Abc, 'ABC. 25 jaar Nijverheidsschool. Ook directeur en leeraar jubileeren. Het van het leert U thuis Onzuiver bloed vergiftigt Uw lichaam en veroorzaakt Rheumatiek. IJMUIDEN - Donderdag De Nijverheidsschool aal volgende maand vjjf en twintig jaar bestaan. Op veler aandacht zal dit feit aanspraak kunnen maken, omdat er uitstekende rcsult^jen zijn bereikt en talrijke jonge ren hiervan de vruchten hebben ge plukt. Tegelijkertijd zullen de directeur, de heer II. J. Zeeman en de leeraar G. Groenink bijzondere data kunnen her denken, welke reeds voorbij zijn, maar niet mogen worden vergeten, aangezien beiden van het begin af aan de inrich ting zijn verbonden. Velen zullen zich herinneren, hoe met het onderwijs werd begonnen. Er was een mili tair kamp aan de kanaalstraat te IJmuiden, hetwelk men na de demobilisatie als depót voor het tijdelijk opslaan van goederen wil de gebruiken. Aangezien er echter plannen waren een Ambachtsschool te stichten en het van veel meer nut zou zijn de gebouw tjes hiervoor te bestemmen, werd besloten deze voor dit doel aan te wenden. 16 April 1919 werd de school geopend. Er waren ruim vijftig leerlingen en men had de beschikking over een P.K. motor. Allengs bleek, dat de school in een behoefte voorzag, onder meer door het toenemen van het aantal leergierigen. Hierdoor werden de theoreti sche lessen en de afdeeling timmeren in de Kanaalstraat ondergebracht, terwijl voor de electrieiens, het smeden 0 d. een daarvoor gemaakt hulpgebouw op het gemeenteter rein aan den Velserduinweg werd gebezigd. Er was een driejarige cursus, die aansluiting op het middelbaar technisch onderwijs mo gelijk maakte. Later kreeg de cursus een duur van twee jaar. Een zeer belangrijke gebeurtenis was de opening van het moderne en alleszins doel treffende gebouw aan de Briniostraat te IJmuiden-Oost. „Wanneer het maar even mogelijk is, maken we alles zelf", heeft de directeur eens gezegd. Dit bleek wel heel duidelijk, toen het nieuwe gebouw 30 Ja nuari 1932 werd geopend. Behoudens de ma chines hadden de leerlingen voor de geheele installatie, aanleg etc. gezorgd. In dit ver band kan er aan worden herinnerd, dat bij de eerste steenlegging het Dick van Leeu wenfonds werd gesticht. De vestiging aan de Briniostraat was van grooter invloed op het leerlingental. Dit nam geregeld toe, vooral in 1938-1939. Voor de evacuatie was het aantal leerlingen zelfs tot ongeveer negenhonderd gestegen! Maar de^school had dan ook een bijzondere waar de: men had de beschikking over bijna zes tig electro-motoren, waaronder motoren van 10, 3 en 2 P.K. Ook het aantal machi nes was belangrijk uitgebreid. Er waren 32 draaibanken, 4 fraisbanken en 15 boorban ken, een geheele smederij met luchthamer etc. Dat directeur en onderwijzend personeel voor hun taak alleszins waren en zijn bere kend is meer dan eens gebleken. De pres taties van de school staan op een hoog peil, hetgeen onder meer tot uiting kwam door de voor de gemeente-instanties en cultu- reele instellingen (als voor de t.b.c.-bestrij- ding) gemaakte voorwerpen en het feit, dat veie groote bedrijven in deze streek gaarne van de diensten der gediplomeerde leer lingen gebruik maakten; talrijke cursisten hebben het tot goede posities gebracht. Het is steeds een kenmerk van de Nijverheids school geweest, dat niet alleen veel voor de theoretische en practische opleiding, maar ook voor de opvoeding werd gedaan. Van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland heb ben de heeren D. J. Bais, voorzitter, J. D. B. Olie, secretaris en ir. J. H. Telders, com missaris, van het begin af (1918) zitting. We mogen niet njjfaten het goede werk van wijlen den héér J. E. Sluiters, gedelegeerde van het gemeentebestuur, te memoreeren. Later heeft de heer H. H. Meijer zijn veel zijdige belangstelling bewezen, terwijl we evenmin mogen nalaten den steun van den heer J. C. Dunnebier. voorheen wethouder van openbare werken, te noemen. De plaatsruimte staat niet toe uitvoeriger bijzonderheden te geven. Het jubileum van den directeur verdient echter nog even de aandacht. We overdrijven niet als wij vast stellen, dat de school zeer veel aan den heer Zeeman, die reeds 19 Maart - doch in alle stilte - jubileerde, heeft te danken. Steeds weer heeft de directeur bewezen de juiste man op de juiste plaats te zijn, waarmede over zijn vakbekwaamheid, zijn kennis van de jeugd in al haar schakeeringen en zijn ijver alles is gezegd. De heer Groenink was 25 Maart 25 jaar leeraar en heeft zich als een uitstekend on derwijsman doen kennen. Als man van het vak heeft hij aan zijn leerlingen steeds al zijn zorg gewijd. Ondanks de moeilijke tijdsomstandighe den verdienen de jubilea niet onopgemerkt voorbij te gaan. Zij zijn een goede stimulans tot doorzetten. De Nijverheidsschool heeft steeds voor de toekomst gewerkt en doet dit ook nu: veelbeteekenend zijn bijv. de plan nen inzake den machinisten-cursus, die ge reed liggen. Moge de school groeien en bloeien Diefstallen. In het begin van deze week hebben de die ven zich weer druk geweerd. Ook ditmaal gin gen zij op brutale wijze te werk, waarbij het opmerkelijk was, dat zij artikelen van zeer uiteenloopenden aard ontvreemdden, zooals eer. schrijfmachine, een oliejas, een paarden deken etc. Hieruit blijkt wel overduidelijk, hoezeer oppassen geboden is. Van elke gelegen beid wordt door degenen, die het met de eer lijkheid niet nauw nemen, graag gebruik ge maakt. Het aantal rijwieldiefstalen wordt nog ge regeld grooter. Santpoort-station is den laat- sten tijd met rust gelaten, maar thans hebben zwijntjesjagers weer enkele malen hun slag in schuurtjes geslagen. Men. zorgc er dus voor deze goed af te sluiten. Obstakels. Het komt nogal eens voor, dat men in de duisternis onaangenaamheden ondervindt dooj- obstakels, waarmede men geen rekening dacht te moeten houden. Daarom is het niet over bodig er de aandacht op te vestigen, dat ook in dit opzicht oppassen noodzakelijk is. Zoo komt het voor, dat fietsen voor hekjes of tegen huizen staan, hetgeen onverantwoord is, niet alleen wegens de last, die voorbijgangers er van kunnen hebben, maar ook door het ge vaar, dat zwijntjesjagers van de gelegenheid een dankbaar gebruik maken. Den laatsten tijd wordt meer dan eens ge klaagd over het feit, dat jongens putdeksels optillen en verzuimen deze weer goed te leg gen. In de duisternis kunnen valpartijen hier van het gevolg zijn. Er wordt wel gecontro leerd of de deksels goed liggen, maar het is toch raadzaam de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. door de schriftelijke lessen van n»e«»<xx I Gaarne ontving tte j Vv geïllustreerd protftfctto No. S8 1 I tiKAjtr fuin N.zTvêéTbu'gw.1 112A-34 T«M. 3174» Burgerlijke Stand Geboren: S. Kolle, d., Engelmundusweg 8, IJmuiden-O. W. Vons, z., Duinvlietstraat 47, Velsen-N. Th. van der Werf, d., Velserduinweg 316, IJmuiden-O. C. T. Krabbendam, z.. Schuit straat 3, Santpoort. C. H. Pointl. z.. Kalver- straat 119, IJmuiden-O. W. A. Tervoort, z., Noorderdorpstraat 6, Santpoort. W. Rom. d.r Fazantenlaan 28, IJmuiden-O. A. J. Carati, 7... Wijk aan Zeeërweg 83, IJmuiden-O. L. F. Kneppers, z., Hoofdstraat 90, Santpoort. Overleden: W. G. J. I. Timmers, 2 j., d. van J. C. J. Timmers, Burg. Enschedélaan 2. Sant poort. S. C. Smit, 52 j„ echtgen. v. J. Kwak, Zeeweg 209, IJmuiden-O. VELSEN Suomi wacht druk seizoen. Wat in „eigen huis" gaat gebeuren. Suomi, die al weer veler aandacht bezig houdt, ontplooit zich mede door den gestadi- gen groei, waardoor het aantal actieve leden thans bijna 250 bedraagt, flink. De nieuwe technische commissie, bestaande uit de heeren G. Postma Sr., K Roelofs, J. v. d. Klooster, J. v. Wijngaarden. F. L. v. d. Ree (voorzitter) en A. Sint (wedstrijdsecretaris), welker samen stelling, theoretisch gezien, wel buitengewoon moet voldoen, heeft in haar eerste vergadering eenige belangrijke besluiten genomen. De indoortraining in het gymnastieklokaal der Chr. school aan de Van Langeveldstraat duurt, tot en met 12 April. De buitentraining in net Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk begint Dinsdag 18 April en vervolgens den daarna komenden Donderdag en Zondagoch tend en zal elke week normaal in deze volg orde plaats hebben. De algeheele leiding be rust 's Dinsdagsavonds bij den heer K. Roe lofs en 's Donderdags bij den heer J. v. d. Klooster. Verder zal de heer F. v. d. Ree op beide avonden de oefeningen der dames leiden. Het bestuur heeft van de Ned. Athletiek Unie reeds toestemming ontvangen om 18 Mei een driekamp te organiseeren, waarin alie groepen, dus dames en heeren. meisjes en junioren, uitkomen. Celehes te Den Haag en Minerva te Rotterdam zullen een bezoek aan Suomi brengen. Een ander belangrijk evenement vormt de tweekamp SuomiD.E.M. te Beverwijk op een door de N.A.U. te bepalen datum. 9 Juli zijn er voor de dames wedstrijden om de persoonlijke- en clubkampioenschappen van Kennemerland. Deze hebben voor de heeren 6 Augustus plaats Van de N.A.U. is eveneens toestemming verkregen om 8 October den Veldloop om den Mulierbeker te organiseeren. Belangrijk is de invoering van „mental training", welke periodiek plaats heeft en veler aandacht trekt. Uit een en ander blijkt, dat Suomi ook in eigen huis weer een druk seizoen tegemoet gaat. -i A. Koene jubileert. In het kader van de vele jubilea, welke dit jaar bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen zijn en worden herdacht, zal de heer A. Koene, beörijfsehef der cellulosefabrieken Zaterdag 1 April de eenige beambte zijn, welke veertig jaren in dienst is. De heer Koene werd 9 Februari 1887 te Knol lendam geboren en deed op 17-jarigen leeftijd zijn intrede bij het nog jonge bedrijf als labo ratorium-bediende. Al spoedig volgde zijn overplaatsing naar de celluloseproductie. Hier doorliet) hij verschillende functies. De groote waardeering voor zijn werk bleek bij zijn be noeming tot bedrijfschef van de cellulosefabrie ken, welke hoogst belangrijke taak al zeer vele jaren door hem wordt waargenomen. Als zoodanig zijn onder zijn leiding ettelijke hon derden kubieke meters hout verwerkt en zijn het door de omstandigheden gedurende een paar jaar vele honderden balen stroo, die voor de cellulosefabricage worden verkapt en gekookt. De heer Koene heeft zich onder het personeel slechts vrienden gemaakt, die hun waardeering zeker niet achterwege zullen laten. Hij maakte gedurende vele jaren deel uit van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente van Velsen. BELANGRIJKE DAG VOOR „WATERVLIET". De Korfbalvereeniging „Watervliet" heeft het plan, het behalen van het 3de klasse kampioenschap N.K.B. op feestelijke wijze te herdenken en wel door het organiseeren van een lezing met film en een korfbaldag. Zaterdag wordt door een der meest voor aanstaande korfballers in ons land, de heer Ledeboer, zoowel voor de adspiranten als voor de senioren in de Menno-zaal te Be verwijk een causerie gehouden, waarbij tevens de onder zijn leiding vervaardigde N.K.B.-film wordt vertoond. Met het oog op het aantal twaalftallen van Watervliet, was het niet gemakkelijk een tegenstander te vinden teneinde het heugelijke feit ook op het grasveld door het spelen van wedstrij den te vieren. Het bestuur slaagde er echter in de Leidsche Korfbalclub „Vicus Orientis" voor zijn plannen te interesseeren, waar mede een goede greep is gedaan Gelukte het Watervliet I met vlag en wimpel het kampioenschap van de 3e klasse N.K.B. te behalen, Vicus Orientis werd in de 2e klasse N.K.B. met nog fraaier doelge- middelde kampioen. Met belangstelling wordt uitgezien hoe Watervliet zich tegen deze sterke 2e klasser zal houden. Water vliet 2 krijgt een nog moeilijker taak, daar ook het tweede twaalftal der Leidenaren eveneens in de 2e klasse N.K.B. uitkomt, derhalve een verschil van twee klassen. Daar het sportterrein aan den Munniken- weg te Beverwijk in een desolaten toestand verkeert, wordt het korfbalfestijn door de welwillende medewerking van de handtoal- vereeniging „IJmond" op haar terrein op „Adrichem" gehouden. Er kan dus Zondag van een prachtig korfbalspel worden geno ten. Het feestprogramma vermeldt: 11 tot 1 uur: Watervliet 3V.O. 3 en Watervliet 5 V.O. 5; 1 tot 3 uur: Watervliet 2fV.O. 2 en Watervliet 4V.O. 4, terwijl te 3 uur de groote ontmoeting tusschen Watervliet 1 en Vicus Orientis I wordt gespeel?. SANTPOORT Competitie Stabiel. Bij de voortzetting van de wedstrijden voor de onderlinge competitie van de Dam club Stabiel verspeelde E. Zuiderduyn zijn laatste kans, om bovenaan te komen, door van J. Dingerdis te verliezen. Van laatstge noemde, die zijn partij keurig afwerkte, was dit een mooie prestatie. N. Zonneveld was tegen H. Bontebal wisselvallig en boekte een schijf achterstand, maar wist toch op beide punten beslag te leggen. P. de Kort was in topvorm en kon dit in een overwin ning uitdrukken, waarvan F. Bontebal de dupe werd. De partij J. JansenP. Smits, die vorige week werd afgebroken, kon ook nu niet worden uitgespeeld. Na 65 zetten was er een voordeelige stand voor Jansen, die waar schijnlijk wel zal winnen, om dan onbe dreigd de leiding te behouden. De partij BakhuysOosterling moest in een gelijken stand worden afgebroken. G. Zuiderduyn staat tegen C. Oud niet zoo goed. Het ligt in de bedoeling van het Stabiel- bestuur binnenkort een simultaan-avond te doen plaats hebben. De heer Meure te Haar lem heeft zich hiervoor beschikbaar gesteld. Bestrijdt onzuiver bloed met Kruschen de beproefde en over de heele wereld erkende remedie, lederen dag de kleine dosis zoo veel als er op een cent gaat is voldoende om U te verlossen van Uw Rheumatiek, Uw hoofdpijn en die neerslachtige buien. BöApoth.enDrog.0.41.0.76, 1.47. N V. Rowntrw HOOGFREQUENT-MEETAPPARATEN. Zooals reeds eerder in een persbericht onder de aandacht werd gebracht is voor het in bezit of gebruik hebben van electrische apparaten of inrichtingen, waarmede door middel van hoogfrequente trillingen metin gen van eenigerlei soort kunnen worden ge daan, volgens verordening nr. 11944 van den Rijkscommissaris, vergunning van den Directeur-generaal der P. T. T. noodig Aan vraagformulieren zijn te verkrijgen bij het hoofd van den dienst Radio, Scheveningsche- weg 6 te 's-Gravenhage. Voor elk type zal een afzonderlijk aanvraagformulier moeten worden ingediend. Verzoeken om toezending van aanvraagformulieren dienen daarom vergezeld te zijn van een opgaaf van het be- noodigde aantal. Ook de radiohandelaren, die reeds vroeger op grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 161943 aangifte deden van hoogfrequent-meetappar raten zullen een vergunning moeten aan vragen. NIEUWE UITGAVEN In de serie „Weten en Kunnen" verscheen bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Am sterdam een 3e druk van het werkje „Het snoeien van boomen en struiken" door G. Bleeker en een 4e druk van „Het penteekenen" door J. Godefroy. Bij dezelfde uitgeversmaatschappij zag een 7e druk het licht van „De rekenliniaai" door W. J. Heydeman, herzien door drs. Th. C. W. van Mierlo. „Algemeen Waterschapsreglement en andere waterstaats verordeningen voor Noordholland" kwam bij N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn voor een vijfden druk in aanmerking. Verkoop 3 pCt Grootboek inschrijvingen. Tot een bedrag van 100 millioen gulden. In de Staatscourant van 28 Maart '44 is op genomen een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën, tot het verkoopen van inschrijvingen in het groot boek der 3 pCt. nationale schuld, tot. een nomi naal bedrag van honderd millioen gulden. De inschrijvingen worden aangenomen in bedragen van 50.of veelvouden daarvan. De koers, waartegen de inschrijvingen worden verkocht, wordt dagelijks door den secretaris generaal van het departement van financiën bepaald. De rente van de te verkrijgen in schrijvingen is betaalbaar halfjaarlijks op 1 Maart en 1 September. De betaling van de gekochte inschrijving geschiedt op den dag der inschrijving, met bijbetaling van de rente sedert den laatsten verschijndag der 3 pCt. ingeschreven schuld. Jaarlijks zal op de begrooting der rijksuit gaven voor het eerst op die voor 1945 voor inkoop of aflossing van gevestigde schuld een som worden uitgetrokken ten beloope van twee en een half ten honderd van het geheele bedrag der krachtens dit besluit op 30 Juni tevoren ingeschreven schuld. De staat is te allen tijde bevoegd meer af te lossen dan in het eerste lid is bepaald. Ten aanzien van de krachtens dit besluit verkochte inschrijvingen zijn art. 6. tweede lid der Comptabiliteitswet (Staatsblad 1927 no. 259) en art. 6 der wet van 29 December 1928 (staatsblad no. 507) gewijzigd bij de wet van 30 December 1938 (staatsblad no 416) niet van toepassing. De opbrengst der in een kalenderjaar ver kochte inschrijvingen wordt gebracht ten bate van de middelen van den kapitaaldienst van het, met dat kalenderjaar overeenkomende dienstjaar. De gelegenheid tot aankoop wordt openge steld met ingang van 3 April a.s. bij het agent schap van het departement van Financiën te Amsterdam AGENDA DONDERDAG 30 MAART IJmuiden. Tha lia-Theater: „Maske in Blau" (film), 7.30 uur. Beverwijk. Luxor Theater: „Een moeder" door Gezelschap De Haghespelers (tooneel), 7.30 u. VRIJDAG 31 MAART IJmuiden. Thalia- Theater: Nieuw programma (film) 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM^ DONDERDAG 30 MAART Stadsschouw burg: „De mooiste oogen van de wereld", 7 u. Concertgebouw: Orkestconcert m.m.v. Ferd. Helmann, viool, 7.15 uur. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 u. Leidscheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Hortus Theater: Variété revue, 7.15 u. Royal: „De Commensaal", 2.30 en 7.15 uur. Carré: „De Kermisklanten". 2 en 7.15 uur. VRIJDAG 31 MAART Stadsschouwburg: „Balletparade" 1943", 7 uur. Centraal Theater en verdere theaters: zie Donderdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Sint Lucas", dagel. geopend. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W van Om men, Heemstede. OFFICIEELE M-DEDEELINGEN. VASELINE VOOfc VETERINAIRE DOELEINDEN. Het rijksbureau voor genees- en verbandmid delen maakt bekend, dat naar gebleken is, de hoeveelheden vaseline, welke dit bureau beschik baar stelt voor veterinaire doeleinden, niet steeds hun bestemming bereiken of niet voor het be oogde doel worden aangewend. Met het oog daar op is bepaald, dat met ingang van 1 April a.s. uiervaseline. respectievelijk uierzalf uitsluitend dooi* bemiddeling van dierenartsen kan worden verstrekt PAPIERBINDTOUW VOOR OPBOSSEN KOOLZAAD. Evenals het vorig jaar zullen de telers van koolzaad in de gelegenheid worden gesteld pa pierbindtouw aan te vragen voor het opbossen (met de hand binden) van koolzaad. De aanvrage dient te geschieden op de voor dit doel bestemde aanvraagformulieren, welke van 15 April '44 af bij den plaatselijken buerauhoouder van den pro vincialen voedselcommissaris verkrijgbaar wor den gesteld. Deze formulieren moeten, duidelijk met inkt, volledig en naar waarheid ingevuld, uiterlijk 30 April '44 ingediend zijn bij den plaat selijken bureau houder, waaronder men ressor teert. Formulieren, welke na 30 Apdil '44 worden ingediend, kunnen niet voor behandeling ih aan merking komen. Nadrukkelijk worden belang hebbenden er op gewezen, dat slechts mag wor den aangevraagd, 'indien de toe te wijzen hoe veelheid papierbindtouw daadwerkelijk en uit sluitend voor bet aangegeven doel zal worden gebruikt en indien hiervoor niet eerder bindtouw voor graanmaaiers-zelfbinders werd aangevhaagd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3