alreeds aan hun leden bemiddeling is verleend. Politieke moord te Son. Buurtboerenleider in zijn woning doodgeschoten. Op 23 December, des avonds omstreeks zeven uur is de buurtboerenleider van den Neder landsehen Landstand jn Son (N.B.), J. van Eek, door twee onbekend gebleven personen in zijn woning overvallen en neergeschoten. De daders waren binnengedrongen in het vertrek waar de heer Van Eek en zijn echtge noote aan tafel zaten. Zij trokken een revol ver en losten eenige schoten op den heer Van Eek. die zwaar gewond werd en den volgenden dag in het ziekenhuis te Eindhoven overleed. Het slachtoffer was 45 jaar en vader van 9 kinderen. Toen de twee moordenaars de woonkamer binnendrongen, bevonden zich daar behalve het slachtoffer nog zijn echtgenoote en 3 kin deren van resp. 7, 3 en l1/^ jaar. De onbeken den, die naar schatting slechts 18 a 20 jaar oud waren en een zwart masker droegen, riepen „handen omhoog" en losten op hetzelfde ©ogenblik eenige schoten op den buurtboeren leider. die zwaar gewond ineen zakte. Eenige dagen tevoren hadden twee jongelui van den zelfden leeftijd een bezoek gebracht aan de boerderij van het slachtoffer waar zij voor gaven konijnen te willen koopen. Men ver moedt. dat deze jongens identiek zijn met de daders A-ür.ms kling voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders vaiv-17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken e'ken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending UTRECHTSCHE MANNELI JKE JEUGD 'S-AVONDS NIET OP STRAAT. Met, ingang van 5 Januari is het in de stad Utrecht aan mannelijke personen beneden 20 jaar aan vrouwelijke was het reeds ver boden niet meer toegestaan zich 's avonds na zonsondergang op straat te bevinden. De politiepresident kan van dit verbod ontheffing verleenen. Het is voorts niet van toepassing op jongens, die vergezeld worden door een op voeder of die in geval van ernstige ziekte of een ongeval hulp gaan halen. BEKENDMAKING. Het SS-Ersatzkommando Niederiande deelt mede: Met Ingang van 15 Januari 1944 is het wederom mogelijk ais hulpzuster tot het Duit- sche Roode Kruis toe te treden. Aan alle Nederlandsche meisjes in den leef tijd van 2030 jaar, die de Duitsche taal be grijpen, wordt hiermeed de gelegenheid ge boden actief in lazaretten, ziekenhuizen of •■oortgelijke instellingen werkzaam te zijn. Men kan zich melden bij: SS-Ersatzkommando Niederiande, Korte Vij- trberg 5, Den Haag. Nebenstelle Amsterdam. Dam 4. Nebenstelle Groningen, Heerestraat 46. Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; Nebenstelle Heerlen, Saroieastraat 25; Nebenstelle Enschede, Hengeloschestraat 30. Gysbreght van Aemstel. Opvoering door „Het Amsterdamsch Tooneel" te Amsterdam. De Gysbreghtvertooning op Nieuwjaar is een eeuwenoude traditie; sinds 1638 toen met de eerste voorstelling de nieuwe „steenen Schouwburg" te Amsterdam werd ingewijd vond telken jare een opvoering plaats slechts in den Franschen tijd is men enkele malen van de gewoonte afgeweken. Maar er zijn ongetwijfeld perioden geweest dat het een 1 e e g e traditie was geworden, tijden waarin men de voorstelling verknoeide en de verzen verbasterde totdat Royaards definitief het spel tot nieuw leven bracht, daaarmee een tijdvak inluidend, waarin men wederom zich bezon op en inleefde in Von- del's prachtig drama. En zoo kwam het de laatste tientallen jaren tot opvoeringen waarbij voorstelling en tekst al meer een pakkend, stijlvol geheel gingen vormen. Welk een verschil moet er zijn tusschen de eerste opvoering in 1638 en die van thans. In 1638 een nog primitief tooneel: van decor verandering zal maar weinig sprake zijn ge weest afwisselend zullen scènes voor het gesloten doek, dus met beperkte ruimte, en scènes met open doek, dus met de geheele tooneelruimte, gespeeld zijn. En nu neen. ook geen overmatig werken met décors, geen „const- en vliegwerk", maar een tooneel dat in volkomen harmonie was met de gezegde verzen, een klankbord dat de stem van den dichter sterker en dieper maakte. Hoe vol stemming was de kapel met de hooge ramen en het gedempte licht; hoe suggestief de vestingmuur met de stad in 't verschiet, eerst gaaf, in wintersche pracht, later ondergaand in vuur en smook; hoe schoon en indrukwekkend het slotplein in het laatste bedrijf; waarop de strijd tusschen blicht en krijgsmanseer eenerzijds en liefde anderzijds gestreden wordt. Het is werkelijk niet te verwonderen dat Vondel juist met den Gysbreght bij 'let groote publiek het sterkst is blijven voortleven. Op waarlijk geniale wijze is hij er in geslaagd om in zijn stuk invloeden van buiten, boeien de vaderlandsche gegevens en persoonlijke herinneringen samen te smelten. Er zijn Latijnsch-Grieksche invloeden den brand van Amsterdam b.v. schildert hij onder invloed van dien van Troje er zijn nationale mo tieven: de geschiedenis van Floris V, niet van „der keerlen god", uit de geschiedenis, maar van den overweldiger van Machteld van Velsen en den ontrechter uit een oud volks lied: de herinnering aan het turfschip van Breda; persoonlijk lief en leed ten slotte. Wat dit alles tezamen bindt is een milde mystieke godsdienstzin, versmolten met de overal aanwezige liefde voor de vaderstad: Amsterdam. Want Amsterdam is naast Gys breght een hoofdfiguur in dit spel. Zóó ook heeft deze laatste voorstelling het ons doen gevoelen. John Gobau was een waardige, trouwe en manhafte Gysbreght; na een weinig over tuigend begin wist hij de schakeeringen van de figuur mooi weer te geven; zijn dictie was fraai; zonder het rijm te verwaarloozen wist hij de statige Alexandrijnen met de tal- looze enjambementen tot hun recht te doen komen. Bijzonder mooi was Frits van Dijk's Arend van Aemstel, de ridderlijke held. De sterfscène was van een huiveringwekkende beklemming. Als één der beste creaties moet beschouwd worden de duivelsche, gluipend- listige Vosmeer van Johan Sehmitz, angst aanjagend en echt. Henri Eerens speelde Willem van Egmont als den strengen maar niet onmenschelijken veldheer die hij zijn moet; Johan Elsensohn gaf een bruten Diederick van Haarlem. Een sterke rol was de moede, afgeleefde Gozewijn van Cor Hermus. Ik wil voorts nog noemen den uitstekenden Peter van Ben Royaards en den bode van Louis van Gas-t tegen met het suggestieve breed schilderende verhaal van de slachting in de kerk, vol barokke pracht. Bij de vrouwenrollen kwam Magda Jans- sens met een sterke Badelochfiguur naar voren. Bij alle waardeering wil ik opmerken dat ik me deze in verschillen gedeelten wat weeker voorstel de verszegging leed hier onder den voortdurend heftig emotioneelen toon. De reien werden sober en gedragen gezegd; het kon soms wat verhevener, wat onaardscher. De décors van Karei Bruckman, die goed samenwerkte met Ferry Zipper, die voor de projectie zorgde, roemde ik al in het begin. Alles werkte samen om tot een indruk wekkende voorstelling te komen. Jammer was het dat er enkele tegen alle elementaire logica indruischende gedeelten waren, welke de regie gemakkelijk had kunnen ver mijden. B. VEURMAN. „Het Koffiehuis." Opvoering door „Het Amsterdamsch Tooneel". Naar aanleiding van de voorstelling van Donderdagavond heb ik mij afgevraagd wat „Het Amsterdamsch Tooneel" er toe gebracht heeft juist dit werk van Carl Goldoni voor het voetlicht te brengen. Inderdaad, het is geen kleinigheid een keuze te doen uit de bijna tweehonderd stukken, die aan dezen 18de-eeuwschen veelschrijver worden toege schreven, maar het staat toch wel vast dat hij beter werk geleverd heeft dan „Het Koffie huis". Het komt me voor dat vooral de ge breken van dezen laten volgeling van Molière hier te vinden zijn: oppervlakkigheid in de typeering, sterke neiging tot zedemeesteren, scheppen van gezochte situaties. Ridolfo is een brave, breedsprakig morali- seerende koffiehuishouder, die den koopman Eugenio, die aan het spel verslaafd is en mede daardoor zijn vrouw dreigt te verliezen, met geld en goede woorden tyeer op de been helpt; Don Marzio is de geïncarneerde kwaadspre kerij; Pandolfo is een roetzwarte ellendeling, die de ongelukkigen die zijn speelhuis binnen gaan op de gemeenste wijze uitschudt, Fla minio een huichelaar die zijn vrouw bedriegt enz. Al deze gestalten maken een bedachten in druk; de schrijver werkt niet naar het leven. Zijn figuren belichamen op zijn best één en kele eigenschap; het zijn handig gebruikte marionetten. Aardig is hier, evenals in andere stukken van dezen auteur, de dialoog die gees tig en vlot, opvallend „modern" is. Hoe on derhoudend is bijv. Don Marzio in zijn ge sprekken met de verschillende personen, wien hij, hoewel ieder hem wantrouwt, stille be kentenissen weet te ontlokken, welke hij dan op quasi-onschuldige wijze verder vertelt. Bij de opvoering van een stuk uit een vrij ver achter ons liggende periode mogen we verwachten, dat stijl en sfeer van het betref fende tijdperk zooveel mogelijk benaderd wor den. Dan kan ook1 een spel dat geen bijzondere kwaliteiten vertoont een ik zou haast zeg gen „antiquarische" bekoring krijgen die het verheft boven in overige opzichten gelijk waardig, hedendaagsch werk. In dit sfeer scheppen nu lijkt mij Cor Her mus' spelleiding maar matig geslaagd. Het bleef alles wat hard, hol, bordpapierachtig. De décors waren toch werkelijk aardig, de car- navalsgasten, hoewel niet uitgelaten genoeg, en de muzikanten en danseressen, die wat te veel alleen maar danseressen en muzikanten bleven, deden het ook niet slecht en toch.... Het heele stuk werd te zwaar, te Noordelijk- hoekig gespeeld. Ik stel mij voor dat „Het Koffiehuis", door Italianen gebracht, geboeid zou hebben door levendigheid, afwisseling, luchtigheid ondanks terloops gegeven zede- lessen, ondanks gezochte situaties. Eigenlijk was Louis de Bree als Don Marzio de eenige die mij werkelijk voldeed; hij ty peerde vermakelijk den ouden sluwen kwaad sprekenden nijdas. De koffiehuishouder werd door Anton Roemer te bezadigd gespeeld: de fouten in de typeering die deze figuur van zijn schepper heeft meegekregen, werden daar door nog aangedikt. Ook Eugenio van Johan Sehmitz was niet vlot en luchtig genoeg; iets beter beviel mij Flaminio van Kees van Ier- sel, ofschoon hij houterige gedeelten had. Jo han Elsensohn had van Pandolfo een op zich zelf vrij aannemelijken speelhuishouder ge maakt, die echter in het kader van het stuk wat uit den toon viel. De dames wisten van haar zeer vlakke rol len nog wel wat te maken. Myra Ward was een lieftallige echtgenoote van Eugenio, die de volle sympathie der toeschouwers had, evenals Jenny van Maerlant's Placida, Flami- nio's vrouw, die het pelgrimsgewaad ten zeer ste flatteerde. Van de kleinere rollen noem ik nog Trap- poio van Frits van Dijk, dien ik wel eens na tuurlijker gezien heb en Lisaura van Ellen de Thouars, die mij in haar gesprekken op het balcon en haar verkeer met de heeren vrij aannemelijk leek. De tekortkomingen van de opvoering schij nen mij voor een belangrijk deel aan de keuze van het stuk te wijten. Wordt het niet tijd dat onze gezelschappen in het algemeen zich bij de vaststelling van hun repertoire laten voor lichten door een dramaturg die niet anders doet dan stukken lezen en uitzoeken? Men kan van een tooneeldirecteur nu eenmaal niet alles verlangen. In 't buitenland bestaat een dergelijke toestand al lang. B. VEURMAN. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De heer M. van Driel, wethouder van onder wijs, is verhinderd, morgen spreekuur te houden. Roode Kruis Kinderlegitimatiekaan Toen hel luchtalarm werd Wat de thuisweg versperd Waar zou 't kind toch terecht zijn gekomen!1 K inderlegitimatie Voor de hope der natie Verlost ouders van angstige droomen. Ouders of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinderlegiti matiekaart aan. Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij: Hoofden van scholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking) Afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis. Prijs 0.10. Minvermogenden kosteloos. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef ran Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede. Haagsch Redacteur: B, Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J, J. E, van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om- qien. Heemstede. KORT NIEUWS Bij opgra vingen in het Hunnerpark te Nijmegen op het z.g. Geerttrui- bergje gelegen te genover 't Valk hof, heeft men gedeelten van de fundamenten der eeuwenoude Sint Geertruikerk, de oudste van Nij megen, blootge legd. Deze kerk is gebouwd in de Frankische pe riode omstreeks 695. De opgegra ven fundamenten, deels van tuf steen, bleken nog in goeden staat te verkeeren. Tevens werd nog een der oude altaarstee- nen ontdekt die jammer genoeg bij het na^ir bo ven brengen werd gebroken. Te Haarlem werd op Nieuwjaarsdag de traditioneele voetbal wedstrijd H.F.C.oud-internationaals gespeeld. Hierboven het elftal der oud-internationaals. Staandu v.l.n.r.: Caldenhove, Andriessen, Lagendaal, Weber, Pellikaan, Van Heel en Halle. Knielend v.l.n.r.; Wels, Vente, Tap en Van Nellen. (C.N.F./Stevens Pax c) Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Boer. LEZING PIET NIEUWDORP. In het kader der kunstgeschiedeniscyclus zal de heer Piet Nieuwdorp Woensdagavond in de muziekzaal van Brinkmann op de Groote Markt een lezing houden over de 19de-eeuw- sche schilderkunst in Holland en België. OP VIER PLAATSEN KONIJNEN GESTOLEN Maandag zijn vier personen tot de minder aangename ontdekking gekomen, dat er konij nen gestolen zijn uit hokken, waarvan er drie in Haarlem-Oost en één in het Noordelijk deel der gemeente stonden. In de Thorbeckestraat zijn er twee en één gestolen; in de Schalkwij kerstraat vijf en in de Reigerstraat vijf. EINDEXAMENS H.B.S. Volgens een mededeeling in de Staatscourant van den secretaris-generaal van het departe ment van O. W. en K„ zal het schriftelijk ge deelte van de eind-examens der openbare H. B. S.'en met 5-jarigen cursus en de bij art. 45 tredecies der M.O.-wet aangewezen bijzondere H.B.S. met 3- en 5-jarigen cursus dit jaar wor den gehouden op 8, 9, 10, 11, 12 en 13 Mei. GEP. LUIT.-GEN. G. C. BELTMAN OVERLEDEN. Te Vleuten is in den leeftijd van 64 jaar overleden de gep. luitenant-generaal G. C. Beltman. De thans overledene studeerde op de Kon. Mil. Academie te Breda. In 1913 ver liet hij als kapitein den dienst en trad als hoofdingenieur in functie bij den dienst der Publieke Werken te Amsterdam. In 1914 trad hij weer in actieven militairen dienst en werkte mee aan de oprichting van het interneeringskamp te Amersfoort, waar hij tot 1918 verbleef. Daarna was hij tot 1922 verbonden aan het algemeen demobilisa- kamp te Zeist. Inmiddels was hij in 1919 tot majoor en in 1922 tot luitenant-kolonel bevorderd. In 1929 volgde zijn promotie tot kolonel. In 1931 werd kolonel Beltman benoemd tot commandant van het regiment genie troepen, in 1933 tot inspecteur der genie en hoofd van de 5de afdeeling van het De partement van Defensie, in den rang van generaal-majoor, welke functie hij tot 1938 vervulde, waarna hem de rang van luite nant-generaal werd verleend. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 5 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Het Wiener Bohème Ork. Heinz Munsonius. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Morgenconcert. (Van 8.45—8.50 voor de Huisvrouw). 9.00 Instrumen taal Operette Concert. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Or gel en zang. 10.45 De zee, de zee klotst voort. 11.00 Salonorkest. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.15 Salonorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.10 Septet Jonny Ombach en soliste. 13.45 De vrije Woensdagmid dag. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Viool en piano. 17.35 Kinderkoor „De Merels". 18.00 BNO: Brabantsch praatje. 18.05 Het Omroeporkest en soliste. 18.45 Een clown maakt zijn nieuwe nummer19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Amabile-suite van Hugo Gouron. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Het A. B.C. der componisten. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten, 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Ork. Gerard van Krevelen. 17.30 Theo Uden Masman. 18.00 Het Omroep Symphonie- Orkest. 18.45 Zigeunerlieder van Brahms. 19.00 B NO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 20.30 Een potpourri van potpourri's. 21.15 Orgelwerken van Franck en Bach. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, be richten. Verduisteren: van 16.45 tot 8.45 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2