c C a b U a a BEKENDMAKING. In Amsterdam CHURCHILL'S ONMACHT. D. - Het is al lang geen nieuws meer, dat ^Engeland tot de grootste verliezers in dezen oorlog moet worden gerekend. Wat de toekomst ook brengen moge. in het einde zal het Britsche wereldrijk hebben ingeboet. Aan bezit, aan invloed, aan macht. Twijfel daarover is onmogelijk en de zorgen daarover wegen in Engeland zwaarder dan "alle verliezen aan menschen en materiaal, die Brittarmië in de laatste vier jaren heeft moeten boeken. Nog on langs heeft de bekende publicist G. H. Wells daar op onverbloemde wijze op ge wezen. De rede, die Churchill gisteren heeft gehouden, is daarom opbeurend en moed gevend voor Engelands vijanden, te weten Amerika en Sovjet Rusland. Men wil deze landen wel Engelands bondgenooten noemen, in waarheid beoogen zij niets anders dan het verderf en den ondergang van het Britsche empire. Velen, onder meer de Engelschen zelf, velen ook in ons land, moeten nog leeren inzien, dat het in den grond waanzin is, dat Engeland en Duitschland oorlog voeren, omdat deze landen als" sterkste deelen van het Euro- peesche geheel vele en groote belangen gemeen hebben. Engelands uitgesproken tegenstanders zijn zij, die geen ander doel nastreven dan de knechting van Europa, te weten Roosevelt en Stalin als exponen ten van werelc'kapitalisme en wereld- bols jewisme. Wel hebben deze twee reden, zich te Verheugen in de woorden, die Churchill gisteren heeft gebruikt, om het wereld beeld onzer dagen te schetsen, doch waar bij hij telkenmale terug moest vallen in de nauwelijks gecamoufleerde betuiging van eigen onmacht en van de erkenning van Ëngeland's gebondenheid aan de be langen van Washington en Moskou. Om te beginnen. De Engelschen weten het nu: Churchill's profetie van eenige weken geleden, dat voor 15 Maart zeer be langrijke krijgsverrichtingen zouden plaats hebben blijkt de waarde van ijdel gezwets te hebben. De voorspelling, die immers geen anderen uitleg gedoogde dan dat voor half Maart een beslissende aanval op het Europeesche vasteland zou plaats heb ben, krijgt in de rede van den Britschen premier geen andere beteekenis dan: Nooit heb ik gezegd, dat 1944 het jaar der beslis sing zou wordenvaarwel, schoone droom van invasie en van vrede op korten termijn.Het eenige wat Churchill zijn volk kan beloven zijn nieuwe luchtaanvallen op- de woonwijken van Duitsche en andere steden. De landing in Italië is Churchill erkent het eerlijk een teleurstelling. En hij verheelt zijn landgenooten niet, dat de oorlog, die om een enkel cijfer te noemen, tot dusver aan 50.000 Britsche vliegers het leven of de vrijheid heeft gekost, Engeland nog groote offers zal opleggen. Afwachten is Churchill's parool. Af wachten waarop? Er is maar één ant woord: op de hulp van Amerika. De oude vos kan zijn streken maar niet verleeren, anderen voor zijn belangen in het vuur te brengen, zoomin als" hij wil inzien, dat voor deze hulp betaling zal worden ge vraagd. Want voor ieder Amerikaansch bataljon en voor elk Amerikaansch vlieg tuig vraagt Amerika betaling in een of anderen vorm. Het verleden heeft in dit opzicht al duidelijke taal doen hoóren. De toekomst kan slechts nog troosteloozer verschieten openen. Hoe zal men in Washington ceze rede waardeeren, deze rede. die meer dan ooit Ëngeland's afhan kelijkheid van Wallstreet demonstreerde en waarvan de beteekenis op hetzelfde oogenblik dat zij werd uitgesproken op het pijnlijkst aan den dag trad door het bericht, dat Canada zal toetreden tot de Pan-Amerikaansche Unie, anders gezegd, dat dit dominium in feite reeds los van Engeland en deel van Amerika geworden is. Inderdaad, voor Franklin de leugenaar is het gisteren een goede dag geweest. Het hondje in_Londen zit zoet op en geeft braaf pootjes, zooals bange hondjes plegen te doen. - Weinig minder dan weerzinwekkend is «chter de wijze, waarop Churchill in zijn rede Britsch fatsoen en Britsche eer ten offer brengt aan ce hulp, die Sovjet Rus land, overigens in geo-politiek opzicht zijn natuurlijke vijand, hem moet verschaffen «n het is rechtuit tragisch te moeten hoo- ren, hoe de man, die eenmaal als kampioen voor de rechten van volken en staten po- eèerde, thans de lof zingt van Cairo, Tehe ran en Moskou, de plaatsen zijner verne dering. Er is een tijd geweest en Churchill herinnert iich dien tijd opperbest, waarin een Russisch diplomaat' hunkerde naar de gunst, gehoor te verkrijgen in het Britsche foreign office. De dag van gisteren heeft (dezen zelfden Churchill hooren bidden en smeeken om toch JTiaar meer conferenties. Hij kan zijn zin krijgen. Binnenkort im mers zullen wel de zestien Sovjet-ambas- Badeurs -in Londen verschijnen, die de nieuwe Sovjet-staatsinrichting hem ver schaft en, een kind kan het begrijpen, ge makkelijk zullen ze het hem niét maken. Moge dit - naaste - toekomstmuziek zijn, actueel is wat Churchill mededeelde over zijn accoord met Stalin ten aanzien van Polen. "Stalin heeft verklaard, dat hij Polen tot een sterk, integraal en onaf hankelijk land zal maken. We weten, wat dit in den mond- van Stalin beteekent en Churchill weet het als de beste. Hij weet. dat hier maar één uitlegging mogelijk isj namelijk, dat zoo "Rusland het doel be reikt dat men in Moskou beoogt, Polen tot aan de befaamde CurZonlijn Sovjet-Rus sisch grondgebied zal worden. Dat Polen voor het .overige een bolsjewistisch bewind zal krijgen en den dag na de instelling van dit bewind zal toetreden tot de Russische belangensfeer, zoowel wat de politieke als de economische zijde betreft, dat de noo- dige Polen naar Rusland zullen worden ge voerd en dat duizenden andere. Polen in Polen zullen blijven..., met een schot in den nek. Saboteurs ter dood veroordeeld. 'S-GRAVENHAGE, 23 Febr. De Hö- here SS- und Polizeiführer Nordwest deelt mede, dat het Politiestandrecht-te Amster dam op 22 Februari 1944 de volgende Ne- derlandscbe staatsburgers als saboteurs ter dood veroordeeld heeft: 1. de vischhandelaa-r Harm Gerssen, geb. te TJrk od fi April 1912. 2. de chauffeur Willem van de Kamp, geb. te Arnhem op 12 Juni 1919. 3. de controleur en voormalige Neder - landsche politiebeambte Jacobus Ileij- dra, geb. te 's-Gravenhage op 9 Augus tus 1918. de stuurman Albertus Hommerson, geb. te Culemborg op 10 November 1905. de kapper Jan Eshuijs, geb. 'te Wor- merveer op 1 December 1912. de bakker Cornelis Koetsier, geb. te Doorn op 21 October 1909. de sportleeraar Gerhardus Docter, geb. te Haarlem op 1 Maart 1917. Het vonnis is voltrokken. De veroordeelden hebben een geheime vereeniging opgericht met het doel om daden van sabotage te plegen tegen instal laties van de Duitsohe weermacht en om roofovervallen te plegen op distributie- bureaux en postkantoren. De bende sloot zich einde 1943 aaneen in een tijd waarin alle rus tv ers torende elementen door de in den voorafgaanden zomer en herfst gevel de vonnissen van het Standrecht met na druk gewezen waren op de gevaren van hun handelwijze. Het politiestandrecht heeft reeds op grond van het lidmaatschap' van de geheime vereeniging. die ten doel had het plegen van gewelddaden, tegen alle daders op grond van de Ordnungs- schutzverördnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp, Heijdra en Hommerson hebben deelgenomen aan verscheidene roof overvallen op distributiebureaux en een post kantoor. O.a. hebben zij den overval gepleegd op het politie- en distributiebureau in Oegst- geest op 9 November- 1943 en op het postkan toor in Purmerend op 11 Januari 1944. Bij den laatsten overval maakten zij een bedrag van 20.000 buit, dat zij in korten tijd voor per soonlijke doeleinden hebben verbrast. Hierin heeft het politiestandrecht evenals bij de vroeger gevelde vonnisseh handelingen gezien, die de openbare orde in de bezette Nederland- sche gebieden in gevaar kunnen brengen, zoo dat tegen de daders als saboteurs overeenkom stig ar.t. 1 van de Ordnungsschutzverordnung de doodstraf werd uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp en Eshuijs hebben bovendien in Januari 1944 tevergeefs getracht een in aanbouw zijnd voor de Duitsche weermacht bestemd vracht schip in brand te steken. Het Politiestandrecht hoeft deze daad alleen al beschouwd als een misdaad waarvoor zij de doodstraf verdienen en verklaard, dat op grond van de Ordnungs schutzverordnung de poging tot misdaad even zoo gestréft wordt als de voltooide misdaad. De veroordeelden Gerssen, v. d. Kamp, Heij dra en Hommerson hebben een tamelijk groot aantal vüurwapens in bezit gehad en deze, bij het plegen van de strafbare feiten telkens meegenomen. Door den president van het Politiestandrecht werd verklaard, dat voor bewoners van het bezette gebied, die in het bezit zijn van wapens en deze voor strafbare handelingen gebruiken, alleen de doodstraf in aanmerking komt. De veroordeelde Koetsier heeft toegelaten dat in zijn woning wapens gebracht werden om aan de leden der bende uitgereikt te worden, die deze dan ook gekregen hebben. Deze handel wijze werd door het Politiestandrecht even zoo strafwaardig verklaard als het bezit van wa pens zelf, waarop volgens de Ordnungsschutz verordnung de doodstraf staat. De veroor deelde Docter heeft als'lid van de sabotage groep relaties aangeknoopt om wapens te ver krijgen voor de sabotagegroep. Derhalve is zijn deelneming aan de geheime yereeniging be schouwd als een bijzonder ernstig geval waar voor de doodstraf in aanmerking komt. Dat de gebiedsafstand van Polen zou moeten worden gecompenseerd door toe voeging van Duitsche gebieden is een der wissels op de toekomst, waarmede Chur chill den laatsten tijd niet zuinig is. De tijd zal het leeren. Maar eens te meer zal Polen beseffen welke de waarde is ge weest van de Britsche garanties van' 19y9. Eens te meer ziet de wereld, waartoe de onmacht van Engeland heeft geleid. En met deze ervaring kan het nauwelijks ver bazen, dat Churchill de Atlantic Charta tot een vpdje papier heeft gemaakt. Nieuwe voorzitter van den Raad van Arbeid. De heer G. J. van Duyneveldt uit Voorburg benoemd. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Za ken is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid; te Haarlem, de heer G. J. van Duyneveldt, wonende te Voorburg, als op volger van mr. C. J. Koch, die dezer dagen wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd is afgetreden. De heer G. J. van Duyneveldt is op 25 November 1888 in Den Haag geboren, inu zijn schoolopleiding ging hij naar Ned. Indië, waar hij commies werd bij P.T.T. In de oorlogsjaren was hij daar o.a. belast met het toezicht op het telegraafverkeer in de verschillende grenskantoren. Na den oorlog keerde hij naar Nederland terug. In 1919 werd hij chef de bureau bij den Raad van Arbeid te Delft, en toen deze in 1933 werd opgeheven, volgde zijn benoeming tot referendaris bij den Raad van Arbeid in Den Haag, waar hij thans de functie be kleedt van administrateur. De heer Van Duyneveldt is voornemens op 1 Maart a.s. zijn nieuwe functie in Haarlem te aanvaarden Uitreiking distributiebescheiden. Voor dé uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is. het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Bram en Ca tot en met Co. Ledenconcert der H.O.V. Piano-recital George van Renesse: Het ledenconcert van Dinsdagavond, dat zou verzorgd worden door het Residentie-orkest, o.l.v. Töon Verhey, werd bp het laatste mo ment gewijzigd in 'n piano-recital van George van Renesse, daar, wegens vordering van transportmiddelen, het orkest-ma,teriaal niet meegekomen was. Dirigent en orkestleden konden onverrichterzake naar huis gaan, maar de solist, die geëngageerd was om het concert van Grieg te spelen, bleef en redde de situatie. Men moet maar toevallig zulk een redder-in- den-nood bij de hand hebben, die meteen p.a raat is om een dergelijke taak zonder speciale voorbereiding op zich te nemen Dit is nu, binnen het bestek van een maand of wat, de tweede maal dat wij een soortgelijke kracht proeve van een onzer pianisten meemaken. En, evenals laatst met Gerard Hengeveld.werd ook deze prestatie van George van Renesse een verrassend evenement dat het hoogste respect afdwong. De concertgever begon met de Sonate in C gr. t. (K.V. 330) van Mozart, die hij met uiterst tichten toets en gracieuse allure ten gehoore bracht. Daarna speelde hij de romantisch- melodieuse sonate in A gr. t. van Schubert, de eerste twee deelen opvallend teer van klank en de finale bijzonder zwierig. Verder werd het programma gevuld met Chopin, behoudens het slotnummer, dat een vrije improvisatie werd. Wij hebben vooral genoten van de Barcarole en de Berceuse, om de intens soepele en ethe -ische vertolking van de figuratie. Tot dan toe hadden wij dezen avond den leeuwenklauw van George van Renesse nog niet op het toetsen bord hooren neerkomen. Tot aan het voor laatste stuk vóór de pauze was het een stree- len en aaien van het ivoor geweest; doch in de 5e Ballade (As) kon de solist zijn zoo lang gebreideld temperament uitvieren, met de vaart, de stuwing en de kracht die wij van hem kennen. Na de pauze meende de solist Franck's Pré lude, Choral et Fugue-te spelen, doch toen hij vernam, dat dit stuk hier in dit seizoen reeds zoo vaak werd ten gehoore gebracht, ging hij maar verder Chopin: twee Etudes (op. 25-1 en 5), een Wals, een Nocturne en het Scherzo in bes kl. t. De levendige interpretatie van dit laatste werk, maar vooral het lusin- gando-karakter, -dat hij aan den Wals gaf en de warme bezieling, die een volmaakt even wichtige realisatie van de beide Etudes door vaarde, konden het publiek terecht geestdrif tig stemmen. Dit deed natuurlijk ook de ge- improviseerde Hollandsche Rhapsodie, waar mee George van Renesse den avond wilde be sluiten. Maar hij ontkwam niet aan het geven van een bisnummer, waartoe hij zichzelf an dermaal een improvisatorische aderlating deed En zoo werd dit bijna verongelukte leden concert een boeiende manifestatie van een on zer meesters van het klavier. Hij weze er van harte om gedankt. JOS. DE KLERK. In het iW -nuad Mauritskade te Den Haag hadden vergelijkings wedstrijden tusschen de Hitlerjugend en den Nationalen Jeugd storm plaats. Beide ploegen bij den aanvang aangetreden. IStapf/Reynhowdt Pax c) KORT NIEUWS Visschers uit Bretagne keerden dezer dagen terug van een visch- vangst die hun in tweemaal 24 uur 17 groote haaien had 'opgeleverd met een gemid deld gewicht van 3000 kg. per stuk. In totaal lig gen thans 17 steenkoolmijnen aan de Zuidkust van Australië stil. De staking is de tweede week in- fegaan en omvat 000 arbeiders. In N.-Portugal heerscht een ge weldige wolven- plaag. Talrijke dorpen wei-den door de roofdie ren overvallen en 'n eenzame wan delaar is ver scheurd. Verlaging van het melkrantsoen. Behalve voor kinderen" tot 4 jaar. De in dezen tijd van het jaar optredende moeilijke melkpositie maakt noodzakelijk, evenals het vorige jaar, over te gaan tot een verlaging van het melk- en het taptemelk- rantsoen, die van 'tijdelijken aard zal zijn. In 1943 moest reeds in Januari tot dezen maatregel worden besloten. Dit jaar treedt verlaging in met ingang van de inmiddels op 20 Februari jl. aangevangen distribu tieperiode. De vermindering van het melk en taptemelkrantsoen geldt voor alle cate gorieën melkverbruikers met uitzondering van de groep der kinderen tot 4 jaar, welke groep 5 1/4 liter gestandaardiseerde melk per week blijft ontvangen. lil verband met deze tijdelijke verla ging zal voor het tijdvak van 5 tot en met 1S Maart a.s. sleehta één Uonnum- mer voor taptemelk en melk worden aangewezen. In totaal heeft men dus ge durende de vierwekelijksche periode van v 80 Februari tot en met 18 Maart a.s. in plaats van over vier, over slechts drie taptemelk- of melkbonnummers de be schikking. Het is derhalve noodzakelijk de melk, welke men op deze drie bon- nummers kan verkrijgen, te verdeelen over de geheele periode van vier weken. Teneinde hiertoe de gelegenheid te ope nen wordt de geldigheidsduur der thans geldige bonnen taptemelk 09. taptemelk 10, melk 09 en melk 10 verlengd tot en met 18 Maart a.s. Verbruikers in het Westen des lands dienen er bovendien rekening mede te houden, dat de verstrekking van taptemelk- poeder voor een deel van het taptemelkrant soen gehandhaafd blijft en wel in dezelfde verhouding (voor vier weken 3x1 1/4 li ter taptemelk en 3 x 50 gram taptemelk- poeder). De ziekenrantsoenen blijven ongewijzigd gehandhaafd. DE VESTIBULEDIEF. Aangifte is gedaan bij de recherche, dat een dief zich toegang heeft verschaft tot een gang in de Dr. Schaepmanstraat, waar hij een bruine gabardine regenmantel stal. WAGEN MET ROODE KOOL AANGEHOUDEN Bij een controle bleek dat een opkooper een wagen met een kleine ton roode kooi zonder ver guning vervoerde. De kool is in beslag geno men. en proces-verbaal is opgemaakt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM- 23 Februari 1944. BEVALLEN: 19 Febr., W. TeijgelerNieboer, d.; J. VeltmanBrons, d.; 22 Febr., G. Zwemmer Knigge, d.; J. F. Siebelingvan Wanrooij, z.; G. Sctooutenvan der Wal, z.; H. C. van; Stave renBergman, d.; M. J. C. ZeegersUrbano- witz, d.; H. J. van der WerfHofsté, d.; E. I. M. Postmavan Bemmelen, d.; A. Zoetemande Jong, z.; A. P. van TintelenHijkoop, z.; 23 Febc. C. A. SmitsVogel, d. OVERLEDEN: 19 Febr., A. A. van der Velde, 32 j., Indischestraat; 21 Febr., C. J. Piët, 73 j., Kinkerstraat; A.' M. C. van der Veldtvan der Hof, 82 j„ Leidschestraat; 22 Febr., J. Lang broek, 45 j., Hazepaterslaan; A. van Galen—Har- reling, 82 j., Rozemarjjnsteeg. ONDERTROUWD: 23 Febr., H. L. Gieske en H. W. Hoenderdos; J. E. van den Anker en M. H. van der Horst; K. Oostveen en A. van Driest; W. F. Snijders en N. Koolmees; J. van der Lin den en P. Snoeks; G. B. dé Jongh en C. M. An ten; A. Bruinsma en H. Krijger; J. Th. A. Rooijers en H. A. M. Moolenaar; J. Kranenburg en S. C. van der Leden; A. Lagendijk en H. M. W. Mulder; J. J. Beentjes en M. Vogt; J. Brunt, en J. E F. van wijngaarden. GEHUWD: 23 Febr., F. F. L. Hagen en D. Em merik; A. P. Vogel en Th. Faas; P. H. Menke en G. H. van Woerkom; W. J. Groeneveld en M. Polderman; S. H. Booiman* en A. van Leeuwen; F. C. M. van Bemmelen en W. J. ten Hacken; C. Schellings en J. E. Stienstra; J. C. A. Janssen en M. L. J. Kerkhoff; M. Kracht en G. M. Jan sen; K. G. A. Sok en J. Brand. Verduisteren van 18.15 tot 7.30 uur. a Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem.. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. zingen de klokken van den historiscbeü Westertoren en her inneren hoofdstede ling aan oude tradities, die dagelijks voort leven. Is ook ons kopje troost niet xoo'n tradi tie Daarom is bet zoo -verheugend, dat Niemeijer ons ook daar mee helpt met zqb heerlijk surrogaat

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2