I] MUIDEN Wat 1945 op sportgebied bracht. De korfbalsport heeft in het afgeloopen jaar veler aandacht getrokken. Vooral bij de ver- eeniging Watervliet te Velsen-Noord heeft de secretaris het door het boeken van nieuwe leden zeer druk gehad. Eigenaardig was dit verschijnsel, omdat Watervliet betrekkelijk korten tijd geleden gebrek aan krachten had, zoodat het bestuur zich tot het uiterste moest inspannen om aan de competitie te kunnen blijven deelnemen. De belooning voor het vol harden heeft het thans ontvangen. Wat het leden tal betreft heeft het zich waarlijk geen zorgen meer te maken, integendeel. Verheu gend is, dat de jeugd eveneens tot de ver- eeniging wordt aangetrokken. Te Santpoort heeft Sport Vereent zich ver dienstelijk gemaakt. Deze stevige vereeniging liet zich onder meer bij den filmmiddag in het Jeugdhuis te Santpoort van haar goede zijde kennen. Sport Vereent heeft al heel wat jaartjes achter zich, maar lijdt gelukkig niet aan de traditioneele zwakte van den ouder dom. We zijn er van overtuigd, dat Sport Ver eent ook dit jaar meer dan eens de aandacht zal vragen. Het bestuur heeft er naar ge streefd vooral den onderlingen band te ver stevigen en is hierin zeker geslaagd. Is de belangstelling voor korfbal belangrijk toegenomen, hetzelfde mag van hockey wor den gezegd. In dit opzicht denken we natuur lijk direct aan Strawberries. De laatste jaren heeft deze vereeniging herhaaldelijk last van terreinmoeilijkheden gehad en in het afge loopen jaar leken de problemen nog toe te nemen. Het actieve bestuur slaagde er echter in een oplossing te vinden, die van vérstrek kende beteekenis is. Het kreeg de beschikking over de terreinen van Jagtlust te Santpoort en is zich er al spoedig thuis gaan gevoelen. Strawberries heeft heel wat leden geboekt en dan ook talrijke nieuwe elftallen kunnen vor men. Voor dit seizoen begon is er veel bedrij vigheid aan den dag gelegd, zoodat de naam der vereeniging een steeds beteren klank, ook wat de organisatie aangaat, heeft gekregen. Aan honkbal werd ditmaal in de gemeente Velsen weinig of geen aandacht geschonken. De tijdsomstandigheden waren hiervan de oorzaak. Zooals men weet werd er eerder door Strawberries wel voor gewerkt. Te Be verwijk weerde het gelijknamige negental zich zeer verdienstelijk. Ook het athletiekwereldje heeft van de toe nemende belangstelling voor de sport gepro fiteerd. Suomi heeft een druk jaar achter den rug, waarin vele goede resultaten zijn be haald. Deze Velser vereeniging mag zich in het bezit van een flink aantal leden verheu gen. Athletiek is een tak van sport, die allen jongeren kan worden aanbevolen. Het gezeg de „onbekend maakt onbemind" is gelukkig niet meer aan te halen. In Velsen en omgeving is er waarlijk geen reden om te klagen over hetgeen op het gebied van athletiek tot stand wordt gebracht. We denken aan het Bever- wijksche D.E.M., een vereeniging, die op een stevigen grondslag rust en een athletiekafdee- ling heeft, waarop menige club jaloersch kan zijn. Het is niet noodig nog eens in te gaan op de successen, die vorig jaar zijn geboekt. Er wordt nog altijd, zij het achter de scher men, hard gewerkt, hetgeen voor de toe komst het beste belooft. Wielrennen heeft het hier nog niet tot vol doende populariteit kunnen brengen. We zijn er niet geheel van verstoken gebleven, want Velsen-Noord en Beverwijk hebben een aan tal renners in actie kunnen zien. Op dit ter rein is er echter nog heel wat te doen. Waterpolo en wedstrijdzwemmen zijn in de gemeente Velsen tijdelijk lamgelegd. Dat is te betreuren, omdat men op den goeden weg was en er zelfs een traditie was ontstaan, gevormd door het jaarlijksche groote tournooi van V.Z.V. Deze vereeniging heeft vele leden zien verhuizen en toch nog geprobeerd nu en dan activiteit te ontwikkelen. De moeilijk heden bleken echter al te groot te zijn. Wan neer de omstandigheden zich er weer voor leenen zal de schade worden ingehaald! Toch is het aantal zwemliefhebbers weer belangrijk toegenomen. Ook het werk van de R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost heeft nog steeds zijn invloed doen gelden. De directie van het Velserbad heeft er naar gestreefd het diploma-zwemmen steeds meer ingang te doen vinden en is hierin zeker geslaagd. Dank zij het werk van IJmond is ook de belangstelling voor handbal weer toegeno men. Deze Velser vereeniging kent de manier om succesvol te werken. Tenslotte de wan delsportliefhebbers. De beide IJmuider ver- eenigingen hebben de leden zooveel mogelijk bijeen weten te houden, waardoor er weer aan talrijke tochten kon worden deelgeno men. Zoo heeft het sportwereldje in deze ge meente dus een zeer wisselvallig jaar achter den rug, een jaar, dat van de vereenigingen veel heeft geëischt, doch het saamhoorig- heidsgevoel heeft bevorderd. AGENDA Woensdag 5 Jan.: IJMUIDEN Thalia- Theater: Het zeemanskind (film) 7.30 uur. VELSEN: Bioscoop De Pont: Vier vroolijke vagebonden (film) 7.30 uur. BEVERWIJK Luxor-Tlieater: Weensch bloed (operette) 7.15 uur. Donderdag 6 Jan.: IJMUIDEN Thalia- Theater: Het zeemanskind (film) 7.30 uur. VELSEN: Bioscoop De Pont: Geen voorstel ling. BEVERWIJK: Luxor-Theater: Weensch bloed (operette) 7.15 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM. Woensdag 5 Januari. Stadsschouw burg „Gysbreght van Aemstel", 7 uur. Con certgebouw: concert m.m.v. koor, 7.15 uur. Centraal Theater: „Adriaan en Olivier", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Alleen voor dame;?", 7.30 uur. Royal: „Alles of niets", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „De krant komt uit", 7.30 uur. Carré: circus, 2 en 7.15 uur. Donderdag 6 Januari. -Stadsschouw burg: „Gysbreght van Aemstel", 7 uur. Con certgebouw: Pianovoordracht Thelma van Breemen, 7.30 uur. Centraal Theater en overige Theaters: zie Woensdag. Stedelijk Museum: tentoonst. „Wat Aarde bewaarde", 104 uur, dag. geopend. Opgepast voor xwijntjesjagers. Het verhaal wordt eentonigsteeds weer dient er melding van rijwieldiefstallen te worden gemaakt. Er toch kan er niet ge noeg de aandacht op worden gevestigd, aan gezien het publiek nog te dikwijls niet voor zichtig genoeg is. Het aantal zwijntjesjagers is belangrijk toegenomen, nu een fiets met behoorlijke banden zooveel waarde heeft en van elke kans wordt dankbaar gebruik ge maakt. Er wordt wel eens gevraagd hoe men dief stal van een rijwiel moet voorkomen. Het is niet mogelijk een afdoend antwoord te geven. Natuurlijk behoort een fiets afgesloten te zijn, doch dit is geen waarborg voor non acti viteit van de fietsendieven. Het kwaad schuilt vooral in he onbeheerd laten staan van de stalen rossen Men kan echter niet altijd een veilige bergplaats vinden. In ieder geval toone men zich zoo voorzichtig mogelijk elke onachtzaamheid is verkeerd. Men passé ook op voor diefstallen uit schuurtjes e.d. Dezer dagen kwam mej. De B. te Velsen-Noord tot de ontdekking, dat een onbekende een rijwiel uit de schuur achter haar woning aan den Groote Hout- of Ko ningsweg had weggenomen. De politie is van den diefstal in kennis gesteld. Kruimeldieven in actie. Het aantal kleine diefstallen is de laatste jaren toegenomen. Geregeld kan men er be richten over lezen. Men dient natuurlijk voor oogen te houden, dat dit niet alleen in de gemeente Velsen, maar ook elders het geval is. In andere plaatsen hoort men bijvoorbeeld dikwijls van het optreden van lieden, die jassen, mantels en andere kleedingstukken uit vestibules ontvreemden. In deze gemeen te verneemt men er zelden van, doch het ver dient aanbeveling desondanks voqrzichtig te zijn. De kruimeldieven leggen veel brutaliteit aan den dag. Voor een kleine buit hebben zij veel moeite over. Vele Velsenaren zijn hier van reeds de dupe geworden en ondervinden de gevolgen des te meer, daar het over het algemeen niet mogelijk is de gestolen goede ren door andere te vervangen. Men begrijpe, dat voorkomen beter is dan genezen en neme zich daarom voor den kruimeldief in acht Stormvogels. De eerste wedstrijd in het nieuwe jaar heeft Stormvogels in ieder geval weer een winst punt bezorgd een van de vier die de IJmuidenaren momenteel bezitten en daar om is het de moeite waard de ranglijst na te gaan. Met nog zes ontmoetingen (het woord „krachtmetingen" is hier eigenlijk het beste op zijn plaats) staan de blauw-witten onder aan, met een achterstand van niet minder dan vier punten op den eerstvolgenden candidaat. Stormvogels verloor van zijn twaalf wed strijden er negen; er werden slechts negen doelpunten gemaakt, terwijl de tegenstanders 33 maal supces hadden. De negende plaats wordt bezet door H. B. S., die twaalfmaal speelde, viermaal won en achtmaal verloor. Het verschil tusschen de voorhoeden moge blijken uit het feit, dat H.B.S. twintigmaal doel trof. AD.O. speelde eveneens twaalf keer; de Hagenaars boekten vier overwin ningen, twee puntenverdeelingen en zes neder lagen, zoodat zij tien punten hebben. Xerxes behaalde elf punten uit twaalf ontmoetingen. D. W. S. veroverde in dertien wedstrijden twaalf punten. Het heeft geen doel te verzwijgen, dat den IJmuidenaren moeilijke maanden wachten. Daarom is het verheugend, dat het elftal zich niet door de tegenslagen laat ontmoe digen. Jammer is en blijft, dat het schot zoek. is, want andersmaar daarin behoeven we ons niet te verdiepen. Stormvogels zal in ieder geval alles in het werk stellen om stand te houden. Mogen vele supporters hun club- trouw toonen door hun vereeniging waar dit even kan van dienst te zijn. VELSEN WATERVLIET 3—T. H. B. 2 1—5 Ook in deze ontmoeting gaven de cijfers niet de verhouding weer. In het eerste kwar tier waren de Velsenaren overwegend sterker, zoodat algemeen werd gedacht Watervliet de leiding te zien nemen. Echter werden twee doelpunten wegens „loopen" afgekeurd en vrouwe Fortuna was er eveneens niet bij toen enkele goede schoten opnieuw uit de korf wipten. Daarbij ging T.H.B. zich wat meer vrij spelen. Een half uur ongeveer was verloopen toen een T.H.B.-dame haar club de leiding bezorgde (0-1). Zienderoogen zakte het spelpeil der Velsenaren, hetgeen na de hervatting in sterkere mate bleek. Nu had T.H.B. een gemakkelijke opgave en kon de stand zelfs tot 0-5 worden opgevoerd. W. Berghuis redde tenslotte de eer (1-5). Door deze nederlaag heeft Watervliet 3 de mooie kans op het kampioenschap zoo al niet geheel dan toch voorloopig verspeeld. Een tweetal Watervliet-adspiranten-combi- naties speelden een voorwedstrijd, welke in een gelijk spel (1-1) eindigde. SANTPOORT Terrasvogels. De sportvereeniging Terrasvogels heeft in het afgeloopen jaar een veelzijdige activiteit ontplooid en dit was noodig, aangezien de bijzondere omstandigheden hun invloed deden gelden. De vereeniging moest vele leden tijdelijk missen, hetgeen de taak van de elf talcommissie niet gemakkelijk maakte. Ter rasvogels heeft zich echter niet laten ont moedigen en heeft daarvobr in het nieuwe jaar direct een goede belooning gekregen daar D.T.S. te Oud-Karspel de eerste neder laag van dit seizoen werd toegediend. Evenals vorig jaar zal Terras vogels weer geregeld clubbijeenkomsten houden, tijdens welke actueele en leerzame onderwerpen in intiemen kring zullen worden besproken. Tijdens den eerstvolgenden avond zal het onderwerp „Als ik aanvoerder was" worden behandeld. Bovendien organiseeren de be sturen van Terrasvogels en De Terrasvogels Zondag in Zomerlust -sn feestavond voor leden etc., tijdens v het cabaretgezel- schal van Louis Noire. i optreden. Denzelf den dag is er een prettige feestmiddag voor Voor Duitschers ter kennisneming. De Commissaris-Generaal voor de open bare veiligheid en hoogere SS en politie leider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonach tige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aan melding gehouden personen, onder verwij zing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van •aen Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Neder land en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aan gemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor volksduitschers uit de Oostgebie- den. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de weer macht worden opgeroepen. Bij minderjari gen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgrup- pen der N.S.D.A.P.". (get.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Politieke moord te Son. Buurtboerenleider in zijn woning doodgeschoten. Op 23 December, des avonds omstreeks zeven uur is de buurtboerenleider van den Neder- landschen Landstand in Son (N.B.), J. van Eek, door twee onbekend gebleven personen in zijn woning overvallen en neergeschoten. De daders waren binnengedrongen in het vertrek waar de heer Van Eek en zijn echtge- noote aan tafel zaten. Zij trokken een revol ver en losten eenige schoten op den heer Van Eek, die zwaar gewond werd en den volgenden dag in het ziekenhuis te Eindhoven overleed. Het slachtoffer was 45 jaar en vader van 9 kinderen. Toen de twee moordenaars de woonkamer binnendrongen, bevonden zich daar behalve het slachtoffer nog zijn echtgenoote en 3 kin deren van resp. 7, 3 en IV2 jaar. De onbeken den, die naar schatting slechts 18 a 20 jaar oud waren en een zwart masker droegen, riepen „handen omhoog" en losten op hetzelfde oogenblik eenige schoten op den buurtboeren leider, die zwaar gewond ineen zakte. Eenige dagen tevoren hadden twee jongelui van den zelfden leeftijd een bezoek gebracht aan de boerderij van het slachtoffer waar zij voor gaven konijnen te willen koopen. Men ver moedt, dat deze jongens identiek zijn met de daders. GEP. LUIT.-GEN. G. G. BELTMAN OVERLEDEN. Te Vleuten is in den leeftijd van 64 jaar overleden de gep. luitenant-generaal G. C. Beltman. De thans overledene studeerde op de Kon. Mil. Academie te Breda. In 1913 ver liet hij als kapitein den dienst en trad als hoofdingenieur in functie bij den dienst der Publieke Werken te Amsterdam. In 1914 trad hij weer in actieven militairen dienst en werkte mee aan de oprichting van het interneeringskamp te Amersfoort, waar hij tot 1918 verbleef. Daarna was hij tot 1922 verbonden aan het algemeen demobilisa- kamp te Zeist. Inmiddels was hij in 1919 tot majoor en in 1922 tot luitenant-kolonel bevorderd. In 1929 volgde zijn promotie tot kolonel. In 1931 werd kolonel Beltman benoemd tot commandant van het regiment genie troepen, in 1933 tot inspecteur der genie en hoofd van de 5de afdeeling van het De partement van Defensie, in den rang van generaal-majoor, welke functie hij tot 1938 vervulde, waarna hem de rang van luite nant-generaal werd verleend. UTRECHTSCHE MANNELIJKE JEUGD 'S-AVONDS NIET OP STRAAT. Met ingang van 5 Januari is het in de stad Utrecht aan mannelijke personen beneden 20 jaar aan vrouwelijke was het reeds ver boden niet meer toegestaan zich 's avonds na zonsondergang op straat te bevinden. De politiepresident kan van dit verbod ontheffing verleenen Het is voorts niet van toepassing op jongens, die vergezeld worden door een op voeder of die in geval van ernstige ziekte of een ongeval hulp gaan halen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 18 December kwamen er in de provincie Noord-Holland 507'diphtèriegevallen voor: namelijk te Aalsmeer 1, Amsterdam 223, Beverwijk 6, Bloemendaal 5, Haarlem 75, Haarlemmermeer 8. Heemstede 7, Velsen 15 en Zandvoort 1. Het aantal aangegeven roodvonkpatienten bedroeg 245, waarvan 197 te Amsterdam, 2 te Beverwijk, in Haarlem 7, Haarlemmermeer 3, Heemstede 1 en Velsen 1. Er werden slechts 7 gevallen van kinderverlamming gemeld, waarvan 6 patiënten te Amsterdam wonen. de jeugd, waarvan het programma eveneens door Louis Noiret e.s. zal worden verzorgd. Er wordt dus direct weer de noodige activiteit aan den dag gelegd, hetgeen zeker door de leden zal worden gewaardeerd. Voedselvoorziening bij rampen. Langs de telefoonlijnen snelt een alarm- bericht! „Stadswijk zwaar getroffen, hon derden gezinnen dakloos!" Het sein „ramp" wordt gegeven. Zes uur laterworden duizenden liters pap uit gedeeld. Menigeen zal zich al eens hebben afge vraagd waar al dat eten zoo gauw vandaan komt. Onder de instanties die in zoodanig geval gealarmeerd worden, is ook het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening, waarvan de afdeeling „massavoeding" niet alleen het beheer heeft over de ongeveer 170 cen trale keukens in den lande, maar boven dien over twee gemotoriseerde keuken- treinen. Eén daarvan staat voortdurend ge reed en geladen om op het eerste sein uit te rukken. Voor dat daartoe opdracht wordt gegeven, wordt natuurlijk eerst nagegaan of er in de omgeving van de ramp geen centrale keuken is, die voor het benoodigde voedsel kan zorgen. Een verslaggever van het A.N.P. bracht een bezoek aan zulk een keukentrein in vol bedrijf. Deze verving ter plaatse de cen trale keuken, welke aan een revisie werd onderworpen. Na eenig zoeken ontdekte hij een kermisachtig aandoend complex. Knalroode wagens, geverfd in de bekende kleur van brandweer en P.T.T., stonden in carré opgesteld. Daarbovenuit stak een lange smalle schoorsteenpijp en stegen wolken stoom op. Een energie-wagen dreunde en stampte; juist werden de ketels met pap uit den mist van de keuken naar buiten geschoven. Tweede colonne onlangs gereed gekomen. Twee jaar geleden beschikte het Rijks bureau alleen over een tiental veldkeukens, elk met een capaciteit van 300 liter, die achter „trekkers" konden worden gehaakt. Al spoedig voelde men evenwel behoefte aan een keukentrein met grooter capaciteit, die zich onafhankelijk van het spoorweg net over groote afstanden zou kunnen ver plaatsen. Het idee van een auto-keuken- trein werd geboren. Op 1 Mei 1942 was de eerste colonne ge reed. Zij bestond uit twee kookwagens die met neerklapbare laadbakken zoodanig tegen elkaar kunnen worden geplaatst, dat zij één ruimte vormen een spoelwagen, een ketel- en een waterreinigingswagen, die later werden gecombineerd, en een ma gazijn vlagen. De acht kookketels hadden een inhoud van elk 400 liter. In één jaar tijds is in dezen trein een millioen liter' eten bereid. Twee maanden geleden nu is een tweede colonne in bedrijf gesteld, welke uit zeven wagens bestaat en waarbij drie slaapwa gens werden ingedeeld voor de vaste kern van het personeel (een paar koks, monteurs en electriciens). De acht ketels van dezen trein hebben een inhoud van 600 liter elk. Door toepas sing van „stoominjectie", voor de invoering waarvan vooral de heer S. van der Bent van genoemd rijksbureau heeft geijverd, kunnen de maaitijden bovendien in korter tijd bereid worden. Aan de eigenlijke „bombardementsco lonne" wordt nog een omroepwagen mee gegeven voor het bekendmaken per luid spreker van uitdeelposten enz. Energie-wagen en keuken. De energie-wagens van beide treinen zijn zoo ingericht, dat zij zoo noodig onaf hankelijk van krachtcentrales electriciteit, zuiver water en stoom kunnen leveren. Verschillende installaties werden daartoe ingebouwd. Zoo kan electrische stroom worden op gewekt door een op een automotor gekop peld aggregaat* en kan water dat b.v. uit een riviertje opgezogen wordt, volkomen worden gezuiverd, kleurloos en reukloos gemaakt-. De keukenwagens zijn o.a. nog toegerust met een aardappelschilmachine, een groen- tensnijmachine, spoelbakken, voorverwar- mings- en stoominstallaties. Enorme hoe veelheden aardappelen kunnen boven in de wagens worden gestort. De naast elkaar opgestelde wagens vormen een geheel, waarvan de middengang met tentzeil wordt overdekt. Het is een geruststelling te weten, dat de keukentreinen van „Voedselvoorzie ning" dag en nacht klaar staan om door bombardement getroffenen onmiddellijk aan voedsel te helpen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3