ijmuiden agenda ♦h.o.t.a.c. Inbreker bekent achtmaal te hebben geopereerd. Oplettendheid van agenten bracht sneeuwbal aan *t rollen. Zooals we hebben medegedeeld, werd in het begin van Januari door twee agenten van de Velser politie een inwoner van IJmuiden-Oost aldaar aangehouden, die 's avonds per tiets een groot pak met kleedingstukken vervoerde. De politiemannen vertrouwden de zaak niet en namen den man mede naar het hoofdbureau waar direct een onderzoek naar de herkomst der goederen werd ingesteld. Naar bleek was er denzelfden avond in een manufacturen- magazijn aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost ingebroken, waar een flinke hoeveelheid tex tiel was weggenomen. Er was dus direct een goed aanknoopingspunt, met het gevolg, dat de man bekende de inbraak te hebben ge pleegd. Bovendien gaf hij toe reeds eerder in dit manufacturenmagazijn te hebben geope reerd en er toen een partij goederen met een hooge waarde te hebben ontvreemd. Had de Velser politie dus reeds reden om van een „goede vangst" te spreken, al spoedig bleek, dat de sneeuwbal, die na de aanhouding aan het rollen was gegaan, groote afmetingen ging aannemen. De arrestant werd flink aan den tand gevoeld en daarbij volgden de beken tenissen elkaar op. De man heeft toegegeven niet minder dan acht inbraken te hebben ge pleegd. Zijn buit toont aan, dat hjj het in het bijzonder op levensmiddelen en textiel had gemunt. Vastgesteld is, dat hij zelfs driemaal het meergenoemde manufacturenmagazijn aan den Zeeweg met een bezoek heeft vereerd. Dan heeft hij in een rijwielzaak aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost ingebroken. Ook de Amster- damsche Vleeschhouwerij aan den Zeeweg vormde zijn operatieterrein. Vervolgens kan een manufacturenmagazijn aan de Kalver- straat als zijn object worden genoemd. De man heeft tevens een bezoek gebracht aan de Melkinrichting Gemeenschappelijk Belang aan den Wijk aan Zeeërweg en tenslotte nog aan een levensmiddelenmagazijn aan de Wille- brordstraat. Intusschen is komen vast te staan, dat hij niet spoedig tevreden was. Wanneer hij de kans kreeg, maakte hij zich van een groote buit meester. Het zou te ver voeren alle arti kelen en de hoeveelheden daarvan te noemen, welke hij tot de zijne heeft gemaakt. Hij stal een groot aantal pakjes boter en margarine, maar tevens radiotoestellen. Zijn voorliefde voor textiel noemden we reeds. Verder ont vreemdde hij o.m. vleesch en flinke hoeveel heden jam, gortmout en vruchtenconserven. Wij vernemen nog, dat de inbraken (behalve de laatste, welke zooals gezegd deze maand plaats had) in het voor- en in het na jaar van 1943 zijn gepleegd. Stormvogels onderaan Dat Stormvogels onderaan stond kon reeds langen tijd wórden-gezegd, maar Zondag is het definitief zoo geworden. Een reden om in zak en asch te zitten is dit niet, doch wel een be vestiging van hetgeen het bestuur den leden reeds bij het begin van het seizöen heeft voor gehouden: „weest op uw hoede". Van begin af aan is er op gewezen, dat Stormvogels niet bleef spelen omdat er een goede kans was, maar uitsluitend om den algemeenen gang van zaken te bevorderen. In dit opzicht kunnen we verwijzen naar de jaarvergadering, waarin de situatie kort en krachtig werd duidelijk ge maakt. Bijtijds had het bestuur zich tot den Nederlandschen Voetbalbond gewend om be grip voor de groote moeilijkheden te verwek ken, waarbij geen enkele poging werd gedaan om deze te verbloemen. Dat Stormvogels on- danxs alle bezwaren besloot te blijven spelen vond terecht veler waardeering. En nu, na vijftien wedstrijden, is het dan zoover, dat er voor Stormvogels geen moge lijkheid meer is de laatste plaats te ontwijken. Nog altijd zullen de oude getrouwen der blauw witten er aan moeten wennen, dat hun club a:s hekkesluiter fungeert. Want Stormvogels, dat al zoo lang in de eerste klasse uitkomt, heeft bladzijden in zijn geschiedboek en het zijn er vele! die een andere taal spreken. Maar het heeft weinig nut daarover te praten, zoolang niet bekend is wat er met de Vogels gaat gebeuren. Vastgesteld mag worden, dat de spelers zich geen verwijt behoeven te maken. Zij hebben in hun jonge ploeg er geen enkele maal aan gedacht den moed op te geven en het hun tegenstanders dan ook dikwijls lastig, soms zeer lastig, gemaakt. Een voetbal kan vreemd rollen. Men stelle zich voor, dat Stormvogels dit seizoen de beschikking over een voorwaarts met schutterscapaciteiten had gehad. Het zou er anders hebben uitgezien. De IJmuider voor hoede heeft daaraan gebrek gehad. Een ver heugend verschijnsel was,dat de achterhoede en de middenlinie in het algemeen voor hun taak bleken te zijn berekend en, natuurlijk,., dat Kraak èn doelman èn aanvoerder was. Nog drie wedstrijden en Stormvogels heeft de gewone competitie achter zich. Men zou dus zeggen, dat de spanning is verdwenen. Dit is niet het geval. Want de vraag, die iedereen al sinds maanden bezig houdt, is: Wat gaat er met Stormvogels gebeuren Er wordt ver trouwd op een juiste beslissing, een beslissing, welke zal bewijzen, dat er begrip is voor de groote moeilijkheden, die Stormvogels buiten zijn schuld heeft ondervonden, en óók begrip voor den wil tot doorzetten, waaraan dit sei zoen door niemand behoefde te worden ge twijfeld. ECONOMISCHE RECHTER Boterbonnen gekocht. De 61-jarige restaurateur D. E. Eijntho- ven te Ia muiden had zich Dinsdagmorgen voor den Haarlemsehen economischen rech ter te verantwoorden, terzake het koopen van een aantal boterbonnen op 27 Augus tus van het vorig jaar. Achteraf bleek, dat deze bonnen van diefstal afkomstig waren. Er werd tegen her, een geldboete van ƒ20 of 10 dagen hechtenis gevorderd. Aardappelen vervoerd. De 23-jarige grondwerker A. Jasperse te IJmuiden werd op 20 Maart van het vorig jaar aangehouden tijdens het vervoer van 40 kg aardappelen, waarvoor de vereischte vergunning ontbrak. De Haarlemsche eco nomische rechter veroordeelde hem Dins dag tot een geldboete van 15 of 9 dagen hechtenis. O.I.V. verloor. O.I.V, is er Zondag niet in geslaagd de zoo begeerde punten mee naar IJmuiden te nemen. In den uitwedstrijd tegen Geel-Wit moest zij een 21-nederlaag acceptee: i. O.I.V. had echter zeker een gelijk spel ver diend, want hoewel de IJmuidenaren met liefst vijf invallers den strijd tegen het vol ledige Geel-Wit aanbonden, hebben zij het de tegenpartij zeer moeilijk gemaakt. De O.I.V.-achterhoede met haar reserve-doel man Blondje heeft zich weer uitstekend ge weerd: Haver, Sneekes en Jer. Vink heb ben de Geel-Wit-voorwaartsen bijna tot het einde het doelpunten belet. Daarom was het jammer, dat de eerste goal van Geel Wit, die door den goed leidenden scheidsrechter werd toegekend, naar de meening van de O.I.V.-ers in buitenspelpositie was gemaakt. Het veld stelde den spelers hooge eischen; vooral voor de doelen was het moeilijk te bespelen, hetgeen voor de keepers natuur lijk niet pleizierig was. Geel-Wit zette di rect een geweldig offensief in, maar de IJmuider achterhoede wist van geen wij ken. De enkele O.I.V.-aanvallen werden te doorzichtig uitgevoerd. De reserves wa ren vooral tegen Hoeken, een der backs van de Haarlemmers, niet opgewassen. Alleen Kramer maakte het dezen achterspeler zeer lastig door zijn bewegelijkheid en schot vaardigheid. De rust kwam met 00. In de t..eede helft was er hetzelfde beeld: een sterk aanvallend Geel-Wit en een stug verdedigend O.I.V. Toch was het de IJmui der ploeg, die door een plotselingen uitval van haar linkshalf, Jer. Vink, de leiding nam. Toen was Geel-Wit niet meer te hou den, vooral doordat de O.I.V.-spil. Jac. Vink, wegens het moeilijke veld teekenen van vermoeidheid begon te geven. De Haar lemmers maakten gelijk toen er nog slechts zeven minuten was te spelen. O.I.V. zwoeg de om tenminste een gelijk spel te behou den, maar vier minuten voor het einde had Geel-Wit nogmaals succes (21). Watervliet I spoedig kampioen? Na de buitengewoon fraaie successen welke het eerste twaalftal van de korfbalvereeniging „Watervliet" in de derde klasse N.K.B. heeft weten te behalen, zal in de korfbalwereld de kwestie van het kampioenschap dezer afdee- Iing thans reeds aan de orde worden gesteld En dit is niet te verwonderen, want Water vliet I maakte tot nu toe wel een heel goede beurt, door alle 8 wedstrijden te winnen, en dat voor Je eerste maal in deze klasse uit komend Gezien de onderlinge positie van de (rang- lijst blijkt dat de ontmoeting Fortuna versus Watervliet op 6 Februari zeer belangrijk is, terwijl ook de wedstrijd FortunaT.H.B. voor de eventueele bezetting van de tweede en der de plaats van belang is. Met de laatst bekende gegevens ziet de ranglijst van de 3e klasse N.K.B. er als volgt uit: Haarlem I T. H. B. I Fortuna I 8 8 - - 16 8 4 3 1 11 6 3 1 2 7 5 2 2 1 6 9 2 2 5 6 8 1 2 5 4 8 - 2 6 2 Indo 2 Het tweede Watervliet-twaalftal, dat de laat ste weken niet in het veld kwam, maakt in de middenmoot van de eerste klasse H.K.B. geen ongunstigen indruk. Aurora I Oosthoek I An. Ready I Watervliet II Haarlem II Oosterkwartier III Nw. Flora I 10 9 1 - 19 11 6 2 3 14 7 5 - 2 10 8 3 1 4 7 7 2 1 4 5 8 2 1 5 5 9 2 1 6 5 8 - 3 5 3 Het derde twaalftal van Watervliet, dat zich in den aanvang behoorlijk weerde, moest twee opeenvolgende nederlagen boeken en verloor daardoor de mooie kans op de eventueele bo venste plaats in de tweede klasse H.K.B. T. H. B. II 5 3 2 Aurora II 6 2 3 Watervliet III 7 2 3 An. Ready II 5 3 Oosthoek II 5 1 Nw. Flora II 2 CLANDESTIENE MUZIEK. Woensdag 26 Jan. IJMUIDEN Thalia- Theater: Schoonmama weet het! (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Kennemer-Theater: Bonte avond Vreugde en Arbeid, 7.30 uur. Donderdag 26 Jan. - IJMUIDEN. .Thalia- Theater: Schoonmama weet. het! (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Kennemer-Theater: Uitvoering Tooneelver. Kunst Na Arbeid. VELSEN De heer Musegaas verlaat Velsen. Benoemd tot burgemeester van Noordwijk. Bij het vertrek van den heer G. Musegaas, die zooals we in ons blad van gisteren reeds mededeelden, dezer dagen werd benoemd tot burgemeester der gemeente Noordwijk, laten we enkele bijzonderheden omtrent zijn levens loop volgen. Gerhard Musegaas werd in 1897 te Enschede geboren. Hij begon zijn loopbaan bij de Neder landsche Spoorwegen. In 1920 kwam hij bij dp li Spoorweg Maatschappij en ging naar lnuië als stationschef, welke positie hij zes jaar vervulde. Gerepatrieerd in 1926, nam hij een tabakshandel over, maar had later een bijkantoor in de provincie Utrecht van een der grootste dagbladen. De heer Musegaas is sinds 1934 lid der N. S. B. en vervulde de functie van blokleider, secretaris, van ver scheidene kringleiders en plaatsvervangend kringleider. Sinds September 1942 was de heer Musegaas in dienst van de gemeente Velsen als chef van de personeel-centrale en nam den laatsten tijd de werkzaamheden van den wethouder van Sociale Zaken waar. Door dezen arbeid deed hij groote ervaring op met de bijzondere moeilijkheden, die een kustgemeente in oorlogstijd kan ondervinden. De Hoogoven-Tafeltennisclub, welke dit sei zoen door verschillende omstandigheden w.o. de kwestie van het materiaal een zeer belang rijke rol speelde, nog niet van zich deed hoo- ren. heeft desondanks een goede activiteit ontwikkeld. Het resultaat hiervan is geweest, dat verschillende leden de rackets weer heb ben opgenomen, om zich opnieuw in het han dige spel te bekwamen. Zoo kon de eerste vriendschappelijke wed strijd worden gespeeld, waartoe de Bloemen- daalsche Shot met drie teams als tegenstander fungeerde. Ondanks het feit, dat langen tijd niet door Hotac geoefend was, kon het resultaat van de drie Hoogoven-teams zeer bevredigend worden genoemd, temeer daar Shot tot de sterkste clubs behoort. Het eerste F-' :eam, bestaande uit J. Kuilman, A. van Veen en J. Weenink, speelde gelijk en hoewel het tweede team gevormd door II. Poser en J. v. d. Waa slechts uit twee man bestond, kon ook dit een gelijk spel behalen. Het derde team bestond eveneens slechts uit 2 tennissers, n.l. N. Adelaar en Gé Winkel. Zij moesten zich echter met een 6-4 nederlaag te vreden stellen. Nu deze ontmoeting zoo gelukkig is geslaagd heeft het bestuur het voornemen om nog neeröere vriendschappelijke ontmoetingen te doen plaats hebben, teneinde hierdoor niet alleen het tafeltennis weer te animeeren, maar bovendien ook om het spelpeil en de routine weer iets op te voeren. Een ambtenaar van de P.T.T., afdeeling radio, heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke clandestiene aansluiting op de radio-centrale in een perceel aan den Schulpweg te Velsen-Noord. Er heeft dief stal van electrische energie plaats gehad. BEVERWIJK H.O.S.C. in de competitie. Na het buitengewoon succesvolle tournooi van de Hoogoven-Schaakclub is de aandacht van de leden weer gevraagd voor de schaak competitie, waartoe het eerste tiental den tweeden competitie-wedstrijd speelde tegen Purmerend. De kamp op de 64 velden was zeer 6pannend, daar toen de stand 44 gelijk was, de heer J. C. de Haas in zijn partij tegen P. Pronk in een ongetwijfeld betere stelling zich deerlijk vergiste en verloor. Het werd nu een afwachten, wat J. Don zou doen en deze slaag de er in voor het gelijkmakende punt te zor gen. Uiteindelijk h: 1 da H.O.EhC. dus kunnen winnen, maar het 55 gelijke spel deed de prachtige kans op het kampioenschap van de 2de klasse behouden. Als bijzonderheid is nog op te merken, dót de spelers van de laagste borden de winstpunten in de wacht sleepten. H.O.S.C.'s voorzitter J. A. de Bruin en wed strijdleider G. L. de Haas deelden de punten met. hun tegenstanders. De uitslagen luidden: H.O.S.C.—Purmerend G. ZandbergenF. Cnossen01 P. A. Veldheer.F. Dokter 01 G. L. de HaasJ. Visser J. C. de HaasP. Pronk 0I B. WulmsA. Oosterbaan 10 J. DonJ. Reitsma 1—0 J. A. dè Bruin—P. WiedijkV2t/t J. KroonK. de Moes1—0 M. AartsT. Haas 10 G. v. 't VeerN. Jansen 01 De Tijd heelt nimmer stilgestaan. Hij gaat zijn vaste weg; Kijk maar eens even naar de Zaan En kijk maar eens naar Keg Men weegt, men pakt en men sorteert, t Gaat alles rd^chmaal. Secuur, hygiënisch en goedkoop. Voor 'n huisvrouw ideaal. CLINGE DOORENBOS KEG Thae en Koffie (Ihons surrogolen). ir Verpakte levensmiddelenPudding miêÈiwm' 5—5 BUREAU VAN CONSULTATIE BIJ DE ARRON DISSEMEN TS-RECHTBAN K Er werden door het Bureau van Consulta tie bij de Arrondissements-Reehtbank te Haarlem in 1943 52 zittingen gehouden, welke door 826 (vorig jaar 917) personen werden bezocht. Buiten deze bijeenkomsten wendden zich nog 98 (101) rechtzoekenden tot het bureau hetzij schriftelijk of voor spoedeischende gevallen persoonlijk bij den secretaris. In 678 (773) behandelde aanvra gen, waarvan 615 (708) ter zitting en 63 (85) op andere wijze, kon aan het verzoek tot toevoeging' van een advocaat voor geheel kosteloozen bijstand gunstig worden be schikt. Hiervan behoorden 448 (417) geval len tot de scheidingszaken en de overige 230 (356) gevallen tot de zoogenaamde alimen tatie-zaken. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters be noemd: den burgemeester H. Sieling te Usquert, met eervol ontslag uit deze func tie, tot burgemeester van Appingedam, den gemeente-ambtenaar G. Musegaas te Velsen, tot burgemeester van Noordwijk, den referendaris H. Moot te Velsen, tot burgemeester van IJsselstein (Utrecht), den heer R. H. Schregardus te Breda- Dorst, tot burgemeester van Waalre, den heer H. Winkler te Haarlemmerliede, tot burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, den heer D. Langereis te Rijswijk, tot burgemeester van Abben- broek, Oudenhoorn en Zuidland en den waarnemenden burgemeester J. de Graaf te Kantens tot burgemeester van déze ge meente. Washington wijst Boliviaansehe regeering af. Zuidamerikaansche republieken volgen dit voorbeeld. Te Washington is officieel medegedeeld, dat de Vereenigde Staten hebben gewei gerd de nieuwe Boliviaansehe regeering te erkennen. De Amerikaansche ambassadeur tn La Paz is uitgenoodigd naar de Vereen. Staten terug te keeren. Maandagavond is door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken een ver klaring gepubliceerd. In deze verklaring be weert de Amerikaansche regeering, dat revo- 'utionnaire en de Geallieerde zaak vijandig gezinde groepen complotten smeden tegen de Amerikaansche regeeringen, die strijden voor de verdediging van het Westelijk halfrond te gen een „agressie van de Spil". De omstandig heden van de regeeringsomwenteling in Boli via op 20 December 1943 moeten met deze groepen in verband worden gebracht. Het be treft hier een actie, die door de „algemeene revolutionnaire beweging ten uitvoer is ge legd en ten doel heeft het actiegebied dezer beweging steeds verder op het Amerikaansche continent uit te breiden. De Amerikaansche regeering is door deze Ontwikkelingen, in het licht van de inlichtingen, die uitgewisseld zijn tusschen de Amerikaansche republieken, ge komen tot dit standpunt. Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft een commentaar gegeven op de verklaring waarin wordt gezegd: „Deze verklaring beteekent geen economische isolee- ring Gesteld echter het geval dat andere Ame rikaansche republieken den door de V-er. Sta ten ingeslagen weg volgen, dan zou deze maat regel ongetwijfeld een diplomatiek isolement ten gevolge-hebben." De vertrouwensman van de nieqwe Boli viaansehe regeering in Washington, Lozada, heeft zijn opdracht teruggegeven. Brazilië, Peru en Costa Rica hebben inmid dels besloten de nieuwe regeering van Bolivia niet te erkennen. 1 De Venezolaansche regeering heeft eenzelfde standpunt ingenomen. De Urüguayische regeering heeft eveneens besloten voorloopig geen diplomatieke betrek kingen te onderhouden met de nieuwe regee ring in Bolivia. Deze beslissing is genomen, nadat de Uruguaysche minister van buiten landsche zaken met de diplomatieke vertegen woordigers der andere Amerikaansche landen een bespreking heeft gehad. Italiaansche kinderen en arbeiders verdronken. Een Italiaansch transport van 6500 ton is bij Mallorca op een mijn geloopen en ge zonken. Er bevonden zich aan boord 1400 Italiaansche werklieden die bij Napels wa ren ingescheept en verplicht waren in En geland te gaan werken. Van de schipbreu kelingen konden er slechts 200 gered wor den door een Engelschen torpedojager. Een Sovjet-Russisch schip, dat een trans port Italiaansche kinderen aan boord had en naar Iran onderweg was, is bij het Suez- kanaal in een Engelsch mijnenveld geraakt en gezonken. Er is nog niet bekend, hoeveel kinderen om 't leven zijn gekomen. Aan boord wa ren 750 kinderen, varieerend van 5 tot 15 jaar. Nederlandsche bankier pleegt zelfmoord. Naar de Brüsseler Zeitung meldt, heeft de Nederlandsche bankier Floris Termeulen, die volgens genoemd blad in nauwe relatie met de uitgeweken Nederlandsche Koningin stond en in de Vereenigde Staten haar belangen ver tegenwoordigde, zelfmoord gepleegd, door zich van de 20ste etage van zijn bureau in Wall- street naar beneden te storten. IN 1943 VERDRONKEN 576 PERSONEN Blijkens een overzicht van den Ned. Zwem en Reddingshond verdronken in het afgeloo- pen jaar 576 personen, waarvan 182 jongens, 58 meisjes, 246 mannen, 79 vrouwen en 11 personen in auto's. Gered zijn 809 personen, waarvan 198 jongens, 96 meisjes, 261 man nen. 101 vrouwen en 153 personen uit auto's. Er reden in 1943 30 auto's, bussen en vracht auto's te water.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3