Haarlemsche Courant Gigantisch artillerieduel bij Nettuno Ontspanning aan het Oostelijk front Nieuwsblad voor Noord-Holland Aan beide zijden het zwaarste materiaal Na dreigementen zachte wenken. Omsingelde Duitschers b\j Tsjerkassy ontzet. Duitsch dementi. 2Bfle Jaargang' No. 42 Bureaux: Groote Boutstraat 93. Tel. Advert. 16724, Redactie 1066* Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12234 Hoofdredacteur: P. C. Derks Zaterdag 19 Februari 1944 Verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. lITlf Kantoor Mmuiden: Rembrandtlaan 88» IJmuiden-Oost Ui tg.Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1207 Massaal trommelvuur der Geallieerden, be Duitschers schieten op economische basis. Hevigheid van den strijd om Cassino overtreft soms die in Rusland. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd in Italië beperkt zich in het bruggenhoofd van Nettuno nog steeds tot gevechten van plaatselijk karakter, ter wijl aan het hoofdfront verbitterd gestre den wordt om de Duitsche sleutelstelling Cassino. Vooral in laatstgenoemden sector is de strijd van een hevigheid, die vaak nog die van de gevechten aan het Ooste lijk front te boven gaat, met dit verschil, dat de strijd telkens een hoogtepunt be reikt, om meestal na eenige dagen, wan neer de aanvallen der Geallieerden zijn doodgeloopen, weder te verflauwen. Aan belde zijden wordt van het zwaarste ma teriaal gebruik gemaakt. De gevechten om Cassino zelf spelen zich in de straten der stad af en hoewel de Engelsch- Amerikaansche troepen reeds eenige malen tot diep in de stad waren doorgedrongen, zijn zij steeds weer teruggeworpen. Een speciale correspondent van S.P.T. bij het bruggenhoofd ten Zuiden van Rome schrijft: Op het oogenblik treden er in het bruggen hoofd ten Zuiden van Rome nieuwe factoren op, die den strijd belangrijk beïnvloeden. Een dezer factoren is de nieuwe zware Duitsche artillerie. De Duitschers hebben de tactiek van hun tegenstanders overgenomen en wel dusdanig, dat deze waren verrast. Thans is ook Kessel- ring in staat een „vuurwand" op te bouwen waar dit noodig is. Het is nog niet na te gaan, wie op het oogenblik de superioriteit aan artillerie bezit, althans op het land, want ter zee hebben de Geallieerden hun schepen en dus scheepsge schut, waarmede men bepaalde doelen op het land bestookt. Op het oogenblik dat dit werd opgeteekend, vielen 5 Geallieerde kruisers bij Nettuno aan. Elk vaartuig meer beteekent naar schatting een versterkte vuurkracht van een regiment artillerie. De Geallieerden bleken tot nu toe voor standers van de „munitie"- en de „trommel vuurtactiek" met een overweldigende massa materieel. De Duitschers hechten meer waar de aan goede waarneming van het plaatsen der schoten, op economische basis. Een nadeel voor de Geallieerden in dit soms gigantische artillerieduel is, dat de Duit schers hun geschut in goede stellingen hebben kunnen opstellen, terwijl hun geschutsveld over het algemeen vlak is. Men ziet dus, dat de vechtenden de tactiek gebruiken die hun de meeste voordeelen moet bieden: de Engel- schen en Amerikanen massaal zij schieten op rotsen, waartusschen en waarop vijanden zitten. De Duitschers moeten het hebben van 6cherpschieten. Zij hebben de terreinvoor- deelen. De B B.C. deelt voorts mede dat het radio station van Anzio voorloopig is gesloten. Dit bericht is afkomstig uit het hoofdkwartier van het vijfde Amerikaansche leger. Een en ander schijnt in verband te staan met de be richtgeving van Amerikaansche en Engelsche journalisten, die nogal eens te veel zeiden. Voortaan zal de censuur direct door 't hoofd kwartier van het vijfde Amerikaansche leger loopen. Moskou zou zijn houding jegens Finland wijzigen. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn schrijft: Zoowel in Anglo-Amerikaansche als in communistische organen van het neu trale buitenland duikt de lezing op, dat Sovjet-Rusland bereid zou zijn een meer tegemoetkomende houding jegens Finland aan te nemen. Nu de poging om door een krachtigen druk en dreigementen de openbare meening in Finland te beinvloeden niet het ge Wenscht resultaat heeft opgeleverd, pro beert men het thans op een andere manier. In hoeverre Londen en Washington hier achter zitten of dat Moskou door bepaalde tactische fouten van zijn bondgenooten ge leerd heeft, moet in het midden gelaten worden. Onder deze omstandigheden ziet men te Eerlijn de ontwikkeling van deze kwestie nog steeds met gelatenheid tegemoet, die. zooals onlangs van toonaangevende ziide werd verklaard, door de omstandigheden niet alleen geboden, doch ook gerechtvaar digd schijnt. De Atlantische charta. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft op de vraag van het La- bourlid Thomas, of de Britsche regeering de tweede clausule van de Atlantische charta, „de onderteekenaars wenschen geen territo riale veranderingen, die niet in overeenstem ming zijn met de vrijelijk naar voren gebrach te wenschen der betrokken volken", op de vijandelijke staten wil toepassen, „neen" ge antwoord. Duitsche akademie bijeen. Onder voorzitterschap van den nieuwen president, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft de Duitsche academie in het Goethe- instituut een werkvergadering van enkele da gen gehouden, die werd bijgewoond door de gedelegeerden van 18 Europeesche landen. Het ging er vooral om de werkzaamheid in het buitenland opnieuw op de groote doel einden te oriënteeren. Het ongeluk te Lisse. Aantal slachtoffers tot negen gestegen. Het ongeluk te Lisse, waarbij, zooals ge meld, een vrachtauto met arbeiders door een sneltrein werd gegrepen, heeft thans negen slachtoffers geëischt. Behalve de zes arbei ders, die op slag gedood werden, zijn nog drie zwaargewonden in het ziekenhuis te Leiden overleden. De slachtoffers zijn: B. Toledo, 64 jaar, C. J, Toledo, 38 jaar, J. J. Meijer, 43 jaar, L. J. Beugelsdijk, 38 jaar, allen uit Lisse; G. W. de Beer, 52 jaar, Leiden en J. P. van Winkel, 28 jaar, Sassenheim. In het ziekenhuis te Leiden zijn later over leden P. H. Groenendijk, 16 jaar, Lisse; C. Oppelaar, 50 jaar, Hazerswoude en N. Gulde- mond, 46 jaar, Leiden. Zwaar gewond zijn: F. Th. Mieremet, W. Boudrij en L. W. Abspoel, allen uit Leiden en J. Vaneveld uit Haarlem. Uit de in Europa levende Indiërs van alle stammen en religiën heeft zich een Indisch legioen gevormd, dat, verbonden met de Duitsche weermacht, vastbesloten is, op Europecschen bodem te strijden voor de bevrijding van hun vaderland van de gehate Britsche heerschappij. Indische artilleristen tijdens het be schieten van doelen op zee. (PK Werner Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS De communis tische partij van Tunesië heeft thans eveneens een eigen pers orgaan gekregen, de „Avenir So cial". In de gelegen heden van ver maak en op de straten van Flo rence is een raz zia op „luiaards" ondernomen; 200 personen zijn ge vangen en naar den arbeidsdienst overgebracht. De spoor breedte van de Australische spoor wegen zal uni form worden ge maakt. Het initia tief hiertoe ging uit van den Ame- rikaanschen ge- neralen staf. De Noord-Ameri- kaansche staal industrie zou al reeds ingescha keld zijn. Derde faze van winteroffensief der Sovjets practisch ten einde. In ruim 3 maanden bij Nikopol 1754 tanks buitgemaakt of vernietigd. Staraja Russa ontruimd. Landingshoofd bij Nettuno verkleind. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Zuiden en ten Noorden van Kriwoi Rog gingen de bolsjewisten Donderdag met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval over. Er ontstonden zware gevechten, die nog voortduren. Vooral in een penetratieplek ten Zuidoosten van de stad wordt verbitterd gestreden. In de zware gevechten in het gebied van Nikopol hebben Oostmarksche, Beiersche, Rijnsch-Westfaalsche, Saksische, Mecklenburg- sche, Pommersche en Oostpruisische divisies onder bevel van den generaal der bergtroepen Schörner en van de generaals Brandenberger, Mieth en Kreysing in de periode van 5 No vember 1943 tot 15 Februari 1944 in den aan val en afweer sterke doorbraakpogingen der bolsjewisten, dikwijls met het blanke wapen, verhinderd en hun zware verliezen toegebracht Daarbij werden 1754 pantserwagens, 533 stukken geschut, talrijke andere wapens en ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd en 56 vijandelijke vliegtuigen met infanterie- wapens neergeschoten. Onze luchtmacht heeft in deze successen door het in den strijd wer pen van sterke formaties gevechts- en slag vliegtuigen, een schitterend aandeel. In het gebied ten Westen van Tsjerkassy werd, na afweer van hevige vijandelijke tegenaanvallen, de verbinding hersteld met een sedert weken afgesneden vrij sterke Duitsche gevechtsgroep, die tot aan het front was doorgedrongen van de pantser formaties, die uitgezonden waren om haar te ontzetten. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werd een vooruitspringende bocht in het front met de stad Staraja Russa, na vernieling van alle militaire installaties en zonder door den vijand gehinderd te worden, ter verkorting van het front ontruimd. Ten Westen van het Ilmenmeer en aan het front tot aan het Peipusmeer, alsmede bij Narwa, vielen de bolsjewisten op verscheidene plaatsen met vrij sterke strijdkrachten en door pantserwagens gesteund, tevergeefs aan; 36 Sovjet-pantserwagens werden daarbij stukge schoten. In dit gebied heeft zich de Pommer sche 12de pantserdivisie onder bevel van luit.- generaal Freiherr von Bodenhausen, bijzonder onderscheiden. Ten Zuiden van Rome maakt onze aanval ter verkleining van het landingshoofd van Nettuno in taaie gevechten vorderingen, daar bij door sterke artillerie en luchtstrijdkrach ten goed gesteund. In de havens van Anzio en Nettuno werden zware branden en vernielin- Aan het D.N.B. wordt medegedeeld: Nadat de Sovjet-Russische berichtendienst reeds da genlang berichten heeft verspreid over de ver nietiging van een in het gebied ten Westen van Tsjerkassy sedert geruimen tijd ingeslo ten Duitsche gevechtsgroep, heeft radio-Mos kou thans een lang officieel bericht daarover uitgezonden. Zooals in het Duitsche weer machtbericht van Vrijdag wordt medegedeeld, is de gevechtsgroep Donderdag door de Duit sche aanvalsformaties, die daar in den strijd werden gebracht, ontzet. In geen enkel op zicht is den bolsjewisten dus de vernietiging van deze Duitsche gevechtsgroep gelukt. De verspreiding van het Sovjet-Russische bericht, juist op het moment, dat de Duitsche aanvals groepen zich met de tot dan toe ingesloten formaties hereenigden, is kenmerkend voor de leugenachtigheid van de officieele Sovjet- Russische berichtgeving. In 14 dagen in het Westen 244 vliegtuigen neergeschoten. Van 1 tot 16 Februari werden boven het Duitsche rijk en de bezette gebieden 244 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen door formaties Duitsche jagers en de luchtdoel artillerie neergeschoten. Het grootste deel van deze vliegtuigverliezen der Geallieer den komt op rekening van de terreuraan- vallen op Duitsche steden. In het Italiaansche gevechtsgebied be droegen de Britsch-Amerikaansche vlieg tuigverliezen tijdens dezevde periode 81 vliegtuigen. De Parijsche correspondent van de A. B. C. heeft een bezoek gebracht aan een van de zes groote opslagplaatsen, waar de resten der neergeschoten Engelsche en Amerikaan sche vliegtuigen worden bijeengebracht. Hij schrijft, dat een nabij Parijs gelegen kamp een omtrek heeft van 7 km. Alleen de rub ber, die Duitschland door de neergeschoten machines heeft gewonnen, heeft de an dere vijf vliegtuigkerkhoven in Frankrijk buiten beschouwing gelaten - een waarde van meer dan 50 millioen dollar. De kabels van de neergeschoten „vliegende vestingen" zouden aan elkander geknoopt een lengte van 47 km. hebben. De stem der SS Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 M. naar de stem der S.S., onderwrep: „Het wen telend zonnerad". Luchtalarm te Londen. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat te Londen in de vroege ochtenduren van heden, Zaterdag, luchtalarm is gemaakt. Kort daarop kon men zwaar luchtdoelgeschut vernem.n. Het alarm heeft meer dan een uur geduurd. Keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Germaansche SS in Neder- gen veroorzaakt. Bij Cassino sloegen onze dap pere grenadiers alle vijandelijke aanvallen af en sloegen op verscheidene plaatsen doorge drongen vijandelijke gevechtsgroepen met zware verliezen voor den vijand weer terug. Boven het Italiaansche frontgebied werden Donderdag 18 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten vernie tigden op 16 Februari des avonds ten Noorden van het eiland Elba twee Britsche artillerie- motortorpedobooten. De militaire correspondent van het D. N.B., Hallensleben, schrijft, dat er in de gevechtshandelingen aan het geheele Oos telijk front een aanzienlijke ontspanning is ingetreden. De derde faze van het bols jewistische winteroffensief is zoo goed als geëindigd. De nieuwe gevechten ten Zuidoosten en ten Noorden van Kriwoi Rog en bij Narwa zijn nog slechts uitloopers van de vroegere gevech ten en hebben slechts plaatselijke beteekenis, terwijl zij hoogstwaarschijnlijk ook tijdelijk zijn. De Duitschers hebben door hun defensieve aanvalshandelingen en, in het kader van front- rechttrekking en frontverkorting, door hun vasthoudende verdediging een zoo groote slij tage der vijandelijke kracht bereikt, dat de stabilisatie van het geheele Duitsche front nog wel een kwestie van korten tijd zal zijn. Midden in de faze van het vastloopen van het bolsjewistische offensief zijn twee berich ten gepubliceerd, die nauwelijks tegenstrijdi ger konden zijn: het Sovjetbericht over de z.g. vernietiging van een Duitsche gevechts groep in den sector Kanef, een aanduiding, die Het fraaie raadhuis van Hoorn, dat uit de 16de eeuw dateert. Vroeger was dit ge bouw een klooster. (C.N.F./Kuiper Pax c) land. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar. die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 20 Febr. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 9-13 uur Utrecht, N.V.-huis, Oude gracht 245. 22 Febr. 9-14 uur, Amersfoort, Pol, Durch- gangslager, Leusderweg. 23 Febr. 9-14 uur Den Hadg, Gebouw Amici- tia, Westeinde 15. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis verkrijgbaar bjj de Nebenstellen der Waf- fen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar: Lange- straat 56, Heerlen: Saroleastraat 25, Gronin gen: Heerenstraat 46, Enschedé: Hengelosche- straat 30, en het SS-Ersatzkommando Den Haag: Korte Vijverberg 5. KORT NIEUWS. Een Japansch passagierschip is met 700 passagiers bij de Japansche kust gekenterd. Ruim 500 personen worden vermist. De fascistische ministerraad heeft be paald, dat alle ordeteekens, onderschei dingen en titels, verleend door koning Vic tor Emanuel, zijn afgeschaft. De Engelsche kranten-magnaat Lord Baeverbrook heeft in het graafschap Lin coln een goed gekocht, dat een geheel dorp met bijbehoorende rechten omvat. Zwitserland beschikt momenteel in totaal over 124.000 brt. overzeesche tonnage. op zichzelf reeds misleidend is, en het Duitsche bericht, dat verscheidene Duitsche pantser formaties de verbinding met deze Duitsche gevechtsgroep hersteld hebben en dat het gros dier groep zich Donderdag reeds binnen de nieuwe Duitsche frontlinies bevond. De ver dere gevechtshandelingen zullen het beste be wijs leveren, dat deze vijandelijke verwach tingen volkomen teleurgesteld zijn en dat het Sovjetbericht elke militaire steekhoudend heid mist,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1