e uv cc X w H O SB 8 8 8 8 9 9 X 9 n' 9 in 0) 8* a-' 8< at er 8 h- W n. A P. A t o af O 8 M ce b 8 •*4 s at ^8 (0 9 8 d. ice n- £11 S, t- de te ;St 9» 8 *8 o OD id I3MUIDEN Interessante voetballezing. Ir. A. van Emmencs over voetbaltechniek Zaterdagavond hield de bekende sport journalist ir. A. v. Emmenes, misschien bij velen nog beter bekend als „Van Eetje" van de „Sportkroniek", in Zomerlust teSantpoort een causerie over „De beteekenis van de voelbalteehniek". Na ingcieid te zijn door de gem. ambte naar voor lich. opvoeding en sport, den heer P. Dijkstra, ving ir. raft Emmenes zijn cau serie aan. Spr. begon met te zeggen, dat tactiek één .der hulpmiddelen is, om te komen tot goed voetbal. Dat daarnaast een goede techniek onmisbaar is, ligt natuurlijk voor de hand. De tactiek is te splitsen in persoonlijke en ploegtactiek. Wat de eerste betreft: De tac tiek moet elke handeling van de spelers leiden. Ploegtactiek is spelen volgens een bepaald systeem. Er zijn voetbal-critici, die zich kanten tegen dit spelen volgens een be paalde tactiek. Zij willen ..het ouderwetsche voetbal, dat zbo aantrekkelijk was". Maar dat voetbal werd toch ook gespeeld volgens systeem? Het is sprekers overtuiging, dat men, evenals bij alles wat men onderneemt, óók bij voetbal volgens een'bepaald plan te werk moet gaan, al wil hij er dadelijk^an toevoegen, dat men een zekere var iatie mo gelijk moet hordden en ruimte moet laten voor het persoonlijke initiatief. Door hard nekkig aan een bepaald systeem vast te houden, vergeet men, dat elke wedstrijd zijn bijzondere eischen stelt. De oorspronkelijke opstelling, 1 doelman, 2 achterspelers, 3 middenspelei's, 5 aanval lers, heeft zich tot op den huidigen dag ge handhaafd. Dat er ook veel van wordt afge weken. is een gevolg van de wijziging in den buitenspelregel. Daardoor is het spel veelzijdiger en rijker geworden. De midvoor kreeg een zeer belangrijke taak en dit fdSt leidde tot den stopperspil en het stopper- spilsysteem. KFC was in ons land de eerste club. welke door het succesvol toepassen van dit systeem de aandacht op zich vestig de,-doch naar sprekers meening waren het de Vole wijekers, die het het eerst toepasten. Later paste ook VSV het met succes toe, wat niet të verwonderen was, want in De Vries, Sterk:, Poulus en v. d. Lugt had zij krachten, die voor dit systeem als geknipt waren. Dat echter met het „normale" systeem ook successen zijn te behalen, heeft ADO bewezen. Tevens toonden de Hagenaars aan dat het-verstandig is niet al te star aan het systeem vast te houden, door in een kam pioenswedstrijd tegen Eindhoven meer het accent op de verdediging te leggen, omdat men aan een gelijk spel genoeg had, doch tegen AGOVV, welke club men meende te kunnen „hebben" op den aanval te spelen. Er zijn ontmoetingen verloren, omdat men niet van het systeem durfde af te wij ken. Als sprekend voorbeeld daarvan noem de ir. Van Emmenes een tweetal Duitsch- landNederland ontmoetingen. Naast de genoemde systemen roerde spr. ook nog het slingerback-systeem aan; hier bij wordt met een aanvallende spil gespeeld en bewaakt één der twee achterspelers den midvoor der tegenpartij, terwijl de andere achter zijn partper staat opgesteld en over al, waar gevaar dreigt, handelend moet op treden. Dit systeem is o.a. door Feyenoord, Emma en Neptunus met succes toogepast. Met een opwekking tot de clubs, welke door de tijdsomstandigheden het meest ge leden hadden, eindigde ir. Van Emmenes zijn met groote aandacht gevolgde en met applaus beloonde causerie, waarna de heer Dijkstra hem hartelijk dank bracht. Spanning bij de schakers De vorige week werd van de Hoogoven schaakclub de stand in groep B gepubliceerd. )e et et IV J. Don 12 10 1 1 10'4 G. L. de Haas 11 6 3 2 J. v. Stekelenburgh van 't Veer 13 6 1 6 6 G. 6 6 6 D. Kleinman 8 4 3 1 51/2 R. Visser 7 3 2 2 4 J' Hillecamp Tl 3 1 7 3Vz A. J. v. Niekerken u 2 3 6 3 ll G. van Alfen 8 2 6 2 P. de Boer 14 2 12 2 8 8 8 8 Zooals uit het staatje blijkt staat J. Don onbedreigd bovenagn, gevolgd door G. L. de Haas. Van 't Veer Kon door omstandigheden niet steeds uitkomen, doch staat er relatief het beste vöor met 6 uit 6 Hij moet echter Don en De Haas nog ontmoeten, zoodat er in de kopgroep volop spanning is. door de vraag wie als' eerste zal eindigen. De num mers 5 en 6 hebben zelfs ook nog een kleine kans. Zooals reeds de vorige week is opgemerkt zullen van de groep IJmuiden vermoedelijk drie spelers mededingen in den strijd om het clubkampioenschap, welke waarschijnlijk in de maanden Juni en Juli zal worden gehou den. Dief namkasregister mede. Een brutale diefstal is er dezer dagen te IJmuiden-Oost gepleegd. Een tot dusver onbe kend gebleven dief heeft een bezoek aan een winkel aan den Zeeweg gebracht en er op zonderlinge' wijze zijn «lag geslagen. Zooals bleek is namelijk het kasregister medegeno men, waarin zich een bedrag van honderd gulden bevond. Bovendien wordt er een gou den ring vermist. De politie stelt een onder zoek in. Inenting Dinsdag 7 Maart is er gelegenheid geweest tot kostelooze inenting tegen pokken van kin deren beneden den leeftijd van twee jaren. Voor het afhalen der bewijzen van inenting dient men Dinsdag 14 Maart met de kinderen terug te komen en wel op de volgende plaat sen: Santpoort, van half twee tot twee uur in het bureau van dën Geneeskundigen dienst aan de Wüstelaan no. 73; Velsen-Noord, van half drie tot drie uur in de R.K. Meisjes school aan de Corverslaan; IJmuiden, van half vier tot vier uur in het bureau van den Ge neeskundigen dienst aan de Leeuweriklaan. Geslaagde wandeltocht van de V. W. C. De korten tijd geledengevormde Velsor Wandolsjiortoomniissie heeft Zondag, bij bajir eerste optreden tiaar buiten, bewezen, dat haar vorming aan een gelukkig Itesluit is te danken. De te Santpoort en omgeving georganiseerde wandeltocht is een succes ge worden, daar de regeling dank zij de goede voorbereiding vlot was en bet parcours aan de verwachtingen bleek te beantwoorden. De belangstelling was zeer grootniet minder dan ruim driehonderd wandelTiethebhers en -liefhebsters zijn uil talrijke plaatsen naar Santpoort gekomen. Dat het wandelen ook onder de tegen woordige omstandigheden een attractie kan zijn kwam gisteren duidelijk tot uiting. Zoo als bekend zal zijn is het niet meer geoor loofd in clubverband en in clubkleeding te loopen. Er is dus alleen gelegenheid tot in dividueel wandelen in groepjes van enkele personen. Evenals eldA-s het geval was heb ben de deelnemers desondanks ee.n pretti gen dag gehad, hetgeen opmerkelijk is. aan gezien de omstandigheden niet bepaald gun stig waren. De start had plaats in Zomerlust aan de Hoofdstraat te Santpoort-Dorp. waar» een gezellige stemming heerschte. Daar kwamen de wandelaars en wandelaarsters bijeen, uit Den Haag en Arnhem, uit Amsterdam, Lei den en Den Helder, uit Alkmaar. Zeist, Lemmen en Schagtn. uit Hillegom, Purme- rend, Zaandam, Monnikendam. Leidschen- dam. etc. Tezamen waren het er 315, die weer eens kennissdn van vroegere tochten ontmoetten en dus nog even gelegenheid hadden herinneringen op te halen. We za gen ook doorgewinterde wandelaars uit Santpoort en omgeving, die een kijkje kwa men nemen om de „sfeer" te beproeven. Als gemeentelijk ambtenaar voor de lichame lijke opvoeding en de sport was de heer P. Dijkstra aanwezig. We merkten tevens den heer S. Visser, voorzitter van den N. H. W. B. öp. Met goeden moed aanvaardden de deel nemers den tocht, die hen door Santpoort, Bloemendaal en Overveen leidde, waarna te Haarlem gelegenheid was te rusten en den inwendigen mensch te .versterken. Via Spaarndam kwam men weer in Santpoort. De deelnemers bleven er nog een poos ge zellig bijeen; de prettige sfeer werd door pittige muziek bevorderd. Allen hadden lof voor het fraaie parcours en de goede organisatie. Voor de beide IJmuider wandelsportvereenigingen. die door middel van de V. W. C. samenwerken, was het verheugend dit te vernemen. Van de 315 deelnemers volbrachten er 310 den tocht, zij ontvingen een prachtig uitgevoerd diploma en een fraai zegel voor hun wan delboekje. Tenslotte moge de medewerking van de H. B. O. worden gememoreerd. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. van Roos, Amsterdam, O.Z. Voorburgwal 163 II en W. Hartog, Sant poort, Duinlustparkweg 49: toek. adres: Am sterdam, O.Z. Vofltburgwal 133 II. J. Posthuma Santpoort. Hoofdstraat 91 en V. Blom, Sant poort, Hoofdstraat 91. T. A. Daalhuizen. IJmuiden-O., Heerenduinweg 54 en L. A. Totté IJmuiden-O., Willebrordstraat 7. J. Dol. Vel- sen-N„. Melklaan 65 en J. Schipper, Zeist. Dolderscheweg 164. Gehuwd: J. Stoop—A. Rook, Tulpenstraat 23, Santpoort. T SpeltH. Dekker, Utrecht, Vleu- tenscheweg 372. Geboren: A. A. de Vos, z„ R. Claeszenstraat 7. IJmuiden. G. H. Wessel, d„ De Ruijter- dwarsstraat 7, IJmuiden. T. Bot, z„ Heide- straat 17. IJmuiden. f. Heilig, d„ Ger. Dou- straat 56, IJmuiden. E. Glas, z„ Tuinders straat 84, IJmuiden Overleden: J.'A. van der Plas, 1 j„ Water- vlietstraat 1, Velsen-Nt MARKTPRIJZEN. Kleine griet £2.50, groote kabeljéuw f 2,20—f 2, groote gul f 1.65f 1,50, kleine gul f 1,35, middel schol f3, kleinmiddelsehol f2,50, kleine schol 2e soort f 2. 3e soort f 0,80, 4e soort f 0,50, kleine schar f 0.30. vischpuf f 0.10, 'bot f 1, alles per kg. HET POLITIE-ELFTAL. tusschen een elftal van de Politiesportver- eeniging Velsen en een ploeg van de Ge meentelijke Visscherijschool heeft geen doorgang kunnen vinden. Dinsdag zal het politie-elftal tegen een ploeg van den C.C.D. Haarlem een vriend- sohappelijken wedstrijd pelen. DRIEHUIS WASCHGOED ONTVREEMD. Een inwoonster van Driehuis heeft bij de. politie aangifte van diefstal van waschgoed uit de garage naast haar woning aan den Driehuizerkerkweg gedaan. Er wordt een onderzoek ingesteld. SANTPOORT Steeds weer rijwieldiefstallen Het is opmerkelijk, dat er te Santpoort tel kens weer van diefstallen uit de particuliere rijwielbewaarplaats bil_ht't station wordt ver nomen. Teen er nog een stalling op het perron was werden daar van tijd tot tijd fietsen ont vreemd, zonder dat het gelukte den dief of dieven op te sporen. Nadat de particuliere bewaarplaats was geopend, meenden sommi gen, dat er een einde aan het optreden der zwijntjesjagers zou zijn gekomen. Zooals be kend is werd deze hoop echter niet door de feiten gerechtvaardigd. Talrijke malen is er reeds van rijwieldief stallen gewag gemaakt. Dezer dagen deed weer eeninwoonster van Santpoort bij de politie aangifte, dat haar fiets, die zij 's morgens aan de particuliere stalling had toevertrouwd, des avonds bleek te zijn verdwenen. Het is een raadsel hoe dit is geschied. Het is te hopen, dat het spoedig zal geluk ken radicaal tegen de dieven op te treden. Wie tegenwoordig zijn rijwiel kwijt raakt boekt een belangrijk verlies. Daarbij komt, dat velen in Santpoort, waar men dikwijls ver van het station woont, hun fiets zeer moeilijk kunnen missen. Volhouden deed Santpoort winnen Inderdaad, deze woorden geven een ge trouw beeld van het verloop van den wed strijd 't Gooi—Santpoort, die in het Hilver- sumsche sportpark werd gespeeld, 't Gooi begon overweldigend, zoodat de Santpoort achterhoede met kunst en vliegwerk alle gaten moest stoppen, wat haar echter twee maal kort achter elkaar niet gelukte: da uiterst gevaarlijke De Heus wist aan zijn bewakers, welke hem niet konden volgen, te ontsnappen, twee prachtige voorzetten volgden en beide malen werd de bal door Willemse, den actieven rechtsbuiten, on houdbaar langs Stet gejaagd. Santpoort wist vol te houden, spil Tromp stuwde zijn voorhoeve steeds ten aanval, coch 't wilde door de actieve achterhoede van 't Gooi niet vlotten. Na een half uur spelen kreeg Nmabe'r een kansje; hij weet magnifiek te doelpunten. De aanvallen golfden op en neer en gevaarlijke situaties ontstonden voor beid£ doelen. Kuijper schoot hard naast. Breuning miste -de kans van <Jen dag. De rust kwam met 21 voor 't GWbi. Met de beste plannen bezield werd aan de tweede helft begonnen Santpoort nam het spel in handen, doch Mosterd zou Mosterd niet zijn, als hfj niet voor een verrassing had gezorgd. Met de beide backs op zijn hielen gaf hij Stet het nakijken. Met een 31 achterstand leek de zaak voor Santpoort hopeloos, doch de ploeg wist stand te houden. Bakkum brak door en doelpuntte. Ninaber speelde of zijn leven er van afhing, goed gesteund door Wijker. En zoowaar: Bakkum plaatste den bal uit een scherpè voorzet in het net! De partijen stonden gelijk. 't Gooi trachtte fanatiek de leiding te her overen. Na een geweldig schot ketste de bal net vel-i weer in. Toen kwam Ninaber snel naar binnerf en met een opmerkelijken „schuiver" gaf hij Santpoort de leiding. Santpoort rook de overwinning en be stookte geregeld v. Ginkels heiligdom. Bak kum speelde zich vrij en passeerde v. Ginkel opnieuw. Kort hierop kwam het einde. Sant poort. dat reeds na tien minuten kansloos leek, had door zijn prachtig volhouden en zijn strijdlust de zege behaald. Flinke zege van Terrasvogels Terrasvogels is de voorcompetitie om den N.V.B.-beker goed begonnen door. een ver diende 0-4 overwinning op Verkaae te be halen. Deze uitwedstrijd was niet gemakkelijk, want de Santpoorters misten Ru'sman, J. Bun schoten, P. Bunschoten en K. de Jonge en het terrein stelde hooge eischen. De invallers heb ben zich echter flink van hun taak gekweten: Terrasvogels was dikwijls in den aanval, doch de Verkade-achterhoede wist enkele ge vaarlijke momenten meester 1e worden. Na een kwartier gaf Van Gelder zijn club.dank zij goed samenspel, met een zuiver geplaatst schot de leiding (0-1). Tabernal bracht den stand op keurige wijze op 0-2. Na de riist ontkwam het doel der Vogels enkele malen aan een doorboring. Aan den anderen kant had Van Gelder door een mooi geplaatsten bal van Voorting succes (0-3). Twee minuten later vergrootte Voorting den voorsprong na go'ed combinatiespel tot 0-4. Het aantal gemiste kansen was in dezen wedstrijd legio. Douma, in het doel der Vogels, kreeg niet veel moeilijk werk te verrichten. Bij de T.V.S.-jongeren Het bestuur der Turnvereeniging Santpoort hield Zaterdagavond voor zijn jongeren in de ruime zaal van het Jeugdhuis een ontspannings bijeenkomst. Daar ook sommige ouders van hun belangstelling blijk gaven, was er geen plaatsje onbezet. In een korte toespraak uitte de heer G. Hop, voorzitter, zijn voldoening over het enthou siasme der Santpoorter jeugd voor de turn- sport. liet bestuur op zijn beurt fracht aan alle weiischen der jongeren tegemoet te komen en zoo is ook deze voorstelling een bijdrage om den onderhngen banc in de T.V.S.-geleden te versterken. Spr. wt# vervolgens op de' ko- |lr-1 ruunm-nu i.-i1* Jmende turnevenementen, waartoe o.a. de open- De vriendschappelijke voetbalwedstrijd"-^. are T.V.S.-demonstratie op 2 Juli behoort. Het gebruikelijke tournooi der leden komt op 31 Maart en 1 April aan de orde. Hiervoor toont oud en jong reeds een sportieve concur rentie, zoodat het geenszins aan spanning zal ontbreken. Tenslotte reikte de heer Hop tal rijke diploma's aan de jeugde T.V.S.-favorie ten uit. Menige kranige prestatie der adspi- ranten bij de October-wedstrijden werd op deze wijze beloond. Een afwisselend film-programma had voorts aller aandacht. Dcor diverse prachtige cultu- reele films werd de liefde voor de grootsche natuur opgewekt. De rolprent „In het Rijk van den Jager" boeide het jonge dolkje met haaf boschtafereeltjes, waarbij zelfs de schuw- ste dieren door het camera-oog waren ver schalkt. De wederwaardigheden van een ih 1938 on dernomen expeditie naar één der hoogste top pen ddr aarde, behoorde eveneens tot de on derdeden. Onder stilte werden de moeizame pogingen der stoere bergbeklimmers gadege slagen. Dank zij een S.O.S. konden enkele vliegtuigen assistentie verleenen, zoodat di verse bezwarcfe verdwenen. Het werk van der gelijke menschen boezemt ontzag in. Ook de film „Wilde stroomen" bood onvergetelijke momenten. Men beleefde een pagaaitocht in ranke kano s van een aantal kwieke jongens overrede bruisende rivieren. De fraaie na tuuropnamen (waar de Enns zich door het Alpenmassief in talrijke bochten een bedding zoekt) waren eveneens opwindende flitsen der pagaaisport. Tijdens de vertooning var! enkele andere films zooals de „Roeiwedstrijd" kwamen de lachspieren in werking en het jonge volkje deed de ruimte daveren. Verder zorgden twee jeugdige T.V.S.-'ers voor een aardig intermezzo. Naast de turn- sportbewezen zij immers, dat ook de muziek hun aandacht heeft. Margo Marsman bespeel de de fluit en de viool, terwijl Liesje Dill.ewijn haar aan* dé piano begeleidde. Hun populaire wijsjes vielen in den smaak. Zoo behoorde dit intiem T.V.S.-„avondje" ongemerkt tot het verleden. TEO-jam is ook nü nog lekker. Let op de roode T op de ver pakking. Misschien boft U genoeg, om juist de „zilver"- kwaliteit te treffen! VELSEN Uitreiking distributiebescheiden De distributiebescheiden zullen van Dinsdag 14 Maart tot en met Vrijdag 17 Maart aan de inwoners van Velsen-Noord worden uitge reikt Zooals steeds moet men zich in het R.I£. Vereenigingsgebouw aan den Wrjkerstraatweg vervoegen. Goede prestatie van V.V.B. 2-2 teeen Kinbeim. Geheel tegen de verwachtingen 'is onze derde klasser Kinheim, welke overigens volledig in Van Gelder's Sportpark uit kwam er niet in kunnen slagen om de plaat selijke vierde klasser VVB in de voorronde om den NVB-beker te verslaan, doch moest, met een zwaar bevochten gelijk spel genoe gen nemen. Kenmerkend was zelfs, dat de Breesapers tot tweemaal toe de leiding had den en Kinheim blijkbaar alleen door een omzetting van de spelers even voor het einde gelijk kon maken. In de eerste helft werd vooral door VVB vurig aangepakt, ter- wijlKinheim zifh betrekkelijk weinig moeite gaf. ondanks een overwicht in het eerste kwartier. Daarentegen had de verbeten vechtlust van WB groote moeite met Kin heim toen in de tweede speelhelft de derde klassers voortdurend sterker werden en I'VE zich tot een stelselmatige verdedi ging gedwongen zag. In deze periode was van aardig voetbal geen sprake, daar beide partijen nogal forsch te werk gingen. De VVB verdediging had in den aanvang de handen vol, doch weerde zich goed. On danks vele goede kansen sorteerde de Kin heim-aaih val geen enkel effect, wat voorna melijk kwam door te weinig actie en aan het samenspel veel afbreuk deed. De gasten gaven goed partij. waarbij Spl'uit uit een voorzet van Zandbergen na slecht wegwerken van Daniels, echter in buitenspelpositie tegen den onderkant van de lat schoot. Hierop kwam WB er beter in en dit bleek na ongeveer een kwartier. Goed sament pel tusschen Bravenboer en Spruit besloot de laatste met een mooi dia gonaal schot en passeerde Daniëls kans loos (01). Dit gaf WB 'moed ert nu ont wikkelde zich aardig veldspel. Uit een Kin- heim-aanval ontstond eer hoekschop, welke, doordat Van Riessen het uitzicht iverd be- lemmerd, Kuilenbutg in een doelpunt om zette (11). Linksbuiten Kelderman, die weinig goeds te zien gaf kreeg nog een prachtkans. /toeh cev">of ln vrije positie. Direct na de neraumg uaniëls en kele malen handelend optreden. Kinheim trachtte het initiatief in handen te nemen, maar bij een WB-aanval veroorzaakte W. Groeneveld hands en Zandbergen benutte deze kan.; prachtig na vijf minuten (12). Daarop beging WB de fout de rechtervleu gel werkeloos te laten en Kinheim trachtte thans een overwicht te forceeren, echter zonder eenig systeem. W. Groeneveld ging nu naar voren en Reus op de rechtsback plaats. Een mooien aanval kon Van Riessen nog juist tot hoekschop verwerken. De druk op VVB bleek nu toch te machtig maar voor het doel werden de kansen onbenut gelaten of het geluk bleek verre. WB hield, hoewel forsch, moedig stand, totdat Kinheim onge veer drie minuten voor 't einde uit een aan val van rechtq eindelijk het gelijke spel be haalde door W. Groeneveld. (22). DISTRIBUTIE VAN BESCHUIT In den vervolge zal men op den bon voor beschuit geen brood of gebak meer kunnen koopen. Op een bon voor een rantsoen be schuit kan men van heden af slechts ver krijgen 70 gram beschuit of 75 gram kin derbiscuit, of 100 gram voedingssuiker in poedervorm of 125 gram voedingssuiker in vloeibaren vorm, of 83 1/3 gram kindermeel of 83 1/3 gram geheel uit vruchten van tarwe bereide tarwebloem of 83 1/3 gram speciaal als kindervoeding bereide gort- bloem. ZOMERVACANTIE RIJKS H. B. S. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kul- tuurbeschérming heeft bepaald, dat dit jaar de yjerde vacantie (zomervacantie) voor de rijks hoogere burgerscholen in Noord-Hol land, zal aanvangen op 1 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 21 Augustus.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3