I °f 1 I BUTAROMA 1 Bon 11 I ALBUMONA 9 voor IJMUIDEN Bij luchtalarm van de straat. Het is overbodig nog eens te herinneren aan de gevolgen, waaraan het publiek zich bloot stelt wanneer het zich tijdens lucht alarm op straat bevindt, gevolgen niet alleen wat betreft het gevaar voor eigen leven, maar ook ten opzichte van de onaangenaamheden, die uit overtreding van de bekende voor schriften voortvloeien. Gebleken is, dat er een veelzijdige controle op de naleving van de voorschriften wordt uitgeoefend. Men zij dus gewaarschuwd Vereenigingsleven onder de loupe. Het is de moeite waard zoo nu en dan eens na te gaan hoe het met het vereenigingsleven staat. Vooral de jaarwisseling leent zich hier goed voor. Direct dient echter te worden op gemerkt, dat een overzicht van hetgeen er in het afgeloopen jaar is geschied wat de vereeni- gingen in de gemeente Velsen betreft, niet rooskleurig kon zijn. De abnormale omstan digheden zijn zooals overal van grooten in vloed geweest, doch hier hadden de besturen bovendien met plaatselijke moeilijkheden te kampen, die dikwijls te veelvuldig waren om de vereenigingen nog een uitweg te doen vin den. In het bijzonder heeft veler vertrek naar andere gemeenten den besturen talrijke zor gen gebracht. Er kwam dan ook een vrijwel algemeene stilstand in het vereenigingsleven. Toen dc situatie eenmaal kon worden overzien werd van verschillende zijden nagegaan hoe in ieder geval de kern kon worden bewaard. Daarna zou eerst weer aan een bescheiden propaganda mogen worden gedacht. Nog maar heel weinig vereenigingen zijn momenteel actief, in tegenstelling tot hetgeen op sportgebied is op te merken. Op het terrein van muziek, tooneel en zang is er een vol komen non-activiteit. Ook de goede, altijd interessante avonden van het departement IJmuiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen moet men jammer genoeg wegens de plaatselijke omstandigheden missen. Wat de jeugd aangaat, kunnen we er aan herinne ren, dat De Moerberg, Vrij en Blij, etc. een periode van rust medemaken. Daarentegen heeft de speeltuinvereeniging In Veilige Ha ven, die in IJmuiden-Oost- was en is gehuis vest, nog vrij veel tot stand kunnen brengen, waarvan talrijke kinderen hebben kunnen profiteeren. Gebleken is, dat het werk gere geld op de juiste waarde is geschat, zoodat het bestuur voldoende reden heeft om den moed niet op te geven en in de behoefte te blijven voorzien. De jonge Motorgroep Ken- nemerland heeft een periode van groote bloei gekend. De animo voor het streven dezer vereeniging bleek zeer groot te zijn, waardoor het voortvarende bestuur een veelzijdige acti viteit kon ontplooien. Bij het intreden van de bijzondere plaatselijke omstandigheden werd ook de motorgroep ernstig gehandicapt. Na eenigen tijd van stilstand is het bestuur de zaken echter weer gaan bestudeeren en nadat de overgebleven leden hadden getoond weer wat actie op prijs te zullen stellen, werd het werk op bescheiden voet hervat. Er mag in dit verband op worden gewezen, dat te Sant poort het Fanfarecorps stand heeft gehouden. Dit weet den onderiingen band te bewaren en heeft dan ook dezer dagen kunnen besluiten weer een uitvoering te geven. We zijn er van overtuigd, dat het corps hierdoor velen aan zich dient te verplichten. Wat de groote algemeene vereenigingen be treft, denken we o.m. aan het werk van Het Roode Kruis, Het Witte Kruis, De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, etc. Het is zeer verheugend, dat deze zich nog steeds bijzonder verdienstelijk ma ken Men onderschatte de moeilijkheden niet, die ook hier zijn ondervonden. De bezwaren waren inderdaad zeer ernstig. Maar de be sturen, die reeds meer voor een vuurproef, hoewel niet van dezen aard, waren geplaatst, hebben getoond hun plaats waard te zijn. En hieraan is het te danken, dat er door hen nog steeds in het algemeen belang onmisbaar werk wordt verricht, terwijl er ook voor de toe komst geen vrees behoeft te bestaan. De ver eenigingen verdienen voor hun doorzettings vermogen en hun vele werkzaamheden den steun van alle leden en degenen, die tot nu toe buiten het verband bleven, hoewel zij er wel bij behooren. Spanning in voetbalkampen. Een van de attracties van het voetbalspel is de spanning, die er op en om de groene velden kan heerschen. Wat dit betreft heb ben de volgelingen van Koning Voetbal te IJmuiden weinig reden tot klagen. De ko mende wedstrijden van de eerste klassers worden door velen met een bijzondere be langstelling tegemoet gezien. VSV heeft daartoe haar aandeel bijgedra gen door de fraaie overwinning, die Zondag op VUC werd behaald. In dezen wedstrijd hebben de spelers van IJmuiden-Oost weer eens getoond, dat zij steeds gevaarlijke te genstanders kunnen zijn. Had men de hoop op de eerste plaats al opgegeven, de span ning is door deze zege belangrijk toegeno men. Want men stelle zich voor, dat VUC nóg meer punten, minstens drie verliest en VSV er in slaagt alle overige wedstrijden te win nen. Natuurlijk dient men op te passen voor overdreven verwachtingen. Daarvoor heeft VUC zich in dit seizoen al te goed geweerd. De supporters doen er dus beter aan niet te optimistisch te zijn. Maar in ieder geval is voor VSV de stimulans er te doen wat er ge daan kan worden en dit belooft voor de ko mende maanden interessante ontmoetingen. Stormvogels staat onderaan, nog steeds, en het is beter, dat men den wensch niet den vader van de gedachte doet zijn, Zoo langza merhand is men immers vertrouwd geraakt met de gedachte, dat de moeilijkheden voor Stormvogels te groot zijn geweest om een redelijke kans te hebben. Bij het contact van het bestuur met den NVB is hierop indertijd reeds de aandacht gevestigd. Men mag dan ook niet zeggen, dat Stormvogels heeft .te leurgesteld". Zeker, de resultaten zijn aller minst gunstig, maar men mag niet vergeten, dat de blauwhemden moeten roeien met de riemen, die zij hebben. Een verheugend ver schijnsel is het, dat de spelers er niet aan hebben gedacht den moed op te geven. Zij hebben gedaan wat zij konden en meer kan men niet verlangen. Nu de meeste wedstrij den achter den rug zijn vraagt men zich in spanning af, wat de komende maanden zul len brengen. Aan de supporters de taak hun elftal ook dan, beter gezegd: vooral dan, aan te moedi gen. Men zorge er voor, dat 't bij de weinige thuiswedstrijden, die Stormvogels resten, druk is op .het intieme terrein aan den Ter ras weg! Groote O.I.V.-zege. In een vlot gespeelden wedstrijd is O.I.V. er in geslaagd het nieuwe jaar goed te be ginnen door met 71 van E.D.O. 4 te winnen. De I.Jmuidenaren hadden 'n invaller voor spil Jac. Vink, namelijk S. Nanne, hierdoor kwam Epskamp op de spilplaats te staan, waar hij zich voortreffelijk heeft geweerd. De vleugel Buur Sr.S. Nanne was vooral na de rust steeds gevaarlijk. Reeds spoedig ondernam de voorhoede van O.I.V. goede aanvallen. Toch was het E.D.O., die na zeven minuten doelman Nanne on houdbaar passeerde. De IJmuidenaren lieten zich hierdoor niet afschrikken, integendeel! Zij ontketenden een waren stormloop op de E.D.O.-veste en hoe goed de keeper zich ook weerde, hij kon niet verhinderen, dat hij voor de rust driemaal werd gepasseerd. In de tweede helft zette de middenlinie van O.I.V. haar voorhoede steeds weer aan het werk, met als gevolg, dat de voorsprong tot 71 werd opgevoerd. O. I. V. kan op een goed gespeelden wed strijd terugzien, vooral wat de voorhoede be treft De aanvallen werden vlot afgewerkt en als er een schietkans was werd hiervan gebruik gemaakt. De middenlinie heeft in haar nieuwe formatie zeer goed voldaan; er werd goed met de verdediging en de aan- valslinie gecombineerd. De achterhoede heeft werkelijk een buitenkansje gehad; langen tijd heeft het trio niet op zoo'n gemakkelijken middag kunnen terugzien. phujATEME Voor de te IJmuiden wonende leden orga niseert de postzegelvereeniging IJmuiden en omstreken weer een ruilavond en wel Vrij dag 14 Januari om 7 uur in een zaaltje van het St. Fidelisgebouw. Zeeweg hoek Willems- beekweg te IJmuiden-Oost. Voor de leden te Beverwijk en omgeving wordt een soortgelijke bijeenkomst gehouden op Maandag 17 Januari in een zaaltje van het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat te Beverwijk, begin eveneens om 7 uur. Op beide bijeenkomsten zal tevens weer een aantal fraaie stukken geveild worden. BatoIJmond. Ondanks het feit, dat van de vier aange kondigde IJmond-wedstrijden, slechts twee doorgang vonden en wel de beide uitwed strijden te Haarlem, is het voor de Velser handbalclub toch een succesvolle dag ge worden. Het eerste heeren-elftal, dat tegen Bato I uitkwam, bleek op den goeden weg voort te gaan. Er werd direct enthousiast aangevan gen en het was B. Hofman, de IJmond-doel- punten-fabrikant, die het es;ste zijn club de leiding gaf (01). Opnieuw was het dezelfde speler, die het tweede doelpunt scoorde (02). Hierna kwamen de Haarlemmers er beter in. De terreingesteldheid speelde IJmond, dat drie invallers uit het tweede telde, parten, zoodat Bato er een schepje opgooide en zelfs succes had (12). Even voor de rust echter boekten de Velsenaren weer een doelpunt (13). De hervatting bracht een krachtig Bato in het veld. Ongeveer tien minuten voor het einde kreeg Barbiers den bal vrij en kon daardoor langs den paal de zege veilig stellen. Wegens het natrappen zag Bato zich genood zaakt met een man minder verder te spelen. In de laatste minuut was het opnieuw de ge vaarlijke Hofman, welke den stand op 15 bracht. Dames: H.O.C. 2IJmond 2 01. Het tweede dames-elftal van IJmond ont moette H. O. C 2 in Haarlem. De wedstrijd had een vrij matig verloop. Daar beide ploe gen in de aanvalslinie schutters misten, ging de rust in met blanken stand. Na de hervatting was het spelpeil niet beter. Reeds dachten velen, dat het bij dub bel nul zou blijven, toen ongeveer vijf minu ten voor het einde een IJmond-doorbraak de voorhoede in de gelegenheid stelde het eenige doelpunt van deze ontmoeting te scoren (01). BEVERWIJK 3e eindstand van het schaaktournooi. Nu het Schaaktournooi van de H. O. S. C. zijn beslag heeft gevonden, laten wij hieron der de ranglijstjes volgen van de eere-groepen A en B. Eere-groep A: 1. Th. D. v. Scheltinga (Am sterdam) 5 p. 2. W. Koomen (Amersfoort) 4Vfc p. 3. N. Cortlever (Amsterdam) 4 p. 4. Th. P. van den Tol (Leeuwarden) 31/2 p. 5. H. Kramer (Leeuwarden) 3Vs p. 6- ir. H. J. van Steenis (Amsterdam) 3 p. 7. Chr. Vlagsma (Rotterdam) 2V2 p. 8. W. J. Wolthuis (Amsterdam) 2 p. Eere-groep B: 1. C. B. v.d. Berg (Leiden) 5 p. 2. mr. A. H. Roose (Groningen) 4» p. 3. K. D. Mulder van Leens Dijkstra (Groningen) 4* p. 4. G. A. Croes (Leeuwarden) 4* p. 5. J. Been (Amsterdam) 4* p. 6. F. Henneberke (Amster dam) 3 p. 7. J. Visser (Vreeswijk) 2Vs p. 8. mr. C. J. Leembruggen (Den Haag) IV2 P- Door het gelijk aantal punten speelden de nummers 2, 3, 4 en 5 onderlinge ronden ten einde deze plaatsen te bezetten. De prijswinnaars van de zeskampen waren (enkelen na onderlinge beslissing of loting): Groep A: 1. J. J. Oosterwijk Bruijn 5 p. 2. E. L. Janssens 3'/» p. 3. E. V. A. Remouchamps 21/2 P- B. 1. mr. W. J. Eykern 4 p. 2. W. Over- gaauw 3^2 P- 8. mr. H. J. Walkate 2V2 p. C. 1. J. P. Wever 4% P- 2. R. de Vita 3'/a p. 3. C. Eckhardt 2V* P- Mevr. F. Heemskerk, de na tionale kampioene eindigde in deze heeren- groep als nummer vier met 2'/^ p. D. 1. L. Biesheuvel 4 p. 2. P. C. Diks 31 2 p. 3. C. M. Misdom 3 p. E. 1. J. P. van Ham 3l/2 P- 2. A. Nijssen, 3. D. Roodzant, 4. J. de Bruyn, elk 3</t p. F. 1. G. B. v. d. Velde, 2. L. Kool, 3. W. A. Meyer, 4 p. G. 1. A. Herfst 5 p. 2. M. Schenk 4 p. 3. W. Meyer 3 p. H. 1. C. .J Wolfers 4'/s p. 2. C. Koster 4 p. 3. D. Wulms 2V2 p. I. 1. J- v. d. Steeg 3'/2 P- 2. J. H. Blom 3'/2 p. 3. C. M. van Dijk 2V2 P- 4. K. Schulz 2*4 P- J- 1- F. v. d. Torren 4 p. 2. W. Bijl 3l/2 p. 3. J. v. d. Gaag 2V2 p. Bijzondere groep: 1. Sj. Dijkstra iV2 p. 2. C. Hovingh 3*/a p. 3. W. Geuzenbroek 3 p. Bij de vierkampen vielen de prijzen ten deel aan: Groep 2: I. A. Slob, 2. P. Stet. Groep 3: 1. D. de Dreu, 2. D, F. Noë. Groep 4: 1. S. Herfst, 2. G. L. Wijsman. Groep 5: 1. J. v. d. Hoff, 2. dr. W. Rutgers. Groep 6: 1. A. W. Haenen, 2. J. Beentjes. Groep 7: 1. P. A. Veldheer, 2. v. Burken. Groep 8: 1. J. Kroeze, 2. M. D. Out. Groep 9: 1. J. Drost, 2. J. F. J. Broeken. Groep 10: 1. J. H. Weelde, 2. R. Croes. Groep 11: 1. W. Schuurman, 2. Jb. Bonkenburg. Groep 12: 1. W. Toewater, 2. J. Muyen. Groep 13: 1. W. Melling, 2. C. van Zijl. Groep 14: 1. C. Koomen, 2. C. Moeyes. Groep 15: 1. L. Bink, 2. R. Angerman. Groep 16: 1. W. Steeman, 2. J. Leyen. Groep 17: 1. B. van So meren, 2. A. Elfrink. Groep 18: 1. J. C. Stelle- man, 2. H. v. d. Helm. Groep 19: 1. J. Reitsma, 2. J. H. de Vries. Groep 20: 1. H. Henning, 2. Jac. van Eekeren. Groep 21: 1. Sj. Bonkenburg, 2. F. v. d. Veen. Groep 22: 1. G. J. Jager, 2. mevr. Brinkman. Groep 23: 1. N. de la Lande Cremer, 2. W. J. Eisses. Groep 24: 1. J. v. d. Stouwe, 2. mevr. F. Hammer. Groep 25: 1. H. A. Donkerwolke, 2. K. L. Duzee. Groep 26: 1. M. Kwakkel, 2. mevr. wed. M. Mazirel. Groep 27: 1. K. Visser, 2. Jac. Schilp. Groep 28: 1. H. de Jager, 2. G. v. Eek. Groep 29: 1. E. Santen, 2. C. Seytes. Groep 30: 1. W. Burger, 2. J. Eel- man. Groep 31: 1. A. Wessing, 2. drs. H. Poser. Groep 32: 1. F. Holthaus, 2. J Hoogzaad. Groep 33: 1. G. Bouma, 2. F. C. v. d Broek. Groep 34: 1. K. H. Buchi, 2. Wapstra. Groep 35: 1. B. Hagenaar, 2. S. Kistenmaker. Groep 36: 1. H. W. van Onsenoord Jr., 2 A. M. van Stralen. Groep 37: 1. H. W. van Onsenoord Sr., 2. L. P. Thiery en Groep 38: 1. N. Nijkamp, 2. mevr. Hovingh. „Van Scheltinga won verdiend! Van der Berg een speler van klasse Dit was de opvatting van ingewijden over de achtkampspelers in de eere-groepen A en B van het H.O.S.C.-schaaktournooi. Van Scheltinga heeft tijdens den geheelen wedstrijd uitstekende partijen gespeeld; geen enkele fout van eenig belang heeft hij tegen over zijn lang niet gemakkelijke tegenstanders gemaakt. Toch was het Cortlever, die de schit terendste partij van het geheele tournooi speelde in de laatste ronde tegen ir. Van Stee nis. Hoewel Koomen, vooral in de laatste ron den, bij de gespeelde partijen een goed figuur sloeg, mogen Van Scheltinga en Cortlever toch als de sterksten worden beschouwd. Van Scheltinga is de „schaakmachine".. Hij over ziet de moeilijkste situaties, snel en goed! Des ondanks is het spel van Cortlever, welke „slechts" de derde plaats bezette, aantrekke lijker. Hoewel Koomen als tweede eindigde en tot de favorieten behoorde, is hij toch minder sterk dan zijn twee rivalen van Scheltinga en Cortlever. De Friesche kampioen Kramer schaakte ta melijk, doch hij maakte nogal eens blunders. Tot betere prestaties moet hij zeker in staat worden geacht. Van den Tol, die gelijk met zijn stadgenoot eindigde, is momenteel beter dan Kramer. Ir. Van Steenis en Vlagsma speelden als ge woonlijk Ongetwijfeld is ir. v. Steenis sterker dan de laatste. De jongste in deze groep, de Amsterdammer Wolthuis, viel tegen. In de Eere-groep B wist de jeugdige Leide- naar C. B. v. d. Berg de leiding te behouden. Een keurige prestatie! Hij wordt zekef zoo sterk geacht als Wolthuis. Na hem kwamen Been, Croes, Mulder van Leens Dijkstra en mr. Roose met een gelijk (4) aantal punten; gevolgd door Henneberke en Visser. DE OOGST VAN DE STRAAT. Gevonden voorwerpen van 2 tot en met 9 Januari: een bruine heerenhandschoen, paar wanten, bruin-grijze want, bruine portemon- naiee zilv. beursje met inh., portemonnaie met inh., verlovingsring, zwarte ceintuur, wollen handschoen, bruine kinderwant, blauw shawltje, zakje, kerkboekje, Ausweis, bruine portemonnaie met inh., hond, portemonnaie met inh., portemonnaie met inhoud. Verloren voorwerpen: een hond, portefeuille met inh., beige wollen das, pekinees, paar schapenwollen dameshandschoenen, porte feuille met inh., bruine heerenportemonnaie met inhoud. ALGEMEEN ff heeft meer waarde 3 M als U die besteedt s II I M 150 GRAM |i?, JUSPOEDER rM If 150 GRAM M GELE SAUSPOEDER DE LOTGEVALLEN VAN PETER EN JAN, De 46-jarige Beverwijksche expediteur J, de Vries had zich aan zwarte handel in paarden schuldig gemaakt. Bij den verkoop der beide dieren Peter en Jan voor ƒ4500,— zou hij ƒ400,— hebben verdiend. Latei kocht hij deze paarden weer van den Am sterdammer K. terug. Opnieuw trad d. V, echter met hem in relatie en ditmaal werd er een paard voor 1000,verhuurd, ter wijl de waarborgsom 1600,bedroeg. Tij dens de zitting van Dinsdag van den Haar- lemschen economischen rechter stond d. V. terecht en de officier noemde een dergelijke transactie een zeer ernstig vergrijp, temeer daar de behoefte aan paarden bijzonder groot is. Hij eischte 400,boete en ver beurdverklaring van het paard. Het vonnis luidde 200,met verbeurdverklaring van het paard. KORT NIEUWS De Bossche politie heeft een fietsendiei aangehouden, die er tot nu toe op geraffi neerde wijze in geslaagd was uit de handen der recherche te blijven. Ondanks huiszoe king in de woning van den man kon men namelijk nooit een spoor van hem ontdek ken, tot men eenige dagen opnieuw een inval deed. Daarbij bemerkte een der rechercheurs in de vloer van de slaapkamer een luik en nu was het geheim spoedig opgelost. Onder de slaapkamer bevond zich een kelder, waarin de man steeds verdween als er onraad was. Tevens had hij hier een soort werkplaats ingericht, waar men een groot aantal fiets- onderdeeien en een paar complete karretjes aantrof. De kelderinventaris is in beslag ge nomen en de gladde vogel is in arrest gesteld. De Eindhovensche politie heeft een man aangehouden, die binnengesmokkelde Belgi sche shag aan den man trachtte te brengen, Niet minder dan ongeveer 500 pakjes konden in beslag genomen worden. In het Apeldoornsche Sportfondsenbad is de 11-jarige Rijk Bomhof, doordat hij bij een sprong de plank te erg liet veeren, zoc ernstig met den bodem van het bad in aan raking gekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het tien-jarig pleegkind van de familie Bargboer te Nijverdal, dat Zaterdag gewond werd door een projectiel, waarmede het aan het spelen was en waarbij de moeder gedood werd, is thans in het ziekenhuis te Almele aan de gevolgen overleden. Vermoedelijk door het vlamvatten var waschgoed, dat bij de kachel hing te drogen, ontstond te Oosterhout brand in een woning aan de Boschstraat. De vrouw des huizes er een anderhalf-jarig zoontje liepen zulke ern stige brandwonden op, dat zij korten tijd later zijn overleden. De Rotterdamsche politie heeft den 19- jarigen bezorger B. aangehouden, die vooi een Rotterdamsche melkinrichting, waar hij in dienst was, een kist met honderd pakjes boter naar een filiaal moest brengen, doet een afspraakje maakte met twee vrienden van resp. 20 en 23 jaar, die de kist met botes op een handkar overlaadden. De 600 gulden welke de pakjes hadden opgebracht, warer onderling gedeeld. Op een weiland te Zunderdorp zijn tier schapen gestolen en ter plaatse geslacht. Slechts het afval hadden de dieven achter gelaten. Drie andere schapen vond men ver dronken in een sloot terug. Waarschijnlijk waren de dieren opgeschrikt en in hun angsi te water geloopen. Te Heerlen is de 41-jarige G. V. Oosten, wonende te Brunsum, van den spoorweg dienst der Staatsmijnen, op de steenstort bi; Staatsmijn Hendrik, van een wagen uit eer steentrein gevallen en overreden. Hij werd oi slag gedood Te Nijverdal was het 9-jarig pleegkind van de familie Bargboer in de huiskamer aan het spelen met een gevonden patroon Toen deze plotseling ontplofte, werd de 40-jarige vrouw des huizes zoo ernstig ge troffen, dat zij vrijwel op slag dood was Het kind werden een paar vingers afgerukt AGENDA Woensdag 12 Jan.: IJMUIDEN Thalia- Theater: Liefdescomedie (film) 7.30 uur VELSEN: Bioscoop De Pont: Manége (filrri 7.30 uur. Donderdag 13 Jan.: IJMUIDEN Thalia- Liefdescomedie (film) 7.30 uur. VELSEN Bioscoop De Pont: Geen voorstelling. SANT POORT: De Weijman: Uitvoering Fanfare corps.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3