LOAN'S De nieuwe bonnen Het vlaggeblok en de dragers van kransen op weg naar de Aula. foto Peperkamp Crematie H. F. Bartels. Plechtigheid op Westerveld. Voor de verassching van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. F. Bartels, in leven arts en heerbanleider a la suite der W.A. bestond groote belangstelling. Behalve de Leider hadden velen uit de nationaal socialistische beweging zich naar Wester veld begeven, om den doode de laatste eer te bewijzen. Wij zagen mr. A. J. Backer, commissaris der provincie, den heer S. L. A. Plekker, mr. A. J. Zondervan, algemeen commandant der W.A., alle heerbancom mandanten, inspecteurs der motor W.A., be reden W.A., luchtvaart W.A., vertegen woordigers van den Landstorm, eenige frontstrijders, die met verlof zijn, afgevaar digden van de P.O., onder wie de heer J. W. Zwart, kringleider van den kring Kenne- merland-zuid, deputaties van de NSVO en van den Nation alen Jeugdst orm, waarbij een eere-deputatie van den Marine Jeugd storm. Verder dr. Ch. A. Götte, leider van het Medisch front met vele leden, de heer C. A. Raadsen, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau en een aantal leden van het personeel. Het gemeentebestuur van Velsen was vertegenwoordigd door den burgemeester, den heer Tj. O. van dei- Weide en wethouder Kok. In het sterfhuis werr" de wacht betrok ken door leden van de Motor W.A. en an dere leden hadden bij de woning plaats ge nomen. De leiding berustte bij Öpperkom- paan Van Casteren van Cattenburgh. Op de begraafplaats werd de stoet opgesteld onder commando van den heer J. Neder- koorn, opperbanleiier. Voorop liepen een tamboer en pijperkorps uit Rotterdam, ge volgd door een vlaggeblok en de dragers van kransen.Leden van de W.A. droegen de baar naar het crematorium en langs de oprijlaan stonden afdeelingen van de W.A. uit Haarlem. Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht opgesteld. Toen allen ..in de aula waren vereeniga en de vlaggëdragers zich rond de baar had den opgesteld, speelde de organist het Largo van Handel. Mr. A. J. Zondervan gaf een korte levensschets van den beer Bar tels en vervolgde, dat deze een der eersten in de omgeving van Haarlem was, die spoe dig aan den roep van Mussert gevolg gaf. In October 1932 meldde hij zich als lid aan en werd ingeschreven onder stamboeknum- mer 7?R. Tn verschillende functies diende hij de beweging en in Mei 1940 werd hem opdracht gegeven den geneeskundigen dienst der W.A. te organiseeren. Twee jaar later legoe hij zijn functie in handen van jongeren, doch bleef de W.A. trouw. Spr. vervolgde, dat de overledene een lichtend voorbeeld in dezen tijd was. Gaarne hadden Y/e hem gegund, dat hij de overwinning van den Füprer en zijn soldaten had meege maakt. We moeten echter thans afscheid nemen van een strijder, die zonder om- Wegen op het doel afging, van een trouw soldaat en van een nationaal socialistisch lid, dat een rotsvast geloof in den Leider had. Dr. Ch. A. Götte, leider van het Me disch Front, bracht een afscheidsgroet na mens de le en en vervolgde, dat de over ledene een medicus in hart en ziel was. Daarbij traden drie karaktereigenschappen op den voorgrond, n.l. eenvoud, gevoel voor plicht en trouw. Doch ook buiten zijn prak tijk kwamen die eigenschappen tot uiting. Nu hij is heengegaan, zullen zijn gedach ten blijven in de rijen, die achter den Lei der blijven marcheeren. De heer S. Plekker herdacht den overledene eerst als een goed kameraad, STOff verFt halfwol, zijde,katoen enz. die een ieder met steun, raad en daad bij stond en op wien nooit tevergeefs een be roep gedaan werd. Namens den kring Haar lem en van Aerdenhout in het bijzonder dankte spr. hem voor hetgeen hij gedaan heeft. Er is echter ook een goed nationaal socialist heengegaan, evenals een goed mensch, die eerlijk, trouw, openhartig en eenvoudig was. Dan verliezen zijn nabe staanden een goed echtgenoot en vader. Spr. zeide nog, dat de heer Bartels zijn ideaal: een gezond vereenigd Europa te helpen verkrijgen, steeds hoog heeft ge houden. Daarvoor heeft hij gevochten, doch de verwezenlijking heeft hij niet mogen be leven. Op den drempel is hij gevallen en deelt daarbij het lot met zooveel anderen. Nadat op het orgel Ase's Tod van Grieg ten gehoore was gebracht, trad de Leider naar voren, om afscheid te nemen van iemand, die gestorven is in een tijdsge wricht, waarin honderdduizend jongeren, waaronder honderden kameraden hun leven laten voor een groot ideaal. De overledene was een der eersten, die de fakkel in Neder land heeft gedragen, toen anderen daaraan nog niet denken konden of wilden. Hij was een der trouwste leden, een trouwe zwarte soldaat, die zeer gewaardeerd wordt. Een voud, moed, trouw en openhartig, vier deugden van den nationaal socialist, waren zijn leven. Trouw is hij tot het einde toe gebleven. Nu wij afscheid nemen, kunnen wij het beste doen de idealen zoo goed mo gelijk uit te dragen. Namens de beweging dankte spr. voor hetgeen deze goede vader lander, wiens leven steeds een voorbeeld was, gedaan heeft. De organist speelde „Wilt heden nu tre den" en ,,Ik had een wapenbroeder", waar na de kist daalde. Een zoon zegde dank voor de blijken van deelneming. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebesc-hei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter Knie tot en met Kost MEVR. A. M. J. v. MARCELIS HARTSINCK— SCIIUYT VAN CASTRICUM 80 JAAR. Zondag 5 Maart hoopt mevr. A. M. J. van Marcelis HartsinckSchuyt van Castricum een bekend werkster op maatschappelijk en philantropisch gebied haar tachtigsten ver jaardag te vieren. Hoewel reeds jong weduwe, en daardoor alleen belast met de opvoeding van 5 kinderen heeft dit haar niet belet actief, zeer actief deel te nemen aan velerlei maatschappelijk werk Zij is o.a. mede-oprichtster van de Protes- tantseh-Christelijke Nijverheidsschool te Haar lem; voorheen presidente en thans eere-presi- dente van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn afd. Haarlem en presidente van het vroegere Brokkenhuis. Zondag 5 Maart a.s. zal men op het Floraplein wel bemerken, dat deze activi teit nog steeds wordt gewaardeerd. JUBILEUM K. DE JONG. Vandaag was het vijf en twintig jaar ge leden, dat de heer K. de Jong, werkzaam op de administratie van ons bedrijf, in dienst trad bij de N.V. Lourens Coster. In het ge bouw aan de Groote Houtstraat 93 is de jubi laris vanmorgen op hartelijke wijze gehul digd. Eerste spreker was de directeur, de heer P. W. Peereboom, die de veie verdiensten van den heer De Jong in het licht stelde en in het bijzonder herinnerde aan zijn werk bij de sociale boekhouding. Dit onderdeel is in dezen tijd bijzonder belangrijk, doch het is bij den jubilaris in goede handen. De heer Peereboom dankte hem voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld en bood een geschenk in enveloppe aan. De administrateur, de heer W. van Ommen, sprak den heer De Jong als chef der administratie en namens het geheele per soneel toe en roemde de prettige wijze van samenwerken. Als blijk van waardeering bood hij een geschenk in envelop aan, met verzoek daaraan een bestemming te geven. Verder boden nog gelukwenschen aan de heeren G. N. Leenders, namens het technisch personeel P. Kalf, namens de expeditie. F. C. Derks, na mens de redactie en W. Korvinus, als oud administrateur. Tenslotte dankte de heer De Jong voor de blijken van waardeering. W. VAN GRONINGEN POLITIEPRESIDENT IN UTRECHT. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den SS-Obersturmführer der Waffen-SS, Willem van Groningen, thans werkzaam bij de rijkspolitie in Amsterdam, tot politiepresident in Utrecht benoemd. PHARM.FABR. J.B.KREVER -AMSTERDAM Verduisteren: van 18.30 tot 7.15 uur Opera.Concert Door vocalisten en orkest van de Kameropera. Ten bate van Frontzorg had Woensdagavond in de Gem. Concertzaal een opera-concert plaats, dat verzorgd werd door vier zangsolis ten en het volledige orkest van de Kamer- Opera, onder leiding van Wim Quispel. Het gaf heel wat te genieten, te meer omdat het programma met smaak samengesteld was en de platgetreden paden van het populaire opera repertoire als 't ware met zorg vermeden wer den. Zoo hoorde men eenige delicate fragmen ten uit opera's van Mozart, een drietal stukken uit Don Pasquale van Donizetti, met welk werk de Kamer-Opera een succesvol tournée gemaakt heeft; verder een paar nummers uit Lortzing's Zar und Zimmermann, het Largo uit Serse van Handel en een duo uit De ver kochte Bruid van Smetana; bovendien liet het orkest zich hooren met ouvertures van Nicolai, Rossini en Donizetti. De sopraan Tops van den Berg zong met sympathiek geluid en beheerschte techniek de tuin-aria van Suzanne uit Mozart's Figaro en wist vooral te boeien met de fraaie aria uit II re pastore van denzelfden componist. De alt Lily van Veen had verstek laten gaan; in haar plaats trad op de bariton Jos. Burksen, die het gehoor van het publiek streelde met een innige vertolking van Lortzing's lied van den Zar „Wie selig ein Kind zu sein" en wel licht meer nog met het beroemde Largo van Handel, dat, zóó beschaafd gezongen, ander maal zijn faam waardig bleek. De tenor Chris Taverne excelleerde in de aria „Die Biltnis ist bezaubrend schön" uit Die Zauberflöte en in „Una fortiva Lagrima" uit Elisire d'amore. Wanneer deze zanger zich niet forceert, zooals in deze nummers, heeft zijn zingen veel bekoring. De bas Anton Eldering heeft zich in korten tijd tot een uitstekend zanger ontwikkeld. Zijn fraai sonoor geluid en zijn levendige voor dracht kwamen schitterend tot hun recht met Lorzing's Burgemeester-aria „O sancta Justi- zia" en met de groote Leporello-aria uit Mo zart's Don Giavonni. Bovendien domineerde hij prachtig in het duet (met Chris Taverne gezongen) uit De verkochte Bruid en in een duo uit Don Pasquale (vertolkt met Jos Burk sen). Het orkest liet zich, onder de pittige directie van Wim Quispel, van zijn beste zijde kennen, zoowel in de begeleidingen als in de gespeelde ouvertures. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissaris der provincie, de heer Bakker en burgemeester Plekker. JOS. DE KLERK. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Maart 1944. BEVALLEN: 29 Febr. E. J. Hart—van der Steeg, d.; T. de HaanJansen, d.; M. M. van der PeetOudendijk, z.; 1 Mrt. D. DrenthVrugt, z. OVERLEDEN: 28 Febr., R. IJ. Hoeksema, 87 j., Maerten v. Heemskerkstraat; H. Coblensde Vos, 59 j., Madoerastraat; 29 Febr. G. Dirkmaat, 86 j Hazepaterslaan; H. A. Schinkel, 6 j., d. v. H. J. Echinkel, Karolingenstraat. J. H. W. J. Röring, 6 mnd., z. van W. J. H. Röring, Amsterdamstraat. ONDERTROUWD: 1 Mrt, A. N. van Gemert en J. M. Bakker; P. J. Koole en K. W. Bontjema; R. B. ter Bruggen en C. J. Wullems; H. Scheffer en M. A. Oexeman; P. van Velzen en W. Chr. Bennik; J. Meijers en G. Zegwaard; G. Blijen berg en PI. de Bruijn; H. H. van Raaij en E. A. Jurgens; D. J. Philippo en A. J.è E. Pelsers; P. S. Springveld en E. K. de Jong; C, J. van de Graaf en J. R. Kiffen. GETROUWD: 1 Mrt, D. P. Joolen J. Fr. H. Loerakker; J. Hij boom en W. M. Kaagman; W L. A. G. Boogaard en J. H. Lucas; P. J. G. Vos en M. M. Schmidt; Chr. Möhringer en W. Be- rendregt; W. van Belkum en W. van der Have; J. Croes en H. C. G. Hanskamp. HAARLEM 2 Maart 1944. BEVALLEN: 28 Febr., J. E. Olyslager—Slot, d.; 1 Mrt. M. H. HuijsmansLansdorp, z.; A. M. HeemskerkLubbers, z.; J. van der Pluijmvan Duijn, d.; T. HagedoornVeldman, d.; J. C. Riet veld—Blom, d.; S. van BeemZwarts, d.; G. J. HoesbergenLutje Huisik, z. OVERLEDEN: 28 Febr., C. G. Broekman, 80 j., Ripperdapark; 29 Febr., M. Swart, 69 j., Terhei- denstraat; C. L. Wassenberg, 1 dag, d. v. J. Was senberg, Nieuwe Kruisstraat; J. C. van Asehde Loos, 75 j., Nic. v. de Laanstraat; 1 Mrt, E. J. M Turkenburgvan Nieuwmegen, 85 j., Schoterweg. 28 Febr. C. B. Vermeeren, 55 j. Nieuwe Rijweg. ONDERTROUWD: 2 Mrt, K. Kroon en Y. I. van der Berg; P. van Damme en J. Schraal; J. C. van Keeken en A. de Vries; B. F. van Rijn en A. H. Krijgsman. HAARLEM 3 Maart 1944 BEVALLEN: 28 Febr.. C. M. van Hoorn—Dozy z.; H. Ideler—Hooijkaas, z.; 29 Fefor., M. A. ThijssenSchackman, z.; 1 Mrt, C. M. de Vries Anspach, z.2 Mrt, W. Verkaaikvan Wanrooij z.; E. Stoutev. Kordelaar, d.; E. üoeleman— Vrolijk, d.; M. v. GalenGaupp, z.; J. L. A. v. Soolingende Jong, d.; 3 Mrt, N. Dunnebier— Bunte, z.; C. W. v. ZeistSehreurs, d.; C. C, J A. MarsDuijnstee, d.; P. Strijbisde Voogt. d. OVERLEDEN: 1 Mrt, H. E. Kwikkelo—Homans. 81 j., Hazepaterslaan; J. Kemp, 8 dg., z. v. J Kemp, Gasthuisvest; 2 Mrt, F. C. Roestenberg 77 j., Gen. de Wetstraat; P. C. v. Hemert, 31 j. Gen. Bothaslraat; J. D. Schamhart, 55 J., Haze paterslaan; N Piët, 68 j., Scheepersstraat. ONDERTROUWD: 3 Mrt, J. H. Schot en J. C. Sierhuis. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 4 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Volkszang door de Kardosch Sanger en het Meistersextet. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Goed ge luimde solisten. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Kleine concerten van Mozart. Tar tini, Haydn en von Weber. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Opgave volgt (L.M.) 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Laat bloemen uw tolk zijn. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Frans Wouters. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten en soliste. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 De Melodisten. 14.00 Het Rotterdamsch Philharmc nisch Orkest. 15.00 Orkest Hubert Simplisse. 15.30 Het paard van Troje. 16.05 Orkest van Gerard van Krevelen en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek weekover zicht. 18.10 In de schemering. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws- en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Gedeelten uit ,,Le Cid" van Massenet. 19.30 Terug naar het vaderland H. 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Bekende film en operettecomponisten. 23.30—24.00 Viool- en pianosoli. Tob m»t Uw konijnen lederen dog 1 theelepel Kanino Conditiepoeder voorkomt vele ziekten en «terfgevallen. Dierenartsen be velen het aan. Pakjes 85 e». voor ca, 6 weken, bij Uw Drogist. Brood, beschuit, vleesch, aardappelen en tabak naar keuze kunnen in de komende veertiendaagsche periode worden gekocht op de bonnen 11 en 12, terwijl als bon voor het koopen van melk en taptemelk bon 11 geldig is verklaard. Zooals bekend, wordt voor het tijdvak van 4 tot en met 18 Maart a.s. slechts één bon nummer voor taptemelk en voor melk aan gewezen. Ten einde het rantsoen voor kinde ren van 0 tot en met 3 jaar op 51/, liter per week te handhaven, geven de bonnen „reserve D22 en E22" elk recht op het koopen van 5Vt liter gestandaardiseerde melk. Reeds eerder is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de bonnen „taptemelk 09 en 10" en „melk 09 en 10" verlengd is tot en met 18 Maart a.s. Op bon boter 11A is 125 gram boter verkrijg baar en op bon boter 11b 100 gram bak- en braadvet. Voorts wordt voor de periode van 4 Maart tot en met 15 April als aanvulling op het boterrantsoen van personen beneden 21 jaar op elk der bonnen 12a en 12b boter 125 gram margarine beschikbaar gesteld, terwijl als z.g. inhaalbon is aangewezen bon boter 10B waar op echter in plaats van een half rantsoen boter of margarine ditmaal 250 gram 20 plus of magere kaas kan worden gekocht. Voor kinderen van 0 en 1 jaar geeft bon „E 21 reserve" recht op het koopen van 250 gram rijst of gort, en voor kinderen van 2 en 3 jaar bon „D 21 reserve" op 250 gram gort, terwijl 150 gram versnaperingen gekocht kunnen wor den op de versnaperingbon 11. Tenslotte zijn aangewezen de bonnen: 58 en 59 voor bloem, 60 voor 250 gram havermout, 61 voor 100 gram 20 plus of magere kaas, 62 voor suiker, 63 voor jam, 64 voor 250 gram koffiesurrogaat en 65 voor vervangingsmid delen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 11 aardappelen en 11 toeslag slechts geldig zijn tot en met 11 Maart. Voor vervangingsmiddelen en kinderdrank- poeder zullen op 2 April nieuwe bonnen wor den aangewezen, voor koffiesurrogaat op 16 April, voor zeep enz. op 18 Maart en voor scheerzeep op 30 April. Kaas op den aanvullingsbon boter. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening deelt mede: Zooals bekend, wordt eens per zes weken een bon, de z.g. aanvullingsbon, aangewezen ten einde het boterrantsoen voor de gewone verbruikers van 250 gram per veer tien dagen op 250 gram per 12 dagen te bren gen. Ditmaal zal echter op bon „boter 10B", welke op 5 Maart as. zal worden aangewezen in plaats van 125 gram boter of margarine 250 gram 20 plus of magere kaas beschikbaar wor den gesteld. Aangezien de handelaren niet voldoende be voorraad zijn om deze kaas onmiddellijk af te leveren, moet men dezen bon „boter 10B" in de week van 5 tot en met 11 Maart a.s. desge- wenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn nor malen kaasleverancier van te voren inleveren. Van 26 Maart af zal men de kaas in ontvangst kunnen nemen, terwijl bon „boter 10B" nog tot en met 15 April a.s. geldig blijft. JUBILARISSEN BIJ DE CENTRALE WERKPLAATS. Vandaag vieren de heeren J. Jonker, maga zijnbediende en J. Schoonderbeek, arbeider, hun zilveren jubileum bij de Centrale Werk plaats; morgen, Zaterdag, de heer W. Schutte, wielensmid en Zondag de heer A. Boekling, grofbankwerker. 7 Maart is de heer J. Gansey, arbeider, veertig jaar bij de Centrale Werk plaats werkzaam. VERKEERSONGEVAL. Donderdagmiddag stond een driewielige bak fiets van den groentehandelaar W. te Heemstede auto gesleept werd. Vermoedelijk raakte de ge- den Heerenweg naderde een vrachtauto bestuurd door P. J. K. te Haarlem, die door een andere alto gesleept werd. Vermoedelijk raakte de ge sleepte auto even uit de goede richting en botste op de bakfiets, die 15 M. werd meegesleurd en ernstig werd beschadigd. AGENDA VRIJDAG 3 MAART. Stadsschouwburg: „Boefje", 7 uur; Gem. Concertgebouw leden concert H.O.V., 7 uur; Brinkmann: lezing A. J. Portielje, 7.30 uur; Frans Hals: „Ik ben direct terug" (14 j.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Haar eerste avontuur" (14 j.) 2.30 en 8 u. Luxor: „Zonsopgang" (18 j.) 2.30 en 8 uur. Palace: „Het kleine grensverkeer" (18 j.) 2 en 8 u. Rembrandt: „De stem van het bloed" (14 j.) 2.30 en 8.15 uur. ZATERDAG 4 MAART..— Stadsschouwburg Orkest Dick Willebrandts, 7.30 u. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. v*- ot t.tc k Een pudding van LAAN'S GERSTEGRIESMEEl. het fijnste dat er is! Klaar in een wip! PRODUCTEN

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2