yicKs Nieuwe lichting N.A.D. „onder de schop" I Indrukken uit het kamp van Mook I „BINNEN 99 DAGEN.' D. Uit een radiorede is ons dezer dagen 4 gebleken, dat verleden jaar negenentwintig maal welgeteld de invasie op de Westkust van Europa is aangekondigd. Geen van de negentwintig keeren is die voorspelling uit gekomen. Natuurlijk niet. Wanneer de domme menschen, die er altijd maar weer invliegen, voor één keer wilden bedenken, dat er nog nooit een legerleiding is geweest, die haar plannen van te voren wereldkun dig maakte, integendeel, dat haar grootste zorg altijd moet zijn, haar bedoelingen ge heim t" houden, dan zou de aar igheid van dat v' pellen er gauw af zijn. Maar men staat op het gebied van oorlogsvoorspellin gen nu eenmaal voor niets. Hel kan daarom niet verbazen, dat de eerste profetie zich dit jaar alweer heeft aangediend. De vijandelijke propaganda werkt n.l. thans met het parool: „Het twee de front binnen 90 dagen". We weten het dus weer. Binnen drie maan en zal S'alin zijn zin hebben. Dan is er in het Westen of in het Zuiden of Zuidoosten van Europa een nieuw front gevormd en dan. Juist, daar gaat het om. Zulk een tweede front moge zeer belangrijk zijn. de propa ganda beoogt iets anders dan enkel de aan kondiging van een of ander krijgsbedrijf. Duidelijk staat ie tendens op den voor grond: de invasie in Europa zal Duitschland een snelle nederlaag brengen en aldus het einde van den oorlog beteekenen. Wat wil een tweede front zeggen? Een front kan, men denke maar aan den vorigen oorlog, jaren en jaren stand houden en op zichzelf is de gedachte aan een „tweede front" daarom zelfs voor een meest verstok'en anglophiel weinig troostrijk. Maar als een tweede front en de voorwaarde daartoe: een welgelukte invasie een beteekenis krijgen, die den val van Duitschland en daarmede het einde van den oorlog in het verschiet brengt. ja, dan stijgt de kans voor de propaganda, om in de stijgen ;"e onzekerheid v.-eer nieuw vertrouwen te brengen. Laat ons thans de nieuwe leus onzer da gen eens wat nader bezien. Toen de legers der Britten en Amerikanen van Sicilië naar Italië overstaken wat ze niet hadden vol bracht dan door verraad moest dat een invasie beduiden, die de vorming van het twee e front onmiddellijk voorafging. De bezetting van Rome zou nog maar een kwestie van enkele dagen zijn, de legers zouden daarna naar het Noorden oprukken en het begin van het einde lag in de naaste toekomst. Dat werd een mislukking. De invasie werd reeds in het Italiaansehe voorterrein tot staan gebracht en indien men gedacht had, via Italië het tot een landing op den Balkan te brengen zou spoedig blijken, dat de bezetting der Dodecanesus-eilanden door de Duitschers deze voornemens voorloopig afdoend verijdelde. De invasie liep voor de Anglo-Amerikanen hopeloos vast. Hun ver liezen vi ren groot en belangrijke troepen contingenten, materiaal en scheepsruimte zijn nu reeds maandenlang gebonden. Eén heeft reeds dadelijk bij deze invasie de wenkbrauwen gefronst en dat is Stalin. x die blijkbaar en terecht weinig fiducie had in he1 avontuur en op zijn eisch van een tweede front in West-Europa bleef staan. Van dien tijd af dagteekent ook de opge voerde luch+terreur op Duitsche steden. En hier rijst achter de oorlogshandelingen de politieke achtergrond. Want als het thans tot een invasie in het Westen zou komen, niettegenstaande de Britsche en de Ameri- kaansche legerleiding weet, dat dit een ver schrikkelijk bloedbad zal beteekenen. dan bewijst dit alleen, dat de invloed van Mos kou op Washington en Londen nog steeds groeiende is en dat Stalin alleen nog maar te bevredigen is door wat iedereen, aan deze zoowel als aan gene zijde van de Noordzee, als een wanhoopsdaad moet aanmerken. Want niet voor niets is thans gedurende drie jaar de Europeesche westkust in staat van verdediging gebracht. Er is in het Wes ten langs Noordzee, Kanaal en Atlantischen Oceaan een front van 2100 km. Dit is één aaneengesloten linie van versterkingen, waarvoor meer dan 9 millioen m3 beton werd gebruikt en die plaats bieden aan meer dan 6000 ingebouwde kanonnen van TVz cm tot het allerzwaarste kaliber. Daar enboven beschikt de verdeiiger over meer dan 3000 stukken geschut, die ook de zwaarste pantserwagens kunnen breken, ver-afstandsgeschut, vele millioenen mijnen van alle soorten en voorts alles wat tot af weer kari dienen. Sterke troependeelen van geharde strijders, die aan het Oostfront den oorlog leerden kennen staan ter beschikking alsmede de noodige vrijwilligers, die even eens in Oost-Europa hun opleiding ont vingen. De Noorsche kusten zijn met een linie van versterkingen van rond 2500 km ver zekerd. 1700 kanonnen van het zwaarste kaliber zijn daar ingebouwd en zware ver sterkingen op alle belangrijke punten ma ken ook deze linie tot een geduchten ves tinggordel. Hetzelfde geldt verhoudingsge wijs voor de Deensche kusten. Een landing op een kustgebied van meer dan 4500 km lengte is natuurlijk mogelijk en zelfs met de waarschijnlijkheid moet ernstig rekening worden gehóuden. Maar wie zich realiseert wat bovenstaande cijfers Hoofdredacteur- F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. beteekenen zal moeten toestemmen, dat iedere poging om dezen wal van staal en beton te doorbreken een hachelijk onder nemen is, die, hoe het ook uitvalt, niet te berekenen offers zal vragen aan menschen en materiaal. En zoo een landing al geluk ken mocht, dan zal in het kustgebied een verbitterde strijd om iederen meter gebied ontbranden, waarna de gevechtshandelin gen in het achterland nog moeten beginnen. Neen, een invasie moet eerst nog geluk ken en een gelukte invasie beteekent nog geen tweede front en een tweede front be teekent nog lang niet het einde van den oorlog. Het is goed, dat zij, die reikhalzend uitzien, of aan den horizon de eerste krui sers nog niet verschijnen, dit eens beden ken. En voor 't overige overwegen, dat het allereerste begin van een invasie in ieder geval het kustgebied tot een ruïne zou maken. LEZINGEN A. F. J. PORTIELJE. Het instituut Erasmus zal, te beginnen met Vrijdag 21 Jan. acht lezingen met lichtbeelden laten houden door den heer A. F. J. Portielje, inspecteur van „Artis" in de muziekzaal van Brinkmann over „In stincten en 'intelligente aanpassingen bij verschillende dieren". Voor bizonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. OEKAINSCHE MELOENEN IN NOORD-HOLLAND. Door de landvrouw Bakker te Hoogkars- pel is een meloen gekweekt van 1270 gram van een plantje, dat door den Productie leider van den Nederlandschen Landstand in Noord-Holland, den heer Kaper, uit de Oekraïne is meegenomen. ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de AIle-Dag-Kerk op Dins dag 11 Januari des middags om halfvier in de Consistoriekamer der Groote Kerk zal mevr. Rie RoosjenOtt, haar medewerking verleenen en eenige liederen zingen. Voorganger op dien mid dag is ds. P. J. Mackaay. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters I, J en L. Voor Spaarndam van 912 uur voor de letters A t.m. G en van 1416.30 uur voor de letters H t.m. N. GROOTE BRAND TE LEIDEN Te Leiden heeft een felle brand gewoed in de clichéfabriek annex foto- en litho grafische inrichting der firma Konings veld en Zn., gevestigd aan de Breestraat. Terwijl een lid van het personeel op de tweede verdieping bezig was met het spui ten van verf, ontstond brand. Daar zich in de onmiddellijke nabijheid groote hoe veelheden chemicaliën en andere hoogst brandbare stoffen bevonden, bleven zijn pogingen om het vuur met een snelblus- scher te blusschen zonder gevolg. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen, waarbij de houten vloer spoedig door brandde, zoodat in korten tijd het geheele uit vier verdiepingen bestaande gebouw in lichterlaaie stond. De Leidsche beroeps brandweer rukte met twee motorspuiten en een ladderwagen uit. Voorts werden twee spuiten van den luchtbeschermings dienst gerequireerd en de assistentie inge roepen van de Oegstgeester brandweer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was. In totaal werd de vuurzee met veertien stralen bestreken, zoodat weldra gevaar voor uitbreiding was geweken. Van de fa briek is de technische afdeeling totaal uit gebrand, waarbij tal van kostbare machi nerieën en apparaten verloren gingen. Het middengedeelte, waar zich o.a. de lokali teiten voor de fotomontage bevonden, kreeg waterschade, terwijl de administra tie behouden bleef. De zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Verduisteren: van 17.00 tot 8.45 uur \/r Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend In de £>;rste dagen van Januari is de nieuwe lichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wederom opgekomen. De nieuwe lingen marcheeren het kamp Venray-Endepoel binnen. (C.N.F.-N.A.D.Hofmeester Pax c) KORT NIEUWS Een Am. vlie gende vesting heeft in Z.O.Zwe den een noodlan ding gemaakt. Aan boord be vonden zich 10 man. Uit vele ko gelgaten bleek, dat het toestel in den strijd was geweest. De uit 10 koppen be staande beman ning werd geïn terneerd. Alle Spanjaar den, die sedert den burgeroorlog in het buitenland leven en van dienstplichtigen leeftijd zijn, kun nen voortaan naar Spanje terugkee- ren, zonder dat zij wegens deser tie ter verant woording zullen worden geroepen. (Van een onzer redacteuren.) In de afgeloopen week hebben tiendui zend jongemannen uit ons land hun huisc- lüken haard tijdelijk verlaten, om deel te nemen aan de kampen van den Neder landschen Arbeidsdienst. Drie dagen wer den gebruikt, om de vrijwilligers en dienst plichtigen naar de plaats van bestemming te vervoeren, zoodat de Nederlandsche Spoorwegen het druk heeft gehad, speciaal in kleine plaatsen in het Oosten, Zuiden en in Drente, waar de kampen gevestigd zijn. Wij hebben de reis per trein meegemaakt met de opkomenden en ons tenslotte gevoegd bij hen, die bestemd waren vijf en halve maand in het kamp Mook door te brengen. In den trein zagen we benauwde gezichten, welke nog somberder werden, als medereizigers „in teressante" mededeelingen deden over het leven in de kampen. „Je wordt er geslagen", merkte iemand op en een juffrouw vertelde: „Je mag wel op passen, dat ze je niet in een brandvijver ver drinken, zooals gebeurd is." We kunnen niet nagaan, wat er van deze en vele verhalen welke over het kampleven be kend zijn, waar is, een feit is echter, dat er nog nooit iemand verdronken is. Wel hebben een aantal arbeidsmannen van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een kameraad, die een tabakskaart gestolen had, te bestraffen door den dief in een ondiepe brandvijver te stop pen. Daardoor hoopte men te bereiken, dat stelen achterwege bleef. Maar niet iedere jongeman keek angstig. Uit een andere coupé hoorden we vroolijke klanken van een gitaar en de bekende liede ren werden meegezongen. Opbeurende woor den werden nog gespróken totdat de trein voor de speciale gelegenheid in Mook stopte, om een groote groep jongemannen te laten uit stappen, die arbeidsman zou worden. Er zaten nog eenige honderden jongelui in den trein, doch die waren bestemd voor andere kampen, welke in Limburg gelegen waren. Enkele uren later. In het kamp Mook heerschte in den namid dag een zenuwachtige stemming. De jongens wisten niet wat er gebeuren ging, doch de or ganisatie, onder leiding van hopman Magielsen was echter voortreffelijk, zoodat de formali teiten spoedig vervuld waren. Een gemeen schappelijke maaltijd werd aangericht, gevolgd door een samenzijn, hetwelk er toe leidde, dat er terstond een prettige sfeer hing. „Kunnen jullie zingen?" was de vraag van den hoofdopzichter, die belast is met de lei ding van den zang en na een geestdriftig ja- geroep was het zangkoor al gevormd. „Waar de blanke top der duinen" klonk spoedig uit 150 keelen en de zangleider slaagde er in vijf minuten in de jongens een liedje van den N. A. D. te leeren, dat binnenkort bij de mar- schen gezongen zal worden. De sombere gezichten, waarmee een deel der jeugd in het kamp was gekomen, waren verdwenen. Allen waren opgefrischt en dat kwam daarna nog meer tot uiting, toen een jongeman zich achter de piano zette, om op vlotte wijze een aantal nummers te spelen. Drie jongens haalden vlug hun gitaar uit hun kamer en een muziek-ensemble was gevormd. „Zijn er nog meer jongens, die een muziek instrument kunnen bespelen?" werd er ge vraagd en na de vele aanmeldingen, stelde de hopman vast, dat er een huisorkest gevormd kon worden, om bij bijzondere gelegenheden te spelen. Op de kamers. Tevreden over het goede verloop van den eersten avond keerden de nieuwe arbeids mannen naar hun slaapzalen. Velen, die moe der beloofd hadden, direct te zullen schrijven, waren in de weer. Anderen maakten zich wat meer zorg over de bedden. De met stroo ge vulde zakken, leken wel worsten. De raad werd gegeven er wat op te stampen, dan zou het bed wel zachter worden. Een paar dagen wachten is ook niet kwaad, dan blijkt wel, dat het heerlijk slapen is op stroo. Raadgevin gen werden gegeven en maatregelen werden besproken, om het verblijf te veraangenamen. „Valt het nogal mee?" was de vraag aan een jongeman, die vroolijk lachte. „Mij wel, was het antwoord, ik had gedacht in een soort gevangenis te komen." Ook anderen waren tevreden over hun verblijf, waarover zulke vreemde verhalen de ronde doen. Kort daarop werd het appèl gehouden, waar mee de dag besloten wordt. Rust heerschte er in de kamers, waar velen na een vermoeien- den en met spanning tegemoet gezienen dag spoedig een verdiende rust genoten. Dat was de eerste dag van den arbeidsman. Behandel tijdig uw wintervoorraad aardappelen met 8HSZOPQN C. Remt de spruitvorming en voorkomt voedselverlies. Verkrijgbaar bij drogistenzaadhandelaren enz. Indien niet voorradig, vraagt adressen bij de N.V. Amsterdamsche Chininefabriek WINTERHULP-MAALTIJDEN Er was Zaterdagmiddag omstreeks één uur in de ruime zaal van het gemeentelijk Concertgebouw een ongewone drukte, want bijna 1100 Haarlemschè jongeren hadden aan de uitnoodiging van Winterhulp Ne derland om deel te nemen aan den kin- dermaaltijd gehoor gegeven. De animo voor deze welkome voedzame attractie was dus groot en zoo hadden allen aan de lange, keurig gedekte tafels plaats genomen. Aan vankelijk vulden de jongens en meisjes de zaal met hun gezellig geroezemoes. Het jonge volkje behoefde echter niet lang te wachten, want terwijl er door een geluids installatie talrijke populaire volkswijsjes en kinderliederen ten gehoore werden ge bracht, kwamen de kwieke koks met hun groote lepels in actie om de enorme hoe veelheid voedsel te verdeelen. Het bedienen van zoo:n gezelschap van elfhonderd kin deren is een omvangrijke bezigheid, doch de rappe handen van tientallen dames der N.S.V.O. zorgden voor een viot verloop; zoodat allen binnen luttele minuten voor een flinke dampende portie stamppot met groene kool zaten te glunderen. Het be hoeft geen betoog, dat zoo'n stevig maal uitstekend smaakte. Bij hun terugkomst met nieuwe hoeveelheden werden de jongeren voor de tweede maal door de be reidwillige dames bediend. Voldaan keer den allen huiswaarts. Ook de heer J. v. d. Burg, leider van het plaatselijk W.H.N.- bureau was zeer tevreden, temeer daar de kosten van dit evenement uitsluitend door de milde giften van stadgenooten werden gedekt. Tegen den avond Vereenigden zich de ouderen aan den gemeenschappelijken disch. Het menu van dezen traditioneelen „éénpans"-maaltijd vermeldde ditmaal: erwtensoep. De interesse was groot, want ongeveer duizend personen waren gekomen om hun portie te nuttigen. De zaal bleek te klein om allen te bevatten, zoodat som migen waren genoodzaakt om op het too- neel plaats te nemen. De vroolijke klanken van pittige muzieknummers zorgden ook tijdens dezen maaltijd voor een prettige stemming. De Commissaris der provincie Noord-Holland mr. A. J. Backer en de heer Querner provinciaal directeur van den N.V.D. behoorden tot de aanwezigen. De eerstvolgende éénpans-maaltijd zal op 12 Februari worden gehouden. DE HEER W. J. P. SCHALKEN OVERLEDEN In de Mariastichting is overleden de heer W. J. P. Schalken, gepensioneerd inspecteur van het Inlandsch Onderwijs, midden-Java, wonende te Heemstede. Op zijn initiatief werd in 1932 de afdeeling Haarlem van den Nederl. Bridgebond opgericht, waarvan hij ongeveer 10 jaren voorzitter is geweest. De begrafenis zal plaats hebben op Woens dag 12 Januari op de R.K. Begraafplaats Kerk- laan hoek Heerenweg, omstreeks half elf. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 11 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Morgencon cert. (Van 8.458.50 Voor de Huisvrouw). 9.00 Het Amusementsorkest. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Zang piano en gram.muz. 10.45 Orkest Gerard van Kre velen. 11.15 Het was anders dan men ons leerde. 11.30 Orkest Gerard van Krevelen. 12.00 Almanak. 12.15 Viool en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 De stichting Saxo-Frisia. 13.15 De Melodisten en so list. 14.00 Gram.muz. 14.15 Salonorkest, zang en orgel. 15.30 Voor de zieken. 16.00 De Arnhemsche Orkestvereenigmg en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Cabaret Nederlandsch Fabrikaat. 18.00 BNO Binnenlandsch Gesproken Overzicht.. 18.05 Ne derlandsche Operamuziek. 18.45 Jeugd van Est land. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte verschei denheid. 22.00 BNO Nieuws- 'en cult, berichten. 22.15 Tusschen twee steden (III), 23.3024.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Septet Jonny Ombach en soliste. 18.35 Balletmuziek uit: „An der schonen blauen Donau". 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkestconcert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Opera-concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. PITTIG I V «f Dal zegl U van soep, bouillon en jus bereid met VIA N DO Het is kwaliteit.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2