ONDER NEVEN. D. Laat ons in diepen afkeer van de oppervlakkigheden en frivoliteiten dezer dagen ons bezinnen op.zaken van hooger aanslag en een enkel woord wijden aan het bericht uit de Italiaansche „Tribuna", dat ons het schokkend nieuws brengt, dat Zijne Majesteit de koning van Italië de Annun- ciata-orde heeft verleend aan den heer Josef Wissarionowitsj Dzjoegasjwili, ge zegd: Stalin. Een enkel woord ter informatie. De Annunciata-orde is een oorspronkelijk Sa- voysche, thans de hoogste Italiaansche rid derorde. Zij werd in 1360 ingesteld door Amadeus VI en door een zijner opvolgers voorzien van statuten. De orde heeft slechts één klasse en de koning zelf is grootmees ter. Het ordeteeken is een gouden ovaal schild, waarop Maria Boodschap is afge beeld en dat aan een gouden keten om den hals wordt gedragen. De ridders, die van ouden adel zijn en de Sardinische St. Mau- rits en St. Lazarus-Orde reeds bezitten, dragen op de linkerborst tevens een ster in - den vorm van een stralende zon, die ook in het midden een voorstelling van Maria- Boodschap draagt. Op hooge feesten zijn de ridders gekleed in een ordegewaad. Zij dragen den titel van Excellentie en worden door den koning als „Neef" (cugino) aan gesproken. In Juni van dit jaar heeft Stalin de Le- nin-orde verleend aan den aartsbisschop van Canterbury. Het is niet bekend, of hij als tegenbeleefdheid reeds de orde van den Kouseband van den koning van Engeland heeft ontvangen, maar in ieder geval is hij op den goeden weg, nu Victor Emanuel dus heeft ontdekt, dat hij in Moskou nog een neef heeft zitten, 't Is waar, deze neef is een beetje van de linkerhand, want in Vic tor Emanuels familie komt het zoo niet voor dat je met een dame trouwt die van zich zelf Esther Kaganowitsj heet en die het interieur van het Moskousche ghetto tame, lijk nauwkeurig kent, maar onder neven moet je wat over het hoofd kunnen zien. Neef Victor is een man, die niet over ijs van één nacht gaat en wel weet, aan wien hij zijn weldaden besteedt. Zoo was er des tijds zekere Mussolini, die hem den ge ringen dienst bewees, zijn land te behoeden voor een bolsjewistisch schrikbewind, zijn koningschap te bevestigen en Italië op te stuwen tot den rang van groote mogend heid. Aangezien deze man voor Italië in enkele jaren meer gedaan heeft dan Vic tor met al zijn neven in een eeuw beschonk hij hem met dezelfde Annunciata-orde en zal bij die gelegenheid ongetwijfeld ge waagd hebben van de verplichtingen, die het Huis van Savoye aan Mussolini en aan het fascisme had. Aangezien de tijden ver anderen en wij met hen bekoelde deze waardeering in den loop der jaren een wei nig en trad Victor in het voorstel, den red der van zijn land en van zijn dynastie te verschepen naar Amerika, ten einde hem daar in een kooi aan het publiek te ver- toonen. En passant verscheurde hij een verdrag, dat hem tot partij in een strijd op leven en dood tusschen cultuur en bolsje wisme stelde, pleegde bedrog en verraad en heeft sindsdien het toezien bij de gebeur tenissen, die momenteel zijn halve land reeds tot een puinhoop gemaakt hebben. Dit laatste moge Victor eenige teleurstel ling hebben berokkend, er staat de winst van een nieuwen neef tegenover. En zie nu straks dezen nieuwen „cugino" in zijn staat siegewaad door het Kremlin rondstappen. Italiaansche staatsiegewaden zijn over het algemeen geen smaldoek en het gouden, ovale schild, waarop een der schoonste tra dities der Christenheid staat afgebeeld, zal er ongetwijfeld goed bij staan en hem meer dan te voren verheffen in de oogen van zijn semietische wederhelft. Ai, wat zullen de neven elkander veel te vertellen hebben als het vandaag of morgen tot een ontmoeting komt! Hoe neef Jozef zal uitpakken over de wijze, waarop hij als onverbasterd apos tel van de godloozenbeweging zooveel dui zend geestelijken over de kling deed jagen, hun kerken verwoestte en hun bezittingen confiskeerde, alvorens hij zijn eigen „Hei lige Synode" stichtte. Hoe sappig hij ver tellen zal over wat zijn troepen in Letland wrochtten, toen ook daar de kerken als in stellingen van het openbare leven vernie tigd wenden en alle kerkbezit werd gena tionaliseerd. Hoe hij zich zal verkneukelen bij het vooruitzicht, dat eerstdaags in Na pels naast het groen wit rood van Savoye de vlag met sikkel en hamer zal wapperen, zooals de communistische burgemeester van de stad dezer dagen in uitzicht heeft ge steld „Wat ik zeggen wilde, neef, destijds heb je Tsjitsjerin bij je op bezoek gehad Was het toen niet een Engelsche krant, die je verweet, dat je den bloedklauw had ge drukt van een der moordenaars van een verwant van den Engelschen koning?" Victor bloost niet. Victor heeft het blozen al lang verleerd. Maar stil bekruipt hem de vrees, dat neef Jozef wel een beetje op dringerig zal blijken te zijn 1} MUI DEN Opgepast voor zwijntjesjagers. Er kan niet voldoende de aandacht op worden gevestigd, dat het publiek geregeld voor het optreden van zwijntjesjagers op zijn hoede moet zijn. Telkens weer hoort men van rijwieldiefstallen, de eene maal van den openbaren weg gepleegd, den anderen keer uit bergplaatsen. Dezer dagen werd ten na- deele van den Beverwijker S. een fiets ge stolen, die voor een woning aan den Nieuwe Schulpweg te Velsen-Noord was neergezet. De politie stelt als steeds, een onderzoek in, doch haar taak is zeer moeilijk. VISCHPRI.JZEN VAN WOENSDAG. Groote tarbot f 8f 6, kleine tarbot f 2,50, klei ne griet f2,50, kleinmiddelschol f2,50, kleine schol 2e soort f 2, 3e soort f 0.80. 4e soort f 0,50. kleine schar f 0,30, vischpuf f 0,10, bot f 1, kabel jauw f2,20—f2, groote gul f 1,65f 1,56, kleine gul f 1,20, kleine haring f 0,55, bliek f 0,20, sar dien f 0,40, wijting f 0,80, alles per kg. Big uit hok ontvreemd. De dieven hebben waarlijk geen gebrek aan brutaliteit. Dat is dezer dagen weer eens duidelijk gebleken. Een bewoner van Velsen- Noord, S„ verheugde zich in het bezit van een big, welke natuurlijk met de noodige zorg werd omringd en dan ook steeds veilig in een hok, staande in een schuur aan den Groote Hout- of Koningsweg, werd opge borgen Dezer dagen kwam de eigenaar tot de onaangename ontdekking dal een onbekende dief zijn slag had geslagen. De big was spoor loos verdwenen. Er is aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek instelt. Kabeldief betrapt. Een politie-ambtenaar zag dezer dagen een bewoner van IJmuiden-Oost op den Stationsweg rijden, die op zijn fiets een kabeldraad met een lengte van ongeveer vijftig meter vervoerde. De politieman heeft blijkbaar een goede neus, want hij rook on raad en achtte het dan ook raadzaam den fietser aan den tand te voelen. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij kwam vast te staan, dat er een goede slag was geslagen. De kabel bleek van een terrein bij de Trompstraat te zijn ontvreemd. De dader, die dus weinig baat heeft ge had, is in arrest gesteld. De politie heeft de kabel in beslag genomen. Rijkspostspaarbank. Aan de kantoren van de Rijkspostspaar bank in de gemeenten Velsen en Beverwijk werden in de maand December de volgende bedragen achtereenvolgens ingelegd en terugbetaald: Beverwijk ƒ127.729,63 en ƒ33.743,14; IJ.nuiden 45.272,62 en 15.361,88; IJm.-Oost ƒ28.545,78 en ƒ8.891,15: Sant poort-Dorp ƒ36.825,77 en ƒ11.651.66; Sant poort-Station ƒ28.602,87 en ƒ9.496,34; Vel sen-Noord ƒ17.898,74 en ƒ4.750,83. De vol gende aantallen nieuwe boekjes werden uitgegeven: Beverwijk 234, IJmuioen 69, IJmuiden-O. 54, Santpoort-Dorp 37, Sant poort-Station 27 en Velsen-Noord 31. Gymnastiekvereenigingen actief. Hebben we reeds enkele malen geschre ven over het vereenigingsleven in het af- geloopen jaar, het gymnastiekwereldje in de gemeente Velsen dient nog onder de loupe te worden genomen. Op dit gebied hebben zich eveneens.de gevolgen van de bijzondere plaatselijke omstandigheden doen gelden en de besturen zijn dan ook meer dan eens voor een krachtproef in actie geweest. Aanvankelijk had het er veel van weg, dat er een belangrijke schade zou worden berokkend, maar gelukkig is het door het doorzettingsvermogen over het al gemeen nogal meegevallen. In het bijzonder zijn de IJmuider ver- eenigingen gedupeerd. In den loop van de oorlogsjaren zijn er twee genoodzaakt ge weest de werkzaamheden stop te zetten, namelijk de aloude Turnvereeniging IJmui den en het bekende Olympia. Men mag echter verwachten, dat er direct weer zal worden gehandeld wanneer de omstandig heden dit toelaten. Gratia Plato heeft stand weten te houden en daarvoor de waardee- ring van alle leden verdiend. Meer dan eens is de aandacht naar deze vereeniging uitgegaan, waarbij tot uiting kwam, dat er met. voortvarendheid wordt gewerkt. Te Santpoort heeft de gelijknamige Turn vereeniging weer een druk jaar achter den rug. Het is bekend, dat de zaken bij T.V.S. in goede handen zijn, zoodat er alleszins bevredigende resultaten kunnen worden bereikt. Het bleek nog mogelijk te zijn een openluchtuitvoering te doen plaats hebben waarvoor veel belangstelling aan den dag werd gelegd. Te Velsen hebben 'S.S.H. en Sparta gedaan wat er gedaan kon worden. De besturen hebben er naar gestreefd de vereenigingen verder uit te bouwen en daarbij was hun geen moeite te groot. We mogen constateeren, dat de belang stelling voor gymnastiek weer belangrijk is toegenomen en de gemeente Velsen nog altijd een goede plaats bezet. Stormvogels ontvangt A.D.O. Het eerste elftal van Stormvogels speelt Zondagmiddag half drie op het terrein aan den Terrasweg te Santpoort tegen A. D. O. In de opstelling is opnieuw een wijziging aangebracht. Stormvogels komt aldus in het veld: doel: Kraak, achter: Haak en Wijker; midden: Hoogendijk, Zwemmer en Goedhart; voor: Ketting, Dreyer, Opbergen, Jac. v. d. Kuil, Cupido. Het tweede elftal van Stormvogels ontvangt Zondag te twaalf uur R. C. H. 2, met: doel: Keemink; achter: Ermshaus en Martens; midden: Wolthuis, H. G. v. d. Kuil en Snoeks; voor: Verzijlbergh, Broekhuizen, Keur, Veld man en Jordaan. Te twaalf uur is Stormvogels 3 Zondag op bezoek bij Beverwijk 2. De opstelling der IJmidenaren is als volgt: doel: Wagenaar achter: J. v. d. Wel en W. Mooy; ^midden: P. v. d. Outenaar, W. de Krijger en Heilig Sr.; voor: A. P. A. v. Opbergen, W. Glas, C. v. d. Meer, Westerwal en Hühl. VELSEN V.V.B. NAAR CASTRICUM. De Breesapers zullen Zondag weer een competitie-ontmoeting hebben met Vitesse 1922 te Castricum. Daar verleden week tegen Uitgeest de nieuwe opstelling door omstandigheden niet kon worden beproefd, zal dit nu te Castricum gebeuren. Slechts is een kleine wijziging toegepast daar de plaats van Olivier, welke nog steeds geblesseerd is, thans bezet wordt door den junior Van Riessen, welke als doelman over goede talenten schijnt te beschikken. Voorts is Clots als linksback vervangen door P. v. Vuuren. V.V.B. vertrekt nu met doel: Van Riessen; achter: C. v. d. Bosch en P. v Vuuren; midden: G. v. d. Veldt, H. Lantsink en P. Vlietstra; voor: G. Zandber gen, L. Spruit, J. Bravenboer, G. Aptroot en R. Nooi. CINHEIM SPEELT VRIENDSCHAPPELIJK In den vriendschappelijken wedstrijd te gen de vierde-klasse club I.E.V. I, welke Zondag in Van Getter's Sportpark wordt gespeeld zal Kinheim I met de volgende opstelling uitkomen; Doel: C. Druyven; achter: W. G. Groene- veld en S. de Vries; midden: F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren; voor: W. A. Raaymakers, J. Starreveld, H. Groeneveld, A. Prinssen en O. Kuilenburg. Voor het tweede elftal der geel-zwarten bestaat nog steeds het gevaar voor de on derste plaats op de ranglijst, mede door de groote nederlaag tegen N.A.S. I, waarbij Kinheim 2 slechts 10 man telde. Slechts E.D.O. 4 staat nog onder de Velser club met 1 punt verschil en daarom dienen de Kinheimers nu voor een verrassing in den uitwedstrijd tegen Schoten 2 te zorgen. Kinheim 2 vertrekt met: doel; J. Verhoof- stad; achter: A. Rasmussens en C. Duine- veld; midden: J. v. Belle. H. Smolenaars en C. Plooy; voor: W. v. d. Pijl, N.N., Jos. v. d. Linden, W. v. d. Star en A. Marcus HANDBALCLUB „IJMOND". Voor deze vereeniging zullen Zondag alleen de dameselftallen op het veld ver schijnen, zoodat de heeren handballers van een rustdag kunnen genieten. Het eerste IJmond-dameselftal trekt naar den Schalkwij kei weg in Haarlem om te 10.30 uur Concordia 2 te ontmoeten. Daar deze ploeg in de afdeeling tot de zwakkere zusters behoort, mag worden aangenomen, dat de Velser dames, welke iets krachtiger zijn, het volle pond zullen kunnen bemach tigen. De dames van IJmond I verschijnen met: doel: A. v. d. Scheur; achter: C. de Pagter en A. Oortwijn; midden: F. Mol, L. Mossel en S. Vessies; voor M. Michel, Tj. Struik, L. Konz, N. v. Deyck en N. de Waard. Het tweede Velser-dameselftal speelt eveneens op hetzelfde terrein om 3 uur des middags tegen Bato II. Deze ploeg heeft in haar afdeeling de leiding met 2 punten voorsprong op IJmond 2. Derhalve kan een spannende strijd wor den tegemoet gezien, zoodat met belangstel ling de resultaten worden afgewacht. Stellen de Velser dames echter alles in het werk om succes te bereiken, dan moet het mogelijk zijn, dit ook inderdaad te kunnen. SANTPOORT „Als ik aanvoerder was...." Hoe Terrasvogels het onderling contact verstevigt. „Als ik aanvoerder wasZiedaar het onderwerp, waarover tijdens den laatsten club avond van de sportvereeniging Terrasvogels te Santpoort van gedachten werd gewisseld. De besprekingen werden echter niet op een pre senteerblaadje aangeboden; zij droegen over het algemeen een onvoorbereid karakter en waren juist hierdoor allerminst van beteeke- nis ontbloot. Men stelle zich een genoegelijk samenzijn voor, waarin de bestuurstafel en de voorzit tershamer ontbreken en de bestuurders her en der in de zaal temidden van de leden heb ben plaats genomen. Op deze wijze wil Terras vogels het onderlinge contact verstevigen. Het is bekend, dat de vereeniging er niet van houdt langs platgetreden wegen te wandelen. In haar kort verleden heeft zij dan ook zeer op merkelijke successen geboekt, waaraan slechts voorloopig 'n einde kwam door moeilijkheden buiten Terrasvogels' schuld, bezwaren, die het gevolg van de bijzondere omstandigheden wa ren. Vooral een jonge club moet in zoo'n geval oppassen om niet volkomen ontmoedigd te worden. Het bestuur heeft bewezen niet alleen in een betrekkelijk gemakkelijken tijd de belangen te kunnen behartigen en Terras vogels behoeft zich daarom voor de toekomst geen zorgen te maken. Eén van de factoren, waarop het momenteel vooral aankomt, wordt door het onderlinge contact gevormd. „Nu ken ik Terrasvogels eerst goed", zei iemand aan het einde van vorenbedoelden contactavond en deze opmer king is veelbeteekenend. De bijeenkomst begon methet einde: de rondvraag, waarvan- een zeer druk gebruik werd gemaakt. Daar na kwam het onderwerp „Als ik aanvoerder wasaan de orde. De aanwezigen konden zelf naar voren stap pen om het hunne te zeggen, maar de voor zitter wees er ook eenigen aan, die dus geheel onvoorbereid achter het spreekgestoelte kwa men. We hebben hun opvatting met belang stelling beluisterd. Juist omdat velen geen sprekerscapaciteiten hadden, kreeg men hun meening te hooren, zonder dat er een blad voor den mond werd genomen. Onze gevolgtrekkingen In de eerste plaats bleek, dat Terrasvogels onder alle omstandig heden sportief wil zijn. „Daarvoor zou ik zor gen als ik aanvoerder was". Kraak heeft Zon dag tegen Zandvoortmeeuwen bewezen dit ook te willen door een eigen speler, die zich ver galoppeerde, tot de orde te roepen. Beter be wijs voor zijn standpunt behoeft niet te wor den geleverd. Dan de training. Het bestuur is niet tevreden over de animo, maarals ik aanvoerder was", zeiden enkele leden, dan zou er veel aandacht aan worden geschonken. Het was interessant te luisteren naar hetgeen de leden zich van een goede, doeltreffende training voorstellen. Men had hqt over enthou siasme, waar geen club buiten kan. En zoo werdep er nog talrijke facetten belicht. Nadat de meeste aanwezigen, waarbij ook de aanvoerders en bestuursleden, aan het woord waren geweest, sprak de voorzitter een kernachtig slotwoord, hetwelk zijn psycholo gisch inzicht verried. We meenen, dat een dergelijke contact avond van bijzondere waarde is, als de inzich ten aan de practijk worden getoetst. De vol gende maal wordt het onderwerp: „Als ik bestuurslid wasbehandeld; waarborg voor een leerzamen avond. STABIEL—ST. BAVO UITGESTELD. Voor de damcompetitie zou Stabiel te Sant poort tegen St. Bavo spelen. De wedstrijd is echter uitgesteld. Competitie Stabiel. In het begin van deze week zijn de 1 strijden voor de onderlinge competitie de Damclub Stabiel voortgezet. Het i een interessante avond. G. Zuiderduyn wist zijn afgebroken p tegen E. Zuiderduyn te winnen, het| zeker een goede prestatie mag worden noemd. N. Zonneveld zorgde eveneens een verrassing door van Schregardui winnen P. de Kort versloeg F. Bonteba zal nu wel bijna bovenaan staan. De p G. ZuiderduynJ. Oosterling werd ren het was een mooi gespeelde partij. De moeting C OudG. Kok werd afgebrc evenals die tusschen P. Smit—E. Zuiderd J. H. BakhuysJ. Jansen en Bureni gerdis. UITVOERING FANFARECORPS „SANTPOORT". De leden van het fanfarecorps „Santpc hebben na het bedanken van den heer Ml hun vroegeren directeur, den heer J. Gi weer opgezocht en hem weer als muzi leider weten te engageeren. Het was op dl feestavond in „De Weijman" alsof vrienden elkander teruggevonden had zoo geanimeerd was de stemming en prettig en vlot was het contact tussi corps en dirigent. Door een taaie volharding heeft „S poort", dat na voor het ensemble geluk tijden ook wel minder goede dagen gé heeft, zich staande gehouden en het is o twijfeld mede met zoo'n vasthouden< voor de oogen, dat Jan Groot z'n aan vader opgedragen feestmarsch „Volhari doopte. Vaardig in opzet en uitwerking thema's, goed geharmoniseerd en op kei manier geïnstrumenteerd, laat deze mi zich prettig blazen. Zochten de muzikanten het dikwijls ii uitbundige dubbel-forte, in de ouve Mignonnette bleek ook in het mezzo de stabiel; er werd vlot gelezen en er zat stevig verband in het spel. Enkele zw broeders bliezen in de overgangen wel wat misse nootjes, maar bij de herh van een motiefje werd de fout loffelijk meden. Aan La fête triomphale zijn ongetw concoursherinneringen verbonden: de e maten van den inzet lieten al duidelijk ren, dat men er op gestudeerd had. De bliezen hun partijen uitstekend en voor pistons en de sopraansaxofoons mogen eere vermeld worden. Zij hadden hun j onder de knie; het was alles welbestui en welluidend van toon. En hoe keurig zen de eerste pistons hun solotrekjes. De wals Roemeensche stemmen was uitvoering forsch, maar in tempo en sip van samenspel. Uit zoo'n vertolking hoe nauwgezet de corpsleden reageerde hoe zij op den dirigent hebben leeren sj De ouverture Walram gaf door haar moe heden in de figuratie veel werk aan de saxen, waardoor ongelijkheden niet komen konden worden. Het lage kopei zijn formidabele dubbelforte zorgde voc stevig verband, waarop de dirigent, die voor deze uitvoering veel moeite gegevei bouwen kan. Met een daverende marsch-potpourri digde „Santpoort" het tweede gedeelte dezen feestavond aan; het trio de Vos de verzorging ervan toevertrouwd. A. J. van der We BEVERWIJK Variété In het Luxor Theater wordt van heda en met Donderdag, benevens Zondagmi een uitgebreid variété-programma gepi teerd. Er wordt medewerking verleend het Corbets-trio, een „lachnummer"; roli's,/accordeonnisten; Jack Verdi, con cier: Carlo Pietro en zijn orkest: Bil jongleur-equilibrist; Willani, acrobatie Boltini's, kunstwielrijders en „El M Refala". AGENDA Vrijdag 14 Jan. IJMUIDEN. Theater: De egoist (film), 7.30 u. VEI Bioscoop De Pont: „Rosen in Tirol" 7.30 uur. SANTPOORT. Jeugdhuisj vergadering Centraal Drankweer 7.30 uur. BEVERWIJK. Luxor-Tlj Variété-revue, 7.30 uur. Zaterdag 15 Jan. IJMUIDEN. Theater: De egoist (film), 7.30 uur, SEN. Bioscoop De Pont: Rosen in (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Theater: Variété-revue, 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM VRIJDAG 14 JAN. Stadsschou „Schwarzer Peter" (Deutsches Theater) Centraal Theater: „Adriaan en Olivier" Leidscheplein Theater: „Alleen voor 7.30 uur. Royal: „Alles of niets", 2.30 en Metropool: „De krant komt uit", 7.30 u. Circus, 2 en 7.15 uur. ZATERDAG 15 JAN. Stadsschou „Georges Daudin" en „Belachelijke Juffers". 7.15 uur. Concertgebouw: Ber man's Kindertheater, 2.30 uur. Centraa ter en overige theaters: zie Vrijdag. S Museum: Tentoonstelling „Wat Aar waarde" en „De Brug", dagelijks 10- AGENDA VOOR HAARIfl Vrijdag 14 Jan. Gem. Cone Röntgenkwartet, 7.30 uur. Rembrani rette „Weensch Bloed" (tooneel), 7.30 u. (Zaterdag idem). Palace: wen der duisternis" (18 j.), 2 en 8 terdag 2, 6 en 8.15 u.). Luxor: „Ee: vol dwaasheid" (18 j.), 2.30 en 8 u. dag 2.30. 6 en 8.15 u.). Frans Ha groote schaduw" (18 j.), 2.30 en (Zaterdag idem). Moviac: „Driema loft" (alle leeft.), 2.30 en 8 u. (2 2.30, 6 en 8.15 u.). Zaterdag 15 Jan. Gem. Con< pianorecital Theo van der Pas, I Bioscopen: zie Vrijdag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3