RIJKSPOST* SPAARBANK IJMUIDEN Kruimeldieven in actie. Er gaat geen dag voorbij of men hoort van diefstallen. Natuurlijk zijn deze niet altijd belangrijk, maar de beteekenis moet toch niet worden onderschat. Men weet immers, dat vervanging van verloren gegane goederen van welken aard ook. onder de tegenwoordige om standigheden in ieder geval zeer moeilijk,maar meestal geheel onmogelijk is. Het is daarom, dat men geregeld voor het optreden van krui meldieven op zijn hoede moet zijn. Deze nemen niet veel risico, en zien toch kans zich van hun buit meester te maken. Den laatsten tijd bijv. een jas, een paar schoenen, waschgoed, en dergelijke. Ook konijntjes zijn een welkome „belooningdezer dagen werd weer een konijn uit een schuur achter een woning te IJmuiden-Oost ontvreemd. En zoo verneemt men geregeld van kleine, maar voor den benadeelde vrij belahgrijke diefstallen. Vorige week zijn ook vestibuledieven ln actie geweest. Zooals gemeld is hebben zij hun slag te Santpoort en te Velsen-Noord geslagen. Zij namen o.m. jassen en mantels mede. Het behoeft geen betoog wat dit voor de bestole nen beteekent. Men zij op zijn hoede voor den kruimeldief, niet in de laatste plaats door er op te letten, dat de deuren goed gesloten zijn. Voorzichtig heid is hier de moeder van de porceleinkast. Dierenbescherming. Met het woord „Dierenbescherming" wordt een werk aangeduid, dat veelomvattender is dan velen nog steeds veronderstellen. Het is goed, dat de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren geregeld paraat blijft en wat deze gemeente en omstreken betreft, over een afdeeling beschikt, die zich door de moeilijkheden wegens de bijzondere plaatse lijke omstandigheden niet heeft laten ontmoe digen. Want zooals dikwijls blijkt is het werk ook thans dringend noodzakelijk. Verneemt het publiek over het algemeen niet veel van de afdeeling Velsen, de dierenvrien den weten dat er regelmatig het noodige wordt gedaan om te toonen, dat „dierenbescherming" geen ijdel woord is. Hoewel men niet meer de beschikking over het doeltreffende asyl heeft, zijn de leden nog altijd in de gelegenheid den dierenarts te raadplegen. Ook op andere wijze wordt het mogelijke gedaan om het streven te bevorderen, hetgeen onlangs door het organi- seeren van filmvoorstellingen voor de school jeugd is bewezen. Van de geregelde werkzaamheden der ver eeniging in het geheeel land geeft het orgaan Dierenbescherming een overzichtelijk beeld. Zooals hieruit blijkt neemt de belangstelling voor het werk ook onder de jeugd steeds toe. Zoo zijn er thans in Maarn en Sneek jeugd clubs gevormd. Het is interessant aan te halen dat die te Sneek door eenige jongens op eigen initiatief is opgericht. Zij vroegen het bestuur der afdeeling Sneek om hulp en bijstand en natuurlijk ook om toestemming, waarna hun de noodige medewerking werd toegezegd. De jongens begonnen met zwervende dieren zoo mogelijk een goed tehuis te bezorgen, ver spreidden daarna circulaires, onderzochten welke boeren er een kettinghond op nahielden en verrichtten tegen Kerstmis goed werk door in groepen van twee de stad te doorkruisen om de eigenaars van katten te waarschuwen hun dieren zooveel mogelijk binnen te houden; dit naar aanleiding van een onrustbarend aantal klachten over het stelen van katten. Bij een overzicht van Dierenbescherming behoort steeds een goede raad. Met aandrang is aan eigenaars van paarden, vee en honden verzocht hun dieren gedurende de winter periode tegen de koude te beschutten en hen 's nachts binnen te halen. Tevens kan worden herinnerd aan het verzoek alles in het werk te stellen om de gevleugelde vrienden den winter door te helpen. Het is bekend, dat men niet veel kan missen, doch iedere hulp is na tuurlijk welkom. Heeft ook Dierenbescherming met talrijke bezwaren te kampen, er wordt blijk van vol doende doorzettingsvermogen gegeven. Dit wordt door velen gewaardeerd en terecht. AGENDA Dinsdag 1 Februari: IJMUIDEN: Thalia- Theater: Het tweede schot (film) 7.30 uur. Woensdag 2 Februari IJMUIDEN Thalia- Theater: Het tweede schot (film) 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM DINSDAG 1 FEBR. Stadsschouwburg: „Butterfly", 7 uur. Centraal Theater: „Coli- nette", 7.15 u. Leidscheplein Theater: „Sprook jes", 7.30 u. Royal: „Ik moet met je trouwen", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Alles met muziek" 7.30 uur. Carré: Circus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. WOENSDAG 2 FEBR. Stadsschouwburg: „Ballet-Parade", 7.30 uur. Centraal Theater en overige theaters: zie Dinsdag. Stedelijk Mu seum: Tentoonstelling „De Brug", dagelijks 104 uur. De Directie verzoekt om administratieve redenen gedurende de maand Februari geen spaarbank* boekjes op te zen* den voor feijschrij* ving van rente. Toch ingezonden boek* jes worden op ver* zoek teruggezonden; dan moet echter met ver* traging worden rekening gehouden. Animo voor de sport. De belangstelling voor de sport is de laat ste jaren belangrijk toegenomen. En met „belangstelling" doelen we niet zoozeer op het aantal kijkers, maar op de deelnemers. Er zijn in dit opzicht uitstekende resultaten bereikt, welke goede verwachtingen recht vaardigen. De animo heeft zich vooral op athletiek, hockey en korfbal gericht, maar ook handbal en honkbal hadden hun aandeel. Het is ver heugend, dat deze takken van sport steeds meer ingang vinden, hetgeen d.e waarheid van het gezegde „onbekend maakt onbemind' weer eens bevestigt. In dit opzicht kan de gemeente Velsen en omgeving dan ook van een bloeiend vereenigingsleven gewagen. Natuurlijk heeft het den besturen heel wat hoofdbrekens gekost, om het werk in goede banen te blijven leiden. Het materieel is een belangrijk punt, doch ook de organisatie stelt eischen. Vastgesteld mag worden, dat er wat dit aangaat geen reden tot klagen is ge weest. De vereenigingen hebben zich van hun goede zijde laten zien. Intussehen is het opmerkelijk, dat er veel wordt gedaan om den onderlingen band te verstevigen. Er wordt daartoe steeds meer buiten het sportterrein gedaan. Natuurlijk wordt niet vergeten, dat het veld de kern van het sportgebeuren vormt, maar dit cijfert niet weg, dat ook het overige belangrijk is, omdat het de prestaties in vereenigingsverband al leszins bevordert. Vandaar, dat er steeds meer aandacht aan clubavonden, contactavonden e.d. wordt geschonken. Over het algemeen voldoen de resultaten aan de verwachtingen, vooral als een juiste training aan alles ruggegraat geeft Men kan er dan ook van op aan, dat de besturen op dezen weg zullen voortgaan. Sportbeoefening op een gezonde basis is van groote beteekenis. Daarom is het te hopen, dat de vereenigingen van hun initiatief en door zettingsvermogen blijk zullen blijven geven. Waterloo won weer. Waterloo is er in geslaagd met 21 van zijn concurrent, D. E„M. 2 te winnen. Hoewel de zege klein was, mocht deze zeker ver diend worden genoemd. Hadden de IJmuide- naren van de talrijke kansen een beter ge bruik gemaakt, dan zou de overwinning be langrijk grooter zijn geweest. Direct ontspon zich een levendige strijd met wisselende mogelijkheden. Bij een prach- tigen voorzet van den rechtervleugel kon Wa terloo doelpunten, maar de spelers liepen elkaar in den weg, waardoor de kans verloren ging. Even later liet De Bruin een mooie ge legenheid voorbij gaan. Er zat een doelpunt in de lucht. Het kwam na twintig minuten en gaf den IJmuidenaren de leiding. Hoewel er aan beide zijden hard werd gewerkt, kwam er voor de rust geen wijziging in den stand. In de tweede helft zorgde D. E. M. voor een verrassing Reeds na enkele minuten wisten de Beverwijkers een fout in de Water- loo-verdediging in een doelpunt om te zetten. Toen kwam de strijd om de overwinning. Door beide elftallen werd er hard gezwoegd. De aanvallers van Waterloo waren door het goede spel van de „vleugels" het gevaarlijkst en de belooning kwam in den vorm van een fraai doelpunt van De Bruin, hetwelk de Waterloo-zege waarborgde. ZEGE VAN WATERLOO-RESERVES. De Waterloo-reserf e» hebben in een pittigen, fair gespeelden wedstrijd met 2-0 van V.V.H. 2 gewonnen. Deze zege is een mooie belooning voor het werk van Blom en zijn mannen, die vaak met een onvolledig elftal in het veld moesten komen, maar steeds hebben volge houden. VELSEN G.V. „S.S.H." GEEFT UITVOERING. De Gymnastiek vereeniging „S.S.H.", één der oudste afdeelingen van de Vereeniging „Hoogoven-Staten" heeft door de tijdsom standigheden vooral het laatste jaar met veel moeilijkheden te kampen gehad. Deze hadden voornamelijk betrekking op het ge tal der leden, dat aanvankelijk door vertrek of tewerkstelling naar elders gedurende eenigen tijd een dalende lijn vertoonde. De voortvarende activiteit van het bestuur en den leider, den heer J. A. ten Napel, hebben weten te bereiken, dat de ontstane moeilijk heden grootendeels uit den weg werden ge ruimd en zelfs zijn zij er in geslaagd 't leden tal een belangrijke stijging te doen onder gaan. Waardoor thans alle groepen weer be hoorlijk bezet zijn. Zelfs mocht worden vastgesteld, dat de heerengroep, welke het meest in aantal was afgenomen, zich in de laatste maanden over een prettige belang stelling van de gymnasten mag verheugen. Deze factoren hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen om bestuur en leider te bewe gen vol goeden moed en geestdrift aan het werk te gaan voor de gebruikelijke zaaluit voering. Moest deze vorig jaar, eveneens door omstandigheden, worden afgelast, thans worden toebereidselen gemaakt om de zaaluitvoering Donderdag 2 Maart in het Kennemer Theater te Beverwijk te orga- niseeren. Gesteund door een enthousiaste medewerking van de leden wor.it verwacht dat deze avond zoo goed mogelijk zal sla gen. Dat „S.S.H." ook naar buiten van zich laat hooren, blijkt wel uit de deelname van haar damesgroep aan de vereenigingswed- strijden, welke georganiseerd door den Kennemer Turnkring. Zondag 6 Februari te Haarlem worden gehouden. Alles bijeen mag worden vastgesteld, dat de actie van het bestuur en den leider het ongetwijfeld mogelijk maakten het derde lustrum van S.S.H. ondanks de vele tegen slagen toch nog op waardige wijze te kun nen herdenken. EXAMENS. De heer C. H. Kloos te Velsen slaagde dezer dagen voor het examen belastingconsulent uit gaande van den Bond van Belastingconsulen ten. OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Zooals gebruikelijk zullen ook thans de ouders van de Chr. School aan de Van Langevel'dstraat weer in staat worden ge steld om een inzage te krijgen in de vorde ringen van hun kinderen. Daartoe zullen een tweetal ouderavonden worden georganiseerd in het schoolgebouw. Voorheen kon worden volstaan met één avond, doch de belangstelling voor deze bijeenkomsten is zoodanig toegenomen, dat het hoofd der school, de heer J. Wedzinga, heeft besloten om den komenden avond te splitsen en daarom de ouders uit te noodi- gen op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Februari te half acht. SANTPOORT GESLAAGD. Bij de gehouden examens van den Bond van Belastingconsulenten is geslaagd de heer J. Wagenaar te Santpoort. BEVERWIJK Kennemer Pluimveevereeniging. Belangrijke besluiten. De jaarvergadering van de Kennemer Pluimveevereeniging. welke Zondag in café „De Groentebeurs" aan de Meerstraat werd gehouden, is niet alleen door een flink be zoek van de leden, maar ook door enkele besluiten een zeer belangrijke geworden. De heer R. de Boer, voorzitter, opende met een enkel woord om daarbij uiting te geven aan zijn voldoening over de opkomst. Het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer H. Groen, memoreerde verschillende vergaderingen, waaruit voor de K.P.V. belangrijke verbeteringen zijn voortgevloeid, alsmede de uitbreiding van de jeugdafdeeling. Deze is door het stimu- leerende werk van den heer H. J. Calf wel heel sterk in ledental toegenomen en werd gebracht van 5 op 25 leden. Voor den arbeid van den leider der jeugdafdeeling was groote waardeering, daar hij zijn taak ook zeer serieus neemt en de jongens zelfs in de gelegenheid stelde naar Zaandam een leer rijke en nuttige excursie te maken. De groote propagandistische waarde, welke van de K.P.V. door haar tafel- en andere keuringen uitging deed het ledental met niet minder dan honderd procent toenemen, zoodat na één jaar tij fs in plaats van 55 thans 109 leden hun belangen bij de K.P.V. zoeken. Het verslag van den heer H. L. Wisman, penningmeester, kon alle critiek doorstaan, waarom hij door de benoemde controle commissie werd gedéchargeerd. Aan de beurt van aftreden waren de heeren R. de Boer, voorzitter, H. Groen, secretaris en B. W. F. R. Jonker, tweede secretaris. Alle werden bij acclamatie her kozen. Een zeer belangrijk besluit, dat in den breede werd besproken en waartoe door de plaatselijke omstandigheden het dagelijksch bestuur niet ten volle zijn krachten kan geven, was de organisatie van een tentoon- selling. Teneinde de bezwaren van het be stuur te ondervangen en daaraan tegemoet te komen, werd een tentoonstellingscom missie gevormd, bestaande uit leden, die te Beverwijk wonen en welke aan het bestuur verantwoording schuldig is. Vermoedelijk zal deze tentoonstelling eerst in de tweede helft van December kun nen worden gehouden. Een tweede belang rijk besluit was, dat van de tatoueering der konijnen, die plaats heeft van medio Sep tember tot medio Februari. Om eventueele fraude met betrekking tot den leeftijd te voorkomen, is een nest-controlecommissie in het leven geroepen. Deze commissie moet worden gewaarschuwd als de jonge konij nen 3 dagen oud zijn. Voorts werd een maximum-dekgeld vastgesteld, hetgeen be draagt voor de kleine rassen tot ƒ1,50, voor de midden-rassen tot 1,75 en voor de groote rassen tot ƒ2, Tenslotte werd nog gesproken over een collectief contract met een veearts, dat zeker in het belang van de vele leden zal zijn. Vast staat thans, dat dit wel zal wor den doorgevoerd, doch omstandigheden be letten zulks tot heden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: zw. damesportemonnaie met inh., mantelceintuur, heerenshawl, bruine damesbont, zilv. rozenkrans, heerenhoed, bril, grijze wollen want, bruin led. riem, wollen want, led. heerenhandschoen, porte- monnaie met inh., glacé heerenhandschoen, blauw wollen kinderwant. Verloren: een donkergrijze gleufhoed, portemonnaie m. inh., dames vilthoed. don kerbruine portefeuille met inh.. Lips sleutel, medaille, grijze heeren regenjas en lederen fietsriem, linker glacé dameshandschoen. BEMESTING VAN BLOEMBOLLEN. De Tuinbouw Studieclub „Beverwijk ,en "omstreken" en de Bloemkweekers- en Vei- lingvereeniging „Flora" houden op Woens dag 2 Februari in het veilinggebouw „Ken- nemerland" een gecombineerde vergadering De heer B. Machielse, hoofd van de lagere tuinbouwschool, hou-st dan een lezing over het onderwerp „Bemesting van bloembol len". Op Woensdag 9 Februari wordt eveneens een bijeenkomst in hetzelfde gebouw ge houden. De agenda vermeldt voor deze ver gadering o.a. een lezing over Virusziekten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de provincie Noord-Holland werden van 9 tot en met 15 Januari 533 gevallen van diphterie aangegeven, waarvan 244 in Am sterdam, 1 in Assendelft, 4 in Beverwijk. 11 in Bloemendaal, 67 in Haarlem, 11 in Haar lemmermeer, 2 in Heemstede, 33 in Hilver sum. 19 in Velsen en 28 in Zaandam. Het aantal nieuwe roodvonkgevallen be droeg 246, waarvan 172 in Amsterdam, 2 in Aalsmeer, 1 in Beverwijk, 2 in Bloemendaal, 16 in Haarlem, 3 in Haarlemmermeer, 3 in Heemstede, 8 in Hilversum en 4 in Zaandam. Voorts kwamen in Amsterdam 41 gevallen van dysenterie voor. Wat is 't kostbaarste ingrediënt Dat is de goede naam van dengene, die Uw voedings middelen verzorgt! Daarom is de naam W. A. Scholten op een verpakking van zulk een waarde. Zuiverheid, voedzaamheid en fijne smaak vindt U gegaran deerd in W. A. Scholten's Albumona, Butaroma, sago, Transparanta, verpakt aard appelmeel etc. W. A. SCHOL.TK3M A ardappelmeelfabriekun UIT HAARLEM Vechtpartij met doodelijke afloop. Los werkman viel op de tramrails, waardoor hij een hersenschudding opliep. Zaterdagavond is na een kof-te vechtpar tij in de Koningstraat de dertigjarige H. H. van D., los-werkman van beroep, op de tramrails gevallen. Met een hersenschud ding is hij naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht, waar hij Zondag aan de ge volgen is overleden. Van D. was in het café van den heer B. op bezoek en ongeveer acht uur verscheen daar ook de twintigjarige bakker D.K. Deze maakte met Van D. ruzie, omdat hij meende, dat de ander hem verraden had, waardoor hij een gevangenisstraf had moeten ondergaan. Het tweetal is naar buiten gegaan en een vecht partij ontstond. K. gaf Van D. een stomp op de kin, waardoor hij op de tramrails viel met het bekende gevolg. De recherche heeft Zon dagavond K. in arrest gesteld. 125 paar schoenen gestolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men een brutaal stukje uitgehaald door in te breken in een filiaal van het schoenenmagazijn „Bata" aan de Amsterdamstraat, waarbij 125 paar dames- en heerenschoenen zijn gestolen. De dader heeft zich tegen een gevel opgetrok ken, kwam op het dak, waar hij drie ruiten uithaalde. Vervolgens liet hij zich naar bene den zakken, om rustig een groot aantal paren schoenen te stelen. Door een dik touw aan de schoorsteen te bevestigen, heeft hij zich naar beneden laten zakken, om weer op straat te komen. Verder hebben twee onbekenden zich Zater dagmiddag om vier uur toegang verschaft tot een perceel aan de Gierstraat. Gestolen zijn een vloerkleed uit de keuken, twee lichtgrijze stofjassen, linnengoed en een blauw zijden japon. De jeugd en het nationaal socialisme. Leeszaal voor de Haarlemsche jeugd geopend In het Kringhuis der N. S. B. aan de Pa viljoenslaan is Zondagmiddag een leeszaal geopend, waar de jeugd in boek en ge schrift kennis kan nemen van het Nationaal socialisme, zijn ideeën en instellingen. El- ken Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmid dag staat deze leeszaal open voor de Haar lemsche jeugd en deskundige leiding is aan wezig om, waar noodig. voorlichting te verschaffen. Standaardwerken over het na tionaal socialisme liggen hier ter lezing, maar ook vinden de jonge bezoeksters en bezoekers er o.a. lectuur op het gebied van den Jeugdstorm, den Arbeidsdienst, als mede romans. De leeszaal draagt niet het karakter van een uitleenbibliotheek; de boeken kunnen dus niet meegenomen wor den. Bij de opening, die door den commissa ris der provincie, mr. A. J. Backer, burge meester S. L. A. Plekker en verscheidene functionarissen der Beweging werd bijge woond. heeft Kringleider J. W. Zwart het doel van de leeszaal uiteengezet en o.a. me degedeeld, dat het in het voornemen ligt in het gebouw ook een studiezaal voor de oudere leden der N. S. B. in te richten, Na zijn inleiding noodigde spreker den burge meester uit als eerste de leeszaal te betre den. waarna een gemeenschappelijke bezich tiging van de nieuwe zaal volgde. Vooraf was de jeugd hiertoe reeds in de gelegen heid geweest. Tenslotte richtte de burgemeester nog eenige woorden tot de aanwezigen, waarin hij wees op het belang van de leeszaal als voorlichtende factor. Spreker zeide her haaldelijk te hebben opgemerkt, dat de jeugd groote belangstelling voor het natio naal socialisme koestert. Wat de jeugd ech ter noodig heeft, is leiding, zoo mogelijk een „vaderlijke leiding". Het is de taak van de verantwoordelijke mannen daaraan hun kracht te wijden en de jeugd een betere op voeding te geven dan in den tijd van de de mocratie en de werkloosheid het geval was. Spreker legde nog eens den nadruk op den huidigen strijd tegen het bolsjewisme. Ver liest Duitschland. dan heeft de jeugd geen toekomst meer. Daarom moet deze slag ge wonnen worden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3