mm PRODUCTEN ïürtito- w at zal die man lang ple vier hebben van een kopje Florita, als een gewóón mensch al «egt, dat Florita precies zoo geurig is en bijna zoo fijn smaakt als echte thee. Vraag Uw winkelier morgen om een zakje met tien tabletten van 12'^ cent, v. w. c. IJMUIDEN Distributie van vrijbankvleesch. Het publiek dient goede nota te nemen van de bekendmaking van den burgemeester van Velsen inzake de distributie van vrijbank- vieesch, afkomstig van noodslachtingen. Zij, die hiervoor in de toekomst in aanmerking wenschen te komen, moeten bij den dienst voor sociale zaken aan den P. J. Troelstraweg te IJmuiden-Oosl een aanvraagformulier af halen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat dit vleesch uitsluitend voor het behoeftige deel der bevolking is bestemd. Degenen, die het aanvraagformulier hebben teruggezonden, ontvangen van den dienst voor sociale zaken een oproep als er vleesch be schikbaar is, indien tenminste uit het in te steilen onderzoek blijkt, dat zij voor de ver strekking in aanmerking komen. Paarden zonder oogkleppen. Eenigen tijd geleden hebben we de aandacht gevestigd op het streven der afdeeling Velsen en omstreken van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren tegen het gebruik paarden van oogkleppen te voorzien. Dikwijls is ge schreven over het verkeerde hiervan en daar om is het verheugend, dat er ook in de ^ge meente Velsen een einde aan wordt gemaakt. De burgemeester van Velsen heeft een ver ordening tot aanvulling der Algemeene Politie verordening der gemeente Velsen met een nieuw artikel (1446) vastgesteld. Hierbij is het verboden op den openbaren weg paarden,welke voorzien zijn van oogkleppen te besturen of te hebben. Deze verordening treedt drie maan den na den dag van haar afkondiging in wer king. Zij is gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. Zonder „Ausweis". Nog steeds komt het voor, dat personen, die niet in het bezit van een daarvoor geldend „Ausweis" zijn, de versperde gebieden in de gemeente Velsen trachten te betreden. Dikwijls is er de aandacht op gevestigd, dat men met onaangenaamheden rekening moet houden, wanneer men zich niet aan de voorschriften houdt. Dat deze waarschuwing niet overdreven was, heeft ook in de laatste weken menigeen ondervonden. Zooals bekend is, kan men, wanneer er een zeer dringende reden is, een „Tagesausweis" aanvragen. Het is verstandig geen risico te nemen. Na 't goede begin van haar werkzaamheden door het organiseeren van een tocht te Sant poort en omgeving, blijft de Velser Wandel sport Commissie actief. Zij wordt gestimu leerd door de lof, die velen voor haar initiatief hadden. Nog steeds blijkt, dat de tocht te Santpoort bijzonder in den smaak is gevallen. Het ligt in de bedoeling van de V.W.C. binnenkort een interessanten trainingstocht te doen plaats hebben. De opzet is den leden van de vereenigingen De Kennemer Jagers en De Stormvogels, die door middel van deze com missie samenwerken, gelegenheid te geven hieraan deel te nemen. Waarschijnlijk heeft de start te Beverwijk plaats. De Stormvogels. Zooals gebleken is, heeft het bestuur van De Stormvogels een goede keuze gedaan door hotel Vreeburg te Bloemendaal als vergader plaats te bezigen. Nu het practisch niet meer mogelijk is 's avonds bijeenkomsten te Bever wijk te houden, biedt Bloemendaal daartoe de beste gelegenheid. Het bestuur geeft ook overigens blijk van de noodige activiteit. Het plan voor het hou den van een zeer gevarieerden sportdag te Santpoort wordt grondig uitgewerkt. Talrijke vereenigingen hebben in principe hun mede werking toegezegd. Het wachten is op het be schikbaar zijn van het terrein, waarop men het oog heeft. De leden zullen ook in de komende maan den geregeld in de gelegenheid zijn aan toch ten deel te nemen. V|.oor Zondag staat er een te Leiden op het programma, die bijzonder in teressant belooft te worden en dan ook zeker in den smaak zal vallen. Binnenkort is er in Noord-Holland een „eierentocht", waarbij Jan P. Strijbos zijn medewerking zal verlee- nen. Ook hierbij zullen leden van De Storm vogels in actie zijn. In de komende weken is er dus reeds geen gebrek aan afwisseling. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. Slagboom en A. Kop, J. P. Coen- straat 18, IJmuiden-O. J. Posthuma en V. Blom Hoofdstraat 91, Santpoort. P. A. Alsema en J. Spits, Iepenstraat 18, IJmuiden-O. K. van dei- Valk en W. G. Eerland, Merellaan 8, IJmui- den-O. T. M. Ritskes en C. Vooijs, Velserduin- weg 133, IJmuiden-O. Geboren: L. Kok, z., Tusschenbeeksweg 26, IJmuiden-O. G. J. Jansen, z., Verspreide Wo ningen 41, IJmuiden-O. A. Romeijn, d., Heide- straat 8, IJmuiden-O. J. M. Arntz, d„ Stations weg 188, IJmuiden-O. G. M. Visser, d., Vlier straat 12, IJmuiden-O. W. J. Clazing, z., Plan- ciusdwarsstraat 5, IJmuiden-O. Overleden: H. F. Creeburg, 6 j„ d. v. J. Vree burg, De Ruyterstraat 5(J, IJmuiden-O. A. M. van Meurs, 72 j., ongeh., Wyn. Daniëlslaan 10, Santpoort. AGENDA DINSDAG 21 MAART IJmuiden. Thalia- Theater: De baas in huis (film), 7.30 uur. Vei lingzaal Kennemerland: Lezing ir. S. S. Lan- tinga over „Veel groenten van weinig grond", 7.30 uur. WOENSDAG 22 MAART IJmuiden. Thalia Theater: De baas in huis (film), 7.30 uur. Be verwijk. Kennemer Theater: Witte van Haem- gtede" door Nooid-Holl. Tooneel voor Vreugde en Arbeid. AGENDA VOOR AMSTERDAM DINSDAG 21 MAART Stadsschouwburg: „De Mirakelridder", 7 uur. Concertgebouw: Pianoconcert Marinus FlipseNetty de Jong, 7.30 uur. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 u. Leidscheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Royal: „De commensaal", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Daar zit muziek in", 7.30 u. Hortus Theater: Variété-revue, 7.15 uur. Carré: ,,De Kermisklanten", 2 en 7.15 uur. WOENSDAG 22 MAART Centraal Theater en verdere theaters: zie Dinsdag. Drie kampioenschappen. Nu de restanten van de loopende competities zijn of worden verwerkt is het interessant in het kort even na te gaan welke bijzondere prestaties er dit seizoen op sportgebied zijn geleverd. Er konden drie goede kampioen schappen worden genoteerd in verschillende takken van sport, waarmede we zeker tevre den mogen zijn. De vereenigingen in deze gemeente hebben immers talrijke moeilijkhe den ondervonden, waardoor het soms bezwaar lijk was nog een oplossing te vinden. Watervliet, de Velser korfbalvereeniging, heeft zich wel heel goed geweerd. Het eerste twaalftal heeft de competitie Zondag beëindigd en is daartoe te Amsterdam uitstekend voor den dag gekomen door Fortuna een nederlaag toe te brengen. Hierdoor hebben de VeLsena- ren een trotsch record: zij hebben de geheele competitie geen verliespunt behoeven te boe ken. Dit kampioenschap bekroont het werk van Watervliet in de laatste jaren, waarin het bestuur zooveel activiteit heeft ontwikkeld en zulke bevredigende resultaten heeft kunnen boeken. Het tweede kampioenschap behaalde het eer ste heerenelftal van de hockeyclub Strawber ries, ook al een vereeniging, die allerminst voor moeilijkheden is gespaard. Op voetbal- gebied bezet V.V.IJ., de Zaterdagmiddagclub, op fraaie wijze definitief de eerste plaats. Deze kampioenschappen bewijzen, dat de vereenigingen in deze gemeente zich niet spoedig laten ontmoedigen. De besturen hebij ben zich alleszins voor hun taak berekend ge toond, zoodat de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Momenteel vragen voetbal, hockey en korf bal nog geregeld de aandacht, doch de zomer sporten gaan steeds meer de belangstelling op- eischen. Zooals men zich zal herinneren waren er in dit opzicht vorig jaar te Beverwijk twee kampioenschappen te noteeren. Het honkbal negental Beverwijk weerde zich uitstekend en veroverde de bovenste plaats. Tevens werd de athletiekafdeeling van D.E.M. eerste in de athletiekcompetitie. Er is dan ook reden de sportverrichtingen in de komende maanden met veel belangstelling tegemoet te zien. BEVERWIJK De Gieteling. Er blijkt voor de serie lezingen der Ver eeniging De Gieteling een buitengewone be langstelling te bestaan, want ook Zaterdag hadden zeer veden zich in de Mennozaal aan de Parklaan verzameld. Bij de opening constateerde de heer G. van Eijk, .tweede voorztiter, dat het bestuur met de keuze der diverse onderwerpen aan veler wenschen heeft voldaan. De flinke op komst maakt het zelfs noodzakelijk, dat de vereeniging in de toekomst van een groo- tere zaal zal moeten gebruik maken. Dr. ir. J. T. P. Bijhouwer te Wageningen, hield vervolgens een causerie over de ont wikkeling van Kennemerland en wel spe ciaal de oude tuinen en behuizingen. De •behandeling van een dergelijk omvangrijk thema is niet eenvoudig, doch spr. beperkte zioh tot de voornaamste bijzonderheden, waarbij een groot aantal gravures van kun stenaars liet gesprokene illustreerden. Het bladeren in zoo'n „oud prentenboek" der eigen omgeving geeft steeds weer vol doening en menigeen herkende de overblijf selen van bekende plekjes en gebouwen. Geregeld vertelde de heer Bijhouwer nieuwe wetenswaardigheden. Zoo bleek er bijvoorbeeld, dat er zioh in het verleden talrijke vooraanstaande Amsterdamsche per sonen, waaronder kooplieden, in Velsen, Beverwijk en omstreken vestigden. Hun buitens werden keurig ingericht en vooral aan de beplantingen besteedde men zorg. De naam van Zoeher mag in dit opzicht niet onvermeld blijven. Later verdween er veel van deze weelde en soms gebeurde het, dat de tuinman de bezitting overnam en er een tuinderij begon, aldus spr. Zoo behandelde de heer Bijhouwer o.a. het kasteel Marquette, dat destijds met zijn ronde bastion en de stevige muren tot een der oudste bouwwerken behoorde. Ook over de tegenwoordige jeugdherberg Assumburg werd het een en ander medegedeeld. Een plattegrond van Beverwijk uit de jaren eenstreeks 1729 bood diverse punten van overeenkomst met de huidige, welke inmiddels belangrijk is uitgebreid. De Schans, Wijkermeer, Scheybeeek, Akeren- dam, Westerhout en Watervliet werden in korte trekken besproken. Ook de kerk van Velsen met beide poortjes en de oude toren van tufsteen, welke omstreeks 1200 da teert, was niet vergeten. Een gravure van Velserbeek bewees, dat er in deze omgeving veel is gewijzigd, onder anderen de toegang. De fraaie lindenlaan en de sierboomen (treurbeuk) zijn echter nog aanwezig. Verder werden er projecties van Water land, Meervliet en Beeckestein vertoond. ïn Santpoort was Spaarnberg een fraaie bui tenplaats en de fraaie Zwitsersche boer derij bleef er behouden. Bloemenheuvel en Elswout kunnen eveneens als overblijfselen worden vermeld. De Vereeniging De Gieteling kan op een geslaagden avond terugzien. Voetbal en tooneel. Door de tooneelclub Beverwijk, onder- afdeeling der voetbalvereeniging Beverwijk, wordt overwogen om in de toekomst vier voorstellingen per jaar te organiseeren. Dezer dagen heeft men een nieuw stuk voor acht personen in studie genomen. Met het „Liefde op het eerste gezicht", blijspel in één bedrijf van Albert van Waaswijk. zal men stellig succes hebben. Kunst Na Arbeid. De Beverwijksche Arbeiders Tooneelclub Kunst Na Arbeid zal Zaterdag 1 en Zondag 2 April het seizoen besluiten met opvoeringen van het stuk: „Menschen van alle dag". Deze voorstellingen, welke in het Kennemer Theater worden gehouden, staan onder regie van C. v. d. Meij. De rollen worden door veer tien leden vertolkt. Athletiek-impressie. Santpoort is een sportcentrum, maar Bever wijk laat zich de kaas niet van zijn boter ham eten en wordt dus als het ware ook steeds meer een sportdorado. We bemerkten het Zondagmiddag al heel goed toen we op Hof land gast van D. E. M. waren. In de directe nabijheid weerden de handballers en hand- balsters zich en even verder vierde Koning Voetbal hoogtij. Maar we kwamen voor ath- ietiek, die nu weer de voornaamste aandacht gaat opeischen en reserveerden er dus onze belangstelling voor. Er zijn wat athletiok betreft nog vaak ver keerde gedachten. Er wordt nog wel eens van „bijzaak" gewaagd. En natuurlijk is dat niet zoo, integendeel Athletiek kan gerust haar eigen boontjes doppen, hetgeen bijzonder ver heugend is. Zoo bijvoorbeeld de veldloopen: zij mogen voor de kijkers niet altijd zeer in teressant zijn, vooral als de temperatuur een flinke warme jas doet waardeeren, voor de athleten zelf zijn zij van veel waarde, omdat deze bij zoo'n gelegenheid eens kunnen be wijzen niet voor moeilijkheden uit den weg te willen gaan, hindernissen als stimulans tot verbeten doorzetten te willen beschouwen ente weten waarvóór zij nu eigenlijk zich de beenen warm ioopen en over slooten sprin gen en over balken balanceeren en een ander geen voorsprong gunnen, al viert de sportivi teit hoogtij D. E. M. heeft het zijn gasten niet gemak kelijk gemaakt. Maar juist hierdoor kwam tot uiting, dat een athleet den moed niet spoe dig opgeeft. Tja, als men eenmaal in een sloot is terecht gekomen bekomt een bakje troost beter dan een kilometer-of-twee-toe. Maar houdt men lijf en goed betrekkelijk hetgeen toch nog een ruim begrip is! droog, dan wenscht men als „looper" en niet als „wandelaar" aan den finish te komen. En dan is men/ in staat om op de laatste paar honderd meter nog te toonen, dat men wat adem heeft gehamsterd om nog even het beste beentje voor te zetten. „Ik laat D. E. M. niet zakken", zei iemand, die zijn taak braaf had volbracht, maar toch wel heel veel van zichzelf had gevergd en wien het daarom goed deed „begrip" voor zijn prestatie te ondervinden. En ziet: zoo'n op merking knoopt degene, die haar toevallig beluistert, in zijn oor. Want het is alles goed en wel, dat de favorieten, die de beste plaatsen bezetten, allerwege handjes krijgen te druk ken en eenigen tijd in het middelpunt der be langstelling blijven. Maar zoo'n eenvoudig, niet opvallend clubmannetje toont onbewust waar het op aan komt en wat hij wel eens mist. De een heeft alles mee en is in staat het ernstigen concurrenten lastig te maken, de ander doet zijn best, maar komt niet boven „behoorlijke" verrichtingen uit. Beiden geven zich echter ten volle en wat kan men meer van een mensch en dus ook van een athleet verlangen Daarom zegt die toevallig gehoorde opmer king heel veel. Aan clubliefde is dikwijls meer gebrek dan aan goede krachten. En derhalve is D. E. M ook trotsch op zijn mindere goden, die het óók prettig vinden lid te zijn en in menig opzicht een voorbeeld kunnen geven. En nu mogen we nog even over de eigen „sfeer" bij athletiek schrijven. Hoe geheel anders is deze dan, bijvoorbeeld, bij een voet balwedstrijd. In de eerste plaats valt natuur lijk op, dat het aantal toeschouwers niet domineert. Doch vooral treft het verschil in het aantal personen, dat bij de krachtmeting in actie komt. Ziedaar een gewend verschijn sel bij athletiek: er wordt uitgegaan van de gedachte, dat men eigenlijk niet langs, maar binnen de lijnen behoort te staan, dus liever zelft dient mede te dingen, dan alleen maar te kijken. D. E. M.'s nationale veldloopen zijn weer achter den rug. De heeren Schoots, Burger en Schram, en hoe al hun getrouwen mogen heeten, kunnen met voldoening óp hun werk terug zien. Zij hebben een flink aantal sport- menschen een middag van goede sport gebo den, een middag die naar meer doet ver langen. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: J. H. de Graaff en H. J. Oos- terwal. Getrouwd: A. Donker en A, Zwanenburg. Overleden: T.Brijder, 66 j., wed. v. W. Tromp C. v. d. Wel, 53 j„ geh. met Ch. A. Witteveld; K. Kweldam, 86 j.. geh. met T. Boerkoel: M. v. d. Kolk, 62 j„ geh. met P. Kops; W. H. Kos ter, 77 j„ wed. van W. Leising. Geboren: S. H. StamNuman. d. M. E. Dal- meijerVan Wijngaarden, z. H. ValkSikkens d. M. C. KocxKneppei, z. M. E. Duiker Nijssen, z. A. NoordermeerBeentjes, z. R. M. WarffemiusSpanjaard, d. C. van Stralen Stet. z. C. E. WelpVeldt, d. J. de Boer—v. d. Outenaar, d. J. WoortmanOnstenk. d. J. C. NiestenTervoort, d. C. M. van Domselaar Kooij, z. E. M. TuijnGroen, d. S. Schram— Lagrand, d. SANTPOORT Terrasvogels maakte balans op. De afgeloopen competitie maakte het onder werp uit van een ledenbijeenkomst van de sportvereeniging Terrasvogels, waarvoor veel belangstelling was en welke interessante ge zichtspunten opleverde. Op de hem eigen ma nier gaf het bestuur den leden gelegenheid herinneringen op te halen, zoo noodig wen schen naór voren te brengen en conclusies uit de opgedane ervaringen te trekken. Er ontspon zich een belangwekkende en natuurlijk „spor tieve" discussie, die bestuur en leden weer nader tot elkander bracht en mogelijke mis verstanden uit den weg ruimde. Het is wel duidelijk gebleken, dat dergelijke bijeenkomsten alleszins geschikt zijn om den onderiingen band te verstevigen. En daar juist hieraan onder de tegenwoordige omstandig heden behoefte is, aarzelt Terrasvogels niet geregeld allen bijeen te roepen. De groote be langstelling toont aan, dat er van een „te veel" geen sprake is. Natuurlijk werd ruimschoots aandacht aan de moeilijkheden in het afgeloopen seizoen ge schenken. Voorzitter Van Vliet had er tevoren de aandacht op gevestigd, dat Terrasvogels meer van vooruil- dan achteruit zien houdt, doch een overzicht van het voorbije van tijd tot tijd zeker nut heeft en dus noodig is. De elftallen hebben nogal eens met onvolledigheid te kampen gehad, doch juist daarom was het Klaar in een wip'. zeer verheugend te kunnen vaststellen, dat de spelers begrip voor de moeilijkheden hadden. Het eerste elftal is er trouwens in geslaagd een behoorlijke plaats op de ranglijst te ver werven. Onaangename herinneringen zijn er, wat de wedstrijden betreft, nagenoeg niet. Daartegenover staan talrijke prettige ontmoe tingen, die nog eenigen tijd in herinnering zul len blijven. Terras vogels heeft moeten roeien met de riemen, die beschikbaar waren en heeft niets nagelaten om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Ook in het afgeloopen seizoen is bewezen, dat Terrasvogels origineele denkbeelden weet uit te werken en hierdoor een eigen sfeer heeft weten te scheppen. Natuurlijk is het de be doeling op dezen weg voort te gaan. Intusschen werd ook over de toekomst ge sproken, te beginnen met de komende maan den en het nieuwe seizoen. „Traint!" was de opdracht, .die bestuur en ook spelers allen voorhielden. Het is noodzakelijk en daarom moet er bijtijds mee worden begonnen. Er zijn overigens vele plannen, die echter nog niet rijp voor publicatie zijn. Voorzitter Van Vliet besloot de bijeenkomst met een kernachtig betoog, waarin hij ieders waarde voor de vereeniging toonde en een dracht, „clubgevoel" en enthousiasme als eischen voor een bevredigenden en gezonden gang van zaken schetste. Zijn woorden maak ten den gewenschten indruk. ZEGE VAN VOGEL-RESERVES. Het tweede elftal van Terrasvogels smaakte het genoegen op eigen terrein V. S. V. 4 met 41 te verslaan. De bal werd door de Sant poorters middenuit genomen en voor een V.S.V.'er er aan te pas kwam deponeerde Zaal het leer in het doel (10). Geen vijf minuten later maakte IJzerloo op zeer fraaie wijze een tweeden goal (20). Terrasvogels bleef in de meerderheid en Zaal bracht den stand binnen een kwartier op 30. Dit werd den V.S.V.'ers te machtig; zij wisten een tegen- punt te verkrijgen. De tweede helft bood hetzelfde spelbeeld. De Vogels bleven steeds in de meerderheid en scoorden nog eenmaal, zoodat met 41 het einde kwam. Overigens waren de uitslagen: I. E. V. b Terrasvogels b 11 en T. H. B. cTerras vogels c 111 VELSEN R. VAN AALST MET PENSIOEN. In verband met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zal de heer R. van Aalst, chef-stoker in de afdeeling Centrale van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. Donderdag het bedrijf verlaten na een dienst verband van ruim 41 jaren. De heer Van Aalst heeft dus de geheele latere uitbreiding van het groote complex, dat centrale heet, meegemaakt en derhalve ook 't koienverbruik sterk zien toenemen. THEETABLETTEIN met den echten theesmaak KV. KOFFIE HANDRMU. „MATAGAIPAA DAM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3