NOC EENS DE OLIE. 13. Een week geleden is er, zooals men zich herinneren zal, proces-verbaal opge maakt tegen een drietal directies van olie- fabrieken hier te lande wegens het feit, dat zij minder olie zouden hebben geleverd dan toegezegd was als z.g. Kerstrantsoen. Over het algemeen is deze aangelegenheid in de pers nogal hoog opgenomen en de zaak is in menige courant in krasse termen beoordeeld. Het A.N.P. verstrekt thans een relaas van zijn Delftschen correspondent die in de gelegenheid is gesteld, in een der olie- bedrijven hel vullen der flesschen van nabij te volgen. Zijn verhaal is er op ge richt, duidelijk te maken, dat het vul-pro- cedé, dat in de fabrieken gevolgd wordt, een niveau-vulling is, hetgeen hierop neer komt, dat de toevoer van de olie, waarmede een flesch gevuld wordt ophoudt, zoodra de flesch tot een bepaalde hoogte gevuld is. Aangezien de flesschen niet alle denzelfden inhoud hebben is het onvermijdelijk, dat in de eene flesch meer zal komen dan in de andere. Het is een heel interessante uiteenzetting, die de Delftsche correspondent verstrekt. We leeren er uit, dat de schoongemaakte flesschen op een loopenden band naar de vulmachine gaan en dat daar een vernuftig uitgevonden mechanisme de lucht uit de flesschen zuigt en deze vervolgens met olie vult totdat het bepaalde niveau is bereikt en de toevoer automatisch wordt stopgezet. Alles heel leerzaam. We vernemen ook nog, dat in een uitgeschonken flesch vier tot acht gram olie achterblijft, dat groene fles schen ook wat den inhoud betreft, nogal afwijken van wit-glazen flesschen, dat er tusschen kurk en olie een marge noodig is om te voorkomen, dat bij temperatuurs- verhooging de kurk van ie flesch springt. En ten slotte wordt er op gewezen, dat de kurk van een olieflesch gemakkelijk te ver. wijderen is, „hetgeen weinig garantie biedt tegen diefstal". Hoe erkentelijk men den Delftschen cor respondent. van het A.N.P. ook moge zijn voor zijn instructief betoog, of hij er in geslaagd is, daar de olievlek mee te ver wijderen, is een andere kwestie. Want het is helder als Delftsche slaolie dat zijn heele argumentatie goed beschouwd en weibekeken toch maar weinig van doen heeft met de feiten waar het op aan komt en die zijn: vooreerst, dat duizenden perso nen het hun toegekende rantsoen niet heb ben ontvangen, dat diverse winkeliers ge dupeerd zijn en dat, had de politie, de Prijs- beheersching of welke instantie dan ook, niet ingegrepen, een reusachtig kwantum olie vermoedelijk ergens anders zou zijn terechtgekomen dan in de distribute. De feiten zijn, dat op 19 November het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening een hoeveelheid van 180 gram olie per hoofd der bevolking beschikbaar heeft ge steld en dat de oliefabrieken nalatig zijn gebleven, deze hoeveelheid af te leveren. Best mogelijk, dat de gebruikelijke vul- methode daartoe heeft geleid, maar daar heeft het publiek niets mee te maken. Dat heeft zijn bonnen voor 180 gram olie inge leverd en had recht op de hoeveelheid, die van overheidswege was toegekend. En het geconstateerde tekort van 20 ét 30 gram per flesch moge op zichzelf niet veel zijn, in dezen vet-armen tijd telt niet eéns over drachtelijk gesDroken iedere druppel olie mee. Erger zijn de winkeliers er aan toe. Deze toch hebben de flesschen moeten uit- sehenken en kwamen bijgevolg op iedere flesch te kort. Zes flesschen uitscbenken beteekende dus voor den winkelier, dat hij één rantsoen te voorschijn moest goochelen en er zijn op deze wijze winkeliers geweest, die hun persoonlijke toewijzing er bij heb ben ingeschoten. Over de bestemming van de, laten we zeggen: overgeschoten-olie, hebben we ver leden week iets opgemerkt en nagegaan, tot welke aantrekkelijke hoeveelheden men k.omt als iedere flesch van een partij van tienduizenden stuks 20 30 gram onder wicht vertoont. Hoe het zij, al het water van de zee wascht niet af, dat het Neder- landsche volk duizenden en duizenden kilogrammen olie is te kort gedaan. Daar kan een zoogenaamd technische uiteenzet ting niets aan veranderen, nog minder het argument van losspringende kurken of de bedekte veronderstelling, dat diefstal niet uitgesloten is. Ten zii men wensoht te re- fereeren aan het reeds eerder aangehaalde gezegde, dat over dieven in eigen nering handelt. Verduisteren: van 16.45 tot 8,45 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemsteiïe. De JS^utriuriusche Spoorwegen zijn er thans toe overgegaan om op verschillen de trajecipn conductrices in dienst te stellen. Twee conductrices vertellen elkander haar ervaring van de eerste reis. (C.N.F./Kuiper Pax c) UITSPRAKEN HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde een drietal rijwieldieven. De 21-jarige J. T. C. te Beverwijk kreeg 2 jaar (eisch 3 jaar), de 26-jarige Beverwijker J. J. v. Z. zal eveneens 2 jaren binnen de gevan genismuren moeten doorbrengen (eisch 3 jaar) en de losse arbeider L. C. te Over- veen werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf (eisch 1 jaar en 6 maanden). HET NOORD-HOLLANDSCH TOONEEL. Zaterdagavond geeft het Noord-Hol- landsch Tooneel een voorstelling van het blijspel „Een publiek geheim". De op brengst van deze voorstelling komt geheel ten goede van Frontzorg, Zondagmiddag wordt een opvoering ge geven van „Westerman en Zoon". Zondag avond wordt opnieuw „Een publiek ge heim" gegeven. Alle voorstellingen worden in den Stadsschouwburg gegeven. PRIJSVRAAG TEYLERS GENOOTSCHAP. Het Teylers Genootschap heeft besloten om voor het jaar 1944 een prijsvraag uit te schrij ven. Er wordt verlangd: een bundel muziek stukken, waarvan niet minder dan twee en niet meer dan vier geschreven zijn in elk der tien toongeslachten van den derden graad, die kunnen worden samengesteld uit zuivere kwinten, zuivere groote tertsen en zuivere harmonische zevenden. De muziek stukken mogen niet korter dan vijftien, niet langer dan honderdvijftig seconden duren en zij moeten op het in Teylers Stichting ge plaatste orgel der Geluidstichting gespeeld kunnen worden. Antwoorden moeten vóór 1 Januari 1945 worden ingezonden. Voor het beste antwoord wordt 400.beschikbaar gesteld. KORT NIEUWS De Helmondsche politie is een knoeierij met melkbonnen op het spoor gekomen, waar in een groot aantal personen betrokken bleek te zijn. De twee hoofddaders, de melkventers G. v. d. R. en A. van S. maakten er een ge woonte van iederen dag bij collega-venters melkbonnen op te koopen. Deze bonnen wer den naar Rotterdam gebracht en daar duur verhandeld. Tot nu toe is tegen een twaalftal venters proces-verbaal opgemaakt. De twee hoofdschuldigen zijn in arrest gesteld. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van diefstallen bij de Gel- dersche Tramv/egen. Drie employé's, de 23- jarige klerk D„ de 18-jarige besteller D. en de 18-jarige leerling-klerk L., allen uit Ter- borg, hebben op verschillende tijdstippen diefstallen ten nadeele van de G. T. M. ge pleegd. De eerste twee zijn veroordeeld tot anderhalf jaar en de derde tot vier maanden gevangenisstraf. De 51-jarige hulparbeider bij de Neder- landsche Spoorwegen, A. van Driel, wonende te Rotterdam, keerde van werkzaamheden aan een in de buurt gelegen baanvak naar huis terug. Hij ging op de rails loopen zonder er acht op te slaan, dat achter hem een electri- sche trein naderde, v. D. liep vermoedelijk zóó in gedachten, dat hij de signalen van den trein niet hoorde, met het gevolg, dat hij door den trein werd meegesleurd. In hopeloozen toe stand is de man naar een ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst was hij reeds overleden. Te Bussum was de 64-jarige mevrouw T. B., bezig met het ophangen van de wasch op zolder. Plotseling brak de drooglijn, de oude dame struikelde hierover en viel voorover de trap af. Zij was op slag dood. Op de Zuidparklaan in Den Haag is de 59-jarige mevr. H. J. M. B.R., vermoede lijk doordat zij van de rijdende tram stapte, overreden en op slag gedood. Te Sint Laurens is van den uit 1721 da- teerende korenmolen „De Hoop" het bovenge deelte totaal uitgebrand. De brand is vermoe delijk te wijten aan het warmloopen van een as. De Maastrichtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den arbeider H. uit Brunssum en den woonwagenbewoner Th. L. uit Amstenrade. Zij hadden zich schul dig gemaakt aan een inbraak in het kasteel te Amstenrade, waar ze een koffer en een tasch met juweelen van groote waarde ringen, broches, kettingen, horloges, diadeem, spelden van goud en platina en bezet met edelsteenen hadden weggenomen. De juweelen en sieraden vertegenwoordig den een waarde van 140.000.Bovendien was er nog voor ongeveer 4000.— aan geld weggehaald. De rechtbank veroordeelde F. J. H. tot drie jaar en Th. L. tot drie en een half jaar. ECONOMISCHE RECHTER Een groentenkwestie. De 36-jarige Haarlemsche koopman M. J. Reijnders werd op 8 Juli van het vorig jaar te Beverwijk door controleurs van den C.C.D. aangehouden, terwijl hij vier kisten met totaal 50 kilogram doppers vervoerde. Het bleek, dat de 23-jarige Beverwijksche tuinder O. de Ruijter hem deze groente had gegeven om ze naar de veiling te bren gen. Het tweetal had zich voor den Haar- lemschen economischen rechter te verant woorden. R. had reeds vijf veroordeelingen voor dergelijke feiten achter den rug. Bei den hoorden een boete van ƒ10 tegen zich eischen, waarna zij tot het betalen van 5 werden veroordeeld. Distributie-ambtenaar veroordeeld. De Beverwijksche distributie-ambtenaar N. Rampen had een inlegvel van een stam kaart en bonnen voorhanden gehad en was Woensdagmiddag voor den Haarlemschen economischen rechter gedagvaard. In ver band met dit speciale delict eischte de officier ondanks het uitgebrachte rapport, dat gunstig luidde, een gevangenisstraf van een maand. Daar de gezondheidstoestand van den verdachte, die thans te Zeist woont, niet bevredigend genoemd kon worden, werd hij veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. Clandestiene slachtingen. De Haarlemsche slagersknecht A. A. J. Tack, oud 29 jaar,' had op 23 November een schaap en een bok geslacht, en moest Woensdagmiddag voor den Economischen rechter verschijnen. Zijn straf luidde: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden en drie weken en inbeslag name van het gestolene. De slager J. W. Busman te Vogelenzang had zich eveneens aan een dergelijk feit schuldig gemaakt. Dank zij het gunstige rapport werd hij veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met toepassing der gratie-clausule. De Vogelenzangsche kap per J. C. M. Genzer was hierbij zijdelings betrokken. Zijn straf bedroeg ƒ100 boete of 30 dagen hechtenis. HERDENKING VOORTBESTAAN DER CHR. GEREF. GEMEENTE. Op 13 December 1943 was het vijftig jaar geleden dat de Chr. Gereformeerde Ge meente van Haarlem zich weer .als zelf standige kerk openbaarde. Dit feit is Dins dagavond in een druk bezochte samen komst in de Raakskerk herdacht geworden. Onder de aanwezigen was onder meer mevrouw de weduwe Ds. Bijleveld, die dooi den eersten spreker Ds. P. J. Laman werd verwelkomd. Ds. Laman gaf vervolgens een overzicht van de geschiedenis der Kerk. Hij herin nerde daarbij er aan hoe onder leiding van Ds.. J. Schotel op 13 December 1893 de ge meente te Haarlem opnieuw tot openbaring is gekomen. Haar eerste ouderlingen waren de heeren P. C. Tavenier en P. Vogel, haar eerste diakenen de heeren M. Bos en Joh. Schotel Jr. De gemeente telde toen 56 leden. Thans is zij tot 1250 zielen gestegen. Nadat de gemeente eerst in een gebouw in de Ridderstraat had vergaderd, werd 29 September 1895 haar eerste kerkgebouw in de Zuiderstraat in gebruik genomen. Toen dit door toeneming van ledental te klein was geworden, verrees aan de Raaks in 1913 het thans nog in gebruik zijnde kerkgebouw. In 1925 kwam in de Flores- straat een tweede kerkgebouw. Met groote dankbaarheid herdacht spr. den gezegenden arbeid van de predikanten der gemeente Ds. Schotel, Ds. Van der Vegte, Ds. Geels en Ds. Bijleveld. Moge, zoo zeide spr. ten slotte, in deze gemeente de waarachtige geestelijke verdieping ge continueerd worden. Prof. de Bruin, oud-hoogleeraar aan de Theologische School te Apeldoorn, sprak een herdenkingswoord naar aanleiding van Psalm 48 vers 10. Hij gewaagde van de weldaden des Heeren aan de gemeente be wezen en herdacht vervolgens in het bij zonder het werk van ds. Schotel, dat ér zooveel toe heeft bijgedragen dat de ge meente weder tot openbaring is gekomen. Prof. J. W. Geels uit Apeldoorn diepte her inneringen op uit den tijd van 1911 tot 1921, toen hij de gemeente van Haarlem als her der en leeraar heeft gediend. Hij verklaar de daarbij hoe hij hier met vreugde heeft gearbeid. Ds. D. Henstra, predikant in Haarlem- Noord, getuigde hoe men ook daar in deze herdenking hartelijk medeleeft. Verder stond hij in het bijzonder stil bij den arbeid van wijlen ds. W. Bijleveld, die rijk ge zegend is geweest. Namens de classis Haar lem sprak ds. Geels uit Aalsmeer, die deed opmerken hoe de Haarlemsche gemeente in de classis een beteekenisvolle plaats inneemt. Spr. sprak den wensch uit, dat in deze gemeente het licht des Evangelies rijk moge blijven schijnen. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 7 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gedrg Freundorfer-marscheh. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vlot och- tendspel. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Vroolijke ochtendklanken. (Van 8.458.50 voor de Huisvrouw). 9.00 Het Groote Omroeporkest. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Ork. Francis Keth. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang, piano en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt13.05 Ork. Malando. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Cello en piano. 16.00 Filmprogramma. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Uit het Rijk der Operette. 18.00 BNO: De jorda- ner vertelt over sociale nooden. 18.05 Het Stede lijk Orkest van Maastricht. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 10.000 Zwarte schijven. 19.45 De sociale voorman. 20.00 De Allemansgading. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.15 Concert en soliste. 23.15 24.00 Liefdeswei en -wee. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Ork. Will Glahé. 17.30 Dansork. Dick Wille- brandts, 18.00 Zweedsoh programma. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de kleu ters. 19.20 Verkorte opera Don Pasquale. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Symphonisch avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, be richten. Uitkeeringen aan gemeenten. In de Staatscourant nr. 253, welke 30 De cember verscheen, is de lijst uitkeeringen van het Gemeentefonds opgenomen. Deze be- j dragen zijn voor Haarlem f 1.205.449.05, Aalsmeer f 71.634.10, A'dam f 10.517.676,84, Assendelft f 46.108.63, Bennebroek f 11.131.78, Beverwijk f 209.041.44. Bloe- mendaal f 16.576.45, Haarlemmerliede en Spaarnwoude f 12.989.83, Haarlemmermeer f 245.768,74, Heemstede f 41.278.06, Velsen I f 322.148,83 en Zandvoort f 46.470.55. NEGENTIENDE-EEUWSCHE SCHILDER KUNST IN HOLLAND EN BELGIë. Dit onderwerp, behoorend tot de kunstge schiedeniscyclus, werd Woensdagavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann door I den heer Piet Nieuwdorp besproken. De heer Nieuwdorp ging daarbij in de eerste plaats de ontwikkeling na, die de schilderkunst in Hol- land en België in genoemde eeuw gevolgd heeft, waarbij hij er op wees, dat aanvanke- lijk een sterke invloed der 17de eeuwsche meesters te constateeren valt, terwijl later, mede onder invloed der Fransche schilders, een „terugkeer" tot de natuur merkbaar is. Bij de bespreking der Belgische schilders liet i spreker uitkomen hoezeer de kunst van den Franschen historieschilder David hier van in- vloed is geweest. Als belangrijke schilder van historische onderwerpen noemde spr. Gustave Wappers, ook wel „de Belgische Pieneman" 4 genaamd. Een nieuwe richting gaf Henri de Braeckeleer aan. Hij was de kunstenaar, die het licht tot zijn recht deed komen. Van veel I beteekenis was omstreeks de helft der 19de eeuw de invloed van Courbet. Alfred Stevens I was een der bekendste schilders, die in den trant van Courbet gewerkt heeft. Spreker kwam vervolgens tot het werk der Fransche impressionisten, van wie hij in het bijzonder Félicien Rops, den beroemden etser, noemde. I De Hollandsche schilderkunst besprak de heer Nieuwdorp bij een uitgebreide serie 1 lichtbeelden. Men zag o.a. het werk van de I romantici Ary Prins, B. C. Koekkoek, Piene- man en Schelfhout en vele afbeeldingen van schilderijen der Hollandsche impressionnisten, zooals Anton Mauve, de Marissen, Albert Neu- j huys, Mesdag, Bosboom, Roelofs, Th. de Bock, Breitner, Bastert en Jongkind. In het bijzon- I der bij de landschapschilders gaf spreker aan, dat deze kunstenares „iets te vertellen" had den. Eenigszins uitvoerig ging de heer Nieuw dorp tenslotte in op de figuur van Vincent van Gogh, in wiens werken de drang tot het her scheppen van het licht een voorname factor was. Vermeld zij nog, dat de volgende maand een nieuwe cyclus kunstgeschiedenis begint. Voetbal Wedstrijdprogramma. De Ned. Voetbalbond stelde voor Zondag de volgende wedstrijden vast: District 1: Hermes Volewijckers; ADO-Sparta; Xerxes-Stormvogels- HBS—EDO; DWSDFC. District 2: Haarlem—BI. I Wit; Emma—'t Gooi; VSV—VUC; RFC—DHC; g AjaxFeijenoord. Derde klas: SchotenBloemen- daal HelderTYBB; TerrasvogelsZandvoort; DTS—Halfweg; HFC—Kinheim. In de afdeeling Haarlem van den NVB wor- den gespeeld: afd. IA: DEKKennemers 3; B SpaarndamO. G. 2; Beverwijk 2RCH 4; Con cordiaStormvogels 3; EDO 3DSK; afd. 1 B: NASKinheim 2; VSV 3Droste; Schoten 2 Geel Wit; OIV^-EDO 4. Het programma van den Nederlandschen Korf- balbond luidt als volgt: a Eerste klasse: SVK-DED; Swift—Oosterkwar- I tier; WesterkwartierRohda; ArchipelKoog Zaandijk. 9 Tweede klasse B: LutoSportief; Nieuwendam Groen Geel; OosterparkZKV; Amsterdam Zuid Sport Vereent. A Tweede klasse C: DTV 2Swift 2; Koog Zaan- dijk 2Westerkwartier 2; Blauw Wit 2Archi pel 2; DED 2Oosterkwartier 2. 0 Derde klasse E: FortunaTHB; LandlustWa- g tervliet. Voor de afdeeling „Haarlem" van den Neder- f landschen Korfbalbond zijn vastgesteld: |{j Eerste klasse: Oosterkwartier 3Haarlem 2. Tweede klasse: Nieuw Flora 2Animo Ready 2; Aurora 2Oosthoek 2. Derde klasse: Sport Vereent 3THB 3; Oos- terkwartier 4Watervliet 5; Watervliet 6i Aurora 4. PEC SPEELT WEER. Naar wij vernemen zijn thans alle moeilijkheden, welke tegen het spelen van de eersteklasser PEC uit Zwolle be stonden uit den weg geruimd. Zondag zal men dus na een langdurige onderbreking wederom uitkomen in de competitie van den NVB en in Apeldoorn de gast zijn van AGOVV. WALHAIN WEER AANVOERDER. De aan voerder van HBS, Walhain, was het recht ont zegd als aanvoerder op te treden tot het einde van dit seizoen zulks naar aanleiding van zijn optreden na den wedstrijd SpartaHBS. De com missie van beroep van den NVB heeft thans dit verbod ingetrokken. Schaken NIEUWJAARSTOURNOOI H. O. S. C. Dins dag werd het schaaktournooi van de Hoogoven Schaakclub voortgezet. In de tweede ronde van eeregroep a won Van Scheltinga wederom, nu van ir. Van Steenis. Van der Tol behield zijn goeden vorm en versloeg Vlagsma in 27 zetten. De Friesche kampioen Kramer verloor van Koo- men, terwijl Cortlever, hoewel in een iets betere stelling, niet van Wolthuis kon winnen, maar met remise genoegen moest nemen. Ine de b-achtkamp gaf de jeugd den toon aan, zooals de uitslagen weergeven. Van den Berg mr. Roose 10, CroesMulder van Leens Dijk stra 1—0, mr. Leembruggen—Visser 0—1. Henne- berge—Been Vr—V*.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2