I larn'SQ-Q l""sMELIORINE LflfllTS PRODUCTEN ZEKERHEID »DE CENTRALE" Vh gebroeders laan IJMUIDEN Ladelichter had succes Gedurende geruimen tijd werd er niets meer ran het optreden van ladelichters vernomen. Dezer dagen is er echter weer een in actie geweest. Een bewoonster van IJmuiden-Oost kwam tot de ontdekking, dat een ladelichter in haar winkel aan de Tuinderstraat zijn slag had geslagen. Er wordt een bedrag van onge veer zestig gulden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Distributiebonnen ontvreemd Dikwijls is er de aandacht op gevestigd, dat men met zijn distributiebescheiden zeer voor zichtig moet omgaan. Een inwoonster van IJmuiden-Oost heeft ondervonden, dat een waarschuwing geenszins overbodig is. Zij liet op de toonbank van een slagerswinkel aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost een mapje met distributiebonnen liggen Toen zij het vermiste en weer in den winkel kwam bleek het mapje spoorloos te zijn verdwenen. Er waren intus- schen enkele klanten geweest, zoodat diefstal wordt aangenomen. In het mapje bevonden zich vijf boterbon nen, twee suikerbonnen, drie kaasbonnen, drie jambonnen, drie havermoutbonnen, drie koffiesurrogaatbonnen, vier bloembonnen en een broodbon. De politie stelt een onderzoek in. Kruimeldieven in actie. Een inwoner van Veenendaal, die alhier werkzaam is, kwam tot de onaangename ontdekking, dat een onbekende zich in een perceel aan den Stationsweg aan zijn eigen dommen had vergrepen. Hij vermiste een grijs colbertcostuum. Een andere inwoner van Veenendaal, die eveneens alhier werkzaam is, werd op den zelfden dag, ook door een onbekende, bena deeld. Uit een perceel aan den Stationsweg werd een hem toebehoorend paar hooge zwarte schoenen (maat 42) ontvreemd. In beide gevallen is er aangifte bij de po litie gedaan. Er wordt een onderzoek in gesteld. Verlenging „Ausweise" Woensdag 8 Maart is er gelegenheid tot verlenging van den geldigheidsduur van de „Ausweise" van de bewoners van: Heide- straat, Van der Helststraat, Hobbemastraat, Iepenstraat, J. Catslaan, J. P. Coenstraat, Kalverstraat. Kastanjestraat, Kievitlaan, Koekoekstraat, kortenaerstraat, K. Zegel straat, Lorentzstraat, Lumeystraat. Lijster laan, Meidoornstraat, Merellaan, Nachte gaallaan, Oosterduinplein, Oosterduinweg, Van Ostadestraat, Palmenstraat, P. Potter straat, P. C. Hooftlaan, Piet Heinstraat, P. ,1. Troelstraweg, Planciusdwarsstraat, Pla- tanenlaan, Popelstraat, P. Vermeulenstraat en P. Vermeulenplein. Men moet zich vervoegen in het gymnas tieklokaal van de openbare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg. Dit is geopend van kwart over acht tot kwart over twaalf en van één tot vijf uur. De „Aus weise" moeten op den aangegeven dag ter verlenging worden aangeboden, aangezien dit daarna niet meer mogelijk is. Schouw over de wegen. Maandag 20 Maart en zoo noodig op de volgende dagen zal schouw worden gedre ven over de binnen het gebied der gemeente Velsen liggende wegen, waarop het Wegen reglement Noord-Holland van toepassing is en welke bij artikel 10 daarvan niet zijn uitgezonderd. AGENDA DINSDAG 7 MAART. IJMUIDEN. Thalia-Theater: 'n Oud hart wordt weer jong (film) 7.30 uur. BEVERWIJK. Kenne- mer Muzieklyceum: Cyclus Grondslagen der muziek. WOENSDAG 8 MAART. IJMUIDEN. Thalia-Theater: 'n Oud hart wordt weer jong (film) 7.30 uur. BEVERWIJK. Luxor Daar houden de vrouwtjes van (operette), 7.15 uur. Veilingzaal Kennemerland: Verga dering Amateurtabakstelersvereen. Kenne merland, 7.30 uur. Kennemerland, 7.30 uur. Kennemer-Theater: Lezing mr. J. Kunst voor Hoogovenstaten. Wijkgebouw: Leden vergadering Het Witte Kruis, 7.30 uur. hkerheid dat Uw gezin )niet onverzorgd achter blijft ah gij sterft, geeft U een levensverzekering bij De Centrale Arbeiders-Levens verzekering- Maatschappij te 's-Gravenhage. soli de-coulant ■verzekert werkend Nederland FILIALEN TE AMSTERDAM, ARNHEM, GRONINGEN EN ROTTERDAM •llitUtUilUÜ! timuuLii Diploma-zwemmen. Wederom is er in het Velserbad gelegenheid tot diploma-zwemmen gegeven. Dat de direc tie hierdoor in een behoefte voorziet kwam duidelijk tot uiting. Er waren vele candidaten die zich goed bleken te hebben voorbereid. De belangstellenden kwamen niet alleen uit de gemeente Velsen, maar ook uit andere plaat sen, zooals Beverwijk. Voor het diploma 1 slaagden de dames J. P. Bakker-Huybers, L. Brans-Alders, P. Eelting- Kunnekes, G. Huizing, D. Kint, M. C. v. d. Pijl en Th. Steenhuisen. Het diploma 1 werd te vens behaald door de meisjes H. Bannink, C. Böeseken, M. Haring, N. Konkelaar, J. M. van Leeuwen, H. Overweel, C. Scheririga, W. Sie- wertsen, B. Smelink, M. Tellier, A. L. Woning en A. A. van Zaanen. Verder slaagden de hee- ren A. Balm, C. M. Booman, A Servaas, E. Saver, Ch. Warmenhoven en J. Zonneveld en de jongens J. Bakker, H. Brandsen, A. Brou wer, Th. de Klerk, C. Koelewijn, W. Peper, L. Philipoom, H. Wilgenhof, E. Zwart en J. Zijl stra. Het diploma 2 werd behaald door de da mes T. Blom, R. Groot, N. Plug en J. Repko. Tevens werd het verkregen door de meisjes M. S. Duiker, P. Grapendaal, J. Hogenhout, R. Koeman, F. Renting, A. Nap, K. Romeyn, A. Stol, W. Stol, A. Visser, D. Vuyck, E. Wara- steeker, G. v. d. Wiel en W. Zwart. Ook slaag den de heeren D. Groot, A. de Lange. N. Men- tink, A. Perisutti, B. Scholts, B. Stek en K. Struik. Tenslotte werd het diploma 2 verwor ven door de jongens K. van Breemen, C. Bou- man, L. Rademaker, N. Rijke, G. Schouten, D Seldenrijk en G. v. d. Vlies 17 Maart zal er opnieuw gelegenheid tot af zwemmen zijn. VELSEN SUOMI-LEDEN TE LEIDEN. De door de R.-K. Athletiekvereeniging „Docos" te Leiden georganiseerde nationale boschloop 19144 in de Leidsche Hout als ope ningswedstrijd in het nieuwe athletiekseizoen is, hoewel goede resultaten door enkele deel nemende Suomi-leden zijn behaald, toch geen onverdeeld succes voor de Velsenaren gewor den. Niet met betrekking tot de pretentie van het „winnen", maar voornamelijk door de we gens de bijzondere omstandigheden ondervon den moeilijkheden tijdens het parcours, dat buitengewoon glibberig was en een modder poel nabij kwam. Reeds bij de start der junio ren over 1200 m werden deze moeilijkheden aan de „voeten" gevoeld, wat niet bijdroeg tot het bereiken van prestaties en waaronder voorts alle mededingers te lijden hadden. In deze groep legde Wiepjes (Zaanland) beslag op den eersten prijs. De Suomi-junioren brachten het niet verder dan de 14e en 16e plaats. Het forsche starten in de D-klasse (300 m.) had tot gevolg, dat onder de ongeveer 70 deel nemers een athleet kwam te vallen. W. Kuenen van Suomi wist hier de derde plaats te bezetten. Bij de C-klassers (300 m.) startten een veertigtal athleten. De Suomi-man J. Kooiman, welke eerst de leiding had, doch door veel tegenspoed werd achtervolgd, kwam met 1 spike in zijn hand als vierde binnen, terwijl B. Beentjes en R. Hoffmans respectie velijk no. 8 en 14 werden. Hierna volgden de Velsenaren (alle beneden de 20) W. Kramer, A. v. Veen, F. L. v. d Ree en M. Braun. In deze klasse verwierf „Zaanland" den wissel beker. Het hoogtepunt van dezen onprettigen wed strijd was de start van A- en B-klassers over 4 km., waarvoor 11 man verschenen. Ondanks goed loopen van den Suomi-crack Weenink, voor zoover dit althans nog mogelijk was, werd Wim Slijkhuis (Holland, Leiden) met rui men voorsprong eerste in 12 min. 14.4 sec. Weenink werd tweede in 12 min. 44.5 sec. en derde P. van Rijn (13 min. 18 sec.), waaruit blijkt, dat de Velsenaar dus eveneens een grooten voorsprong op nummer drie had. DEMKA KOMT LATER. De met zooveel belangstelling verwachte voetbalontmoeting tusschen de voetbalvereni ging „Breesaap" en de tweede klasser van den Utrechtschen Voetbalbond Demka van de De Muinck Keizer's Staalfabrieken te Utrecht, welke op het Beverwijk-terrein zou worden gespeeld, kon tengevolge van de bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. Het ligt echter in het voornemen dit jaar lijks terugkeerend sportevenement tusschen de voetbalploegen van de beide groote bedrij ven alsnog te doen organiseeren, doch op een lateren datum. SANTPOORT Uitreiking distributiebescheiden. De nieuwe distributiebescheiden zullen van Woensdag 8 Maart tot en met Maandag 13 Maart aan de inwoners van Santpoort-dorp en Santpoort-station worden uitgereikt. Zooals steeds moet men zich in de lokalen van het Badhuis aan de Wüstelaan vervoegen. PHILATELIE. I. In de maand Maart zullen er weer twee ledenvergaderingen van de Postzegelvereni ging Santpoort worden gehouden. De eerste heeft Vrijdag 10 Maart plaats. Na de behande^ ling van de notulen en de ingekomen stukken wordt er gesproken over het toekennen van prijzen bij wedstrijden en tentoonstellingen. Ruil, handel, veiling en kienen vragen verder de aandacht. De tweede bijeenkomst wordt Vrijdag 24 Maart gehouden. Tijdens deze vergadering komt een onderlinge wedstrijd aan de orde Het onderwerp is: De luchtpostzegels van Nederland, nos. 1 tot en met 11 van den han delaarscatalogus 1943 voor Nederland en Ko loniën. Er zijn een eerste-, tweede- en derde prijs, benevens een aantal troostprijzen voor alle overige deelnemers, beschikbaar. De jury wordt gevormd door de heeren E. J. En schedé, J. Wensink en H. Wessels. PERSONALIA. Bij het te Rotterdam gehouden examen van de Nederlandsche Vereeniging van Mode-Vak scholen in Nederland werd het diploma leera- res behaald door mej. L. N. Waardenburg, alhier. WEER EEN FIETS ONTVREEMD. Een inwoner van Santpoort had zijn fiets Zaterdagavond gedurende een half uur onbe heerd voor een huis aan de Wüstelaan laten staan. Een onbekende heeft zijn kans gegrepen en de fiets buit gemaakt. De benadeelde heeft de politie van den diefstal op de hoogte ge bracht. BEVERWIJK UITVOERINGEN B.G.V. „TURNLUST". De goede gewoonte getrouw zal de Bever- wijksche gymnastiekvereeniging „Turnlust" op Donderdag 9 en 16 Maart, des avonds te 7 uur in het Kennemer Theater haar jaarlijk- sche uitvoeringen houden, welke niet zullen nalaten opnieuw een groote belangstelling van turnliefhebbers te trekken. Bovendien zorgt daarvoor een buitengewoon goed en zeer afwisselend programma, dat niet minder dan 17 nummers omvat. De flinke groei, welke reden was om den toeloop van leden naar de B.G.V. „Turnlust" voorloopig aan banden te moeten leggen, geeft reeds een indruk van de massale mede werking. Niet minder dan ongeveer vierhon derd leden, jongeren en ouderen, zullen tij dens deze avonden het onderwijs van hun di recteur, den heer B. J. Wieland Los, en adspi- ranten-leidster mej. A. Oosterthun, in de praktijk aanschouwelijk maken. Alle klassen en groepen zullen tijdens de geheele uitvoe ring afwisselend optreden. Na den opmarsch en opening vangen de jongste adspiranten de avonden aan met vrije oefeningen, waarna een gedeelte van een les bij de kleuters valt te aanschouwen. Brug klassikaal en toestel- turnen worden uitgevoerd door de middelste meisjes en dames, terwijl de dames-senioren aan avondgymnastiek zullen doen. Dan vol gen partneroefeningen van de middelste jon gens. Voorts vullen de dames en heeren het eerste gedeelte met toestelturnen, grond- gymnastiek (een methode, welke speciaal voor de heeren steeds meer ingang vindt), en knotszwaaien Een bewegingsstudie van de dames zal zeker groote aandacht vragen. De tot het uiterste doorgevoerde variatie van het programma, welke aan de toeschou wers ongetwijfeld een juist beeld van het turnonderwijs geeft en derhalve van groot be lang is, beheerscht ook het tweede gedeelte. De oudste jongens en meisjes vertoonen respectievelijk brug o.l. klassikaal en vrije oefening en de heeren tafelspringen en het steeds weer interessante hoogrek. Een waardig slot is gevonden in rythmische oefeningen van de damesleden. Alles bijeen blijkt, dat de B.G.V. „Turnlust" en haar leiding hoogere eischen aan de vele uitvoerenden stelt, doch het juiste begrip voor verbreiding van de leuze „mens sana in cor- pore sano" zal niet nalaten groote verwach tingen van deze uitvoeringen tegemoet te kun nen zien, hetgeen pleit voor de prachtige acti viteit, zoowel van leiding, bestuur als leden. DR. WANSINK BIJ „DE GIETELING" Gezien de groote belangstelling, welke is uitgegaan naar de prachtige cultureele lezingen, die „De Gieteling" heeft ge organiseerd, mocht het Zaterdagavond in de Mennozaal geen verwondering wekken, dat de voordracht ven den heer Dr. D. J. Wansink, geschiedkundige te Santpoort, hoewel op geheel ander terrein met zijn voordracht over het onderwerp „Uit oude papieren" opnieuw groote interesse had. In zijn opening herinnerde de tweede voorzitter, de heer G. van Eijk, aan de voorgaande lezingen, terwijl het hem ver heugde een zoo groot aantal bezoekers te mogen verwelkomen. Als ondertitel van zijn belangrijk onderwerp had Dr. Wan sink de vraag gesteld: „l'histoire se répè- te?", waarbij hij aan de hand van verschil lende voorbeelden uit de praktijk van het verleden deze vraag of de geschiedenis zich herhaalt ging omschrijven en op veel al frappante wijze toelichtte. Spreker her innerde aan den tijd van Napoleon, van het Assyrisehe en Romeinsche keizerrijk en liet blijken, dat er ettelijke voorbeelden zouden zijn, welke zijn vraag bevestigend beantwoorden. Indien spreker zou ge vraagd worden of de geschiedenis zich herhaalt, dan zou zijn meening zijn: „Ja, net zoo, maar heel anders". Wat is geschie denis, wat beteekent zij? Geschiedenis is de kennis van het verleden, van de men- schelijke samenleving of onderzoek naar wat geweest is. Zij is het verhaal van de gebeurtenissen uit het verleden. Geschie denis kan niet neutraal zijn, doch is het meest inexacte vak dat bestaat, wat bij wis- en natuurkunde het tegendeel is. Zij is een overlevering van feiten, waarbij steeds een belangrijk subjectief overblijft. Geschiedenis geeft nooit meer dan een ze kere kennis van een zeker verleden. Dr. Wansink stelde voorts vast, dat de ge schiedkundigen individueel naar de waar heid vorschen, terwijl hun kijk op bepaal de figuren, zoo b.v. Luther en Alva, sterk uiteenloopen. De geest van den iijd spreekt bij de geschiedenis een groote rol en daar door komt, dat elke cultuur een eigen historie heeft en derhalve de inhoud van de geschiedenisboeken zich wijzigde. De geschiedenis is het vak van het „Einmali- ge", waaruit geconcludeerd moet wonden, dat de historie zich nooit herhaalt, wat Dr. Wansink aan de hand van geestige voor beelden kon vaststellen. De uiteenzettingen hadden tot gevolg, dat de heer Wansink uiteindelijk tot de overtuiging kwam dat de geschiedenis, in- extact als zij is, zich nooit en nimmer her haalt. Men ontkomt er echter niet aan om in de historie parallellen te trekken, maar gevaarlijk wordt dit, wanneer deze lijnen worden doorgetrokken. Vervolgens schets te de spreker hoe in onze dagen de belang stelling voor de historie is toegenomen en hoe deze bemoedigend kan sterken, doch ook tot een afschrikwekkend voorbeeld kan zijn, Ongetwijfeld was de heer Van Eijk de tolk van de vele aanwezigen in zijn dank woord aan den heer Dr. Wansink, voor diens buitengewoon boeiende lezing, Ze heeft ZEVEN KINDEREN En dan moei je zuinig zijn met je suikert Maar niet al leen daarom neemt ze Florita. Florita is'n thee-drank van het bovenste plankje: onschade lijk, geurig en bijna nèt zoo lekker als echte thee. Florita is ook zonder suiker en melk heerlijk! 10 tabletten 12/, ct. THEETABLETTEN met den echten theesmaak N V KOFFIE HANDEIMI! ..MATAGALPA" A DAH I INSTALLATIE BURGEMEESTER H. WINKLER In tegenwoordigheid van de burgemees ters uit Haarlem. Bloemendaal, Velsen en Nieuwer Amstel is Zaterdagmiddag op het raadhuis te Halfweg onze stadgenoot, de heer H. Winkler, geïnstalleerd tot burge meester der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De heer F. Hokwerda, ge meente-secretaris, had de leiding van de bijeenkomst. Nadat de heer M. J. van Zuy- len het besluit van de benoeming had voor gelezen, was het woord aan mr. A. J. Backer, commissaris der provincie. Deze merkte in zijn inleiding op, dat het vroeger vaak voorkwam, dat jongelui van adellijke geslachten of gefortuneerde ouders voor burgemeester gingen studeeren, omdat zij op school niet goed meekonden. In dezen tijd worden aan een burgemeester andere eischen gesteld en daaraan voldoet ook de heer Winkler. Een goed administrateur be hoeft hij niet te zijn, omdat die taak weg gelegd is voor den gemeente-secretaris, maar wel wordt van hem gevraagd, of hij geschoold is in het leven, of hij een waar achtig leider van de volksgemeenschap is en of hij niet op de vlucht slaat voor moeilijk heden. De heer Backer besprak de moeilijk heden, om in dezen tijd de bevolking te hel pen. De gemeente heeft een rijke geschie denis en gaat men die na, dan blijkt, dat er tijden van woelingen en van rust ge weest zijn. Spreker hoopte, dat de tijden van rust voor den heer Winkler spoe dig zullen aanbreken. Tenslotte hing mr. Backer den burgemeester de ambtsketen om De heer Winkler hoopte het in hem gestelde vertrouwen waardig te zullen zijn en gaf de verzekering, dat zijn streven er op gericht zal zijn het algemeen belang te dienen. Door zijn studie van vroeger is hij op de hoogte van landbouw en veeteelt en hoopte met zijn kennis de bevolking te kunnen steunen. De burgemeester van Nieuwer amsiei, ir. S. D. J. Westendorff en de gemeente-se cretaris, de heer Hokwerda voerden nog het woord, waarna er gelegenheid bestond den burgemeester geluk te wenschen. AGENDA VOOR AMSTERDAM DINSDAG 7 MAART. Stadsschouwburg: „Butterfly", 7 uur. Concertgebouw: Volkscon cert m.m.v. Constant Moerman, viool, 7.15 u. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 u. Leid- scheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 u. Royal: „Als mannen liegen", 2.30 en 7-30 u. Metropool: Mysterie-revue 7.30 u. Hortus Theater: „Herrie in huis", 7. u. Apollo-Hal: IJssport-demonstra- tie, 6 uur. WOENSDAG 8 MAART. Stadsschouw burg: „Peer Gynt", 6.15 u. Concertgebouw: Indisch gezelschap „Sinar Laoet", 7.30 u. Carré „De Kermisklanten", 7.15 u. Centraal Theater en verdere theaters: zie Dinsdag. Verduisteren van 18.45 tot 7 uur. VAN ÜE V/BG 434 O Een bord B-O vlugkokende gortmout is een voedzaam en gezond ontbijt.! Als Uw baby dit heerlijke ge zonde kindermeel eenmaal geproefd heeft, dan vraagt hij W om meer! Klaar in een wip! N V. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCURIUS"

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3