Haarlemsche Courant Geallieerden verloren in 10 dagen 21 torpedojagers. Nederland en de Geallieerden Britsche pers contra Argentinië en Bolivia. Nieuwsblad voor Noord-Holland Zware verliezen der Sovjets bij Sjitomir. Mrvan Kleffens aan Amerikaansche zijde. „Zuid-Amerikaansch fascisme" 289e Jaargang No. 3 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10G00 Postgiro 134958 Haarlemsche Cfc, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Woensdag 5 Januari 1914 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem K 1297 Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front, tot ten Zuiden van Kief, is de dag bij plaat selijke gevechtsactiviteit over het algemeen rustig verloopen. In het gevechtsgebied van Sjitomir blij ven de bolsjewieken verder aanvallen met sterke strijdkrachten. Zij leden door de taaie afweer en de tegenaanvallen vol élan onzer troepen zware verliezen. Een vrij groot aantal Sovjettanks werd daarbij vernietigd. Bij Witebsk werden opnieuw onderno men vijandelijke aanvallen afgeweerd. Ten N.W. van de stad drongen Duitsche jagers ondanks taaien tegenstand en ver scheidene met steun van tanks onderno men vijandelijke tegenaanvallen verder op. Ten N.W. van Newel sloegen onze troepen bolsjewistische aanvallen af. Van het Zuid-Italiaansche front worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het gebied van de Middellandsche Zee en de bezette Westelijke gebieden zijn Maan dag bij luchtgevechten en door afweergeschut IS Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. Een Duitsch jachttoestel wordt ver mist. Maandagnacht zijn eenige vijandelijke sto- Kiel geteisterd. In de middaguren van 4 Januari hebben formaties Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval ondernomen op de stad Kiel. Naar het D.N.B. verneemt vond de aanval plaats bij een zeer sterke bewolking van uit een hoogte van 7000 tot 9000 meter. De woonwijken en de universiteitswijk werden ernstig getroffen. Ook het slot liep zeer zware schade op. Volgens de tot nu toe beschikbare rapporten werden door lucht doelartillerie en jagers 18 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers neerge schoten. Tijdens de zeer hevige luchtge vechten werden bovendien een aantal der begeleidende jachtvliegtuigen neergescho ten. Wijzigingen in Roosevelts kabinet? De Daily Mail verneemt uit New York, dat „bepaalde democratische partijleiders" van Roosevelt wijzigingen in zijn kabinet hebben verlangd. Deze kwestie zou te berde worden gebracht zoodra het democratische partij bestuur op 22 Jan. bijeen komt. O.a. zou het aftreden verlangd worden van Harry Hopkins en van Wickard, den minister van landbouw. Hoewel het twijfelachtig is, zoo wordt in het bericht gezegd, of de president Hopkins zal laten vallen, zou hij tot andere wijzigin gen niet ongenegen zijn. Deze wijzigingen zouden betrekking hebben op Biddle, den mi nister van justitie, Perkins, de vrouwelijke minister van Arbeid, en Stimson, den minister van oorlog. Het aftreden van Wickard is ook niet onwaarschijnlijk, daar hij bij de farmers overal in de Ver. Staten weinig geliefd is. Wat kost de oorlog Engeland? De Financial News deelt mede, dat Enge- lands oorlogskosten op het oogenblik 104,5 millioen pond bedragen. De eerste 9 maan den van dit jaar zal Engeland voor den oorlog 4.226 millioen pond uitgeven, dat is 220,7 millioen meer dan in dezelfde periode van verleden jaar, of 73,5 pet. van alle uit gaven. Politieman te Helmond door Beverwijker zwaar mishandeld. Toen Maandagmiddag de opperwachtmees ter Van K. op het politiebureau te Helmond den wegens frauduleuze slachtingen gearres teerden L. H. uit Beverwijk in de cel wilde opsluiten, werd hij door den arrestant onver hoeds aangevallen, waarbij hij dusdanige verwondingen aan het hoofd alsmede een hersenschudding opliep, dat de politieman in ernstigen toestand in het St. Antonius zieken huis moest worden opgenomen. De arrestant wist te ontsnappen, doch kon bij de onmid dellijk georganiseerde jacht weer spoedig worden gegrepen. Winterhulp propageert het volksiied. Het is een origineel idee dat Winterhulp Nederland bij haar eerste collecte in het nieuwe jaar op 8 en 10 Januari in toepassing brengt. Een zangbundeltje zal ditmaal worden uitgereikt aan ieder, die zijn gift in de roode bus werpt. Het is een klein boekje, weinige centimeters groot en met slechts enkele bladzijden, maar toch bevat het zes liedjes, met muziek in noten en cijfers erbij. Zes verschillende bundeltjes bevat deze serie uitgegeven in samenwerking met de stichting Nationaal Zangfeest n.l. twee bundeltjes volkslie deren, minneliedjes, jeugdliedjes, kinder liedjes en drink- en schertsliederen. Een fleurig omslag verhoogt nog de toch reeds groote aantrekkelijkheid. Behalve deze straatcollecte staat ook in deze maand weer een huiscollecte op het programma, n.l. van 19 tot 26 Januari, ringsvliegtuigen naar West Duitschland ge vlogen. Bjj de voortzetting harer aanvallen op vijandelijke beveiligingsstrljdkrachten op den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten opnieuw 6 torpedojagers tot zinken gebracht. Daarmede heeft de Britsch-Amerikaansche vloot in de laatste tien dagen door duikboo ten in totaal 21 torpedojagers verloren. Het Amerikaansche ministerie van marine deelt mede, dat er ter hoogte van New York, ten N.O. van het vuurschip Sandy Hook, een torpedojager der Amerikaansche marine is gezonken. Na een onderzoek is gebleken, dat zich aan boord van het vaartuig een ontplof fing had voorgedaan: 163 opvarenden zijn gered; 108 hiervan zijn gewond. De explosie moet zeer hevig zijn geweest. „HET SCHIJNT ZOO ONBELANGRIJK". In de serie brandende kwesties zal Max Blokzijl op Donderdag 6 Januari over Hil versum I om 18.45 uur zijn praatje houden, waarvan de titel is: „Het schijnt zoo onbe langrijk". Harde -afweer ook in het gebied van Leningrad. Dicht bijeengehurkt in een sneeuwkuil, die slechts weinig beschut ting biedt tegen granaatsplinters en den ijzigen wind, werden deze grenadiers door een sneeuwstorm verrast. Zij wach ten thans op het bevel tot den tegen aanval. (PK Schürer/Atl/H P. c) Tegenstellingen In de Engelsche en Amerikaansche opvatting omtrent de verdeeling van Europa bij een Geallieerde overwinning. Er bestaat in het Geallieerde kamp sinds jaar en dag een mei'kwaardige tegenstelling tusschen de appreciatie van de ongetwijfeld enorme krachts ontplooiing van het roode leger en de waardeering van een Sovjet-Unie, die eventueel zegevierend uit den strijd komt, als een der machtigste onder de groote mogendheden aanspraak zou willen maken op een beslissende stem in de leiding van het na-oorlogsche wereldbestel. Zoo is het ook op het oogenblik weer in teressant gade te slaan hoe zoowel de En gelsche als de Amerikaansche bladen hun eerste pagina vullen met sensationeele op schriften over den opmarsch der Sovjets, die „op eenige punten de vroegere Poolsch- Russische grens overschreden hebben" en met huichelende artikelen over het feit, dat het roode leger nu nog „slechts" 600 km van de Duitsche, nog „slechts" 400 km van de Hongaarsche en nog „slechts" 200 km van de Roemeensche grens staat. Diezelfde bladen echter houden zij het ook niet op de eerste pagina uit voerige beschouwingen over hetgeen Sta lin eigenlijk met Europa zou willen be ginnen als het roode leger werkelijk tot in het hart van Europa zou doordringen. Engelsche meening. In Engeland is de tegenstelling tusschen de openbare meening en de officieele op vatting nog het kleinst. Het lijkt onjuist dit zoo te verklaren, dat Churchill de disci pline beter weet te handhaven dan Roo sevelt. Het ziet er integendeel naar uit, dat in het algemeen de Engelsche couranten en andere vertolkers der Engelsche openbare meening er van overtuigd zijn, dat Enge land voor de Sovjet-Unie niet werkelijk bevreesd behoeft te zijn, wanneer het eenerzijds met Stalin „fair play" speelt en hem de vrije hand laat in de Oost- en Zuid- Oost-Europeesche gebieden, die hij als de natuurlijke invloedsfeer der Sovjet-Unie beschouwt, en er anderzijds voor zorgt, dat het door bepaalde combinaties sterk ge noeg blijkt om eventueel zijn woord kracht bij te zetten, m.a.w.: het lijdt geen twijfel of er bestaat in Engeland een meerder heid, die gelooft aan een nieuwe „balance of powers", waarbij Engeland op het con tinent geen anderen tegenstander heeft dan Rusland, dat het in laatste instantie onder alle omstandigheden in bedwang heeft te houden, met een aantal Europeesche lan den op den voorgrond en China en Amerika op den achtergrond. Amerikaansche zienswijze. In de Vereenigde Staten denkt men over deze problemen heel anders. Vooropgesteld zij natuurlijk, dat een zeer groot deel van de Amerikaansche openbare meening zich van de toekomst van Europa niet zoo heel veel aantrekt. Een geraffineerde propaganda van vele jaren heeft er toe geleid, dat zoowel volgens Engelsche als Amerikaansche bron nen de haat tegen het naticnaal-socialistische Duitschland in de Vereenigde Staten nog veel grooter is dan in Engeland. De gemid delde Amerikaan wil daarom koste wat kost dat Duitschland verslagen wordt. Maar verder gaat de oorlog voor de breede massa uitsluitend tegen Japan, dat men uit alle veroverde gebieden wil verdrijven en dat de „man in the street" zelfs het liefst in een mandaat of gouvernement-generaal zou willen zien veranderd. Het denkend deel van het Amerikaansche volk dat mank gaat aan imperialistische ten denties, welke men in deze kringen zelf soms als een reactie op de vroegere tot in het absurde toe volgehouden isolationistische aspiraties tracht te verklaren, ziet in Rus land eigenlijk thans reeds den tegenstander van morgen, omdat óf Engeland in Europa of in het Naburige Oosten, óf Amerika zelf er in het Verre Oosten in botsing mee moet komen. De voormalige vice-president der Ver eenigde Staten, Wallace, heeft indertijd reeds gewaarschuwd voor het gevaar van een „derden wereldoorlog", waarbij hij ronduit de Sovjet-Unie als de vermoedelijke tegenstand ster van Engeland en Amerika noemde. Op het oogenblik is het „enfant terrible" van den Senaat, Johnson, die door een scherp artikel in de „Rockey Mountain News" groot opzien heeft gebaard. Johnson, die ondanks zijn voor den Europeaan onbegrijpelijke los lippigheid en naiveteit in de Ver. Staten groote populariteit geniet en sterk tegen het communisme is, profeteert, dat het na-oorlog- sche Europa er als volgt uit zal zien. De Sovjet Unie zal de Oostzeestaten, het Noordelijk deel van den Balkan, Polen, Tsjecho-Slowakije, Duitschland en Frankrijk beheerschen. Engeland zal Nederland en België met inbegrip van Belgisch Congo en de staten rond de Middellandsche Zee beheerschen. „Dat Johnson niet over Nederlandsch Oost Indië spreekt, vindt zijn verklaring in het aanvallend en verdedigend verdrag dat gelijk bekend tusschen Enge land, de Ver. Staten, Australië, Nieuw- Zeeland en de uitgeweken Nederlandsche regeering is gesloten." Met zijn gewone venijnigheid besloot Johnson: „Engeland zal zich voor de weer- galooze taak zien gesteld, het communisme in zijn invloedsfeer op leven en dood te be strijden en terzelfder tijd met Stalin samen te werken." In dit licht bezien is het begrijpelijk, dat de rede, die de Zuid-Afrikaansche minister president Smuts in November j.l. te Londen heeft gehouden, in de Vereenigde Staten wei nig weerklank heeft gevonden. Zooals men zich herinnert, stelde Smuts zich op het stand punt dat na den oorlog niet alleen Duitsch land en Italië, maar tenminste voor langen tijd ook Frankrijk uit de rij der groote mo gendheden zou treden. Opdat Engeland nu tegenover de Sovjet Unie en de Ver. Staten niet al te zeer in het nadeel zou komen, stelde hij voor, dat Nederland en België zich zouden vereenigen vermoedelijk bedoelde hij ook nog, dat beide landen met een deel van Duitschland zouden worden uitgebreid en dat de aldus hereenigde Nederlanden dan een blok zouden vormen met het Vereenigde Koninkrijk. Mr. Van Kleffens. De eerste reactie op Smuts' rede vormden twee ingezonden stukken in de Times, afkom stig van een Belgischen ambtenaar en van een afdeelingsleider van het Nederlandsche ministerie van koloniën te Londen. Beiden lieten echter de kwestie der hereenigde Neder landen buiten beschouwing, evenals die van een vorming van een blok met Engeland, doch protesteerden alleen maar tegen de bewering van Smuts, dat „la grande nation" ten min ste voor langen tijd uit de rij der groote mo gendheden zou treden. Blijkens de Völk. Beobachter heeft thans de minister van buitenlandsche zaken der uitge weken Nederlandsche regeering, Van Klef fens, de rede van Smuts uitvoerig beantwoord. Merkwaardigerwijze stelde mr. Van Klef fens zicli in rechtstreeksche tegenspraak met de algemeen geldende Engelsche opvatting en wees hjj ook hei voorstel van Smuts betref fende een hereeniging der Nederlanden vier kant van de hand- In plaats daarvan sprak hjj Argentinië motiveert zijn houding. Het Argentijnsche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft de nota aan den Boliviaanschen ambassadeur gepubliceerd, alsmede een uiteenzetting van deg ronden, die tot erkenning der Boliviaansche regee ring hebben geleid. Hierin wordt gezegd, dat Argentinië met bijzondere voldoening heeft gezien, dat de nieuwe Boliviaansche regeering haar interna tionale verplichtingen zal nakomen. Voorts wordt met voldoening geconstateerd, dat de binnenlandsche vrede gewaarborgd is en de constitutie is geëerbiedigd. Uit rapporten van den Argentijnschen ambassadeur is gebleken, dat de nieuwe regeering alle voorwaarden ver vult, welke noodig zijn voor erkenning. Leger en volk gehoorzamen de nieuwe regeering en er zijn geen excessen tegen vroegere regee- ringsleden voorgekomen. De erkenning door Argentinië is te Buenos Aires met de grootste belangstelling ter ken nis genomen. De Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken noodigde na den Boli viaanschen ambassadeur de ambassadeurs van de Vereenigde Staten, Chili. Brazilië, Para guay, Peru en Uruguay tot een bezoek uit en stelde hen in kennis van het besluit. Bijzondere aandacht trok het verschijnen van de diplomatieke vertegenwoordigers van Spanje, Zweden, Portugal, Zwitserland en Turkije. Later werd bekend, dat de minister verklaard had, dat de houding van Argentinië de eenheid van 't Amerikaansche front geens zins verbreekt, maar slechts berust op de bij zondere omstandigheden van dn •'-tm-nationale positie van A Engelsche pers. De Times eischt het ingrijpen van de Ge allieerden in Argentinië. De regeering-Rami- rez is autoritair, hetgeen vooral blijkt uit de laatste decreten, waarbij de politieke partijen in Argentinië worden opgeheven. De geheele ontwikkeling is, aldus vervolgt het officieuze Engelsche blad, gevolg van de politiek van 'n „machtswellustige Junta", wiens streven, zoo als het Boliviaansche voorbeeld toont, school maakt en misschien door andere Zuid-Ameri- kaansche landen zou kunnen worden over genomen. Engeland en de V. S. hebben daar om verstandig gedaan door Bolivia nog niet te erkennen. Wat Argentinië betreft, de ont wikkeling in dit land heeft zoo langzamerhand opgehouden een van binnenlandsch belang te zijn. Ramirez c.s. verzetten zich tegen de pan- Amerikaansche politiek door o.a. ostentatief de betrekkingen met de As-mogendheden te handhaven. De militaire junta in Argentinië ondermijnt door zijn vriendschap met Duitsch land de pan-Amerikaansche solididariteit. Thans zet de News Chronicle de perscam pagne tegen de twee Zuid-Amerikaansche lan den voort en eischt eveneens een Geallieerde interventie. Wat daar op het oogenblik ge beurt is in hooge mate verontrustend en niets minder dan de geboorte van een Zuid-Ameri kaansch fascisme, schrijft het blad. Genoemde Zuid-Amerikaansche landen apen bepaalde landen van Europa na en om ook dit fascisme uit de wereld te helpen zullen de noodige offers moeten worden gebracht. De Geallieer den kunnen en mogen niet dulden dat de fascistische gedachte, waartegen de democra tische wereld strijdt, ook in Zuid-Amerika de kop gaat opsteken. zich in naam van zjjn regeering uit voor een „zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen Nederland. België en het herboren Frankrijk". Hij legde zich neer bij het feit, dat er in Oost-Europa een „Russisch blok" zou ont staan, om dit Russische blok vervolgens prae- tisch meteen den oorlog te verklaren, ofwel met een oorlog te bedreigen, door de vorming van een „Atlantisch blok" voor te stellen, het welk zou bestaan uit het „arsenaal Vereenigde Staten en Canada", de „basis Engeland" en een „bolwerk Frankrijk-België-Nederland" voor het geval, „dat er een nieuwe golf van geweld over Europa zou komen." Hieruit blijkt wel dat mr. Van Kleffens tamelijk in Amerikaansch vaarwater verzeild is geraakt. De New York Herald Tribune heeft dan ook aan zijn rede, waarop tot dusverre geen En- gelsch commentaar ter beschikking staat, een hoofdartikel gewijd, waarin wordt getracht het bewijs te leveren, dat mr. Van Kleffens zich volkomen achter het plan der „big four" heeft geschaard en dat het schijnbare verschil tusschen de voornoemde vriendschappelijke samenwerking tusschen Engeland, de Ver. Sta ten, de Sovjet Unie en China en zijn blok vorming, uitsluitend dient te worden ver klaard door het „nuchtere Hpllandsche den ken", dat de min of meer idealistische for muleering voor de praktijk heeft uitgewerkt. BEJAARDE DAME VERMOORD TE HILVERSUM Maandagavond is de 71-jarige mevrouw N. van Campen in haar woning aan de Stein- laan te Hilversum dood gevonden. Zij was om het leven gebracht door het inslaan vam den schedel. De moord werd ontdekt door iemand met wien zij een afspraak had ge maakt en die op herhaald bellen en ook na telefoneeren geen gehoor kreeg. Mevrouw Van C. was goed gesitueerd, zoodat men voor de motieven van den moord in deze richting zoekt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1