J 1/2 p- UIT HAARLEM IJMUIDEN Sport en spel in afgeloopen jaar Hebben we reeds verscheidene takken van sport onder de loupe genomen, er dient ook aandacht aan het „spel" in het afgeloopen jaar te worden gewijd. Dam men en schaken hebben opnieuw aan velen ontspanning verschaft. Twee vereenigingen waren er die de gevolgen van de bijzondere plaatselijke omstandigheden maar al te zeer ondervonden. De bekende IJmuider schaakclub Kijk Uit! waaraan zoovele goede herinneringen worden bewaard, zag zich op den duur genoodzaakt het werk stop te zetten. Het bestuur heeft den leden in ieder geval bewezen, dat er geen gebrek aan goeden wil was. Er werd een regeling ge troffen, waardoor de overgebleven scha kers bij de afdeeling IJmuiden van de Hoogoven-Schaakclub oncerdak vonden. De H.O.S.C. is er in geslaagd heel wat klip pen te omzeilen, hoewel de bezwaren het bestuur heel wat hoofdbrekens hebben be zorgd. Het Nieuwjaarsschaaktournooi van de H.O.S.C. trekt thans weer de aandacht in welk verband aan verleden jaar is her innerd. We behoeven er in dit bestek dus niet over uit te weiden. Wat het schaak wereldje betreft kunnen we verder nog constateeren, dat de vereeniging Santpoort zich eveneens verdienstelijk heeft weten te maken. De Damclub IJmuiden zat in hetzelfde schuitje als Stormvogels. V.Z.V. etc. Voor zitter De Jong moest zich elders vestigen, zoodat de dammers het zonder de volledige medewerking van dezen volbloed D.C.IJ.-er moesten stellen. Er is echter volgehouden, met als resultaat, dat de kern bewaard is gebleven. En dat is goed, want de roemrijke jaren van D.C.IJ. kunnen niet zoo spoedig worden vergeten. Te Santpoort hebben we met genoegen het werk van de Damclub Stabiel kunnen volgen. De gang van zaken bij deze vereeniging mocht zeker verheu gend worden genoemd en als we de hui dige situatie nagaan kunnen we conclu- deeren, dat de club zich voor de toekomst niet bezorgd behoeft te maken. Stabiel is een vereeniging geworden, waar velen op letten. En na deze samenvatting van dammen en schaken is het interessant nog even bij de verschuiving van de sportcentra stil te staan. Langen tijd had IJmuiden wat dit betreft een goeden naam op te houden, doch de plaatselijke omstandigheden heb ben er toe geleid, dat Beverwijk en Sant poort hun deel hebben gekregen. Santpoort kon reeds op een druk vereenigingsleven bogen. We noemen de R.K. Sportvereeni- ging van dien naam, welke eveneens haar terrein diende te verlaten en in Haarlem onderdak vond. Dan is er de populaire sportvereeniging Terras vogels. De Harddra verij vereeniging was tot stilstand gedoemd, hetgeen jammer was, omdat deze Sant poort talrijke dagen van goede sport heeft geschonken. Veel activiteit werd ontwik keld door de aloude, maar door een fris- schen geest gekenmerkte, Handboogschut- tersvereeniging V.Z.O.S., welke een aparte plaats inneemt en dan ook alles in het werk stelt om de traditie te handhaven. De ver eeniging heeft haar organisatietalent be wezen en bovendien aan talrijke wedstrij den elders deelgenomen. Reeds in het begin van dit seizoen bleek de beteekenis van Beverwijk als sportcen trum. Er werden talrijke sportdagen van zeer verschillenden aard gehouden, die zich in een groote belangstelling mochten verheugen. Duidelijk kwam tot uiting, dat deze dagen in een behoefte voorzien en er een bijzondere propaganda van uitgaat. Men mag dan ook verwachten, dat de ver eenigingen in dit opzicht denzelfden weg zullen blijven volgen. Over het algemeen mogeji we vaststel len, dat het afgeloopen jaar moeilijk, zeer moeilijk vaak, is geweest, maar toch ook van goede resultaten getuige kon zijn. De besturen hebben geleerd alle moeilijkheden ten spijt stand te houden en zullen daarvan later, wanneer de omstandigheden minder bezwaren opleveren, voordeel blijken te hebben. Politie-voetbal. Zooals we hebben medegedeeld moet het Voetbalelftal der Politiesportvereeniging Velsen, hetwelk reeds was uitgespeeld, nog viermaal voor de politiecompetitie in actie komen, aangezien er alsnog twee ploegen tot de afdeeling zijn toegelaten. Deze week zou Velsen zich te Rotterdam tegen een dezer laatkomers, Vuurvreters 3, weren. De wedstrijd heeft echter geen doorgang kunnen vinden. Door deze vertraging blijkt opnieuw, dat Velsen voorloopig nog geen gebrek aan wedstrijden heeft, hetgeen te meer het ge val zal zijn, wanneer op het afdeelings- kampioenschap beslag wordt gelegd. En daar rekenen velen toch op! Vijfduizend km. afgelegd. Jaarvergadering Du Stormvogels. AGENDA Donderdag 6 Jan. IJMUIDEN. Thalia- Theater; Het zeemanskind (film), 7.30 uur. VELSEN: Bioscoop De Pont: Geen voorstel ling. BEVERWIJK. Luxor-Th eater: Weensch bloed (operette), 7.15 uur. Vrijdag 7 Jan. Bioscopen: Nieuwe programma's. AGENDA VOOR AMSTERDAM DONDERDAG 6 JAN. Stadsschouwburg: „Gvsbreght van Aemstel", 7 uur. Concertge bouw: Pianovoordracht Thelma van Breemen, 7.30 uur. Centraal Theater: „Adriaan en Oli vier", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Al leen voor dames", 7.30 uur. Royal: „Alles of niets", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „De krant komt uit", 7.30 uur. Carré: Circus, 2 en 7.15 u. VRIJDAG 7 JAN. Stadsschouwburg: „De verkochte bruid", 7 uur. Concertgebouw: ge nerale repetitie „Missa Solemnis", 7 uur. Cen traal Theater en overige theaters: zie Donder dag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Wat Aarde bewaarde", 10i uur. L Tijdens de jaarlijksehe algemeene leden vergadering van de wandelsportvereeniging De Stormvogels werd medegedeeld, dat de leden in het afgeioopen jaar plm. vijfdui zend kilometer hebben afgelegd. Dit cijfer bewijst, dat men zich niet door de vele moeilijkheden heeft laten ontmoedigen en de belangstelling voor de wandelsport on danks de beperkingen nog steeds toéneemt. De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van den heer Joh. Rademakers, die bij zijn inleiding enkele opwekkende woor den sprak.. Vervolgens bracht de heer L. Bakker, secretaris, zijn jaarverslag uit, waaraan veel zorg bleek te zijn gewijd. Al lereerst werd herinnerd aan de sluiting van het clubhuis en het vertrek van vele leden door de bijzondere plaatselijke om standigheden aan het einde van 1942. Ge durende enkele weken stond het werk stil maar in Februari 1943 werd besloten door te zetten, hetgeen tijdens de eerstvolgende bijeenkomst de instemming van de leden had. De goede clubgeest had er toe geleid, dat de kern bewaard was gebleven en deze toonde zich bereid de bezwaren te onder vangen. Hieraan was het te danken, dat in het voorjaar, den zomer en ook het najaar aan vele tochten kon worden deelgenomen, onder meer te Haarlem, Enkhuizen, Culem- borg, Maarssen, Baarn en Leiden. Te Amersfoort, Alkmaar en Leiden werden groepsprijzen behaald. Vier leden kwamen in aanmerking voor het Bondskruis van den N. W. B. Werd aanvankelijk te IJmuiden-Oost ver gaderd, toen de maatregelen inzake de versperde gebieden van kracht werden kwam men te Beverwijk bijeen. Verheu gend is het, dat het ledental in 1943 toch nog is toegenomen. Het bestuur bestond in het afgeloopen jaar uit de heeren Joh. Ra demakers, voorzitter; L. Bakker, secretaris; mevr. B. RademakersScholder, penning meesteres; J. Thijssen, vice-voorzitter; mej. G. Keuter, commissaresse. Tot waarnemer van den vice-voorzitter werd intusschen de heer W. van Ombergen benoemd. Het jaar verslag werd onder dankzegging goedge keurd. Uit de hierna volgende bespreking bleek, dat er bij De Stormvogels geen gebrek aan plannen is. Ook in het nieuwe jaar zal de vereeniging geregeld actief zijn. De dieven zijn brutaal. Gedurende eenigen tijd is er in het poli tierapport steeds weer melding van konij nendiefstallen gemaakt. Natuurlijk heeft dit met de Kerstdagen in verband gestaan. De laatste dagen blijken de konijntjes met rust te worden gelaten, hetgeen overigens wei van korten duur zal zijn. Thans wordt weer geregeld van het optreden van zwijn tjesjagers gehoord. Wanneer men eens een lijstje van de in den laajsten tijd ont vreemde fietsen zou opmaken, zou men tot een respectabel aantal komen. De dieven leggen veel brutaliteit aan den dag. Dezer ciagen weid bijvoorbeeld een rijwiel ontvreemd, toebehoorende aan een bewoner van IJmuiden-Oost, K.. welke fiets onafgesloten en onbeheerd op de bin nenplaats van een woning aan de Melk- laan te Velsen-Noord was achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. Dit geval bewijst voor de zooveelste maal, dat men geen risico meer kan nemen. Burgerlijke Stand. Geboren: C. Langbroek, d., Velserbroek- straat 10, Santpoort. J. L. Stam, z., Bloemen- daalschestraatweg 67rd., Santpoort; J. v. Aals burg, d„ J. P. Coenstraat 21, IJmuiden; T. Schipper, z., Duinvlietstraat 54, Velsen-N. K. Meter, d., Trompstraat 172, IJmuiden; H. v. d. Does, d., Leeuweriklaan 19, IJmuiden; P. v. d. Meer, d., Kastanjestraat 38, IJmuiden; E. Sto ker, d., Vlierstraat 7, IJmuiden; B. Tijl, z., Hoofdstraat 45, Santpoort; F. Hamers, d.. Ker- kerinklaan 55, Santpoort; C. Groot, z„ Wij- kerstraatweg 202, Velsen-N. Overleden: D. de Bruijn, 1 j., d. van P. de Bruijn en A. v. d. Doel, Hobbemastraat 4, te IJmuiden. PERSONALIA. De heer A, A. Vink, alhier, behaalde dezer dagen te 's-Gravenhage het Staatspraktijk- diploma voor Handel en Administratie. SANTPOORT Wintercompetitie Stabiel. Een van de kenmerken van de Santpoor ter damclub Stabiel is de goede onderlinge verstandhouding. De bijeenkomsten worden steeds door een prettige sfeer beheerscht, zoodat het geen verwondering behoeft te verwekken, dat de onderlinge band stevig is. De wintercompetitie voor de leden heeft dan ook veel belangstelling; met interesse worden de uitslagen steeds tegemoet gezien. In het begin van deze week is de strijd voortgezet. De uitslagen waren normaal. G. Zuiderduyn kon het, in de afgebroken partij tegen J. Jansen niet verder dan tol. remise brengen. P. de Kort nam Schregar- dus in de Bross-zet en won verdiend. De ontmoeting J. BurenF. Bontebal eindigde in een zege voor eerstgenoemde. J. H. Bakhuys kwam tegen C. Oud in actie. De partij moest in een voor Oud voordeeligen stand worden afgebroken. J. Jansen wist J. Dingerdis te verslaan, waar uit blijkt, dat routine ook nog wat betee- kent. De kamen van P. Smit zijn aanzienlijk gestegen, daar deze Zonneveld het onder spit liet delven. De partij G. Zuiderduyn E. Zuiderduyn werd in een voor G. Zui derduyn beteren stand afgebroken. De volgende maal dienen de leden zoo vroeg mogelijk te komen om het afbreken van partijen tegen te gaan. BEVERWIJK HOOGOVEN SCHAAKTOTJRNOOI. De tweede dag van het Hoogoven-schaak- tournooi heeft vooral de jeugdige spelers in de eere-groep B gelegenheid gegeven hun kunnen te bewijzen door van de meer gerou tineerde achtkampers te winnen. In de A-groep stelde de Friesche kampioen Kramer teleur door van Koomen te verliezen. In de hoofdvariant van de Meranerverdediging kwam Koomen uit met een nieuwtje, dat Kra mer niet wist te weerleggen. In hevigen tijd nood maakte Kramer bij den 25en zet een blun der en gaf den hopeloozen strijd na 38 zetten op. Van den Tol, de oud-Rotterdammer, won met wit spelende van den Rotterdammer Vlag- sma en bewees hierdoor weer zijn goeden vorm. Het was een aangenomen Slavische par tij met de variant Ph. 4. De partij had een regelmatig verloop; Vlagsma verloor echter de b-pion en ging hierna tengevolge van de ontstane open b-lijn bij den 27en zet ten gronde. Van den Tol kwam hierdoor in het bezit van de premie voor de kortste winstpartij, een pak „oude" sigaretten. Wolthuis speelde in de Zweedsche variant van de Farrasch etgen Cortlever remise. Cort- lever. de oerdegelijke speler, had het niet ge makkelijk tegen den nerveuzen Wolthuis. Toch kwam Cortlever een pion voor, maar dit was niet voldoende om winst te forceeren. Ir. v. Steenis versus Van Scheltinga was een Italiaansche partij met de oude variant Lg 4. Dezen zet wist v. Steenis niet te weerleggen, maakte tot overmaat nog een kapitale fout en moest opgeven. In de A-groep begint thans eenige teeke- ning te komen. Cortlever, Koomen en v. Schel tinga zijn in goeden vorm en tusschen deze drie cracks zal de uiteindelijke strijd onge twijfeld wel gaan. In de hoofdgroep B weert de jeugd zich ge ducht, waarmede de jonge schaakcracks wel bewezen hebben in deze sterke groep thuis te behooren. De Groningsche kampioen mr. Roose verloor van v. d. Berg; Croes won van Mulder v. Leens Dijkstra en Visser, de jeug dige Utrechtenaar versloeg mr. Leembruggen. De Benjamin Henneberke uit Amsterdam wist tegen zijn stadgenoot Been remise te bereiken. De uitslagen van de 2e ronde waren: Eere- groep A: Van den Tol-Vlagsma 1-0; ir. v. d. Steenis-v. Scheltinga 0-1; Kramer-Koomen 0-1 Wolthuis-Cortlever Va-VL Eerste groep B: v. d. Berg-mr. Roose 1-0; Croes-Mulder v. Leens Dijkstra 1-0; mr. Leembruggen-Visser 0-1; Henneberke-Been '/a-Vé- Na twee ronden is de stand voor hoofdgroep A: 1. Van Scheltinga 2 p.; 2 en 3 Cortlever en Koomen lVa p.; 4 en 5 v. d. Tol en Vlagsma 1 p.; 6 en 7 ir. van Steenis en Wolthuis y2 p. en 8. Kramer 0 pnt. Hoofdgroep B: 1, 2 en 3: v. d. Berg, Croes en Visser \y2 p.; 4 en 5 Hen neberke en Been 1 p.; 6, 7 en 8 mr. Leembrug gen, mr. Roose en Mulder v. Leens Dijkstra Voor Donderdag zijn vastgesteld de wedstrij den: groep A: Kramer-v. d. Tol; Vlagsma- v. d. Steenis; Wolthuis-v. Scheltinga; Cort lever-Koomen. groep B: mr. Roose-Croes; mr. Leemrbugge-v. d. Berg; Henneberke-Mulder v. Leens Dijkstra; Been-Visser. „WIENER BLUT". Met de opvoering van Johann Strauss' onsterfelijke operette „Wiener Blut" heeft het Nederlandsch Operette Gezelschap be wezen, prima operette-artisten in zich ver- eenigd te hebben, die onder de artistieke leiding van mevr. Ria Reurts en de muzi kale directie van mr. Harm Smedes uitste kend werk verrichtten. In deze operette zijn tal van hartelijke Wiener melodieën op vaardige wijze door Strauss verwerkt en natuurlijk neemt zijn bekende Wiener-Blut-wals een prominente plaats in. Het zou geen Strauss-muziek zijn als de motieven dezer wijsjes niet tot karakte ristieke dansmuziek verwerkt waren. Hoe wel de contrapuntische vaardigheid in deze operette nog niet tot volle ontwikkeling gekomen is, vraagt de geestige instrumen tatie en de vaardigheid waarmee een volkswijsje" tot een meesleepend dansmo- tief wordt omgetooverd de grootste bewon dering. Dit laatste was 60 jaar geleden al zoo en dit zal wel zoo blijven. De solisten waren voor hun taak als ge knipt. Dank zij hun prachtigen zang konden er vele hoogtepunten in de opvoering ver meld worden. Wat is het anders jammer, dat deze operette zoo geheel gespeend is van ook maar een enkel groot koornum mer. Hoe mooi doen die koren het in die ouderwetsche operettes. Lex Karsemeyer's lyrisch geluid tezamen met de goedaansprekende sopraan van Rita Heil maakte het openingsduet in de eer ste acte tot een verrukkelijk, parelend nummertje operettemuziek, dat de ver wachting gespannen deed zijn. En die ver wachting werd niet beschaamd: Karse- meyer overtrof zich in elke volgende aria en ontpopte zich als een operettezanger van de bovenste plank. De dames gaven elkaar in zang niets toe. Het gezond-muzikale geluid van Nelly Smit, de welluidende sopraan van Rita Heil en Dora Schrama's levendige vertol king wedijverden om den eerepalm. Dora Schrama bleek in de jaren, dat zij nog, in deze omgeving bij de IJmuider Operette Vereeniging optrad, reeds een operettester pur sang te zijn; haar optreden heeft voor al qua spel weer gewonnen. Zij speelde ditmaal het Weensche mannequinnetje met een beweeglijkheid en een radheid alsof ze zoo van het tooneel der Coméóie fran- gaise kwam. Haar entrée in 1 b.v. be hoorde tot een der meest geslaagde scènes dezer opvoering. Een pracht van een Komische Alte zag ik van Lou Zegwaaixl als prins Ibsheim; be kende operettegrootheden in dit genre zouden het Zegwaard niet veel kunnen verbeteren, zooals hij dit dwaze oude ke- retje presenteerde. Harm Sm ei es leidde met vaste hand het goed ingespeelde orkest, dat door het ge mis van een orkestruimte wel eens te Bestaat er garantie op voedingsmiddelen Ja. - Zoodra op een ver pakking de naam W. A. Scholten voorkomt, heeft U de onwrikbare zekerheid, dat de inhoud goed, zuiver en smakelijk is. Dat geeft de waarde aan W. A. Scholten's Albumona, Bu- taroma, Transparanta, ver pakt aardappelmeel, sago, etc. W. A. SCHOLTEX s Aardappelmeelfabrieken sterk domineerde tegenover den enkelen solist of soliste. Van de orkestmusici wil ik niet nalaten afzonderlijk den hoboist te noemen, die door zijn spel den zang dik wijls zulk een fraai relief verleende. A. J. VAN DER WEIJDEN. VERLOREN VOORWERPEN in de week van 26-12-'43 t.m. 2-l-'44: een zw. glacé dameshandschoen, lichtbruine portemon- naie met inh., beige portemonnaie met inh., portefeuille met inh., doublé armband, huis sleutel, rijwiel-dynamo, bankbilj. a 10, si garenkoker met inh., dameshorloge, reserve wiel met band, zilv. armband. GEVONDEN VOORWERPEN in de week van 26-12-'43 t.m. 2-l-'44: een brui ne shawl, zw. lederen motorkap, handschoen d. Hoogovens, zilv. armbandje met hanger tje, rood-bruine dameshandschoen, grijze want bruine heerenhandschoen, huissleutel, bruin hondje, bruine led. tasch met inh., hondje grijze heerenhandschoen, dop van gascylinder, bruine portemonnaietje met inh., huissleutel, bankbiljet a 2.50 en 1.jonge hond. „ZWARTE" SHAG VERHANDELD. Eenige maanden geleden maakte de politie proces-verbaal op tegen eenige Haarlemmers, die Belgische shag hadden gekocht van een stadgenoot, die in het bezit was van 20 K.G. Dezen kon de politie niet aanhouden, daar hij elders werkt. Nieuwjaarsdag zagen eenige rechercheurs hem loopen en hielden hem aan. Daar de man weer plannen had elders te gaan werken, heeft de politie hem aangehouden tot de inspecteur voor de prijsbeheersching zit- >ing hield. Dat was Dinsdagmiddag het geval. en geldboete werd opgelegd, welke de aan gehoudene onmiddellijk betaalde, waarna hij weer op vrije voeten is gesteld. RIJWIELSTALLER VERHOOGDE DEN STALLINGSPRIJS. Een rijwielstaller vroeg voor het stallen van fietsen twee maal den prijs van voor 10 Mei 1940. Dit is niet toegestaan en daarom werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. AMSTERDAMMER HOUDT VOL. Reeds twee maal is een Amsterdammer be keurd, omdat hij sprot tegen te hoogen prijs op straat verkocht had. Dinsdag volgde het derde proces-verbaal. HOOGE PRIJZEN GEVRAAGD. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een kap per, die kinderhaarborstels en stukken huis houdzeep te duur verkocht, tegen een winke lier, die te veel vroeg voor klosjes handgaren, tegen een handelaar in tweede handsch goe deren, die een hoogen prijs liet betalen voor een gebruikte mat en tegen een winkelier die de prijzen voor stopwol en haarkammen had verhoogd. SPRUITJES BUITEN DE VEILING OM GEKOCHT. Een groentenhandelaar had zestien zakken spruitjes buiten de veiling om gekocht. Daar om is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De spruitjels zijn inbeslag genomen. KOEKEN ZONDER BON VERKOCHT. Op de Maandagmarkt stond een Haarlem mer, die koeken zonder bon en tegen een hoogen prijs verkocht. Honderdtwintig stuks zijn inbeslag genomen en proces-verbaal is op gemaakt. Burgerlijke Stand. HAARLEM 5 Januari 1943. BEVALLEN: 31 Dec., H. C. Mulder—Boudewijn, d.; 4 Jan., L. PolsVermeulen, z.; M. G. Goe- bertCeelie, d. OVERLEDEN: 3 Jan. J. Lieshout, 77 3., Leid- sehevaart P.. 3 j., d. v. C. Balk, Camphuijsstraat; C. G L. Aletrino—Martens, 76 j., Westerhoutpark; J. J* van Rij—Moree, 60 j., Neptunusstraat; 4 Jan., A. Bulters—Groot, 79 j„ Twijnderslaan. ONDERTROUWD: 5 Jan., M. Moerman—A. E. Oosterbroek; L. J. M. Roozen en M. A. van Kleeft"; J. Rusman en H. G. Schaay; A. de Boo en B van Gelder; P. Overklift Vaupelkleyn en M. G Duijn; I. Zoltan en A. M. H. van Dijk; W. Zwetsloot en M. Breed; J. W. Nijssen en A. A. Wassenaar; M. J. Jansen en B. H. M. Koster; C, Bellaart en M H. Duehhart; H. J. de Kuijer en W. A. T. Bleijswijk; A. H. Gebhart en J. A Draaisma. GEHUWD: 5 Jan D. van Schaik en D. E. Boe ree; C. C. van Looij en V. Komen: A. Smits en E Danes;'J. Groen en W. C. v. d. Sluijs; A Schouten en F. C. Blom; W. F. Teunlssen en M L. R. C. Braat; J. H. Rijskamp er. J. M. E. Ge. laudie; N. Zijlstra en W. A. H. C. Bon: A. Sa. lentijn en H. Göttgens; D. Griekspoor en E. A C. Diekmann; H. de Wilde en G. C. Hirs.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3