IJMUIDEN Inbraak in manufacturenzaak. Een inwoner van IJmuiden-Oost heeft de politie medegedeeld, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag in een manufacturen zaak aan den V.'illemsbeekweg is ingebroken. De onbekende daders hebben zich aan de achterzijde van het perceel door het verbre ken van een ruit toegang verschaft. Volgens de opgave bestond hun buit onder meer uit een bedrag aan geld, vijf kilogram roomboter, twintig paar dameskousen, enkele kindernachthemdjes en eenige couponnen stoffen voor dameskleeding. Het onderzoek van de politie is nog gaande. Rijwieldieven blijven opereeren. Er komt maar geen einde aan de rijwiel diefstallen. Ook in de gemeente Velsen wordt steeds weer van het optreden der zwijntjes jagers gehoord. Hieruit blijkt hoe voorzichtig men met zijn stalen ros dient om te gaan. Een inwoner van IJmuiden-Oost had zijn rijwiel afgesloten voor een perceel aan de Frans Naereboutstraat aldaar neergezet. Een onbekende heeft zich er, zonder te worden opgemerkt, van meester weten te maken. Een inwoner van Velsen-Noord deed aangifte van diefstal van een fiets uit een schuurtje, staan de op de plaats achter zijn huis. In beide gevallen wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Hulppost Moeder en Kind. Sinds het einde van October is ook IJmuiden (Oost) in het bezit van een hulppost Moeder en Kind van den Nederlandschen Volksdienst. Mevr. v. d. Berg, de sociale leidster, gaf ons een overzicht van den gang van zaken, waar bij zij mededeelde, dat in vele gevallen de behoefte aan een dergelijke inrichting dui delijk tot uiting is gekomen. Inzake de jeugduitzending vertelde mevr. v. d. Berg, die tweemaal een transport kin deren heeft medegemaakt en daaraan goede indrukken bewaart, dat deze van veel belang voor de jongeren is, vooral voor de zwakke (niet te verwarren met zieke) kinderen, maar ook voor de gezonde, aangezien voorkomen nog altijd beter is dan genezen. De jeugd wordt naar kindertehuizen in het binnenland of naar het buitenland gezonden, waar zij ruimschoots gelegenheid krijgt om gezondheid op te doen. We vernamen, dat er vele jon gens en meisjes zijn opgegeven. Desondanks kunnen de kinderen, die het direct noodig hebben, spoedig worden geholpen. Wat de moederuitzending aangaat zeide mevr. v. d. Berg, dat deze bestemd is voor moeders van groote gezinnen, zwakke moe ders, etc., die voor zes weken worden uit gezonden. De gezinnen blijven niet onver zorgd achter, want de N. V. D. kan voor hulp in de huishouding zorgen. Evenals bij de jeugduitzending wordt desnoods ook kleeding verstrekt. Naar blijkt is er in dit opzicht nog veel werk te verrichten. Ook bij ziekte en bevalling wordt hulp in de huishouding geboden. Van deze gelegenheid wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Alleen wanneer er een hoop loon wordt verdiend, moet een klein aandeel in de kosten worden bijgedragen. Over het algemeen is dit echter niet het geval. De N.V.D. beschikt voor de hulp over goede krachten, die een flink sala ris hebben. Er kunnen zich nog dames voor dit werk aanmelden; deze moeten minstens achttien jaar zijn en in staat blijken de huis vrouw te vervangen. Belangrijk is, dat bij ziekte van menschen, die in de versperde ge bieden wonen, de N.V.D. voor een „Ausweis" kan zorgen ten behoeve van een familielid of kennis buiten de plaats, waarvan hulp mag worden verwacht. Degenen, die den bijstand noodig hebben, kunnen bij de hulppost aan den Engelmundusweg te IJmuiden-Oost een „Ausweis" aanvragen. Vervolgens vertelde mevr. v. d. Berg, dat voor vrouwen in verwachting voorrangskaar- ten kunnen worden aangevraagd. Kinderen met afwijkingen kunnen in het gebouw onder bekwame leiding heilgymnastiek beoefenen, waartoe zij 's Maandags en 's Donderdag te drie uur kunnen worden opgegeven. Verder is er nog de algemeene bijstand, zooals aan menschen, die ziekenbonnen en aanstaande moeders, welke extra bonnen krij gen. maar geen geld hebben om deze te be steden. Mevr. v. d. Berg besloot haar veelomvattend overzicht met de mededeeling, dat de hulp post 's Dinsdags, 's Woensdags en 's Vrijdags van drie tot vijf uur is geopend. 40 Jaar gehuwd. Het echtpaar Alb. Zwart en J. Zwart— Visser zal Donderdag den dag herdenken, waarop het veertig jaar geleden te Egmond aan Zee in het huwelijksbootje stapte. In onze plaats en vooral in visscherskringen geniet het jubileerende echtpaar een groote bekendheid. Want reeds van zijn prille jeugd af heeft de bruidegom de zee bevaren en was, behoudens de laatste jaren, vele jaren aan boord van de trawlers om daar op verschillende functies waar te nemen. Ook als schipper heeft de heer Zwart ge varen. Zooals blijkt, zijn beide echtelieden van Egmond aan Zee afkomstig, maar woonden ook eenige jaren in Castricum om vervolgens, evenals zoovele Egmonders des tijds zich in IJmuiden te vestigen. Mevr. Zwart, die lijdende is aan een zeer ernstige kwaal, is geheel afhankelijk geworden, zoo dat dit aan den herdenkingsdag een uiter aard minder prettigen ondertoon zal geven. Uit het huwelijk zijn nog vijf kinderen in leven, die alle reeds weer een eigen haard hebben, terwijl de echtelieden dertien kleinkinderen tellen. Hoewel het echtpaar door de omstandig heden IJmuiden verliet en zich metterwoon te Rotterdam aan de Haspelstraat 12 ves tigde, zal het op den herdenkingsdag onge twijfeld nog veel belangstelling ondervin den. AGENDA Dinsdag 23 Januari: IJMUIDEN Thalia- Theater. Schoonmama weet het! (film) 7.30 u. Woensdag 26 Januari: IJMUIDEN: Thalia - Theater: Schoonmama weet het! (film) 7.30 u. Wat Strawberries bezig hield. Van de voor de hockeyclub Strawberries vastgestelde wedstrijden hebben er Zondag slechts drie doorgang kunnen vinden. Het tweede dameselftal legde een bezoek af bij Ever Swift 2 en verloor ondanks zijn veld- meerderheid. De aanval van Strawberries zag geen kans te doelpunten, eenmaal uitgezon derd, toen Wil van Overeem een mooi schot loste. Ever Swift wón met 2-1. Het vierde dameselftal der Aardbeien speel de thuis een aantrekkelijken wedstrijd tegen Ever Swift 4 en won gedecideerd (3-0). Er is bij deze Strawberries-dames vooruitgang te constateeren. Het tweede heerenelftal der Aardbeien heeft in den thuiswedstrijd tegen Zuidwyck twee kostbare punten binnengehaald en daarmede een kansje op het kampioenshcap behouden. De Leidenaars speelden een stevige partij. De prestatie van Strawberries is wel bijzonder als men in aanmerking neemt, dat Zuidwyck volgens eigen mededeeling in drie jaar geen wedstrijd had verloren. De ploeg werd vorige jaar dan ook kampioen en promotie volgde; ook dit seizoen was zij uitstekend op dreef. Bij de gastheeren werd direct stevig aange pakt en op fortuinlijke wijze wist Dick de Haan het net te vinden. Het tweede doelpunt liet niet lang op zich wachten; het kwam van den stick van G. Bleeker. Strawberries hield flink vol en hoe men aan de andere zijde den achterstand ook trachtte in te loopen, het mocht niet gelukken. De verdediging der Aard beien was als steeds betrouwbaar en haast niet te passeeren. Aanvoerder Brandhoff gaf den Leidenaars, in samenwerking met de ge broeders Verkes, weinig kans. Met zijn straf- corners, die over het algemeen zeer gevaarlijk zijn, had Brandhoff echter niet veel geluk; een er van werd zelfs door den scheidsrechter niet toegekend. Na de rust slaagde D. de Haan er zoowaar in nogmaals te doelpunten; deze speler kan op een goeden wedstrijd terugzien. De vleugel spelers aan beide kanten waren eveneens voor hun taak berekend, zoodat er een aantrekke lijk aanvalsspel werd vertoond. Doordat de middenlinie van Strawberries goed steunde en verdedigend heel wat opving kon er menige gevaarlijke aanval worden ondernomen, waar bij de rechtsbinnen alleen wat tegenviel. De Zuidwyckers slaagden er tenslotte toch in een tegenpuntje te maken, waardoor het einde met 3-1 kwam. Waterloo won weer. Het is het eerste elftal van ae voetbalver- eeniging Waterloo gelukt in den thuiswedstrijd tegen Santpoort 3 een groote overwinning te behalen. Reeds in de eerste helft, toen de IJmuidena- ren het voordeel van de omstandigheden had den, belaagden deze talrijke malen het Sant poorter doel. Succes bleef niet uit, want drie maal boekte Waterloo een voltreffer. Toen een speler van Santpoort na de rust uitviel, was deze ploeg niet meer in staat de speelhelft van de IJmuidenaren te bereiken. Waterloo scoorde nog driemaal, zoodat met 6-0 het einde van dezen eenzijdigen wedstrijd kwam. Dierenbescherming steeds paraat. De besturen der afdeelingen Velsen en omstreken (Hoofdstraat 236 te Santpoort) en Beverwijk (Scheybeeklaan 6) van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren schrijven ons. Het is wel onder zeer moeilijke omstan digheden dat de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren haar tachtig jarig bestaan herdenkt. Van eenig feeste lijk vertoon kan dan ook geen sprake zijn. Toch zou het van groote ondankbaarheid getuigen als niet even in herinnering werd geroepen het zeer vele, dat gedurende tach tig jaren voor de dieren werd gedaan, dank zij de krachtige hulp der leden en van vele personen, die als vertegenwoordiger van regeering, officieele lichamen, landelijke organisaties en vakgroepen, haar veel om vattend werk metterdaad steunden. Het aantal onderwerpen en belangen uit vroeger jaren en uit die van den laatsten tijd is legio: wetten en verordeningen, marktbelangen, veevervoer, trek- en ket tinghonden, woonwagenpaarden, jacht, vis- scherij, vogelbescherming, de ellende der nuchtere kalveren en bij brand in stallen, de bezwaren van den weg voor trekdieren, slachtmethodes, het afschaffen van ver- koopsmisbruiketi, o.a. het plakken der uiers van melkkoeien, dierenverpleging, asyls, wintervoedering in de natuur, de verbreiding van de dierenbeschermingsge dachte op elk gebied, een speciale dieren- wet, kortom alles wat in het belang van het weerlooze dier is. De vereeniging ziet zich, begrijpelijk, thans vaak voor onoverkomelijke bezwaren gesteld, maar toch zal zij, zoover de kas middelen het toelaten, met taaie volharding voort blijven gaan en vooral nu, onder alle omstandigheden, voor het dier opkomen. De propaganda der laatste jaren met de film: „Een S.O.S. voor het dier", bewijst op ver-' rassende wijze, hoezeer het Nederlandsche volk, met name ook de jeugd, ondanks eigen nood, meeleeft en meestrijdt en steunt. Erkentelijk voor dit alles vraagt de jubi- laresse met groote vrijmoedigheid opnieuw het vertrouwen en medelevenden steun aan allen, die beseffen, dat het dier als mede schepsel recht heeft op een goede behan deling. Immers, dit is meer dan ooit een èisch van menschelijkheid en naastenliefde! Voor 1944 geeft zij gaarne het parool door: Steun de Nederlandsche Dierenbe scherming! In 1943 noteerde zij pl.m. 1500 nieuwe leden. Zeven afdeelingen werden opgericht en in verschillende plaatsen zijn afdeelingen jn voorbereiding. Een goed ge organiseerd en krachtig vereenigingsappa- raat, beproefd door 80-jarige ervaring en gesteund door vele duizenden leden in den lande, zal er voor de dieren nog van kun nen maken wat er van te maken valt. WIJK AAN ZEE N'ED. HERV. GEMEENTE. Ds. M. E. Ouwehand is voornemens 13 Febr. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. Uokzijl om 20 Febr. alhier zijn intrede te doen. VELSEN „IJmond" Mede door de gesteldheid van de terrei nen in Haarlem, welke weiden afgekeurd, kwamen slechts de reserves van de Hand- balvereeniging „IJmond" in het strijdperk. Het tweede elftal der Velser dames kon het tegen het onvolledige H.O.C. 2 zelfs niet tot een overwinning brengen, maar moest toezien, dat het eenige doelpunt in deze ont moeting op verdiende wijze de Haarlem- schen toekwam. De IJmond-dames, die zoo- weJ als die van H.O.C. op het gladde veld geen gemakkelijke taak hadden, misten in de aanvalslinie elke schotvaardigheid. En daar deze ook bij H.O.C. ver te zoeken was, ging de rust met blanken stand in. Na de hervatting handhaafde H.O.C. eenigszins de meerderheid. Dit leidde ongeveer na 10 minuten tot de leiding (10), welke onge twijfeld, mede tengevolge van de onvolle digheid van de ploeg, verdiend was. De IJmonddames poogden hierna althans gelijk te maken, doch het wilde niet lukken en dus moesten zij met de 10 nederlaag genoe gen nemen. De heeren van het tweede boekten Zon dag eindelijk de eerste overwinning op het terrein aan den Hoflanderweg te Beverwijk, waar Concordia 2 op bezoek kwam. In het eerste kwartier speelde IJmond vlot en goed en in deze periode veroverden zij dan ook een 20 voorsprong. Dit achtten de IJmond-reserves blijkbaar al voldoende, want hierna zakte het spelpeil merkbaar en werd de Concordianen gelegenheid gegeven zich te herstellen en zelfs een tegenpunt te scoren (21). Ook na de hervatting behield IJmond een gering overwicht, wat tot gevolg had, dat de Haarlemsche doelman spoedig opnieuw werd gepasseerd (31). Concordia, geens zins ontmoedigd, weerde zich flink en door tastendheid bezorgde den Haarlemmers een doelpunt (32). Van beide zijden werd thans fel om de beslissing gestreden, waar door de spanning met de minuut steeg. On geveer vijf minuten voor het einde slaag den de gastheeren er in resultaat te boeken en werd de eerste overwinning van IJmond 2 in dit seizoen veilig gesteld (42). BEVERWIJK De heer H. H. Meijer 60 jaar. Een der bekendste plaatsgenooten, die hoe wel geen Velsenaar van geboorte, zich toch met hart en ziel-aan onze gemeente heeft toe gewijd en voor haar belangen op buitenge wone wijze heeft geijverd, mitsgaders ook in de zakenwereld een zeer vooraanstaande plaats inneemt, de heer H. H. Meijer, zal Donderdag 27 Januari den 60-jarigen leeftijd bereiken. Te Kloosterburen bij Groningen geboren, vertrok de heer Meijer op 17-jarigen leeftijd naar Amsterdam om zich in het banket bakkersvak te bekwamen. Zijn scherp in zicht in het organisatieleven bracht hem, nauwelijks 18 jaar oud, in de redactie van het orgaan van de Nederl. Banketbakkers bedienden Vereeniging „Ons Blad", waarin van zijn hand verschillende artikelen betref fende de vakkennis verschenen. Noode zagen de leden van de hoofdstedelijke afdeeling de stuwende kracht in 1911 naar Velsen ver trekken. In het maatschappelijk leven trad de heer Meijer steeds meer op den voorgrond. Zijn zakelijke inzichten gepaard aan organisatie talent, vonden in hem een gezocht bestuurs lid, die met voortvarendheid de vele functies behartigde, In tal van vereenigingen en stich tingen heeft de heer Meijer zitting gehad en hoewel de omstandigheden dit thans niet toe laten, alhans niet in normalen zin, kan onze plaatsgenoot er zich op beroemen nog vele belangrijke functies, zij het dan enkele in naam, te bekleeden. Gedurende 17 jaar was hij tot aan de op heffing lid van de Kamer van Koophandel, afd. Kleinbedrijf en thans nog maakt hij deel uit van de Commissie voor de Vestigingswet, Kleinbedrijf 1937. In September 1935 deed de heer Meijer voor de R.K. Staatspartij zijn intrede in den ge meenteraad en werd zijn mandaat in 1939 her nieuwd. Als raadslid heeft deze Velsenaar groote bekendheid verworven door zijn inter pellatie in de raadsvergadering van 19 Novem ber 1940 met betrekking tot de in den ge meenteraad van Beverwijk geuite wenschen over de samenvoeging van Velsen-Noord met Beverwijk. Tot 1940 was de heer Meijer tevens lid van den Raad van Bestuur van den R.K. Gezellen- bond en tenslotte vermelden wij nog zijn functie als voorzitter van de Winkeliersver- eeniging „Wijkeroog". GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 16 tot en met 23'Januari zijn aan het politiebureau de volgende ge vonden voorwerpen aangegeven: rozen krans, bruine kinderportemonnaie met inhoud, ceintuur, hondje met bel, wit kin derwantje, portemonnaie met inhoud, twee autobuitenbanden met naaf, zwarte porte monnaie met inhoud, damesparapluie, hou ten speldje, schipperspet, bankbiljet van 10,bruine rechter handschoen, witte kinderwant, rijwielhandwarmer, kinder- want, klein sleuteltje, dameshandschoen, 250 gram roomboter, dameshoed. SANTPOORT DOOPDIENST Ds. BRONSGEEST. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op Zondagmiddag 30 Januari hoopt ds. Joh. Bronsgeest uit Velsen in de Ned. Herv. Kapel voor te gaan. Vóór de prediking hoopt hij de H. Doop te bedienen. Aangifte hiervoor kan men doen Vrijdag avond van 7 tot 8 uur aan de Ned. Herv. kapel Pastorieweg en Zaterdagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur aan het adres Kerkweg' 134. N. C. V. B. De afdeeling IJmuiden van den Nederland schen Christen Vrouwenbond zal Woensdag middag half drie voor de leden en degenen, die tijdelijk elders zijn gevestigd, in de Ned. Herv. Kapel te Santpoort de huishoudelijke jaarvergadering houden. JUBILEUM BIJ DE TWENTSCHE BANK. De heer J. N. Strating, kassier-procuratie houder der Twentsche Bank te IJmuiden her denkt Maandag 1 Februari zijn veertigjarig dienstverband. De jubilaris is voor velen een goede bekende, temeer daar hij gedurende tientallen jaren zijn financieele bezigheden bij de vischafslag verrichtte. Stellig zal het hem in zijn woning aan de J. W. Frisolaan 15 te Overveen geenszins aan belangstelling ontbre ken. Ommezwaai van Badoglio? Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Zuid-Italië meldt, heeft Badoglio den communistenleider Eugenio Reale het vice-ministerpresidentschap in een door hem gereorganiseerde regeering aangeboden. Reale heeft het aanbod echter van de hand gewezen met de motiveering, dat Badoglio geen ander doel nastreeft, dan den troon te redden voor Victor Emanuel. De door Badoglio gecontroleerde zen der van Bari heeft de troonsafstand van Victor Emanuel geëischt. Roosevelt tot vierde candidatuur uitgenoodigd. Naar de correspondent te New-York van Svenska Dagbladet meldt, heeft 't bestuur van de democratische partij der Ver. Sta ten Roosevelt uitgenoodigd, zich voor de vierde maal candidaat te stellen voor het presidentschap. De Leider bezocht Alkmaar. In het kader van de rondreis door alle kringen van de Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden bezocht de Leider Zaterdag j.l. den kring Kennemerland- Noord en voerde het woord op een kring appel te Alkmaar. In een des middags ge houden vergadering stelde de Leider vast, dat het nationaal-socialisme in Nederland de overwinning zal behalen, wanneer de leden pal blijven staan en verder gaan op den ingeslagen weg. Want wat wij, aldus de Leider, in de twaalf jaren van onzen strijd hebben voorspeld is steeds uitgekomen. Vaak hebben wij onze waarschuwende stem laten hooren, doch men wilde niet naar ons luisteren. Onze tegenstanders mogen dankbaar zijn, dat de Duitschers drie jaar tijd hebben ge had onze kust te verdedigen. Dit geeft ons hoop, dat de invasie niet hier zal komen. Hoe verder weg hoe beter, daar ben ik Ne derlander voor. Vervolgens sprak de Leider uitvoerig over het ontstaan van de wereld revolutie. Na afloop ontving de Leider familieleden van gevallen frontstrijders en vrijwilligers met verlof in het vaderland. De geschiedenis van de „De Ruyter-cantate". De „De Ruyter-cantate", waarvan zooals wij reeds meldden, binnenkort een uitvoering zal worden gegeven, is door twee kweekschool onderwijzers uit Middelburg in Januari 1893 geschreven. De tekst spreekt in het bijzonder tot de jeugd, wier held De Ruyter altijd is geweest. Het is dan ook vanzelfsprekend dat de Jeugdstorm zich in het bijzonder tot dit werk voelde aangetrokken. Toen de te vroeg gestorven Hopman Adriaan Wagemaker de muziek in handen kreeg, heeft hij deze met toestemming van de familie van den componist, onmiddellijk bewerkt voor orkest; een werk, dat ruim een half jaar vorderde. In Maart 1941 werd een eerste uit voering gegeven. Ruim 350 Jeugdstormers uit Amsterdam en een orkest van 35 man gaven onder leiding van Hopman Wagemaker een uitstekend geslaagde uitvoering. Thans is het koor uitgebreid met Jeugdstorm uit Rotter dam en Den Haag. Het geheel staat thans onder leiding van den jongsten Nederland schen dirigent, den 20-jarigen Opperkompaan van den Nationalen Jeugdstorm, Walter Janssens. Met de uitvoeringen, die thans worden gegeven herleeft niet alleen het roemrijke verleden, doch wordt in het kader der W.A. Frontzorgactie tevens het bewijs geleverd, dat de Jeugdstorm schouder aan schouder staat met de frontsoldaten, die thans opnieuw roem voor het nageslacht verwerven. KAARSEN VOOR STAL- EN VOERTUIG- VERLICHTING. Gebruikers van kaarsen voor stalverüchting en verlichting van voertuigen kunnen de aan vragen voor de derde periode van het seizoen 1943'44 loopendè van 1 Februari tot en met 31 Maart 1944 bij den distributiedienst in de komende weken indienen op formulier MD333 02 (voor stalverüchting) en MD 33303 (voor voertuigverlichting). De distributiediensten maken plaats en tijd van indiening nader be kend. Zij, die voor de eerste of tweede periode reeds een aanvraagformulier invulden, behoe ven dit thans niet opnieuw te doen, doch kun nen de bonnen voor de derde periode zonder meer afhalen. De bovengenoemde rantsoen bonnen. waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het'koopen van één pak a 300 gram kaarsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. AGENTEN LIETEN ZICH OMKOOPEN. De rechtbank te Amsterdam heeft een 50- jarigen en een 27-jarigen politie-agent, die zich hadden laten omkoopen, resp. tot zes en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden een groenteman, dïe aardappelen en spruitjes tegen te hooge prijzen verkocht, meegenomen naar het bureau, waar zij hem hadden gezegd, dat hij vermoedelijk naar Duitschland zou worden gestuurd. De oudste agent had daarop den groenteman bij zich thuis ontboden en hem verteld de zaak in de doofpot te zullen stoppen wanneer hij wat goede klei-aardappelen kreeg. De agenten hadden toen aardappelen en peren gekregen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3