KORT NIEUWS Verduisteren van 18.45.6.45 uur. HELDENGEDENKDAG D. - Het Duitsche volk heeft Zondag zijn helden herdacht. De opperbevelhebber der Duitsche marine groot-admiraal Dö- nitz, heeft in een rede woorden van eer biedige nagedachtenis gewijd aan de zeer velen, die in deze vijf oorlogsjaren het leven hebben gegeven in den strijd tegen de machtige belagers van het Duitsche erf en gewaagd van de kracht tot volharden, die het vaderland put uit het offer, dat zijn kinderen op de slagvelden hebben ge bracht en nog dagelijks brengen. Heldengedenkdag omvat niet alleen den strijd aan de fronten, ter zee en in de lucht. Onze tijd kent velerlei soort helden dom en velerlei offer. In de verwoeste steden, waar veel onschuldig leven en veel moeizaam opgebouwde waarde verloren ging is het opgebloeid en de zelfverlooche ning van haar, die achterbleven is mis schien even groot als die van den zoon of den echtgenoot, die ten strijde trok. Niet- min gaan op Heldengedenkdag onze ge dachten voor alles uit naar den soldaat, naar zijn overgave in den dienst van het land dat hij liefheeft en van den Führer, die dat land uit de vernedering ophief, naar de bereidheid, waarmede hij zijn lot en zijn leven opdroeg aan zijn ideaal. Op Heldengedenkdag hebben wij voor alles een herinnering van weemoedig herdenken gewijd aan de jonge levens, die kort of langer geleden vader de hand drukten en moeder een afscheidskus gaven en niet terugkeerden. Nog gisteren liet een soldaat, die, voor het leven verminkt, van het front terugge keerd was, mij een foto zien, waarop hij met een groepje van twaalf makkers stond en toen ik hem vroeg wat het lot van dit twaalftal was geweest, antwoordde hij, dat de elf overigen gevallen waren. Heldengedenkdag kan nooit een dag van heroisch beleven zijn. Het is een dag van inkeer en van diep besef van den jammer, die vijf oorlogsjaren de mensch'heid ge bracht hebben. Maar dit besef wil geen klacht vol vertwijfeling vormen: zeker, de offers zijn groot, onzegbaar groot, maar zoo deze worsteling uitkomst brengt uit het gevaar, waarmede Europa wordt be dreigd door vreemde machtsbegeerte, de offers zullen dan niet vergeefs gebracht zijn. Op Heldengedenkdag is er hier te lande wellicht hier en daar ook een gedachte ge wijd aan hen, die welhaast vier jaar ge leden in den strijd voor ons Vaderland het leven moesten laten en het kan ons niet misstaan, wanneer wij hen omvatten in één herinnering met andere gevallen hel den. Ook zij hebben in plichtsbetrachting het offer van hun leven gebracht en al kunnen wij bejammeren, dat de strijd moest gaan tussehen twee volken, die door veel vereenigd en door weinig gescheiden zijn, historisch, economisch en cultureel, dit alles neemt niet weg, dat de Grebbe- berg ons Zondag bij herhaling de bewust wording heeft gebracht van Nederlandsch heldendom, dat Goddank ook in onze da gen nog niet verloren is gegaan. in ons allen dit bewustzijn? Mis- schio roar het uiterlijk. Misschien naar het z ~gen. Kaar wat blijft er van dit alles weinig over, wanneer men de bejegening gadeslaat, die de Duitsche soldaat hier dikwijls ondervindt. Waartoe voorbeelden aanhalen? Waartoe voor de zooveelste maal betoogd, dat de Duitsche soldaat hier is ter beveiliging van óns leven en lot en dat ons land reeds lang één woestenij zou zijn zonder de bezetting? Dit alles zij voor 't oogenblik daargelaten. Slechts moge op Heldengedenkdag bedacht zijn, dat iedere Duitsche soldaat op Nederlandsch grond gebied in onze dagen respect verdient als deel van het groote geheel, dat Europa, ook ons land, verdedigt tegen ondergang en verwording. Velen hunner vertoeven langer dan vier jaar ver van huis en haard, velen hunner zullen misschien de hunnen nimmer weerzien. Zij zijn niet lafhartig ondergedoken en zij hebben zich niet ver eenigd tot ierroristenbenden. Zij maken hun bedrijf niet uit de ellende hunner volksgen,lóten. Zij verlangen niet, „han dig" te zijn, maar zullen, als het moet, als helden strijden en als helden sterven. Mocht Heldengedenkdag ons hebben doen verstaan, dat iedere offerbereidheid onze waardeering verdient, dat het sim pelste Duitsche soldaatje ons land grooter dienst bewijst dan de brutaalste zwarte handelaar en de brutaalste onderduiker en dat een held een held is. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Holten (2de pred. pl.) H. J. v. Achterberg te Echteld; te Wetsinge-Sau, A. Brill, cand. en hulppred. te Nieuw-Buinen. Aangenomen naar Ried en Boer (toez.) C. G. Scheepstra te Cornjum. Bedankt voor Maarssen A. A. Koolhaas te Daarle. Benoemd tot hulppred. te Avereest H. G. v. Beusekom, cand. en hulppred. te Eenum. Beroepen te Winschoten P. H. Kapteyn te Sohagen. Bedankt voor Lexmond W. L. Tuk ker te Elburg. Doopsgcz. Broederschap. Drietal te Bussum F. Kuiper te Alkmaar, W. Mesdag te Sneek en D Richards te Workum. Ger. Kerk. Tweetal te Nijmegen (2de pred. plaats) B. A. van Lumnel te Spreng en N. van Rhijn te Roden. GENERATOR-TURFCOKES. Houders van machtigingen van generator- turfcokes, waarop de afmeting 1/5 vermeld staat, kunnen deze van 1 Maart '44 af bij de distributiediensten inleveren tegen bonnen voor generator-turfcokes, waarvan de strook jes 5/20 en 20/60 niet zijn verwijderd. Deze beide strookjes dienen verticaal met inkt of anilinepotlood te zijn doorgestreept. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. O vermeer. H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om- 'tea. Heemstede. Geïnterneerde Nederlandsche krijgsgevangenen op lava. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving, door bemiddeling van het Internationale comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van namen van op Java geïnterneerde burger-personen van Neder landsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende na men met vermelding van leeftijd en beroep: hulst, hendrik van 55 gepensioneerd, israel, c. c. 42 klerk, karssen, jan 27 klerk, kimmel, j. f. m. 56 hoofdopzichter van pakhuis, kim- myser, h. j. s. 19 student, kip, adriaan 53 ar chitect, klaasen, t. a. 60 directeur van maat schappij, klaasen, w. j. 42 assistent, klaassen, a. w. c. 39 gepensioneerd, klaassen, flores 21 ass. machinist, klasen, j. j. 41, le machinist, klee, jan 58, sergeant, kleef, h. j. van 43 hoofdopzichter, kleian, frans 36 3e machinist, kleiverda, reinder 52 architect, klerekoper, isaac, 54 klerk, klerk, johannes de 50 kapitein, klinkenbijl, bouwke 56 expert, klits, dirk van der 55 klerk, kloezeman, b. a. 18 student, kloezeman, f. e. 19 student, kluit, j. h. 62 klerk, klijne, w. f. 52 klerk, knoop, marinus 61 verpleger, knoot, c. a. 55 gepensioneerd, koenekoop, j. m. 44 opzichter jongens opvoe dingsgesticht, koevoets, j. z. a. 22 ass. boek houder, kok, b. a. 38 teekenaar, kok, h. e. 18 student, koktielema du beaufort, h. h. 21 ass. machinist, kolff, g. f. a. 51 accountant, kolk, j. b. van der 36 fotograaf, kolvers, jacobus 59 verpleger, koning, a. b. f. 27 makelaar, koning, menno 28 klerk, koning, p. h. de 42 zeeman, koningstem, p. w. 18 student, kool, albert 34 kapitein, kooman, max 18 student, koomans, t. e. c. 53 klerk, koopal, w. g. 51 klerk, koop man, samuel 44 koopman, kooren, c. c. 21 zonder beroep, kooren, o. c. 54 hoofd verple ger, koot, gerardus 55 pakhuis opzichter, kooten, gerrit van 51 pakhuis opzichter, koo- ten, w. h. van 35 brigadier, kooyman van guldener, a. h. p. 41 verkooper, koppenhagen, antonie van 59 gepensioneerd, koppenol, Wil lem 30 kapitein, kopijn, judah 28 hool'd-pak- huisopzichter, koiste, willem 44 werkman, kort, dirk, 56 klerk, korthals, thomas 48 ac countant, korver j. 1. 52 waker, korver, z. h. 18 zonder beroep, kovel, theodorus de 47 wa ker, kraak, meindert, 52 klerk, kraats, pieter van der 53 hoofd-boekhouder, kraker, j. c. de 35 verpleger, kramer, edwin 20 student, kran- cher, 1. w. 29 zonder beroep, kranenveld, w. f. 37 employe, kreeft, j. h. d, van der 21, zee man, kreeft, s. g. van der, 18, student, krele- ger, h. f. 44, klerk, kremer, antoon, 50. serge ant, kreps, j. d. 18, kok, kroese, piet, 21, hoofd-opzichter, p. j. kroese, 52, klerk, f. h. kroet, 48, directeur van maatschappij, krol, j. b., 45, hoofdopzichter, kroon, arle, 21, zee man, kruseman, j. h. 18, student, kruyff, h. d. de, 19, student, krijfelt, j. j., 56, kok, krijnen, q. a. a., 60, koopman, kubbenga, a. h. j., 57, employe, kuhnen, c. g. w. 40, leeraar, kuiper, j. w., 49, klerk, kuiper, d. a., 25, werkman, kuipers, w. c., 43 employe, kuper, w. h. 37, klerk, kupfer, 1. g., 35, klerk, kusters, m. a. 55 priester, kuyk, j. m., 19, student, kuyk, e. h„ van, 18, student, kuyk, w. a. van, 35 koopman, kuypers, s. h., 54 pakhuisopzichter, kijchin, samuel, 50, koopman, stronk, j. a. 52, versteller, vries, job de, 49 afdeelings-chef. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van andere inlichtingen te wenden tot de vijfde afdeeling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roqde Kruis, Dr. Kuyperstraat 9 te 's-Gravenhage, onder op gave van zoo volledig mogelijke gegevens om trent naam, voornamen, geboortedatum, be roep, werkgever en laatst bekende adres dei- geïnterneerden. Dr. H. W. van Loon overleden Het D.N.B. meldt uit Bern: Volgens een be richt van United Press uit New-York is dr. Hendrik Willem van Loon in den leeftijd van 62 jaar tengevolge van een beroerte overleden. De overledene was op 14 Januari 1882 geboren. Zijn middelbare opleiding genoot hij aan het instituut Noorthey in Voorschoten. Hij vol tooide zijn studiën vervolgens aan de Har vard University, de Cornell University a.b., de universiteit in München, waar hij in 1912 tot doctor promoveerde. Intusschen was hij van 1906 tot 1908 correspondent geweest van de Associated Press uit Washington in Moskou, Petersburg en Warschau. Van 19141917 was Van Loon als professor in de moderne geschie denis verbonden aan de Cornell University, waarna hij van 1920 tot 1922 weer optrad als correspondent van de Associated Press. Ge durende den wereldoorlog had hij ook reeds journalistieke werkzaamheden verricht in En geland, België, Zweden, Noorwegen, Denemar ken en Nederland. Voorts is hij redacteur ge weest van de Baltimore Sun. Van zijn hand zijn talrijke, meerendeels in het Engelsch geschreven werken verschenen, o.m.: „The fall of the Dutch republic"; „The rise of the Dutch kingdom"; „History of dis covery"; „Ancient man"; „The story of man kind"; „The story of the bible"; „Peter Stuy- vesant"; „The story of wilbur the hat"; „To lerance"; „Life and times of Rembrandt van Rijn" en „The arts". Van verscheidene zijner werken verschenen Nederlandsche vertalin gen. Toen een dezer dagen vliegtuigen boven Utrecht vlogen, klom de 17-jarige kantoorbediende A. v. d. W. op het 7 meter hooge dak van het kantoor, waar hij werk zaam was. Op een gegeven moment deed hij een pas te veel achteruit, waardoor hij op straat viel. In een ziekenhuis is hij later overleden. Een bewoner van Kattenburg te Am sterdam, die eenigen tijd in het ziekenhuis had gelegen, kwam bij zijn thuiskomst tot de onaangename ontdekking, dat inbrekers al zijn huisraad hadden gestolen. Naar wij vernemen zijn mr. H. Wester- mann en mr. F. Baron van der Feltz, resp. le en 2e secretaris van de vereenïging „Hendrick de Keyser" afgetreden als bestuursleden. Hun functies worden waargenomen door den voor zitter, den heer J. Th. Boelen, Heerengracht 474 te Amsterdam. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter T vanaf Trug, U en Va tot en met Vis. MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot onderwijzer aan de Centrale school no. 1, de heer J. G. Wille, alhier. Van de dr. Huet- school naar de school Buitenrust is overge plaatst de onderwijzeres mej. A. Dekker. SPORT EN WEDSTRIJDEN Krachtsport ACHILLES. De Haarlemsche Krachtsport Vereenïging Achilles organiseert worstelwed strijden om het kampioenschap van Nederland 2de klasse geheel, en voorwedstrijden voor de lste klasse. Er hebben 195 worstelaars ingeschre ven waaronder de kampioenen van 1943. Bij de dfstrictswedstrijden heeft de vereeniging zich goed geweerd, zoodat deze strijd om den hoogsten titel zeer spannend belooft te worden. Voor Achilles komen uit J. J. Seggelink, oud kampioen van Nederland in het lichtgewicht, J. Ligtvoet, een veelbelovend debutant, J. Consent, prijswinnaar op verschillende wedstrijden. P. G. Kruyer oud kampioen van Nederland midden gewicht, en W. Maasland en C. Geeris. Handbal CONCORDIA WINT MET GROOTE CIJFERS VAN VOORUIT. De belangrijke ontmoeting tussehen Concordia en Vooruit om de bezetting van de onderste plaats is geëindigd in een groote overwinning voor de Haarlemmers, die de Zaan- sche gasten met een nederlaag van 111 naar huis stuurden. Deze groote zege danken de rood-wit- ten voor een groot deel aan het feit, dat Vooruit met een onvoltallige ploeg verscheen, waardoor de aanval der thuisclub herhaaldelijk vrije kan sen kreeg, die ditmaal ook benut werden. In de tweede klasse behaalde B. G. V. een overwinning van 52 tegen de Concordia-reserves, die in de eerste helft goed partij gaven en zelfs een voor sprong van 20 verkregen. De heeren van H. O. C. hadden volgens de verwachting in de Zaan streek weinig moeite met Vooruit 2 en wonnen met 124. Buiten de competitie speelden de Con- cordia-dames tegen de Zaansche kampioene in de tweede klasse, Carna, en behaalden met matig spel een overwinning van 101 op de gasten, wier elftal in dezen wedstrijd nog niet voor de eerste klasse rijp scheen. De H. O. C.-dames gingen op bezoek bij Vooruit en moesten met een 11 gelijk spel genoegen nemen. Korfbal OOSTERKWARTIER I VERLIEST VAN SWIFT (84). Een met vier invallers spelend Ooster kwartier I heeft in de eerste helft tegen Swift een heel goede partij korfbal gespeeld, v. Worcum had reeds spoedig op niet te evenaren wijze den mand gevonden, doch Th. Poelgeest maakte spoe dig van verre gelijk (11). Daarna was Ooster kwartier door beter middenspel hierin blonk D. Starink uit in de meerderheid en door prachtige doelpunten van Drogtrop en v. d. Lin den leidde Oosterkwartier op een gegeven oogenblik met 13. In de derde opstelling was Oosterkwartier's verdediging zwak en A. Gulter- man maakte spoedig gelijk (33) Doel mej. Sta rink maakte daarna op fraaie wijze 43. Doch de handige v. Worcum zag nog kans om voor de rust gelijk te maken (44). Na de rust was het spel van Oosterkwartier in elkaar gezakt, zoodat het Swift niet moeilijk viel den wedstrijd met 84 te winnen. T. H. B.INDO was voor de rust een van T. H. B.-zijde zeer slecht gespeelde wedstrijd, zoodat de rust met een voorsprong van 31 voor Indo inging. Na de rust herstelde T. H. B. zich, wist gelijk te maken, en L. Dijkhof scoorde zelfs daarna nog het winnende doelpunt (43). De proef wed strijd Oosterkwartier 2Voorloopig afd.- 12-tal werd door eerstgenoemde met 64 gewon nen. Het was een zeer slechte en rommelige wed strijd, die de taak van de twaalftaicommissie niet heeft vergemakkelijkt. Het drafseizoen is Zaterdag: geopend met draverijen op Duindigl. Boyke Norton (voor) en capt. Norton bekampen elkaar tijdens de draverij om den prijs van Amsterdam. C. N. F./Meijer Pax c. Dammen KELLER OPNIEUW KAMPIOEN VAN NEDER LAND. Zaterdag en Zondag zijn te Rotter dam de laatste ronden om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland gespeeld. Keiler won voor de negende maal den titel. De kampioen van verleden jaar. de 18 jarige P. Rozenburg, vertoeft in het buitenland en kon zijn titel dus niet verdedigen. De uitslagen luiden: HellingmanAnderson 02; v. d. KraanVan Dartelen l1; VosHuis man 20; Jern!bergKinnegin 11; Rinsma Keiler 0—2; IJ ff—Metz 1—4; Baas—Beers 0—2; HellingmanVan Dartelen 11; AndersonBaas 1—1; Vosv. d. Kraan 11; JernbergHuisman 02- KeilerKinnegin 20; MetzRinsma 20; IJff—Beers 0—2. De eindstand is: 1. Keiler 21 pnt.; 2, 3 en 4 Beers, Kinnegin en Vos, allen 17 pnt.; 3. Huis man en 6. Metz, beiden 15 p.; 7. Van Dartelen 14 p.; 8. v. d. Kraan 13 p.; 9. en 10. Jernberg en IJff, belden 11 pnt.; 11. Anderson 10 p.; 12. Hel lingman 9 pnt.; 13. Baas 8 pnt.; 14. Rinsma 4 pnt. Wielrennen PETERS WINT TE BRUSSEL. Gerrit Peters heeft Zondag j.l. in het Brusselsche Sportpaleis een prachtig succes behaald. Hij startte in een internationale omnium met den Franschman Prat en den Belg Bruylandt. en won op fraaie wijze. Over 1000 meter tijdrijden maakte Peters den praehtigen tijd van 1 min. 4.4 see. VAREN, DAT IS LEVEN! Wij gingen U voor, zijn reeds aan boord Bestrijden den vijand van Zuid tot Noord Strijdt met ons mee, maar doet t snel Want Neerlands toekomst staat op 't spel! Aanmeldingen staan open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marine- annahmestelle West für Germ. Freiwil- lige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam: Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heer len, Saroleastraat 25 en door alle Hafen en Ortskommandanturen in Nederland. Gymnastiek VERGADERING K, T. K. In een gecombi- neerde Bestuur- en T. C. vergadering van den Kennemer Turnkring, welke onder leiding stond van den Kringvoorzitter, den heer F. G. J. v. d. Berg, werd medegedeeld, dat inzake een sa menvoeging van N. H. Zuiderkwartier en K. T. K. slechts een gedeeltelijke aansluiting mogelijk zal zijn. Het secretariaat van den Kring is n.u gevestigd bij den heer A. J. Fortgens, Caninefa- tenstraat 23, Haarlem. Mededeelingen werden ge daan over den nationalen invitatie-wedstrijd op 21 Mei in de Gemeentelijke Concertzaal en over de Bondskeuruitvoering op 9 Juli op een besloten terrein, en voorts over de wedstrijden Haarlem Rest. K. T. K., die voor dames plaats vindt op 16 April en voor heeren op 30 April, onder leiding resp. van de heeren C. Th. Smal en W. Mars man. Ook zal in April een aanvang worden ge maakt met den voorturncursus. In 1946 zullen in Haarlem verschillende jubilea worden gevierd, n.l. het 35-jarig bestaan van den K. T. K., het 60-jarig bestaan van Concordia en het 50-jarig bestaan van Bato. Ter voor een groot deel geza menlijke viering werd een gemengde hoofdcom missie samengesteld, die zal bestaan uit de hee ren F. G. J. van den Berg (K.T.K.), voorzitter, W. de Reus (Concordia), secretaris, A. J. Fort gens (Bato), penningmeester en B. J. Wieland Los (K.T.K.) technisch lid. Het voorloopig pro gramma bestaat o.a. uit landenwedstrijden in gymnastiek en handbal, gala-uitvoering, massaal optreden van verschillende Kringen en amuse- men tsa vond. Zwemmen NATIONALE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. De nationale jeugdkampioenschappen in het zwemmen en schoonspringen, welke eenigen tijd geleden moesten worden uitgesteld, worden thans gehouden op Maandag 10 April (Tweeden Paaschdag) in het Sportfonsenbad-Oost te Am sterdam. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 15 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ge varieerde ochtendklanken. (8.458.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Operetteconcert. 9.45 Godsd. Ultz. 10.00 Orkest Francis Keth. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 De Melodisten en soliste. 11.30 Zang, piano en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Melodis ten. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt. 13.10 Salonorkest. 13.45 Voor de jeugd. 1400 Viool en piano. 14.40 Meisjes- en kinderkoor. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Ork. Gerard van Krevelen en soliste. 15.45 Theo Uden Masman. 16.15 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Voor de jonge menschen. 18.00 BNO Bra- bantsch praatje. 18.05 Amusementsorkest en da meskoor ..Aethercharme". 18.45 Uitzending voor den volksdienst, 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Licht klassiek kamerorkestcoon- cert. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Over het najaar en de min.... 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15—24.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuizek. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord- West". 18,30 Scandinavische orkestmuziek. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Omroeporkest en gram.muz. 20.15 De Oud-Hollandsche walvisch vaart'. 20.30 Orkest Gerard Lebon. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2