DE VOORSPELLING. D. - Het was gisteren 15 Maart en de profe tie van Churchill heeft gefaald. De in zicht gestelde groote gebeurtenissen hebben niet plaats gehad en het kan zijn nut hebben, daar een enkel woord aan te wijden. ,,Nog voor medio Maart zal de wereld ge tuige zijn van de grootste militaire onder neming, die ooit in de geschiedenis is ver meld" heeft volgens S.P.T. Churchill op 19 Januari tegen een afgevaardigde gezegd, toen deze hem tijdens een pauze tusschen de debatten van het Lagerhuis vroeg, hoe het wel met de invasie stond. Men heeft aan dit bericht, dat nimmer door of namens Chur chill is tegengesproken, de grootste waarde gehecht. Het kon niet duidelijker. Churchill kondigde hiermede een grootscheepsche landing van Anglo-Amerikaansche troepen op het Europeesche vasteland waarvoor wij den laatsten tijd het woord „invasie" ge bruiken aan. Ditmaal op zeer korten ter mijn met als uiterste datum 15 Maart. Deze landing heeft niet plaats gehad en zoo er door Churchill's woorden verwachtingen zijn gewekt of onrust is ontstaan blijkt weer eens de waarheid van de vele spreekwijzen, die den afstand tusschen voornemen en uit voering in het licht stellen. Een oogenblik zou men rekening kunnen houden met de mogelijkheid van bewuste misleiding, hetzij om daarmede andere strategische hande lingen te camoufleeren hetzij om nog een schepje te doen op den zenuwoorlog, die momenteel van weerskanten gevoerd wordt. Maar wat een derderangs politicus zich misschien kan veroorloven kan Churchill zich niet permitteeren. Wanneer een figuur als hij de invasie aankondigt en daarbij zich zelfs aan een bepaalden tijd bindt dan meent hij wat hij zegt en dan is hij zoozeer overtuigd van de waarde zijner voorspel ling, dat hij het risico van een blamage durft aanvaarden. Wanneer het op 19 Januari met de in vasie dus een kwestie van hoogstens eenige weken was rijst de vraag, wat het opper commando der strijdkrachten der gealli eerden bewogen mag hebben, te elfder ure tot uitstel te besluiten en dan komt onwille keurig de lagerhuisrede in herinnering, die Churchill ruim een maand na zijn Januari- profetie hield. Het was in die, op 28 Februari gehouden rede, dat Churchill gewaagde van het te leurstellend verloop der operaties in Zuid- Italië. Wat iedereen weet, werd door Chur- chills woorden nog eens onderstreept: Zuid- Italië is voor de geallieerden een stevige tegenvaller geworden en het krijgsbedrijf aldaar vergt van de generale leiding de grootste waakzaamheid. Churchill ver bloemde dit niet en toen hij op de moeilijk heden had gewezen, die de Italiaansche veldtocht oplevert, volgden de gedenkwaar dige woorden, dat hij nooit de meening had verkondigd, dat het einde van den oorlog in Europa nabij zou zijn en dat daar in 1944 althans nog geen sprake van kon zijn. En daarmede maakte hij een einde aan alle verwachtingen, die sinijls 19 Januari moch ten zijn gekoesterd, want het was na die Lagerhuisrede duidelijk, dat de zorgen over Zuid-Italië te groot waren, om het risico van een nieuw avontuur aan te durven. Daarnaast blijven er mogelijkheden van politischen aard: Sovjet-penetratie in de Middellandsche Zee, verwikkelingen als ge volg van de Finsch-Russische onderhande lingen, Amerika's interesse bij de oorlogs handelingen op een ander halfrond .om er maar enkele te noemen. altemaal deug delijke motieven om het met de invasie nog maar wat aan te zien. In twee maanden kan heel wat gebeuren. Wat half Januari door Churchill blijkbaar als vaststaand werd aangenomen is thans naar het schijnt onuitvoerbaar. En dit leidt tot een dubbele les: Iedere oorlog brengt een krijgskans mee, een krijgskans, die zich niet stoort aan voorspellingen maar door de feiten wordt bepaald. Daarom was het mis- schièn onverstandig van Jen heer Churchill, dat nieuwsgierig Lagerhuislid te paaien met een belofte, waarin zelfs een datum was verwerkt. Daarom is het zeker onverstandig van velen, die er nog veel minder van weten dan de heer Churchill, het verloop der toe komstige oorlogshandelingen uit te stippe len en hun gedragingen te regelen naar wat zij zoo gaarne zouden zien gebeuren. En de tweede les wil ons bij herhaling een waar schuwing zijn, ons niet over te geven, aan bange onrust zoolang daar geen bepaalde reden toe bestaat. Het is helaas noojig, bepaalde voorbereidingen te treffen en nie mand zal de noodzakelijkheid daarvan mis kennen, maar beraden voorzorg en onbera den angst zijn twee. IJMUIDEN Diploma-zwemmen Ulo-leerlingen. Na de gebruikelijke voorbereidingen kwam voor de eerste maal in de gemeente Velsen een aantal jongeren in actie voor het officieele zwemdiploma C (het zooge naamde „zwemdiploma"). Er werd door de leerlingen der Openbare Uloschool met enthousiasme geoefend en de oandidaten 'hebben dan ook duidelijk bewezen, dat zij aan de gestelde eischen voldeden. In het Velserbad werden de volgende resultaten bereikt. Bij de meisjes vermeldt de lijst der geslaagden de namen: W. Lok ker-bol, G. Weylman, R. Bastiaans, R. Brink horst, H. Wolf, F. van Leeuwen, H. Natten, M. Jurg, J. Terpstra, H. Kist de Ruiter, Ch. N. A. Bergers, N. Tuin, G. v. d. Oord, H. v. d. Zee, N. Sluys, J. Paauw, G. Hartman, M. Dienaar, C. Hellings, E. Nieuwenhuysen, R. Groen. G. Wennis, A. Sanders en N. Jon ker. Verder slaagden de jongens J. Kuiper, J. Schaap, H. Gerlofs, H. Vrenegoor en L. Uneher. Het is wel typisch om te constateeren, dat de opkomst der meisjes zich gunstig onderscheide ten opzichte van het beperkte aantal candidaten der jongens. Omstreeks Mei en Juni zullen de Ulo leerlingen aan de zwem-examens A en B deelnemen. De jeugd wordt gecontroleerd Ook de Velser jeugd, die zich dagelijks in de ontruimde gedeelten der gemeente moet begeven, dient volgens de jongste be palingen een bewijs te kunnen toonen. Der gelijke verklaringen van het hoofd der school zijn voorzien van het politiestempel en gelden dus als een soort „vrijgeleide". Er werd inmiddels reeds gecontroleerd of deze nieuwe voorschriften worden nage leefd. Hoogovenschaakclub Door de IJmuider afdeeling der Hoogoven schaakclub werden Dinsdag weer spannende partijen gespeeld. In groep A werden de vol gende resultaten bereikt: G. van AlfenJ. van Stekelenburgh 0-1, J. HillecampG. L. de Haas 0-1. Voor groep B luidden de uitslagen: B. Kis- temaker—L. Roseboom 0-1, A. Kistemaker J. Ringers 1-0, G. DekkerN. v. d. Son 0-1. H. Buchi—A. Schelvis 1-0, J. v. d. GaagN. Menting 1-0, E. Stam—E. Luikman 1-0, G DekkerJ. Hoogzaad 0-1, L. RoseboomG. Dekker 1-0. Daar Ringers geheel onverwacht van zijn partner A. Kistemaker verloor en Hoogzaad zijn partij won, heeft laatstgenoemde een ge lijk aantal verliespunten gekregen. Hierdoor heeft de strijd om de bovenste plaats nog een onzeker karakter. De beide concurrenten zul len het elkaar stellig niet gemakkelijk maken. Goede damdag van D. C. IJ. Dat het bestuur van de Damclub IJmuiden door het besluit een damdag te organiseeren er blijk van heeft gegeven de wensthen van de leden te kennen, is duidelijk tot uiting ge komen. De belangstelling was zeer bevredi gend en het verheugde velen weer eens de naar elders vertrokken kennissen te zien en te spreken. Het was de bedoeling door dezen damdag den onderlingen band te verstevigen, iets, waaraan vooral onder de tegenwoordige omstandigheden behoefte is. We zijn er van overtuigd, dat D.C.IJ. hierin is geslaagd, want de stemming was opgewekt, er werd prettig gedamd, de gemeenschappelijke maaltijd over trof veler verwachtingen en het gezellig samenzijn na afloop viel bijzonder in den smaak. Er moge wel eens een periode zijn, dat het ledental achteruitgaat, steeds is toch tot uiting gekomen, dat D.C.IJ. haar invloed over een breeden kring uitstrekt en als het werkelijk noodig is op een ieder kan rekenen. Dit is een verheugend verschijnsel, hetwelk ongetwijfeld is te danken aan het vele wat de vereeniging in de roemrijke jaren en daarvóór ten behoeve van haar leden heeft gedaan. De terugblik hierop zal het bestuur ook den moed hebben gegeven ondanks de moeilijkheden van dezen tijd door te zetten. Het spreekt als vanzelf, dat de heer K. de Jong, waaraan D.C.IJ. zooveel heeft te dan ken, tijdens dezen damdag present was. Hij hield op de hem eigen wijze een korte toe spraak, waarna de dammers al hun aandacht op hun (voorloopig nog dam-) borden konden concentreeren. Aan de orde kwam een zeer interessante wedstrijd tusschen de „hokvas ten" en de geëvacueerden, welke duidelijk' bewees, dat er bij D.C.IJ. nog altijd strijdlust is. Het werd een geanimeerde krachtmeting met vele verrassingen, die de attractie nog verhoogden. De „hokvasten" hadden iets min der last van „.zenuwen" en slaagden er in met 13-7 te winnen. 't Was te begrijpen, dat na dezen spannenden wedstrijd een warm hapje zou smaken. Daar om was het een goede gedachte een gemeen- schappelijken maaltijd aan te bieden. Dit was waarlijk geen gemakkelijke taak, maar er was goed werk geleverd. Terecht bracht de heer De Jong dan ook dank aan de heeren Ott en v. d. Velde, die er voor zorg hadden gedragen, dat er iets smakelijks op tafel kwam. Natuur lijk maakte de heer De Jong van de gelegen heid gebruik om te toonen, dat hij nog steeds veel belang in D.C.IJ. stelt en met alles mede leeft. Het verheugde hem het geheele D.C.IJ.- gezin weer eens bijeen te zien. Tevens uitte hij de erkentelijkheid jegens de heeren Hühl en Swier voor de keurige organisatie van de zen dag en het vele werk, dat zij den afge- loopen tijd voor hun vereeniging hebben ver richt. Tenslotte sprak de heer De Jong de hoop uit spoedig in IJmuiden terug te zijn om weer te 1 ren medewerken. Na den evigen maaltijd, bestaande uit erw tensoep en brood met visch, ontpopten Hühl en Swier zich als krachten, die ook op de planken flink voor den dag kunnen komen. De avond werd aangenaam doorgebracht bij het orkest De Kruidnoten. Deze in hotel Vreeburg te Bloemendaal ge houden damdag mag goed geslaagd worden genoemd. Allen hebben volop genoten. De gedetailleerde uitslagen van den wed strijd tusschen de „hokvasten" en geëvacueer den waren als volgt (eerstgenoemden zijn „hok vasten"): BosseH. Laros 0-2, DixhoornF. Bastra 2-0, F. DukelHühl 2-0, KramerJ. Smit 1-1, J. v. StratenSchaap 2-0, J. Brand Hoek 2-0, Ottv. d. Velde 2-0. Visser—De Jong 2-0, RiedemanBal 0-2 en SwierBëets 0-2, totaal 13-7. „JUNIOREN"-VETERANEN IN ACTIE. Het ligt in de bedoeling binnenkort een aantrekkelijken voetbalwedstrijd in Sant poort te f oen plaats hebben. We vernemen, dat het plan bestaat een elftal uit de junio ren van Stormvogels van vijftien jaar ge leden, dus den begintijd van het jeugdvoet bal bij de IJmuider vereeniging, in actie te laten komen. Zeker is het mogelijk een be hoorlijke ploeg te vormen, aangezien onder meer Prins, Van Pel, Rijkeboer, de ge'br. Wilderom, Tol en Keersemaker, tot de toen malige junioren behoorden. Als tegenstan der wil men een Stormvogels-combinatie laten fungeeren. Zooveel mogelijk zal contact met de „ju- nioren"-veteranen worden gezocht, doch door de bijzondere plaatselijke omstandig heden is het niet uitgesloten, dat sommige adressen onbekend zijn. Daarom kunnen bedoelde oud-junioren zich met den heer R. A. Tol, Zinneveltlaan 10 te Santpoort, in verbinding stellen. Er kan nog worden medegedeeld, dat het de bedoeling is den wedstrijd 's avonds te houden. Strawberries' succes Ongetwijfeld zal het bericht, dat het eerste heerenelftal van de hockeyclub Strawberries kampioen van de promotieklasse is geworden, door velen mervoldoening zijn-vernomen. Wel iswaar is overgang naar de eerste klasse dit maal door de omstandigheden niet mogelijk, doch de vreugde is er niet minder om, aange zien Strawberries voor zijn kranige volharding deze belooning beslist heeft verdiend en het succes een stimulans is om, de huidige moei lijkheden ten spijt, door te zetten. Strawberries, die 16 October 1929 werd opge richt, heeft reeds veel opbouwend werk ver richt. Het is nog niet zoo lang geleden, dat we een overzicht van de geschiedenis hebben gegeven, zoodat het niet noodig is er ook vandaag over uit te weiden. Wel mogen we echter nog stilstaan bij den wil tot doorzetten, die Strawberries doorgaans heeft gekenmerkt. De vereeniging is waarlijk niet voor moeilijk heden gespaard gebleven, moeilijkheden, die in den oorlog bijzonder groot werden, niet alleen door veler vertrek naar andere plaatsen maar vooral door het feit, dat de Aardbeien hun terrein moesten verlaten. De mededeeling hiervan kwam vrij onverwacht en het bestuur werd dan ook voor een allerminst benijdens waardige taak geplaatst. Wat mogelijk was, werd geprobeerd om de beschikking over een ander veld te krijgen, maar telkens weer moest men inzien, dat er vergeefsche moeite was gedaan. Strawberries heeft toen gastvrijheid bij an dere vereenigingen gevonden, een oplossing, die natuurlijk talrijke wenschen onvervuld liet, maar het in ieder geval mogelijk maakte verder te werken. Een woord van lof voor het doorzetten in die maanden is wel op zijn plaats Strawberries geraakte in een aanmerkelijk gunstiger positie toen het bestuur op de ter reinen van Jagtlust te Santpoort beslag wist te leggen. Er was weer gelegenheid de ver eeniging uit te breiden en inderdaad bleek de belangstelling voor hockey belangrijk te zijn toegenomen. Duidelijk kwam tot uiting welk een uitstekenden naam de Aardbeien hadden verworven. Het ledental ging steeds weer vooruit, er kon een opmerkelijk aantal elftal len worden gevormd en ook de jeugd kon wor den ingeschakeld. Dit seizoen zal in het geschiedboek van Strawberries om al deze redenen een bijzon dere plaats innemen. Daarom is het zoo ver heugend. dat het kampioenschap er luister bij zet, We wenschen er Strawberries gaarne ge luk mede en spreken de verwachting uit, dat de vereeniging op denzelfden weg verder zal gaan, om aldus het hare tot veler gezonde sportbeoefening bij te dragen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. C. Schellingerhout Populierenlaan 21 Beverwijk en A. M. Ro sier, Fr. Naereboutstraat 19, IJmuiden-O., toek. adres: Reguliersstraat 46 Beverwijk. Geboren: J. Burger, d.. Stationsweg 201 IJmuiden-Oost; A. Th. Nierop, d., K. Zegelstraat 4 IJmuiden-Oost: B. H. Kuhfus, d., Watervlietstraat 50 Velsen-N.; A. van der Schalk, d., Willemsbeekweg 117 IJmui- den-Oost; W. H. Engelkes, d., Merellaan 6, IJmuiden-Oost; F. J. Heeremans, d., Walra- venstraat 13 Velsen-N.; M. van den Oever, z., Kruisstraat 21 Velsen-N. V. V. IJ. Kampioen. Een mooi resultaat na een door verschillende omstandigheden zeer moeilijke voetbalcompe titie behaalde onze plaatselijke Zaterdagmid dagclub V. V. Y. in den wedstrijd op eigen terrein tegen Sizo uit Hillegom, welke niet al leen met 3-0 werd gewonnen, doch tevens het kampioenschap opleverde. Wanneer V.V.Y. terugziet op de groote moei lijkheden, waarmede deze vereeniging in deze competitie heeft te kampen gehad, dan mag zij ongetwijfeld trotsch zijn op haar kampioen schap van de eerste afdeeling der Zaterdag middagcompetitie. De moeilijkheden begonnen reeds doordat V.V.Y. in de eerste helft der competitie niet over een eigen terrein de beschikking had, maar ondanks dit feit mochten de IJmuider jongens toch alle wedstrijden winnen. Na bui tengewoon veel moeite en onvervaarde activi teit slaagde men er ten slotte in het D.E.K.- terrein te Bloemendaal als eigen speelveld te kunnen bezigen, wat vcior V.V.Y. een uitste kende verbetering beteekende. Een andere moeilijkheid, welke zoovele vereenigingen heeft gedupeerd, was ook voor V.V.Y. het vertrek van verschillende leden wegens te werkstelling in het buitenland. Dit had tot gevolg, dat V.V.Y. in plaats van drie elftallen, waarmede de competitie was aangevangen, slechts nog twee elftallen kon samenstellen. Doch het pleit voor den goeden clubgeest, dat de vereeniging al deze moeilijkheden het hoofd heeft kunnen bieden, waartoe niet alleen door het bestuur maar ook en vooral door de leden hard is aangepakt. Thans staan de Zaterdagmiddagkampioenen nog twee wedstrijden te wachten en wel tegen het Haarlemsche Johez, zoowel uit als thuis. Waar V.V.Y. in de twaalf gewonnen wedstrij den niet minder dan 84 doelpunten scoorde terwijl zij slechts 20 doelpunten tegen zich kreeg, kunnen de IJmuider voetbalkampioenen ook deze komende ontmoetingen met goede verwachtingen tegemoet zien. BEVERWIJK H. O. S. C. De massa-kamp tusschen de leden der Hoogoven-schaakclub en de spelers der Schiedamsche vereeniging Gusto, welke Zaterdag te Leiden zou worden gehouden, kon niet doorgaan. Thans heeft men besloten, dat het schaak evenement op Zaterdag 22 April zal plaats hebben. Wat bepaalt de smaak Alleen zuivere bestanddee- !en geven levensmiddelen een zuiveren smaak. U kunt moeilijk een scheikundig onderzoek verrichten en dat is niet noodig ook, zoo lang de naam W.A.Scholten als garantie voor zuiverheid op de verpakking staat van Butaroma. Albumona. sago, Transparanta, verpakt aard appelmeel. etc. W. A. SCHOLTBX s A ardap-pelmeelfabrieken VELSEN Twee jubilarissen bij V. G. Z. gehuldigd. Onder zeer groote belangstelling van su perieuren en collega's herdachten Woensdag de heeren J. A. Spanjaard en Jac. Pirovano hun veertigjarig arbeidsjubileum in dienst bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen. N.V. In de „Voorpost" van het bedrijf aan de Kanaalkade ondergingen de beide jubi larissen, waarvan de heer Spanjaard verge zeld was van zijn echtgenoote, een warme huldiging door de directie. In tegenwoor digheid van de heeren ir. A. J. Allan, pro curatiehouder en ir. M. v. d. Lee en ir. T. F. Hubrecht. respectievelijk bedrijfsinge- nieurs van de afdeelingen buitenploeg en papierfabriek, sprak de heer J. Smit, pro curatiehouder. de jubilarissen op hartelijke wijze toe. Hij herinnerde hierbij aan het werk van beiden om vervolgens tot ieder persoonlijk zich te richten. Den heer Span jaard die thans sedert anderhalf jaar bij de Hoogovens is „uitgeleend" en die steeds voordien bijna zijn geheelen diensttijd als tramrijder van de buitenploeg werkzaam was, schetste spreker als een voorzichtig ar beider, wien nimmer eenig bijzonder on geluk is overkomen met de tram. Den heer Pirovano roemde spr. als een accuraat arbeider, die niet alleen met groote 'zorg zijn werkzaamheden in de papierfa briek als hoekenrijder doet, maar alle op drachten keurig uitvoerde. Bovendien zeide spr., dat deze jubilaris de vroolijke noot in de fabriek bracht en daardoor zijn collegas steeds in een prettige stemming weet te brengen. Onder hartelijke gelukwenschen overhandigde de heer Smit namens de di rectie aan beide jubilarissen de gebruike lijke enveloppe, alsmede het vereerend ge tuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem. Voorts werd den heer Spanjaard het gouden hor loge toegezegd, terwijl de heer Pirovano als blijk van waardeering nog een tweede cou vert ontving. In zijn oude omgeving bij het havenkan toor huldigden de collega's den heer Span jaard, welke werd toegesproken door den chef der afdeeling buitenploeg. den heer Jac. Schilp. Deze deelde mede, dat ondanks een afwe zigheid van anderhalf jaar uit de afdeeling het verband niet was verbroken en dat de collega's spontaan besloten den jubilaris te huldigen. Vervolgens herinnerde spreker aan de loopbaan van den heer Spanjaard als tram rijder. Hoeveel kilometers op het bedrijfs- spoor zijn afgelegd is bij benadering niet vast te stellen, evenmin als de kilometers hout, welke zijn vervoerd. Nadat spr. nog had opgemerkt, dat de ju bilaris oog voor zijn werk heeft gehad en hem nooit 'n ongeluk met detram was over komen, sprak hij den wensch uit de oude ploeg spoedig weer bijeen te zien. Onder gelukwenschen mocht de heer Spanjaard namens de ploeg een mooie kleur ets in ontvangst nemen. Te zijnen huize be stond voor dezen jubilaris eveneens groote belangstelling, welke zich uitte in schrifte lijke en per mnlijke gelukwenschen als mede bloemen. Een bijzondere huldiging was den heer Pirovano op het bedrijfskantoor der papier fabriek bereid, waar een ongekende schare collega's van haar belangstelling blijk gaf. De heer W. J. Willems, bedrijfschef. was al ler tolk, toen hij dezen jubilaris toesprak en releveerde aan diehs werkzaamheden, welke altijd serieus werden verricht en met groote nauwgezetheid - uitgevoerd. Nadat spr. had gewezen op het feit, dat de heer Pirovano door zijn arbeid en zijn kameraadschappelijk humeur bij allen hoog staat aangeschreven, overhandigde hij dezen een fraaie pastel en een bloementuil. Ir. Hu brecht belichtte op kostelijke amusante wijze den persoon van den jubilaris, het geen een vroolijke stemming bij allen te weeg bracht. In de Melklaan 12 bleek eerst recht uit het groote' aantal bloemstukken, waaronder een bijzonder fraaie van enkele huisgenooten, hoeveel vrienden de heer Pi rovano zich heeft gemaakt, terwijl ook velen persoonlijk kwamen gelukwenschen. Van de hoofddirectie te Amsterdam ontvin gen beide jubilarissen nog een felicitatie- schrijven.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3