Ledenconcert H. O. V. 7.„t Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo Het Residentie-Orkest werd ditaiaal ge legeerd door den dirigent van het U. S. O. den heer Willem van Otterloo; hij slaagde er vrij goed in het ensemble, dat hu en dan wel eens teekenen geeft van overwerkt te zijn, tot een nauw sluitend geheel te maken. Hetgeen voor het verklanken van een Haydn-symphonie en zelfs voor een ouver ture Van Rossini muziek die om haar klaren eenvoud niet veel lijden kan wel bijzonder noodig is. Zoo kon men genieten van Haydn's geestige symphonie no. 101 in D, bijgenaamd „De Klok" en zelfs van de goedkoopere kunst van den Zwaan van Pesaro. die vertegenwoordigd was met de ouverture van de opera ..L'Italiapa in Al- geri". Tot de treffendste momenten van dit programmadeel behoorde het zeer puntig gerythineerde en in delicate tint gehouden fugato van Haydn's ;piritueele finale. De clou van den avond was echter de ver tolking van het Eerste Piano-concert van Brahms, met George van Renesse als solist. Wat dit werk ook aan weerstand van het publiek te lijden heeft gehad en hoe de constructie ervan et'n worstelen met de materie kenmerkt, zaak iK het tóch, dat men er den jongen Brahms met al zijn persoon Lijke eigenaardigheden in herkent, karakte ristieken die ook den stijl van zijn latere composities bepalen. Aldus zijn geweldige uitbarstingen van horsche kracht, naast zijn innige lyrische ontboezemingen, die vaak door een romantisch religieuze gemoeds stemming ingegeven zijn. Tusschen deze twee polen, gemakkelijk overslaande van het eene uiterste naar het andere, ontwik kelt zich zoowat het heele oeuvre van den meester. En dat hebben wij hier in de kern bij dit d moll-Concert van 1858. waartoe hij zou geinspireerd geweest zijn door de tragi sche poging tot zelfmoord van den geest- - zieken Schumann. George van Renesse is wel bij uitstek toegerust om zoo'n Brahmg- werk naar den eisch te vertolken. Het ligt hem van nature om een-deels dit muzikale granietblok te torsen en anderzijds ook poëtisch, op het melancholieke af. in te dringen in den geest dezer Noord-Duitsche gevoelssfeer. Zoo was de zware taak dit ge weldige jeugdwerk van Brahms te verdedi gen, hem ten volle toevertrouwd, temeer omdat zijn technische vaardigheid geen rem mende obstakels te duchten heeft. Ook de belangrijke rol van het orkert was in de hand van Willem van Otterloo veilig. Hij leidde de zwaar doorwerkte partituur met rustige beheersching en bereikte met het ensemble menig verrassend resultaat. Het publiek heeft den solist, den dirigent en het orkest met geestdriftig applaus ge huldigd. JOS DE KLERK. LeerltngentPtvcering Maud Kool Voor de verrichtingen der Dansschool van Maud Kool bestaat een groeiende belangstel ling, zoodat de schouwburg het getal aanwe zigen maar amper kon bevatten. Die belang stelling gaat niet enkel uit naar de algemeene dansklassèn (de gevorderden en geroutineer- den), maar vooral ook naar het werk der be ginnertjes. Want soms, ja meermalen, is het emotioneel, te zien hoe de kinderziel reageert op de muziek. Het trof ons bovenal bij muziek als Menuet van Handel, waar de costumeering onze gedachten leidde in de richting van den kleinen Mozart en zijn zusje Nannerl, kinde ren immers, maar met een groote muziekziel. Bij kinderen heeft men af te wachten hoe die ziel zich zal ontplooien en ondertusschen h'en te brengen midden in de schoonheid van mu ziek en van bewegen. Maud Kool, dat bleek, kent haar leerlingen. Het bleek uit de keuze der uit te voeren dansstukken. Soms geeft zij bij haar leiding een groote mate van vrijheid en vertrouwt zij de choreografie toe aan den leerling. Dan ervaart men verrassende diagen. In het kort bestek van een Wals van Brahms, den klassieken meester bij wien veelal de ro mantiek als een felle lichtstraal doorbreekt, vraagt een plastische uitbeelding zelfbewust heid, maar ook „vakkennis". Zoo was het ook in „Fata mdrgana", hoewel hier niet die pro blemen gesteld werden, maar toch alles aan komt op het initiatief. Men herhaalde dit stuk na de pauze. Brahms had ik ook nog graag Ans gehoord. Sommige leerlingen beschikken over zóóveel initiatief, dat de vraag zich voordoet, wat pri mair is, de muziek ofwel de beweging. Een stap verder gaan zij, die uitbeelden zonder hoorbare muziek, zooals „Accents aigus". De muziek, want de Rhythmos, is er natuurlijk altijd, en sterk suggestieve naturen hooren die ook, wanneer zij plastisch wordt uitgebeeld. Voor dezulken zijn muziek en bewegingskunst levensbehoeften. Die behoefte bewust te ma ken, is mede het streven van Maud Kool. Laat ons in dit verband nog enkele danstooneelen noemen, zooals „Bewegingsétude (Chopin), WaLs (Chopin), het bekoorlijke „Gris-Noir" (Seiber), het is slechts een greep. Rossini bracht tenslotte allen op het podium, waarbij ook Maud Kool niet gemist kon worden. Aan den vleugel had Betteken Salm geen gemakke lijke taak, maar ook ihaar huldigde men gaarne om de vele malen die zij bijdroeg tot het welslagen van dezen avond van muziek in eenvoudigeri zin. G. J. KALT. PERSONALIA. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van land bouw en visscherij is benoemd voor den tijd van vijf jaren in de pachtkamer van het kan tongerecht te Haarlem: tot eerste lid (pachter) de heer H. van Riessen, landbouwer te Heems kerk. Slechts aan de fronten wordt over het lot van ons vaderland beslist! Slechts aan de fronten. Ja, daar alleen 'igt de beslissing. Een der belangrijkste fronten is onge twijfeld DE ZEE, sinds eeuwen het ter rein, waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee, laat anderen U den weg naar zee niet versperren! Bedenkt, dat de zee vaart de stuwende hartslag van ons Volk is en zeer zeker gezegd mag worden: „ZONDER ZEEVAART HEEFT iVEDER- LAND GEEN TOEKOMST MEER". Strijdt derhalve mee voor Europa's vrij heid ter zee en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marine- annahmestelle West für Germ. Freiwil- lige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzcommando Nièderlande, den Haag, Korte Vijverberg 5» ®Nebestellen Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Lange- straat 5, Groningen: Heerestraat 46, En schedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. KORT NIEUWS. De Bossche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den Eindhovenaar L. S die een wel wat zonderling gebruik van zijn kunstbeen had gemaakt. De man had dit kunst lidmaat namelijk gebruikt om er electrische scheerapparaten mee uit de fabriek, waar hij werkte, te smokkelen. De officier van justitie had tegen den uitvinder van deze nieuwe me thode 8 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 7 maan den gevangenisstraf. Bij een accountantsonderzoek in de boe ken van gemeentewerken te Vlaardingen werd daarin fraude ontdekt. Bij nader onderzoek bleek deze fraude gedurende de laatste 5 jaren gepleegd te^ijn door den 31-jarigen klerk van gemeentewerken L. de H. Een uitgebreid on derzoek wees uit, dat de gemeente voor een bedrag van ongeveer 30.000 was benadeeld Bij den landbouwer H. de Waal te Graauw (Z.) stortte de zolder in van een veestal, waar op duizenden kilo's aardappelen bewaard wer den. Drie koeien werden onder de ruïne be dolven. Een er van kwam om het leven. De knechts, die gewoonlijk in de stal hun schaft tijd doorbrengen, hadden zich juist naar bui ten begeven. Met ingang van de eerste meteropneming na 29 Februari 1944 zullen de rantsoenen van hotels, café's, restaurants, winkels en waren huizen teruggebracht worden ven 65 op 50 Nieuwe regeling voor tusschen. personen en veilinghouders. In de Staatscourant van 2 Maart 1944 is opgenomen een besluit van de secretaris-r sen-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart en van financiën, betreffende het uitoefenen van het bedrijf van tusschen- persoon in onroerende goederen en van dat van veilinghouder, alsmede betreffende het houden van veilingen. Ten aanzien yan tusschenpersonen in on roerende goederen beteekent dit besluit een uitbreiding van het besluit voor de vestiging als makelaar, Staatscourant van 3 Septem ber 1942, dat thans voor deze categorie yan makelaar* buiten werking is gesteld. Thans is dus voor alle tusschenpersonen in onroerende goederen, met terugwerken de kracht, tot 1 Januari 1943 de bedrijfsuit oefening zonder vergunning verboden. Op dit verbod is ten aanzien van hen, die bij de inwerkingtreding van dit besluit het bedrijf uitoefenen en hiermede reeds vóór 1 Januari 1943 waren aangevangen, een uit zondering gemaakt, terwijl diegenen, die in het bezit zijn van een vergunning krachtens bovengenoemd besluit van 3 September 1942, eveneens van dit verbod zijn vrij gesteld. Voorts wordt in het besluit het houden van veilingen van roerende goederen met uitzondering van machines, producten van land-, tuin- en boschbouw, veeteelt, pluim veeteelt en visscherij en van zaken genoemd in de artikelen 566 en 567 van het burger lijk wetboek verboden. Veilingen kunnen thans dus slechts, na verkregen vergunning van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart gehouden worden door hen, die het houden van veilingen als hun bedrijf uitoefenen. Dit verbod is echter niet van toepassing op notarissen en deurwaarders alsmede ten aanzien van veilingen, gehouden door den staat, provinciën, gemeenten, waterschap pen, veenschappen of veenpolders. Tenslotte is in 't besluit nog een bepaling opgenomen, dat ten aanzien van hen, die op het tijdstip van inwerkingtreding het be drijf uitoefenen van tusschenpersoon in on roerende goederen of veilinghouder, het be sluit gedurende twee maanden na dit tijd stip geen toepassing vindt. Voor hen, die binnen twee weken na de inwerkingtreding een vergunning hebben aangevraagd, is het besluit eerst .twee maanden na den datum van de beslissing op die aanvrage van kracht. Aanvragen etc. moeten worden gericht aan het hoofd van de afdeeling handel van het departement van Wandel, nijverheid en scheepvaart. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril. Scholtens, Spaarnwouderstraat 53; hand schoentjes. Boogaard, Jansstra^ 56 rd.: mantel, Dernison, Kennemerstraat 27 rd.; portefeuille m. inh„ Smit, Klarenbeekstraat 71 zw.; portefeuille met inh., Luiten, Prinsen Bolwerk 5; Schoentje, Barthel. Kloppersingel 85; taseh met inh., Geu- kers, Amsterdamstraat 23; wantjes, Konings, Ruijterplein 14; zak met inh., Vink, Spekstraat 1. VOLKSCONCERT H. O. V. Dinsdag 14 Maart geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging in de Gemeentelijke Concertzaal een Volksconcert dat verzorgd wordt door het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Eduard Flipse. De solist is Simon Admiraal, piano. Het concert wordt geopend met „Charfrei- tagszauber" van Rich. Wagner, waarna de Variaties en Fuga over een thema van Mo zart van Max Reger volgen. Na de pauze zal Simon Admiraal met begeleiding van or kest het 2de piano-concert in Bes, gr. terts van Joh. Brahms uitvoeren. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie zijn ontslagen: mr. R. Kooiman ajs burgemeester van St. Maarten; S. H. J. Bosma als burgemeester van Oude Niedorp; J. Zwart als burgemeester van Win kel; L. J. J. M. Ficq als burgemeester van Grave; J. A. Linders als burgemeester van Berghem, J. Tjalma als burgemeester van Hoo- geveen; H. F. Jantzen "als burgemeester van Westzaan. DISTRIBUTIEBONNEN UITKNIPPEN EN BEWAREN. Aardappelen n Aardapp. Aardappelen II Toeslag Aardappelen. 12 Aardapp. Aardappelen 12 Toeslag Bak» en Braadvet UB Boter Beschuit 11, 12 Beschuit Bloem 058, 059 Algem. Boter ha Boter Brandstoffen 15 t.m. 19 BV Brandst. Periode 5, 6, 7, 8 Brandst 11, 12, 13, 16. 17 KF Brandst. 23 BV Brandst. Brood 11, 12A Brood Brood U, 12B Brood Eenheidszeep 050 Algem. Gort D21, E21 Reserve Havermout 060 Algem. Jam 063 Algem. Kaas (magere of 20 pl.) 061 Algem. Kaas (magere of 20 plus) 10B Boter Koffiesurrog. 064 Algem. Margarine 12A, B Boter Melk 09. 010 Melk Melk D22, E22 Reserve Petroleum 54, 55, 57 58 S 121 65. 66 S 221 Rijst E21 Reserve Scheerzeep R01 Tabak Suiker 062 Algem. Taptemelk 09: 10, 11 Taptem. Tabaksart. (naar keuze) 11, 12 Tabak Versnap. 11 Versnap. Vervangingsm. 085 Algem. Vleesch 11. 12A Vleesch Vleesch 11, 12B Vleesch Waschpoeder C18, D18, E18 Reserve Waschpoeder 049 Algem. Toiletzeep E19 Reserve 2 kg. 11 Mri 1 kg. 11 Mrt 2 leg. 18 Mrt l kg. 18 Mrt 100 gr. 18 Mrt 70 gr. 18 Mrt 70 gr. 18 Mrt 125 gr. 18 Mrt t eenh. 1 eenh. 1 eenh. 1 eenh. 400 gr. 100 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 31 Dee. 30 Apr, 30 Apr. 30 Apr. 18 Mrt 18 Mrt 18 Mrt 18 Mrt 18 Mrt 18 Mrt 100 gr. 18 Mr; 250 gr. 15 April 230 gr. 18 Mrt 125 gr. 15 April 1*4 lit. 18 Mrt 5*4 lit. 18 Mrt 1 lit. 31 Mrt 1 lit. 31 Mrt 250 gr. 18 Mrt 45 gr. 29 April 500 gr. 19 Mrt 1% lit. 18 Mrt 1 rants. 18 Mrt 150 gr. 18 Mrt 1 rants. 18 Mrt 100 gr. 18 Mrt 25 gr. 18 Mrt 1 rants. 18 Mrt 1 rants. 18 Mrt 1 rants. 18 Mrt Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal. Lange Begijnestraat, is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van de letter R vanaf Rut en Sa tot en met Schik. PETROLEUM VOOR VERLICHTING Van 9 tot en met 31 Maart '44 geven elk der met „57 Verlichting" en „58 Verlich ting" gemerkte bonndti van de bonkaart „S 121" en de met .,66 Verlichting" gemerk te bonnen der bonkaart „S 221" recht op het koopen van één liter petroleum. De geldigheidsduur der met „54 Ver lichting" en „55 Verlichting" gemerkte bon nen der bonkaart „S 121" en der met „65 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart ..S 221" is verlengd tot en met 31 Maart '44. Zij geven, zooals bekend, elk recht op het koopen van 1 Liter petroleum. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem vergaderde Donder dagavond onder leiding van dr. A. Verhage in Lion d'Or. Als spreker trad op de heer H. W. Bor voor de N.V. Garantor te Nijmegen met het onderwerp „Houtbereiding tegen bederf met Wolmanzout". Spr. zette uiteen, waarom noch het aanbranden van hout, noch het aan strijken met olieresten, het behandelen met carbolineum, creosoot of kopervitriool vol doende resultaten opleverden om het hout te beschermen tegen aantasting door zwammen of vreterij van insecten en larven. Het onder dompelen in een oplossing van Wolmanzout verhoogde daarentegen de duurzaamheid be langrijk, zoodat het gebruik door bloemisten en tuinders dan ook belangrijk was toegeno men. Een uitvoedige film verduidelijkte een en ander in ruime mate. Bij de onderlinge tentoonstelling, verwierf de schitterende schaal Freesia's van het Bloe- menhuis Van der Hoek 10 punten. Aan de zeer fraaie mand Narcissen van de Bloemisterij Pool werden eveneens 10 punten toegekend, terwijl de mooie mand met Azalea mollis van denzelfden inzender 9 punten werden toege kend. LUCHTBESCHERMINGSDIENST VERHUISD. Met ingang van Maandag 13 Maart zijn de bureaux van den Luchtbeschermingsdienst en het secretariaat der afdeeling Haarlem van Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming gevestigd Nassauplein 7. De telefoon nummers blijven 20040 en 19502. Vsrduisteien van 18.45 tot 7 uur. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeying: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om- *T#n, Heemstede. Zorg voor de kunstschatten van Italië Merkwaardige vondsten. Van bevoegde Duitsche zijde heeft men thans een samenvattend overzicht gege ven van de beveiligingsmaatregelen, die door het Duitsche leger en de Waffen-SS de laatste weken zijn getrofen tot redding van de door den oorlog bedreigde Italiaan sche kunstwerken van unieke historische en kunsthistorische beteekenis. I Daaruit blijkt, dat alleen dank zij het energieke ingrijpen van Duitsche instan ties zeer waardevolle kunstvoorwerpen uit verschillende deelen van Italië, ten deele in veiligheid gebracht, deels ook beschermd zijn tegen bomgevaar. De Italiaansche regeering had bij het uit breken van den oorlog in 1940 op groote schaal de kunstschatten uit de musea en kerken te Rome, Venetië, Milaan, Napels en talrijke andere groote plaatsen gedeelte lijk in kasteelen, ten deele ook in kleine plaatsen ondergebracht. Door de bezet ting van Zuid-Italië en de omwenteling van 25 Juli was een overzicht over het verblijf van de kunstschatten niet meer mogelijk, daar de daarvoor verantwoordelijke Itali aansche persoonlijkheden zich of in het bezette Zuiditaliaansche gebied bevinden of na de gebeurtenissen van 25 Juli ver dwenen zijn. Zoo bestond het gevaar, dat de gedeponeerde kunstschatten zonder ee- nige bescherming zouden zijn overgeleverd aan vijandelijk optreden of bombardemen ten, of cjat haar het lot van goederen zon der eigenaar zou treffen. Voor het in vei ligheid brengen dezer kunstschatten wer den van Duitsche zijde in nauwe samen werking met verschillende militaire en bur gerlijke Italiaansche instanties en met overwinning van buitengewone moeilijkhe den ingrijpende maatregelen getroffen. Naar eerst thans door een toeval is vast- festeld, bevonden zich in het nu vernielde looster op den Monte Cassino niet alleen de waardevolle archieven en verzamelingen van het klooster, doch ook een deel van de unieke kunstschatten van de musea te Napels, de beroemde bronswerken uit Pom- peji. zeer waardevolle schilderijen, wiege- drukken en historische manuscripten. De te Monte Cassino gedeponeerde kunstvoor werpen van de musea van Napels werden evenals de archieven en manuscripten van het klooster in vrachtauto's van het leger naar het Vaticaan overgebracht. Daar be vinden zich thans verscheidene duizenden kisten met kunstschatten uit verschillende deelen van Italië, onder andere de be roemdste schilderijen uit de musea van Ro me, Milaan, Venetië en Napels. Ook de in de kasteelen en dorpen ondergebrachte kunstschatten werden naar Rome overge bracht. In een tweetal kasteelen nabij Ur- bino in de nabijheid van Rimini bevonden zich schilderijen van Titiaan, Tintoretto, Antonella da Messina en Rafael, alsmede de uit het begin van de Middeleeuwen uit Constantinopel afkomstige goudschat van de San Marco kerk te Venetië, onder meer het beroemde „gouden altaar". Al deze kunstschatten werden eerst naar het Palazzo Venezia overgebracht, daar door deskundigen onderzocht en geschift en vervolgens naar het Vaticaan overgebracht. Op deze wijze werden alle kunstschatten, die bij het begin van den oorlog uit de Italiaansche musea naar de provincie wa ren overgebracht en gevaar liepen verlo ren te gaan of vernield te worden, naar Rome teruggebracht. Parallel daaraan werden maatregelen ge nomen om de meest waardevolle histori sche monumenten in de vele Italiaansche steden en dorpen te beschermen. Daarbij bleek, dat juist in de kleine en kleinste ste den zich historische bouw- en kunstwerken van unieke beteekenis bevonden. Op die wijze konden de beroemde kerkschat te Gaeta, zeer waardevolle kunstvoorwerpen te Viterbo, Orvieto, Sutri en andere plaat sen van Latium, alsmede de uit het later door Engelsche bommen vernielde beroem de Etruskische museum te Tarquinia in veiligheid gebracht worden. Bij het Duit sche onderzoek stiet men in de kerk San Francesco te Viterbo bij het in veiligheid brengen van twee Pauselijke grafmonu menten in den stijl der Italiaansche gotiek op het graf van kardinaal Vicedomini uit het jaar 1265. Deze was tot Paus gekozen, doch op den dag der verkiezing overleden. In de sarcofaag bevonden zich thans twee gemummificeerde lijken van Italiaansche edellieden in hofkleedij van het einde der 16e eeuw. Een daarvan vprtoonde een gat in den schedel, de ander een geheel met bloedkorsten overdekten rug. In hetzelfde graf ontdekte men de goed bewaarde lijken van twee kardinalen en van een dame. Blijkbaar waren al deze personen het slachtoffer geworden van èen misdaad en in het Pauselijke graf verborgen om deze misdaad geheim te houden. Het tweede Pauselijke graf was leeg. Ook ter bescherming van monumenten, en kunstschatten van minder beteekenis. met name uit kerkelijk bezit, zijn met goedkeuring van Duitsche en Italiaansche instanties zoo goed mogelijk maatregelen getroffen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2