IJMUIDEN Obstakels der duisternis. Menigeen kwam reeds tot de bittere erva ring, dat een aanraking met de obstakels der duisternis uiterst pijnlijke gevolgen heeft. In dit verband dient er evenwel te worden ge constateerd, dat de onachtzaamheid tot een der voornaamste oorzaken behoort. Hoevelen laten hun rijwiel gedurende de avonduren op de trottoirs tegen de woningen en hekjes staanGebeurt het nfet ge regeld, dat er carriers onverlicht voor een kortere of langere periode op den rijweg worden geparkeerd....? Ja, zelfs de auto mobilisten hebben soms eveneens een derge lijke gevaarlijke gewoonte. De betreffende politiebepalingen zijn dui delijk, doch blijkbaar doen soiprftigen alsof ze niet bestaan. Gelukkig weet men over het algemeen dergelijke voorschriften te respec teeren, doch door de overtreders wordt de kans op ernstige ongevallen onnoodig ver groot. Wellicht zullen de betrokkenen voor taan met een en ander rekening houden. Een gewaarschuwd man kan veel leed voor komen Het Velserbad. Flinke animo, voor „diploma-zwemmen". In tegenstelling met voorheen toen het diplomazwemmen slechts enkele malen per jaar plaats had, stelt de directie van Het Velserbad haar zwemliefhebbers thans ge regeld in de gelegenheid om aan het examen deel te nemen. Daar de eischen voor de drie diploma's nog al uiteenloopen, zit er een zekere climax in de te bereiken prestaties, hetgeen natuurlijk de animo stimuleert. Wellicht kan hierin de oorzaak worden ge zocht, dat er telkens weer een flinke interesse voor een dergelijk evenement bestaat. Wan neer immers de eerste resultaten met een getuigschrift worden bekroond, dan lokken er nieuwe mogelijkhedeni De directie weet van dit verschijnsel te profiteeren en menigeen, die voor het eerst schuchter en huiverend „kopje onder" ging, demonstreert thans met bravour zijn vaar digheid in Velsen's „badzaal". Dezer dagen kwam een en ander weer eens treffend tot uiting toen een nieuwe reeks candidaten met succes het zoozeer begeerde document verwierf. Behalve de beginnelin gen, die de meerderheid vormden, waren de gevorderden eveneens vertegenwoordigd. Hun pogingen waren niet tevergeefsch. Tot de gelukkigen voor diploma A behoor den de dames F. C. KleinGoed, A. Groen Brederode, M. KoffemanDe Man, M. Sche- ringaMol en R. MeijboomOldenburg; de meisjes W. Blom, Th. Blom, J. v. d. Brenk (te Nijmegen), M. Groot, W. Stol, Th. Haring, J. Hoogenhout, J. Reinders en E. 'Winkel; de jongens A. Bakker, A. Perisutti, J. ,van Vier- sen, B. Scholts, B. Stek en K. Struys. Voor diploma II weerden zich kranig de meisjes M. van der Laan, D. Plug, H. Blom "en M. Hogedoorn; alsmede de jongens H. Hogedoorn en D. Stapper. Binnenkort kunnen nieuwe candidaten hun krachten beproeven. Dierenbescherming. Het paard wordt niet vergeten. Trots de bezwaren waarmede ook de Neder- landsche Vereeniging tot BeschermirTg van Dieren heeft te kampen, weet het bestuur zijn activiteit te behouden. Er is immers nog veel te bereiken en nu het paard zijn plaats in het huidige verkeer gedeeltelijk heeft her wonnen, wordt ook dit dier bij het streven der Dierenbescherming niet vergeten. Reeds vegtigden wij er de aandacht op, dat er in dit opzicht nog wel iets hapert. Het paard beteekent voor velen een uitkomst, doch bij sommigen die eigenlijk achter het stuur van een auto behooren, ontbreekt de interesse voor het dier totaal. De behande ling, de bespanning en de kennis laat veelal te wenschen over, waardoor de prestaties slechts gering kunnen zijn. Geleidelijk tracht het bestuur hierin ver betering te brengen, doch dit valt niet mee. Desondanks blijft een en ander niet zonder resultaat en zoo troffen we dezer dagen in het orgaan der vereeniging de volgende mededeeling aan: „Nadat het hoofdbestuur zich gewend had tot het Rijksbureau voor dé distributie van textielproducten, teneinde toewijzing te krij gen van een aantal paardedekens ter uitdee- ling aan die koetsiers, die hieraan voor hun paarden dringend behoefte hadden en ze in geen enkele zaak konden koopen, mochten wij van bovengenoemde instantie ten ant woord krijgen, dat belanghebbenden indivi dueel een aanvraag voor de gewenschte paardedekens kunnen indienen bij den plaat- selijk'en distributiedienst. Wij geven dit ant woord gaarne door, in de hoop, dat het niet meer zal behoeven voor te komen, dat paar den, verhit door het loopen, op tochtige plaatsen zonder deken zullen moeten blijven staan." Bij dit kleine onderdeel in de actie ten behoeve van het paard heeft men dus een succes kunnen boeken. AGENDA Woensdag 23 Februari: IJMUIDEN: Thalia- Theater, De stem van het woud (film) 7.30 u. Donderdag 24 Februari IJMUIDEN: Thalia- Theater, De stem van het woud (film) 7.30 u. SANTPOORT: Jeugdhuis: Jaarvergadering T. V. S. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 23 FEBR. Stadsschouwburg. „Butterfly", 7 uur. Concertgebouw: Piano- avond Theo van der Pas, 7.15 uur. Muziek- lyceum: Dansavond Anika, 7.15 uur. Centraal Theater: „Colinfette", 7.15 uur. Leidscheplein Theater: „Sprookjes", 7,30 uur. Royal: Variété 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Hiep, hiep, hiep, hoera, ik ben papa!", 7.30 uur. Carré: Circus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 24 FEBR. Stadsschouwburg „Tiefland" (Deutsches Theater), 6.30 uur. Con certgebouw: Concert m.m.v. Gaspar Cassado (violoncel), 7.15 uur. Centraal Theater en ver dere theaters: zie Woensdag. Bloemendaler in „textielnood". Een inwoner van Bloemendaal deed bij de Velser politie aangifte, dat er ten nadeele van hem een hoeveelheid waschgoed werd gestolen. De goederen, die geborgen waren in een wasscherij te IJmuiden-West. vormden een welkome buit voor het dievengilde, dat met ijver steeds weer hier en daar optreedt. Dit maal hadden de ongewenschte bezoekers zich toegang tot het perceel verschaft door het verwijderen van een houten schot in een deur. Hoewel de politie het gebruikelijke onder zoek instelde, bleef dit tot dusver nog zon der resultaat. Inmiddels verkeert de Bloe mendaler nog steeds in „textielnood". Postzegelver. IJmuiden en Omstreken. In afwijking met de gebruikelijke ruil- avonden houdt het "bestuur der Postzegel vereniging IJmuiden en Omstreken Vrijdag avond om zeven uur in het gebouw St. Fidelis te IJmuiden-Oost verzamelaarsbijeenkomst waarbij diverse verrassingen aan de orde komen Voetbaltactiek. Door den gemeentelijk ambtenaar voor Lichamelijke Opvoeding en Sport wordt op Zaterdag 11 Maart te Santpoort voor de voet- balvereenigingen een bijeenkomst georgani seerd. Ir. van Emmenes zal daarbij een in teressante causerie over Voetbaltactiek hou den, Alcmaria Victrix 2Stormvogels 2 5—1 De Stormvogels-reserves hebben het tegen Alc.-Victrix niet tot een overwinning kunnen brengen, wat niet te verwonderen is, want door bijzondere omstandigheden vertrokken zij met slechts 8 spelers uit Velsen. Gelukkig bleek nog een reserve-speler, n.l. Sieben in Alkmaar aanwezig te zijn, zoodat met een 9-tal spelers de strijd werd aangebonden. Tot overmaat van ramp Bleek Wagenaar, die Keemink onder de lat verving, niet zoo goed op dreef als tegen Kennemers 2. Tweemaal werd hij gepasseerd door schoten, welke hij, zeker had moeten houden Het Stormvogels-negental hield echter kranig vol en Broekhuis zag zelfs kans den achterstand te verkleinen (21). Nu werden de blauw-witten overmoedig en dit werd hun noodlottig. Vrijwel de geheele ploeg drong naar voren. Op een gegevén /noment stonden alleen Ermshaus en Wagenaar achter, een Alkmaarsche uitval en 't was 31. Grave- maker kreeg nog een eenvoudige kans om den achterstand te verkleinen, doch hij zag nog kans den bal naast den paal te werken. VTSCHPRIJZEN VAN WOENSDAG. KI. tarbot f3,50, kl. griet f2,50, kabeljauw f2,20 f 2, gr. gul f 1,50, kl. gul f 1,25, wijting f 0,80, middelschol f3, kl. middelschol f2,50, kl. schol 2e s. f 2, Idem 3e s. f 0,80, idem 4e s. f 0,50. kl. schar f 0.30, vischpuf f 0,10. bot f 1, alles per kg. BEVERWIJK Schapendieven actief. Onlangs deed een boer uit het Wijkerveld de onaangename ontdekking, dat er één zijner schapen was gestolen en helaas mocht 't hem niet gelukken den dader op te spo ren. Blijkbaar aangemoedigd door het vo rige succes heeft men den landbouwer de zer dagen weer van een schaap beroofd. Er wordt inmiddels getracht om ook dit schapendrama op te helderen. Konijnenroof. Hoewel de feestdagen tot het verleden behooren, toonen nog steeds velen een on gewone interesse voor het „konijn". Som migen kunnen zelfs de verleiding niet weerstaan om zich de dieren van anderen toe te eigenen. Zoo werden er dezer dagen vanuit een hok achter een woning aan den Alkmaarschen Weg twee konijnen ont vreemd. Inbraak. Onbekenden maakten Vrijdagavond tus- schen zeven en elf uur blijkbaar van de af wezigheid der bewoners van een winkelhuis e de Kuikenstraat gebruik om een in braak te plegen. Door het indrukken van een glasruit der tuindeuren kon de spanjo letsluiting der achterkamer worden geopend Verder wisten zij zonder eenige moeite een flinke buit te bemachtigen. Het gestolene bevatte een groote verschei denheid zooals zeep, kleedingstukken. (over hemden. jassen en dergelijke), distributie bescheiden. geld en theedoeken. De dieven verdwenen even ongemerkt als -zij waren gekomen, doch het onderzoek der politie wordt voortgezet. Philatelic. Het bestuur der Postzegelvereniging IJmuiden en Omstreken organiseert voor zijn Beverwijksche leden op Maandag 28 Februari 's avonds om zeven uur een bij zondere verzamelaarsbij eenkomst. Ditmaal vermeldt de agenda diverse attracties en stellig zal Ifet geenszins aan belangstelling ontbreken. Uitgaansverbod voor de jeugd. Met ingang van 1 Maart treedt er voor de gemeente Beverwijk een verordening in werking, waarbij het aan jeugdige personen beneden twintig jaar is verboden om na zonsondergang of wanneer het tijdstip van zonsondergang valt vóór 19.00 uur om 19:00 uur zich buiten op te houden, tenzij onder geleide van ouders of voogden. Er kunnen echter ontheffingen worden verleend, waartoe de aanvragen door ouders, verzorgers, predikanten, geestelij ken of hoofden van onderwijsinstellingen dienen te worden gedaan. Betreffende ontheffingsformulieren kun nen aan het hoofdbureau van politie worden afgehaald. De straffen voor overtredingen dezer ver ordening bedragen voor de jongeren een geldboete van ten hoogste f 500 of drie maanden tuchtschool. Wanneer de opvoeder door onvoldoende toezicht schuld heeft aan een dergelijke overtreding, dan bestaat de kans, dat hij zes maanden hechtenis of i 1000 boete krijgt. Restanten. De rijwieldieven in deze gemeente ver richten hun practijken volgens een speciale methode en zoo worden de gestolen karre tjes meestal binnen korten tijd zonder ban den of onderdeelen teruggevonden. Dezer dagen werd er weer een dergelijk stalen ge raamte uit de Meer opgehaald en niet zon der verbazing herkende de oorspronkelijke eigenaar het restant van zijn gestolen^rij- wiel. Deze aanwijzing bracht echter nog geen opheldering in de talrijke rijwieldief stallen Zwijntjesjagers opereeren. Helaas geven de „zwijntjesjagers" nog maar a1 te vaak blijk van hun activiteit. Zaterdag moesten bijvoorbeeld weer twee Beverwijkers constateeren, dat hun rijwielen waren ver dwenen. De dieven opereerden hiervoor in de C. H. Moensstraat en de Parklaan. In beide gevallen mocht het nog niet gelukken om de daders op te sporen. SANTPOORT Concert „Vox--+lumana". Ondanks de moeilijke omstandigheden voor de zangvereeniging Vox Humana heeft deze een uitvoering gegeven, een concert dat in alle opzichten gehoord mocht worden. Wel is het koor ernstig gehandicapt, zoozeer zelfs, dat er niet gemengd gezongen kon worden, wegens gebrek aan tenoren en bassen. De dames moes ten dus ditmaal de eer van „Vox" verdedigen en hebben dit gedaan op een wijze, die het predicaat summa* cum laude verwierf. De po gingen, die de dirigent Henk Artsz en hét be stuur in het werk stélden heerenleden aan te werven, die de leege plaatsen in het koor be zetten kunnen, hebben succes gehad, zoodat men binnenkort Vox Humana weer als ge mengd koor zal kunnen hooren. Van het dameskoor hoorde ik de met groote toewijding uitgevoerde Bede en Avondlied, resp. van Kools en Bernard Zweers, voor de zangeressen moeilijke opgaven, die goed op toon gezonden werden. Arisz, die zijn koristen een stevige koordiscipline geleerd heeft, liet de zangeressen voortreffelijk reageeren op zijn aanwijzingen. Aan medewerking om vocaal goed voor den dag te komen, ontbrak het den leider niet; en het materiaal van het dames koor is van een kwaliteit, dat men er met genoegen naar luistert: prima alt- en sopraan- stemmen. Spaarndam's gemengd koor zingt nog immer met een enthousiasme en een klank, die het ensemble reeds op vroegere uitvoeringen op vallen deed. Wat een fraai getimbreerde alten heeft Arisz in dit koor en hoe frisch klinken de sopranen. Helder en welluidend zong men Roeske's edelen Lentezang, maatvast en vol uitdrukking het fugatische Lentedauw van Philip Loots. Met dit prima materiaal kon Arisz de lastige fuga met groote vaardigheid laten zingen. Dat was weer eens eerste klas koorzang. Het dubbelmannenkwartet „Harmonia" telt onder zijn medewerkers mooie stemmen, o.a. bij de tenoren en de bassen. Het repertoire leverde voor de heeren, die homogeen musi ceerden (maar waarvan de uitspraak vrij on duidelijk is) geen moeilijkheden op. A. J. VAN DER WEIJDEN. VELSEN GESLAAGDE VASTENAVOND-FEESTEN VAN I. E. V. De R.K. Sportvereeniging I. E. V. die op het gebied van organiseeren reeds een goe den naam heeft gemaakt, heeft met een drie tal Vastenavond-feesten, onder het motto „Onze Vfoolijke Vastenavond" blijk gegeven ook op dit terrein over buitengewoon goede krachten te beschikken. De buitengewoon groote belangstelling voor de avonden, waarvan Dinsdag in den R.K. Volksbond de laatste werd gehouden, getuigde wel dat er veel werk van het programma was gemaakt, waarvan de organisatie berust te bij de heeren G. Geldermans en N. J. van Waart, die ontegenzeggelijk veel voorberei dingen hebben moeten treffen om het geheel zoo buitengewoon te doen slagen en derhalve de vele bezoekers ook uiterst aangenaam bezig te houden. De heer B. G. Luttikhuizen, algemeen voor zitter, welke een der voorgaande avonden de prestaties van het voetbalelftal had belicht, schetste in zijn opening, dat I. E. V. de sport beoefening als het belangrijkste doel be schouwde, doch in de toekomst ook cultureele avonden in het vooruitzicht zal stellen. Het jongenskoor had met het Vastenavond lied reeds direct een flink contact met de stampvolle zaal, zoodat de stemming er spoe dig geheel in zat, Aardige en vlotte prologen wisselden met liedjes, wat alles groote waar deering had. Niet minder was dit het geval met de declamaties van den heer B. v. Meurs. Het bezoek van prins Carnaval was een prettig intermezzo en gaf aan de Vastenavond viering een bijzonder cachet. De eerste klas" deed de zaal door de zottigheden van meester en zijn leerlingen gieren van het lachen, wat ook het geval was met „een dagje naar buiten". Mej, F. Schram liet zich in een twee tal liederen hooren en bleek een mooie so- praanstem te bezitten, waarnaar met groote belangstelling werd geluisterd. Het overige gedeelte van den avond, die verder geheel door eigen krachten werd ver zorgd en waaraan de heeren G. Welp, piano en A. Eeltink, een groot aandeel hadden had evenzeer een succesvol en vlot verloop. Aan mej. R. Zwets, leidster van het dames koor en mej. Schram werden bloemen aan geboden. I. E. V. kan op uitstekend geslaag de Vastenavondvieringen terugzien. BESTUIVING VAN KOOLZAAD DOOR BIJEN. De provinciale productie-commissaris voor Noord-Holland heeft aan de verbouwers van winterkoolzaad in Wijkermeer en Haarlem mermeer medegedeeld, dat het koolzaad in bloei voor een goede vrucfytzetting aangewezen is op kruisbestuiving. Deze kruisbestuiving MOLENAAR'S KINDERBLOEM Ier vervanging van Moienaar's Kinder, meel, waarvan wij de productie tijdelijk moesten stopzetten. Moienaar's Kinder* bloem is een xeer goed voedsel voof baby's eo kinderen - licht verteerbaar, voedzaam en smakelijk. Uitsluitend ver. krijgbaar op de rt/stbonbene vens op de be schuitbon (1 poft is 3 bescbutt- bonnen). wordt door bijen in sterke mate bevorderd en bovendien kan op deze wijze zeer veel honing worden gewonnen. De productiecommissaris adviseert derhalve de verbouwers van kool zaad, zich in verbinding te stellen met de afd. Haarlem van de Ned. Vereej). tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, secretaris S. van Paass®hen. Hospeslaan 45, Haarlem, opdat een samenwerking tot stand komt, welke bei der belangen dient en onnoodig geloop van niet-aangesloten bijeenhouders voorkomt. Het is de bedoeling dat tusschen Paschen en Pink steren maximaal vijf bijenvolken op ieder koolzaadveld geplaatst worden. De bewaking enz. zal door de bijenhouders zelf geschieden. Amerikanen boven midden-Duitschland. Maandagmiddag deed een door jagers be geleide formatie Amerikaansche bommen werpers wederom een aanval op midden- Duitsch gebied. Naar het D.N.B verneemt, waren de doelen klaarblijkelijk verschillende vliegvelden in dit gebied. De Duitsche afweer ondervond veel hinder van het dichte wolkendek, doch een groot aantal der aanvallers kon worden neerge schoten. De Amerikanen moesten talrijke bommen op het vrije veld laten, vallen, waar door de uitwerking van hun aanval buiten gewoon verzwakt werd.. Uit een officieele Zwitsersche! mededeeling blijkt, dat Engelsch-Amerikaansche vliegtui gen wederom Zwitsersch rechtsgebied hebben geschonden. De Zwitsersche bladen merken hierbij op, dat het vliegtuigen waren, die Zuid-Duitschland hebben aangevallen. Aanvallen op Truk afgeslagen. Hooge verliezen aan beide zijden. Eenheden van de Japansche leger- en vlootstrijdkrachten hebben met succes een vijandelijke strijdmacht afgeslagen die een aanval deed op het eiland Truk. Bij deze operaties zijn twee vijandelijke kruisers tot zinken gebracht, waarvan een vermoedelijk een slagschip was, alsmede een vliegkamp schip en een oorlogsschip van onbekende categorie zwaar beschadigd. Voorts werden meer dan 54 vliegtuigen neergeschoten. De Japansche verliezen bedroegen: twee kruisers, drie torpedojagers, 13 transport schepen en 120 vliegtuigen, terwijl bovendien hun installaties op den beganen grond eenige schade leden. In een commentaar op de vijandelijke be richten heeft de Japansche woordvoerder ver klaard, dat de bewering van den vijand in zake een landing op de Ehiwetok-eilanden ten Noordwesten van de Mar^hn'T-groep, nog niet bevestigd is. BURGERLIJKE STAND Bevallen 18 Febr„ W. OosterwijkSchip- pers, d.; 19 Febr., W. van Houten—de Vos, z.; M. TitWilmot, d.; C. M KerssensBoon, d.; 20 Febr., A. H. RipMutsaers, d.; F. Koehorst- Brouwer. z.; H. E. Juffermans—Elcfchorn. d.; E. Uitendaalvan Roon, d.; l. HertogDrogtrop, z.; R. van KoningsbruggenBos, z.: 21 Febr., L. J. Haverkort—Padberg, d.; A. J Vierkant—Jan sen. d.; P. C. Bakker—Smit, z.: Th. C. Bronstrjng Ruijgvoorn, z. BEVALLEN: 18 Febr.: M. C. M. van Haaster Wennekers, z. M. A. van DonselaarVan Gasteren, d. 20 Febr.: M. BontanVreeken, z. 21 Febr.: G. C. van Altena—Post, d. M. C. W. van LoenenDiekman, d. A. HoekstraAarts, d. M. de ZwartKollmeier, z. C. M. F. Houwe- lingNiemann, z. ONDERTROUWD. 19 Febr., P. G. W. Stouten- beek en C. M. E. Vogelzang. GEHUWD: 17 Febr., A. H. Zonneveld en E. M. Koster; W. van der Werf en E, A. Ackermann; G. Weljers en J. M. P. Hendrikse; J. M van Beu- sekom en C. M. C, Toepoel; F. C. Bik en M. H. Harmsen; H C. Harmsen en A. Slot; 19 Febr., J. A. Verhappen en H. J. M. Straathof. GETROUWD: 22 Febr.: A. P. M. Welboren en T. Betke. M. H. Dirken en C. E. A. Sel- bach. A. G. Burger en M E Stuij. H. J. Bon- frer en A. Zandbergen. OVERLEDEN: 18 Febr., J. Koekstra. 53 Zaa- nenstraat; M, van Deursen, 12 mud., Gasthuis, vest: 19 Febr.. J. Schouten. 81 ;i.. Jansstraat; J, van Neste, 74 j.. Kamperlaan; J. Schmidt, 80 j„ Z. B, Spaarne; C. M. Steiger—Korremans, 43 j„ Sillemstraat; J. Kaper, 66 j., C^ornhertstraat, OVERLEDEN: 16 Febr.: A. Boeklagen, 75 j., Jansweg. 18 Febr.: M. M. HosMoen, 82 j., Wijde Geldeloozepcd; J. A., van der Schaaf, 61 j., Bosch en Hovenstraat. 19 Febr.: M. T. CariotKokke, 55 j., Hazepaterslaan. 20 Febr.: J. E. E. Mathot, 12 mnd., d. van G. J. W. Ma thot, Delftlaan. J. M. Schilthuis, 81 j., Banka- straat. J.A.A. Schneider, 65 j., v.d. Vinnestraat. 21 Febr.: G. L. A. Assendelft, 21 j, Kruis tochtstraat. .J. L. Hoppenbrouwer, 1 mod., Gasthuisvest.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3