UUED.H.B.POST OU c T S er. ScAlMehM^eAk van Vost SCHUUR POEDER 'n ERDAL'PRODUCT TOEKOMST EN REDDING. IX. D. Toen, nu alweer een kleine twintig Jaar geleden de mogelijkheid van een twee den. wereldoorlog bleek en men zich bij «oorbaat ging verdiepen in de verhoudingen, 'waarmede alsdan rekening diende te wor den gehouden, was men het al spoedig ten aanzien van de landen, die in de jaren 19X4—J918 hun neutraliteit hadden be waard, hierover eens, dat deze landen bij een nieuw conflict bezwaarlijk buiten den oorlog Zouden kunnen blijven. Die voorspel ling is voor de meeste Europeesche, destij.es neutrale, landen uitgekomen. En ook ons land is, ongetwijfeld tegen den wil van het volk, in het oorlogsgebeuren betrokken. Een gelijksoortige voorspelling hoort men thans ten aarzien van deze landen wanneer het weer vrede zal zijn. De oorlog, aldus de profetie, liet de kleine, neutrale staten niet ongemoeid de vrede zal het evenmin doen. En wie zal betwisten, dat dit voorzeg gen goecen grond mist? De groepeeringen van staten, die door dezelfde of gelijksoor tige belangen vereenigd zijn is waarlijk geen oorlogsverschijnsel. Integendeel, de toekomst zal diverse allianties van staten ook in vredestijd zien, allianties, die naar mate ze in aantal afnemen in macht zullen wassen. Tegenover zulke complexen van vereenigde staten verliest een enkel land, en zeker een klein land als het onze, alle beteekenis als zelfstandig geheel. Wij zou den de machtsmiddelen noch het econo misch vermogen bezitten om ook maar het geringste te doen wat niet strookte met het belang van genoemde groepeeringen. Dus deel van een grooter geheel. Dit zal onmiskenbaar ons lot in de toekomst zijn en wij moeten daar rekening mede houden om 't even of het denkbeeld ons aantrekt of antipathiek is. En dan klemt uit den aard der zaak voor alles de vraag, welke groe peering het waarachtig belang van Neder land zal kunnen dienen. Twee dezer allianties dienen zich in de toekomst aan. De eerste is een verbonden heid van Engeland en Amerika, de tweede een unie van Germaansche landen, die de hegemonie van Europa voor zich opeischt. Een derde mogelijkheid zou een statenbond Zijn van Westeuropeesche naties met inbe grip van Groot Brittannië en Ierland, want in weerwil van het conflict onzer dagen zou zulk een statenbond een natuurlijke belangengemeenschap vertegenwoordigen, doch vooralsnog zal deze eenvoudige waar heid wel velen aan den overkant van de Noordzee verborgen blijven. Practisch is de vraag dus: Orienteering naar het Westen of naar het Oosten? De heer Van Klef fens heeft we wezen er reeds op ons onlangs voorgehouden, wat het eerste zou beteekenen. Hij ging daarbij uit van een Anglo-Amerikaansche alliantie, een be langengemeenschap dus van Amerika en Engelan:. Zich daarbij herinnerend, dat Smuts kort te voren had geprofeteerd, dat Rusland over Europa zou schrijden moest hij wel de toekomst als volgt zien: Oostelijk Europa in Russische hand, centraal Europa onder Russischen invloed en tusschen dit Russisch machtsgebied, dat aldus van den Stillen Oceaan tot laten we zeggen den Rijn zou strekken én de Noorezee: de smalle strook Nederland, België en Frankrijk. Wel nu, aldus redeneerde de heer Van Kleffens, dan worde deze strook bruggehoofd van Amerika en Engeland ten einde Men voltooie de rest maar zelf. Het zou beteekenen, dat ons land naaste buur van het Sovjet-machtsbereik zou worden, dat bijgevolg ons land onder voortdurende mi litaire controle van Engeland zou staan, dat het bijgevolg niet alleen in militair opzicht maar niet minder op economisch terrein met handen en voeten aan Engeland zou zijn overgeleverdtotdat op een kwaden dag de Russische grondhonger zich zal gaan bezighouden met het allerlaatste hapje en dit laatste, vergelijkenderwijs gesproken, snippertje toevoegt aan het groote geheel. Met welke deugdelijke middelen Engeland en Amerika dit zouden moeten voorkomen heeft de heer Van Kleffens ons tot dusver niet duidelijk gemaakt. Dit alles kan slechts door één feit worden verhinderd en dat is door een ontwikkeling, die Sovjet Rusland den toegang tot Europa ontzegt. Dit alles zal niet gebeuren, als een hecht verbond van Germaansche sta ten een tegenwicht vormt tegen Sovjet penetratie in Europa. Wanneer Duitschland dezen oorlog wint en dat blijft toch altijd nog een toe komstmogelijkheid dan zal Duitschland zonder eenigen twijfel dezen eisch van een Germaansche staatkundige eenheid stellen. Grootendeels uit overweging van zelf- beveiliging. Er zal dan weinig gelegenheid zijn tot het voeren van betoogen voor of tegen orienteering naar Oost of naarWest van ons land. De feiten zullen dan spreken. De vraag, of ons volk waard is, als vrije natie in zulk een Germaansche levenrsuimte op genomen te worden dan wel of het zich die waardeering ontzegd zal zien, deze vraag zal dan haar antwoord krijgen. Dit oogenblik heeft de N.S.B. voorzien en deze toekomstmogelijkheden zijn twee en een half jaar geleden door Mussert bij den Fuhrer ter sprake gebracht. Het was bij die gelegenheid, dat de Führer aan den Leider van het Nederlandsche volk de verzekering heeft gegeven, dat wanneer na den gewon nen oorlog de toekomstige status van Ne derland aan de orde zal komen, er geen besluiten zullen wonden genomen, voordat Hitier hieromtrent met Mussert van ge dachten gewisseld heeft. En nu is dit in dezen het eenige ja, het eenige houvast dat ons volk heeft bij de vraag, aan welke zijde het zich bij den vrede zal scharen: niet de speculatie van een Van Kleffens, die ons land den rang Met groote zorgvuldigheid worden in den Noord-Oostpolder de resten van een schip, dat ongeveer 500 jaar geleden in de Zuiderzee is vergaan, blootgelegd. (C.N.F./van Buiten Pax c) In de boomgaarden in Westfriesland is men thans druk bezig met het bespuiten der boomen tegen de insecten. (C.N.F./Kuiper Pax c) van bruggehoofd voor Engeland in zijn toe- komstigen strijd tegen een Euraziatisch Rusland wil verleenen, nog minder c.e hun kering naar een irreëele onafhankelijkheid, maar de verzekering, dat ons volk het straks in eigen hand zal hebben, als gelijkberech tigde natie te leven in het Groot-Ger- maansch geheel. In eigen hand. Daar lijkt het nog niet veel op. Niet omdat het gezond verstand het niet zou inzien, niet omdat ons volk nog altijd ziel en zaligheid verpandt aan Engeland en Amerika, maar omdat het niet loskomt van de weifeling en de aarze ling die zich doet gelden wanneer het er om gaat, te erkennen, dat nu en in de toekomst onze plaats naast Duitschland in één levens ruimte ligt. Boven deze weifeling uitkomen zou de verlossende daad zijn, waarnaar ons volk in deze tijden snakt. Er is in de laatste jaren veel verloren gegaan: zelfvertrouwen, moed voor de toekomst, gemeenschapsbesef, zelf respect. dit alles kan herwonnen worden door bezinning op ons nationalisme, niet het enghartig nationalisme van een verleden tijd, niet het kortzichtig nationalisme dat zich willoos plaatst tusschen bolsjewisme en amerikanisme, maar het nationalisme, dat in redelijke aanvaarding der feiten de vrij heid des volks en de vrijheid des lands on derbrengt in de gebondenheid van Euro- peesch besef. Moge dit iets doen verstaan van de leuze der N.S.B., die ge de komende weken zult aanschouwen: Ons nationalismeüw redding! Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Bsarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het Maandag de beurt aan het restant van de letter K vanaf Kot en La tot en met Liet. BEKOEPINGSWERK. .\"ed. Herv. Kerk. Beroepen te Arasterdam (30e pred.pl.): L. Buenk te Veessen en (31e pred.pl.): C. M. v. Endt te Amstelveen: te Utrecht (vac. P. de Haas): C. M. v. Endt te Amstelveen en (15e pred.pl.): C. Brouwer te Wilnis. Aangenomen naar Holten (2e pred.pl.): N. J. v. Achterberg te Echteld; naar Veendam: P. H. Kapteijn Jr. te Schagen, die bedankte voor Winschoten. Bedankt voor IJsselstein: J. C. Stelwagen, te Opheusden. Geref. Kerken. Beroepen te Utrecht (vac. wijlen R. E. v. Arkel): H. W. Engelkes te Mep- pel. Bedankt voor Franeker en voor Heeren veen (2e pred.pl.): D. Zijlstra te Uithuizen. Benoemd tot hulppred. te Abbenbroek: F. M. Verveen, cand. te Arnhem; te Haarlemmer- meer-O.Z.: L. Kwakkelstein, cand. te Vlaar- dingen. Bapt. Gemeenten. Bedankt voor Utrecht: A. A. Hardenberg te Leeuwarden. Dcopsgez. Broederschap. Beroepen te Bus- sum: D. Richards, te Workum. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Rot terdam-C: W. Heerma te Zeist. JUBILEUM J. C. H. A. VAN GRAAS. Heden herdenkt de heer J. C. H. A. van Graas den dag dat hij 25 jaar geleden werd werkzaam gesteld bij het P. T. T.-bedrijf. Vrijdag werd de jubilaris door den directeur van het Post- en Telegraafkantoor den heer J. C Smit, op waardeerende wijze toegespro ken en spreker gewaagde met lof van de groote plichtsbetrachting en nauwkeurig heid van den jubilaris in het bedrijf. INBREKERS AANGEHOUDEN. Woensdagnacht is ingebroken in een kleer makerij aan den Kruisweg, waarbij een fiets, eenige coupons stof en een hoeveelheid brandstoffen werden ontvreemd. In den af- geloopen nacht heeft de politie vijf Haar lemmers van 20 tot 30 jaar aangehouden, die er van verdacht worden, deze inbraak te hebben gepleegd. Bioscoopnieuws van deze week. PALACE: „Liefdescomedie". Christl Schönbach (Magda Schneider) een jong schilderesje, wil haar vriendinnen over bluffen en vertelt daarom, dat zij een ver houding heeft met een beroemden operette componist. Het praatje wordt door de heele stad verspreid en tal van grappige verwik kelingen zijn er het gevolg van. De zaak wordt zeer gecompliceerd als de componist (Johannes Riemann) zelf aan het spelletje gaat meedoen en daardoor zijn geliefde en de verloofde van Christl tot wanhoop brengt. Alles loopt goed af, maar voor het zoover is, hebben zich heel wat malle situaties voor gedaan, mede dank zij Theo Lingen, die een vermakelijke creatie te zien geeft als ober- kellner en als voorlacher" in den schouw burg onweerstaanbaar grappig is. Sj. Kuiper. LUXOR „Familieschandaal". Een goede bekende van vroeger, Harry Liedtke, ziet men in deze geestige film terug, niet als ..jeune premier", maar als pater familias, vader van twee zoons" en' een doch ter. Als de zoons meerderjarig worden, krij gen ze een tot dan toe zorgvuldig bewaard geheim te hooren, waaruit blijkt, dat hun moederhun moeder niet is en hun zuster een anderen vader heeft gehad. Deze open baringen dreigen de harmonie in het gezin volkomen te verstoren, maar dank zij de van veel levenswijsheid getuigende opmer kingen van papa en mama komt alles weer in orde. Een amusante film. waarin de ern stige noot niet ontbreekt. met veel elan gespeeld door Kathe Haack. Hannelore Schroth. Harry Liedtke en anderen en ge regisseerd door Heinz Rühmann. Sj. Kuiper. REMBRANDT: „Gabriele Dambrone". Gabrieie Dambrone is de tooneeinaam van een actrice, die na een moeilijke maatschap pelijke entree en een bewogen liefdeleven, waarin zij de hoogste toppen van het geluk naast de diepste desillusies leert kennen, haar tooneelcarrière aanvangt. Een carrière, die haar tot een beroemde actrice maakt, juist door het feit, dat zij het leven in zijn felle contrasten heeft meegemaakt. Hans Steinhoff. de regisseur die ook de Rem brandt-film op zijn naam heeft staan, heeft dit gegeven met veel entrain in scène gezet en zoo werd „Gabriele Dambrone" tot een pak kend filmverhaal, waarbij een dankbaar ge bruik werd gemaakt van het feit, dat het stuk nu eens in Weenen en dan weer in het bergland speelt. Gusti Huber speelt de hoofd rol met charme en overtuiging, slechts is hel jammer, dat zij in haar spel soms wat naar het pathetische neigt. Behalve Gusti Huber noemen wij nog Siegfried Breuer en Eugen Klöpfer. H. Voskuil. DE JOURNAALS. Het Nederlandsch Nieuws bevat opnamen van de opneming van Duitsche jongens en meisjes in de Hitler-Jugend, oefeningen van de Jeugdstormbrandweer, zwemwedstrijden om den Hauserbeker. den voetbalwedstrijd V. U. C.Heracles enz. In het Ufa-journaal ziet men o.a. beelden van het front bij Net- tuno. ZWERFTOCHTEN DOOR OTTD EN NIEUW GRIEKENLAND. Vele malen heeft dr. W. P. Theunissen deel genomen aan archeologische tochten in Grie kenland en te begrijpen is het, dat hij veel over dit land kan vertellen. Dat bleek Vrijdag avond in hotel „De Leeuwerik", waar hij voor de leden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging een voordracht met lichtbeelden hield. Hij bepaalde zich niet tot die bekende deelen van Griekenland, welke door reisgezelschappen veel bezocht worden, doch hij deed interessante mededeelingen over plekken, waar hij gewerkt heeft. Bij de foto's van het tegenwoordige Griekenland had hij gelegenheid te vertellen van het oude. De spr. ging van het standpunt uit, dat men het land niet bezoeken moet met dorre geleerdheid, want dan leert men de schoonheid niet ken nen. Beter is het daar te komen met een dosis fantasie en dan geniet men eerst recht. De verhalen uit de oudheid leven dan veel meer. Dr. Theunissen sprak over de reis van Brin- disi naar Korfu (een eiland dat meer Ita- liaansch dan Grieksch is), waar keizerin Elisa beth vertoefd heeft, vervolgens naar 't eiland Itaka, Olympia, Sparta, Arkadië. Korinthe, naar Athene en vervolgens in noordelijke rich ting naar Troje en Constantinopel. Met groote aandacht volgden de talrijke bezoekers de voor dracht, welke door de uitgebreidheid van stof gewaardeerd werd. DUUR CAFEBEZOEK Een inwoner van Haarlem heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij na een be zoek aan een café in de binnenstad zijn portefeuille met 600.miste. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De met „59 Verlichting" en „69 Verlich ting" gemerkte bonnen der petroleumkaar- ten resp. S 121 en S 221 geven van 1 April '44 af tof nader te bepalen datum recht op het koopen van één rantsoen kaarsen (300 gram). Voetbal BEKERWEDSTRIJDEN. Voor den tweeden keer komt AFC op bezoek op het terrein van „Haarlem", maar of de ploeg het tegen de rood- broeken zoo bemakkelijk zal krijgen als de vo rige week. is niet te verwachten. Aan den ande ren kant moet Haarlem oppassen. EDO heeft vrij en de TJmuidensehe eerste klassers hebben uit wedstrijden. Als de Racing in Utrecht van Her cules wint, heeft ze nog een kans de volgende ronde te bereiken. Het programma voor de clubs uit Haarlem en omgeving luidt: Kennemers DWVAlem. Victrix—VSV; Haarlem—AFC: Hil versum't Gooi; Hercules—RCH: UWStorm vogels; DEMGVO; WSVTerrasvogels; Kin- heim—IEV; VVB—Onze Gezellen; Halfweg—DCO; DSSHETO Zandvoortmeeuwer.—THB. De strijd om het kampioenschap van Neder land wordt voortgezet met Longa—VUC in Til burg en HeraclesHeerenveen in Almelo, waar bij gelijke spelen in de lijn der verwachtingen liggen. In de Koog wordt de tweede wedstrijd om het kampioenschap der tweede klas gespeeld tusschen KFCOSV; de bezoekende club heeft een voorsprong door de overwinning van 21. Verder wordt op het terrein aan de Spanjaards laan vriendschappelijk HFCHBC gespeeld en op het terrein aan den Muiderslotweg DIO—DWS 2. Moet de achtergevel niet eens geschilderd worden? Denk erom: schilderen is 't behoud van Uw huis. SINGEL 388-OmSTERDRm TEL 30789 Aardappelen 2 kg. 8 April Toeslag 1 kg. 8 April Aardappelen 2 kg. 15 April DISTRIBUTIEBONNEN UITKNIPPEN EN BEWAREN. Aardappelen 15 Aardappelen 15 Aardappelen 16 Aardappelen 16 Bak- en braadvet 15B Beschuit 15, 16 Bloem 082. 083 Brandstoffen 15 t.m. 19 BV Periode 5. 6. 7. 8 II, 12, 13. 16, 17 KF 23 BV Brood 15A. 16 A Brood 15B. 16B I Boter 15A i Eenheidstoilet2. 080 jGem. meel 085 Gort 081 Gort D29. E29 Jam 088 Kaarsen 59. 69 Kaas (magere of 20 plus) 10B Kaas (20 plus of magere) 086 Kinderdra nkpoedcr C31, D31. E31 Margarine 12A. 12B Melk 15, 13. 14 Melk D30, E30 Rijst E29 Scheerzeep R01 Suiker 087 Taptemelk 13, 14, 15 Tabaksartikelen (si garen, tabak of si garetten) 15, 16 Toiletzeep E27 Vervangingsm. 089 Versnaperingen 15 Vleesch 15, 16A Toeslag Boter Beschuit Algem. Brandst. Brands!. Brandst. Brandst. Brood Brood Boter Al gem. Algem. Al gem. Reserve Algem. Petrol. S121 Boter Algem. Reserve Boter Melk Reserve Reserve Tabak Algem. Taptemelk 1 kg. 15 April 100 gr. 15 April 70 gr. 15 April 70 gr. 15 Aprii l eenh I eenh. 1 eenh. 1 eenh. 400 gr. 100 gr. 125 gr. 1 rants. 125 gr. 125 gr. 250 gr. 250 gr. S221 31 Dec. 30 April 30 April 30 April 15 April 15 April 15 April 15 April 15 April 15 April 15 Apiil 15 April 300 gr. 250 gr. 15 April 100 gr. 15 April 300 gr. 15 April 125 gr. 15 April l:i4 lit. 15 April 5*i lit. 15 April 250 gr. 15 April 45 gr. 29 April 500 gr. 15 April lKi lit. 15 April Vleesch 15, 16B 081 Waschpoeder Waschpoeder C26, D26, E26 Tabak Reserve Algem. Versnap. Vleesch Vleestm Algem. 1 rants. 15 April l rants. 15 April I rants. 15 April 150 gr. 15 April 100 gr. 15 April 25 gr. 15 April 1 rants. 15 April Reserve 1 rants. 15 April VIJF KINDEREN DOOR GAS BEDWELMD. In een woning aan de Boomstraat te Amster dam zijn vijf kinderen tusschen 11 en 19 jaar door gas bedwelmd. Toen de moeder het on heil ontdekte en een dokter gewaarschuwd had, bleek een 17-jarige jongen reeds over leden te zijn. De andere kinderen werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij weer tot bewustzijn kwamen. Men had 's avonds laat in de keuken een ketel water op een gasstel gezet, waaraan bij het naar bed gaan niet meer was gedacht. Het water is overgekookt en heeft de gasvlam ge doofd, waarna het gas zich in de keuken en in er boven gelegen slaapkamer verspreidde. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 2 APRIL 1944. HII.VERS UM I, 414.4 M. 7.30 CeJlo en orgel. 8.00 De zin van het boer- zijn. 8.15 Progr. overzicht. 8.30 Melodieën van Grieg (event. Sportnieuws). 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 ,,Carmina Burana". 11.00 Ork. Gerard van Krevelen. 11.30 De stem der SS. 11.40 Marschen. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Viool en clavecimbel. 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Concertgebouw Kamerorkest en beiaardspel. 13.30 Matthaeus Pas sion van Bach. 17.00 Orgelspel. 17.25 Soortuitsla gen. 17.30 Melodisten en solist. 18.15 Nederland sche Volksklanken. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spie gel van den dag. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Operetteconcert en gram.muz. 21.30 Havenkwar tier. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Orkestconcert. 23.1524.00 Instrumentale soli. HILVERSUM II. 301.5 M. 10.00 Marschmuziek. Ca 10.10 Soldatenfunk „Nord-West". 11.00 Godsd. uitz. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.14 Geliefde melodieën. 13.00 Toespraak. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 15.00 Recht op geluk, luisterspel. 15.45 Soli, 16.30 Vijfhonderd jaar Nederlandsche muziek. 17.30 Nederlandsche philosophen II. 17.50 Pianoduo. 18.15 Zie programma Hilversum I. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Concert. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Orkest Willy Kok. 21.00 Sympho- nisch concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Zie progr. Hilversum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 7.15 tot 6.15 uur NEDERLANDSCH FABRIKAAT

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2