Haarlemsche Courant Het SS-regiment „Generaal Seyffardt" onderscheidt 2ich aan het Oostelijk front. i Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Eervolle vermelding in het Duitsehe weermachtberieht. Hevige af weer strijd woedt voort. Sovjet-steunpunt te Haifa? Finsche Rijksdag behandelt rapport der regeering Duitschland s grootste vliegboot. Maan vrouwen 289e Jaargang No. 64 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tol. Advert. 19721, Redactie 106M Postgiro 134958 Haartemsche Ct. Haarlem Bijkantoor. Soendaplein 37. Tel. 18330 Hoofdredacteur: p. c. Derks Donderdag 16 Maart 1944 Verschijnt öageiyKs, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkeryZ. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 In het Zuiden van het Oostelijk front probeerden vrij sterke vijandelijke strijd krachten tevergeefs, in verscheidene sec toren onze distancieeringsbewegingen te doorstooten. Aan den Ingoel, aan den mid delloop van den Boeg in de Oekraïne, ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje en in het gebied ten Oosten van Tarnopol zijn hevige afweergevechten aan den gang, in welker verloop onze troepen altijd weer succes volle tegenaanvallen ondernamen. Bij de gevechten in het gebied van Tarnopol hebben zich een bataljon fuseliers onder ma joor Balzer en een pantsertrein onder den eersten luitenant Lorscheid bijzonder onder scheiden. Ten Noordwesten van Newel is de kracht van de bolsjewistische aanvallen, die weer met zware vijandelijke verliezen mislukten, ver minderd. In dc gevechten der laatste dagen heeft zich in den' Noordelijken sector van het Oostelijk front het Nederlandsche SS-vrijwilligersregi- ment pantsergrenadiers „Generaal Seyffardt" onder bevel van den SS-Obersturmbannführer Joerchel bijzonder onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno heeft de vijand, na krachtige voorbereiding door de artillerie, verscheidene door pantserwagens ondersteunde aanvallen ondernomen, die met zware verliezen voor den vijand werden ver ijdeld. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Verdragend geschut bestookte het vijandelijke scheepvaartverkeer voor Anzio en Nettuno, trof een transportschip en dwong verscheidene schepen om den steven te wenden. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben opnieuw een terreuraanval onderno men op de stad Rome. In verscheidene stads wijken ontstonden zware verwoestingen en verliezen onder de bevolking. Dinsdagnacht hebben Duitsehe gevechtses kaders met goede uitwerking de havenwerken van Napeis, alsmede vijandelijke scheepsdoelen voor Napels aangevallen. Vier transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 brt., werden zwaar getroffen. In opslagplaat sen voor den aanvoer ontstonden verwoestin gen en uitgebreide branden. Eenige Britsche storingvliegtuigen wierpen Dinsdagnacht bommen op plaatsen in West- Duitschland. Sterke formaties van onze luchtmacht vielen in den nacht van 14 op 15 Maart opnieuw Lon den aan. Het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen veroorzaakte omvangrijke verwoestingen en talrijke groote branden in het stadsgebied. In het verloop van felle nachtelijke gevech ten hebben Duitsehe oscortestrijdkrachten in het KanaaLtwee Britsche motortorpedobooten in den grond geboord en een andere motor torpedoboot zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moet worden. Bovendien werden tweë booten in brand geschoten. Een eigen vaartuig' kreeg een torpedotreffer en zonK. In de Zwitsersche bladen zijn eenige Amerikaansche berichten verschenen die laten doorschemeren, dat tijdens de con ferentie van Teheran is overwogen de Sovjet-Unie een steunpunt voor haar vloot in de Middellandsche Zee te geven. In aansluiting op deze berichten seint de Londensche correspondent der Züricher Zei- tung, dat Churchill en Roosevelt reeds hadden besloten tot liet aanleggen van een oorlogs haven aan het eindpunt van een groote olie pijpleiding die dwars door Arabië zal loopen. Het meest waarschijnijlke is, aldus de corres pondent, dat de haven van Haifa voor deze militaire inrichtingen zal worden gebruikt. Stalin was het geheel met deze plannen eens, doch verlangde dat dan ook aan de Sovjet- Russische vloot ligplaats in deze nieuwe oor logshaven zou worden verleend. Churchill en Roosevelt hebben dit verzoek ingewilligd. Aan het eind van zijn telegram merkt de correspondent op, dat de Sovjet-Russische Zwarte Zee-vloot spoedig dus een Middel landsche Zee-vloot zal worden, waardoor de Dardanellen zeer veel aan beteekenis zullen inboeten. Pierre Cpt naar Moskou. Naar te Algiers verluidt zal de voormalige Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, binnenkort in opdracht van De Gaulie naar Moskou vertrekken, om een vriend schapsverdrag tusschen het comité De Gaul le en de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Het Finsche inlichtingenbureau heeft het volgende communiqué gepubliceerd: De Rijksdag heeft tijdens de Woensdag gehouden besloten vergadering het rapport der regeering, dat minister-president Lin- komies Dinsdag over den politieken toe stand heeft uitgebracht, behandeld. Na een vergadering van anderhalf uur besloot de Rijksdag met algemeene stemmen over te gaan tot de orde van den dag. In de Duitsehe hoofdstad zijn geen be richten ontvangen over het resultaat van deze zitting. Alleen het hierover uitgegeven officieele communiqué is bekend. Men twij felt er te Berlijn echter niet aan, dat op deze zitting de Sovjetvoorwaarden besproken zijn. Met het oog op dezen toestand heeft de woordvoerder van het ministerie van bui- tenlandsche zaken op een desbetreffende vraag geantwoord, dat hij niet wist welke beslissing de Finsche regeering zal nemen. Wat hij echter als uitdrukking van zijn overtuiging en van die der toonaangevende Duitsehe kringen meende te mogen zeggen was de verklaring, dat het Finsche volk nog steeds en misschien sterker dan tot dusver gekant is tegen het aanvaarden van de Sovjet-voorwaarden, in welken vorm deze ook gegoten mogen worden, omdat dit in strijd zou zijn met den Finschen nationalen trots en den wil tot zelfbehoud. Luchtgevechten bij Hannover In het gebied van Hannover hebben zich Woensdagochtend luchtgevechten van vrij grooten omvang afgespeeld tusschen for maties Amerikaansche bommenwerpers, die onder gebruikmaking van de weersgesteld heid het Duitsehe rijksgebied waren bin nengevlogen, en de voor de afweer opge stegen eskaders Duitsehe jacht- en torpedo- vliegtuigen. De luchtgevechten zetten zich voort op den weg dien de vijandelijke for maties insloegen. Weer luchtalarm te Londen Woensdagavond is in Londen weer lucht alarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berich tendienst. Spoedig daarop kon fel afweervuur gehoord worden. Woensdagavond hebben volgens het D.N.B. Duitsehe gevechtsvliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid Oost Engeland en in het gebied van Londen gebombardeerd. Gedurende haar diensttijd leeren de meisjes van den Nederlandschen Ar beidsdienst de meest uiteenloopende werkzaamheden. Een Arbeidsmeisje, dat in de huishouding op een boerderij behulpzaam is, drenkt een kalfje. C.N.F.N.AX>./v.d.Werf Pax c. Het tijdschrift „Der Adler" geeft een beschrijving van de BV-222, Duitsch lands grootste vliegboot. Deze vliegende oceaanreus heeft zes motoren en een romp van 37 meter lengte en 5,6 meter hoogte, die twee verdiepingen telt. De draagvlakken hebben een spanwijdte van 46 meter. De groote Engelsche vlieg boot „Sunderland", die ook twee verdie pingen telt, heeft een spanwijdte vaii 43,2 meter. De BV-222 kan op de onderste afdee- ling honderd man in volle wapenrusting bergen. De bovenste verdieping biedt ruimte aan de bemanning. „Der Adler" deelt mee, dat de bewapening uit „tal rijke kanonnen en machinegeweren" be staat. Op verscheidene deelen van het front zijn reeds met goed gevolg vlieg- 'booten van dit type ingezet. Japansche duikbootactie in de Golf van Arabië. Naar de Egyptische bladen melden heeft het Amerikaansche departement van marine be kend gemaakt, dat eind Januari een Ameri- kaansch koopvaardijschip van middelbare grootte door een Japansche duikboot in de Golf van Arabië tot zinken is gebracht. Isoieering van den lerschen Vrijstaat. Verdere en ingrijpender maatregelen ter isoieering van Eire worden door de Brit sche regeering overwogen. Alle telefoon verbindingen tusschen Engeland en Eire zouden worden afgesneden. Mogelijk zullen ook soortgelijke maatregelen genomen wor den voor het telefoonverkeer tusschen Noord-Ierland en Eire. De censuur op brie ven tusschen Noord-Ierland en Eire zal waarschijnlijk nog deze week worden inge voerd. George Bernard Shaw heeft de vraag van een lerschen correspondent of Eire gerech tigd was te weigeren zijn neutraliteit prijs te geven, bevestigend beantwoord. Hij zeide verder, dat het dreigement sancties tegen Eire toe te passen, verontwaardiging wekt en een beleediging, ja in het geheel niet te verontschuldigen is. Virginio Gayda gedood. Bij den jongsten luchtaanval van Anglo- Amerikaansche vliegtuigen op Rome is de voormalige hoofdredacteur Virginio Gayda om het leven gekomen. De woning van Gay da werd door een voltreffer in puin gelegd. Gayda bevond zich op dit moment in zijn werkkamer. Ook zijn moeder en zijn zus ter werden gedood. Een vijfling De vrouw van den in het Argentijnsche plaatsje Belgrano wonenden Italiaan Dilli- genti heeft het leven geschonken aan vijf gezonde kinderen. De geboorte van de vijfling, drie meisjes en twee jongens, is geschied in Januari j.l. De vader had zich echter uit afkeer van dagblad- en filmreporters tot dusver verzet tegen bekendmaking van de gebeurtenis. De moeder der vijf spruiten had reeds eerder het leven geschonken aan een drieling. Neergeschoten U.S.A.-jager. Ook de U.S.A.-jagers, die de Ameri kaansche terreurbommenwerpers moeten beschermen, onder vinden in toenemende mate de kracht van de Duitsehe lucht afweer. Deze U.S.A.-jager van het type „Lightning" werd in den luchtslag door een Duitschen jager neergeschoten. Het toestel ging in vlammen op. De Amerikaansche piloot kwam tusschen de ruines om het levea» S"iL Doelfs/HH/St, P, c. Briefwisseling Hitier-Dr. Hacha. Naar aanleiding van den vijfden verjaar dag van de hereeniging van Bohemen en Moravië met het Duitsehe rijk heeft de Rijksprotector in Bohemen en Moravië, rijksminister dr. Frick, een bezoek ge bracht aan den president van den staat, dr. Hacha, en hem een in hartelijken toon ge houden eigenhandig schrijven van den Führer overhandigd. Dr. Hacha heeft op het schrijven van den Führer eveneens met een brief geantwoord. Verder ontving de Führer'den voorzitter van de Protectoraatsregeering. minister dr. Krejci, Broer van Pétiot bekent. Nieuwe vondst in de Rue Lésueur Gistermiddag is de vrouw van den voort- vluchtigen Pétiot verhoord, die met haar zwager Maurice Pétiot naar Parijs is over gebracht. Pétiot had haar nooit iets verteld over dén omvang van zijn practijk en slechts laten doorschemeren, dat hij vele rijke patiënten had. Haar man was Zaterdag opgebeld door de politie, die hem mededeel de, dat er brand was in zijn huis. Hij was niet teruggekomen. Na deze verklaringen kreeg de vrouw een zenuwinstorting, zoodat zij naar een zie kenhui: moest worden overgebracht. 't Verhoor van Maurice Pétiot leidde tot de vrijwel volledige bevestiging van het vermoeden, dat hij medeplichtig was of al thans op de hoogte was van de misdaden van zijn broer. Zoo is komen vast te staan, dat hij op 19 Februari 400 kilo kalk heeft gekocht, die hij met twee vrachtwagens naar Parijs liet brengen, waar ze in zijn te genwoordigheid werd gelost in de Rue Le- sueur. Overigens heeft men in een wandkast in. de Rue Le:ueur nog meer resten van men- schelijke lichamen gevonden en wel van een vrouw en drie mannen. Behalve de verlofgangers van de ver schillende fronten, ziet men op het oogen- bük in de straten van Berlijn veelvuldig de z.g. maan-verlofgangers. Dit zijn voor het grootste gedeelte huisvrouwen, die met hun- kinderen naar de buitenwijken van Berlijn zijn geëvacueerd, en de üchte maannachten gebruiken, om hun echtge- nooten, die in de Rijkshoofdstad zijn ach tergebleven, op te zoeken. In de lichte nachten bestaat n.l. het minste gevaar voor bombardementen, en zoo kan men dan in de straten van Berlijn vele vrou wen zien, die op langen afstand nog trach ten hun mannen te verzorgen. De Berlij- ners hebben deze 'vrouwen prompt „maan vrouwen" gedoopt. KORT NIEUWS Het Spaansche blad Informacio- nes meldt, dat de beperkingen voor het benzinever bruik in Spanje zijn uitgebreid tot een deel dei- auto's van offi cieele lichamen. De officier van justitie bij de Al- melosche recht bank eischte 5 jaar gevangenisstraf te gen den gedeti neerden opperman Th. F. N. uit Los ser, die op 10 Aug. j.l. te Losser zeke ren Lok na een woordenwisseling zoodanig met een mes hesft gesto ken, dat Lok vrij wel onmiddellijk overleed. Te Amsterdam geraakte op den Insulindeweg een 89-jarige man on der een tramwa gen, waardoor hij op slag werd ge dood, Het bombardement van Nijmegen. Er worden nog' steeds slachtoffers onder het puin gevonden Nog lederen dag worden uit de puinhoo- pen te Nijmegen overblijfselen van slacht offers van den Anglo-Amerikaanschen ter reuraanval van 22 Februari te voorschijn gebracht. De korpscommandant van politie to Nij megen verzoekt voor nadere controle van. de identificatie der slachtoffers ieder, die inlichtingen kan verschaffen, deze zoo spoe dig' mogelijk aan de politie mede te deelen. Het gaat hier voornamelijk om mededeelin- gen omtrent personen die nog vermist wor den alsook om mededeelingen over huizen, waarin nog slachtoffers zouden kunnen liggen. „LEELIJK ER LANGS GEGOOID" Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hilver: um I, om 18.45 over „Leelijk er langs gegooid". DRIE JAAR GEëlSCHT WEGENS AFDREIGING. Een 37-jarige chauffeur, die reeds twaalf vonnissen achter den rug had, was in Sep tember, een week na: at hij uit een gevan genkamp was losgelaten, bij een bewoner van een huis in de Tweede Jan Steenstraat te Amsterdam gekomen. Hij wist dat deze man betrokken was bij clandestiene affai res, begon nevig op te spelen, liet papieren zien met het woord politie erop en vertelde tenslotte dat de Amsterdammer rijp was voor Vught. Toen de zwarte handelaar ge noeg bedreigd was, beweerde de chauffeur, dat hij de zaak wel kon laten rusten, wan neer de man tienduizend gulden betaalde. Na eenig praten werden zij het eens over een afkoopsom van vierduizend gulden. De chauffeur kreeg direct tweeduizend gulden en de andere tweeduizend zou hij later ko men halen. De zwarte handelaar ging echter naar de politie en er verscheen een recher cheur, die zich in een kast verstopte en oor getuige was van het tweede bezoek dat de chauffeur aan de woning in de Jan Steen straat bracht. Deze vroeg om tweeduizend gulden, maar toen de zwarte handelaar zei dat hij die niet had, maakte hij hevige ruzie. Toen stepte'de rechercheur uit de kast en wilde den chauf feur arresteeren. Deze verweerde zich ech ter hardnekkig maar tenslotte werd hij overmeesterd en weggebracht. Dezer dagen stond de chauffeur voor de rechtbank te Amsterdam terecht wegens afdreiging. Hij achtte zijn optreden zelf wel zeer onsym pathiek, hoewel hij enthousiast beaamde hetgeen zijn verdediger veronderstelde, na melijk, dat hij dit alles gedaan zou hebben om den zwarten handelaar een goede les te geven en hem weer op het rechte pad te helpen. De Officier van justitie vond het geval zeer ernstig en eischte drie jaren ge\ ange- nisstraf.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1