KC0 ,A9I$32. RIJKSPOST* SPAARBANK Anatole France en Frankrijk. IJMUIDEN Dieven kunnen alles gebruiken. Dat de dieven tegenwoordig alles kunnen gebruiken, heeft menigeen reeds ondervonden. Zelfs telefoontoestellen vormen een dankbare buit! Werd er te IJmuiden nog niet zoo lang geleden een dergelijke diefstal gepleegd, dezer dagen is te Velsen-Noord gebleken, dat slecht voorgaan slecht doet volgen. Een ambtenaar van de P.T.T. had zich naar een perceel aan den Schulpweg begeven, waar vroeger een kantoor was gevestigd. Hij had de opdracht twee tafeltelefoontoestellen en een extra wekker weg te halen. Zooals bleek was een onbekende hem echter voor geweest, zoodat de ambtenaar onverrichterzake kon terugkee- ren. Er is aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek instelt. „Moderne veeteelt" in 1945. Goede resultaten verkregen. Dat de „moderne veeteelt" in het afgeloopen jaar veler aandacht in beslag heeft genomen blijkt uit het jaarverslag van de Geitenfok- vereeniging Velsen en omstreken, die van een bijzondere activiteit blijk heeft gegeven. Het overzicht van 1942 vermeldde ongeveer 135 leden, doch de bijzondere omstandigheden gingen steeds meer hun invloed doen gelden, waardoor ongeveer honderd leden genood zaakt waren zich elders te vestigen. Het heeft veel moeite gekost hun adressen na te gaan, doch tenslotte werd nog een bevredigend resultaat bereikt. Op het oogenbiik zijn er omstreeks 110 leden, waarbij een aantal nieu welingen. Tijdens de bijeenkomst van 11 April werd het bestuur herkozen, met uitzondering van den heer H. L Wisman, die zich wegens zijn drukke bezigheden niet meer voor het pen ningmeesterschap beschikbaar had kunnen stellen. In zijn plaats werd de heer H. L. den Haan benoemd. Intusschen was de stand van zaken door het bestuur onder de loupe genomen, waaruit werd afgeleid, dat er weer propaganda kon worden gemaakt. Dat men succes had bleek 18 Juli, toen de opkomst voor een vergadering grooter dan ooit te voren was. Van het doorzettingsvermogen getuigde de keuring, die aan het einde van Augustus in Santpoort werd gehouden. De aanvoer was zeer goed. Er werd in vier groepen gekeurd en bovendien was er een kampioenenkeuring. Kampioene werd Annie 237 F. van den heer Scholtsz. De beide aangevoerde bokjes wer den goedgekeurd, en de beste, Erik H. 593, werd voor de vereeniging gereserveerd. De prijswinnaars gingen naar de L. T. M. in Hoorn, welke in September plaats had. In specteur Pranger van de Velser vereeniging kocht hiervoor den bok Bobbie H. 506, welke direct den eersten prijs verwierf; Erik H. 593 van den heer J de Graaf verwierf in een zeer uitgebreide serie boklammeren een zes den prijs met eervolle vermelding en werd gratis aan de vereeniging overgedaan. Tijdens de jaarvergadering op 19 December 1.1. werd het bestuur, dat zijn plaatsen weder om beschikbaar stelde, bij acclamatie her kozen. De ballotagecommissie, welke onder leiding van den heer G. Grapendaal goed werk had gedaan, werd eveneens herbe noemd. De heer L. Grapendaal werd met algemeene stemmen tot vertrouwensman voor het versperde gebied aangewezen. Niet onvermeld mag blijven, dat Velsen aan den cursus te Alkmaar zoo goed mogelijk zijn medewerking heeft gegeven. Vijf leden nemen deel, namelijk de heeren Den Haan, Roos, Opdam, Wisman en Prent. Deze cur sus zal zeker zijn nut afwerpen. Wat de plannen voor 1944 betreft kan mede gedeeld worden, dat het in de bedoeling ligt in Februari een propaganda-middag te hou den; verder een wekelijkschen cursus om trent het opfokken van geiten te doen plaats hebben, een uitstekend stamboeklam (geit) te koopen en onder de leden te verloten of als prijs beschikbaar te stellen, een vereenigings- stamboek aan te leggen, naar tentoonstellin gen te gaan, etc. Er is dus geen gebrek aan goede voornemens. O.I.V. versloeg Droste. Dat O.I.V. voor elke club in zijn afdeeling een geducht struikelblok is, heeft na N.A.S. ook Droste, de leidende club, ondervonden. De belangrijke wedstrijd tusschen O. I. V. en Droste is,zooals wij reeds eenigszins verwacht ten, in een overwinning van de IJmuidenaren geëindigd. Na een uur vertraging trapte Droste af. Er ontstonden dadelijk eenige goede aanvallen, die de volledige aandacht van de O.I.V.-defen sie vereischten. Weldra bleek, dat deze weer in uitstekenden vorm was. De IJmuidenaren probeerden het spel te verplaatsen, maar de Droste-middenlinie stuwde haar voorhoede steeds op. zoodat het O.I.V.-doel enkele ge vaarlijke momenten beleefde. Toch waren het de IJmuidenaren, die succes hadden. S. Nanne gaf den bal goed door aan Kramer, die den verrasten Droste-doelman het onderspit deed delven (1-0). Daarna noteerden we nog een snelle doorbraak van de Haarlemsche rechter vleugel, waaruit juist naast den paal werd geschoten. Tot de rust bleef de stand 1-0. In de tweede helft speelde een sterk op dringend Droste tegen een in de verdediging teruggetrokken O.I.V. Jac. Vink had zich tus schen de backs opgesteld en S. Nanne steunde als „zwerver" de middenlinie. Deze tactiek moesten de IJmuidenaren wel toepassen, om dat Sneekes na de rust wegens een blessure op halve kracht diende te spelen. De speel wijze der IJmuidenaren is voor Droste nood lottig geworden. De uitvallen van O.I.V. wer den zoo gevaarlijk en snel door middenvoor Kramer opgezet, dat eerst Buur Sr. met een geweldig hard schot en enkele minuten voor tijd Kramer zelf er profijt van konden trek ken (3-9). Bij O.I.V. hebben doelman Nanne en Haver bergen werk verzet. Ook de middenlinie heeft schitterend gespeeld. De voorhoede was vooral na de rust snel en actief met Kramer en S. Nanne als uitblinkers. VISCHPRIJZEN VAN DINSDAG. KI. tarbot 3.50, kl. griet 2.50, bliek 20 ct., wijting 80 ct., gr. kabeljauw 2.202.-, gr. gul 1.65—1.50, kl. gul 1.35, kl. middelschol 2.50, kl. schol 2e s. 2.-, idem 3e s. 80 ct., id. 4e s. 50 ct., kl. schar 30 ct., vischpuf 10 ct. bot 1.alles per K.G. SANTPOORT Stabiels laatste competitiewedstrijd Stabiel heeft tegen St. Bavo zijn laatsten competitiewedstrijd gespeeld. De Haarlem mers slaagden er in de door hen zeker ver diende overwinning te behalen. P. de Kort was in tien minuten al wegens een blunder in de opening uit den strijd. Ook Bakhuys speelde slecht, waardoor hij een schijf achter kwam. Dit laatste gebeurde te vens in de partij van Zonneveld, doch deze wist toch nog remise te boeken. P Smit gaf een goede partij ten beste en slaagde er dan ook in te winnen. G. Zuiderduyn maakte een foutje in het eindspel. C. Oud viel tegen; hij kan het toch beter. Ook J. Jansen maakte een foutje in het eindspel. De volledige uitslag is als volgt: P. Smit B. Stevens 20. J. OosterlingJ. Drayer 11. E. ZuiderduynJ. Warmendam I1. J. Bak huysG. Zonneveld 0-2. J. JansenH Wil- lemse 02. C. OudJ. Janus 02. G. Zuider duynJ. v. d. Swan 02. N. ZonneveldH. Zomer 11. F. W. SchmidtJ. Stevens 11. P. de Kort—J. Weijers 0—2. Totaal 6—14. E. Zuiderduyn heeft de topseore-medaille gewonnen door op tien punten beslag te leg gen. F. W. Schmidt had negen punten, even als P. Smit. BEVERWIJK NIEUW EEVEN. Tijdens haar eerstvolgende uitvoering zal de tooneelvereeniging Nieuw Leven „Silvia Silombra", tooneelspel in vijf bedrijven van jhr. Van Riemsdijk, opvoeren. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper,' Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. Alt die oude koffieketel Nog eens aan 't vertellen ging Van de lang vervlogen tijden, Wal een pracht herirfhering... Kétel is voor goed verdwenen. En de kdffie tijd'lijk wég; lOch drinkt U een lekker kopje: t KOFMIX. Surrogaat van Keg. CUNGE DOOKENSOS' K£G t Tl.ee en Koffie (Thans surrogaten). Verpotte levensmiddelenPudding RICHTPRIJS VOOR AKKERBOUW- PRODUCTHN In aansluiting op de onlangs gedane me- dedeeling inzake het Teeltplan 1944 zijn thans de richtprijzen voor de akkerbouw producten van oogst 1944 bekend gemaakt. Over het algemeen zijn deze richtprijzen onveranderd gebleven met uitzondering van suikerbieten, peulvruchten, gerepeld vlas enz., waarvan de prijs eenigszins is ver hoogd. Deze verhooging zal geen invloed op de consumenten- en verwerkersprijzen uit oefenen. Belanghebbenden worden verwezen naar de officieele mededeeling. AGENDA WOENSDAG 2 FEBR. IJmuiden. Thalia- Theater: Het tweede schot (film), 7.30 uur. DONDERDAG 3 FEBR. IJmuiden. Thalia- Theater: Het tweede schot (film), 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 2 FEBR. Stadsschouwburg: Ballet-parade, 7.30 uur. Concertgebouw: Piano voordracht Thelma van Breemen, 7.30 uur. Centraal Theater: „Colinette", 7.15 uur. Leid- scheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Royal: „Ik moet met je trouwen", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Alles met muziek", 7.30 uur. Carré: Circus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 3 FEBR. Stadsschouwburg: „De mooiste oogen van de wereld", 7.15 uur. Concertgebouw: Abonnementsconcert m.m.v. Willem Andriessen, piano, 7.30 uur. Centraal Theater en, verdere theaters: .zie Woensdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „De Brug", 104 uur. AGENDA VOOR HAARLEM WOENSDAG R FEBR. Muziekzaal Brink maan: lezing dr. A. v. d.Boom over: De oude en Nieuwe Kerk te Amsterdam, 7.30 uur. Rem brandt: „Tonelli (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 u. Palace „Wat 'n schatje" (14 j.) 2 en 8 u. Luxor: „Opera bal" (38 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Scheppings drang" (18 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Rechts zaak dr. Deruga" (18 j.) 2.30 en 8 u. DONDERDAG 3 FEBR. JBioscopen: zie Woensdag (Palace geen avondvoorstelling.) Zijn filmvoorstellingen thuis gevaarlijk? Van de zijde van het Filmgilde deelt men het volgende mede: Het ongeval in de Hugo de Grootstraat te 's-Gravenhage, dat aan een kindje het leven kostte en waarbij verschillende personen en kinderen door het vuur zwaar gewond en misschien zelfs wel blijvend verminkt wer den, vestigt weer eens de aandacht op een gevaar dat nog steeds niet door het publiek voldoende wordt ingezien. Wie zou het in zijn hoofd halen om eenige kilogrammen ontplofbare stoffen in zijn woonhuis te ha len en deze vlak bij een gloeiend heete lamp te houden, terwijl ziin gezin er omheen ge schaard zit? Hetzelfde gebeurt als men een normaalfilm (z.g. nitro-film), die voor ver tooning in filmtheaters bestemd is, draait op een z.g. huisbioscoop. Ook in het film theater zijn de gevaren groot geweest. Doch sinds jaren zijn hiertegen passende maat regelen genomen, zoodat nu gerust gezegd kan worden dat de veiligheid van personeel en publiek volkomen gewaarborgd is. Het gevaar zit niet in het apparaat. Dit vat geen vlam of „ontploft" niet. Het ge vaar zit alleen in de film. De brandbaarheid van normaalfilm is niet minder dan die van buskruit. Bovendien ontwikkelt de bran dende film. indien er geen voldoende lucht toevoer in de kamer is, een zeer giftig gas. Waren in de Hugo de Grootstraat op den noodlottigen avond de ruiten niet zoo spoe dig gesprongen, dan was het heel goed mo gelijk geweest dat geen der aanwezigen de deur van de als een hel brandende kamer had kunnen bereiken. Het spreekt vanzelf dat voorstellingen met de gevaarlijke nor maalfilm, anders dan uit een theatercabine, door geen enkelen brandweercommandant toegestaan zijn. Er zijn echter nog honder den „huisbioscopen" en duizenden rollen film, die een bedreiging vormen van leven en bezit. Zijn nu alle voorstellingen met film in de huiskamer gevaarlijk? Volstrekt niet. Voor gebruik door particulieren wordt sinds jaren reeds film (smalfilm) vervaardigd in de breedten 16, 9'/$ en 8 mm op een vrijwel ongevaarlijk, minder brandbaar materiaal. Onbrandbaar is deze film ook niet, doch de brandbaarheid is wel zoo veel geringer dat een catastrophe niet voor kan komen. On gelukken met dit materiaal zijn nog nooit voorgekomen. Men onthoude: gevaarlijk is film die cm breed is. Ongevaarlijk is elke film van 16, 9V2 of 8 mm breedte. De teelt van tabak in 1944. De Productiecommissaris voor den Tuin bouw en de Ooftteelt maakt bekend, dat tot 1 Maart 1944 vergunningen voor de teelt van tabak in het jaar 1944 kunnen worden aan gevraagd. De teelt van tabak voor eigen ge bruik kan tot een oppervlakte van één are zonder vergunning geschieden, met dien ver stande, dat per gebruiksgerechtigde, dus per bedrijf, niet meer dan één are tabak zonder vergunning mag worden geteeld. Het telen van tabak onder glas, anders dan voor het opkweeken van planten, is verboden. Voor het opkweeken van planten kan gebruik van glas gemaakt worden tot 15 Mei 1944. doch hiertoe dient eeri afzonderlijke vergunning te worden aangevraagd. Bij het aanvragen der teeltvergunning dient naast naam, voor namen en adres van den teler, tevens te worden vermeld de ligging van het perceel, waarop de teelt zal geschieden, de grootte van de te betelen oppervlakte en voor het kwee ken van plantmateriaal de oppervlakte glas. De bovenvermelde teeltvergunningen kunnen worden aangevraagd bij den Productiecom missaris voor den Tuinbouw en de Ooftteelt Bezuidenhoutscheweg 30, 's-Gravenhage Gevaarlijke nieuwe bodemis onder pannen. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Zeer vele huisvrouwen hebben door de huidige omstandigheden met een zelfde euvel te kampen, n.l. gaten in bodems van pannen, waarin het eten moet worden gekookt Aanschaffen van nieuwe pannen is in de meeste gevallen onmogelijk en dus is men aangewezen op reparateurs, die voor het inzetten van nieuwe bodems van het Rijksbureau voor non-ferro metalen een metaaltoewijzing ontvangen. Men zal echter goed doen daarbij op het navolgende acht te geven. Emaille potten en pannen moeten worden voorzien van een bodem van ijzer geplateerd met messing (d.i. dun plaatijzer, bedekt met een dun plaatje geelkoper). Het met koper in aanraking ko mende voedsel verliest echter een gedeelte van zijn voedingswaarde (vitamine C) en dus is het ten zeerste gewenscht. dat dergelijke bodems vertind worden. Zwart- en gepolijst plaatijzer, hetwelk ook voor deze doeleinden gebruikt kan worden, moet in verband met het roestgevaar eveneens worden vertind. Het ter beschikking gestelde aluminium mag slechts voor reparaties aan pannen van het zelfde materiaal worden gebruikt. Jammer genoeg heeft de praktijk bewezen, dat er lieden zijn, die aan knoeierijen de voorkeur geven, en zelfs niet schromen om voor dergelijke bodems gebruik te maken van zink, zinglegeering of zelfs van verzinkt ijzer, afkomstig vanoude dakgoten, badkuipen etc. Nog afgezien van het feit. dat het met zulk materiaal in aanraking komende eten een groot gevaar voor de gezondheid oplevert, is het voor dit doel volkomen ongeschikt aan gezien het reeds na eenige malen te zijn ge bruikt. gaten gaat vertoonen. waardoor men weer even ver, zoo niet verder van huis is. Hieruit volgt dus ook, dat eten van centrale keukens niet te lang in zinken emmers en teilen mag staan. Het is daarom niet alleen gewenscht, doch zelfs dringend noodzakelijk, dat men zich. alvorens de pannen te laten repareeren, van de bekwaamheid en betrouwbaarheid van den reparateur op de hoogte stelt, opdat men niet bedrogen uitkome Ten slotte het reeds van ouds bekende „klinkplaatje". Indien men dit gebruikt, om gaten in pannen te dichten, maak dan de pan of melkkoker na gebruik grondig schoon, want de zich eventueel onder het plaatje ver zamelde etensresten kunnen tot het zuur worden van de melk of bederf van het eten aanleiding geven. De Directie verzoekt om administratieve redenen gedurende de maand Februari geen spaarbank* boekjes op te zen* den voor bijschrij* ving van rente. Toch ingezonden boek» jes worden op ver* zoek teruggezonden; dan moet echter met ver» traging worden rekening gehouden. PARIJSCHE BRIEVEN (Van onzen Parijschen correspondent) In Parijsche litteraire kringen maakt men zich op tot een herdenking van Anatole France. De Fransche romancier, die in 1844 als zoon van een boekverkooper aan de Seine kade werd geboren en iri 1924 overleed, was een schrijver van een wereldomvattend scep ticisme dat zich uitte in een delicate ironie; romans als „Le crime de Sylvestre Bonnard" de „Lys rouge" en de ,..Rotisserie de la reine Pédauque" zijn als het ware liederen van lichte ergernis. Maar het meesterwerk van Anatole Thibault, zijn eigenlijke naam, is „Les Dieux ont soif". waarin de schrijver tot het filosofisch besef is geraakt dat er niets nieuws is onder de zon en dat de me-nschheid wel verandert doch niet verbe tert. „De nationale Conventie had cte maxi mum" gedecreteerd: terstond waren granen en meel van de markt verdwenen. Als de Is raëlieten in de woestijn waren de Parijze- naars gedwongen om voor dag en dauw op te staan als ze wilden eten. De menschen ver drongen zich voor de winkels, men moest z'n beide ellebogen gebruiken om z'n plaats in de wachtende rij te behouden. Men schreeuwde: duw niet. En ieder protesteer de en beweerde te worden geduwd.'* „Een man kwam een aanplakbiljet aan den muur bevestigen. De commune rantsoe neerde het vleesch. Eén koopvrouw lachte grimmig, het vleesch is verdwenen, nu eten we de beenderen." „Een meisje gilde,: dat kan nog een uur duren, en vanavond begint de ceremonie op nieuw. Men trotseert den dood voor drie eieren en een ons boter." „Alles was schrikbarend duur, brood, sui ker, kaarsen en zeep. Men vond op de markt geen kaas meer en geen groenten. De ma gistraten der nieuwe orde geleken sprekend op die van het oude regime. De meerderheid des volks was zonder voedsel, doch enkelen verdienden schatten aan de algemeene mi sère." Het zijn maar enkele regels uit „Les Dieux ont soif", vrij vertaald en van letterkundige versierselen ontdaan. Ze beschrijven de da gen van 179 3? het beeld verschilt weinig van dat van honderdvijftig jaren later. Men ken de zelfs de woorden „revolution nationale" en „ordre nouveau", men sleepte generaals voor het gerecht die den oorlog niet wisten te winnen, en Engeland had zijn spionnen bij duizenden in Frankrijk en mengde zich openlijk in de Fransche binnenlandsche po litiek. Het volk kon de revolutie niet moe der zijn dan het thans is nu die revolutie, se dert drie jaren gepredikt en gepropageerd, nog immer niet is begonnen. De auteur der ..Contes de Jacques Tourne- broche", der „Désirs de Jean Servien" en de Jardin d'Epicure" strooide zijn scepsis in al zijn werken. Hem ontbrak het geloof in de menschen, maar hij kénde z'n Pappen heimers. De huidige situatie in Frankrijk heeft veel met die der revolutiedagen ge meen; zelfs het terrorisme ontbreekt niet en de burgeroorlog schijnt te worden voorbe reid. Het volk vraagt een leider maar het gelooft al bij voorbaat niet in een leider. En meer dan ooit aan zichzelf overgelaten wen telt het zich in wanhoop. Men behoeft niet over het zwarte pessi misme van Anatole France te beschikken om de toekomst van Frankrijk donker in te zien. Het ontbreekt als immer minder aan woorden dan aan daden, maar wat het meest mangelt is de eendracht. Frankrijk, in zich- zelve verdeeld, ziet blijkbaar geen uitkomst dan in zelfvernietiging, als in de revolutie dagen, een begrip dat het met de leuzen dier revolutie' omhing bij gebrek aan beter. Het was het bloedig drama der Fransche revolutie, het is het bloedig drama van thans. Anatole France was één der weinigen die een kwarteeuw geleden reeds den vinger op de wonde legden, hij voorspelde in 1918 en na Versailles nog uitdrukkelijker een nieuwen wereldoorlog; het heeft niet gebaat. ..Men bemerkt niet dat de menschheid naar den ondergang holt", zegt hij in de ,,Der- nières conversations" met Nicolas Ségur. „De wereld leeft bij een ideaal. Het Fransche ideaal is „bluffer, arriver, truster", men ge looft dat het geluk ligt in lekker eten en een automobiel. We bewaarden enkele woorden als liefde, broederschap, doch we zijn den zin vergeten." Bij de herdenking, in het begin van het nieuwe jaar zal men dien kant van zijn kunstenaarschap wel verwaarloozen. Profe ten worden in hun land niet geëerd, te min der als men hen twintig jaren na hun dood eert, wat het geval is met Thibault die zich France noemde omdat hij zich ondanks alles diep met het volk verbonden gevoelde waar uit hij voortkwam. Het is de eenige troost, een land dat zulke schrijvers uit het volk leverde, kan het geheel ten onder gaan? TH. OEGEMA.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3