Haarlemsche Courant Talrijke aanvallen in het Zuiden van het Oostelijk front afgeslagen. Heldenherdenking op den Grebbeberg. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zware verliezen voor de Sovjets bij Narwa. Incident in de Spaansche wateren. Rijkscommissaris en Mussert aanwezig. rnmÊÊM 289e Jaargang' No. 62 x x Bureaux: Groote Boutstraat S3. Tal. Advert. «724, Redactie 10600 Postgiro 134558 Haarlemsche Ct. Haarlem Bi)kantoor. Soendapiein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: r. C. Derks Dinsdag 14 Maart 1944 Verschuilt öageiyKS, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. I271f Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Üitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Penetraties opgevangen. De „Leibstandarte SS Adoif Hitier onderscheidt zich. in Itaiië Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Het zwaartepunt van de groote Sovjet- aanvallen ligt onveranderd in den Zuide lijken sector van het Oostelijk front. Onze troepen boden daar den met overmachtige strijdkrachten aanvallenden vijand hard- nekkigen tegenstand en sloegen ook Zon dag talrijke aanvallen in zware gevechten af. In de penetratiegebieden ten Zuidwes ten van Kriwoi Rog, ten Zuidwesten van Oeman en in het gebied ten Oosten van Tarnopol werden aanvals-toppen der bols jewisten opgevangen, nadat een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens was stukgeschoten. Bij deze gevechten heeft een afgesneden ge vechtsgroep onder bevel van kolonel Bregen- zer den opmarsch van een vele malen ster keren vijand verscheidene dagen opgehouden, daarna al strijdende het contact met de linie hersteld en ook daarbij nog 25 vijandelijke pantserwagens in gevechten van dichtbij ver nield. In de zware afweergevechten van de laat ste dagen hebben zich in het gebied ten Oos ten van Tarnopol de 1ste SS-Pantserdivisie „Leibstandarte SS Adolf Hitler" onder het plaatsvervangend bevel van Obersturmbann- führer Lehmann en de Thiiringsche 7de pant serdivisie onder kolonel dr. Mauss bijzonder onderscheiden. Een escadrille slagvliegers on der bevel van kapitein Ruffer onderscheidde zich eveneens bijzonder. In den centralen frontsector kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke betee- kenis. In de verbitterde afweergevechten aan den autoweg van Smolensk heeft de Würtem- bergsch-Badensche 78ste stormdivisie onder bevel van luit.-generaal Traut buitengewone afweersuccessen bevochten. De vijand verloor in den sector van deze divisie in de periode van 5 tot 8 Maart meer dan 4000 man aan dooden, 43 pantserwagens, 45 stukken geschut en talrijke andere wapenen. Bij de voortzetting van hun vergeefsche aan vallen ten Noordwesten van Newel, in het gebied van Ostrof en aan het Narwafront leden do bolsjewisten weer zware verliezen. Eigen tegenaanvallen ten Zuidwesten van Narwa hadden een succesvol verloop. In de Finsche Golf beschoten Duitsche torpedojagers op het schiereiland Magerburg Sovjetstellingen en aanvoerwegen met goede uitwerking. In Italië kwam het bij levendige verken- nings- en stoottroepactiviteit aan weerszijden niet tot gevechtshandelingen van beteekenis. Het vuur van onze vèrdragende artillerie ver oorzaakte hevige ontploffingen en uitgebreide branden op de vijandelijke landingsplaatsen in het gebied Anzio-Nettuno. Britsche bommenwerpers en torpedovliegtui gen vielen op 12 Maart in de Spaansche terri toriale wateren voor den mond van de Ebro het Duitsche s.s. Kilissi aan. Het schip ge raakte in brand en ging verloren. Eenige Britsche storingsvliegtuigen lieten Zondagnacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen doelen aan de Zuidkust van Enge land aan. Zoon van Dönitz gesneuveld Luit. ter zee Peter Dönitz, de jongste zoon van den opperbevelhebber der Duitsche ma rine, is in den strijd op den Atlantischen Oceaan, den heldendood gestorven. levendige verkenningsactie. Het bijna 4000 ton metende Duitsche schip Kirissi is Zondag in de Spaansche territoriale wateren, voor den mond van de Ebro, aan gevallen door negen Britsche torpedovlieg tuigen en bommenwerpers, die daarmede het volkenrecht schonden. Het schip werd door brand vernield. Tengevolge van den bom aanval kwamen 10 leden der Duitsche be manning om het leven, 15 werden gewond. De Kirissi was een speciaal vrachtschip met een koelinstallatie. Het schip was in 1934 voor Frankrijk gebouwd en later op grond van de overeenkomst met Laval aan Duitschland afgestaan. Het feit, dat een Duitsch vrachtschip in Spaansche territoriale wateren door Britsche vliegtuigen is aangevallen, wordt in politieke kringen te Berlijn niet gezien als een op zich zelf staand geval, aangezien steeds veelvul- diger dergelijke schendingen van neutrale territoriale wateren door Britsche vliegtuigen worden gepleegd. In Berlijn verklaart men, dat het hier klaarblijkelijk een systematisch optreden be treft, waaraan zeer bepaalde politieke bedoe lingen ten grondslag liggen. In de Wilhelm- strasse wijst men er op, dat de Duitsche regeering met de grootste aandacht en bij zondere belangstelling deze ontwikkeling waarneemt. Von Rundstedt op inspectie De Pariser Zeitung deelt mede, dat gen.- veldmaarschalk Von Rundstedt, opperbevel hebber van de Duitsche troepen in het Wes ten, van 7 tot 10 Maart de troepen heeft ge ïnspecteerd langs den Westwall. Hij heeft met de meeste aandacht de ver dedigingsmogelijkheden bestudeerd, die ten doel hebben eiken vijand, die het zou wagen naar het hart van Europa op te rukken, de nederlaag te bezorgen. Hij bezocht de pantser divisie SS-Adolf Hitler in aanwezigheid van generaal Sepp Dietrich, Obergruppenführer van de SS. Grootscheepsche manoeuvres, geleid door generaal Witt, hebben hem in staat gesteld zich rekenschap te geven van den strijdgeest die deze troepen bezielt. Tijdens zijn inspectiereis heeft gen.veld- maarschalk Von Rundstedt besprekingen ge voerd met de bevelhebbers van de Duitsche weermacht in Nederland en met generaal 'Von Falkenhausen, militair bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. Von Rundstedt verklaarde in een korte toe spraak tot een pantserdivisie: „gij zult onmid dellijk eiken vijand die zou landen, terug in zee werpen. Uw ondervinding en uw strijd geest bewijzen mij, dat gij dit doen zult". Geen verloven tol 15 Mei in Duitschland Met ingang van 6 Maart 1944 zijn, naar Het Volk verneemt,alle transporttreinen in Duitsch land tot 15 Mei uitgevallen, waardoor ook alle verloven voor de Nederlandsche arbeiders in het buitenland tot dien datum zijn ingetrok ken. Alleen in zeer dringende gevallen als zware ziekte of overlijden van ouders, vrouw of kinderen, kan een uitzondering op deze bepaling worden gemaakt. Toestemming voor een verlofreis wordt alleen gegeven, wanneer de ernstige ziekte of het sterfgeval in Neder land door de bevoegde Duitsche instantie, de deutsche Fachberater bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, is bevestigd. In Minsk (Witroethenië) werd onlangs een betooging tegen het Bolsjewisme ge houden. De omgang door de straten dei- stad. Weltbild/C.N.F. Pax c. De Grebbeberg bij Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Nederlandsche soldaten tegenover elkaar stonden, en later een ge meenschappelijke rustplaats hebben ge vonden, was ook dit jaar weer het centra le punt van de Heldenherdenking in Ne derland. Zondagmorgen is hun een militair eere- saluut gebracht tijdens een korte plech tigheid, welke o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris en door Mussert. Onder de nog kale takken der boomen, welke in den zomer aan deze plek zulk een koele rust verzekeren, stonden ter weerszijden van het hoofdpad rond de Duitsche oorlogsvlag de eereformaties opgesteld. Het waren een eere compagnie van een SS-Standarte met muziek corps, een leidersgroep van de N.S.D.A.P., een deputatie van de N.S.B., een groep W.A. en een van den Nationalen jeugdstorm. Op den rechtervleugel hadden verder officieren van de marine, luchtmacht en leger, benevens de voorman der Germaansche SS in Nederland, Feldmeyer, de commandant der W.A., Zon dervan en de gemachtigde van den Leider voor financiën Van Bilderbeek een plaats in genomen. Voor het centrale kruis was een spreekge stoelte opgericht, dat geflankeerd werd door Hakenkruisvlaggen, de vlag der SS en die der N.S.B. Daarachter stond een eerewacht opge steld. Nadat een SS Gruppenführer en luitenant- generaal der Waffen SS de gelederen had ge ïnspecteerd, arriveerden om half elf de Rijks commissaris en Mussert met hun gevolg, waarop een muziekcorps de plechtigheid met treurmuziek inleidde. Vervolgens sprak de SS Gruppenführer en luitenant generaal der Waffen-SS de herdenkingsrede uit. Hij wees erop, dat de Duitsche soldaten niet uitgetrokken zijn om de militaire macht van het huidige Duitschland te de- monstreeren, maar tot een heilige verde diging der Nat.-socialistische revolutie waartoe plutocraten en bolsjewisten hen hebben gedwongen. Wij beleven een historische botsing in we reldbeschouwend opzicht. Een geweldige wor steling, aan het eind waarvan slechts de to tale overwinning of de volkomen nederlaag en vernietiging staan. De Duitsche soldaat strijdt daarin om het leven en de toekomst van zijn volk voor immer te behouden. Geen volk is zoo doordrongen van de nood zaak van dit alles en zoo vastbesloten als het volk van Adolf Hitler. Nog nooit heeft een volk zich zoo gevoeld als het strijdende Duitschland thans. Trotsch is het zich bewust van zijn verplichtingen als strijdende partij, bereid alle offers te brengen die noodig zijn op een weg, die volgens den zin van dit his torisch en revolutionnair gebeuren slechts zal mogen leiden tot de triomphantelijke over winning. Spreker hield den mannen vervolgens voor oogen, dat de beste Duitschers hen zijn voor gegaan in den strijd voor het "recht van hun volk en dat volk en front aangetreden staan in bereidheid tot eensgezinden inzet en tot het offer. Hier op den Grebbeberg rusten dappere kameraden naast Nederlanders. Eens stonden zij als tegenstanders tegenover el kaar. Dit feit moet men aanvaarden als Tijdens de plechtigheid op den Grebbe berg ter gelegenheid van den Helden gedenkdag legt de Leider een krans. C.N.F./Cino Pax c. een op een weg vol offers, die het Ger maansche ras heeft te gaan om tot de uit eindelijke overwinning te geraken. Nadat spreker woorden van Adolf Hitler aanhalend,, de overtuiging had uitgesproken dat het ijzeren front van den grauwen staal- helm een symbool der onsterfelijkheid zal zijn, herdacht hij de hier gevallenen en zette het muziekcorps, terwijl de geweren gepresen teerd werden, het lied in van den Trouwen Kameraad. Vervolgens legden de Rijkscommissaris en Mussert de kransen neer waarna de plechtig heid met een betuiging van onwankelbare trouw en gehoorzaamheid aan den Führer en het spelen der Volksliederen werd be sloten. Er waren o.a. kransen van den Reichs- führer S.S. Himmler, den Rijkscommissaris, Mussert, den Höheren S.S.- und Polizei- führer S.S.-Gruppenführer und General der Polizei Rauter, den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Utrecht, partij en weermacht. KORT NIEUWS „Ya" van verneemt, Naar het Spaansche blad zijn Engelsche correspondent zit Londen tengevolge van de mijnwerkers' staking in Wales, reeds sedert Donderdag j.l. zonder steenkolen. Oorlogsblinden, die geen middelbare schoolopleiding hebben genoten, kunnen in Duitschland thans door een bijzonderen leergang voor de universiteit worden voor bereid. In Algiers bevinden zich 88.000 Italiaan- sche gevangenen, die tegen hun slechte ver zorging hebben geprotesteerd. Hun werd dui delijk gemaakt dat men zich nog steeds met Italië in oorlog bevindt en dat er in Algiers nog stokken genoeg zijn om hun bij te brengen dat zij in geen enkel opzicht eischen te stel len hebben. Berlijn verwacht binnenkort beslissing inzake Finland Paasikivi handelde op eigen gezag In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat geen nieuwe inlichtingen ontvangen zijn, welke het bepalen van een standpunt ten aanzien van de ontwikkeling van het Finsch-Sovjet-Russische probleem noodzakelijk zouden maken. In politieke kringen te Berlijn schijnt men te verwachten, dat in de eerstvolgende dagen dit geheele complex van problemen wel zal zijn opgelost. Nog steeds kan in de Wilhelm- strasse dc grootste reserve in de beoordeeling van de verdere ontwikkeling worden waarge nomen. Van welingelichte politieke zijde te Berlijn verklaart men verder het volgende: „De Sovjets weten zeer goed. dat Paasikivi niet met een opdracht van de Finsche regeering in Stockholm is geweest. Hij heeft zijn onderhan delingen op eigen initiatief gevoerd en eerst daarna de Finsche regeering van de resultaten ervan op de hoogte gesteld." De Duitsche woordvoerder legde deze ver klaring af, om daarmede een bericht van Tas»-, als zou Paasikivi niet slechts met Duitsche tocstemming.doch zelfs op wensch van Duitsch land naar Stockholm zijn gegaan. e demen teeren. De Duitschers zouden volgens deze Russische lezing hebben gehoopt, dat de vredesvoorwaar den van Moskou dusdanig hard zouden zijn, dat de Duitsche propaganda daarvan een dank baar gebruik zou maken. Moskou zou volgens deze bron den toeleg echter hebben door- kruisd, hetgeen zou verklaren waarom de voorwaarden der Sovjets nog betrekkelijk mild waren. De Duitsche woordvoerder noemde deze lezing een voorbeeld van volkomen ver draaiing der feiten. Men wijst er overigens te Berlijn op. dat een officieeie bevestiging van het Zweedsche bericht, als zou het Finsche antwoord reeds aan de Sovjet-regeering zijn medegedeeld, nog niet door de Finsche regee ring is gegeven. De nieuwe Duitsche duikboot successen Omtrent de nieuwe Duitsche duikbootsucces sen. waarvan wij gisteren melding maakten, wordt nog het volgende medegedeeld: Het bekend worden van een nieuwen slag toegebracht aan de verschillende typen van Anglo-Amerikaansche anti-duikbootvaartuigen valt samen met de periodieke publicatie dei- gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt over den stand van den duik bootoorlog, welke, zoo merkt men in Berlijn- sche marinekringen op. ook voor de maand Februari met geen woord inging op de groote verliezen aan convooi-torpedoiagers Dit is te opvallender omdat sedert 24 September 1943 in totaal 101 beschermingsvaartuisen van alle groepen en typen alleen door Duitsche duik- booten tot zinken gebracht werden Dat deze vaartuigen de laatste maanden aanzienlijke verliezen hebben geleden, mag men aannemen op grond van de eerst enkele dagen oude ver klaring van den eersten Lord der Britsche ad miraliteit, welke melding maakte van den bouw van talrijke convooischepen en de vor ming van offensieve groepen duikbootiagers en speciale gevechtsflottiljes. In verband met de telkens terugkeerende duikbootsuccessen tegen deze vaartuigen behaald, zal de verkla ring van Alexander niet geheel zonder reden zijn afgelegd. Het aftreden van Orbay Het bekend worden van het aftreden van den Turkschen ambassadeur te Londen, Orbay, en zijn waarschijnlijke vervanging door Oenaydin, trekt juist op dit oogenblik de aandacht van politieke en diplomatieke kringen te Ankara. Waarschijnlijk gaat het echter te ver het aftreden van Orbay in onmiddellijk verband te brengen met de te genwoordige kritieke betrekkingen van Turkije met Engeland. Orbay vertoeft n.l. reeds verscheidene weken in Turkije voor het uitbrengen van rapport. Reeds meermalen was zijn terugkeer naar Londen aangekon digd, doch deze was telkens uitgesteld, het geen men in Turkije verklaarde met zekere gissingen op het gebied der binnenlandsche politiek, doch naar buiten met ziekte van Orbay werd gemotiveerd. Zekere kringen in de Turksche hoofdstad spreken over de mo gelijkheid, dat Orbay binnenkort een minis tersfunctie zal krijgen Te Ankara wordt Orbay een overtuigd aanhanger van de Engelsch-Turksche alliantie genoemd. Weer een Italiaansch weermachtbericht Maarschalk Graziani. de Italiaansche mi nister van defensie, heeft voor den minister raad die onder presidium van Mussolini stond, een uitvoerig verslag gegeven van de reorganisatie der republikeinsche strijd krachten. In den nacht van 11 op 12 Maart is weer voor het eerst een Italiaansch leger- bericht verschenen dat was genummerd met 1. Keuringen. Voor de Waffen-SS, SS-WacIitbatuljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Germaanselie SS in Nederland. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen. en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstelien der Waffeu-SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langcstraat 56, Heerlen, Sa rol east raat 25, Groningen, Heerste 46. Enschedé. Hengeioschestraat 30 en liet SS- Ersatzkoinmaudo Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5. 15 Maart 914.00 uur Amersfoort Pol. Durchgangslagei-, Leusdorweg.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1