Haariemsche Courant Na de doorbraak bij Tsjerkassy» Tankaanvallen der Sovjets afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Commandanten door Führer onderscheiden Voortreffelijke houding der divisie Wiking, Groote branden te Londen. 289e Jaargang No. 44 o Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 106C0 Postgiro 134958 Haariemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 13230 Hoofdredacteur: F. C. Derks e» Dinsdag 22 Februari 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en. Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12Wt Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 85, IJ muiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Daml&te, Haarlem K 1397 De Führer heeft luit.-generaal Gille wegens zijn buitengewoon dapper optreden tijdens de gevechten ten Westen van Tsjerkassy de Zwaarden behoorende bij het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzerenkruis verleend. Luit.-generaal Lieb ontving het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis, defi SS-Hauptsturmführer Leon Degrelle werd het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De drie officieren namen Zondag uit handen van den Führer in diens hoofdkwartier hun onderscheidingen in ontvangst. Over de verleening der hooge onderscheidin gen publiceert het D.N.B. nog het volgende officieele communiqué: Na de bevrijding van de ten Westen van Tsjerkassy afgesneden Duitsche gevechtsgroep heeft de Führer Zondag in zijn hoofdkwartier de volgende commandanten van de troepen- onderdeeien ontvangen, die daar ingesloten waren: den commandant van een vooruitge schoven afdeeling, luit.-generaal Lieb, die bij de doorbraak door de omsingelingsring de stoottroepen aanvoerde, den commandant van de SS-pantserdivisie „Wiking", SS-gruppen- führer en luit.-generaal der Waffen-SS Gille, wiens uit Germaansche vrijwilligers bestaan de divisie zich onder zijn leiding in de zwaar ste gevechten weer zeer bijzonder heeft onder scheiden en den commandant van de SS-vrij- willigers-brigade „Wallonië", SS-Hauptsturm führer Leon Degrelle, die na den heldendood van den commandant der brigade het bevel op zich genomen heeft en die zich in de beslissen de doorbraakgevechten schitterend gehouden heeft. De Führer heeft genoemden commandapten persoonlijk de hun uit waardeering voor hun schitterend persoonlijk optreden en den held- haftigen strijd van hun troepen verleende hooge onderscheidingen overhandigd. Verdere hooge onderscheidingen voor troe pencommandanten en manschappen, die zich eveneens onderscheiden hebben, zijn verleend en zullen door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd. De Führer liet zich door de commandanten een uitvoerige uiteenzetting geven over het verloop van de zware en harde gevechten, die na een wekenlange worsteling bekroond werden door de succesvolle doorbraak en het ontzet. Verklaringen voor de pers. Op uitnoodiging van den Reichspressechef dr. Dietrich hebben Maandag de drie officie ren het woord gevoerd voor vertegenwoor digers van'de buitenlandsche pers te Berlijn. Luitenant-generaal Lieb na den helden dood van den bevelhebber van de ingesloten Duitsche troepen, generaal Stemmermann, laatste commandant van deze formaties luitenant-generaal Gille, en S.S.-hauptsturm- führer Leon Degrelle, de stichter van de rexistische beweging, hebben in hun verkla ringen op ondubbelzinnige wijze de Sovjet- Russische bewering weerlegd over de liqui datie van de gevormde Duitsche uitstulping. Van de ingesloten Duitsche troepen zijn niet zooals hét Sovjet-Russische inlichtingenbureau heeft gemeld, 9(1 profgnt vernietigd, doch ongeveer 90 procent van de afgesneden for maties zijn in de Duitsche linie teruggekeerd. De woorden van de drie officieren waren een getuigenis van den ongebroken Duitschen soldatenmoed, die zijn doel slechts ziet in het bevechten van de eindoverwinning. Na den Reichspressechef, cfr. Dietrich, sprak het eerst luitenant-generaal Lieb. Hij zeide, dat het nog niet veel meer dan 24 uur geleden was, dat/ hij van zijn soldaten diep in de Sovjet-Unie wegging om naar Duitsch- land te vliegen. „Ik heb den indruk, dat vele menschen in he{ buitenland zich voorstellen, dat een zoogenaamde ingesloten troep als het ware uit gewoonte en door morèelen druk verplicht is, een slecht moreel te hebben en wanhopig te zijn. Ik kan U echter de ver zekering geven, dat dit verre van ons was en dat wij opgewekt en met het grootste ver trouwen het oogenblik tegemoet zagen, waar op ons kon worden bevolen, door dezen ring heen te breken en door een aanval in Zuide lijke richting de vereeniging met onze kame raden te bewerkstelligen. Dit bevel, dat 24 qur, nadat wij ons geluidloos hadden gereed gemaakt, moesten uitbreken, ons vechtend een weg door de Sovjetstellingen moesten banen en zoo door onophoudelijk aanvallen de ver binding met onze kameraden tot stand moes ten brengen. Naar Duitschen trant werd dit bevel met het grootste elan, de grootste geest drift en hartstochtelijken wil ten uitvoer gebracht. De Sovjet-artillerie trachtte des nachts met granaatwerpers en pantserwagens onzen opmarsch tot staan te brengen, doch daarin slaagde zij evenmin als in den vroegen ochtend. Na betrekkelijk weinig uren was de Duitsche overwinning bevochten en de vereeniging met onze kameraden voltrokken. De Duitsche ver liezen wSfren uiterst gebing, het aller grootste deel onzer soldaten is gezond en >wel in de frontlinie opgenomen. Ik heb daarbij wonderen van dapperheid, toewijding en trouw gezien. De kameraad schap tusschen officieren en manschappen heeft in deze moeilijke uren haar hoogste vervulling ondervonden.- Hoe woedend de vijand .was over het sla gen van de Duitsche operatie, blijkt uit het feit, dat volgens een opgevangen radio- mededeeling de commandeerende Sovjet- generaal, die bevel voerde aan het Zuidelijke front, waar wij de doorbraak volbrachten, onmiddellijk van zijn post is ontheven, yoorts heb ik kennis gekregen van een zeer verma kelijk radiogesprek, waarin de commandant van een Sovjet-artillerieregiment aan een afdeelingscommandant seinde: „U bent zoo dwaas, dat U onmiddelijk moest worden dood geschoten. U hebt de Duitschers weer niet te pakken gekregen. Ik beveel U zich voor een kanon te laten binden en naar de Duit schers te laten schieten. Herhaalt U dit be vel". En deze man moest werkelijk het bevel herhalen Dat.was hun woede, omdat ons een militaire daad, de verrassing en de doorbraak gelukt waren." S.S. gruppenführer Gille. De commandant van de S.S.-pantser- divisie Wiking, gruppenführer en generaal der Waffen-S.S., Gille, zeide o.m.: In den aanvang was het voor ons in het geheel nog geen begrip, dat wij ingesloten zouden zijn. Het grootste deel van onze man nen was daarvan pas overtuigd, toen,wij door de luchtmacht geravitailleerd moesten wor den. Toen de ontzettingstroepen tengevolge van de modder slechts met moeite vooruit konden komen, de omsingeling nauwer werd en het bevel tot vërbreking van den ring kwam, was in zeer korten tijd de opstelling gereed. Ik had de divisie zoo opgesteld, dat wij door een wigvormigen aanval in de rich ting van Lysjanska door den vijand moesten breken en den kameraden in Lysjanka de hand reikten. De Führer, aldus vervolgde generaal Gille, heeft mjj zijn dank en erkentelijkheid bewe zen door mij de Zwaarden bij het eikenloof te verleenen. Dat heb ik aan mijn mannen te danken. Zij weten, dat ik hen niet heb ver geten, zooals de Sovjetomroep beweerd had. De leiders hebben zich niet per vliegtuig uit den omsingelingsring verwijderd, zij heb ben de manschappen niet alleen gelaten. De ze Moskousche leugens moesten het doen voorkomen, alsof er onderscheid wordt ge maakt tusschen officieren en manschappen. Het tegendeel is waar: wij allen, generaal, kolonel en kapitein tot aan den gewonen sol daat zijn in den ring gebleven. Aan onze man nen clanken wij het, dat wij er uit gekomen zijn. Zij hebben met voorbeeldige geestdrift gevochten en met ijzeren wilskracht hebben wij het klaargespeeld den vijandelijkén ring te doorbreken. Degrelle. SS-Hauptsturmführer Degrelle, die deel uit maakte van een afdeeling der achterhoede, deelde mede, dat in geen geval geheele for maties Duitsche troepen, zelfs niet ter sterkte van een compagnie, dotor den vijand vernie tigd zijn. Het is de taktiek van Stalin om bij den aanvang van een omsingeling op zijn minst het drievoudige aantal van de werke lijk ingesloten strijdkrachten aan de wereld mede te deelen, teneinde steeds nog te kun nen beweren, wanneer de troepen ontzet wor den, dat de dan ontbrekende tweederden door de bolsjewisten vernietigd zijn. Het is de Na- tionaal-socialistische geest, zoo verklaarde Degrelle, die zich in deze buitengewone over winning der Europeesche en Germaansche soldaten openbaart. De broederschap en de toewijding aan den Führer, de toewijding aan het Nationaal-socialisme hebben deze over winning gebracht. De Leider begroet den Reichsorganisatïonsleiter, dr. Ley, bij zijn bezoek aan het hoofdkwartier te Utrecht. V.l.n.r.: General- kommissar z.b.V.W. Ritterbusch, Reichsorganisatïonsleiter dr. Ley en de Leider. (C.N.F./Otto Fax c) KORT NIEUWS De vermaarde Duitsche generaal majoor Siegfried Marseille is op 56-jarigen leef tijd aan het Oos telijk front ge vallen. Een van zijn zoons is de vermaarde jacht- vüeger kapitein Marseille. Als slachtoffer van een Britschen luchtaanval op Duitschland is omgekomen de bekende schilder professor Willy Jackel. Uit het Noord westen van Ana- tolië worden over stroomingen ge- meld, die het ge- volg zijn van aanhoudenden re genval. Bij Ma- nissa staan ver scheidene dorpen onder water. BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Steeds weer worden gevallen gemeld, waarin burgers verboden militaire ge bieden of onderkomens, kampen, ge- vechtsstellingen, stellingen'enz. nade ren en dan, door de wachtpost aan geroepen, niet onmiddellijk blijven staan. Met allen nadruk wordt de aan dacht van de burgerbevolking er op nieuw op gevestigd, dat op ieder, die na sommatie niet onmiddellijk blijft staan, zonder voorafgaande waar schuwingsschoten onmiddellijk met scherp wordt geschoten. De sommatie van een wachtpost moet steeds ernstig worden opgevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, niet alleen te schieten, maar ook te treffen. Amerikanen boven midden. Duitschland. Maandagmiddag deed een door jagers be geleide formatie Amerikaansche bommen werpers wederom een aanval op midden- Duitseh gebied. Naar het D.N.B, verneemt, waren de doelen klaarblijkelijk verschillende vliegvelden in dit gebied. De Duitsche afweer ondervond veel hinder van het dichte wolkendek, doch een groot aantal der aanvallers kon worden neerge schoten. De Amerikanen moesten tèlrijke bommen op het vrije veld laten vallen, waar door de uitwerking van hun aanval buiten gewoon verzwakt werd. Uit een officieele Zwitsersche mededeeling blijkt, dat Engelsch-Amerikaansche vliegtui gen wederom Zwitsersch rechtsgebied hebben geschonden. De Zwitsersche bladen merken hierbij op, dat het vliegtuigen waren, die Zuid-Duitschland hebben aangevallen. BEKENDMAKING 10.900 gulden belooning. De Höhere S.S.- und Polizeiführer deelt mede In de avonduren van 15 Februari 1944 heb ben onbekende personen een overval met vuurwapens gedaan op de woning van den wachtmeester der politie Olij, Kometensingel 121 te Amsterdam. De daders losten uit ver scheidene pistolen ongeveer vijftien twin tig schoten van de straatzijde door het raam op de huiskamer, blijkbaar met het voor nemen om den politiebeambte Olij te dooden. Olij bleef ongedeerd, zijn vrouw daarentegen die zich in dezelfde kamer bevond, werd door twee schoten zeer zwaar gewond. De brutaliteit van de terroristen, die dezen laffen overval hebben gepleegd, blijkt wel het duidelijkste uit het feit, dat zij zonder met iets rekening te houden in de kamer hebben geschoten, hoewel zij konden ver wachten hierdoor ook andere personen te treffen De bevolking wordt derhalve aangespoord mede te helpen bij het opsporen der daders. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die tot arrestatie van de daders leiden, wordt een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. Er wordt met nadruk op gewezen, dat alle per. sonen, .die weten wie de daders zijn en deze niet aangeven, volgens de bepalingen van de Ordnungsschutsverordnung op dezelfde wijze gestraft kunnen worden als de daders zelf Vanzelfsprekend krijgen alle personen, die de daders voor of na het plegen van het misdrijf onderdak verleenen, .dezelfde straf als de daders. Ter zake dienende aanwijzingen worden door iedere Duitsche en Nederlandsche po litieinstantie in ontvangst genomen. Doodvonnis voltrokken. Officieel wordt medegedeeld: De jood Max Werkendam uit Amster dam, Nederlandsch staatsburger, is bij vonnis van tiet Deutsche Obergerioht dd. 13 December 1943 wegens verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis, is, nadat de kwestie van gratie- verleening was onderzocht, voltrokken. Zware gevechten bij Nettuno. Hét Duitsche weermachtbericht varf Maan dag luidt als volgt: Ten Zuiden van Kriwoi Rog, ten Oosfen van Sjasjkof, ten Zuiden van de Berezina en ten Zuidoosten van Witebsk mislukten talrijke, deels door pantserwagens gesteunde aanvallen der bolsjewisten. De vijand leed zware, bloe dige verliezen. Bij een aanval van pantser wagens verloor hij 20 van de 25 aanvallende pantserwagens. N In het Noordelijke deel van het Oostelijke front voerden onze divisies in enkele sectoren tef verkorting van het front overeenkomstig het bevel distancieeringsbewegingen uit. De opdringende bolsjewisten werden teruggesla gen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben zich de Beiersche 97ste divisie jagers onder bevel van generaal-majoor Rabe von Pappenheim en de Oost-Pruisische 24ste pantserdivisie onder bevel van gen.-majoor Reichsfreiherr von Edelsheirrrbijzonder onder scheiden In Italië duren de heen- en weergolvende zware gevechten in het landingshoofd van Nettuno voort. Onze troepen sloegen verschei dene met steun van pantserwagens onderno men tegenaanvallen van den vijand af, vernie tigden bij eigen aanvallen een vijandelijke compagnie en sloten ten Zuiden van Aprilia een gevechtsgroep van den vijand in. Hevige doorbra;,kpogingen van deze formatie en ont- lastingsaanvallen werden afgeslagen. Onze vèrdragende artillerie beschoot de havens An- zio en Nettuno met goede uitwerking. Aan, het Zuidelijke front verliep de dag zon der belangrijke gevechtshandelingen. Op 30 Februari des middags vielen formaties Amerikaansche bommenwerpers verscheidene plaatsen in Noord- en midden-Duitschland aan. Door brisant- en brandbommen ontstond hier en ^aar aanzienlijke schade, vooral in Leipzig In de vroege morgenuren van Maan dag ondernamen formaties Britsche bommen werpers bij gesloten wolkendek een ferreur- aanval op het gebied van Stuttgart. Vooral in de woongebieden van de stad Stuttgart werd schade veroorzaakt. Daarbij werden cultuur monumenten, kerken én openbare gebouwen vernield. Onze luchtverdedigingsstrijdkrach ten vernietigden bij deze aanvallen ondanks veel hinder van de weersomstandigheden 49 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers. De Duitsche luchtmacht viel in den af- geloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen opnieuw Londen aan. Groote hoeveelheden brisant- en brand bommen veroorzaakten wederom uitge strekte branden en vernielingen «in het stadsgebied. Onze duikbooten-hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in taaie en zware gevechten met vijandelijke groepen duikbootjagers en beyakingsgroepen 11 -con- vooitorpedojagers tot zinken gebracht. Aanvallen op Truk afgeslagen. Hooge verliezen aan beide zijden. Eenheden van de Japansche leger- en vlootstrijdkrachten hebben met succes een vijandelijke strijdmacht afgeslagen die een aanval deed op het eiland Truk. Bij deze operaties zijn twee vijandelijke kruisers tot zinken gebracht, waarvan een vermoedelijk een slagschip was, alsmede een vliegkamp schip en een oorlogsschip van onbekende categorie zwaar beschadigd. Voorts werden meer dan 54 vliegtuigen neergeschoten. De Japansche verliezen bedroegen: twee kruisers, drie torpedojagers, 13 transport schepen 'en 120 vliegtuigen, terwijl bovendien hun installaties op den beganen grond eenige schade leden. Ip een commentaar op de vijandelijke be richten heeft de Japansche woordvoerder ver klaard, dat de bewering van den vijand in zake een landing op de Ehiwetok-eilanden ten Noordwesten van de Marshall-groep, nog niet bevestigd Keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachbataljon in Amersfoort, Landstorn) Nederland, Kriegs- marine en de Germaansche SS in Neder land. Tijdens de keuringen worden allé in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor deri, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 23 Febr. 9-14 uur Den Haag, Gebouw^ Amici- tia, Westeinde 15. Gratis reisbiljetten voor de hceu- en terug reis verkrijgbaar bq de Nebenstellen der Wa>. fen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar: Lange- straat 56, Heerlen: Saroleastraat 25, Gronin gen: Heerenstraat 46, Enschedé: Hengelosche- straat 30, en hef SS-Ersatzkommando Deo Haag: Korte Vijverberg 5.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1