IJ MUIDEN Streng toezicht op handhaving prijs, en distributievoorschriften. Politie maakte 17 processen-verbaal op. Dat de rechercheurs van de Velser politie, verbonden aan de economische afdeeling van dit corps, niet stilzitten, bewijst het feit, dat in het tijdvak van 21 Januari tot 1 Februari acht personen een proces-verbaal ontvingen wegens prijsopdrijving, terwijl negen perso nen ondervonden, dat op handhaving van de bestaande distributievoorschriften door de politie steeds een waakzaam oog wordt ge houden. Eén groentehandelaar bleek zich niet te hebben gehouden aan de vereischte prijsaan duiding van zijn groenten, terwijl een collega van hem in Santpoort-dorp aardappelen bleek te verkoopen voor twintig cent per kilogram terwijl negen cent per kilogram de hoogst toelaatbare prijs was. Een andere groente handelaar verkocht, spruitkool voor 0.90 per kilogram, terwijl hij slechts 0.31 per kilo gram mocht berekenen. De verkoop van takkenbossen is ook aan een bepaalden prijs gebonden. Een inwoner van Santpoort berekende voor 100 takkenbossen 25, terwijl hij slechts 7 mocht vragen. Een bakker te IJmuiden verkocht zijn gebak voor 0.15 per stuk, terwijl hij slechts 0.10 per stuk voor deze lekkernijen mocht be rekenen. Een firma te Lisse, welke handelt in papierwaren, bleek aan een winkelier te IJmuiden boterhampapier te duur te hebben geleverd. Tegen een firma te Amsterdam wordt een onderzoek ingesteld terzake het te duur verkoopen van textielgoederen. Vier personen hadden zich schuldig gemaakt aan clandestienen handel in versche zeevisch en moesten daarvoor een proces-verbaal in ont vangst nemen. Een inwoner van IJmuiden werd betrapt bij clandestienen handel in shagtabak. 5000 Kg. bieten, welke voor den sluikhandel bestemd waren, konden in beslag genomen worden en via dén kleinhandel onder de bevolking worden verdeeld. Kooper en verkooper, alsmede de vervoerders ont vingen een proces-verbaal Een bakker in Velsen-Noord bleek 190 Kg. ruwe suiker in ontvangst te hebben genomen zonder daar voor toewijzingen te hebben afgegeven. Ook hij ontving een proces-verbaal. Het onbe voegd voorhanden hebben en gebruiken van distributiebescheiden is nog steeds strafbaar; een huisvrouw te IJmuiden werd dit door middel van een proces-verbaal kenbaar ge maakt. Dat het zaak is bij het invullen van aanvraagformulieren ter verkrijging van dis tributiebescheiden de waarheid te betrachten, moest een inwoner van IJmuiden tot zijn schade ondervinden. Bovendien bleek, dat hij de op deze wijze onrechtmatig verkregen distributiebescheiden gebruikt had. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. inbraak in slagerswinkel. Hoeveelheid rundvleeseh ontvreemd. Een inwoner van IJmuiden-Oost, De B., heeft bij de politie aangifte van diefstal uit een slagerswinkel aan de Jac. van Heems kerkstraat gedaan Dè onbekende daders heb ben zich door een ruit uit het bovenlicht te verwijderen, toegang verschaft. Zij maakten zich meester van" vijf-en-twintig kilogram rundvleeseh en namen bovendien een slagers mes, een hakmes en.een paar sokken mede. De politie stelt een onderzoek in. Waschgoed in verkeerde handen. Voor de tweede maal in zeer korten tijd is bij de politie aangifte van diefstal van waschgoed gedaan. Ditmaal werd het van een drooglijn achter een woning aan de Eikenstraat ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zooals blijkt dient men, nu er nagenoeg geen textiel is te bekomen, ook in dit op zicht de noodige voorzichtigheid aan den dag te leggen. Thalia: „5000 Mark belooning". Het is een spannende film, die het Thalia- Theater deze week presenteert. De titel („5000 Mark belooning") duidt er reeds op. Het verhaal moge niet veel nieuws brengen, het gaf ruimschoots gelegenheid tot het ma ken van een onderhoudende rolprent, welke kans regisseur Philipp Lothar Mayring niet ongebruikt heeft gelaten. De verzekeringsagent Rolf Kettner (Martin Urtel) interesseert zich bijzonder voor de bestrijding van de misdaad. Hij wil recher cheur worden, maar dit is natuurlijk gemak kelijker gezegd dan gedaan. Kettner wacht op een goede gelegenheid om te toonen wat hij in zijn mars heeft en krijgt deze wanneer er brand in een opslagplaats van een fabriek wordt gesticht. Dit is een ernstige gebeur tenis, te meer, daar een nachtwaker er zijn leven door verliest. Voor het aanwijzen van den dader wordt een balooning van vijf duizend Mark uitgeloofd. Kettner kan de ver leiding niet weerstaan en gaat hoe moeilijk het geval ook is aan den slag om de zaak op te helderen. Het blijkt niet eenvoudig te zijn voor detective te spelen. Kettner ondervindt het al spoedig. Hij verlies zijn baantje en zijn huwe lijksbootje geraakt in den storm. Aan door zettingsvermogen heeft hij geen gebrek, maar tenslotte kan hij toch niet verder meer en is hij zoo verstrikt, dat hij geen uitweg meer ziet. Het zou een deel van het genoegen van den toeschouwer kosten als wij de ontknoo ping verraadden. We doen het dus niet. Wel mogen wij nog even constateeren, dat Kett ner krijgt waarnaar hij zoo heeft verlangd (hij wordt leerling-rechercheur) en terug- \»indt wat groot gevaar liep: zijn huwelijks geluk. Aan het einde van de film kan hij dus dubbel en dwars tevreden zijn. VISCHPRIJZEN VAN DONDERDAG. KI. tarbot f3,50 griet f5. kl. griet f2,50. kabel jauw f2,20—f2, gr. gul f 1,65f 1,50. kl. gul f 1,35 f 1,20. bliek f 0,20, wijting f 0,30, middelschol f3. kl. middelschol f 2.50, kl. schol 2e s. f 2. idem 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50. kl. schar f 0,30, visch- puf f 0,10, bot f i. Alleen voetbal in lagere regionen. Te VelsenI.E.V.—A.D.O. 't Was Zondag j.l. wederom geen beste dag voor het IJmuider le klas voetbal, daar geen enkel winstpunt binnenkwam. Stormvogels verloor met flinke cijfers van D.W.S., doch V.S.V. maakte het tegen Blauw Wit nog een graadje erger. Op R.F.C. en 't Gooi na heeft V.S.V. thans het grootst aantal tegenpunten van de clubs uit haar afdeeling en 6lechts 8 minder dan Stormvogels, dat Zondag j.l. het „gouden" doelpunt het 50ste door D.W.S. tegen zich zag scoren. Beide clubs resten thans nog 2 wedstrijden V.S.V. krijgt Haarlem nog op bezoek en trekt zelf naar Emma, terwijl Stormvogels het thuis zal opnemen tegen D.F.C. en voorts nog op bezoek gaat bij E.D.O. Voor morgen is echter nóch voor V.S.V. nóch voor Stormvogels een wedstrijd vastgesteld. Santpoort heeft het tegen West-Frisia niet kunnen bolwerken. De Enkhuizers hadden er alles opgezet, om de 8-1 nederlaag, op 't Haar lem-terrein geleden, te wreken en ze zijn daar met 3-1 in geslaagd, hoewel Santpoort, toen de stand 2-1 was, een prachtkans kreeg om den gelijkmaker ter wereld te brengen. Had men deze kans geaccepteerd, West-Frisia had nog niet gewonnen. Ook voor Santpoort is voor morgen geen wedstrijd vastgesteld. In de 3e klas B ging de ontmoeting tusschen Halfweg en Kinheim niet door, zulks door om standigheden, die buiten de wil der beide par tijen lagen. De Terrasvogels legden tegen Bloemendaal op twee kostbare punten beslag. Wel won Schoten ook, maar men kan toch o.i. in het Terrasvogelskamp vrij rustig adem halen! En nu trekken de Vogels morgen naar Den Helder de kampioensclub, die echter de laatste weken vermoedelijk als gevolg van de groote krachts inspanning in de weken, voorafgaande aan het definitief bezetten van de bovenste plaats, een beetje vreemd doet: Gelijk spelen tegen Bloemendaal en verliezen van Schoten. We zouden dan ook den Vogels een klein kansje op een gelijk spel geven wat al een heele prestatie zou zijn, want Helder verspeelde op eigen terrein nog geen enkel punt als we zeker wisten, dat ze volledig de reis naar 't hooge Noorden zouden aanvaarden.Maar daar van zijn we momenteel nog niet zeker. De wedstrijd KinheimD.T.S. is uitgesteld. Aandacht op I.E.V- gericht In de 4e klas C is de belangrijke ontmoeting I.E.V.Uitgeest in een gelijk spel geëindigd. De stand in de kopgroep is thans: I. E. V12 8 3 1 19 pnt. A. D. 010 8 1 1 17 pnt. Uitgeest 11 7 3 1 17 pnt. Zooals hieruit blijkt, staan de kansen van I.E.V. zeker niet slecht. Schijnbaar zijn die van A.D.O. nóg beter, omdat bij oppervlakkige be schouwing de Heemskerkers alleen hun lot in eigen hand schijnen te hebben, doch dit is niet het geval, want ook de Velsenaren hebben hun kans nog in eigen hand, immers zij krijgen Zondag A.D.O. op bezoek en als zjj dezen wed strijd winnen, dan staan zij in verliespunten- aantal gelijk en zouden in een eventueelen beslissingswedstrijd het tot het kampioenschap kunnen brengen. Bovendien mogen we niet vergeten, dat A.D.O. nog een langer en zwaar der programma heeft af te werken. Ja, zwaar der ook, war t de Heemskerkers moeten o.a. nog bij Uitgeest op bezoek. I. E. V. moet dus winnen wil zij niet al te veel bij A.D.O. ten achter komen. En de kans daar op is o.i. niet gering, in de eerste plaats, om dat I.E.V. in Heemskerk reeds gewonnen heeft dan omdat I.E.V. op eigen terrein nog niet geklopt is en tenslotte, omdat het toch zoo veel zwakkere U.S.V.U. het Zondag j.l. reeds tot een gelijk spel wist te brengen. Aangepakt, I.E.V.'ers We rekenen op jullie V.V.B. ontvangt C.S.V. en deze ontmoeting is ook van belang, maarvoor de onder ste plaats. Wel dreigt voor V.V.B. met 6 pun ten uit 10 wedstrijden en voor C.S.V. met 7 punten uit 9 wedstrijden geen oogenblikkelijk gevaar, omdat de Zeevogels tot dusver uit 9 wedstrijden slechts 3 winstpunten distilleer den, maar van geen van beide clubs is de posi tie veilig. Op 12 September won C.S.V. in Castricum met 6-2. 't Moet nu toch o.i. raar gaan, als de V.V.B.'ers het op eigen terrein niet tot een gelijk spel brengen. In de Reserve 2de klas A trekt natuurlijk de ontmoeting Stormvogels 2—Kennemers 2 de noodige aandacht, omadt, als er nog van een kansje der kampioenen van het vorige jaar op de bovenste plaats kan gesproken worden, ze morgen beslist van de Kennemers moeten win nen, wat uif onderstaanden stand blijkt: Kennemers 13 10 2 1 22 p. V. S. V. 13 8 1 4 17 p. Stormvogels 13 8 0 5 16 p. Tweeden Kerstdag won Kennemers in het Sportpark met 3-2, een bewijs, dat de clubs niet zoo heel veel voor elkaar onder doen. Als we bovendien dan bedenken, dat Stormvogels zich op haar nieuwe eigen terrein beter thuis gevoelt dan op vreemd terrein, dan volgt daar uit, dat we het niet zoo vreemd zouden vinden, als de blauw-witten thans een beter resultaat bereikten. Uit bovenstaand staatje blijkt, dat ook V.S. V. 2 nog niet geheel uitgeschakeld is, al willen we grif toegeven, dat het o.i. al heel raar zal moeten loopen, wil den Kennemers de boven ste plaats ontgaan. De V.S.V.'ers gaan morgen naar Den Helder, van welke club ze op 12 Dec. met 2-0 verloren. De kans op een revanche schijnt ons niet klein, omdat men, nu het eer ste elftal vrij is, met een sterk elftal kan uit komen. Voor Santpoort 2 is geen wedstrijd vastge steld. GEEN GEBREK AAN DOELVERDE- DIGERS! Zondag j.l. moest Kraak, na 25 minuten spelen, toen de stand door toedoen van Op bergen 10 voor Stormvogels was, wegens een ernstige enkelblessure het veld verla ten. Daar geen reservedoelman bij de hand was Keemink van het 2de elftal was óók geblesseerd ging Guus Snoeks, die als rechtsmidden stond opgesteld, onder de lat staan en het dient gezegd, dat hij het er op deze voor hem vreemde plaats kra nig afbracht, zoo zelfs, dat hij meer dan één „open doekje" in ontvangst had te ne men. Dat hij viermaal gepasseerd werd, was heusch zijn schuld niet. Jammer, dat „Stormvogels" nu nooit eens een goeden aanvalsleider „ontdekt"! Uitgebreid Strawberries, programma. Zondag heeft de hockeyclub Strawberries weer een zeer uitgebreid wedstrijdpro gramma af te werken. De Aardbeien heb ben de volgende wedstrijden voor den boeg: Dames: Strawberries 1-Alkmaar 1 te 10 uur. Strawberries 2-BDHC 6 te 11.30 uur. Strawberries 3-Alliance 1 te 11 uur. Straw berries 4-Rood Wit 5 te 1 uur. Strawberries 5-Ever Swift 4 te 2.30 uur. Strawberries c- HBS c te 10 uur. Heeren: O K-Strawberries 1 (achter het hockeystadion te Amsterdam). H B S 2- Strawberries 2. Strawberries 4-Strawber- ries 6 te 2.30 uur (onderlinge wedstrijd). Strawberries 5-Fit 3 te 1 uur. BMHC c- Strawberries a. Toevallig spelen dus alle dames-elftallen thuis. De reis van Strawberries 1 (heeren) naar Amsterdam zal weer niet meevallen, aangezien er ook ditmaal een heel eind moet worden gewandeld, voor het wed- strijdveld wordt bereikt. Dit zal als vanzelf sprekend invloed op het spel hebben. Thuis werd van O. K. gewonnen. VELSEN De heer P. Mooy gehuldigd. Bij de herdenking van zijn gouden jubileum in dienst bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. is den heer P Mooy Vrijdag een warme hulde ten deel gevallen. In de Voorpost onderging de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote, een hartelijke huldiging door de directie, waarbij behalve de procuratie houders de heeren J. Smit en ir. A. J. Allan, mede tegenwoordig waren de heeren ir. L. P. Krijger, ir. M. v. d. Lee, ir. T. F. Hubrechf en ir. J. M. de Muinck Keizer, bedrijfsingenieurs In hartelijke bewoordingen memoreerde de heer Smit aan den arbeid van den jubilaris in de afgeloopen halve eeuw, waarin hij zich heeft doen kennen door een buitengewonen trouw. In 't bijzonder wees spr. op den overgang van bobineur naar papiermaker op jongen leeftijd, waarbij de heer Mooy zich volledig kon aan passen. Voorts schetste de heer Smit hoe door reorganisatie de papiermachine van den jubi laris verdween en hem de post als voorman van de formaatafdeeling werd toevertrouwd. Als blijk van groote erkentelijkheid en waar deering overhandigde spr. namens de directie de gebruikelijke enveloppe niet alleen, maar tevens een tweede enveloppe teneinde zich te gelegener tijd een geschenk aan te schaffen In de omgeving van zijn dagelijkschen arbeid de formaatafdeeling, waar een fraaie versie ring was aangebracht, bestond een bijzonder groote belangstelling voor den jubilaris. Ir. T. F. Hubrecht sprak waardeerende woorden. De mutatie van den heer Mooy tot zijn huidige functie deed hem zijn-nieuwe taak met jeugdig vuur vervullen. Zijn leeftijd, ervaring en rust beïnvloeden den eerbied van den jubilaris. De bedrijfschef, de heer W. J. Willems, sprak speciaal namens de papierfabriek om daarbij de moeilijkheden van het laatste half jaar vooral te belichten met betrekking tot de fabricage. Namens het afdeelingspersoneel getuigde de heer H. Geerlofs in een vlotte toespraak van het goede karakter van den jubilaris. De sprekers lieten hun woorden van waar deering vergezeld gaan van gelukwenschen, waarbij den heer Mooy een fraaie vulpenhou der geschonken werd. Onder den indruk dank te de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Behalve vele schriftelijke gelukwenschen, w.o. een felicitatie van de hoofddirectie te Amsterdam, kwamen velen den jubilaris per soonlijk complimenteeren. Ook uit kerkelijke kringen werden felici taties ontvangen, terwijl behalve de bloemen, de buurtbewoners den heer Mooy, die een on- vergetelijken dag beleefd, nog verrasten met een smeedijzeren rookstandaard. 40 JAAR BIJ VAN GELDER ZONEN. Dinsdag 15 Februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer D. C. Smit in dienst kwam bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. Te Beverwijk op 16 Februari 1888 geboren, was de jubilaris dus nog juist 15 jaar toen hij zijn eerste werk kreeg aan de snijmachine om 'vervolgens bobineurjongen en onder- snijder aan verschillende machines te worden. Ongeveer na drie .jaar reeds begon zijn loopbaan als bovensnijder aan machine 6 en vervolgens aan de andere machines, welke verantwoordelijke functie hij tot Maart 1930 bekleedde. In het begin van deze maand over kwam den heer Smit een ernstig ongeval door een val in de kelderruimte van machine 14. Dit had tot gevolg dat hij, vooral door een ernstige gezichtsvermindering, zijn oude vak niet meer kon waarnemen, waarom hem on geveer een half jaar later arbeid als slijper in de houtstoffabriek werd gegeven, welke functie hij tot vóór de huidige omstandig heden sedertdien vervulde. Thans doet hij dienst bij de verwerking van oud papier en is als zoovele anderen aan het bedrijf door de omstandigheden, zij het tijdelijk, dus voor- loopig uit zijn oude doen. Desniettemin vervult hij zijn taak met zorg, hetgeen, behalve zijn kameraadschappelijk heid en den omgang met superieuren, die den heer Smit hoog achten, ongetwijfeld op zijn herdenkingsdag zal worden gewaardeerd. LICHTMAST VERDWENEN. Er is dezer dagen een stukje monument van Velsen-Noord verdwenen, namelijk de vier- armige granieten lantaarnpaal, die gelijk in verband met de betreffende verordening over het slechten der vluchtheuvels, met de vlucht heuvel op den hoek Pelsstraat-Wijkerstraat- weg is opgeruimd. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Winkeliersvereniging „Wijkeroog" was besloten deze lichtmast als blijvend aandenken te plaatsen en hoewel de oorlogsomstandigheden en de verduisterings voorschriften slechts korten tijd deze fraaie f In Amsterdam zingen de klokke* tab den historische* Westertoren en her inneren den hoofdstede ling aan oude tradities, die dageiijks voort leven. Is ook ons kopje troost niet zoo'n tradi tie Daarom is het zoo verheugend, dat Niemeijer ons ook daar mee helpt met zjj* heerlük mm*. VsF °ALM lichtbron in haar glorie deden zien, was zij toch een sieraad voor de omgeving. De maat regel heeft derhalve een stukje verfraaiing van ons stadsdeel voorloopig(?) een bestem ming doen geven, welke zeker niet was voor zien. BEVERWIJK Burgeilijke Stand. Ondertrouwd: P. Schavemaker, Velsen, Smidt v. Gelderstraat 6 en C. Oudhuis, Kui- kensweg 75; toek. adres; Velsen, Duinvliet- straat 86. K. G. J. Velthuijsen, Dordrecht, Spuijweg 75 rood en P. A. de Vries, Koning straat 106; toek. adres: Zeestraat 106. L. Traa, Alkmaarscheweg 186 en A. M. Schepens, Gent, Zwaanhoeklas 11. Getrouwd: F. J Klomp en C. J. Keuris. M. Kok en G. de Wit. J. van O verbeen en J. C. Martens. Geboorten: S. Moermande Pijper, z., Romerkerkweg 10. M. WeststrateKuijper, z., Groote Houtweg 101. N. MakDouw, z., Hen dirk Burgerstraat 64. B. J. de GraafVerdam, d., Akerendamlaan 2. M. K. LagroLindeijer, z., Zeestraat 91. A. Ph. Riesenbeekvan Eg- mond, d., Kuikensweg 125. M. E. C. H. Klees Meijer, z., Baanstraat 70. C. RelikHeijnen, d., Boeweg 29 J. HarmeijerNol, z., Schulp weg 13. Overleden.' A. Huisman, 38 j., echtg. van G. Paarlberg. Arendsweg 104. A. Bus, 81 j., wed. van J. Klinkenberg, Heemskerk, Tolweg 31. T. J. Koridon, 6 j., vr., Groote Houtweg 74. S. Granneman, 84 j., wed. van M Beers, Pe perstraat 36. NUTSLEZING OVER „BERGERS". Voor het Nut sprak de heer C. J. M. v. d. Hidde over een onderwerp, dat in deze om geving van de zijde van het publiek altijd een groote belangstelling heeft gehad, n.l. over het bergingsbedrijf. Zij, die te IJmuiden wel eens een berging van nabij gevolgd hebben, zullen weten met welke vraagstukken de on dernemer van zoo'n karwei rekening houden moet om het in nood verkeerende schip in veilige haven te brengen Cn de kostbare lading zoo mogelijk geheel onbeschadigd aan land te brengen. De heer v. d. Hidde vertelde in zijn causerie over de geschiedenis van het bergingswezen, dat in zijn oorsprong zeer oud moet zijn. Ook al, omdat het volkje langs de stranden het jutten (dat men immers als een voorlooper van het huidige bergen moet zien) steeds in het bloed gezeten heeft. Reeds in de 12de eeuw was het bergen min of meer gereglementeerd in het z.g. Visbysche zeerecht en de Roles d'Oléron", die beide o.m. de grondslag hebben gevormd voor ons tegenwoordige zeerecht. Het bedrag van het bergloon wordt nu door arbiters vastgesteld, die als factoren in aanmerking zullen nemen: het succes, de geredde waarde, de gemaakte kosten, den tijdsduur, de gevaren en de waar de van het hulpverleenende materieel. Voor het bergen van schip en lading wor den dikwijls groote sommen betaald en het ondeskundige publiek verbaast zich daar over. Maar ten onrechte. Want men vergeet maar al te vaak. dat voor 'een berging, die misschien 24 uur duurt, een gansche vloot van vaartui gen, een staf van vakkundig personeel en een groot aantal technische apparaten soms een jaar lang moet liggen wachten op een enkel noodgeval. Dit in bedrijf houden van zoo'n bergingsvloot met toebehooren moet toch ook betaald worden. De groote assurantie-maatschappijen, die zich tot het Lloydsconcern vereenigd hebben, brachten een 30-tal jaren geleden orde in den chaos van bergingsovereenkomsten, die door de tallooze bergers op de verschillende kusten van Europa en daarbuiten ontworpen waren. Zij stelden een bepaald formulier vast, het z.g. Lloydscontract, dat de gezagvoerders van in nood verkeerende vaartuigen van welke natio naliteit ook met een gerust hart zouden kun nen teekenen. Hen zou dan het vel niet meer over de ooren gehaald kunnen worden, zooals voordien nog maar al te vaak gebeurde. Tal van voorvallen uit zijn bergersloopbaan lichtte de heer v. d. Hidde na de pauze aan de hand van een serie lantaarnplaatjes toe. waar bij gevallen als de stranding van de „Heinrich Podeus" te Zandvoort en het vergaan der „Sa- lento" bij Bloemendaal, het breken der „Soe- rakarta" op de pier van Hoek van Holland en nog vele andere evenementen de revue pas seerden. Verduisteren: van 17.30 tot 8.15 uur 6 Febr.: zon op 8.15, onder 17.34 uur maan onder 6.35, op 14.59 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3