De bomaanvallen op het Oosten des lands. Rona R O N A« BEVERWIJK „De Gieteling".!ezingenserie besloten. Theo van Reyn over August Rodin. De serie lezingen van de Vereeniging ,,De Gieteling" over „Beroemde schilders en beeldhouwers en hun werk" heeft, gezien de groote belangstelling, wel een bewijs geleverd, dat velen zich voor dergelijke onderwerpen sterk interesseeren. „De Gieteling" heeft der halve, niet slechts door den aard der onder werpen, maar zeker ook door de keuze van de verzorgers van deze lezingenserie een groot aantal liefhebbers enkele uren van hoogstaand gehaite geschonken. De laatse van de vier lezingen, welke Woensdagavond in het Ned. Herv. Vereeni- gingsgebouw aan de Schans werd gehouden, had opnieuw een groote belangstelling, die uitging naar den Haarlemschen beeldhouwer en secretaris van den Ned. Kring van Beeld houwers, den heer Theo van Reijn, welke behandelde het leven en werk van den mo dernen beeldhouwer August Rodin. Zijn met groote aandacht gevolgde ver handeling ving de heer Van Reijn aan met de mededeeling, dat de Frankche beeldhouwer, wiens werk beïnvloed is door Michel Angelo en wiens zelfde strijd is terug te vinden bij Rodin, probeerde meer inhoud te. geven aan zijn structuur. Hij zocht hierin naar een vastheid, welke aansloot op maatschappelijke belangen. Zijn leven is echter buitengewoon moeilijk geweest door de vele ondervonden mislukkingen, doch Rodin concentreerde zich volkomen in eigen werk. Hij had een groot ontzag voor het matelooze mysterie oh was cosmetisch gericht, waardoor in zijn werk te zien is het leven, dat hij najoeg. 12 November 1840 geboren, kon hij reeds op 20-jarigen leeftijd aan zijn portretten een prachtige uitbeelding geven, hoewel deze door hun structuur van den neo-klassieken tijd niet bijster waren gewild. Deze structuur paste hij toe in al zijn werk, als zijnde een toepassing van de droom der ,ziel. De uit beelding daarvan gaf in zijn kunst een zinne lijke warmte te zien. Zijn eerste studietijd maakte hij door bij een tweetal groote Fran- sche beeldhouwers, waarna hij architectonisch werk verrichtte aan de Beurs te Brussel onder den grooten Belgischen beeldhouwer Constan- tijn Meunier. Vandaar trok Rodin naar Italië en kwam onder invloed van de Italiaansehe renaissance, waardoor hij op 40-jarigen leef tijd zijn eerste groote werk kon scheppen, dat zeer naturalistisch en van een prachtige subtiliteit is. Een staatsopdracht deed hem een aanvang maken met een buitengewoon grootsch .en prachtig monument, dat echter nooit geheel tot stand is gekomen. Dater putte Rodin daaruit ten einde aan dezen schat van beeldhouwkunst zijn fraaie motieven te ontleenen. F.en meer dan, in alle détails fijn uitgevoerde, prachtige groep ontstond uit den levensstrijd, geïnspireerd door Dante's helle poort. Rodin's karakteristiek, bevrijd van den klassieken geest, toont den impressionist, die schilderkunstig de dingen zag. Zijn werk is werkelijk levend, expressief, prachtig gemo delleerd, anatomisch, vol van vormen en schaduwen. De menschelijke physiek in zijn fraaie, diep° rijpende kunst leidt tot erotische uitbeeldingen en schetst de vereering voor de menschelijke natuur. Van een verheven reinheid gegrepen in een lyrisch fijn dicht werk is zijn uitbeelding door de ziel weer gegeven. Tot zijn grootste monument bèhoo- ren ongetwijfeld Rodin's Balzac, terwijl tevens een prachtig voorbeeld van inspiratie wordt gevonden in het majestueuze beeld van Victor- Hugo. Lichtbeelden deden het prachtige werk van dezen grooten Franschen beeldhouw kunstenaar duidelijk tot uitdrukking brengen. Ongetwijfeld was het niet slechts een vol doening voor den heer G. van Eijk, maar ook voor alle sanwezigrn- toen deze den heer Var Bern h^'rVk dank bracht voor zijn prachtige, nuttige en wetenswaardige lezin gen, die zeker veel hebben bijgedragen velen een mooien blik te doen werpen op het leven en werken van beroemde beeldhouwers en schilders. De groote belangstelling voor deze lezing avonden van een bijzonder hoog peil, zal het bestuur van „De Gieteling' zeker doen voor nemen nog eens soortgelijke lezingen aan de leden aan te bieden; H. O. S. C. Het is de Hoogovenschaakclub niet mo gen gelukken haar laatsten wedstrijd te winnen. De oorzaak hiervan schuilt voorna melijk in het wegblijven van Zandbergen, zoodat HOSC slechts met negen spelers aan den start verscheen, 't Resultaat geeft even wel geen reden tot klagen, daar er toch nog een gelijk spel werd behaald..Er dient ech ter opgemerkt te worden, dat de afwezig heid van één speler 't verlies van een even tueel kampioenschap beteekende. Slechts Hoofdredacteur: F C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'slede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede Geen wonder, meneer, da-» ner-nE ...NET ECHT Toen er een ff brandbom insloeg. Voorl.actie Hfd. Jnsp. Luchtbescherming rrekening: Studio Arend Meyer Wat Hilling met „Nettie" heeft irereiki, houdt de beste belofte Ian voor wat Hilling straks weer In echte thee zal brengen.jp «DEKEN ffCl: NCTUE NEr ECHT I C.J. M HIlLINfl - H.trenqr. Ui - «mitardlm-C. een half puntje kwam de club te kort om kampioen van haar afdeeling te worden en dus moest men zich met een eervolle twee de plaats tevreden stellen. Zaandam begon met een 10 voorsprong, welke automa tisch was verkregen. Ir. v. d. Blink had Za terdag reeds gespeeld en bracht de balans in evenwicht door zijn tegenstander keurig te verslaan, 't Veer won na acht zetten een stuk en speelde met overleg, waardoor zijn partner bij de 18de zet opgaf. J. de Haas verloor bij de opening een pion en kreeg een slechte stelling. Het onfortuinlijke be gin beteekende voor hem uiteindelijk een verlies. Kroon kwam de opening goed door. In het middenspel stond hij echter gedrukt. Zijn tegenstander kreeg een pion op de zesde lijn en deze werd zoo sterk, dat de promotie slechts door stukverlies kon wor den voorkomen. Kroon verloor. De Bruin speeld een solide partij, kwam geleidelijk in het voordeel en wist een gewonnen stel ling te verkrijgen. In een „schaakblind moment gaf hij echter zijn dame cadeau. Wulms kwam met een uitstekende opening en kreeg goede stelling. Na het afruilen der groote stukken ontstond er een eindspel van looper en paard, dat door hem keurig werd gewonnen. In een Siciliaansche partij kwam Veld heer in actie. Bij het eindspel stond hij een pion voor, doch het spel moest met een ge wonnen stand worden afgebroken. Don streed voorzichtig en wist zelfs een voor- deeligen stand te forceeren. Een klein foutje bracht echter de kentering, zoodat hij zich met een remise moest vereenigen. G. L. de Haas speelde de langste partij en door ziin schuchter spel bereikte hij een remisestel ling. De situatie was nu 8oo, dat remise vol doende was om de club te doen winnen als Don tenminste won. Deze kreeg echter remise; zbodat De Haas plotseling op winst moest gaan spelen, waardoor de partij op windend werd. Tenslotte moest ook dit spel worden afgebroken, doch de remisekans is., aanwezig. Hoogoven-Staten actief. Nauwelijks zijn de druk bezochte en buiten gewoon goed geslaagde kaleidöscoopavonden van de Vereeniging „Hoogoven-Staten" achter den rug of reeds opnieuw geeft deze vereeni ging, mede met haar onderscheidene onder- afdeelingen, blijk van een nieuwe, intensieve activiteit, welke haar hoogtepunt zal hebben bij de herdenking van het vijftienjarig bestaan van Hoogoven-Staten in April. Maar behalve dit ongetwijfeld met groote verwachtingen verbeide feest door de leden zullen in deze zelfde maand drie onderafdee- lingen hun derde lustrum -herdenken en wel de Voetbalvereeniging „Breesaap", de Gym nastiekvereniging „Sport Staten Hoogovens" en de Korfbalvereeniging „Watervliet", welke elk op hun beurt afzonderlijke feestavonden zullen organiseeren. Hierbij echter blijft het niet. Want de groote kenner der vaderlandsche folklore mr. Jaap Kunst zal eveneens dev ele leden, welker aan tal nog steeds toeneemt 'en reeds ver over de 2000 is, in samenwerking met de afdeelingen „Volksdans" en „Volkszang", enkele uren pret tig bezighouden. Voorts mag aandacht worden geschonken aan de uitvoering der gymnastiek vereniging S.S.H., welke verleden jaar door omstandigheden moest vervallen en thans ze ker, vooral door de groote stijging van het aantal leden, groote belangstelling zal trekken. En verder mag in dit kader van activiteit ze ker niet vergeten worden de simultaan-séance, welke dr. Max Euwe tegen de leden van de Hoogoven Schaakclub zal spelen, hetgeen voor al in de schakerswereld de bijzondere inte resse zal hebben. En V.V.B. zorgt ook al voor een aardige afwisseling, daar zij de voetbalploeg van de fabrieken der firma De Muinck Keizer uit Utrecht op bezoek za'l krijgen, welke ontmoe ting is uitgedend tot een paarlijks terugkee- rend sportfeest. Bovendien vullen enkele zeer leerzame en wetenswaardige cursussen het programma van Hoogoven-Staten nog aan, zoodat een uitgebreid bont allerlei den leden in de komende twee maanden staat te wach ten. Het Maart-programma omvat derhalve op Woensdag 2 Maart de jaarlijksc'he turnuitvoe- ring van S.S.H., des avonds te 7 uur in het Kennemer Theater; Zondag 5 Maart de voet balontmoeting HoogovensDe Muinck Keizer; Woensdag 8 Maart des avonds half acht in het Kehnemer Theater mr. Jaap Kunst met volks dans en volkszang en voor Zaterdag'-1 April de groote simultaan-schaaksèance dr. M. Euwe versus 'H.O.S.C. Voorloopig een zeer mooi programma dat ongetwijfeld veler belangstelling zal hebben en waarvoor naar het actieve bestuur zeker groote erkentelijkheid zal uitgaan. Maar uit dit alles blijkt de groote homoge niteit, welke door een prachtigen vereeni- gingsgeest bezield, bij de Vereeniging „Hoog oven-Staten" bestaat en deze tot grooten bloei brengt. -i JAARVERGADERING V. L. P. De Van Leer's Personeelvereeniging, welke ondanks vele moeilijkheden, toch nog steeds een flinke activiteit blijft ontwikkelen en daardoor ook steeds een groote belangstelling, niet alleen van de leden maar ook van vele anderen, op zich gericht doet houden, gaat Zondag één van de belangrijkste gebeurtenis sen van het vereenigingsjaar tegemoet. Op dien dag zal n.l. des morgens te half elf in het Kennemer Hotel de algemeene jaarver gadering worden gehouden. Behalve de belangrijke verslagen van den secretaris en den penningmeester, staat de ver kiezing van een voorzitter op de agenda. De huidige voorzitter, de heer G. Zwaneveld heeft door het vertrek van zijn voorganger naar elders, diens functie tijdelijk waargenomen, zoodat thans een officieele benoeming is te wachten. Voorts zal ook het zomerprogramma onder de loupe worden genomen en daar gebleken is, dat het bestuur niet voor een kleintje is vervaard, zullen wellicht ook hiervoor reeds belangrijke besluiten worden genomen. VELSEN VERTREK Ds. F. E. HOEKSTRA. In verband met het aannemen van het op hem uitgebrachte beroep voor de tweede pre dikantsplaats bij de Gereformeerde Gemeente te Sassenheim, zal ds. F. E. Hoekstra Zondag 5 Maart van zijn gemeente te Velsen afscheid nemen. De afscheidspredikatie zal dien dag des mid dags te vier uur in de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg plaats hebben. Het ligt in het voornemen van ds. Hoekstra zijn intrede in zijn nieuwe standplaats op Zondag 26 Maart te doen. LAATSTE THUISWEDSTRIJD VAN KINHEIM. Zondag zullen de geel-zwarten in Van Gel- der's Sportpark in de huidige competitie hun laatsten thuiswedstrijd spelen tegen de ploeg uit Noord-Scharwoude, D.T.S.Hoewel Kinheim zich door de zege op Zandvoortmeeuwen vol komen veilig heeft gesteld, zal in de beide resteerende. ontmoetingen, waarvan de laatste te Halfweg tegen de gelijknamige club wordt gespeeld, getracht worden opnieuw te zege vieren, opdat alsnog de eervole tweede plaats op de ranglijst in 3 B kan worden bereikt. Het elftal van de Velser-ploeg is thans op nieuw gewijzigd, en heeft bijna dezelfde oude samenstelling.W. Groeneveld staat weer rechts back, terwijl P. Rem de spilplaats verzorgt. In de voorhoede staat Prinssen rechtsbinnen en flankeert voorts J. Starreveld, middenvoor H. Groeneveld. Kinheim verschijnt dus met: doel: H. B. Daniels; achter: W. G. Groeneveld en S. de Vries; midden: F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren; voor: W. A. Raaymakers, A. Prinssen, H. Groeneveld, J. Starreveld en O. Kuilenburg. Oorspronkelijk was voor de Kinheim-junio ren A de ontmoeting tegen DEM. Jun. A vast gesteld, doch de bond heeft deze gewijzigd in Santpoort Jun. a versus Kinheim Jun. a te 2.15 uur. SANTPOORT Filmvoorstelling. In het Jeugdhuis zou de filmvoorstelling voor de T. V. S-adspirantjes aanvankelijk op 4 Maart worden georganiseerd. Thans heeft men echter bepaald dat de jongeren op Zaterdag 11 Maart 's avonds om zeven uur in het Jeugdhuis aan de Enschedélaan van eén uitgebreid vroolijk filmprogramma kunnen genieten. Hoewel de ouders even eens zijn uitgenoodigd, draagt de bijeen komst een intiem karakter AGENDA VOOR HAARLEM Vrijdag 25 Febr.: Stadsschouwburg: Variété voorstelling „Vreugde en Arbeid" 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Residentie-orkest, Solist Gaspar Cassadó, cello, 7 uur. Rembrandt „De stem van het bloed" (14 jaar) 2.30, 6 en 8.15 uur (Zaterdag idem). Palace: „Een hart vergist zich" (18 jaar) 2 en 8 uur (Zaterdag: 2, 6 en 8.15 uur). Luxor: „Zonsopgang" (18 j.) 2.30 en 8 uur (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 uur). Frans Hals: „Vrouwen zijn geen engelen" (14 jaar) 2.30 en 7.30 uur (Zaterdag idem). Moviac: „Het onsterfelijke hart" (18 jaar) 2.30 en 8 uur (£aterdag 2.30, 5.30 en 8 uur). Zaterdag 26 Febr.: .Stadsschouwburg: „Af scheid" 7 uur. Bovenzaal Gem. Concertge bouw: Liederenavond Nel Marwitz, 7.30 uur. Bioscopen: zie Vrijdag. AGENDA VOOR AMSTERDAM VRIJDAG 25 FEBR. Stadsschouwburg: ,Elga" (Deutsches" Theater), 6.30 uur. Concert gebouw (kl. zaal): Kamermuziekavond, 7.15 u. Centraal Theater: „Colinette", 7.15 u. Leidsche plein Theater: „Sprookjes", 7.30 u. Royal: Va riété, 2.30 en 7.30 u. Metropool: „Hiep, hiep, hiep, hoera, ik ben papa!", 7.30 u. Carré: Cir cus Mikkenie-Strassburger, 2 en 7.15 uur. ZATERDAG 26 FEBR. Stadsschouwburg: „Tosca", 7.15 uur. Concertgebouw: Zepparoni- kwartet, 7.30 u. Optreden Evelijn Künneke e.a., 7.15 u. Centraal Theater en verdere theaters: zie Vrijdag. Uot uw CHEMISCH KLEVERL. 71 (BIOEMENDAALJ TEL. 229S5 HAARLEM. Hoofdk. A'dom. ril j Rotterdam Den Haag - Leiden - Tilburg - Hoorn - Gouda Tot heden 465 dooden geborgen; meer dan 3000 huizen verwoest. Het totale aantal personen, dat het slacht offer geworden is van de Anglo-Amerikaan- sche bomaanvallen van 22 Februari op Neder- landsche steden kan thans nog niet worden opgegeven. Totdusver zyn 46S dooden gebor gen. Ongeveer 400 zwaar gewonden zijn in zie kenhuizen en noodziekenhuizen opgenomen. Ook het aantal lichtgewonden is zeer groot. In de betrokken steden werden voorzoover tot. heden kon worden vastgesteld, meer dan 3000 huizen volkomen verwoest. Rekening moet worden gehouden met een stijging van het aantal slachtoffers onder de Nederland- sche burgerbevolking, daar hoofdzakelijk dicht bevolkte woonwijken getroffen werden en de bergingswerkzaamheden tengevolge van den grooten omvang van het getroffen gebied, zeer tydroovend zijn. KORT NIEUWS Te Nijmegen is plotseling overleden de heer J. A. M. Crone, wethouder van financiën te Nijmegen. De* heer Crone was juist op 1 Februari van dit jaar in functie getreden. De W.A.-Frontzorgwimpel, welke door den commandant van de W.A. is ingesteld voor het onderdeel, dat in het kader van de W.A.-Frontzorgactie 1943—'44 het hoogste ge middelde bedrag per weerman kan bijeen brengen, is overgegaan naar de heerban Noord-Brabant. Tijdens een voorstelling van het cabaret van Paulus de Ruiter te Zeven bergen is een bedrag van ruim 38.500.— bijeengebracht. Hiermede is het hoogste ge middelde bedrag per weerman voor Noord- Brabant, gestegen tot 166. De burgemeester van Amsterdam heeft aan prof. dr. J. H. Scholte, wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd, eervol ont slag verleend als gewoon hoogleeraar aan de Gem. universiteit, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, gedurende vele jaren aan de universiteit bewezen. Prof. .Scholte was hoogleeraar in de Duitsche taal en let terkunde. Op den Hilledijk te Rotterdam zijn door het te vroeg verspringen van een wissel twee trams met elkaar in botsing gekomen. De beide voorbalcons wérden ingedrukt. Acht passagiers werden gewond. Te Leeuwarden is een 40-jarige werk man bij de Gem. reiniging onder een-achter uitrijdende vuilnisauto geraakt en zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 26 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Afwisseling van orkest- en solistenplaatjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 OchtendCQpcert. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 De Melodisten. 9.00 Kamer orkestconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Ge rard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Een half uur tnago's 11.35 25 minuten met Theo Mackeben. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Frans Wouters. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Wenken voor onze volks tuinders. 13.05 Musette-orkest. 13.30 De wekelijk- sche wandeling. 13.40 Orgelspel. 14.00 Het Rotter- damsche Philharmoniscih Orkest en solist, 15.00 Revue: Stamppot van zotternij. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederland- sche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek overzicht. 18.10 Musette-orkest en so liste. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Orgelspel. 19.30 Terug naar het vaderland I. 20.00 Voor de familie Luistergraag. (o.a. Evelyn Künneke). 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. 22.15 Aetherromantiek. 23.15—24.00 Avon-dcomposities. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 De lichte toets. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Klassiek orkestconcert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Het Omroeporkest. 17.25 Friederike, Operette. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.-20 Het Zeister Mannenkoor. 19.40 Pianosonates van Mozart en van Beethoven. 20.15 Jeugd in de branding. 20.30 Roemeensch Orkest Gregor Serban. 21.00 Licht orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Verduisteren van 18.15 tot 7.30 uur. <r Is lekker en voedzaam! En dus de ideale kinderdranlt Jn pakjes van 130 en 300 gromt 25 reap. 50 cl#. Recept yaft yWe» Jjft

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2