Nederland en de Geallieerden Mr. van Klef fens aan Amerikaansche zijde. Tegenstellingen in de Engelsche en Amerikaansche opvatting omtrent de verdeeling van Europa bij een Geallieerde overwinning. Er bestaat in het Geallieerde kamp sinds jaar en dag een merkwaardige tegenstelling tusschen de appreciatie van de ongetwijfeld enorme krachts ontplooiing van het roode leger en de waardeering van een Sovjet-Unie, die' eventueel zegevierend uit den strijd komt, als een der machtigste onder de groote mogendheden aanspraak zou willen maken op een beslissende stem in de leiding van het na-oorlogsche wereldbestel. Zoo is het ook op het oogenblik weer in teressant gade te slaan hoe zoowel de En gelsche als de Amerikaansche bladen hun eerste pagina vullen met sensationeele op schriften over den opmarsch der Sovjets, die „op eenige punten de vroegere Poolsch- Russische grens overschreden hebben" en met huichelende artikelen over het feit, dat het roode leger nu nog „slechts" 600 km van de Duitsche, nog „slechts" 400 km van de Hongaarsche en nog „slechts" 200 km van de Roemeensche grens staat. Diezelfde bladen echter houden zij het ook niet op de eerste pagina uit voerige beschouwingen over hetgeen Sta lin eigenlijk met Europa zou willen be ginnen als net roode leger werkelijk tot in het hart van Europa zou doordringen. Engelsche meening. In Engeland is de tegenstelling tusschen de openbare meening en de officieele op vatting nog hét kleinst. Het lijkt onjuist dit zoo te verklaren, dat Churchill ce disci pline beter weet te handhaven dan Roo sevelt. Het ziet er integendeel naar uit, dat in het algemeen de Engelsche couranten en andere ertolkers der Engelsche openbare meening er van overtuigd zijn, dat Enge land voor de Sovjet-Unie niet werkelijk bevreesd behoeft te zijn, wanneer het eenerzijds met Stalin „fair play" speelt en hem de vrije han: laat in de Oost- en Zuid- Oost-Europeesche gebieden, die hij als de natuurlijke invloedsfeer der Sovjet-Unie beschouwt, en er anderzijds voor zorgt, dat het door bepaalde combinaties sterk ge noeg blijkt om eventueel zijn woord kracht bij te zetten, m.a.w.: het lijdt geen twijfel of er bestaat in Engeland een meerder heid, die gelooft aan een nieuwe „balance of powers", waarbij Engeland op het con tinent geen anderen tegenstander heeft dan Rusland, dat het in laatste instantie onder alle omstandigheden in bedwang heeft te houden, met een aantal Europeesche lan den op den voorgrond en China en Amerika op den achtergrond. Amerikaansche zienswijze. In dc Vereenigde Staten denkt men over deze problemen heel anders. Vooropgesteld zij natuurlijk, dat een zeer groot deel van de Amerikaansche openbare meening zich van de toekomst van Europa niet zoo heel veel aantrekt. Een geraffineerde propaganda van vele jaren heeft er toe geleid, dat zoowel volgens Engelsche als Amerikaansche bron nen de haat tegen het nationaal-socialistische Duitschland in de Vereenigde Staten nog veel grooter is dan in Engeland. De gemid delde Amerikaan wil daarom koste wat kost dat Duitschland verslagen wordt. Maar verder gaat de oorlog voor de breede massa uitsluitend tegen Japan, dat men uit alle veroverde gebieden wil verdrijven en dat de „man in the street" zelfs het liefst in een mandaat of gouvernement-generaal zou willen zien veranderd. Het denkend deel van het Amerikaansche volk dat mank gaat aan imperialistische ten denties, welke men in deze kringen zelf soms als een reactie op de vroegere tot in het absurde toe volgehouden isolationistische aspiraties tracht te verklaren, ziet in Rus land eigenlijk thans reeds den tegenstander van morgen, omdat óf Engeland in Europa of in het Naburige Oosten, óf Amerika zelf er in het Verre Oosten in botsing mee moet komen. De voormalige vice-president der Ver eenigde Staten, Wallace, heeft indertijd reeds gewaarschuwd voor het gevaar van een „derden wereldoorlog", waarbij hij ronduit de Sovjet-Unie als de vermoedelijke tegenstand ster van Engeland en Amerika noemde. Op het oogenblik is het „enfant terrible" van den Senaat, Johnson, die door een scherp artikel in de „Rockey Mountain News" groot opzien heeft gebaard. Johnson, die ondanks zijn voor den Europeaan onbegrijpelijke los lippigheid en naiveteit in de Ver. Staten groote populariteit geniet en sterk tegen het communisme is, profeteert, dat het na-oorlog sche Europa er als volgt uit zal zien. De Sovjet Unie zal de Oostzeestaten, het Noordelijk deel van den Balkan, Polen, Tsjecho-Slowakije, Duitschland en Frankrijk beheerschen. Engeland zal Nederland en België met inbegrip van Belgisch Congo en de staten rond de Middellandsehe Zee beheerschen. „Dat Johnson niet over Nederlandsch Oost Indië spreekt, vindt zijn verklaring in het aanvallend en verdedigend verdrag dat gelijk bekend tusschen Enge land. de Ver. Staten, Australië, Nieuw- Zeeland en de uitgeweken Nederlandsche regeering is gesloten." Met zijn gewone venijnigheid besloot Johnson: „Engeland zal zich voor de weer- galooze taak zien gesteld, het communisme Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede. Haagseli Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. in zijn invloedsfeer op leven en dood te be strijden en terzelfder tijd met Stalin samen te werken." In dit licht bezien is het begrijpelijk, dat de rede, die de Zuid-Afrikaansche minister president Smuts in November j.l. te Londen heeft gehouden, in de Vereenigde Staten wei nig weerklank heeft gevonden. Zooals men zich herinnert, stelde Smuts zich op het stand punt dat na den oorlog niet alleen Duitsch land en Italië, maar tenminste voor langen tijd ook Frankrijk uit de rij der groote mo gendheden zou treden. Opdat Engeland nu tegenover de Sovjet Unie en de Ver. Staten niet al te zeer in het nadeel zou komen, stelde hij voor, dat Nederland en België zich zouden vereenigen vermoedelijk bedoelde hij ook nog, dat beide landen met een deel van Duitschland zouden worden uitgebreid en dat de aldus hereenigde Nederlanden dan een blok zouden vormen met het Vereenigde Koninkrijk. Mr. Van Kleffens De eerste reactie op Smuts' rede vormden twee ingezonden stukken in de Times, afkom stig van een Belgischen ambtenaar en van een afdeelingsleider van het Nederlandsche ministerie van koloniën te Londen. Beiden lieten echter de kwestie der hereenigde Neder landen buiten beschouwing, evenals die van een vorming van een blok met Engeland, doch protesteerden alleen maar tegen de bewering van Smuts, dat „la grande nation" ten min ste voor langen tijd uit de rij der groote mo gendheden zou treden. Blijkens de Volk. Beobachter heeft thans de minister van buitenlandsche zaken der uitge weken Nederlandsche regeering, Van Klef fens, de rede van Smuts uitvoerig beantwoord. Merkwaardigerwijze stelde mr. Van Klef fens zich in rechtstreekschc tegenspraak met dc algemeen geldende Engelsche opvatting en wees hü ook het voorstel van Smuts betref fende een hereeniging der Nederlanden vier kant van de hand. In plaats daarvan sprak hjj zich in naam van zijn regecring uit voor een „zoo nauw mogeiyke samenwerking tusschen Nederland, België en het herboren Frankrijk Hij legde zich neer bij het feit, dat er in Oost-Europa een „Russisch blok" zou ont staan, om dit Russische blok vervolgens prac- tisch meteen den oorlog te verklaren, ofwel met een oorlog te bedreigen, door de vorming van een „Atlantisch blok" voor te stellen, het welk zou bestaan uit het „arsenaal Vereenigde Staten en Canada", de „basis Engeland" en een „bolwerk Frankrijk-België-Nederland" voor het geval, „dat er een nieuwe golf van geweld over Europa zou komen." Hieruit blijkt wel dat mr. Van Kleffens tamelijk in Amerikaansch vaarwater verzeild is geraakt. De New York Herald Tribune heeft dan ook aan zijn rede, waarop tot dusverre geen En gelsch commentaar ter beschikking staat, een hoofdartikel gewijd, waarin wordt getracht het bewijs te leveren, dat mr. Van Kleffens zich volkomen achter het plan der „big four" heeft geschaard en dat het schijnbare verschil tusschen de voornoemde vriendschappelijke samenwerking tusschen Engeland, de Ver. Sta ten, de Sovjet Unie en China en zijn blok vorming, uitsluitend dient te worden ver klaard door het „nuchtere Hollandsche den ken", dat de min of meer idealistische foh- muleering voor de praktijk heeft uitgewerkt. De Nederlandsche Spoorwegen zijn er thans toe overgegaan om op verschillen de trajecf|?n conductrices in dienst te stellen. Twee conductrices vertellen elkander haar ervaring van de eerste reis. (C.N.F./Kuiper Pax c) DR HEER E. VOX BRUCKEN FOCK OVERLEDEN Te Aerdenhout is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer E. von Brucken Fock, kolonel der genie b. d. In alle stilte is zijn stoffelijk overschot heden op de aOge- meene begraafplaats te Heemstede ter aar de besteld. OOK IN ALKMAAR GEEN JEUGDIGE PERSONEN 'S AVONDS OP STRAAT Ook de burgemeester van Alkmaar heeft bepaald, dat jeugdige personen beneden den leeftijd van 20 jaar zich 's avonds na zons ondergang niet op straat mogéÜ bevinden, tenzij zij in gezelschap zijn van een opvoe der, of in het bezit zijn van een schriftelijke ontheffing welke door den burgemeester is afgegeven. ECONOMISCHE RECHTER Een groentenkwestic. De 36-jarige Haarlemsche koopman M. J. Reijnders werd op 8 Juli van het vorig jaar te Beverwijk door controleurs van der. C.C.D. aangehouden, terwijl hij vier kisten met totaal 50 kilogram doppers vervoerde. Het bleek, dat de 23-jarige Beverwijksche tuinder O. de Ruijter hem deze groente had gegeven om ze naar de veiling te bren gen. Het tweetal had zich voor den Haar- lemschen economischen rechter te verant woorden. R. had reeds vijf veroordeelingen voor dergelijke feiten achter den rug. Bei den hoorden een boete van ƒ10 tegen zich eischen, waarna zij tot het betalen van ƒ5 werden veroordeeld. Bonnen vervalscht. Woensdag had zich de 47-jarige J. Haaijer te Velsen voor den Haarlemschen economischen rechter te verantwoorden ter zake het vervalschen van enkele distribu tiebonnen. Zij werd conform den eisch ver oordeeld tot een geldboete van ƒ50 of 10 dagen hechtenis. Er was een koe geslacht. In de schuur van den 49-jarigen tuin der J. H. Knaap te Beverwijk werd op 19 Augustus een flinke hoeveelheid vleesch aangetroffen. Het was duidelijk, dat hier clandestiene slachters aan het werk waren geweest en het onderzoek wees dan ook weldra uit, dat de 28-jarige G. van Meurs en de 32-jarige G. Grapendaal, arbeiders te Beverwijk, hun assistentie hadden ver leend. Woensdagmiddag verscheen het Be verwijksche trio voor den Haarlemschen economischen rechter. K. verklaarde niets van de clandestiene slachting af te weten en hij zou slechts toestemming hebben ge geven om de koe in zijn schuur te stallen. Het rapport, dat over hem was uitgebracht luidde gunstig, zoodat hij slechts een geld boete van ƒ100 of 30 dagen hechtenis; als mede een ernstige waarschuwing kreeg. G. v. M. werd evenals G. G. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Distributie-ambtenaar veroordeeld. De Beverwijksche distributie-ambtenaar N. Rampen had een inlegvel van een stam kaart en bonnen voorhanden gehad en was Woensdagmiddag voor den Haarlemschen economischen rechter gedagvaard. In ver band met dit speciale delict eischte de officier ondanks het uitgebrachte rapport, dat gunstig luidde, een gevangenisstraf van een maand. Daar de gezondheidstoestand van den verdachte, die thans te Zeist woont, niet bevredigend genoemd kon worden, werd hij veroordeeld 'tot twee weken ge vangenisstraf. Clandestiene slachtingen. De Haarlemsche slagersknecht A. A. J. Tack, oud 29 jaar, had op 23 November een schaap en een bok geslacht, en moest Woensdagmiddag voor den Economischen rechter verschijnen. Zijn straf luidde: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden en drie weken en inbeslag name van het gestolene. De slager J. W. Busman te Vogelenzang had zich eveneens aan een dergelijk feit schuldig gemaakt. Dank zij het gunstige rapport werd hij veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met toepassing der gratie-clausule. De Vogelenzangsche kap per J. C. M. Genzer was hierbij zijdelings betrokken. Zijn straf bedroeg ƒ100 boete of 30 dagen hechtenis. KORT NIEUWS De Helmondsche politie is een knoeierij met melkbonnen op het spoor gekomen, waar in een groot aantal personen betrokken bleek te zijn. De twee hoofddaders, de melkventers G. v. d. R. en A. van S. maakten er een ge woonte van iederen dag Bij collega-venters melkbonnen op te koopen. Deze bonnen wer den naar Rotterdam gebracht en daar duur verhandeld. Tot nu toe is tegen een twaalftal venters proces-verbaal opgemaakt. De twee hoofdschuldigen zijn in arrest gesteld. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van diefstallen bij de Gel- dersche Tramwegen. Drie employé's, de 23- jarijkï klerk D., de 18-jarige besteller D. en de 18-jarige leerling-klerk L., allen uit Ter- borg, hebben op verschillende tijdstippen diefstallen ten nadeele van de G. T. M. ge pleegd. De eerste twee zijn veroordeeld tot anderhalf jaar en de derde tot vier maanden gevangenisstraf. De 51-jarige hulparbeider bij de Neder landsche Spoorwegen, A. van Driel, wonende te Rotterdam, keerde van werkzaamheden aan een in de buurt gelegen baanvak naar huis terug. Hij ging op de rails loopen zonder er acht op te slaan, dat achter hem een electri- sche trein naderde, v. D. liep vermoedelijk zóó in gedachten, dat hij de signalen van den trein niet hoorde, met het gevolg, dat hij door den trein werd meegesleurd. In hopeloozen toe stand is de man naar een ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst was hij reeds overleden. Te Bussum was de 64-jarige mevrouw T. B., bezig met het ophangen van de wasch op zolder. Plotseling brak de drooglijn, de oude dame struikelde hierover en viel voorover de trap af. Zij was op slag dood. Op de Zuidparklaan in Den Haag is de 59-jarige mevr. H. J. M. B.R., vermoede lijk doordat zij van de rijdende tram stapte, overreden en op slag gedood. Te Sint Laurens is van den uit 1721 da- teerende korenmoleh „De Hoop" het bovenge deelte totaal uitgebrand. De brand is vermoe delijk te wijten aan het warmloopen van een as. De Maastrichtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den arbeider H. uit Brunssum en den woonwagenbewoner Th. L. uit Amstenrade. Zij hadden zich schul dig gemaakt aan een inbraak in het kasteel te Amstenrade, waar ze een koffer en een tasch met juweelen van groote waarde ringen, broches, kettingen, horloges, diadeem, spelden van goud en platina en bezet met edelsteenen hadden weggenomen. De juweelen en sieraden vertegenwoordig den een waarde van 140.000.Bovendien was er nog voor ongeveer 4000.aan geld weggehaald. De rechtbank veroordeelde F. J. H. tot drie jaar en Th. L. tot drie en een half Gaas- Uitkeeringen aan gemeenten. In de Staatscourant nr. 25 3, welke 30 De cember verscheen, is de lijst uitkeeringen van het Gemeentefonds opgenomen. Deze be dragen zijn voor Haarlem f 1.2 05.449.05, Aalsmeer f 71.634.1 0, A'dam f 10.517.676,84, Assendelft f 46.108.63, Bennebroek f 11.181.78, Beverwijk f 209.041.44. Bloe- mendaal f 16.576.45, Haarlemmerliede en Spaarnwoude f 12.989.83, Haarlemmermeer f 245.768,74. Heemstede f 41.278.06, Velsen f 322.148,83 en Zandvoort f 46.470.55. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters D en F. NEGENTIENDE-EEUWSCHE SCHILDER KUNST IN HOLLAND EN BELGIë. Dit onderwerp, behoorend tot de kunstge schiedeniscyclus, werd Woensdagavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann door den heer Piet Nieuwdorp besproken. De heer Nieuwdorp ging daarbij in de eerste plaats de ontwikkeling na, die de schilderkunst in Hol land en België in genoemde eeuw gevolgd heeft, waarbij hij er op wees, dat aanvanke lijk een sterke invloed der 17de eeuwsche meesters te constateeren valt, terwijl later, mede onder invloed der Fransche schilders, een „terugkeer" tot de natuur merkbaar is. Bij de bespreking der Belgische schilders liet spreker uitkomen hoezeer de kunst van den Franschen historieschilder David hier van in vloed is geweest. Als belangrijke schilder van historische onderwerpen noemde spr. Gustave Wappers, ook wel „de Belgische Pieneman" genaamd. Een nieuwe richting gaf Henri de Braeckeleer aan. Hij was de kunstenaar, die het licht tot zijn recht deed komen. Van veel beteekenis was omstreeks de helft der 19de eeuw de invloed van Courbet. Alfred Stevens was een der bekendste schilders, die in den trant van Courbet gewerkt heeft. Spreker kwam vervolgens tot het werk der Fransche impressionisten, van wie hij in het bijzonder Félicien Rops, den beroemden etser, noemde. De Hollandsche schilderkunst besprak de heer Nieuwdorp bij een uitgebreide serie lichtbeelden. Men zag o.a. het werk van de romantici Ary Prins, B. C. Koekkoek, Piene man en Schelfhout en vele afbeeldingen van schilderijen der Hollandsche impressionnisten, zooals Anton Mauve, de Marissen, Albert Neu- huys, Mesdag, Bosboom, Roelofs, Th. de Bock, Breitner, Bastert en Jongkind. In het bijzon der bij de landschapschilders gaf spreker aan, dat deze kunstenares „iets te vertellen" had den. Eenigszins uitvoerig ging de heer Nieuw dorp tenslotte in op de figuur van Vincent van Gogh, in wiens werken de drang tot het her scheppen van het licht een voorname factor was. Vermeld zij nog, dat de volgende maand een nieuwe cyclus kunstgeschiedenis begint. Voetbal Wedstrijdprogramma. De Ned. Voetbalbond stelde voor Zondag de volgende wedstrijden vast: District 1: Hermes Volewijckers; ADO-Sparta; Xerxes-Stormvogels* HBS—EDO; DWSDFC. District 2: Haarlem—BI. Wit; Emma-'t Gooi; VSV—VUC; RFC-DHC; AjaxFeijenoord. Derde klas: SchotenBloem en daal; HelderTYBBTerrasvogelsZandvoort; DTS—Halfweg; HFC—Kinheim. In de afdeeling Haarlem van den NVB wor den gespeeld: afd. IA: DEKKennemers 3; Spaarndam—O. G. 2; Beverwijk 2—RCH 4; Con cordiaStormvogels 3; EDO 3DSK; afd. 1 B: NASKinheim 2; VSV 3—'Droste; Schoten 2— Geel Wit; OIV—EDO 4. Het programma van den Nederlandschen Korf balbon d luidt als volgt: Eerste klasse: SVK-DED; Swift—Oosterkwar tier; Westerkwartier—Rohda; ArchipelKoog Zaandijk. Tweede klasse B: Luto—Sportief; Nieuwendam Groen Geel; OosterparkZKV; Amsterdam Zuid Sport Vereent. Tweede klasse C: DTV 2—Swift 2; Koog Zaan dijk 2Westerkwartier 2; Blauw Wit 2Archi pel 2; DED 2Oosterkwartier 2. Derde klasse E: Fortuna—THB; Landlust—Wa tervliet. Voor de afdeeling „Haarlem" van den Neder landschen Korfbalbond zijn vastgesteld: Eerste klasse: Oosterkwartier 3Haarlem 2. Tweede klasse: Nieuw Flora 2Animo Ready 2; Aurora 2Oosthoek 2. Derde klasse: Sport Vereent 3THB 3; Oos terkwartier 4Watervliet 5; Watervliet 6— Aurora 4. PEC SPEELT WEER. Naar wij vernemen zijn thans alle moeilijkheden, welke tegen het spelen van de eersteklasser PEC uit Zwolle be stonden uit den weg geruimd. Zondag zal men dus na: een langdurige onderbreking wederom uitkomen in de competitie van den NVB en in Apeldoorn de gast zijn van AGOVV, WALHAIN WEER AANVOERDER. De aan voerder van HBS, Walhain, was het recht ont zegd als aanvoerder op te treden tot het einde van dit seizoen zulks naar aanleiding van zijn optreden na den wedstrijd SpartaHBS. De com missie van beroep van den NVB heeft thans dit verbod ingetrokken. Verduisteren: van 16.45 tot 8.45 uur 7 Jan.: zon op 8.50, onder 16.42 uur maan onder 5.46, op 14.47 uur 8 Jan.: zon op 8.50, onder 16.43 uur maan onder 6.48, op 15.27 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2