VPALTHE UJED.H.B.P0ST Stoppage. DE VOORSPELLING. D. Het is vandaag 15 Maart en de profe tie van Churchill heeft gefaald. De in zicht gestelde groote gebeurtenissen hebben niet plaats gehad en het kan zijn nut hebben, daar een enkel woord aan te wijden. „Nog voor medio Maart zal de wereld ge tuige zijn van de grootste militaire onder neming, die ooit in de geschiedenis is ver meld" heeft volgens S.P.T. Churchill op 19 Januari tegen een afgevaardigde gezegd, toen deze hem tijdens een pauze tusschen de debatten van het Lagerhuis vroeg, hoe het wel met de invasie stond. Men heeft aan dit bericht, dat nimmer door of namens Chur chill is tegengesproken, de grootste waarde gehecht. Het kon niet duidelijker. Churchill kondigde hiermede een grootscheepsche landing van Anglo-Amerikaansche troepen op het Europeesche vasteland waarvoor wij den laatsten tijd het woord „invasie" ge bruiken aan. Ditmaal op zeer korten ter mijn met als uiterste datum 15 Maart.. Deze landing heeft niet plaats gehad en zoo er door Churchill's woorden verwachtingen lijn gewekt of onrust is ontstaan blijkt weer eens de waarheid van de vele spreekwijzen, die den afstand tusschen voornemen en uit voering in het licht stellen. Een oogenblik zou men rekening kunnen houden met de mogelijkheid van bewuste misleiding, hetzij om daarmede andere strategische hande lingen te camoufieeren hetzij om nog een schepje te doen op den zenuwoorlog, die momenteel van weerskanten gevoerd wordt. Maar wat een derderangs politicus zich misschien kan veroorloven kan Churchill zich niet permitteeren. Wanneer een figuur als hij de invasie aankondigt en daarbij zich zelfs aan een bepaalden tijd bindt dan meent hij wat hij zegt en dan is hij zoozeer overtuigd van de waarde zijner voorspel ling, dat hij het risico van een blamage durft aanvaarden. Wanneer het op 19 Januari met de in vasie dus een kwestie van hoogstens eenige weken was rijst de vraag, wat het opper commando der strijdkrachten der gealli eerden bewogen mag hebben, te elfder ure tot uitstel te besluiten en dan komt onwille keurig de lagerhuisrede in herinnering, die Churchill ruim een maand na zijn Januari- profetie hield. Het was in die, op 28 Februari gehouden rede, dat Churchill gewaagde van het te leurstellend verloop der operaties in Zuid- Italië. Wat iedereen weet, werd door Chur- chills woorden nog eens onderstreept: Zuid Italië is voor de geallieerden een stevige tegenvaller geworden en het krijgsbedrijf aldaar vergt van de generale leiding de grootste waakzaamheid. Churchill ver bloemde dit niet en toen hij op de moeilijk heden had gewezen, die de Italiaansche veldtocht oplevert, volgien de gedenkwaar dige woorden, dat hij nooit de meening had verkondigd, dat het einde van den oorlog in Europa nabij zou zijn en dat daar in 1944 althans nog geen sprake van kon zijn. En daarmede maakte hij een einde aan alle verwachtingen, die sinds 19 Januari moch ten zijn gekoesterd, want het was na die Lagerhuisrede duidelijk, dat de zorgen over Zuid-Italië te groot waren, om het risico Van een nieuw avontuur aan te durven. Daarnaast blijven er mogelijkheden van politischen aard: Sovjet-penetratie in de Middellandsche Zee, verwikkelingen als ge volg van de Finsch-Russische onderbande lingen, Amerika's interesse bij de oorlogs handelingen op een anier halfrond om er maar enkele te noemen. altemaal deug delijke motieven om het met de invasie nog maar wat aan te zien. In twee maanden kan heel wat gebeuren. Wat half Januari door Churchill blijkbaar als vaststaand werd aangenomen is thans naar het schijnt onuitvoerbaar. En dit leidt tot een dubbele les: Iedere oorlog brengt een krijgskans mee, een krijgskans, die zich niet stoort aan voorspellingen maar door de feiten wordt bepaald. Daarom was het mis schien onverstandig van den heer Churchill, dat nieuwsgierig Lagerhuislid te paaien met een belofte, waarin zelfs een datum was verwerkt. Daarom is het zeker onverstandig van velen, die er nog veel minder van weten dan de heer Churchill, het verloop der toe komstige oorlogshandelingen uit te stippe len en hun gedragingen te regelen naar wat zij zoo gaarne zouden zien gebeuren. En de tweede les wil ons bij herhaling een waar schuwing zijn, ons niet over te geven aan bange onrust zoolang daar geen bepaalde reden toe bestaat. Het is heiaas noo:'_ bepaalde voorbereidingen te treffen en nie mand zal de noodzakelijkheid daarvan mis kennen, maar beraden voorzorg en onbera den angst zijn twee. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is met morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter V vanaf Vit en Wa tot, en met Wen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad? A, Overmeer, H'slede, Buiten land: J. C. van {ter Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Vel^n en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties W. van Om men, Heemstede. De bekende componist Eduard Künneke, die momenteel in Amsterdam vertoeft, ontmoette daar zijn dochter Evelyn, de vermaarde film- en radiozangeres, die een tournée door ons land maakt. Vader en dochter laten zich door den hotel portier over de bezienswaardigheden der stad inlichten. C.N.F./Noske Pax c. Onzichtbaar stoppen volgens Amerikaansch systeem, van scheuren, brand- of motgaten, ln alle soorten weefsels, Perzische tapijten, enz. „Moeder en Kind". De Nederlandsche Volksdienst is een om vangrijke organisatie en een van haar be langrijkste vertakkingen moet wel de hulp post „Moeder en Kind" worden genoemd Wat doet „Moeder en Kind" in de gemeen schap, met welke, taken belast zij zich, over welke terreinen gaat de blik van haar wakend oog Zooals de naam al zegt gaat het hier om hulpverleening aan moeders, kleuters en zuigelingen, en de verzorging van a.s moe ders. Op gezette tijden houdt de dokter spreekuur in de hulpposten en daarbij zijn dan de leidsters tegenwoordig om vraag stukken met de betrokkenen onder de oogen te zien. die niet onmiddellijk tot het arbeids veld van den geneesheer behooren. Tevens echter draagt „Moeder en Kind" er voor zorg, dat de adviezen, die moeders en kin deren op het spreekuur worden gegeven, ook worden opgevolgd. Waar noodig zal zij op voedkundige en huishoudelijke hulp ver- leenen, in overleg met het buurtschapshoofd. Dan is er het werk van de „moeders uitzending". „Moeder en Kind" gaat na welke moeders behoefte hebben aan ontspanning en zorgt voor de gegevens. Is de moeder een maal afwezig, dan treft zij maatregelen voor de verzorging van het gezin. Ook daarna is haar taak nog niet ten einde, want dan komt de nazorg, opdat zekerheid verkregen wordt, dat de hervonden gezondheid en levenskracht van de moeder zooveel mogelijk blijvend resultaat hebben. Natuurlijk houdt „Moeder en Kind" zich ook bezig met de gezinsver zorging voor en na de bevalling, gedurende ziekte van de moeder, en in kinderrijke ge zinnen, in het bijzonder bij werkende moe ders, en wel door haar bemiddeling te ver- leenen bij de plaatsing van geroutineerde gezinsverzorgsters. En wat wordt er voor het kind gedaan In de eerste plaats is er de kinderuitzending, waaraan „Moeder en Kind" medewerkt door na te gaan welke kinderen uitzending noodig hebben, het uitzien haar geschikte verpleeg- adressen en het onderzoeken daarvan, en vervolgens het toezicht op de verzorging der kinderen, die bij pleegouders zijn onderge bracht. Dan is er de medewerking op het ge bied van kleuterverblijven. „Moeder en Kind" werkt nauw samen met de leidsters van de kleuterverblijven en de kleuter dagverblijven, die de N. V. D. beeft opgericht. En ten slotte het belangrijkste: de mede werking bij de zorg voor de jeugd in het algemeen: het achterhalen van jeugdige per sonen, wier opvoeding verwaarloosd wordt, of waarbij daarvoor gevaar bestaat; het at'tent maken op opvoeders, waarvan vermoed wordt, dat zij niet in staat zijn hun kinderen behoorlijk op te voeden; en dan het zeer verantwoordelijke werk: nagaan welke ge zinnen voor duurzame opneming van een pleegkind in aanmerking zouden kunnen komen. Deze korte opsomming geeft een bescheiden beeld van den omvang der werkzaamheden van de hulppost. Speciaal in oorlogstijd is dergelijk, zegenrijk werk op zijn plaats. De hulppost treedt weinig op den voorgrond; zij vervult haar belangrijke taak met het optimisme en de iiefde, waaraan vandaag in vele gezinnen groote behoefte bestaat. STAATSEXAMEN H. B. S. EN EXAMENS VOOR MIDDELBARE SCHOOLAKTEN. Zij, die zich wenschen te onderwerpen aan het examen tot het verkrijgen van bevoegd heid om examens af te leggen voor de mid delbare schooiakten of aan de staatsexamens H.B.S.-A en H.B.S.-B, moeten zich vóór 1 April aanmelden bij dr. B. K. v. d. Berg, Goolkatenweg 190 te Enschedé, onder opgave van het examen, waaraan zij wenschen deel te nemen. De examens zullen worden ge houden te Utrecht. KORT NIEUWS Tijdens den voetbalwedstrijd O. S. V. K. F. C. vervoegde zich bij een ingezetene van Oostzaan een onbekende met het ver zoek op diens erf een fietsenstalling te mo gen houden. De Oostzaner willigde dit ver zoek in en begaf zich even later ook naar het voetbalveld. Na een aantal fietsen ge stald te hebben zocht de onbekende rijwiel- ,>tal)er met een tweetal inmiddels gearri veerde kennissen, uit de gestalde fietsen de beste uit en is er mee verdwenen. Aangezien de hoofdkerk van de Ned. Herv. gemeente te Nijmegen, de Sint Stevens- kerk door het bombardement voorloopig onbruikbaar is geworden, heeft de waar nemend bui-gemeester de 14e eeuwsche Mariënburgkerk, welke thans als gemeente museum is ingericht, ter beschikking van de Ned. Herv. gemeente gesteld voor het houden van godsdienstoefeningen. Brabantsche brief. Van veenland tot ontgimüngsgebiect. Er zullen weinige streken in'ons land ge vonden worden, waarvan de bevolking zoo vooruitstrevend is als het nieuwe Peelland. Trekt men door dit gebied, dat zich uitstrekt tusschen Eindhoven en Venio en tusschen Boxmeer en Roermond, dan vindt men daar allerwegen tusschen de oudere plaatsen jonge dorpen en dorpskernen en over de open vlakte vele nieuwe landbouwbearijfjes verspreid. De vreemdeling, die voor het eerst dit land bezoekt, krijgt onwillekeurig den indruk te zijn onder menschen, die eenvoudig van aard zijn, doch niet, bang van moeite en inspan ning en die vobruit. willen in de wereld. Wie de oude kaarten dezer streek bekijkt zooals de fraaie, welke ds. Hanewinkel, schrij ver van een tweetal zeer interessante reizen door de Meierij van 's Hertogenbosch, in 1803 teekende, ziet daar de Peel in het grensge bied tusschen Brabant en Limburg aangeduid als „eene moerassige land-streek". Tot voor betrekkelijk kort bleef dit hoogveen met zijn vennen en heide een ontoegankelijke strook. Het is nog maar een goede dertig jaar ge leden, dat de eerste harde weg door de Peel werd aangelegd, die, welke de zandbaan tus schen Deurne en Venray kwam vervangen voordien was er zeer weinig verkeer tusschen de dorpen aan weerskanten der grauwe Peel vlakte. Vooral de laatste halve eeuw is er tus schen Maas en Dommel veel gewijzigd en verbeterd. De Peelstreek werd voor een aan merkelijk deel van een hoogveengebied een ontginningsstreek. De afgraving van het veen, de ontsluiting van het gebied door den aanleg van vaarten en wegen, de invoei-ing van het kunstmest en de nieuwe landbouwmethoden en vooral ook de ontwatering hebben in weinige tientallen van jaren de Peelstreek van gedaante veranderd. De grond mag er nog schraal zijn en harden arbeid eischen, dit land is geen onnutte uithoek meer en geen hindernis binnen de grenzen van ons vaderland. Er is hier veel goeds tot stand gebracht en al is er van rijkdom en welvaart nog geen sprake, dit gebied telt thans mee onder onze gewesten. De vooruitgang in het veen- en ontginnings- land van de Peel wordt thans door den grooten oorlog tegengehouden. Straks echter, wanneer de vrede is teruggekeerd, zal hij met nieuwen, nog grooteren ijver worden voort gezet. Aanzienlijke stukken grond liggen hier immers nog braak en aan vlijt, levenslust en jonge kracht ontbreekt het niet. En wat schuilt er niet onder deze eeuwen verachte en veronachtzaamde vlakte? Wacht daar niet het goud van de Peel op zijn delvers? BRANDSTOFFEN VOOR VERWARMING EN KOOKDOELEINDEN. Van 2 tot en met 29 April zuilen de distri- butiediensten de brandstoffenkaarten T 405 voor het seizoen 1944'45 uitreiken, uitslui tend aan personen, die de aanduiding „hoofd" op hun stamkaart hebben en het restant dei- voor het stookseizoen 1943'44 uitgereikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moeten voorkomen, kunnen inleve ren. Tevens dient het aanvraagformulier MD 32306 te worden medegebracht, nadat dit vooraf behoorlijk is ingevuld. Personen, die voor de bereiding van hun warme maaltijden uitsluitend op vaste brand stoffen zijn aangewezen, kunnen tot en met 18 Maart bij de distributiediensten een aan vrage indienen voor een bonkaart U 405 voor vaste brandstoffen voor .kookdoeleinden EEN KANS VOOR JONGE LANDARBEIDERS Zooals bekend, organiseert het Langemarök- Studium in de komende maanden een schif tingskamp voor jongelui tusschen 16 en 24 jaar, die werkzaam zijn in het landbouw-, het veeteelt- of het kweekersbedrijf. Dit kamp duurt ongeveer 5 dagen en heeft ten doel na te gaan, over welke vakkennis de deelnemers reeds beschikken en of zij de lust en de ge schiktheid tot een verdere studie bezitten. Als dit het geval is, kunnen ze een gratis opieiding voor het door hen gewenschte beroep ontvan gen. Het is de bedoeling, dat zooveel mogelijk een studierichting gekozen wordt, die in ver band staat met de vi-oeger uitgeoefende werk zaamheden. Een kweekersknecht kan op deze wijze dus tot tuinbouwkundige, een jongeman, die altijd in het landbouwbedrijf heeft gewerkt, tot land bouwkundig ingenieur worden opgeleid. De persoonlijke voorkeur heeft echter bet laatste woord en daarom behoort b.v. ook de studie in de medicijnen of in de rechten niet tot de onmogelijkheden. Jongelui, die aan dit kamp deel willen nemen kunnen zich hiertoe aanmelden bij het Lange- marck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag waar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn FAILLISSEMENTEN. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van W. P. van der Wal, betonarbeider, Overtonstraat 35 te Haarlem. Curator mr. B. W. Stomps te Haarlem. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Amsterdam (voorgedi-agen door de comm. voor beroeping en benoeming voor 2 vac.) C. M. van Endt te Amstelveen; D. Veldkamp te De Biit en J. R. Woifensberger te Utrecht; L. Buenk te Veessen; J. J. F. Franck te Velp en B. J. Lietaert Peerbolte, evang. pred. te Huizum. Beroepen te Harderwijk J. J. Poot te Ameide en Tienhoven. Beroepen te Heliendoorn D. J. Burgersdijk te ITarlingen. Beroepen te Brakel A. Barendi-echt te Westbroek. Aangenomen naar Elspeet (toez.) P. J. F. Lamens te Hellouw. Aangenomen naar Wolsum en Westhem H. Goi'deau, cand. en hulppred. te Raalte. Geref. kerken. Beroepen te Sybrandaburen A. Plaatsman, cand. en hulppred. te Noord- wolde. Beroepen te Putten P. de Ruig te Zevenhoven. t'hr. Ger. kerk, Bedankt voor Rijnsburg J. H. Veiema te Steenwijk. Gercf. gemeenten. Bedankt voor Middel burg H. Ligtenberg te Vlaarcfingen. Ver. v. Vrjjz. Ilcrv. Benoemd tot hulppred. te Arnhem mej M. C. Jongeling te Zwolle. BPIIPP"""""™ n Moot geveltje. Maar het moest eens opnieuw ge schilderdworden.Watzou het opknappen! Laten wij U eens prijs opgeven. ami i SINGEL 388 - flfïïSTERDRm TEL 30789 Waterpolo WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG EN ZON DAG. De uitslagen van de op Zaterdag en Zon dag gespeelde wedstrijden voor de polo-compe titie van den zwemkring Haarlem zijn: heeren: Afd. 1: D.W.R. 2H.P.C. 2 2—2; H.V.G.B. 1— Haarlem Jeugd 6—3. Afd. 2: H.P.C. 3Haarlem 2 0—1. Afd. 4: D.W.T. 2—Haarlem 4 1—3; H.P.C. 4 Haarlem 4 04 (Haarlem 4 kampioen. Dames: Afd. 1: H.P.C. 1Haarlem 1 20. Zwemmen NATIONALE VIERKAMP H.V.G.B. De Haar- lemsche zwem- en poloclub H.V.G.B. organiseer de Zondag j.l. haar jaarlijksche vierkamp met Aegir (Eindhoven), D.A.W. (Alkmaar) en Mer- wede (Dordrecht). De bekerhoudster Merwede moest zich dit jaar met de 3e plaats tevreden stellen daar H.V.G.B, met grooten voorsprong le werd. terwijl Aegir met 5 punten minder dan Merwede de 2e plaats bezette. H.V.G.B. was over alle linies de sterkste. Ook het waterpolo won zij met sprekende cijfers. De uitslagen hiervan waren: H.V.G.B.Aegir 92; MerwedeD.A.W. 11; AegirMerwede 22; H.V.G.B.D.A.W. 6—0. Eindstand: 1. H.V.G.B. 2052.7 p.; 2. Aegir 2152.2 p.; 3. Merwede 2157.2 p.; 4. D.AW. 2181.9 p. Biljarten KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Zondagavond is de eindstrijd van het kampioenschap van het ressort Haarlem le klas B cader 35/2 gehouden onder leiding van ,.B. C. H,". In de middagpar tijen incasseerde J. Kobus zijn 2e verliespartij waardoor de spanning voor de slotpartij aanmer kelijk verminderd was. In deze partij tusschen Baart en Kobus bewees de laatste dat hij wer kelijk nog veel belooft voor de toekomst. Op overtuigende wijze bracht hij den nog ongesla gen kampioen zijn eerste verliespunten toe. De eindstand luidt: gesp. gew. gel. gem. h.s, pnt. A. Baart (kampioen) 7 6 6.86 48 12 J Kobus 7 5 7.64 51 10 li. v. d. Broek 7 5 6.64 35 10 W. Houtkooper 7 4 5.81 45 8 A. Corver 7 3 1 5.93 44 7 D. Noordman 7 2 1 5.51 44 5 G. Vos 7 2 6.29 42 4 J. Hasselmeyer 7 0 5.03 39 0 De consul van den N. B. B. was aanwezig om de Bondsmedaille uit te reiken aan den kam pioen die als extra belooning werd uitgenoodigd om deel te nemen aan den wedstrijd om het eerste klasse kampioenschap. DE VERVULDE GARANTIE. „Maar, lieve kindertjes, ik heb jullie toch gezegd, dat elk zijn eigen tuintje hebben zal." teekening Sturtzkopf/Orbis/Holland Pax RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 16 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 1.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gymnastiek. 7-15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Pogr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Zoet vloeiende klanken. (Van 8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Orkestconcert. 9.45 Godsd. Uiz. 10.00 Orkest Gerard van Krevelen en orgelspel. 11.00 Gestalten uit de Duitsche letterkunde van van daag. 11.15 Nederlandsch pianoduo. 12.00 Almanak 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Kleine wijzen van groote allure. 14.00 Poëzie op het platteland. 14.15 Zang, orgel en Septet Jonny Ombach. 15.00 Kerkorgelconcert. 15.30 En hier is de koffergra- mofoon. 16.00 De Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17 00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Operaconcert. 18.45 Branden de kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. praatje. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Concertgebouworkest (i. d. pauze: Voor luisteraars, die graag lezen). 21.30 Hoe wordt een lied gezongen VII. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Het Matrozenkoor. 22.35 Licht orkestconcert. 23.05—24.00 Licht klassieke kwar tetten. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekcooncert. 18.00 Instrumen taal en vocaal avondconcert. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 39.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkest Frans Wouters .20.00 Zang. 20.15 Toen er nog geen SOS over zee klonk IV. 20.30 Orkest Malando. 21.15 Het Vaudeville-orkest, soliste en Mannenkoor. 23.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren van 18.45-6.45 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2