Bezoek van den Beider aan Haarlem en omgeving Werkobject voor arbeidsmannen. Ledenappel te Haarlem. Ontvangst ten Raadhuize van Beverwijk Gisteren heeft Kring Kennemerland Zuid der N. S. B. in de Gem. Concertzaal een leden appèl gehouden, waarop du Leider het woord heeft gevoerd. In den middag arriveerde de Leider ten hui ze van den Burgemeester van Haarlem en be gaf zich met den heer Plekker, die, zooals men weet, de functie van Gemachtigde van den Leider bekleedt, naar de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede, waar een daar ver toevende ernstig zieke kameraad werd be zocht. Vandaar ging de tocht naar Beverwijk. In Velsen hadden zich een groot aantal N. S B.'ers verzameld, zoodat de reis even werd onderbroken. Mussert verliet hier zijn auto en onderhield zich met een aantal der aanwe zigen. Ta Beverwijk werd de Leider ten Raadhuize ontvangen door Burgemeester .Van Grunsven Voor het Raadhuis stonden de W.A. en de Jeugdstorm aangetreden en had de gebruike lijke inspectie plaats, waarna het gezelschap zich naar de burgemeesterskamer begaf. Na dat hier eenige besprekingen waren gevoerd ontving Mussert de nagelaten betrekkingen van gevallen frontkameraden. De belangstelling van de zijde van het pu bliek in Beverwijk was zeer groot en harte lijk werd de Leider toegejuicht toen hij zich weder in zijn auto had begeven. Van Beverwijk ging de tocht weer naar Haarlem en wel naar de Paviljoenslaan, al waar voor het gebouw der Provincie en het Kringhuis der N.S.B. afdeelingen van de W.A. en den Jeugdstorm stonden opgesteld, die door den Leider geïnspecteerd werden. In het gebouw der Provincie had de ont vangst plaats door den Commissaris der Pro vincie, mr. A. J. Backer, die de Bestuurs raden aan den Leider voorstelde, die zich met elk der functionarissen geruimen tijd onder hield. Des avonds had de groote bijeenkomst in het Concertgebouw plaats. Het podium was versierd met de nationale en de N.S.B.-kleu- ren en droeg, behalve het N.S.B.-embleem de vlaggen der Beweging en der nevenorganisa ties. Bovendien was een fraaie bloemengarnee- ring aangebracht. Ook de zaal was met de nationale kleuren en rood-zwart versierd. Op het tooneel had de W. A.-kapel uit Amsterdam plaats genomen. Lang voor het begin was de zaal vrijwel gevuld. De galerij had de Jeugdstorm, geflan keerd door een aantal W.A.-mannen, veroverd en liet zich niet onbetuigd, toen onder leiding van den bekenden Melchert Schuurman di verse strijdliederen werden gezongen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Commis saris der Provincie, mr. A. J. Backer, de bur gemeester van Haarlem, de Politiepresident Ph. Blank, de Ortskommandant Maj. Dr. Wel- ler, de Ortsgruppenführer der N. S. D. A. P. M. Gerisch; Landwirtschaftsrat Ufer. Nadat de Leider in gezelschap van den Kringleider J. W. Zwart, den gemachtigde van den Leider, S. L. A. Plekker en den Geweste lijken leider Ouwerkerk, de zaal had betre den, opende de Kringleider de bijeenkomst en vond daarbij de gelegenheid drie leden van den Kring Kennemerland Zuid, die in het afgeloopen jaar op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen, te herdenken. Spr. ge waagde voorts van de activiteit in den Kring en van zijn trouw aan den Leider. De Leider, die daarna het woord verkreeg, begon met op te merken, dat het niet gemak kelijk valt, zich een duidelijk beeld te vormen van het gebeuren in dezen tijd als men de gebeurtenissen gadeslaat, die iederen dag weer aan plaats grijpen. Ieder heeft in dezen tijd zijn lasten te dra gen, ook ieder volk, ook het onze, zoo goed als het Duitsche, doch er is een verschil tus- schen deze twee volken: het onze leeft bij de verdeeldheid, terwijl het Duitsche volk althans den zegen der solidariteit kent. Welk een verdeeldheid treedt in ons land aan den dag en hoe groot zijn de afstanden! Men denke hier aan onze landgenooten in In- dië, onze zeelieden, die waarlijk niet allen uit overtuiging voor Engeland varen, onze jongens in arbeidsinzet en krijgsgevangenschap ons volk is verspreid en zoo er voor ons één taak is, dan is het wel, de eenheid van het eigen volk na te streven. Ook de verbondenheid met onze nabuurvol ken is een taak voor ons en tenslotte is de eenheid in verscheidenheid, die wij zoowel als natie als ook als deel der Europeesche volken verbondenheid moeten nastreven, een opgave, die wij zullen moeten oplossen, zal ons land en zal Europa een toekomst hebben. Wij dienen besef te hebben van de moei lijkheden van dezen tijd om het geloof te ver krijgen, dat wij deze zwarigheden moeten ver duren, willen wij eenmaal een betere toekomst verwerven. Hier dient het oog gericht op de nieuwe, de jonge generatie, voor wie de vraag het meest klemt, of er straks een Europa zal zijn of niet zal zijn. Twaalf jaar bestaat thans de Beweging. Waarom kwamen die oudste leden en waarom gaven zij hun rustige leventje op? Omdat zij de teekenen der tijden verstonden en de vir- wordenheid der tijden niet konden verkrop pen. Omdat zij niet konden berusten in het w eerloos maken van ons volk ten behoeve van Moskou. Omdat zij begrepen, dat dit Moskou in de kaart werd gespeeld in naam door de Marxisten, inderdaad door alle politieke par tijen, van Wijnkoop tot Colijn toe. Misschien waren die oude leden deels wat meer Natio naal deels wat meer Socialist, het groote doel stond allen sterk voor oogen. Werden deze lieden, die het welzijn des volks beoogden met open armen ontvangen Men weet wel beter Zoowel de kapitalist als de Marxist, zoowel de geestelijkheid als het atheïsme zag van dien tijd af maar één gevaar en dat was het nationaal-socialisme, be lichaamd in de N.S.B. en toen in 1935 de ver kiezingen de macht van de N.S.B. in het licht stelden,was er maar één overtuiging: de N.S.B. moest dood en toen de verkiezingen van 1937 achter den rug waren, juichten E.D.D. en Oxford, dat het met de N.S.B. thans afgeloo pen was. Drie zeer moeilijke jaren lagen toen in het verschiet: Op de N.S.B. bleef ondanks alle terreur de taak rusten, ons volk duidelijk te maken, dat in wezen Engeland hier regeerde, hetzelfde Engeland, dat ons in die jaren nood zaakte, ons verdedigingsmateriaal in Vlissin- gen aan den jood te verkoopen. Daar was ook in die jaren het jodenvraag stuk in Nederland, waarvoor de N.S.B. de op lossing aan de hand deed, n.l. het voorstel, alle Nederlandsche en andere Joden een nieuw tehuis aan te bieden in Guyana. Er was toen niets dan afwijzende critiekthans zou den de Joden er veel voor over hebben, in Guyana te zitten. Inmiddels stegen de spanningen en 1940 bracht, wat de N.S.B. altijd had voorzien. Verdedigingslinies noch inundaties, vriend schap met Engeland noch een Volkenbond kon ons redden. Binnen weinige dagen was 't pleit beslecht. Drie dagen werd men vriendelijk jegens de N.S.B. Toen won de lichtgeloovig- heid het alweer: de Koningin was niet dan door geweld gedwongen uit Nederland gegaan, Prins Bernard had als een held gevochten en de regeering was uitgeweken om het Neder landsche imperium te reddenen weder om slikte Nederland de leugens van den En- gelschen zender en noemde ons landverraders. Het moet deze verblinding zijn, die ons volk nog steeds verhindert, in te zien, dat de zoo veelbegeerde onafhankelijkheid van Neder land een fictie is, indien men niet de nood zakelijkheid van een vereenigd Europa erkent Deze tijd vraagt nu eenmaal nieuwe groepee ringen. Ook de heer Van Kleffens heeft dit onlangs voor de radio erkend, alleenhij deelde toekomstig Nederland natuurlijk in bij een op Engeland georiënteerde groepeering. Dit zou beteekenen Nederland maken tot een voorpost van Engeland, hetgeen intusschen toch niet een bolsjewiseering van Europa zou kunnen verhinderen. En dan doorzien wij de drogreden, dat het bolsjewiseeren van Europa door Amerika verhinderd zal worden... Amerika is ver weg en zal zich om leven of dood van Europa niet bekommeren. Laat ons niet op Amerika vertrouwen Slechts één taak rust op ons: Als Europeanen ons zetten tot de verdediging van Europa. De eenvoudige Nederlander ziet dit waarlijk wel in en het is slechts een kleine groep, die aanstuurt op tegenwerking, verwarring en ver wildering en in naam van de vrijheid haar toevlucnt neemt tot terreur. Onder dit alles richt zich de blik op die ééne figuur, die het lot van Europa draagt. Dat is eens anders geweest. Eens kon men vertrou wen op de twee samenwerkende mannen Mussolini en Hitier. Thans is het vertrouwen gevestigd op slechts één: den Führer. Dit vertrouw-en bezit de N.S.B., niet het minst ten aanzien van het eigen land. Want het was de Führer, die aan spr. de verzekering schonk, dat Nederland zijn onafhankelijkheid zal blijven behouden. Hier geeft het woord van den Führer een belofte voor de toekomst, een toekomst, die een Europeesch geheel van lotsverbonden, vrije volken zal aanschouwen. En in die toekomst zal ook de erkenning rij zen voor ons werken en streven en onze daden Dan zal de maatschappij weer een aspect krijgen overeenkomend met het Nationaal- Socialistisch inzicht: dan zal de vrouw weer zich aan haar gezin kunnen wijden en al wat thans gedaan moet worden omdat de oorlog gewonnen moet worden, zal tot het verleden behooren. Spr. eindigde met een opwekking aan de oude leden der beweging zoo goed als tot hen, die nog maar kort geleden tot de N.S.B. toe traden, in gezamenlijke toewijding voort te gaan in de koers, die thans twaalf jaar door de N. S. B. gezeild is. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A, Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Het koolzaad voor den oogst 1944, dat reeds in Augustus werd gezaaid en onze vetvoorziening voor dit jaar verzekeren moet, staat er in den Wieringermeer- polder buitengewoon goed voor. Nog niet zoo beel veel jaren geleden was het ge bied van dezen polder, dat men „de kool tuinen' 'noemt, Zuiderzee. Deze hoek was toen bekend om zijn schelpenbanken, waarvan men nu nog de bewijzen vindt door de tallooze exemplaren tusschen de regels koolzaad. (C.N.F./Kuiper Pax c) Verbetering van het bosch bij Mook vraagt de aandacht. (Van een onzer redacteuren). Als men het woord Mookerheide hoort, denkt men aan het jaar 1574. De slag ter plaatse maakte een einde aan den veldtocht door Lodewijk van Nassau ondernomen, om de Hollanders te helpen en Leiden te doen ontzetten. Op het oogenblik is er van een heide niets meer te zien en de wandelaars vertoeven daar in een heerlijke omgeving. Enkele gebieden zijn nog ontoegankelijk en hier en daar kan men spreken van woeste gronden. De bewoners van het kamp Mook van den Nederlandschen Arbeids dienst zorgen er voor, dat daarin verbete ring wordt aangebracht. Vorige lichtingen hebben reeds een weg aangelegd van zes tienhonderd meter, waardoor het mogelijk is de natuur meer te benaderen en de weg kan in de toekomst ook gebruikt worden, om gekapt hout te vervoeren. Dan is een terrein bewerkt, waar Staatsboschbeheer verder voor jonge aanplant zal zorgen. Er is in de toekomst nog meer te doen. Is dat wel nuttig, zal men zich afvragen en het antwoord moet zijn ja, omdat de arbeid er toe bijdraagt, dat afgesloten terreinen voor het publiek opengesteld worden en tallooze Nederlanders van de natuur kun nen genieten. De nieuwe lichting is opgekomen en een terrein is aangewezen, dat ontgonnen moet worden. Gemakkelijk zullen de mannen het niet hebben, doch dat is niet erg. Het is immers niet de bedoeling, om een taak in korten tijd af te maken, maar om eenvou dige handenarbeid te verrichten. Het han- teeren van een schop, een bijl of een hou weel wordt aangeleerd, hetgeen een ge zonde inspanning vereischt, doch iedereen kan het gemakkelijk leeren. In de omgeving van Mook vraagt verbetering van het bosch de meeste aandacht en met vertrouwen kan het resultaat tegemoet worden gezien. In het begin duurt de arbeid een uur en langzamerhand wordt het tempo opgevoerd. Na elk uur is een korte pauze en in den loop van den morgen worden de werkzaam heden onderbroken voor het „tweede ont bijt", dat over het algemeen uit soep be staat. De kaderleden letten in het bijzonder op de houding van de mannen. Indien zoo danig gespit wordt, dat men spoedig moe is dan worden aanwijzingen gegeven. Het is dan reeds vele malen voorgekomen, dat jongemannen, die gewend waren op het land te werken, moesten ervaren, dat zij hun schop verkeerd vasthielden. Onder de jongemannen zijn er ook, die willen meewerken aan het verfraaien van het kamp. Zij krijgen daartoe de gelegen heid in hun vrije uur. In Mook b.v. waren de laatste maanden enkele liefhebbers, die een rotstuin hebben aangelegd en het park eenigszins verfraaid hebben. Een liefheb berij, welke zeer toegejuicht wordt. Vlaggenparade. Tenslotte willen we nog wat vertellen over een plechtigheid, welke iederen dag terugkeert, n.l. de vlaggenparade. De be doeling is den arbeidsman een hart onder den riem te steken ter volvoering van zijn taak als Nederlander. Alle bewoners van het kamp nemen daaraan deel. De hopman neemt op de verhooging plaats en in carré stellen de kaderleden, het vaste personeel en de arbeidsmannen zich op. De exercitie- schop wordt gebruikt en opgeheven, als de vlag in top gaat. Een kaderlid spreekt een leuze uit, waarna hij een toelichting geeft. Hiermee wordt den arbeidsman te kennen gegeven in welk teeken de dag beschouwd moet worden en wat speciaal ter harte ge nomen moet worden. Op elk uur van den dag moet men aan de leus denken. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van Sch. ECONOMISCHE RECHTER. Zwarte visch verhandeld. De Huizer vischventer W. Teeuwissen kocht bij het station van een onbekende 14 kg schol en 10 kg tong. Bij het uitventen van deze hoeveelheid „zwarte visch" te Haarlem werd hij gesnapt. Woensdagmorgen vorderde de economische rechter tegen hem een geld boete van ƒ100 of 30 dagen hechtenis. Burgerlijke Stand. HAARLEM 12 Januari 1944. BEVALLEN: 9 Jan., J. M. H. Stui—Kenselaar, 10 Jan.. T. M. CroijmansMul'kens, d.; A. M. van GunsterenJansen, z.; J. C. M. Donkerlo v. d. Berg, z.; 11 Jan., H. J. van RheenenWil- léms, z.A. P. Tintelde Jager, d.; D. Looij Starreveld, z.; M. F. A. v, d. Valkvan Dijkman, d.; A. M. v. WijngaardenWesterhof, d.; A. Boe- réeTuil, d.; 12 Jan., M. Bruijnsvan Luijn, z.; T. C. Kerkhoffvan Loon, d. M. H. Mathotde Graaff, d. OVERLEDEN: 9 Jan., K. Kassteen, 25 j., Gast- huisvest; 10 Jan., T. VlamingHamburg, 66 j., Hazepaterslaan; W. T. H. Reijnen, 77 j., Ver- spronckweg; H. J. van DorstHooijer, 62 j., Tes- selschadepelin11 Jan. R. C. B., 3 mnd.. d. v. G. Schell, Jansstraat; H. H. Einmahl, 65 j., Zocherstraat; G. E. M. Kamerbeek, 61 j., Kinder- huisvest; R. O. Ottevanger, 81 j., Oosterstraat; L. Hagenaar, 73 j., van Dortstraat; C. P. Kleef, 36 j,, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 12 Jan.. W. J. Janssen en C. J. Houtakker; J. Zorge en M. S. v. d. Berg; J. M. v. Beusekom en C. M. C. Toepoel; M. H. L. Groe- nevelt en A. van Dijk; G. Oetelmans en M. G. Oosterbaan; U. H. Dijkstra en L. de Graaf; J. Vahrmeijer en A. M. v. Klooster; F. J. M. v. d. Weiden en P. C. Lammerse GEHUWD: 11 Jan., D. H. Dollekamp en M. J. P. Cottigny; 12 Jan., C. J. Hamelink en A. Rosraan; A. M. S. P. v. Eeden en M. S. v. Delden; A. W. M. Niemeijer en C. I. v. d. Wall; W. J. F. Korstjens en W. M. Wesseling; J. C. Willemse en A. M. v. d. Velde; C. v. d. Linden en H. Zui- dema; T. M. Koops en J. S. H. Blanken. ook ideaal voor reiniging van geverfd hout en geverfde plafonds THANS 250 Grom voor 24 et. ZONDER BON HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE Verboden uitvoer van bloemen. IJmuidenaar voor het Economisch Gerechtshof. De bloemenhandelaar R. v. d. Berg uit IJmuiden had destijds verschillende soor ten bloemen en bloembollen uitgevoerd of doen uitvoeren naar het buitenland, terwijl hij bovendien in strijd met het tuinzadenbe- sluit in de omgeving van Velsen tuinzaden had gekocht en verhandeld. De bloemen wer den in doozen, kisten en pakketten verzon den. Verschillende zendingen werden door particulieren over de grens gebracht, terwijl andere partijen met den trein gingen. Een deel was aanvankelijk bedoeld als „Liebes- gaben", een ander deel ging onder het mom van geschenkzending, doch was in werke lijkheid bestemd om een buitenlandschen bloemenwinkelier te „helpen'. Verdachte was door den economischen rechter te Haarlem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, een boete van tien duizend gulden en sluiting van zijn bedrijf voor den tijd van één jaar. Hij had volgens berekening twintigduizend gulden met dezen uitvoer verdiend, waarvan reeds tienduizend aan belasting was gevorderd. Verdachte was in beroep gegaan, daar de rechter in Haar lem volgens hem geen rekening had gehou den met het feit, dat het allergrootste ge deelte van de geëxporteerde bloemen door een uitvoervergunning was gedekt en voor „Liebesgaben" was bestemd. Bovendien had hij zijn collega's in het buitenland, die tel kens weer een beroep op hem deden, daar zij tekort kwamen, willen helpen. De uitge voerde bollen waren niet wettig gekeurd. De procureur-generaal betoogde dat het vonnis van den Haarlemschen rechter op goede gronden is gewezen. Verdachte is, al dus spr., een groote knoeier, niet alleen in zijn eigen vak, maar ook op ander terrein. Ondanks de straffen die hem zijn opgelegd in den loop der tijden is hij met knoeien doorgegaan. Als men weet hoe schaarsch en dupr de bloemen hier te lande zijn, dan is hier sprake van een buitengewone a-sociale daad en een schandelijk bedrijf. In het alge meen kon spr. met het gewezen vonnis ac- coord gaan, doch hij eischte een hoogere principieele hechtenis n.l. drie maanden. De verdediger mr. A. W. Hellema uit Haarlem, voerde eenige nietigheidsgronden tegen de dagvaarding aan, waardoor naar zijn meening verdachte ontslagen zal moeten worden van rechtsvervolging. Indien het Hof evenwel zou aannemen dat de dagvaarding juist is, dan bepleitte spr. clementie. Tot October 1941 liet de Ned. Sierteelt centrale het verzenden van bloemen naar het buitenland toe. Nadien werd een machti ging geëischt. Naar spr.'s meening heeft de Sierteeltcentrale het verdachte op allerlei wijzen moeilijk gemaakt. Verdachte voelde zich onjuist behandeld. Opzet achtte spr. niet bewezen. Verdachte was niet op de hoogte van de talrijke besluiten, die elkaar zeer snel opvolgden. Uitspraak over 14 dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Tjalsma, v. Vlotenweg 8, Bloemen- daal; bril, portier. Stadhuis: bril, Bureau van Po litie. Smedestraat 9: geld. Fabel', Koninginneweg 96: hoed, Eelman, Rozenhagestraat 31: hoed, Bu reau van Politie, Smedestraat 9: hond. Kennel Haarlem, A'damschevaart 320; horloge, Spanjaard, Romolenstraat 37; handschoen, Elsinga, Boog- straat 12; jas. Elsinga, Boogstraat 12; muts, Besse, H. J. Coenenstraat 2; muts, Elsinga, Boogstraat 12; parapluie, Vermeer, Schouwtjeslaan 37 rd.; portemonnaie met inh.. Pannekeet, Schrevelius- straat 70; portemonnaie met inh.. Hulshof, v, Kinsbergenstraat 62: portemonnaie met inh.. Bu reau van Politie. Smedestraat 9; shawl, v. d. Klinkenberg, Judith Leijsterstraat 24; rijwiel- tasch, Vogel. Jacob van Lenneplaan 5; wanten, de Boer, Havikstraat 63; zakje met inh., Jacobs, Thomsonlaan 66; zakje met inh., Zirkzee, Leid- scheplein 27. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 14 JANUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Luchtige ochtendzang. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Adalbert Lutter speelt walsen. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (Van 8.45 —8.50 voor de Huisvrouw). 9.00 Amusements orkest en solist. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Salon orkest. 11.00 Voor de kleuters. 11,30 Zang en pia no. 12.00 Almanak. 12.15 Septet Jonny Ombach. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt 13.05 De Melodisten en de 10 Vroolijke Meisjes. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Plakboek 1892. 16.35 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Het Omroep orkest en solisten. 18.00 BNO: De Jordaner ver telt over sociale nooden. 18.05 De Groninger Or kest Vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den Landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. 22.1524.00 Platen Caleidoscoop. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Een Meisjeskoor. 18.30 Harmonieconcert. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Italiaansch- Duit-ech Opera-concert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Sympho- nisch Orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren: van 17.00 tot 8.45 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2