STALIN KRIJGT SCHEPEN. D. - De groote weg, die Engeland ver bindt met zjgn overzeesche gebieden en zijn dominion Australië loopt door de Mid- dellandsehe Zee. De beteekenis van Gi braltar, Malta en Suez kent iedere school jongen. Een Engeland, dat mettertijd de beheersching van de imperiale levens lijn", zooals men den afstand Londen Bombay noemt en waarvan de Micdel- landsche Zee het meest kwetsbare deel Vormt, met anderen zou moeten deelen zou als koloniale mogendheid ieder oogen- blik bloot staan aan de meest onaange name verrassingen. Tot het begin vpn dezen oorlog was Engeland dan ook in de Middellandsche Zee oppermachtig. Die tijden zijn voorbij. Grooter an het prijs geven van allerlei steunpunten overal ter wereld is het vprlies, dat Engeland dezer dagen gaat lijden, zoodra een Sovjet- missie op Malta zal zijn aangekomen ten einde een aantal eenheden, behoorende tot de It^liaansche vloot, die de verrader Badogiio aan de geallieerden uitleverde, in ontvangst te nemen voor Sovjet Rus land. Want daarmede zal een einde ge komen zijn aan de Britsche supprematie tusschen Gibraltar en "Suez en het Britsche schip, dat zonder gevaar voor overlast Indië of Australië wil bereiken zal de oude vaart om de Kaap moeten kiezen. Moge dit de beteekenis zijn van de aan staande uitlevering van twee slagschepen, vier kruisers, twaalf torpedojagers en acht duikbooten, hoofdzaal; is het niet. Hoofd zaak is, dat Churchill en Roosevelt vol komen machteloos zijn, perk te stellen aan den machtshonger van Stalin, die de voordeelen van zijn positie dermate aan het uitbuiten" is, dat hij zijn aanval -op West Europa, zijn greep naar den Balkan en zijn pogingen om zich langzaam maar zeker van Skandinavië meester te maken thans afwisselt met het feit van zijn on bestreden vestiging in de Middellandsche Zee. Het zijn geen halve maatregelen, die hij heeft gevorderd. Sovjet Rusland zal eer lang een vloot in het mediterrane bekken hebben, die hem tot krachtige onder nemingen in staat stelt. Aangezien een vloot een havenplaats behoeft heeft Sta- Jin, naar een bericht van Italiaansche zijde meldt, aan Roosevelt voorgesteld, hem de voormalige Joegoslavische haven Cattaro over te doen, waarmede hij dus en passant de Adriatische Zee beheerscht. Die twee slagschepen en wat er bij hoort en die eene oorlogshaven vormen natuurlijk een begin. Die vloot zal, als het van Stalin afhangt, grooter worden en die eene vloot- basis zai met een aantal nieuwe steun punten uitgebreid worden en in Gibraltar zal Russisch vlagvertoon plaats hebben. Wat mag Stalin bewogen hebben tot zijn eisch aan Churchill en Roosevelt om een Mlddellandsche-Zeevloot? Versterking van zijn zeestrij: krachten in de Zwarte Zee£ Dan moet hij onverbiddelijk door de Turk- sclie wateren, betgeen hem even onverbid delijk een oorlog met Turkije zou bezorgen. Evenmin kan hij er een uitbreiding van de So vjetvloot in de Oostzee mee beoogen, aangezien de nieuwe aanwinst nimmer on beschadigd door de Deensche wateren zou kunnen passeeren. Er blijft maar één ver- Onderstelling over, die trouwens door het verlangen naar Cattaro gesteund wordt: Stalin vraagt medezeggenschap over de Middellandsche Zee. En daaruit blijkt eens te meer, dal Engeland noch Amerika in het tegenwoordig stadium van den oorlog in staat zijn, zich het bolsjewisme van het lijf te houden, dat straks van Petsamo tot Suez zijn wil zal trachten door te voeren. En wat Moskou wil behoeft geen toelichting. _Hei is al zoo dikwijls gezegd: Moskou is tiief de bon genoot van Amerika en nog veel minder van Engeland, het is hun ri vaal, hun metdoogenlooze tegenspeler, en het tragische voor de Angelsaksisch^ ver bondenen is, dat zij zich van Stalin's bij stand hebben verzekerd in de vrome ver wachting, hein te kunnen hanteeren als instrument ter bereiking van eigen impe rialistische oogmerken, doch dat de loop, dien de dingen hebben genomen, onweer legbaar uitwijst, dat het profijt van de Angelsaksisch-Russische coalitie gan 'en kant van .Stalin is. Door schade en schande wordt men wijs. Zal men na dezen rechtstreekschen aanval op den bondgenoot, die naar het ons vooT- komt in Moskou grooter verdoening zal Wekken dan het terugwinnen van vijfhon derd kilometer verbrande aarde, inzicht verkrijgen in 'net eenvoud der dingen, dat klaar en'du Lelijk zegt, dat vriendschap met het bolsjewisme nooit anders dan schade kan opleveren? Het geeft te denken, dat Churchill, ook toen de geheele wereld met deze aangelegenheid op de hoogte was, een week heeft laten voorbijgaan, aleer hij de zaak, dat is: het voldongen feit, in het Lagerhuis bracht. Naar den eisch der demo cratie is er daar een beetje over gemopperd, doch iedere afgevaardigde wist, dat ieder protest de kracht- van zin- en krachteloos betoog had, waarover men zich in het Kremlin vermoedelijk niet eens boos zal maken. Niettemin zal het voor de geschie denis een zitting van historische beteekenis zijn. waarin Churchill aan het Engelsche volk moest mededeelen, dat Brittannia niet langer de golven van de Middellandsche Zee beheerscht, Stalin heeft wederom een weergaloos diplomatiek en strategisch suc- eeibehaald. Het bedenkelijke is, dat Stalin's successen altijd verlies be teekenen voor vrede, welvaart en cultuur, om 't even of bet gaat om D.uitschland dan wel om Enge land en Amerika. Als door de komst van de Russische vloot in de Middellandsche Zee dit inzicht veld wint zou het kunnen zijn, dat het nuchter verstand het in het einde tóch nog winnen zou van de verdwazing. En hoe zal men in Italië gestemd zijn, als straks die slagschepen en die kruisers uit varen onder Sovjetvlag en ten deel vallen aan een natie, die de laatste vijfentwintig jaar geen ander doel kende dan den onder gang van de Latijnsche beschaving? Maar, i is waar, Victor Emanuel en Stalin zijn immers neven! OOSTLAND ROEPT Reeds honderden Nederlandsclie jongens en meisjes bevinden zich in de Land- dienst-kampen in West-Pruisen. Zij ble ven niet bij moeders-pappot, maar trok ken uit om boer of boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zijn onze jongste vrij willigers. Versterkt hun rijen! Meldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koniiigslaan 9, Utrecht. BEVERWIJK De openingscourses te Alkmaar. Zondagmiddag a.s. worden de poorten van het Sportpark te Alkmaar weer geopend voor de eerste courses in het seizoen. Dat het comité „Vooruit" in de afgeloopen wintermaanden niet heeft stil gezeten, kan het publiek bemer ken, want de geheele entourage rond de baan heeft belangrijke verbeteringen ondergaan. In den Openings-prijs, een draverij voor paarden, welke nog geen 2000.hebben gewonnen, starten de volgende paarden: George Scott 1960 M.Eton Brewer, Elvira, Edeldame, Fan tast 2000 M.Cecilia W, Diana Guy 2020 M.; Fioletta, Dictator, Carma Norton 2040 M. Van dit tiental valt onmiddellijk de half-zuster van Baronet Spencer. Carma Norton, op. Indien de merrie in vorm is, kan zij dit nummer voor haar rekening nemen. Diana Guy behoort niet tot de gemakkelijksten, maar kan dichtbij ein digen, evenals Edeldame. 2.. Voorspoed-prijs, prijzendraverij voor Ned. paarden, welke jf 6000, doch nog geen 12.000 hebben gewonnen. Bleriot, Buziau K W 2000 M.; Captain Nor ton, Doctor Sijott, Douglas H 2020 M.Drome- league, Y Kernei 2040 M. Wij vermoeden,'dat de eindstrijd zal gaan tusschen Captain Nor ton en Y Kernei, waarbij wij de kansen van eerstgenoemde iets hooger aanslaan. Douglas H zal door dit tweetal wel geslagen worden. 3. Vooruit-prijs, prijzendraverij voor Ned. paarden, welke 2000. doch nog geen 6000 hebben gewonnen. Don Brewer, Absyrtus, Welkom, Dorita, Yack, Humpie Scott, Barti- nus 2000 M.; Xiphias, Bruno, Herman .1. Dou glas 2020 M.; Freddy Scott, Carla Scott 2040 M. Een uitstekend bezet en open nummer, waarin Absyrtus en Welkom aanvankelijk wel veel te vertellen zullen hebben. Op den duur zullen deze 2 koitebaners wel niet het hoofd kunnen bieden aan Don Brewer, Douglas en Freddy Scott. Met dit drietal zal ook Carla Scott zich in den eindstrijd mengen. 4. Exeelsior-prijs. Handicap-draverij inter nationaal. Voor amateurrijders. Absyrtus, Wel kom 2000 M.: Amethvst, Doctor Scott, Bleriot, Wladimir 2040 M.; Dromeleague, Anselor 2060 M.: Captain Norton 2080 M,; Y Kernei, Xave- rius, 2100 M. Een zeei gunstige handicap heeft Wladimir, die vooral wanneer de baan zacht is, hooge oogen zai gooien. Is de baan droog, dan zal Xaverius, mits gereden door N. Doeven, on getwijfeld de winner zijn. Amethyst, die vrij wel nog-nooit wat gepresteerd heeft, maakt in dit nummer kans plaats te loopen. De traditioneele kortebaan zal het program ma weer besluiten. Vrijwel alle hierboven ge noemde paarden komen hierin uit, met bene vens nog de groote crack Allouez en G. de Maseotta. Met laatstgenoemde is Geersen sterk vertegenwoordigd, doch wij gelooven niet, dat zij Allouez kan houden. Ook de 4-jarige Her man J, die al een vrij groote aanvangsnelheid had als 3-jarige, is niet kansloos. burgkrlijRe stand. GETROUWD: L. Traa en A. M. Scliepens;; P. van Wijngaarden en A. Toeset; R. Ph. Worms- becher en T. Heitink. GEBOORTEN: H. Vink—van Essen, d., Regu- liersdw. straal 5; M. JansenSchotvanger, d., Hobbesteeg 11; A. M. de Boer-van Maren, d„ Wilgenhoflaan 7; Th. U. Metselaar-Half, z„ Arendsweg 157; P. M. Dijkman DulkesKuijs, z.; Arendsweg 24; A. E. LuttikhiiizenHeuveling, z„ Heemskerkerweg 240: G. PannevisWaij, d„ Re guliersstraat 4; G. WarmenhovenWelagen, d., Velsen. Velserboseh *11. OVERLEDEN: M. M. Vlootman, .42 j„ wed. van S. Moester, alhier Peperstraat 36: C. Kaandorp, 15 ,i„ vr„ ongeh., Velsen, Prinsestraat 18; C. Stuifbergen, 67 j., m„ ongeh., Peperstraat 36; M. C. Buhrman. 36 j„ wed. van W. Fh. Chr. F. Schoon, Creutzberglaan 31; H. M. B. Veraart, 64 j„ wed. van E. J. Nijsten, Peperstraat 17; J. van Zoelen, 49 j., echtgen. van H. van der Zwaag, Berkenlaan 31; A. N. Kwakernaak, 30 j„ echtgen. van B. Stam, Lijsterbeslaan 5. AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN. Tijdens de bijeenkomst van de Beverwijk- sehe Amateur-fotografenvereeniging, die Zondagmorgen in de zaal van Nieuw Leven aan de Baanstraat plaats heeft, zal de heer W. Verweij te Amsterdam een lezing houden. Een sollectie foto's van den kunstfotograaf Bernh. F. Eilers wordt besproken. AGENDA. ZATERDAG 11 MAART. IJmuiden. Tha lia-Theater: Gabrielle Dambrone (film), 7.30 uur. Santpoort. Zomerlust: Lezing ir. A. van Emmenes over voetbaltaetiek, 7.30 uur. Jeugd huis; Filmavond jong-T.V.S., 7 uur. Beverwijk.' Kennemer-Theater: Uitvoering Van Leers Personeelvereeniging, 6.30 uur. Bloemendaal. Hotel Vreeburg: Clubavond Korfbalvereeni- ging Sport Vereent, 7 uur. ZONDAG 12 MAART. IJmuiden. Thalia- Theater: Gabrielle Dambrone (film) 7.30 uur; Alles voor Gloria (film), 3 en 5 uur. Santpoort. Wandeltocht Velser Wandelsportcommissie. Beverwijk.Kennemer-Theater: Uitvoering Van Leers Personeelvereeniging, 6.30 uur. Gebouw Nieuw Leven: Bijeenkomst Amateurfotogra- fenvereeniging, 10.30 uur. Bloemendaal. Hotel Vreeburg: Damdag Damclub IJmuiden, 2 uur. Haarlem-Noord. Suisse; Ledenvergadering Geitenfokvereening Velsen en omstr., 10 uur. MAANDAG 13 MAARÏ. IJmuiden. Thalia Theater: Gabrielle Dambrone (film) 7.30 uur. Velserbad: Afzwemmen Ulo-school. Velsen. Schouw over de wegen. Beverwijk. Witte Kruis-Badhui6: Ruilavond Postzegelvereeni- giné IJmuiden en omstreken, 7 uur. PREDIKBEURTEN ZONDAG 12 MAAItfT IJMTjIDKV-OOvST Ned. Hervormde Kerk, V els erd 11 n weg 10.30 en 5.30: E>.s. G. F. Cal'lenbaeh. Gereforin. Kerk, Velse-rduinweg. 10 en 5: "Ds. F. G. van Teyliing^n. Clir. Geref. Kerk. Vereenif?ingisg"eboiiw, Kalvenstraat. 10: Liee-s^dienst. 2.30-: Ds. D. Henstra, te Haarlem-'Nrd. ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEEkT^^ STSIJDT DERHALVE MEE VOO* EUROPA'S VRIJHEID TEN ZEE MELDT U VOOR OE KNIÉGSMARINEÜ KORT NIEUWS Een bende gewa pende bandieten pleegden een over- yal op de „Roose- velt-club" in West- New-York en slaag den erin van 25 per sonen de gevulde portefeuilles te ver overen. De buit be droeg 30.000 dollar. Vergadering van Geloovigeu, Will eins beek weg 38. 10: Eeredienst. 4.30: Bediening des Woords. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heller, WiHeinsbeekwieg. 10.15: H. Dienst. AVoens- dag 7.30: Openbare samenkomst. Zaterdag' 7.30: Bidstond. Ned. LutIt. Genootschap. Geen dienst. VELSEN Ned. Hervormde Kerk. (Gereforjti. Kerk) Koningsweg. 11.15: Ds. Johs. Bronsgeest. C.SOt IXe. Oh. de Beus, van Overveen. Gereformeerde Kerk, Koningsweg. 10 en 6: Dlienst. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. II. Ofdem.ui, Ned. TTorv. Kapel. 10: Ds. L. Lngoi weij, van IJmuiden. 5: J. Adr. Visser, liulppred. Geref. Kerk, Burgem. Enschedélaan hoek Fr. Netscherlaan. 9.30 en 5: Ds. H. J. ten Brink. Geloof «gemeenschap Het Leger des Heils, geb. Ilerst. Verb., Wustolaaji. 3.45: Samen komst. Geref. Kerk in H. V., Wusttjlaan. 10: M. Fokkema, van Amsterdam. BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk. 10: H. C. Kranendonk, hulppred. 2.30: Ds. J. A. Peters, Gezinsdlenst Evang. Luttiorselie Gemeente. 10.30: Ds. X. Phi Hau morsen. Doopsgezinde Gemeente. .Meiniozaal. 10: Di'. Alb. Vis. Vrije Evangelisatie „Maranatiia", Koning straat 41. 9.30: Bidstond10 en 5: P. D. Bar- delmeijer, uit Xoordwijlc aan Zee. 11.45: Zondagsschool.» Woensdag 7.30: Bijbelbe- sprekng. Oud-Katholieke Kerk, Parklaan, Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45: Ji. Dienst. WIJK AAN ZEE EN. DUIN Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. .ME. Ouwehand Ned. Herv. Vereen.-gebouw, Populieren laan. 10: J. Swaak, hulppred. 5: Ds. M. E. Ouwehand, Jeugddienst. Medew. kerkkoor. RADIO-PROGRAMMA zondag 12 maart w44. hilversum i, 414.4 m. 7.30 Salonmuziek. 8.00 De zin van het boer-zijn. 8.15 Progr.overz. 8.30 Beethovenklanlsen. (Van 8.30 8.35 event. Sportnieuws). 8.45 Godsd. Uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 Kruisen van ijzer kruisen van hout. 11.00 Iberia III. 11.30 De stem der S.S. 11.40 Marsehen. II.45 Voorwaarts Kameraden. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.35 Beiaardspel. 12.25 Maria Magdalena van van Hemel. 12.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. 13.00 De pianosonates van Beethoven III. 13.30 De Schijnwerper. 14.00 Omroep Symphonie Orkest. 15.00 |Het wekelijk- sche luisterspel. 15.45 Het Stafmuziekcorps der staatsordepolitie tè Rotterdam. 16.30 Orkest Ge rard van Krevelen. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 Recht door zee. 17.30 Melodieën uit een uitstal kast. 18.15 Nederlandsche volksklanken. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. Van 19.15 ai alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Ein Heldenleben van R. Strauss Ca. 20.10 Missa da requiem van Verdi. 21.30 Viool en piano. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Weensch amusement. 23.1524.00 Dansmuz. hilversum ii, 301.5 m. 10.00 Marsehmuziek. 10.10 Soldatenfunk „Nord- West". 11.0 Godsd. Uitz. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Melodisten en gramhnuz. 13.00 De goede oude tijd. 13.1? Omroeporkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Zang en piano. 15.10 Kölner Manner Gesang'verein. 15.20 Orkest Joan Lancé. 16.00 Ka mermuziek van Mozart. 16.45 Bach-Handelcon- cert. 17.30 De toekomst der wetenschap IV. 17.50 Beiaardconcert. 18.15 Zie programma Hilversum I. 19.00 BNO Nieuws. 19fl0 Theo Uden Masraan en Orkest Juan Tejada. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Hee- renveensch muziekcorps. 21.00 Orkest Carlo Car- cassola. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. maandag 13 maart 1944. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Zuid-Afrikaansche liedjes. 7.0J) BNO Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vlotte wijsjes. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 3.00 BNO Nieuws. 8.15 'n Vroolijk plaatje bij het begin van de week. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Het Groote Omroeporkest. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest en gram. intermezzo. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Hobo en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Gevarieerd pro gramma. 14.00 Zang, cello en piano. 15.00 Godsd. Uitz. 15.14 Elck wat wils. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 18.00 BNO Friesch praatje. 18.05 Trio Pasquier. 18.45 Politiek weekpraatje. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. '19.15 Die schone Mül- lerin II van Schulbert. 20.00 Omroep Syphonie Orkest en solist. 20.45 Zeeslagen en oorvegen. 21.00 Omroep Symphonie Orkest. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Licht orkest programma. 23.00 Fragmenten uit opera's van Verdi. 23.4024.00 Orgelcomposities van Bach. hilversum ii, 301.5 m. 17.00 Uit oude en nieuwe operettes. 18.00 Licht pianospel. 18.15 Orkest Francis Keth. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Italiaansch-Spaansch amus'ementsprogram- ma. 20.15 Toen er nog geen SOS over zee klonk III. 20.30 Maart-symphonie, - een vroege lente- revue. 21.20 Zang en accordeon. 21.45 Avondwij- ding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Toen Mozart Haarlem bezocht. Carol us Hartmann: „Mozarts Reise nach Haarlem". Den 9en Maart 1766 bracht Wolfgang Ama- deus Mozart in gezelschap van -zijn zuster en zijn vader Leopold Mozart, „Musikmeister" van den vorst-bisschop van Salzburg, een kort bezoek aan Haarlem. Een gebeurtenis, die op zichzelf niet zoo heel belangrijk is en die wel licht in de vergetelheid verzonken zou zijn, had de reis der Mozarts naar Haarlem niet het beroemde orgel in de Sint Bavo ten doel ge had. Nu kon het geschieden, dat de toen tien jarige Wolfgang, die wegens zijn opmerkelijke muzikale gaven de reputatie van „wonderkind" genoot, eenige oogenblikken de plaats van den •organist innam en de weinige toehoorders in de kerk in verrukking bracht met een gevoe lig en virtuoos vertolkte eigen fantasie. Vele Haarlemmers kennen,.deze episode uit onze stedelijke geschiedenis, maar totnogtoe is zij ons niet medegedeeld in den vorm, waarin Uffz. Carolus Hartmann haar thans heeft ver vat. De schrijver de auteur van het aardige boekje met wetenswaardigheden over onze stad: „Kleiner Gang durch Haarlem" heeft, teneinde een zoo juist mogelijken indruk van dit voorval te geven, de beschikbare literatuur hier ter stede, en ook daarbuiten, grondig be studeerd en zoo fs een werkje ontstaan, dat Mozart's reis naar en verblijf in Haarlem op een mogelijk ietwat geromantiseerde, maar in ieder geval historisch geheej verantwoorde wijze in beeld brengt. Hartmann's geschrift krijgt nog bijzondere beteekenis door de ontmoeting, die hij ons in de kerk afschildert tusschen Leopold Mozart en den Haarlemschen drukker Joannes En schedé. Deze laatste had den avond tevoren in Den Haag, toen de kleine Wolfgang tezamen met zijn zuster voor den Prins van Oranje eigen composities ten gehoore had gebracht, aan vader Mozart de Nederlandsche uitgave van diens „Violinsehule" ter hand gesteld, een geschenk, waarmede de Musikmeister, gezien de groote zorg, welke de reeds vermaarde Haarlemsche drukkerij aan dit werk besteed had, uitermate ingenomen was. In het boekje van Hartmann is een verkleine reproductie van het titelblad opgenomen. „Grondig onder- wys in het behandelen der viool, ontworpen door Leopold Mozart, Hoogvorstelyk-Saltz- burgschen Kamer-Musicus. Met 4 Konst-Plaa- ten en een Tafel van. de Regelen der Stryk- manier enz. voorzien", verkondigt ons deze historische pagina in fraaie lettertypen. Buiten de documentaire waarde vertoont het geschrift van Hartmann die journalist van professie is de verdienste van den literairen inslag. De tocht der Mozarts per reiswagen van Leiden naar Haarlem, waarbij de schrijver den vroegen, bewolkten voorjaarshêmel met een schilderspalet vergelijkt, het binnenkomen in Haarlem met de historische contouren der stad als décor en tenslotte de indrukken in de kerk, als de kleine meester den trap beklom men heeft naar het orgel, waar „vijfduizend klinkende pijpen wachten op de bevelen van zijn teere handen", uit de beschrijving van zulke tafereelen blijkt wel dat wij hier met een dichterlijk talent te doen hebben. Zoo verschaft dit boekje den lezer veel ge noegen, in het bijzonder dengene, die oog en hart heeft voor de geschiedenis van onze stad en men mag aannemen, dat het ook voor de literatuur betreffende de figuur van Mozart een aanwinst beteekent. Helmut Hausel bracht voor deze uitgave verschenen bij de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé en Zonen het bezoek der familie Mozart aan de Groote Kerk in een penteekening in beeld. H. Voskuil. Verduisteren van 18.45 tot 7 uur. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J, E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2