Worsteling tusschen Boeg en Dnjestr g g g u g g g g g ae X ft O Zware strijd in Cassmo. fa H Sowjets lijden zware verliezen aan manschappen en materiaal. Afgesneden Duitsche divisie baant zich een doortocht. Opleving van den strijd in den centralen sector. Bij mislukte aanvallen op Duitsch convooi 44 vliegtuigen neergeschoten. Bommen op Rome. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Aan den benedenloop van den Oekrain- schen Boeg hebben de Sovjets talrijke ver- geefsche aanvallen op onze bruggehoofden ondernomen. Vijandelijke pogingen om de rivier over te steken werden verijdeld. Tusschen den middelloop van den Oekrain- schen Boeg en den Dnjestr duren de ge vechten met verder opdringende vijande lijke strijdkrachten voort. Aan den boven loop van den Oekrainschen Boeg alsmede tusschen Prokoerof en Tarnopol zijn her haalde aanvallen der bolsjewisten mislukt. Onze troepen sloegen de Sovjets op ver scheidene plaatsen in vastberaden tegen aanvallen terug en berokkenden hun zware* verliezen aan menschen en materiaal. Daarbij werden alleen in één corpssector 44 pantserwagens en voertuigen vernietigd of buitgemaakt. In het gebied Krzemieniez-Kowel narden sterke vijandelijke aanvallen afgesla gen of opgevangen. De hevige gevechten duren voort. In den centralen frontsector is de gevechts activiteit weer opgeleefd. Plaatselijke aanval len van den vijand op den Zuidelijken oever van de Pripjet, ten Zuiden van de Berezina aan den autoweg van Smolensk en ten Zuid oosten van Witebsk zijn mislukt. In het Noorden van het Oostelijk front is de kracht der vijandelijke aanvallen als gevolg van de den dag tevoren geleden zware verlie zen verminderd. De Sovjets ondernamen op de vroegere brandpunten slechts plaatselijke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen, die in ons afweervuur ineenstortten. Eenige penetra- tieplekken der vorige dagen werden in een tegenaanval gezuiverd. Eigen stoottroepen vernietigden aan het lan dingshoofd van Nettuno talrijke vijandelijke nesten van verzet. De vijand leed zware bloe dige verliezen. Er werden gevangenen ge maakt. De vijand zette zijn door pantserwagens ondersteunde sterke aanvallen op Cassino voort. Zij werden met doeltreffende onder steuning door slagvliegers in felle gevechten afgeslagen. In een kloekmoedigen tegenaanval werd de in het Noordwesten van de plaats liggende burchtruïne heroverd. Aan de rest van het front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben opnieuw een terreuraanval onder nomen op de stad Rome. In het centrum der stad en in woonwijken werd groote schade aangericht en er ontstonden ver liezen onder de bevolking. De Britsch-Amerikaansche bommenwerpers hebben in 24 uur bij aanvallen op het rijks gebied en op Duitsche steunpunten in boven- Italië zware verliezen geleden; 98 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 83 viermotorige bom menwerpers, werden neergeschoten. Overdag werd in woonwijken der steden München en Friedrichshaven, Vrijdagnacht in Frankfort a. d. Main door de vijandelijke terreurbommen werpers schade veroorzaakt en er werden ver liezen onder de bevolking teweeggebracht. Storingsaanvallen van eenige Britsche vlieg tuigen waren gericht op midden- en west- Duitschland. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Bij Kertsj hadden vijandelijke aanvallen ook Zaterdag geen resultaat. Aan den be nedenloop van den Oekrainschen Boeg mislukten nieuwe Sovjetpogingen, met sterke strijdkrachten onze bruggehoofden in te drukken. De Württembergsch-Badensche 335ste divisie infanterie onder bevel van gen.-majoor Rast, die in den loop der distancieeringsbewegingen tijdelijk van haar verbindingen was afgesne den, heeft, onder afweer van voortdurende vijandelijke aanvallen en met medeneming van alle gewonden en talrijke gevangenen, al strijdende het contact met onze hoofdstrijd krachten hersteld. Westelijk van den midden-Boeg konden vrij sterke bolsjewistische strijdkrachten meer ter rein winnen. Tusschen Proskoerof en Tarnopol werden in zware aanvals- en afweergevechten 20 vijandelijke pantserwagens vernield. Daar bij sloten pantserstrijdkrachten van het leger in samenwerking met formaties der Waffen- SS door een energieken aanval een leemte in het front. In het gebied Krzemiemniez-Kowel zijn ver bitterde gevechten gaande. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front leefde de gevechtsbedrijvigheid weer op. Noordwestelijk van Newel, Zuidoostelijk van Ostrof, Noordelijk van Pskof en aan het Nar- wafront werden hevige door talrijke pantser wagens gesteunde Sovjetaanvallen met af grendeling van eenige penetraties afgeslagen en 82 vijandelijke pantserwagens vernield. Bij deze gevechten heeft zich de 6e compagnie van het 3e Oostpruisische grenadiersregiment on der bevel van den Oberfeldwebel Kutschkau door buitengewone dapperheid onderscheiden. In het zeegebied van Vardö viel een formatie Sovjet-bommenwerpers en torpe dovliegtuigen driemaal tevergeefs een Duitsch convooi aan. Van de ongeveer 60 aanvallende vijandelijke vliegtuigen wer den er 37 neexgeschoten in luchtgevechten en 7 andere door 't scheepsafweergeschut. Het convooi zette zonder schade zijn reis voort. Van het landingshoofd Nettuno wordt slechts plaatselijke gevechtsbedrijvigheid gemeld. Aan Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. H. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort, Advertenties: W. van Om men, Heemstede. het Zuidelijke front duurt de zware woi'ste ling in het centi'um van Cassino met onver minderde hevigheid voort. Het station van Cassino ging na zwaren strijd verloren. In de puinhoopen van de plaats wordt de verbit terde strijd voortgezet. Eesi formatie vijandelijke bommenwerpers vloog in den middag van 17 Maart bij slecht zicht het Donaugebied binnen en liet zonder grondzicht zeer verstrooid bommen vallen op het gebied van Weenen. Schade en verliezen zijn gering. Boven de Oostmark en Italië wer den onder moeilijke afweeromstandigheden 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenige Britsche vliegtuigen lieten Zaterdag nacht bommen vallen op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Duitsche vliegtuigen vielen in de avonduren van 17 Maart afzonderlijke doelen in Londen aan. „Week van de werkende jeugd." Op plechtige wijze is te Utrecht in den stadsschouwburg de door het N. A. F. georga niseerde „Week van de werkende jeugd" ge opend. De leider van het arbeidsgebied jeugd van het N. A. F., de heer T. C. J. Knol, hield een rede, waarin hij o.a. betoogde, dat de jeugd van heden niet alleen vaste plannen heeft, doch dat zij deze ook uitgevoerd wil zien. De jeugd van heden wil gehoord wor den, omdat zij na jaren de kans aanvoelt om te marcheeren naar een lichtende toekomst. Het moet mogelijk zijn, om in elk bedrijf, waar jeugd werkt, een jeugdgemeenschap te hebben. De Nederlandsche jeugd is niet te genezen met politieverordeningen, welke haar vrijheden ontneemt. Ten eerste dient de jeugd stelling te nemen tegen het bolsjewisme en Americanisme, en eerbied te hebben voor hen, die aan het Oostfront strijden. Verder wil de hedendaagsche jeugd erkend worden als het volk van morgen. Dan zal het noodig zijn, dat een algemeene beroepskeuzevoorlichting in het leven wordt geroepen. Vervolgens moet er in de bedrijven een leerlingenstelsel komen met een leerovereenkomst. De staat moet voorts hulp verleenen aan diegenen, die krachtens hun capaciteiten het verder kun nen brengen dan normaal. Tenslotte pleitte spreker voor een nieuwe algemeene vacantie- regeling, alsmede voor een betere medische keuring en controle in de bedrijven. De arbeidsfrontleider Woudenberg, die hier na aan het woord kwam, vergeleek den tijd van vroeger, bij die van heden-. Thans biedt het leven zooveel groote mogelijkheden, dat men het betreurt niet meer jong te zijn. De geheele jeugd kan weer volop idealen hebben. De eischen van heden besprekend, merkt spr. op, dat het in den totalen oorlog alleen maar gaat om de vraag: blijven wij bestaan of niet. Daarbij staat al het andere in de schaduw. Spreker erkende, dat er thans dientengevolge nog veel sociale onrechtvaardigheid bestaat, waaraan echter- alle aandacht wordt besteed. In dezen tijd is de arbeid de eenige waarde- gevende factor voor den mensch. De nieuwe mensch mag inderdaad eischen stellen, maar hij moet dat in de eerste plaats doen aan zich zelf en in de jeugd moet de frontgeest vaardig worden. Zij moet straks een volk dragen. ALLE-DAG-KERK Dinsdagmiddag om 3.30 hoopt voor te gaan Ds. J. M. Leendertz. Medewerking verleent Mevr. Textor-Vos (zang). Muzi kale dienst om 3 uur. DE LANDWACHT ZUIDHOLLAND EN ZEELAND. Met ingang van 15 Maart is de Landwacht Nederland in het gewest Zuid-Holland en Zee land haar dienst begonnen. De Landwachters hebben politiebevoegdheid en zijn kenbaar aan een rooden armband met het opschrift „Land wacht". Bij de patrouillediensten van de Land wacht kunnen alle in burger gekleede per sonen overdag of 's nachts worden staande gehouden teneinde op wapens en ter identifi catie te worden onderzocht.Wanneer personen, die te goeder trouw zijn, de handen omhoog zullen moeten steken om op wapens onder zocht te worden, zullen zij moeten bedenken, dat dit een noodzakelijke maatregel is, ge boden door de omstandigheden, waarin ons land op het oogenblik verkeert. KORT NIEUWS Te Nijmegen zal een begin gemaakt wor den met den bouw van 60 noodwinkels, waar onder een koffiehuis op het Marienburgplein. Ook zullen zeer waarschijnlijk noodwinkels gebouwd worden op de z.g. renbaan aan den Bijleveldsingel. De Burgemeester van Apeldoorn heeft be sloten, zijn verbod aan vrouwelijke personen beneden 18 jaar zich in het centrum van Apel doorn 's avonds op den openbaren weg op te houden, ook toe te passen op de mannelijke personen beneden dien leeftijd. Te Zwolle is het eerste huwelijk uit den Noordoostpolder voltrokken. Het waren de 26- jarige opzichter der Wieringermeerdirectie Evert v. d. Berg uit Emmeioord en de even oude Riemke Fobbe uit Zwolle, die de rij openden. De N.O. polder bood het echtpaar een boekwerk aan. Het personeel zorgde voor bloemen en de radio voor muziek. De aanwijzing der bonnen voor petroleum voor verlichting van 9 tot en met 31 Maart is de laatste bonaanwijzing voor dit doel in het seizoen '43-'44 geweest, terwijl er ook na 31 Maart a.s. geen verlenging van aangewezen verlichtingsbonnen meer zal plaats vinden. In dè huishoudschool te Tilburg is inge broken. In een op den zolder gelegen maga zijn werd een groote hoeveelheid wollen stof, zijde, katoen en flanel, bijna 2000 M. in totaal, zoomede een bontmantel, eenige zomermantels en japonnen gestolen. Piano-avond Willem Andriessen. Het programma waarmee Willem An driessen Zaterdagavond de serie „Groote Pianisten" kwant besluiten, gaf andermaal aanleiding tot de opmerking, dat we met al die piano-recitals, die in dit seizoen weer zoo overvloedig geweest zijn, in een betrek kelijk eng kringetje ronddraaien. Voor de zooveelste maal kreeg Franck's Prelude, Choral et Fugue een beurt, en wat aangaat de Chromatische Fantasie en Fuga van Bach, de Sonate in C (K.V. 330) van Mozart, als mede de volledige reeks van Debussy's Chrildren's Corner, ook deze stukken wer den dezen winter reeds gespeeld. Alleen met een Chopin-selectie (drie Mazurka's en het Scherzo op. 39) deed Andriessen een greep in het nog nie-dagewesene van dit seizoen. Het is wel opmerkelijk, dat het bovenge noemde werk van Franck zoozeer in trek is Verre van mij de bedoeling dat deze com positie een zoodanige belangstelling niet waard zou zijn; wel integendeel; maar wat ik niet begrijp, dat is dat deze voorkeur het bestaan van de Prélude Air et Final van denzelfden componist schijnt te doen ver geten. Ik weet mij althans den tijd niet te herinneren dat wij dit nobele stuk op een recital te hooren kregen. Andriessen moest zich dezen avond inspelen, alvorens over zijn volledige viriele herscheppingskracht te beschikken, waardoor zijn spel zoo levendig, zoo bezield en zoo boeiend kan wezen. Bij het tweede pi'ogrammanummer was de po tentie van den concertgever volkomen en dit verschafte ons een van die zeldzame Mozart-vertolkingen, die in hun geladen heid de verrukkingen van natuurlijke blij heid, charme en spiritualiteit meedeelen. Na de pauze vonden wij Andriessen's sug gestieve uitdrukkingswijze in eenzelfde mate terug bij de zes schetsen van Debus sy's Children's Corner. Ook hier een scherpe spiritualiteit, een streelende charme en een kinderlijke vi-oolijkheid, en dat alles gehuld in een waas van fijne poëzie. „The Snow is dancing", „The little shepherd", „Golli- wogg's cake walk", het werden onvergete lijke herscheppingen uit modeine kinder verbeelding. Met zijn Chopin-spel was An driessen ook zeer gelukkig. Met wat een bloeiende sonoriteiten wist hij de Mazurka's te kleuren en wat een spannende climax be reikte hij in het Scherzo op. 39! Met een Nocturne en twee Etudes van Chopin dankte de gevierde concertgever voor het geestdriftige applaus. JOS. DE KLERK. Het „Colinette." „Centraal Tooneel" in den Stadsschouwburg. Is „Colinette" een spel van liefde, zooals een citaat op het program ons wil doen gelooven? In ieder geval komen er niet veel ernstige woorden in voor. Men zou kunnen denken aan een parodie op een ouderwet- sche draak maar het woord parodie vooronderstelt nog te veel een systemati sche bespotting van een bepaald genre en daarvan is hier volstrekt geen sprake. Is het dan amusante onzin zonder meer? Ook dat is niet geheel waar, al zijn er scènes die aan ietwat veredelde revuetafereelen doen den ken, al worden we herhaaldelijk aan ope rette-verwikkelingen herinnerd. „Ils veulent tous faire de l'amour une chose tragique. C'est tellement plus comique que ga". Als „Colinette" van deze bewering het bewijs moet leveren, lijkt me de bewijs voering toch niet gelukt, 't Spreekt vanzelf dat de caricatuur zelfs van een ernstige zaak komisch is. En de liefde in Colinette is een caricatuur. Waarmee ik overigens geenszins alle andere liefde tot een ernstige zaak verklaren wil. Maar wat al zwaarwichtige gedachten naar aanleiding van een spel dat niet anders dan vlot, elegant, luchtig wil zijn. Karakterteekening -dat past niet in deze moderne stukken, die een reactie vormen op alle dierbare zielekloverij van vroeger: de optredende figuren zijn er voor de ver wikkeling en voor den dialoog. Logische ontwikkeling zoudt ge dat willen ver wachten, wanneer het juist de bedoeling is U te bevrijden van de beklemmende syste matiek van het moderne mechanische leven? Zoo nu en dan even de flonkering van een cynisch aphorisme, dan weer ver makelijke onzin en malle situaties. Verrukkelijk zot was het begin: het stoom bad in Parijs met de beide heeren die tegenover elkaar tot de bekentenis komen dat ze „cocu" zijn en aan ruzie krijgen om dat ze wat op de wederzijdsohe mimiaars der eegaas hebben aan te merken. Dan de dwaze weddenschap: een dei-de badgast, die prat gaat op de trouw en liefde van zijn vrouw, zal door een vierden, een eenvou- digen hoedenmaker, die daartoe opgezet wordt door de beide bedrogen heeren, bin nen een bepaalden termijn eveneens tot „cocu" moeten worden gemaakt. De hoedenmaker dreigt te slagen, hij dreigt zoo beangstigend snel te slagen, dat de oude heeren er verlegen mee zijn en tusschenbeide meenen te moeten komen om de situatie te redden met als eenig gevolg, dat ze verwarder wordt dan ze anders ooit geweest zou zijn. Enfin, daar gebeurt nog heel wat, waarvan het jammer zou zijn om het te vertellen en dat ik werkelijk ook niet allemaal onthouden heb. Hetgeen ook des schrijvers bedoeling wel niet geweest zal zijn. Het gelukkig einde komt op een rom melig hoedenatelier. Wel liet Marcel Achard zich hier van een anderen kant zien dan in „Mademoiselle Panama". Maar de vertolking door het „Centraal Tooneel" onder leiding van Cees Laseur was even voortreffelijk. Bewonderenswaardig was het tempo, de „esprit" waarmee gespeeld werd. Cees Laseur als Rasserox en Joan Rem- melts als Riviere waren heerlijke zwetse- ï'ige, in den grond goedhartige „cocus", Ko van Dijk was een amusante gelukkige min naar, Mary Dresselhuys een lieftallige, BIJ DEZE GEVECHTEN D. De taal van het dagelijkseh weer machtbericht is sober. Veel meer dan een opsomming der feiten geeft het niet en aan het inzicht en het voorstellingsvermogen van den lezer wordt veel overgelaten. Het is dan ook begrijpelijk, dat men er toe komt, zich bij de lezing van dit dage lijkseh overzicht tot de' feiten te bepalen en zich niet altijd de werkelijke beteekenis realiseert van zoo'n paar regeltjes, die ge wagen van aanval en verdediging, van ge vechten, die voortduren, van beloopen scha de of behaald voordeel. Maar soms wil het oog toch wel eens even blijven rusten op een enkele passage, die in ai haai' sobere be woordingen iets verraadt van de overgave en verbetenheid, waarmede nu reeds langer dan een half jaar op het Oostelijk oorlogs- tooneel wordt gestreden. Een paar van die regeltjes kunt ge van daag in het weermachtbericht van Zondag lezen. Er staat daarin vermeld, hoe ook de laatste dagen de strijd in den Noordelijken sector heeft gewoed en hoe daarbij 82 vijan delijke pantserwagens zijn vei-nieid. En dan het volgende: „Bij deze gevechten heeft zich de zesde compagnie van het 3e Oostpruisische grena diersregiment onder bevel van den Ober feldwebel Kutschkau door buitengewone dapperheid onderscheiden." Zoo staat het er. Het kon niet simpeler, niet gewoner. Een compagnie onder bevel van een Oberfeldwebel heeft zich dapper gedragen, buitengewoon dapper zelfs. Maar we hebben de laatste jaren zoo heel veel staaltjes van buitengewone dapperheid ver nomen. Kan dit zooveelste bewijs van dap perheid dan nog indruk maken? Een compagnie onder bevel van een Ober feldwebel. En nu moet ge U toch even goed indenken, wat dat beteekent. Een com pagnie staat onder bevel van een Haupt- raann, een kapitein op z'n Hollandsch. Na hem komt de Oberleutenant, daarna een Leutnant daarna een Stabsfeldvvebel, daar na een Hauptfeldwebel, en daarna, in de zesde plaats dus, een Oberfeldwebel. Ziezoo, we zijn er. Daar, ergens aan het Narwafront. of bij Newel of ergens anders in de buurt, waar het nog altijd een graad ov tien vrienst, waar de soldaat er zijn heel wat Nederlanders bij nu al maanden lang in zijn bunker ligt en dikwijls een uur moet loopen om zijn dagrantroen te halen met de kans, dat een Russischen scherpschutter hem op den korrel neemt, waar een ver schrompeld boompje de eenige afwisseling vormt in een onafzienbare sneeuwwoestijn, is Vrijdag of Zaterdag dus een compagnie er op uitgetrokken, omdat de Russische pantsers in aantocht waren. Vóór de pant sers zal de hel zijn losgebroken, een hel van granaten en kogels, van bommen en lucht- torpedo's, waartegen het terrein allicht wei nig dekking bood. En tóch moesten die pant sers buiten gevecht worden gesteld en over en door de sneeuw zeulden de PAK, de pantserafweerkanonnen en ieder sneeuw- walletje werd benut als een armzalige dek king. En toen zal Oberfeldwebeld Kutsch kau in den loop van den dag gehoord heb ben, dat de Hauptmann was gevallen en dat de Oberleutnant was gewond en zoo ging het door, totdat tenslotte de zorg voor en het commando over de compagnie op zijn sergeantsschouders werd gelegd en hij zal met de helft of met het derde deel van wat er van zijn compagnie was overgebleven vooruit zijn getrokken, vooruit langs de lij ken van zijn kameraden en over de resten van Russische geschut.... totdat aan den overkant de artillerie zweeg en de vlieg tuigen boven hem niet meer ronkten en Oberfeldwebel Kutschkau de rest van zijn compagnie verzamelen kon om zich met zijn troep te melden en zich gereed te maken voor den strijd van den volgenden dag. Als een doodgewoon Oberfeldwebel, die zich misschien heelemaal niet bewust is van de „buitengewone dapperheid" waarin zich zijn compagnie heeft onderscheiden, toen vrij wel alle kader was gevallen en hij zijn makkers voorging. Drie, vier regeltjes in het weermachtsbe- richt, waar je bijna overheen leest. Ja ft ft <8 g IM fa g X 'S tosj WD ft CS naieve oprecht-amoreele, kortom onweer staanbare Colinette. De vertaling van Remmelts maakte een vlotten, natuurlijken indruk. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal, is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter Ba tot en met Bli. jfc JUBILEUM D. STEFFERS. De heer D. Steffers, die vandaag een kwart eeuw als arbeider bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen in dienst is, weid hedenmor gen op het bedrijf toegesproken door zijn chef, die hem de gebruikelijke gratificatie met oorkoon de overhandigde. Van zijn collega's kreeg hij een k. A fraaie electrische hanglamp. a® Maandag 20 Maart: Menschen die hou vatten t de politie-atfent. In dezen tijd heeft iedereen kans op hoest of griep. Neem nü al een doosje Cachets Bonnema in huis. Ze werken pijnstillend, koortsminderend, griepbestrij- dend - en nemen door de Nar- ceinovo „Bonnema" terstond den hoestprikke! weg. Bij „zware griep" Uw huisarts raadplegen CACHETS met Narceinovo „Bonnema" (Ca Ha NOe HC1) g *4

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2