I WICKS Nieuwe lichting NAD. „onder de schop" Indrukken uit het kamp van Mook RHIZOPON C. In de afgeloopen week hebben tiendui zend jongemannen uit ons land hun huise- Ujken haard tydelijk verlaten, om deel te nemen aan de kampen van den Neder landschen Arbeidsdienst. l)rie dagen wer den gebruikt, om de vrijwilligers en dienst plichtigen naar de plaats van bestemming te vervoeren, zoodat de Nederland »che Spoorwegen het druk heeft gehad, speciaal in kleine plaatsen in het Oosten, Zuiden en in Drente, waar de kampen gevestigd zyn. Wij hebben de reis per trein meegemaakt met de opkomenden en ons tenslotte gevoegd bij hen, die bestemd waren vijf en halve maand in het kamp Mook door te brengen. In den trein zagen we benauwde gezichten, welke nog somberder werden, als medereizigers ..in teressante" mededcelingen deden over het leven in de kampen. „Je wordt er geslagen", merkte iemand op en een juffrouw vertelde: ,.Je mag wel op passen, dat ze je niet in een brandvijver ver drinken, zooals gebeurd is." We kunhen niet nagaan, wat er van deze en ▼ele verhalen welke over het kampleven be kend zijn, waar is, een feit is echter, dat er nog nooit iemand verdronken is. Wel hebben een aantal arbeidsmannen van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een kameraad, die een tabakskaart gestolen had, te bestraffen door den dief in een ondiepe brandvijver te stop pen. Daardoor hoopte men te bereiken, dat stelen achterwege bleef. Maar niet iedere jongeman keek angstig. Uit een andere coupé hoorden we vroolijke klanken van een gitaar en de bekende liede ren werden meegezongen. Opbeurende woor den werden nog gesproken totdat de trein voor de speciale gelegenheid in Mook stopte, om een groote groep jongemannen te laten uit stappen, die arbeidsman zou worden. Er zaten nog eenige honderden jongelui in den trein, doch die waren bestemd voor andere kampen, welke in Limburg gelegen waren. Enkele uren later. In het kamp Mook heerschte in den namid dag een zenuwachtige stemming. De jongens wisten niet wat er gebeuren ging, doch de or ganisatie, onder leiding van hopman Magielsen was echter voortreffelijk, zoodat de formali teiten spoedig vervuld waren. Een gemeen schappelijke maaltijd werd aangericht, gevolgd door een samenzijn, hetwelk er toe leidde, dat er terstond een prettige sfeer hing. „Kunnen jullie zingen?" was de vraag van den hoofdopzichter, die belast is met de lei ding van den zang en na een geestdriftig ja- geroep was het zangkoor al gevormd. „Waar de blanke top der duinen" klonk spoedig uit 150 keelen en de zangleider slaagde er in vijf minuten in de jongens een liedje van den N. A. D. te leeren, dat binnenkort bij de mar genen gezongen zal worden. De sombere gezichten, waarmee een deel der jeugd in het kamp was gekomen, waren verdwenen. Allen waren opgefrischt en dat kwam daarna nog meer tot uiting, toen een jongeman zich achter de piano zette, om op vlotte wijze een aantal nummers te spelen. Drie jongens haalden vlug hun gitaar uit hun kamer en een muziek-ensemble was gevormd. „Zijn er nog meer jongens, die een muziek instrument kunnen bespelen?" werd er ge vraagd en na de vele aanmeldingen, stelde de hopman vast, dat er een huisorkest gevormd kon worden, om bij bijzondere gelegenheden te spelen. Op de kamers Tevreden over het goede verloop van den eersten avond keerden de nieuwe arbeids mannen naar hun slaapzalen. Velen, die moe der beloofd hadden, direct te zullen schrijven, waren in de weer. Anderen maakten zich wat meer zorg over de bedden. De met stroo ge vulde zakken, leken wel worsten. De raad werd gegeven er wat op te stampen, dan zou het bed wel zachter worden. Een paar dagen wachten is ook niet kwaad, dan blijkt wel PETROLEUM VOOR VERLICHTING. Van 9 tot en niet 22 Jan. 1944 geven de met „50 Verlichting*' en „51 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 121 en de met „64 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S221 elk recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur dei- met „48 Verlichting" en „49 Verlichting" gemerkte bonnen der kaart S 121 is ver lengd tot en met 22 Januari 1944. Deze bon nen geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van één liter petroleum. OEKAINSCHE MELOENEN IN NOORD-HOLLAND. Door de landvrouw Bakker te Hoogkars- pel is een meloen gekweekt van 1270 gram van een plantje, dat door den Productie leider van den Nederlandschen Landstand in Noord-Holland, den heer Kaper, uit de Oekraïne is meegenomen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. dat het heerlijk slapen is op stroo. Raadgevin gen werden gegeven en maatregelen werden besproken, om het verblijf te veraangenamen. „Valt het nogal mee?" was de vraag aan een jongeman, die vroolijk lachte. „Mij wel, was het antwoord, ik had gedacht in een soort gevangenis te komen." Ook anderen waren tevreden over hun verblijf, waarover zulke vreemde verhalen de ronde doen. Kort daarop werd het appèl gehouden, waar mee de dag besloten wordt. Rust heerschte er in de kamers, waar velen na een vermoeien- den en met spanning tegemoet gezienen dag spoedig een verdiende rust genoten. Dat was de eerste dag van den arbeidsman. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters I, J cn L. Voor Spaa'rndam van 9—12 uur voor de letters A t.m. G en van 1416.30 uur voor de letters H t.m. N. LEZINGEN A. F. J. PORTIELJE. Het instituut Erasmus zal, te beginnen met Vrijdag 21 Jan, acht lezingen met lichtbeelden laten houden door den heer A. F. J. Portieije, inspecteur van „Artis" in de muziekzaal van Brinkmann over „In stincten en intelligente aanpassingen bij verschillende dieren". Voor bizonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. In de (i:rste dagen van Januari is de nieuwe lichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wederom opgekomen. De nieuwe lingen marcheeren het kamp Venray-Endepoel binnen. (C.N.F.-N.A.D.Hofmeester Pax c) KORT NIEUWS Een Am. vlie gende vesting heeft in Z.O.Zwe den een noodlan ding gemaakt. Aan boord be vonden zich 10 man. Uit vele ko gelgaten bleek, dat het toestel in den strijd was geweest. De uit 10 koppen be staande beman ning werd geïn terneerd. Alle Spanj aai den, die sedert den burgeroorlog in het buitenland leven en van dienstplichtigen leeftijd zijn, kun nen voortaan naar Spanje terugkee- ren, zonder dat zij wegens deser tie ter verant woording zullen worden geroepen Ver koudheids Preparaten över heet de wereld bekend BEVERWIJK Nieuwjaarsschaaktournooi beëindigd. Voorbeeldige organisatie een buitengewoon succes. Th. D. van Scheltinga (Amstïrdam) en C. B. v. d. Berg (Leiden) winnaars van de eere-groepen A. en B. Het zevende Nieuwjaarsschaaktournooi van de Hoogoven Schaakclub is een buitengewoon groot succes geworden. Niet alleen door het ongekende aantal deelnemers, waardoor dit tournooi zeker tot één van de grootsten, zoo niet het grootste, ons land is geworden, maar ook door de voortreffelijke organisatie, waar aan vele weken van voorbereiding vooraf gingen en de vlotte medewerking, welke van vele zijden werd verkregen. Dc roem, die van dit H. O. S. C.-tournooi reeds ver vooruit is gegaan, heeft ontegen zeggelijk zijn stempel op Beverwijk en Ken- nemerland gedrukt. wat onomstootelijk is bewezen door de voldoening, welke alle deel nemende schakers, van ver en dichtbij uit den tande, hebben laten blijken. Derhalve heefi het Hoogoven-tournooi een machtige propa gandistische waarde voor de schaaksport in Nederland gehad, welke dit ook ongetwijfeld in de toekomst zal behouden. Opening der vierkampen. Eerst Zaterdagmiddag bleek welk een per fecte organisatie door de tournooi-commissie bestaande uit de heeren P. A. Veldheer, C. J. Mulder en G. L. de Haas, het mogelijk had gemaakt om een zoodanig massaal schaak- tournooi tot stand te brengen, waarop niet minder dan 234 deelnemers uitkwamen. In keurig geordende rangschikking waren allen in het Kennemer Theater ondergebracht. Bovendien waren er een groot aantal schaak liefhebbers, die de opening van dit ongekend groote tournooi van de H. O. S. C bijwoon den, waardoor Beverwijk als het ware met schaakminnenden werd overstroomd. De heer Veldheer verwelkomde alle aan wezigen en zeide nog nimmer een zoo groot aanta! schakers bijeen te hebben gezien. Per soonlijk sprak hij zijn verwondering uit over den goeden gang van zaken, zoodat door vriendelijke medewerking ondanks de vele deelnemers zelfs het logiesvraagstuk kon wor den opgelost. Het Statenhuis was eveneens voor slaapgelegenheid gebezigd, waarin een 20-tal schakers(sters) onderdak vonden. Den 200en deelnemer, den heer Bonkenburg uit Heemstede, een vierkamper, mocht als premie een boekwerkje van dr. Euwe ontvangen. Een bijzonder welkom richtte de tournooileider tot de heeren dr. M. W. Holtrop, directeur der K. N. H. S.. G. van Harten, penning meester van den A.N.S.B., J. Lankamp ert J.B. van Burke, resp. secr. en penn. dei afd. N.H. van den A. N. S. B. en drs. A. Demmers, chef van het sociaal werk der K. N. H. S. Dr. M W. Holtrop verrichtte de officieele opening en schetste den roem van dit tour nooi in Beverwijk, waardoor alles mede werkte tot succes. Voorts rele^jeerde spr. het ontstaan van de H. O. S. C. en herinnerde aan het eerste onderlinge tournooi van Ken- nemer schakers in 1938. In 1939 namen voor de eerste maal de heeren ir. v. Steenis en Cortlever, de prominente schakers deel en werd de kamp uitgebreid tot 48 deelnemers. In 1940 nam dr. Euwe aan het H.O.S.C.- schaakfestijn deel. Het aantal deelnemers groeide gestadig want in 1941 waren er 116, in 1942: 144, in 1943: 168 en thans 234 deel- I nemers. I De oorzaak van dit succes moet vooral ge zocht worden bij de initiatiefnemers, die ge steund door de gunst der tijden en voor namelijk door de medewerking van den A. N. S B. den gestagen groei danken. Ver volgens schetste spr. de atmosfeer van samen werking en vriendschap van Hoogoven-Staten met haar ruim 2000 leden door de zelfwerk zaamheid. Ten slotte uitte dr. Holtrop den wensch, dat het tournooi tot een internationale kamp mocht uitgroeien, waarmede de vier kampen op het sein van den heer G. L. de Haas, wedstrijdleider, werden geopend. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat totaal 12 dames aan het tournooi deelnamen, waarvan 3 in de zes- en 9 in de vierkampen. Bij de voortzetting van de achtkampen kwamen Zaterdag slechts drie partijen tot een uitslag. In de B-groep beging Henne- berke dezelfde fout als in zijn partij tegen Mulder v. Leens Dijkstra, door tegen Croes in beter remise-eindspel met het oog op winst een foutieven zet te doen en daardoor verloor hij. De Friesche kampioen Kramer herstelde zich opnieuw door in de Agroep den Rotterdammer Vlagsma het voile pond af te nemen na 27 zetten. Van den Tol, die enkele zetten te voren na goed aanvangsspel, zich een minder goede positie had bezorgd, wist Cortlever ten slotte nog remise af te dwingen. De afgebroken overige partijen vonden Zondagmorgen hun beslissing bij beide eere- groepen, zoodat de uitslagen van de zesde ronde waren Eere groep A KramerVlagsma 10 Wolthuisir. v. Steenis ]/2'/2i Cortlever v. d. Tol l/2V2; KoomenVan Scheltinga V2V2- Eere groep B: Mr. Leembruggenmr. Roose V2Vil HenneberkeCroes 01; Beenv. d. Berg 10, waardoor laatstgenoemde zijn eer ste verliespartij noteerde; VisserMulder v. L. D. V2—V2. De standen werden derhalve: A-groep: 1. v. Scheltinga 4'/2 p. 2. en 3. v. d. Tol en Koomen 3V2 P-i 4. en 5. ir. Van Steenis en Cortlever 3 p.: 6. Kramer 2l/2 p.; 7. Vlagsma 2 y2 P- en 8- Wolthuis 2 p. B-groep: 1. v. d. Berg 4y2 p.; 2. Mulder v. Leens Dijkstra 4 p.; 3. en 4. Been en Croes 3'/2 P-; 5- mr. Roose 3 p.; 6. en 7. Henne berke en Visser 2 p.; 8. mr. Leembruggen IV2 punt. Bij de zeskampen leverde de heer J. P. Wever uit Heemstede een opmerkelijke pres tatie door de vier gespeelde partijen alle te winnen als eenige van de 66 deelnemers. De Zondag. De Zondag vormde als sluitingsdag van het prachtige tournooi wel het glanspunt. Niet slechts werd met spanning uitgezien naar de winnaars van de achtkampen, waartoe de eere-groepen een buitengewoon groote be langstelling trokken, maar ook interesseerden alle schakers zich voor de prestaties bij de zes- en vierkampen. Des middags vond de traditioneele erwten- soep-maaltijd plaats. De verzorging hiervan was weer in handen van den heer C. J. Mul ders, wien ongetwijfeld voor zijn bemoeiingen met betrekking tot de maaitijden, ook die van de acht- en zeskampers in het Statenhuis zeer veel waardeering toekomt. Alle deel nemers waren vol lof over de buitengewoon goede verzorging, die voornamelijk te dan ken is ook aan de familie Noordman, welke een keur van spijzen den gasten had voorgezet. Behalve de reeds eerder genoemde voor aanstaande figuren uit de schaakwereld en anderen bevonden zich nog in de zaal o.m. ir. P. van Delden en dr. ir. A. F. A. Reijnhardt van de M.E.K.O.G., die mede deel uitmaakten van de ongeveer 300 gasten. Als tafelpraeses fungeerde de heer Dem mers, die in zijn toespraak gewaagde van de buitengewone medewerking, waardoor dit zevende H.O.S.C. tournooi wederom volkomen is geslaagd. Hij hoopte het volgend jaar onder gunstiger omstandigheden een nog betere ontvangst te Jjunnen bereiden. Releveerende aan de organisatie en degenen, die deze had den verzorgd, zeide de heer Demmers een bijdrage te hebben geleverd om de Nederl. schaakwereld tot één groote familie te doen zijn. De oud-voorzitter van den A. N. S. B., de Behandel tijdig uw wintervoorraad aardappelen met Remt de spruitvorming en voorkomt voedselverlies. Verkrijgbaar bij drogisten, zaacihandelaren enz. Indien niet voorradig, vraagt odressen bij de N.V. Amsterdamsche Chininefabriek v.. heer G. W. Zittersteijn, roemde de organi satie, die deze wedstrijden onvergankelijk zullen doen zijn en schetste den geest van kameraadschap en enthousiasme. Ook hij roemde de maaltijden en noemde de gemeen schappelijke lunch met erwtensoep het glans punt van het tournooi. De oudste deelneemster aan de zeskampen, mej. J. M. de Klerk uit Wassenaar, schetste de genoegelijkheid, welke in dit tournooi door de sfeer wordt geschapen en de wedstrijden op een hoog peil brengen. Namens alle scha kers bracht zij daarvoor oprechten dank, vooral aan den wedstrijdleider, den heer G. L. de Haas, wiens arbeid zeker geen sinecure was. Hel tournooi als zoodanig schetste mej. De Klerk niet slechts als sieraad van Bever wijk en Kennemerland, maar ook van Neder land. De heer Veldheer sprak een slotwoord, waarin hij de prettige samenwerking en het innige contact van de Tournooicommissie loofde en voorts onbegrijpelijk vond, hoe de familie Noordman op zoo sublieme wijze voor de maaltijden heeft kunnen zorgen. Mevrouw KrijgsmanMol en de heer Van Buuren, cal- ligraaf. deelden in de hulde, alsook de heeren van de achtkampen, welke een eigen sfeer van kameraadschap vormden. Ook de voor zitter van den Frieschen Schaakbond, de heer Waling Dijkstra werd niet vergeten, even min als de propagandist voor het tournooi Chr. Vlagsma uit Rotterdam. Na gewezen te hebben op de prachtige prestaties van de jeugd in den B-achtkamp riep de heer Veldheer alle deelnemers een hartelijk tot weersziens toe, waaraan onge twijfeld alle deelnemers, indien mogelijk, ge volg zullen geven. De zevende ronde van de eere-groep A. was beslissend voor Van Schetinga, die met Vlagsma remise speelde en totaal 5 punten veroverde zonder geslagen te zijn. Koomen, welke hem nog kon benaderen, won van Van den Tol en werd tweede met e/2 punt en gezien zijn eindresultaten een keurige pres tatie leverde met één verloren wedstrijd. Cortlever welke ir. van Steenis versloeg, maakte daardoor zijn weifelend begin goed, terwijl Wolthuis nog op zijn retour bleek en in Kramer zijn meerdere erkende. De B-achtkamp bracht den jeugdigen Lei- denaar met 5 punten door tegen Visser re mise te halen de zege, waarna Mulder van Leens Dijkstra, die van mr. Roose verloor, Been en Croes, die in remise eindigden en de Groningsche kampioen met gelijk aantal van 4 punten de tweede plaats deelden en een „vluggertje" daarom speelden. In een zeer lastig en moeilijk eindspel, van toren tegen twee paarden die vaststonden, was het de benjamin van de B-groep Henneberke, welke mr. Leembruggen de winst afdwong en zich daardoor ten slotte nog iets herstelde op de ranglijst. Mr. Leembrugge behaalde derhalve geen enkele winstpartij en moest met slechts drie remise-standen genoegen nemen. De uitsla gen van de achtkampen van Zondag waren voor de: Eere groep A: VlagsmaVan Scheltinga 1/2—1/2; V. d. Tol—Koomen 0—1; ir. v. Steenis Cortlever 01; Kramer Wolthuis 10. Eere groep B: Mr. Roose—Mulder v. L. D. 1—0; v. d. Berg—Visser Vs— V2; Croes—Been y21/2; mr. LeembruggenHenneberke 0I. De eindstand van de A-groep is: 1. Van Scheltinga 5 p.; 2. Koomen 4Vz p.; 3. Cortlever 4 p.: 4. en 5. Van den Tol en Kramer 3V2 p.; 6. ir. Van Steenis 3 p.; 7. Vlagsma 2y2 p. en 8. Wolthuis 2 p. B-groep: 1. Van der Berg 5 p.; (na onder linge ronden voor de bezetting der plaatsen) 2, 3, 4 en 5. mr. Roose, Mulder V. Leens Dijk stra, Croes en Been; 6. Henneberke; 7. Visser en 8. Mr. Leembruggen. Bij de elf zeskampen waren de heeren J. J. Oosterwijk Bruijn uit St. Maartensdijk en A. Herfst uit Haarlem de eenige schakers, welke de volle vijf punten uit hun vijf partijen be haalden. De overige winnaars der zes- en vier kampen zullen wij morgen weergeven. De prijsuitreiking geschiedde door den heer drs. A. Demmers, welke aan Van Scheltinga een door de directie der Hoogovens aangebo den fraai wandbord overhandigde, terwijl Van der Berg het mooie boekwerk „Volk van Nederland" van Jan de Vries in ontvangst had te nemen. Alle overige prijswinnaars ontvingen boeken en geschriften over het schaakspel. y AGENDA VOOR AMSTERDAM MAANDAG 10 JAN. Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aemstel", 7 uur. Concertge bouw: Piano-avond Willy Meeuwisse, 7.30 uur. Centraal Theater: „Adriaan en Olivier", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Alleen voor da mes", 7.30 uur. Royal: „Alles of niets", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „De krant komt uit", 7.30 uur. Carré: circus. 2 en 7.15 uur. DINSDAG 11 JAN. Stadsschouwburg: „Rigoletto", 7 uur. Centraal Theater en overige theaters: zie Maandag. Stedelijk Museum: ten toonstelling „Wat Aarde bewaarde" (10-4 uur) en „De Brug", dagelijks geopend. Verduisteren: van 17,00 tot 8,45 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2