Haarlemsche Courant Wapenstilstandsvoorwaarden van de Sovjet-Unie aan Finland. Zwaartepunten bij Narwa en Rogatsjef. Afwijzende commentaren in de Finsche pers. Sovjetstellingen in het hooge Noorden verwoest. De laatste collecte voor Winterhulp. 289c Jaargang' No. 53 x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Vrijdag 3 Maart 1944 Verschijnt üageiijKs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor ïJmuiden: Rembranötlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Te Stockholm door mevr. Kollontay aan Paasikivi overhandigd. Ver. breking der betrekkingen met Duitschland en interneering der Duitsche troepen op Finsch grondgebied geëischt; voorts herstel van het verdrag van 1940 en de komst van Finsche afgevaardigden voor onderhandelingen naar Moskou verlangd. Radio Moskou heeft een verklaring' verspreid van het Sovjetconimissariaat voor buitenlandsehe zaken, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat te Stockholm officieuse besprekingen zijn gevoerd tus- sclien den FinsoUen vertegenwoordiger Paasikivi en de ambassatrice der Sovjet TTnie mevrouw Kollontay over de moge lijke voortvaarden der Sovjet regeering voor het staken der vijandelijkheden door Finland. In een dezer bijeenkomsten heeft mevr. Kollontay aan Paasikivi de volgende wapen stilstandsvoorwaarden van de Sovjet-regee- rdng overhandigd: 1. Verbreking der betrekkingen met Dnitscli land en interneering der Duitsche troe pen en oorlogsschepen in Finland met de bepaling, dat in geval Finland van mee- ning is, dat laatstgenoemde taak boven zijn macht gaat, de Sovjet-Fnie bereid is. Finland door troepen en luchtstrijd krachten den noodigen bijstand te ver- leenen. 2. Herstel van het Sovjet -Russisch-Finsche verdrag van 1940 en terugtrekking- der Finsche troepen tot de grens van 1940. 3. De Sovjet Russische en Geallieerde krijgs geva;ngenen, alsmede de geinterneerde Sovjet-Russische en Geallieerde burgers moeten onverwijld naar huis worden ge stuurd. 4. De kwestie eener gedeeltelijke of volledige demobilisatie van het Finsche leger moet aan onderhandelingen te Moskou voor behouden blijven. De kwestie van het herstel der schade, die de Sovjet T'nie door militaire han delingen en door de bezetting van Sovjet Russisch gebied heeft geleden, moeten eveneens aan onderhandelingen te Mos kou voorbehouden blijven. 5. Ook de kwestie van het gebied van Pet- samo moet onderwerp van besprekingen worden te Moskou. Tevens werd aan Paosiaivi medegedeeld dat in geval der Finsche regeering bereid zou zijn deze voorwaarden terstond aan te nemen de Sovjet regeering bereid is in Mos kou Finsche afgevaardigden te ontvangen ter opstelling van een definitieve overeen komst. Finsche persstemanen. Onder opschriften over de geheele pagina publiceeren de Finsche bladen de gister avond bekend gemaakte vredesvoorwaarden van de Sovjet-Unie. Hufvudetatsblad-et schrijft: Thans is defi nitief de vraag acuut geworden of de al te geheimzinnige behandeling van deze aan gelegenheid in Finland niet tegelijkertijd een buitengewoon gevaarlijke politiek heeft ge vormd, want zij heeft zonder twijfel er toe bijgedragen, dat Me groote massa van he-t Finsche volk bepaald illusionistische voor stelling-en had van het positieve resultaat der besprekingen, diié volgens de geruchten plaats hadden. In sommige buitenlandsehe persorganen wordt het feit op den voor grond geplaatst, dat het woord „onvoor waardelijke capitulatie" niet in de Sovjet- voorwaarden voorkomt. Men wil dit zien als een vergaande bereiwwillighei-d dier Sovjet Unie tegenover Finland. Het Finsche volk weet echter, dat met deze vredesvoorwaarden niet het beeld van een vrede" verbonden kan zijn, doch uitsluitend het beeld van een niieuwen oorlog waarin dan Finland zelf oor logsterrein zou moeten worden. Het is de taak der regeering vast te stellen of de vrijheid en zelfstandigheid van Finland, waarvoor het Finsche volk dezen verdedigings strijd van het begin af aan gevoerd heeft, kan worden gewaarborgd door op dergelijke voor waarden in te gaan. Het komt ondenkbaar voor, de onoverwonnen troepen terug te trek ken tot de grenzen van den door Moskou op- gedwongen vrede van 1940 en pas daarna te onderhandelen over de vervolgens op het pro gram staande kwesties als de definitieve de mobilisatie van het Finsche leger, de oorlogs schadeloosstelling en het lot van Petsamo. Een dergelijke eisch, zooals op dit oogenblik aan ons is voorgelegd, staat, hoewel geca moufleerd, met de onvoorwaardelijke capitu latie gelijk en zou een verraad beteekenen aan het Finsche volk, nog afgezien van het feit, dat het het volk tegelijkertijd in moeilijkheden van nog niet vermoede strekking moet storten. Met zulke vooruitzichten valt in oorlogstijd de wapenstilstand volstrekt niet te prefereeren boven den ernstigen toestand van den voort durenden oorlog. Het blad Uusi Suomi schrijft, dat op basis van de bekend gemaakte voorwaarden elke verdere onderhandeling onmogelijk is gemaakt, Immers ten aanzien van den vrede van Mos kou heeft indertijd ook het buitenland gecon stateerd, dat daarmede op grove wijze de nationale, economische en cultureele eenheid van Finland was gebroken en dat deze opge dwongen vrede op strategisch gebied een rechtstreeksche permanente bedreiging van Finland door de Sovjet Unie beteekent. Wat toen evenwei allen tegenover de geheele wereld als het grootste onrecht hebben bevestigd, kan thans onmogelijk als juist worden erkend. Ten aanzien van de kwestie der interneering van de Duitsche troepen in het Noorden van Finland zegt het blad in het verdere verloop van zijn uiteenzettingen, dat de uitvoering van een dergelijken eisch Finland niet alleen in een^inmogelijke situatie zou brengen, doch bepaald op den weg der eerloosheid zou voe ren. Reeds op grond van dit inzicht moet men van Finsche zjjde tot de conclusie komen, dat de Sovjet Unie niet de bedoeling heeft met Finland tot een accoord te komen. Finland kan zijn essentieele natuurlijke rechten nooit nrijsgeven en deze voorwaarden verstrekken in dit opzicht geen enkele kans tot eenigerlel basis van onderhandeling. Keuringen. Voor de Waffen-SS, SS-Waohtbat-aljon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegx marine en de Gerinaansche SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen. en terugreis verkrijgbaar bij de Neltonstellen der Waffen-SS Amsterdam. Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen Saroleastraat 25, Groningen. Heerste 46, Enschedé. Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando Niederlande. Den Haag, Korte Vijverberg' 5. 9 Maart 9—14.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart 912.00 Den Bosch, Hotel Noord-Braliant, Markt 45. 15—18.00 uur Venlo Deutsches Haus, Eg- mondstraat 16. 11 Maart 912.00 uur Arnhem Café Roya.l 15—18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek 12 Maart 9—12.00 uur Groningen Heer straat 46. 1518.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstr. 13 Maart 9—14.00 uur Amsterdam Da.m 14 Maart 9—14.00 uur Utrecht N.V.-huis, Oudagracht 245. 15 Maart 914.00 uur Amersfoort Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Nieuwe actie in Italië verwacht. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front ondernamen de bolsjewisten, vooral in het gebied van Kriwoi Rog, tal rijke aanvallen, die geen succes hadden. Ten Noorden van Rogatsjef vielen de bolsje wisten met geconcentreerde krachten op een smal front aan. Grenadiers en pantsergrena diers verijdelden alle doorbraakpogingen en brachten op doeltreffende wijze, ondersteund door artillerie en luchtartillerie, den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. In deze gevechten heeft zich de Silezische vijfde pantserdivisie onder bevel van generaal majoor Decker, tezamen met de aan haar toe gevoegde infanterie-, pantser- en luchtdoel- artillerieformaties bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Newel namen de vijan delijke aanvallen in hevigheid toe. De door braakpogingen, die den geheelen dag aanhiel den, werden, nadat 25 vijandelijke pantser wagens waren stukgeschoten, in zware ge vechten verijdeld. Aan het Narwafront werden de Sovjetaan- vallen met versch aangevoerde strijdkrachten ondernomen, in zware gevechten afgeslagen; voor een deel stortten zij reeds voor onze stellingen in ons vuur ineen. In het hooge Noorden drongen in den sector Kandalaksja Duitsche stoottroepen de zeer versterkte vijandelijke stellingen binnen en deden talrijke gevechtsstellingen met de bezetting in de lucht vliegen. Op het landingshoofd van Nettuno kwam het Woensdag ten Zuiden en Zuidwesten van Cisterna tot heen- en weer golvende gevech- ten.Op verscheidene plaatsen slaagde de vijand er in weer binnen te dringen in de vooruit geschoven stellingen, die wij de vorige dagen hadden veroverd. Verdragend geschut bracht in de haven van Anzio een vrachtschip tot zinken en plaatste verscheidene treffers op andere schepen. Formaties gevechtsvliegers zetten haar aanvallen op schepen en ontsche pingen in het gebied van Anzio voort en Het is in breede lagen van onze bevolking genoegzaam bekend dat Volksdienst en Win terhulp in ruime mate aan alle volksgenooten, welke in moeilijkheden verkeeren, hulp tracht te bieden en reeds talloozen van veel drukkende zorgen heeft bevrijd. Dat Volksdienst en Winterhulp alles doen voor het volk" zonder daarbij te letten op politieke of godsdienstige overtuiging, daar van is een ieder uwer wel overtuigd. Het zou prettig zijn en ons geheele volk ten goede komen, indien een ieder die daartoe in de gelegenheid is, zou willen trachten mede te helpen dezen arbeid mogelijk te maken en vol te houden. Dan zal de leuze „Voor het Volk - Door het Volk" ten volle tot zijn recht komen en Volksdienst en Winterhulp in nog omvangrijker mate hun zegenrijken arbeid kunnen voortzetten. Een goede gelegenheid daartoe biedt de zes de of laatste straatcollecte, welke op 4-6 Maart a.s. in geheel Nederland zal worden gehouden Zij, die in nood verkeeren, verwachten dat zooveel mogelijk volksgenooten zich als col lectant bij de Buurtschapshoofden en N.V.D. kantoren zullen aanmelden, al is het maar voor een uur! En gij, volksgenooten, aan wie op 4-6 Maart op straat voor de laatste maal gedurende dit W.H.N.-seizoen de roode bus zal worden aan geboden, offert, offert in ruime mate. offert méér dan gij tot nu toe reeds hebt gedaan. Tienduizenden zullen er u dankbaar voor zijn. brachten door bomtreffers zware schade toe aan een transportschip van 5000 ton. Van het Zuidelijk front wordt slechts ver- kennings- en stoottroepactie aan weerszijden gemeld. Woensdagnacht ondernamen formaties Brit- sche bommenwerpers onder de bescherming van het gesloten wolkendek terreuraanvallen op plaatsen in Zuidwest Duitschland. Door talrijke mijnen,brisant- en brandbommen wer den vooral in de woonwijken van de stad Stuttgart schade en verliezen onder de bevol king veroorzaakt. Vijandelijke stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op West- Duitschland. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Onze luchtmacht ondernam opnieuw een grooten aanval op Londen. De in verscheidene golven aanvallende zware gevechtsvliegtuigen lieten een groot aantal brisant- en brand bommen op verschillende deelen der stad val len. Er ontstonden talrijke groote branden en omvangrijke vernielingen. De Leider voor de radio. De persdienst van de N.S.B. meldt: Zaterdagmiddag' 4 Maart zal over den zender Hilversum 2 van 16.30 tot 17.30 uur een redevoering van den Leider worden uitgezonden. ZUIDWAARTS IV. De lange treinreis door het Bretonsehe land is gisteren volbracht. Gisteravond zijn we hier aangekomen in een der oorlogs havens en de wandeling door de verduister de stad viel niet mee, zoodat we vermoeid van het geboemel door het eentonige land schap maar vlug te kooi zijn gekropen. Eentonig, ja, maar onwillekeurig kijk je er wat vreemd van op, in Januari bloeien de brem langs de akkers te zien en op de perrons de menschen in hun blooten bol te zien rondstappen. De een of andere bereis de Roel weet het te vertellen: de warme golfstroom langs de kust verschaft het land een mild klimaat, zoodat het hier overdag bepaald lekker is, vooral als er een zon netje bij komt. Maar van dat zonnetje moet ge u nu geen overdreven voorstellingen vormen, want diezelfde warme golfstroom brengt hier een massa regen heen, zoodat zonnig weer in Januari hier al even weinig voorkomt als bij ons. Maar hoe dichter je bij zee komt, hoe minder behoefte je aan je winterjas hebt. Dat zachte klimaat en die sterke regen val veroorzaken hier overigens een was dom, die nog heel wat rijker zou zijn als de bodem hier niet zoo schraal was. Niet of er staat nog heel wat groente te veld, aller lei soorten kool en meer laat spul en op onafzienbare vlakten in het licht geacciden teerde terrein staat het jonge gras er zoo malsch bij, dat een Hollandsere boer er jaloersch van zou worden, maar de landen liggen nog verlaten en dat geeft, ook al doordat men hier de hoornen des winters blijkbaar heel wat radicaler snoeit dan hier te lande, aan het geheele landschap een aspect van troostelooze verlatenheid, die door de armetierige dorpjes maar weinig wordt opgefleurd. Misschien komt Bretagne in den loop van het vervolg dezer reisherinneringen nog wel ter sprake. Nu zijn we na het ontbijt alweer op het pad, beter gezegd tusschen de wielen en beschouwen met gepast ontzag de reus achtige arsenalen, de havenaanleg, de in staat van verweer gebrachte bolwerken en al wat deze plaats meer tot een kustvesting maken. Doch het doel van den tocht ligt buiten de stad en lang duurt het niet meer, of we komen aan de rotsenkust en verlaten den wagen, daar, waar in de nabijheid een paar U-bootbunkers ten hemel rijzen. Ge kent ze natuurlijk van de plaatjes in de krant en van de journaals in de bioscoop. Hier ligt er een vóór ons en een tweede is in vergevorderden staat van afbouw en al heb je van de illustraties af wel begrepen, welke monumenten van hedendaagsche techniek daar aan de Kanaal- en Oceaan- kusten zijn verrezen, den waren indruk ontvangt men toch eerst, wanneer men zoo heel, heel klein staat voor die almacht van •beton en staal, waarin een dozijn onderzee booten gemakkelijk lig- en havenplaats vinden. Een kubusvormige brok grijs en zwart steen, vormgeworden ongenaakbaarheid, met metersdikke muren en een metershooge betondekking, ziedaar wat men aanschouwt, wanneer men de werf is gepasseerd, waar betonmolens hun stroeve bouwspecie uit spuwen, treinen van kipkarren geëxplo deerde steenmassaas vervoeren en honder den werklieden van de O.T. alle mogelijke bezigheden verrichten. En nu.nu staan we aan den ingang van den bunker, de eer ste journalisten van vreemde nationaliteit, wien het vergund wordt, een blik te wer pen in het inwendige van deze duikboot basis. Het is schemerig daarbinnen, de scheme ring van een dok of een groote montage werkplaats. We volgen een corridor en er is een geroes van geluiden en stemmen, van gedempte stemmen en van geluid, dat komt uit de werkplaatsen ter rechterzijde en dandan ligt daar in de diepte een bas sin, dat in open verbinding staat met den oceaan en met een paar ijzeren deuren er van kan worden afgesloten. En in het bas sin ligt een duikboot, een van de talrijke onderzeebooten, die nu reeds langer dan vier jaren elk gedeelte van iedere wereld zee bevaren. Van onze galerij af bekijken wij wat daar beneden te bezien valt en dat doen we bij het volgende en het volgende en het vol gende bassineen gansche reeks van duikbootonderkomens gaan we voorbij en een heele vloot van duikbooten blijkt er geborgen. En dan is er één zulk een bassin of dok of hoe ge het noemen wilt, dat de sensatie van den dag oplevert. Want juist als we er aan toe zijn wordt een onderzeeër, die op hetzelfde oogenblik terug is gekomen van een ,maandenlangen zwerftocht, ge meerd, en voor enkele oogenblikken wordt in dit gedeelte van den bunker de arbeid onderbroken. Want op het duikbootdek treedt de bemanning aan en de comman dant verschijnt en houdt een korte rede voering en er wordt nog meer gesproken en dan betreedt de bemanning voor het eerst na langen tijd den vasten wal en ontvangt bloemen van een tweetal jonge meisjes, die met de armen vol boeketjes op post staan, voordat alles, van den commandant tot het jongste lid der bemanning, plaats neemt in een autocar, die meteen koers zet naar de stad. Het is even, even een onderbreking ge weest, een korte, plaatselijke onderbreking van den stuggen arbeid in de tallooze werk plaatsen, die rondom de bassins zijn onder gebracht. Want geen oogenblik verslapt het tempo in deze bijenkorf van beton en ijzer, waar ieder zijn welomlijnde taak heeft en die verricht in het besef van ziin verant woordelijkheid op deze meest vooruitge schoven post van de oorlogsvoering ter zee. Een vesting op zichzelf is het hier, een vesting met herstelinrichtingen, arsenalen, opslagplaatsen, kantoren, alles ten dienste van de aan- en afvarende duikbooten en dat alles onder de veilige beschutting van een ik weet niet hoe dikke laag beton. Of dat afdoende is? De leider lacht eens. De vijand heeft er natuurlijk al eens zijn krachten op beproefd met bommen van het zwaarste kaliber. Wat hij bereikte was een kuiltje van achttien centimeter.... weinig meer dan een splinter van de ontzagwek kende betonlaag. En dan verlaten we dit wonderwerk van de oorlogstechniek en worden naar de rot sen geleid, die hier den Oceaan zijn domein betwisten. Een bescheiden ingang, o, heel bescheiden.de ingang tot een rotsgang, die zich daar verderop m den schemer ver liest. Maar links en rechts komen er al spoedig houten deuren op deze gang uit en nu wordt het duidelijk: aan weerszijden liggen hier in de veilige hoede van het rotsdak er boven de noodige vertrekken: ziekenzalen, opslagplaatsen, administratie lokaliteiten, munitiebergplaatsen. en de rotsgang is netjes afgewerkt, gladgestre ken en electrisch verlicht en in de lokalen heerscht spreekwoordelijke orde en netheid. „En zoo gaan we maar door'" zegt onze geleider. „Telkens weer verder en iederen dag komt er iets bij. Bomvrij en vrij voor alle verdere ongemak werken hier de noo dige menschen dag en dag in het mieren nest, dat de O.T. langs de Oceaankust in de rotsen heeft uitgeboord". We zien en begrijpen. Begrijpen nu ook iets van het vele, dat we niet hebben ge zien....

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1